×

Bibla apo Kurani?

Bibla apo Kurani?

· 188 · 24045

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#25 ne: 03-10-2006, 17:58:15
xXx ti mos e merr per keq kur dikush te thote qe nuk mund te gjykosh dicka qe nuk e njeh. une ty nuk te ve faj kur thua qe islami eshte perhapur me dhune. fajin ja ve mediave dhe historise se shtremberuar qe ekziston sot. pastaj faj u ve dhe disa myslymaneve qe e quajne veten myslyman, por qe nuk jane te tille.

nje shembull po te jap. ne kohen e kryqezatave kur myslymanet e drejtuar na Salaudini morren jeruzalemin, asnje i besimit kristjan apo cifut nuk u vra, por u lane te shkojne ne paqe apo te qendrojne ne do te deshironin.

ose ne kohen e inkuizicionit ne spanje kur kristjanet torturonin cifutet ishte sulltani turk qe u hapi dyert cifuteve dhe i la te vendoseshin ne teritoret e perandorise turke.

pastaj nese turqit do e kishin hapur fene me dhune, ne ballkan nuk do kishte ngelur ndonje kristjan apo cifut.

dhe nje here tjeter po te them qe mos e merr per ters kur dikush te thote qe nuk ke njohurite e duhura per te marr pjese ne nje dikutim te caktuar.

 • Postime: 6970
 • Gjinia: Femer
kengaime
#26 ne: 03-10-2006, 18:39:11
Vet pytja njera apo tjetra me duket provokuese.Te dyja jane te shenjta.

 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#27 ne: 04-10-2006, 20:33:25
Besoj se kam lexuar historine e drejte ... dhe mediat s`i marr per baze se nuk i besoj ne c`thone.

Rastet e dhune se myslymaneve jane me te shumte se ato raste qe ke sjell ti.

Persa i perket njohurive te mija mbi islamin po te them se kam lexuar me shume se gjysmen e kuranit dhe konkluzionet e mija mbi te dolen nga ky lexim qe kam bere dhe nga lexime te literaturave te tjera islame.
Persa i perket subjektit te temes them se s`do biem asnjehere dakort se kemi kendveshtrime te ndryshme, por skam dashur te fyej njeri thjesht hodha mendimin tim
Shendet

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#28 ne: 05-10-2006, 01:20:04
Besoj se kam lexuar historinë e drejtë ... dhe mediat s`i marr për baze se nuk i besoj ne c`thonë.

Rastet e dhunë se myslymaneve janë me te shumte se ato raste qe ke sjell ti.

Përsa i përket njohurive te mija mbi islamin po të them se kam lexuar me shumë se gjysmen e kuranit dhe konkluzionet e mija mbi te dolen nga ky lexim qe kam bërë dhe nga lexime te literaturave te tjera islame.
Përsa i përket subjektit te temës them se s`do biem asnjëherë dakort se kemi kendveshtrime të ndryshme, por skam dashur të fyej njeri thjesht hodha mendimin tim
Shendet

eshte e drejta jote te japesh mendimin tend, dhe askush nuk ka te drejte te ofendohet.

nje keshille dua te ta jap(nese te pelqen merre nese jo mos ma merr.).
Kurani eshte shume i thelle te kuptohet aq lehte sa mendon ti. per te kuptuar kuranin ke nevoje te lexosh komentimin e dijetareve myslyman. nje njeri qe eshte fillestare dhe nuk ka nocionet baze te islamit nuk e kupton dot pa patur dike qe ta ndihmoj.
shpresoj qe te mos ma marresh per ters.

 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#29 ne: 05-10-2006, 20:41:57
Pershendetje

Kurani është shumë i thelle te kuptohet aq lehtë sa mendon ti. për te kuptuar kuranin ke nevojë te lexosh komentimin e dijetarëve myslyman. një njeri qe është fillestare dhe nuk ka nocionet baze te islamit nuk e kupton dot pa patur dike qe ta ndihmoj.
shpresoj qe të mos ma marrësh për ters.

Nqs eshte kaq i thelle dhe po te marrim te mirqene qe nuk ka ndryshuar me kalimin e kohes : si e kane kuptuar ata njerez si puna ime qe kane jetuar ne kohet e hershme dhe s`kane patur mundesi te kene ndihmen e dijetareve myslymane (kur keta te fundit s`kane ekzistuar) ????

