×

Bibla apo Kurani?

Bibla apo Kurani?

· 188 · 24046

 • Postime: 519
 • Gjinia: Mashkull
prijsi
#100 ne: 30-06-2007, 11:10:28
Nëse beson se ka një Zot dhe sa i rëndësishëm është vërtetë besimi, atëherë pergjigjiu Atij, se Ai këtë deshiron. Kështu, duhet te zgjedhesh sistemin si t'i përgjigjesh Atij. Dhe nëse ke zgjedhur sistemin, atëherë më trego si mund ta mbash thjesht perbrenda? Si mund të jesh për me tepër pengesë për te tjerët?
Sistemi, do apo nuk do, kthehet ne mënyrë jetese, pasi ti ke vendosur parimet dhe ligjet si të jetosh.

Filozofira te tilla (sipas te cilave feja nuk është me tepër se ndonjë cep ne zemër apo ne shtepine tënde) janë shteruese për fenë dhe madje me prirje ateiste.

o qenka akoma igruja  :D

po si nuk mori fund kjo propaganda fetare ketu mor aman ...

Kurani erdhi pjeserisht nga bibla dhe pjeserisht nga eksperienca e popujve arab ashtu si bibla erdhi nga torah dhe eksperienca jetesore e jezu krishtit....

Kurani eshte lengu i lengut ne kete prizem pasi eshte nipi i torahut e biri i bibles ...edhe vete torah ka shume elemente pagane si dhe egjiptiane...te mos harrojme se faraoni akenaton tha i pari qe zoti eshte nje,pastaj hebrejte....

 • Postime: 138
 • Gjinia: Mashkull
rafo
#101 ne: 02-07-2007, 11:13:55
hey prijsi cfar thua per miliona musliman qe e din Kuranin permendesh ,cfar thua per ato qe  prej foshnje recitojn Kuranin.
Kush u`a mesoi ketyre???

 • Postime: 4
perpa
#102 ne: 26-11-2007, 05:18:44
un pajtohem me ate qe thuhet se te dy bibla dhe kurani jane fjal te perendis mirpo ka dallim shum te madh sepse ne kuran qe sa egziston prejzbritjes se tij nuk eshte prekur qpft edhe nje shkronje e kurse ne bibel ka kthesa e shkrime te ndryshme te cilat jan shkruar nga vet njeriu a ne kur'an jan te gjitha fjalet e all'ahut.
per kete mund te merrni dhjaten e re dhe te vjeter biblen edhe ti beni dallimet se a jan citatet te gjitha njesoj. pecae ;)

 • Postime: 7
burak
#103 ne: 10-01-2008, 15:04:00
ne zanafillen e tyre edhe Kurani edhe Bibla jane fjale te Zotit. Por Kurani ka vazhduar te jete i ruajtur dhe te mos korruptohet nga dora e njeriut. Nderkaq Bibla eshte ndryshuar dhe shtremberuar nga dora e njeriut.
 Prandaj, te krishteret nuj pajtohen mes tyre rreth kapitujve dhe versioneve te bBibles.
Krejt ndryshe eshte me Kuranin i cili ka mbi me shume se 1400 vjet qe eshte i panryshuar njashtu sikurse eshte shpallur nga Krijuesi i gjithesise.
Kjo eshtye deshmi e fuqishme per ata qe perdorin logjiken e shendoshe.
Kjo vlen per ata qe mendojne dhe kuptojne.
 
 

 • Postime: 7
burak
#104 ne: 10-01-2008, 15:13:44
ata qe thone se islami eshte perhapur permes shpates, pra dhunes, mashtrojne veten. ISLAMI ESHTE PERHAPUR PERMES TE VERTETES SE AMSHEUSHME QE PERMBAN DHE PER FAKTIN SE AI PAJTOHEN ME ARSYEN E SHENDOSHE TE NJERIUT.

