×

Bibla apo Kurani?

Bibla apo Kurani?

· 188 · 24082

 • Postime: 267
 • Gjinia: Mashkull
labiku
#125 ne: 17-05-2008, 20:20:40
Labiku dukesh dhe nga shkrimi qe ke ne profil se kush je or dua te them diçka. Një njeri qe don te kundershtoje diçka mundohet te gjeje argumenta te kundërta për ta. Edhe ateisti qe është ateist ka ato argumentet e veta qe sipas tij e mbështesin mendimin e tij. Ti mundohesh të hiqesh si ateist por edhe atë nuk e bën dot.
ste tha njeri jame ateiste apo ca feje jame une.pa merak ti bucko jam shqiptare u ajo eshte feja ime.sjam as arabo as greko si ca e ca.nuk jame kunder asnje feje por kur cenoni identitetin tuaje shqiptar se jeni fanatik si femije nje fjale goje do e themi edhe do e themi.

 • Postime: 267
 • Gjinia: Mashkull
labiku
#126 ne: 17-05-2008, 20:23:22
Sa i përket nenshkrimit Labikut qe ka venduar te profili, është thjeshtë shprehje e pakenaqesise se ia fshiva unë disa ditë me pare ca shkrime tek Forumi Islam.

Labiku, nënshkrimi yt është ofendues për gjith Stafin e Zeri YT sepse nuk e pasqyron te vërtetën. Mos e akuzo gjith Forumin kur problemi ishte se ti e teprove, dhe unë e bëra detyren time qe ti mirembaj temat. Për me shumë mund te me kontaktojsh me MP, ose shkruaj tek tema e Ankesave!

por e ke gabim ti moter se une u pergjigja kur ai buckua aty perpjete me ofendoi.prandaj mos bej sikure e fillova une aman se sna u prishe puna shume jo fshije bej cte duashe.
por thuaje ca eshte e drejta mos i hajde verdalle o jo se as mua smu prish puna e as ty.se forum eshte do flasim kemi opinione te ndryshme.neqoftese doni te hidhni e mos te prisni jeni femije.

 • Postime: 267
 • Gjinia: Mashkull
labiku
#127 ne: 17-05-2008, 20:24:23
thoni ate qe eshte ky nuk eshte forum shqipttar por islamik ne te vertete.
megjithate le te jete un jam shqiptar edhe do flas si shqiptar po ju ofendova arabine memedheun e ca e cave na falni e.kerkojme falje ok.
hajde diten e mire

 • Postime: 293
 • Gjinia: Mashkull
M.SHKODRANI
#128 ne: 17-05-2008, 21:33:52
Kesthtu eshte kur i jep vlere femijes dhe i kthen pergjigje me mire lere te ladroje si te doj ai. Jepi ladro se do mesosh te ecesh.

 • Postime: 267
 • Gjinia: Mashkull
labiku
#129 ne: 17-05-2008, 23:59:31
ti e gjete

 • Postime: 691
Anesti
#130 ne: 18-05-2008, 00:42:59
O Labik -Po mos u merzit.te pakten nga une.Une te kam bere nje vrejtje per dialektin si nje prind dhe me prindin nuk te ngel hatri kurre.Per kete te dhashe shembullin e djelit tim qe besoj se eshte ne moshen tende.Tani je i nxehur por kur kohet do te kalojne dhe pozicioni yt ne shoqeri do te jete i sferave me te zgjedhura,e ti do te lundrosh ne diskutime te hapura lirshem,e ndoshta une nuk do te jemme ne kete bote ti ke per te me kujtuar se sa mir kam bere per kete verejtje.Ciao.

 • Postime: 691
Anesti
#131 ne: 18-05-2008, 00:53:29
Me fal se harrove te te sqaroje dhe persa i perket edukimit.Qe ti je Shqipetar as e vej ne dyshim,qe je patriot me pelqen shume,por te bojkotosh cdo lloj kodi edukimi eshte propetum mobile.Perjetesisht njeriu eshte edukuar ne baze te kodeve.Dhe ne lojra duhet nje teori nje variant si ne shah,futboll etj.Jasht ketyre kodeve njeriu edukohet ne menyre bastarde dhe kjo nuk formon karaktere te qendrueshem dhe te ben te stonosh ne mardhenie me te tjeret.Une jam me ty qe eshte me i rendesishem kombi se feja, ide e hedhur nga Pashko Vasa per te bashkuar popullin kunder pushtuesit. Dhe ky ishte laik.