Te me kuptosh sulltani pyetja ime s`eshte tendencioze, dhe po me pelqen debati me ty.(me dukesh me i arsyeshmi nga gjith myslymanet qe kam folur se gjith te tjeret jane shume gjaknxehte e fanatike)
Shendet

 • Postime: 138
 • Gjinia: Mashkull
rafo
#30 ne: 06-10-2006, 01:05:31
Përshëndetje

N.q.s. është kaq i thelle dhe po të marrim te mirqene qe nuk ka ndryshuar me kalimin e kohës : si e kanë kuptuar ata njerëz si puna ime qe kanë jetuar ne kohët e hershme dhe s`kanë patur mundësi te kenë ndihmën e dijetarëve myslymane (kur këta te fundit s`kanë ekzistuar) ????


Përshëndetje xXx
Kurani nuk është i thelle për ta kuptuar kur ti e lexon për të parë te vërtetën.
E sa për dijetar ka pase perher,edhe ne kohën kur ka jetuar Muhammedi a.s.,edhe pas tij,edhe pas tyre,edhe pas tyre e deri sot ka dijetar plot.
Edhe sa për ilustrim,bash ne atë kohën e hershme kanë qenë dijetaret me te mirë,ata dijetaret e pare kanë qenë ata qe e kanë kuptuar me mirë.
Sepse ka thënë Muhammedi a.s. qe: Gjenerata me e mirë është kjo e imja,pasatj ato qe vijn pas tyre,pastaj ato qe vijnë pas tyre e deri ne ditën e fundit.
Prandaj xXx  atëherë kur ka qenë bota ne mesjet,ne errësirë,mos mendo se nuk ka pase dijetar Islam.Mu atëherë kanë qenë dijetaret me te fortë ,atëherë kanë shkruajt dijetaret libra qe sot nuk mundet me i shkruajt as dijetaret Islam por edhe askushi.


Ndreqa kodin e citimit.
« Editimi i fundit: 06-10-2006, 02:30:05 nga Syrgjyn »

 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#31 ne: 06-10-2006, 19:33:21
Kush ishin keta dijetare ?
C`fare studionin ?

 • Postime: 138
 • Gjinia: Mashkull
rafo
#32 ne: 06-10-2006, 19:50:25
Kush ishin këta dijetare ?
C`fare studionin ?

Ata janë shumë ,dhe shumë shumë mirë te njohtur ne mesin e muslimaneve.
Ata te gjenerates, pas te asaj te Muhammedit a.s. ,kanë studiuar me perpikmeri autenticitetin  e haditheve qe ka thënë Muhammedi a.s..Kan shkruajtur libra e libra duke u bazuar ne Kuran dhe ne hadith,si libra për Moralin,për Durimin,libra për Hallallin dhe haramin,libra për jetën e Muhammedit a.s.,jetën e shokeve(sahabeve) te Muhammedit a.s. të gjitha këto duke i shkruajtur pa asnji shtremberim,zmadhim ose zvoglim te se vërtetës.E kjo nga ajo se i frigohen Allahut(Zotit) me devotshmeri dhe sinqeritet.

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#33 ne: 06-10-2006, 20:26:59
Kush ishin këta dijetare ?
C`fare studionin ?

dijetare ka patur shume biles me shume se sot.
pervec dijetareve fetar ka patur dhe dijetar ne fushta shkencore dhe letrare.

 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#34 ne: 06-10-2006, 21:43:21
Keta dijetare dhe skencetare kane ekzistuar para se te shkruhej kurani ?

 • Postime: 138
 • Gjinia: Mashkull
rafo
#35 ne: 06-10-2006, 22:15:44
Këta dijetare dhe skencetare kanë ekzistuar para se te shkruhej kurani ?


Ne jemi duke biseduar mbas kohes se Muhamedit a.s.
Dhe Kurani nuk eshte i shkruajtur nga dikushi por eshte shpallje ,qe i eshte shpallur Muhammedit a.s.

 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#36 ne: 07-10-2006, 09:39:42
Megjithse nuk njoh asnje nga keta dijetare te islamit (ne kohen e Muhamedit) dyshoj per vertetesine e studimeve dhe perfundimeve ndaj kuranit sepse mund te jene perfundime te arritura ne baze te besimit dhe jo ne baze te arsyes dhe llogjikes.

Citim
Dhe Kurani nuk është i shkruajtur nga dikushi por është shpallje

Kurani mund te jete shpallje por i shkruar nga dikush eshte ne fund te fundit.