 • Postime: 7
burak
#105 ne: 10-01-2008, 15:20:58
o qenka akoma igruja  :D

po si nuk mori fund kjo propaganda fetare këtu mor aman ...

Kurani erdhi pjeserisht nga bibla dhe pjeserisht nga eksperienca e popujve arab ashtu si bibla erdhi nga torah dhe eksperienca jetësore e jezu krishtit....

Kurani është lengu i lengut ne këtë prizem pasi është nipi i torahut e biri i bibles ...edhe vete torah ka shumë elemente pagane si dhe egjiptiane...të mos harrojmë se faraoni akenaton tha i pari qe zoti është një,pastaj hebrejte....


sI NA QENKA KURANI PJESERISHT NGA BIBLA.
KA DALLIM TE MADH MES Kuranit dhe Bibles  ne dhume gjera, sigurisht se ka edhe ngashmeri per faktin se kane te njetin burim, vine nga Zoti, por ama dhjata e re dhe ajo e vjeter kane  pesuar ndryshime dhe jane bere devijime ne keto dyja te fundit
NESE DESHIROJME TE DIJME TE VERTETEN RRETH DHJATES SE VJETER DHE DHJATES SE RE DUHET TE LEXOJME KURANIN, NGASE KURANI ESHTE LIBRI I FUNDIT I SHPALLUR NGA ZOTI DHE ESHTE PERMBYLLJE E LIBRAVE TE ZOTIT.
ME NJE FJALE KURANI bene PERMIRESIMNB E GJITHE SHTREMBERIMEVE QE KANE NGJARE NE DHJATEN E RE DHE DHJATEN E VJETER.
korab15
#106 ne: 23-01-2008, 23:57:23
Ej Lexone librin E Selman Rushdi i cili vet eshte arab e vet e ka lexu e studiu Kuranin edhe en fund qka ka than jan vargje satanike edhe fakt po shihet qitash i fol ni islamicu per kta aj te met en qaf veq sa sti shtin thojt en fyt po lenikto sene se kurani eshte krejt devijim se nqoveq e cekum Zotin en kuran qe thojm se Kurani eshte libri i fundit i Zotit gabim eshte Zoti nuk qet libra as nuk Shtyp aj i ka perdor profet per shkrurjen e hyjnis se ti ajt me te mira ;)

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#107 ne: 24-01-2008, 02:15:24
Salman Rushdi eshte renegad dhe si i tille nuk llogaritet si Islamik.


Po te merremi me shembuj si ky i yti, mund te te sjell ketu me qindra ish- te krishtere qe deshmojne te kunderten.

Por a do arrijme gje?? Jo. Thjesht do numerojme ne vend.

 • Postime: 4
NOE
#108 ne: 26-01-2008, 18:13:33
Ti korba15 ne radhe te pare duhet te mesosh te flasesh shqip,pastaj mund te diskutosh rreth temes.

 • Postime: 4
NOE
#109 ne: 26-01-2008, 18:20:02
Salman Rushdi na paska studiuar Kuranin dhe pastaj e paska mohuar ate duke thene se jane vargje satanike.E si mund te jene vargje satanike kur para se te lexosh kuranin duhet te kerkosh mbrojte nga Zoti prej Satanit(Shejtanit).Hajde Salman hajde  :D
Zoti i forcofte te gjithe Muslimanet kudo qe jane dhe i udhezofte ata qe jane jashte Islamit.Amin

 • Postime: 8
refet
#110 ne: 05-02-2008, 12:51:41
haj se e shofim se kush ka te drejt.elhamdulilah qe jemi musliman
nuro
#111 ne: 28-02-2008, 00:22:13
Me ndimen e kuranit dhe me ato cka udhezon kurani sot bota ka aritur ne nje xhvillim te lart teknologjik. te nderuar kurani eshte liber i shenjt i derguar nga zoti,per dalim nga bibla e cila eshte shkruar nga prifteri te ndrishem etj. per te kundershtuar kuranin apo te mundohesh te mposhtish ate liber te shejnt ,duhet se pari te studjosh ate  dhe te bejsh krahasime ne mes bibles dhe kuranit.http://
nuro
#112 ne: 28-02-2008, 00:53:50
imani idobet http://