 • Postime: 416
 • Gjinia: Mashkull
Konjaku
#132 ne: 18-05-2008, 02:52:52
Labik shum qesharak mor vella mos u bej te tallen tjeret me ty pse smendon fare ? Thot qe jam shqiptar as ... as ...
PO TI A DI TE BESH DALLIMIN MES KOMBIT DHE FESE a e di qe cdo njeri ka nje komb dhe nje fe dhe te dyja rrijne bashke dhe pa njeren nuk shkon as tjetra...
Kaq kisha une mos u bej LOLO te qeshin te tjeret me ty me vjen keq..

 • Postime: 267
 • Gjinia: Mashkull
labiku
#133 ne: 18-05-2008, 05:03:35
as nuk qesh dote njeri me mua e as sme ul dot njeri.por me vjen keq edhe inat qe shume njerez sidomos shqiptare sote i laviren botes edhe bejne si fanatik femijesh.ska te beje me edukimin tim me quani injorant apo ca te doni por e para shikohuni ne pasqyre.se dy fjale qe i them si them sepse i kam inate shqiptaret qe jane shume fetare edhe sduan tja dine per vendin e tyre por e them se me vjen keq.nuk vete ti them botit pse ben ti keshtu por i them njeriut tim.edhe me ate mendim jam me keta idjotat qe na duan te na vishen si arab edhe me keto budalliqe qe vetem nje femije fanatik ben.biles kame pare benin kenge thojnin lufto per allaun edhe islamin edhe kundra amerike e ca ke ti budalliqe.keta njerez jane injorant edhe kaluar injorances shikojne endrra me sy hapur.edhe kete e theme si per krishtere e mysliman sepse e keni lene njerezit e tu pas krave me keto budalliqe.

 • Postime: 691
Anesti
#134 ne: 18-05-2008, 12:10:37
Tashme Labik ke hyre ne linje.Kerkush nuk mund tetallet me ty.Ti ke nje vlere qe te madhe qe te tjereve ketu i mungon.Je i vertete,i sinqerte,nuk perpunon asgje kur shprehesh dhe kjo te jep siguri dhe dinjitet.Deri ketu bravo!Nje njeri i mirefillt merre nga feja ate qe eshte e domosdoshme per te.Ps.Pjesene edukimit shpirterore.Kjo eshte e domosdoshme pasi te duhet nje kod nje menyre sjelljeje per te komunikuar dhe per te bashejetuar me te tjeret.Ne kohen e Zogut kishte mesim fetar ne shkolle,apo tek suorat italiane,apo ne medrese.Ne kohen e komunizmit u be lenda e edukimit dhe kjo sipas nje kodi (Normave te idealit komunist)i cili hidhte vrere mbi menyrate tjera te edukimit te njeriut.E kshtu sot ne kemi nje bashkesi te keq edukukuar,patrialkae,te ashper,nuk pranon asnje fyerje,nuk e mat ate por duke u ndjere i prekur ne sedren e tij tashme te semure,hidhet te hakmerret pa menduar se ku perfundon e sa zgjat ky sherr,thjesht se e drejta per momentin qendron ne anen e tij.Por une mendoj se ti shokun nuk e zgjedhur me qellim qe ti gjesh nje shkak qe ai te gaboje dhe ti me pas te konfliktohesh me te vetem se ke te drejte.Raste tetilla ka sa teduash Dhe kafshet nuk kane te dyja faj,por perse jane te pa edukuara atu grinden pernjehere.Atehere njerezit per tu dalluar nga kafshet kan krijuar Kode te bdryshme edukim qe te japin mundesine te ruash qetesine,  te shikosh fyerjen ne nje kend tjeter.-Ps.Per se shoku veproi keshtu,nga nuveli i ulet edukativ,?I nxitur nga te tjere,apo nuk ka qene ne gjendje te kuptoje repliken.Pra nga ky shembull kuptojme se kodet jane te domosdoshem.Ne kohen e diktature te gjitha problemet si ekonomike dhe sociale i mori persiper shteti.Ky te fuste ne pune ne menyre te seleksionuar,ne shkolle seleksionuar,te martonte me lidhje seltive (politike)nepermjet organizatave kontrollonte nivelin ekonomik te familjeve.Pra per cdo problem ti do ti drejtoheshe organit shtetror.Keshu humben nje ser virtytesh te njersve te cilet tashme nuk donin me dite si e ka hallin shoku,komeshiu,a ka buke a ka veshje,apo donje fajale te mgrohte per te gjete shpetim lidhja shpirterore hubi kuptimin e vet.Te gjithe u kthyen ne kompiutera qe mbanin mardhenie vetem me kompiuterin qendror.E sot s'dime te falim nje lek, nje fukarai te vertete.Kam nje plake me ngjyre ketu 82 vjece.Ben pjese ne nje komunitet prej 50 familjesh dhe vetem une kam 30 vjet qe e mbaj me buke.Pra per te kultivuar virtytet e per te zbukuruar pjesen shpirterore te njeriut sherben feja.Provo te shkosh nje here ne kishe dhe te ndjekesh nje rit fetar,Do te gjesh njeres te veshur mire qe ndexin qeri,dhe qe i drejtohen ikonave per tu lutur per problemet qe kane dhe per ceshtje madhore kerkojne ndihmen e priftit i cili me nje menyre te admirueshme do ti gjeje zgjidhjen.