 • Postime: 138
 • Gjinia: Mashkull
rafo
#37 ne: 07-10-2006, 12:58:21
Megjithse nuk njoh asnjë nga këta dijetare te islamit (ne kohën e Muhamedit) dyshoj për vertetesine e studimeve dhe perfundimeve ndaj kuranit sepse mund te jenë perfundime te arritura ne baze te besimit dhe jo ne baze te arsyes dhe llogjikes.Ebu Bekri r.a ,Aliu r.a.,Umeri r.a. ,Othmani r.a.,Iben Abasi r.a.,Sufjan b. Abdullahu r.a.,Ebu Hurejre r.a..Adullah iben Mesudi r.a.,Xhabiri r.a.,Hasen Basriu r.a.,Ebu dherri r.a., e shumë te tjerë.E këta pase te derguarve janë njerzit me te devotshem,me te mirë,njerzit me te ditur prej egzistimit te botës e deri në fund te saj.

 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#38 ne: 07-10-2006, 14:01:48
Citim
Ebu Bekri r.a ,Aliu r.a.,Umeri r.a. ,Othmani r.a.,Iben Abasi r.a.,Sufjan b. Abdullahu r.a.,Ebu Hurejre r.a..Adullah iben Mesudi r.a.,Xhabiri r.a.,Hasen Basriu r.a.,Ebu dherri r.a., e shumë te tjerë.E këta pase te derguarve janë njerzit me te devotshem,me te mirë,njerzit me te ditur prej egzistimit te botës e deri në fund te saj.

Me qarte te lutem : Cila ka qene vepra e tyre shkencore ose teorike dhe a kane qene te pa ndikuar nga feja ne ate qe kane bere ? Epitetet qe u ke vene ketyre njerzve ja ka dhene feja ,shkenca te cilen kane studiuar apo ...

 • Postime: 138
 • Gjinia: Mashkull
rafo
#39 ne: 08-10-2006, 02:42:04
Me qartë te lutem : Cila ka qenë vepra e tyre shkencore ose teorike dhe a kanë qenë te pa ndikuar nga feja ne atë qe kanë bërë ? Epitetet qe u ke vënë këtyre njerzve ja ka dhënë feja ,shkenca te cilën kanë studiuar apo ...


O ti xXx ne ketu flasim per Fe,nuk po flasim per shkenc,edhe ato epitete nuk jane per te treguar klasin e tyre.Ato jane epitete Islame me te cilet nderohen ato. r.a.(radiallahu anhu=Allahu qoft i kenaqur me ato)
Besoj qe me ke mirekuptuar..

 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#40 ne: 08-10-2006, 09:05:22
Rafo

Ndiq rrjedhen e debatit.

Me thate qe kurani s`kuptohej me nje te lexuar duhej ndihma e nje studiuesi te kuranit, dhe une po pyes per keta studiues jane studiues myslymane dhe s`do ta kundershtonin kurre kuranin dhe nqs nuk e kuptojne apo kane dicka te paqarte rreth tij (kuranit).
Apo jane studiues te paanshem dhe objektive qe e analizojne gjithshka rreth tij.

shendet

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#41 ne: 08-10-2006, 16:18:43
Në histori, shkenca Islame ka arritur progresin kryesor. Ne tani dimë më shumë jo vetëm rreth kualitetit të shkencës Islame por edhe për sasinë tronditëse të saj. Nga astronomia në zoologji, vështirë gjindet ndonjë disciplinë e cila nuk ka pasur vëmendjen e shkencëtarëve Musliman dhe gjithashtu vështirë ndonjë fushë të cilat nuk kanë dhënë kontribut. Kohët e fundit, kemi mësuar që modelet matematikane të shekullit 14, tw shkencëtarit ibn Shatir, dhe ouna e astronomëve në obzervatorin famoz në Margha, Azerbejxhan të ndërtuar në shekullin 13 nga Nasir al-Din al-Tusi, bënë krijimin për "Revolucionin Kopernikan'. Astronomët Margha zbuluan çiftin Tusi dhe teoremën për transformimin e modeleve ekscentike në episiklik.

Kopernikus jo vetëm që përdori këto dy teorema themelore për të ndërtuar iden e tij të heliocentrisë por gjithashtu i përdorë ato në të njëjtën mënyrë (përpikë) në model. Shumë nga hulumtimet e reja historike janë përmbledhur në libra, më i miri nga të gjithë Shkenca Islame dhe Inxhinieria (Universiteti Press Edingburg, 1993) nga Donald Hill. Për më shumë "Enciklopedia e Historisë së Shkencës Arabe' (të redaktuar nga Roshdi Rashed, Routledge:1996) në tre volume është gjithashtu i mundur tani.