 • Postime: 287
CentauR.
#113 ne: 29-02-2008, 14:15:44
Salman Rushdi na paska studiuar Kuranin dhe pastaj e paska mohuar atë duke thënë se janë vargje satanike.E si mund te jenë vargje satanike kur para se te lexosh kuranin duhet të kërkosh mbrojte nga Zoti prej Satanit(Shejtanit).Hajde Salman hajde  :D
Zoti i forcofte te gjithë Muslimanet kudo qe janë dhe i udhezofte ata qe janë jashtë Islamit.Amin

Nuk e ke menduar ndonjëher se kuranin mund ta ketë sjell djalli se do të maskohet si zoti  :P dhe të çon ty në një rrugë të gabuar besimi dhe ti dashje pa dashje mund të bëhesh ushtar i djallit dhe përfundon në ferr

haj se e shofim se kush ka te drejt.elhamdulilah qe jemi musliman

hajt se po e shofim, ellhamdullyllahhhba gajagdnsëe SFW që jemi ateistë

 • Postime: 776
 • Gjinia: Mashkull
Dalber
#114 ne: 29-02-2008, 19:49:34
Me ndimen e kuranit dhe me ato çka udhezon kurani sot bota ka aritur ne një xhvillim te lart teknologjik. te nderuar kurani është libër i shenjt i dërguar nga zoti,për dalim nga bibla e cila është shkruar nga prifteri te ndrishem etj. për te kundershtuar kuranin apo të mundohesh te mposhtish atë libër te shejnt ,duhet së pari te studjosh atë  dhe te bejsh krahasime ne mes bibles dhe kuranit.http://

Edhe ti ja ke fut kot. mund të jesh musluman por nuk paske dije rreth Islamit dhe filozofise se tij. Nuk mund të thuash se kemi këtë arritje teknollogjike qe kemi sot për fat se na u zbrit Kur-Ani. Kur-Ani mund te te jetë shumë ndihmes për te ecur para ne këtë fushe por kjo nuk është studiuar ndonjher, dhe ka një arsye:

Civilizimi Islam qe nga viti 610, kur filloi, dhe gjer me 1918, kur mbaroi, ka qenë studiuar nga te gjithë filozofet dhe shkenctaret islam nën kornizen e vet Kur-Anit qe ka qenë "emri an el-mauruf ue nehji an el-munker" qe ne shqip mund ta perkthejme brutalisht "urdhero (udhezo) te miren dhe ndalo te keqen (udhezo te largohen nga e keqja)". Nën këtë kornize te gjithë dijetaret nuk e kanë pare botën me lentet e materializmit  pasi shumica e këtyre dijetarëve kanë qenë asketik.

e gjithe teknologjia bashke me sistemin edukativ e institucional qe ne kmei sot jane te gjitha vepra te perendimit ose civilizimit perendimor te filluar ne kohen e quajtur "renaisance", qe un nuk e di kur fillon dhe vazhdon ne ditet tona.

A do luaje rol Islami ne teknologjine bashkekohore?
Studiues perendimore bejne fjale per nje "Renaisance of Islam" qe ka nisur keto 50 vitet e fundit. Koha do na e tregoje se cdo ndodhi.