 • Postime: 267
 • Gjinia: Mashkull
labiku
#135 ne: 18-05-2008, 18:56:30
u kam vajtur ne kishe e ne xhami.edhe e di mire ceshte feja sote.shkurt e bukur eshte politik.shikoj mire cjane.shikojme e historine si njerezite tane behen ekstremista na te dyja anet sa jemi ndare jemi bere copa.nuk urreje fene por skam besim ke porifta e hoxha edhe njerezit shume besimtar sepse qorrojne veten me qellim.
por sjam ketu per te ndare njerezit si te gjith thash opinionin tim edhe ca kelyshave te arabit si pelqeu.sme prish pune mua shume jo.u sa te jem gjalle kete mendje nuk e heq sepse e dua popullin tim edhe sdua te sho me ndarje edhe budalliqe sepse behemi shume fanatik edhe sic thashe me pare qorrojme veten.

 • Postime: 36
uthmani7
#136 ne: 30-06-2008, 16:29:01
Kisha katolike nuk betohet më për vërtetësinë e Biblës
Nga Ruth Gledhil, korrespondent fetar i gazetës “The Times”, më 05.10.2005

Hierarkia kishtare e Kishës Katolike ka publikuar një dokument mësimor që instrukton besimtarët se disa pjesë të biblës në fakt nuk janë të vërteta. Peshkopi katolik i Anglisë, Uelsit dhe Skocisë po paralajmërojnë pesë milionë adhurues të tyre, si edhe të tjerë që merren me studimin e shkrimeve të shenjta, që nuk duhet pritur “saktësi absolute” nga Bibla.“Nuk duhet të presim që të gjejmë në Shkrimet e Shenjta saktësi të plotë shkencore apo përpikëri absolute historike”, thonë ata në 'Dhurata e Shkrimeve të Shenjta'.Disa të krishterë duan që, krahas teorisë së Darvinit të evolucionit në shkolla, të mësohet edhe një interpretim i fjalëpërfjalshëm i krijimit siç qëndron në Gjeneza, duke besuar që “konstruksioni inteligjent” është një teori po aq e mundshme për atë se si është krijuar bota. Por, 11 kaptinat e para të Gjenezës, në të cilat paraqiten dy tregime nganjëherë kontradiktore rreth krijimit, janë ndër ato për të cilat peshkopët katolikë të këtij vendi insistojnë që s’mund të jenë “historike”. Në rastin më të mirë, thonë ata, ato mund të përmbajnë “gjurmë historike”.Ky dokument tregon se sa larg ka shkuar kisha katolike që nga shekulli 17, kur Galileo qe dënuar si heretik për përçmimin e një besimi pothuaj universal në frymëzimin hyjnor të Biblës duke mbrojtur pikëpamjen e Kopernikut mbi sistemin diellor. Vetëm një shekull më herët, Papa Pija i dhjetë dënoi dijetarët modernistë katolikë të cilët adoptuan metoda historiko-kritike për analizimin e literaturës së lashtë të Biblës...Peshkopët thonë që Kisha duhet ta paraqesë ungjillin në mënyra “të përshtatshme me ndryshimin e kohës, të kuptueshme dhe tërheqëse për bashkëkohësit tanë”.Bibla është e vërtetë në pasazhet që kanë të bëjnë me shpëtimin njerëzor, thonë ata, por vazhdojnë:”Nuk duhet të presim saktësi të plotë nga Bibla në të tjera çështje jofetare”.Ata vazhdojnë më tutje duke dënuar fundamentalizmin për “intolerancën e papajtueshme” dhe duke paralajmëruar për “rreziqet domethënëse” të përfshira në qasjen fundamentale.“Një qasje e tillë është e rrezikshme, për shembull, kur njerëzit e një kombi apo grupi shohin në Bibël mandat për epërsinë e tyre, madje e konsiderojnë që Bibla u lejon atyre të ushtrojnë dhunë kundra të tjerëve”...Si shembuj të pasazheve të cilat s’duhet marrë në kuptimin e fjalëpërfjalshëm, peshkopët citojnë kaptinat e hershme të Gjenezës duke i krahasuar ato me mitet e hershme rreth krijimit nga të tjera kultura, posaçërisht ato të Lindjes antike. Peshkopët thonë se është e qartë që qëllimi primar i këtyre kaptinave ka qenë për të ofruar mësim fetar dhe se ato s’mund të përshkruhen si shkrime historike.Ngjashëm, ata përgënjeshtrojnë profecitë apokaliptike të Zbulesës, librit të fundit të Biblës krishtere, në të cilën shkruesi përshkruan punën e Jezusit të ringjallur, vdekjen e Bishës dhe gostinë dasmore të Krishtit.Peshkopët thonë:”Një gjuhë e tillë simbolike duhet të respektohet për çfarë është dhe nuk duhet të interpretohet drejtpërdrejt. Nuk duhet të presim të zbulojmë në këtë libër detaje rreth fundit të botës, rreth asaj se sa do të jenë të shpëtuar dhe se kur do të vijë fundi”.Në parathënien e dokumentit mësimor, dy katolikët më të mëdhenj të vendit, kardinali Murphy O’Conor, kryepeshkop i Westminsterit, dhe kardinali Keith O’Brien, kryepeshkop i St. Andru dhe Edinburgut, shpjegojnë kontestin e tij. Ata thonë që njerëzit sot po kërkojnë atë që e vlen, që ka vlerë të vërtetë, diçka që mund t’i besohet dhe çfarë vërtet është e saktë.Mësimi i ri është publikuar si pjesë e kremtimeve të 40 vjetorit të Dei Verbum, Këshillit të Dytë të dokumentit të Vatikanit, që shpjegon vendin e shkrimeve të shenjta në shpallje...