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#42 ne: 08-10-2006, 16:21:42
Ibn Al-Hajtham (d.1039) i cili zbuloi ligjet e reflektimit dhe përthyerjes, dhe al-Biruni (d.1048) i cili mati perimetrin e tokës dhe diskutoi për rrotullimin e tokës rreth boshtit të saj.

xXx shiko dhe kete linkun qe po te sjell une.


http://www.horizonti.com/artikujt/004.html

 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#43 ne: 13-10-2006, 00:14:03
sulltani

pyetja ime ishte shume direkte : Studiuesit ose dijetaret ne fjale kane qene myslymane dhe studionin ne baze te kuranit pa e kundershtuar ate apo kane qene studiues dhe dijetare qe studionin te pavarur nga feja ?
Dhe rreth viteve 600 pas krishtit kur u shpall e u shkruajt kurani ka patur dijetare tja shpegonin njerzve ajetet qe s`kuptonin ?

ne kete pike nuk do biem kurre dakord sepse ju do me sillni argumenta qe dalin ne rradhe te pare nga besimi juaj e jo nga arsyeja.

shendet


 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#44 ne: 13-10-2006, 03:31:14
Citim
sulltani

pyetja ime ishte shumë direkte : Studiuesit ose dijetaret ne fjale kanë qenë myslymane dhe studionin ne baze te kuranit pa e kundershtuar atë apo kanë qenë studiues dhe dijetare qe studionin te pavarur nga feja ?

nje pergjigje shkurt fare...eshte feja ajo qe i beri njerez arabet, dhe ishte kjo fe qe nxorri shkencetar(ne shkencat natyrore).

Citim
Dhe rreth viteve 600 pas krishtit kur u shpall e u shkruajt kurani ka patur dijetare tja shpegonin njerzve ajetet qe s`kuptonin ?

gjate kesaj periudhe Profeti Muhamedi a.s ka qene gjialle dhe ai u ka shpjeguar ajetet. pas vdekjes se tij, ishin shoket e tij te afert, pas tyre ishte brezi qe pati jetuar ne te njejten kohe me profetin a.s, dhe keshtu me radhe komentimi i ajeteve eshte kaluar brez pas brezi, vellim pas vellimi (te shkruar nga dijetaret e gjenerates se pare). me gjenerate te pare nenkuptoj brezin qe ka jetuar ne te njejten kohe me profetin.

ja pra qe argumenti te erdhi nga historia dhe jo nga besimi.
tani po te pyes une ty.
ti pretendoje qe myslymanet jane te interesuar vetem me teologjine apo me ceshtjet e imanit. une te solla nje faqe ku flitet per disa nga sbulimet shkencore te myslymaneve.
Abu al-Walid Muhammad ibn Ahmad ibn Rushd, better known in the Latin West as Averroes, eshte nje shembull i cili permendet ne gjithe universitetet e perendimit. ai ishte fetar, shkencetar.pra ndryshe nga kristjanet per myslymant feja dhe shkenca ecin paralel. dhe nje tjeter shkencetar filozof myslyman eshte  Avicenna apo Ibn Sina. bej nje kerkim te vogel ne google per keta dijetar dhe do te shikosh qe islami nuk eshte vetem teologji por nje menyre koplekse jetese. ke dhe dijetarin al-Ghazzal. ka dhe te tjere.

 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#45 ne: 19-10-2006, 22:07:09
Citim
një përgjigje shkurt fare...është feja ajo qe i bëri njerëz arabet, dhe ishte kjo fe qe nxorri shkencetar(ne shkencat natyrore).

Deri para se te shpallte kuranin dhe fene islame cfare ishin arabet ? mos valle zoti i kishte harruar deri ne ato momente ?
Arabet deri ne ate kohe mos kane qene matematiciene, astronome,filozofe etj ...prandaj pohimi yt se feja i beri njerez nuk qendron

Citim
gjatë kësaj periudhe Profeti Muhamedi a.s ka qenë gjialle dhe ai u ka shpjeguar ajetet. pas vdekjes se tij, ishin shoket e tij te afert, pas tyre ishte brezi qe pati jetuar ne te njëjtën kohe me profetin a.s, dhe kështu me radhe komentimi i ajeteve është kaluar brez pas brezi, vellim pas vellimi (te shkruar nga dijetaret e gjenerates se pare). me gjenerate të parë nenkuptoj brezin qe ka jetuar ne te njëjtën kohe me profetin.