 • Postime: 541
 • Gjinia: Mashkull
Hektori
#115 ne: 29-02-2008, 19:55:08

    Kurani është fjalë e Zotit, në të cilin përfshihen të gjitha librat e shenjë të cilat janë poashtu fjalë e Zotit.
    Në Kuran nuk ka kundërthënje, prandaj edhe është mrekulli.
                Hektori

 • Postime: 776
 • Gjinia: Mashkull
Dalber
#116 ne: 29-02-2008, 20:04:47
    Kurani është fjalë e Zotit, në të cilin përfshihen të gjitha librat e shenjë të cilat janë poashtu fjalë e Zotit.
    Në Kuran nuk ka kundërthënjë, prandaj edhe është mrekulli.
                Hektori

ma shpjegon pak cfare eshte "kunderthenia" nese ka mundesi?

 • Postime: 541
 • Gjinia: Mashkull
Hektori
#117 ne: 02-03-2008, 10:33:32

   ma shpjegon pak çfarë është "kunderthenia" nëse ka mundësi?
   ------------------------------------------------------------

   Në bibel gjejme shumë kunderthanje te cilat, bejne konfuze kuptimin e tijë (per shkak te nderhyrjes se njeriut), nderkaq ne Kuran keso dukuri nuk ekzistojne.
   Une po supozoj se e ke te qarte per cka e kame fjalen.Secili mund t`i vrej keto difekte, nese shiqohet me kujdes.
          Hektori
berina
#118 ne: 03-04-2008, 23:07:09
Të dyja, Bibla dhe Kur'ani, janë fjale te Perendise. Ne te dyja ka shumë urtesi dhe udhezim për njeriun.

 • Postime: 691
Anesti
#119 ne: 12-05-2008, 12:31:34
Besoj se te dyja predikojne per moralin dhe asnjera nuk thote se duhet te ndryshojme besimin per te kenaqur egon e nje pushtuei te besimeve te ndryshme.Me vjen turp kur ndigjoj nje besimtare  shqipetar kur per ta ndjere vehten te plote ne besimin e tij ta quaj veten Turk ose Grek.Serbia ,Shqiperia,Bullgaria,dhe Greqia,ne mesjete pothuajse te gjitha kishinbesimin Ortodokx dhe te gjithe ishin ne lufte me njeri tjetrin.Turqia ishte armiku i te gjitheve bashke!Nga pushtuesi,shpesh ka dhe perfitime ,pasi behesh me te dhe fuqizohesh per te shtypur ato me te cilet ke luftuar me pare.Kesshtu beri dhe Greqia per tju kundrvene bullgareve dhe serbeve,po keshtu bene dhe shqipetaret per tju kundervene atyre.Poblemi eshte se shqipetaret u asimiluan prej Turqise.Ndjehej krenari te ishe Turk?Nuk ka ndonje gje te keqe te jesh turk, serb,bullgar amerikan e kinez,secili eshte nje komb me vete, secili ka vlerat e tij,por te quhesh nje tjeter per te braktise indentitetin tend eshte turp.Neve jemi shqipetare me gjithe te mirat e te keqijat qe kemi dhe ne besimin tone autentik te misionareve te pare.Pa fyer asnje menyre besimi,them me bindje se tre fe e kane percare popullin tone.Toleranca eshte nje shpikje ajo s'eshte evertete.Shikoni faktin me elementare sa, martesa kemi ne besime te ndryshme?Po vazhduam keshtu keni per te par qe do te dalin dhe ide qe ne qeverisje te kete raporte sipas besimeve!Nuk di nese eshte e moralshme qe nje komb  qe ka formuar identitetine tij ne besimin e kerishter per 1500 vjet te konsiderohet sot per shkak te nje pushtuesi te perbashket,nje popull me identitet te formuar nga besimi isalanmik.Turqia nuk me rezulton te kete pase si ide islamizimin se po te ishte keshtu do ti kishte prishur te gjitha kishat.Ajo s'pat pune me to dhe ne Stamoll.Ajo e ushtroi ket politike atje ku i dhuhej percarja e  per te gjete burim luftetaresh per te luftuar lirine e kombeve te tjera.Sot nuk kam te drejten te gjykoj popullin tim per kete gabim te tije, pasi duhet te jem ne pozitat e tij ne ate periudhe.
Sa na ka kushtuar dhe sa na kushton akoma kjo te gjithe edime por ato qe predikojne sduan ta pranojne,biles shkojne deri aty sa ta quajne tabu te diskutosh per idene e ndryshimit te lire te besimit,ndjehen keq kur flitet per identitetin,hedhin tym duke ngritur vlerat e pushtuesit (si shtet formues etj)duke iquajtur shqipetaret nje popull qe u ngrit dhe u riformuan prej tyre.jo zoteri ,nese i referohemi popujve te tjre qe i shpetuan poshtimit otoman do te shikojme se kemi mbetur shum mbrapa pra, kemi humbur.
Sot kosovaret nese te shohin se je ortodox te thone se paske fene e shkaut(armikut)por harruan se shka ka qene per to dhe kur ishim te te njejtit besim.Si mund te hedhim poshte besimin e Anastasit te Pare qe lindi ne Durres ne 435 dhe ishte perandor deri ne Kostandinopoje,e me pas Mihal Engjell Komneni,Aleksandi i Madh qe nenen, Olibin e kishte shqipetare,Pirron puro shqipetar, Gjonin e Gjergj Kastriotin, Moisiun e Muzakajt,Gjergj Balshajn,Topiajt,Leken dhe Pal Dukagjinin etj.Cfar mendoni ti veni shkelmin kontributit te tyre per interesa te dobta ne pozita inferiore me pushtuesin.Jo kurr,te tjere Balshaj te tjere Kastriote te tjre Muzakaj do te dalin perjetesisht nga ky vend deri sa nje dite morali te vije ne vendin e vet.Tashme Shqiperia dhe Kosova ka hyre ne fizonomine e asaj qe enderruan te paret tane, e tashme na mbetet ne te kemi guximin dhe burrerine te vendosim ne vend dhe moralin e hunbur.Nje gje eshte e sigurte qe Shqiperia do te shkoje me mire, duke pase nje basim ate te Europes.