 • Postime: 36
uthmani7
#137 ne: 30-06-2008, 16:30:29
...

 • Postime: 691
Anesti
#138 ne: 04-07-2008, 16:54:02
...
Mua me pëlqen islamizmi se muslimanet betohen :Për Kuarn.....Për turqeni....ndërsa i biri  i Hoxhes tauj,Enveri  betohej: Për ideal te partise dhe i futi kazmen të gjitha feve,ne baze te edukimit dhe dashurisë islame qe e kishin predikuar ne shtepi.Të jeni te sigurtë qe Enveri do të bëhej Hoxhe kur u kthye nga Franca si  ati.Kjo ishte dhe dëshira e Anese.Por ai desh te ishte me madheshtor.Kur pa se nuk kishte asnjë diference me komunizmin,(diktator për diktator,o si them unë o vdis,me shpate ato me shpate ky)atëherë ai vendosi te bëhej shenjtore i kësaj dege qe sipas rradhes i bie te jetë mbas Trimit Bektash qe si paraardheit e tij Aliu etj kur pa se korri suksese me shpate ne dorë,doli ne vete dhe u be shenjtor.Pra kjo fe te bën shenjtor sipas sukseseve qe te jep shpata.E përse të mos e provoj dhe unë?

Interesant une shkruaj (P)aty del smily.Edhe kjo sme kishte ndodhe ndonjehere.

 • Postime: 27104
 • Gjinia: Mashkull
Berni
#139 ne: 04-07-2008, 17:30:57
Hiq 2 pikat qe ke vendos para P dhe do ta shikosh qe nuk do dali ikona, hahaha me bere me qesh.

 • Postime: 691
Anesti
#140 ne: 04-07-2008, 23:43:37
O Berno tashti le të rri aty ku është se e vuni Zoti me doren e vet.Hahhhaa.Po dy pika ka dhe me poshte, përse nuk u bo dhe aty?
Të pedershendes.Anesti

 • Postime: 36
uthmani7
#141 ne: 05-07-2008, 15:37:49
Disa pyetjeSi muslimanë jemi të detyruar të pyesim:1. Cila Bibël apo libra janë të frymëzuara? A është kjo Ortodokse Greke, Katolike, Protestante, Etiopiane, Kopte apo Siriane? Ju lutem mbani mend se këto përmbajnë numër të ndryshëm librash. Kjo nuk është vetëm “Oh! Këto janë përkthime të ndryshme”.


2. Si mund t’i besojmë traditës Kishëtare kur vetë ajo nuk mundet vetës t’ia sigurojë një grumbull librash të besueshëm e të denjë për ta quajtur Bibël?


3. Pse duhet t’i besojmë Kishës e cila nuk është në gjendje të prodhojë një grupazh dorëshkrimesh përgjatë shekujve, në të cilat mund të gjejnë mbështetje në vend të supozimit për të gjetur se cili variant është origjinali?