 • Postime: 267
 • Gjinia: Mashkull
labiku
#120 ne: 12-05-2008, 18:45:57
asnjera.
bibla jane historira pagane te permbledhura edhe zgjodhen cila ju duhesh per te ndjekur nje fe.ska te bej fare me zotin.
kurani po ashtu perralla.
te dyja sjane fjale zoti por fjale udheheqesi qe te bashkonte njerezit.edhe te dya nuk perpiqen me ca flasin.

 • Postime: 691
Anesti
#121 ne: 17-05-2008, 11:46:26
Citim
asnjera.
bibla janë historira pagane te permbledhura edhe zgjodhen cila ju duhesh për te ndjekur një fe.s'ka te bëj fare me zotin.
kurani po ashtu përralla.
te dyja sjane fjale zoti por fjale udheheqesi qe te bashkonte njerëzitë.edhe te dya nuk përpiqen me ca flasin.

Po mire mor djale ,por njeriu do te zhvillohet ,edukohet ne baze te nje kodi,dhe nje makine e prodhuar ne fabrike ka nje stem qe e ben ate te dalloje nga te tjerat.Ps "BENZ" "FIAT"etj po ti cfare kulture edkukative ke?!!!!Markesiste Leniniste.Po te heci mbaje.

 • Postime: 293
 • Gjinia: Mashkull
M.SHKODRANI
#122 ne: 17-05-2008, 12:01:43
Labiku dukesh dhe nga shkrimi qe ke ne profil se kush je or dua te them diçka. Nje njeri qe don te kundershtoje diçka mundohet te gjeje argumente te kunderta per ta. Edhe ateisti qe eshte ateist ka ato argumentet e veta qe sipas tij e mbeshtesin menimin e tij. Ti mundohesh te hiqesh si ateist por edhe ate nuk e ben dot.