4. Si ta dimë që Jezusi tha atë që është në Bibël, pasi nuk ka mënyrë për ta vërtetuar se si janë transmetuar fjalët e tij? Ky është njëri nga argumentat më të mëdhenj të tradicionalistëve islamë kundër shkrimeve të vjetra, të cilat kanë të bëjnë me Isra’iljate. Dhe këto janë refuzuar tërësisht për qëllime shumë të qarta.Dhe nëse misionarët e Krishterë nuk mund t'u përgjigjen këtyre pyetjeve, nuk është me vend që Bibla të quhet dokument i besueshëm. Ndaj, një dokument i pasigurt nuk ia vlen të quhet ‘Shkrim i shenjtë'.


Një hadith (sh. ehadith) përbëhet nga dy pjesë: metn-i (teksti) dhe isnad-i (zinxhiri i transmetimit). Teksti mund të duket i logjikshëm dhe i arsyeshëm, por që të jetë i pranueshëm ai duhet të ketë një isnad autentik me transmetues të besueshëm. Abdullah ibn Mubarek (v.181 H), një nga mësuesit e famshëm të Imam el-Bukharit, ka thënë:“Isnadi është pjesë e fesë. Po të mos ishte isnadi, kushdo do të thoshte çfarëdo që do të dëshironte.”1‘Hadithi’ i krishter është i përbërë nga metn-i (teksti), por nuk ka isnad (zinxhir transmetimi). Pa isnad, siç ka thënë Abdullah ibn Mubarek, kushdo mund të pohojë ç’të dojë duke thënë më pastaj se kjo thënie vjen nga një burim i besueshëm. Burimet në rastin e ‘hadithit’ i krishter janë apostujt, e së voni Etërit e Kishës. Por, si mund dikush të jetë i sigurt se ‘hadithi’ i krishter nuk është i përzier me pavërtetësi në mungesë të një isnadi të vërtetë dhe një verifikimi të tij? • Postime: 691
Anesti
#142 ne: 06-07-2008, 13:31:04
Bibla esjte shkruar nga ato qe dinin te shkruanian,ne baze te deshmitareve si Luka, Marku, Gjoni,etj.Si lindi Kurani nuk u morrr vesh,e aq me teper se ju dha per ta lexuar Muhametit qe deri ne 40 vjec nuk dinte shkrim e kendim.(ketu thuhet se qendron dhe shenjteria e tij)

 • Postime: 36
uthmani7
#143 ne: 06-07-2008, 15:38:56
A nuk mjafton qe krijusesi i tokes e qieve me aq perpikmeri te mund ta bente Muhamedin te lexonte a eshte me e veshtir kjo apo krijimi i tokes dhe i vet njeriut qenjes me te persosur
Mjafton per zotin tim dhe tendin te thot nje gjej behu dhe ajo do te behet ashtu siq do Ai i madherishmi i vetem qe nuk tjeter pos tij dhe nuk mund ti pergjasoj askush e me posht mund te shohehs fakte nga Kurani.

Argumentet logjike:

1. Fakti që Kurani i Ndershëm përmban shkenca të ndryshme brenda tij, megjithëse njeriu të cilit ai iu shpall ishte analfabet që nuk dinte shkrim e lexim, dhe as që kishte shkuar ndonjëherë tek ndonjë mësonjës apo shkollë.
Prej këtyre shkencave të përmendura në Kuran është: Astronomia, Historia, Legjislacioni dhe Drejtësia, Politika dhe Strategjia luftarake.
Përmbajtja e Kuranit këto shkenca të ndryshme është argument i fortë se ai është Fjalë e Allahut të Lartësuar dhe shpallje nga Ai, pasi që është absurde që të gjitha këto shkenca të burojnë nga një njeri analfabet i cili nuk di shkrim e këndim.

2. Allahu i Madhëruar, Shpallësi i Kuranit i ka sfiduar me të njerëzit dhe xhinët nga të përpiluarit e një libri si ai, me Fjalën e Tij: “Thuaj: Sikur të mblidheshin njerëzit dhe xhinët së bashku që të sillnin një Kuran si ky, ata nuk do të mundnin edhe sikur të ndihmonin të gjithë njëri-tjetrin.” [El Isra: 88].
Ashtu si dhe ka sfiduar oratorët dhe gjuhëtarët arab nga të përpiluarit e dhjetë sureve si ai, madje të një sureje të vetme, por ata u sfiduan dhe nuk mundën ta bënin këtë gjë.
Ky ishte argumenti më i madh dhe prova më e fortë se Kurani është Fjalë e Allahut dhe në asnjë mënyrë nuk është fjalë e njeriut.

3. Fakti që Kurani përmban një numër të madh njoftimesh të fshehta, disa prej të cilave kanë ndodhur ashtu si ka thënë ai, pa shtuar dhe pa pakësuar asgjë. Shembull për këtë është njoftimi i tij se Romakët do të triumfonin mbi Persët pas disa vitesh nga zbritja e atij ajeti, ndërkohë që romakët ishin të mundur nga persët dhe të nënshtruar para atyre. Nuk kaluan nëntë vjet, veç kur romakët i mundën persët. Allahu i Lartësuar për këtë ka thënë: “Elif, lam, mim. Romakët u thyen, në tokën më të ulët (në Sham), por ata pas humbjes do të jenë fitimtarë, brenda nëntë vjetësh.” Er Rrum: 1-4].
4. Përderisa Allahu i Madhëruar ka zbritur edhe libra të tjerë tek pejgamberë të tjerë përveç Muhamedit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të!), si Teuratin të cilin ia ka zbritur Musait dhe Inxhilin të cilin ia ka zbritur Isait (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi ta!), atëherë nuk mohohet që Kurani të jetë zbritur nga Allahu ashtu si edhe librat e mëparshëm. A ka gjë të paimagjinueshme që Kurani të ketë zbritur nga Allahu?! Sigurisht që jo. Përkundrazi, logjika e aprovon me forcë dhe e konsideron të detyrueshme shpalljen e tij.

5. Paralajmërimet e Kuranit janë mbikqyrur me kujdes dhe ato janë vërtetuar ashtu si janë parashikuar. Ashtu si dhe janë studiuar tregimet e tij për të kaluarën dhe kanë dalë në përputhje me atë që ai ka thënë. Po kështu janë provuar ligjet dhe dispozitat e tij dhe kanë dhënë rezultatet e pritura prej sigurisë, krenarisë, nderit, dijës e mirënjohjes, gjë për të cilën tregon shteti i Halifëve të drejtë (Allahu qoftë i kënaqur me ta!). Madje edhe ne vetë e kemi parë atë ndodhi me Arabinë Saudite në një kohë kur siguria kishte humbur në të gjithë tokën e Hixhazit, rrëmuja dhe trazirat kishin përfshirë vendin, vjedhjet dhe vrasjet ishin shtuar sa që pelegrinët nuk ishin të sigurtë për pasurinë dhe jetën e tyre. Por menjëherë me shpalljen e Arabisë Saudite shtet të Kuranit, ato vende i mbuloi siguria e gjithanshme, si shembulli i të cilës nuk kemi parë veçse shtetin e Halifëve të drejtë (Allahu qoftë i kënaqur me ta!).

E çfarë argumenti dhe provë më të madhe se kjo kërkohet për të vërtetuar se Kurani është Fjalë e Allahut dhe shpallje e Tij të cilën ia ka zbritur krijesës së Tij më të mirë dhe vulës së Lajmëtarëve e të Dërguarëve të Tij (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të gjithë ata!)?!

 

 • Postime: 691
Anesti
#144 ne: 08-07-2008, 12:41:07
Shkenca ka vertetur se njeriu eshte shum i vogel per te gjykuar mbi krijimin e tij.E pra le te marrim nga feja ate qe eshte konkrete edukomin per dashurin respektin rritjen e virtyteve njerzore.Te tjerat nuk ke mundesi asti as une pasi dhe te tjre me te zot nuk munden ta shpjegojne cka ndodhi para 2000 vjetesh,dhe nuk po munden me shpjegu dhe se cfar do te ndodhe pas nje oere!
Jam kurioz Uithmani te di se cfar objektivi i ke vene vetes per tu bashkuar me komunitetin perendimor?Cfar standartesh te duhen ty per tu akopiuar lehtesisht me to?
Te intereson politika rajonale dhe i perkushtohesh asaj,pra me komunitetet qe ke mardhenie dhe objektiva?
Si e shikon faktin e hyrjes se Shqiperise ne Nato?
Si e shikon ti kontributin e shqiperise me forca paqeruajtese ne Afganisrtan etj.Si e shikonti synimin amerikan per zhdukjen e diktaturave dhe vendosjen e demokracive liberale ne vendete lindjes se mesme?
Si e shikon prezencen e Amerikaneve ne Kosove?Si e parashikon ti ne te ardhemen e larget pas 50 vjeteve raportin e religioneve ne Shqiperi dhe ne Europe ap odhe ne SHBA> Po ta kerkoj ty dhe do te provoj ta hape dhesi teme ne vete.Te pershendes Anesti.