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer
Aida
#123 ne: 17-05-2008, 13:40:31
Sa i përket nenshkrimit Labikut qe ka venduar te profili, është thjeshtë shprehje e pakenaqesise se ia fshiva unë disa ditë me pare ca shkrime tek Forumi Islam.

Këtë qe e shkruaj vlen tani si për Labikun, njeashtu edhe për te tjerët!
Ky Forum nuk është FORUM ISLAMIK, po është Forum Shqiptar ku ka te integruar edhe Kendin Fetar për diskutime konstruktive dhe debata me qëllim te ritjes se tolerances fetare mes komuniteteve të ndryshme, njohjen e feve te njëri-tjetrit dhe shkembim informacionesh mes besimtareve.
Çdo postim ne Kendin Fetar i cili përmban fjalor te ulet, fyerje ndaj besimit(cilado fe qoftë!), librave fetare, Profeteve, Zotit etj do të fshihen nga Stafi pa paralajmerim!
Ditën qe jeni rregjistruar ne këtë forum keni akceptuar rregulloren e Zeri YT!
Jeni te ftuar te diskutoni me argumenta dhe me edukate pa perdor fjale banale dhe fyerse!

Ne rast se lind ndonjë pakenaqesi në lidhje me moderimin (fshirjen/editimin e shkrimeve), jeni te ftuar te kontaktoni moderatorin përkatës me mesazh privat, ose te postoni tek tema --ANKESA-- dhe Administratoret do ta shqyrtojne Ankesen tuaj. Me rëndësi, lexoni ju lutem postimin e pare te temës Ankesa para se ta shkruani pakenaqesine tuaj!

Jeni gjith te lutur qe te diskutoni qete dhe me mirekuptim, kjo për te miren e gjithëve! Ju falenderoj paraprakisht!

Labiku, nënshkrimi yt është ofendues për gjith Stafin e Zeri YT sepse nuk e pasqyron te vërtetën. Mos e akuzo gjith Forumin kur problemi ishte se ti e teprove, dhe unë e bëra detyren time qe ti mirembaj temat. Për me shumë mund te me kontaktojsh me MP, ose shkruaj tek tema e Ankesave!

Për ata te cilët e kanë harruar, lexoni edhe një here Rregulloren:
http://www.zeriyt.com/rregullorja.htmPërshëndetje!

 • Postime: 267
 • Gjinia: Mashkull
labiku
#124 ne: 17-05-2008, 20:19:08
Po mirë mor djalë ,por njeriu do të zhvillohet ,edukohet ne baze te një kodi,dhe një makine e prodhuar ne fabrike ka një stem qe e bën atë te dalloje nga te tjerat.Ps "BENZ" "FIAT"etj po ti çfarë kulturë edkukative ke?!!!!Markesiste Leniniste.Po të heci mbaje.
as marksist e as lenist jam shqiptare.e dua vendin tim edhe populline time por ca njerez qe sduan veten e tyre skam cti beje une.jam per nje shqiperi te vecante jo te te ndjek kulturen e botes si qener te vegjel.kaq kisha edhe me ecen
 

Sa e vjeter eshte Bibla?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 29-04-2020, 22:39:33
nga M A X
Si lindi Universi: A janë në një mendje, Bibla dhe shkenca?

Nisur nga M A XRubrika Teologjia

Postimi i fundit 11-01-2020, 13:12:54
nga Passion
Pjesë nga Bibla - Beselidhja e Re.

Nisur nga AmiRubrika Forumi i Krishterë

Postimi i fundit 22-06-2008, 13:38:46
nga Ami
Pjesë nga Bibla - Beselidhja e vjeter.

Nisur nga AmiRubrika Forumi i Krishterë

Postimi i fundit 06-05-2013, 13:53:32
nga ciarli
Cka thote Bibla per Jezusin: Njeri - Profet apo zot !!!!

Nisur nga Mr.EriRubrika Teologjia

Postimi i fundit 28-12-2007, 00:11:50
nga Mr.Eri