 • Postime: 36
uthmani7
#145 ne: 09-07-2008, 19:36:06
Shkenca ka vertetur se njeriu është shum i vogël për te gjykuar mbi krijimin e tij.E pra le të marrim nga feja atë qe është konkrete edukomin për dashurin respektin rritjen e virtyteve njerzore.Të tjerat nuk ke mundësi asti as unë pasi dhe te tjre me te zot nuk munden ta shpjegojnë çka ndodhi para 2000 vjetësh,dhe nuk po munden me shpjegu dhe se cfar do të ndodhë pas një oere!
Ne fen islame gjithqka eshte e vertet dhe konkrete sepse ende nuk ka nderhy dora e njeriut e te sjell gjer te shpikura e te paverteta siq esht rasti me Inxhilin dhe me tewratin.
 Kjo për mua dhe gjith myslimanet nuk është e vërtetë Kurani na sqaron shum gjëra edhe me larg se dy mij vite gjthiashtu ka sqaruar edhe gjëra qe do të vijn ne të ardhmën mund te sjell fakte e disa i ke me sipër. Gjithashtu është Kurani qe na tregon para 14 shekujsh se toka ishte e tera e mbuluar me ujë qe tek ne shek 20 u vertetua nga shkenctaret ,gjithashtu Kurani tregon për fazat e zhvillimit te foshnejs ne miter para 14 shekujve kur nuk kishte mikroskop dhe asnjë lloj teknike për ket zbulim e shum e shum gjëra te tjera. Shkenca mund te zbuloj qfardo por nëse nuk esht ne përputhje me Kuranin lirisht mund të themi se është e pavertet siç ishte teoria e Darvinit për krijimin e njeriu qe e la shkencen 100 vite mbrap dhe prap erdhen ne përfundim se ishte e tera gabim ajo qe tha darvini ky ishte vetëm njeri prej shembujve.

 • Postime: 36
uthmani7
#146 ne: 09-07-2008, 19:56:58
Jam kurioz Uithmani te di se cfar objektivi i ke vënë vetes për tu bashkuar me komunitetin perendimor?Cfar standartesh te duhen ty për tu akopiuar lehtesisht me to?
Të intereson politika rajonale dhe i perkushtohesh asaj,pra me komunitetet qe ke mardhenie dhe objektiva?
Si e shikon faktin e hyrjes se Shqipërisë ne Nato?
Si e shikon ti kontributin e Shqipërisë me forca paqeruajtese ne Afganisrtan etj.Si e shikonti synimin amerikan për zhdukjen e diktaturave dhe vendosjen e demokracive liberale ne vendete lindjes se mesme?
Si e shikon prezencen e Amerikaneve ne Kosovë?Si e parashikon ti ne te ardhemen e largët pas 50 vjeteve raportin e religioneve ne Shqipëri dhe ne Europe ap odhe ne SHBA> Po ta kerkoj ty dhe do të provoj ta hape dhesi teme ne vete.Të përshëndes Anesti.

Spari n jam një i ri 18 vjeqar nuk merrem edhe aq me politik  mirpo me at qe di do mundohem te jap mendimin tim dhe ky është vetëm mendimi im e jo i fes Islame.
Ne myslimanet e kemi vetëm njer rrug dhe vetëm at pretendojm ta ndjekim me aq mundsi sa kemi sepse Zoti nuk na ngarkon me at qe ne nuk kemi mundsi kshtuqi pasi perëndimi me shumic nuk jan duke e ndjekur rrugën e se vërtetës islamin ne myslimanet pretendojm ta perhapim islamin dhe te bashkohemi te gjith bashk ne rrugën e se vërtetës si vllezer sepse myslimanet mes vete jan vllezer dhe pastaj nëse don Zoti te jetojm sipas ligjit te Zotit sepse ai e di mesemir se si është me mir  për roberit e vet te jetojn sepse ai esht edhe krijuesi i njerzve dhe askush nuk mund te vendos ligj te jetës me te mir sesa vet krijusi i gjithdituri fqiploti.

Kurse për Ameriken dihet se ata jan te udhhequr nga Jahudit nga AIPAC te cilit jan armiq te perbetuar te fes islame sepse vetëm tek myslimante nuk mund ti shesin manipulimet qe bëjn me popujt tjer përmes rrugve te ndryshëm mund te lexosh për masonerin dhe e kupton qëllimet e shbas e gjithashtu ne Kosov kan ardhur për interesa të tyre lidhej me Rusin e kushedi se çka tjetër por mesepaku për ta ndihmuar një popull mysliman qe e urrejn me zemër dhe gjtihashtu jan duke u munduar me gjitha forcat qe ta mposhtin islamin ne Ks mirpo për fat po ju shkon keq sepse Islami vetëm se po forcohet gjithnjë e me tepër e me shum nuk di qfar te them me gjith deshir do të ndihmoja ne qfardo situate 

 • Postime: 691
Anesti
#147 ne: 10-07-2008, 00:19:58
Spari n jam një i ri 18 vjeqar nuk merrem edhe aq me politik  mirpo me at qe di do mundohem te jap mendimin tim dhe ky është vetëm mendimi im e jo i fes Islame.
Ne myslimanet e kemi vetëm njer rrug dhe vetëm at pretendojm ta ndjekim me aq mundsi sa kemi sepse Zoti nuk na ngarkon me at qe ne nuk kemi mundsi kshtuqi pasi përëndimi me shumic nuk jan duke e ndjekur rrugën e se vërtetës islamin ne myslimanet pretendojm ta perhapim islamin dhe te bashkohemi te gjith bashk ne rrugën e se vërtetës si vllezer sepse myslimanet mes vete jan vllezer dhe pastaj nëse don Zoti te jetojm sipas ligjit te Zotit sepse ai e di mesemir se si është me mir  për roberit e vet te jetojn sepse ai esht edhe krijuesi i njerzve dhe askush nuk mund te vendos ligj te jetës me te mir sesa vet krijusi i gjithdituri fqiploti.

Kurse për Ameriken dihet se ata jan te udhhequr nga Jahudit nga AIPAC te cilit jan armiq te perbetuar te fes islame sepse vetëm tek myslimante nuk mund ti shesin manipulimet qe bëjn me popujt tjer përmes rrugve te ndryshëm mund te lexosh për masonerin dhe e kupton qëllimet e shbas e gjithashtu ne Kosov kan ardhur për interesa të tyre lidhej me Rusin e kushedi se çka tjetër por mesepaku për ta ndihmuar një popull mysliman qe e urrejn me zemër dhe gjtihashtu jan duke u munduar me gjitha forcat qe ta mposhtin islamin ne Ks mirpo për fat po ju shkon keq sepse Islami vetëm se po forcohet gjithnjë e me tepër e me shum nuk di qfar te them me gjith deshir do të ndihmoja ne qfardo situate 

A jane shume ne Kosove qe mendojne keshtu si ty?Po prinderit tuaj keshtu mendojne per Ameriken?

 • Postime: 102
Jakubi
#148 ne: 10-07-2008, 00:33:32
Po na ben ironi te civilizuar teni e?
Te pakten djali u tregu i sinqerte dhe shprehu ate qe mendon, kurse ti ndryshon nga te shkoj era.
E habitshme me ty edhe qafir edhe shruan vetem per fene!

 • Postime: 36
uthmani7
#149 ne: 10-07-2008, 13:55:22
Qdo mysliman me plot kuptimin e fjales mysliman e din qe hebrenjet jan armiqt me te mdhej te islamit dhe ktu ne ks si cdo kund njerzit mashtrohen permes fjalve te buta engjellore te mediave per ameriken pasi ato udh-heqen nga ata vet e kshtu duke mos analizuar me thellsisht e injorantet e islamit e shikojn vetem anen e dukshme e jo edhe qellimet e verteta te tyre e per fat te mir edhe prindrit e mij dhe te fmijve tjer mysliman qe jau hapin syt dhe nuk i len te mashtrohen nuk kan ra ne gracken e tyre me pretendimet e tyre per te drejta te njerzve per largimin e ekstremizmit islam a ne te vertet jan vet ata ekstremistet me te mdhenj nese i analizojm me mir pretendimet e tyre dhe ne anen tjeter veprat e tyre.
 

Sa e vjeter eshte Bibla?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 29-04-2020, 22:39:33
nga M A X
Si lindi Universi: A janë në një mendje, Bibla dhe shkenca?

Nisur nga M A XRubrika Teologjia

Postimi i fundit 11-01-2020, 13:12:54
nga Passion
Pjesë nga Bibla - Beselidhja e Re.

Nisur nga AmiRubrika Forumi i Krishterë

Postimi i fundit 22-06-2008, 13:38:46
nga Ami
Pjesë nga Bibla - Beselidhja e vjeter.

Nisur nga AmiRubrika Forumi i Krishterë

Postimi i fundit 06-05-2013, 13:53:32
nga ciarli
Cka thote Bibla per Jezusin: Njeri - Profet apo zot !!!!

Nisur nga Mr.EriRubrika Teologjia

Postimi i fundit 28-12-2007, 00:11:50
nga Mr.Eri