Me keto fjale me duket se po vime rreth e qark duke dhene pergjigje me pyetjet qe kemi bere me pare ...
Muhamedi ia shpegoi ajetet kuranore dijetareve (keta ishin dijetare apo u bene pas shpegimit)

Ajetet qe kam shkruajtur me siper jane shume te qarta dhe s`besoj se kane nevoje per shpegim dijetaresh e shkencetaresh jane thjesht kotradikta sipas kendveshtrimit tim

Ju fene e shihni si menyre te pashmangshme jetese dhe cdo gjeje i jepni kuptimin fetar sepse ky eshte kendveshtrimi juaj ndaj jetes dhe botes qe na rrethon por une e shoh ndryshe, megjithate e respektoj zgjedhjen tuaj dhe po e mbyll ketu debatin se nuk do biem dakort ne kete pike ndonjehere.

shendet

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#46 ne: 19-10-2006, 23:58:32
Je ti ai qe nuk deshiron ti kuptosh gjerat, sepse pergjigjet qe te jane dhene jane shume te qarta dhe te kuptueshme.

Por, te kuptoj plotesisht.

E verteta djeg.

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#47 ne: 20-10-2006, 09:46:02
xXx
Te luftosh ne rruge te All-llahut, nuk do me thene se te vij une ke ti dhe te ta nxe rrugen, te te pengoj, dhe te te djeg shtepin e te te mbys pa me bere ti fare asgje keq... kjo eshte thelbi. Ti si te duash merre.
Edhe ti, po edhe gjithsejcili, po te te vinte ndokush te te pengonte ne shtepine tende...valle ti do e lejoje.
Ishte Muhamedi s.a.v.s i cili u detyrua te largohet nga shtepia e vet nga jobesimtaret...dhe jo e kunderta. Andaj, ai u kthye...dhe kur u kthye ai, nuk ua beri ate qe pabesimtaret bene (palckiten shtepite e besimtareve, perzune nga shtepite te gjithe besimtaret etj etj), por ky njeri i madh, i ftoi ne menyre paqesore qe ta perqafojne Islamin. Dhe asnjeher nuk e beri kete me shpate.
Kejt e arsyeshme, kejt e logjikshme eshte te luftosh per vendin tend, per atdheun tend. Po sikur edhe te mos ishe musliman, teorite mbi luften, teorite mbi mbrojtjen e atdheut qendrojne, jane dhe aplikohen. Dhe si deshte ti, qe muslimanet mos te mbrohen???
Ndoshta ne bibel qendron ajo: nese armiku te godet, ti i kthe edhe faqen tjeter, mir ama po ndodh e kunderta: edhe pa te goditur fare, ti e godit aty ku nuk duhet dhe ku dhemb me shume.
Andaj, poqese ne vazhdojme e flasim pa fund...pafund do jete edhe debati jone ketu....dhe poeqese ti kapesh vetem per nje Ajet te vetem dhe thua se aty shfaqet johumanizmi i muslimaneve, gabon shume.
Duhet te besh dallimin e Islamit si fe dhe atyre qe e praktikojne, njesoj si te Krishtereve dhe Krishterizmit.
Cdo njeri, cdo shoqeri ne bote ka te drejte te prezentoje idete e veta...pse nuk paska te drejte Islami??? Pse kur vie puna qe muslimanet te prezentojne Islamin, ata qenka kamikaze, qenkan terrorist etj etj... vietnami nuk eshte larg, vrasja e indianeve ne SHBA, problemet me te zinjte ne SHBA, Hitleri, Serbet ne Kosove (kjo me e fresketa etj etj) nuk jane musliman i nderuar xXx. Por megjithate... sic tha edhe Bekimi...e verteta nganjehere din te jete edhe e hidhur...dhe ne si qenie njerezore shume mire dijme te mbyllim syte para te vertetes...

respekte

 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#48 ne: 20-10-2006, 16:25:04
Je ti ai qe nuk deshiron ti kuptosh gjërat, sepse përgjigjet qe te janë dhënë janë shumë te qarta dhe te kuptueshme.

Por, te kuptoj plotësisht.

E vërteta djeg.

Cila e vertete ???? E verteta jote ???

Megjithate flm qe me kupton

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#49 ne: 20-10-2006, 21:41:13
Citim
Deri para se te shpallte kuranin dhe fenë islame çfarë ishin arabet ? mos valle zoti i kishte harruar deri ne ato momente ?
Arabet deri ne atë kohe mos kanë qenë matematiciene, astronome,filozofe etj ...prandaj pohimi yt se feja i bëri njerëz nuk qëndron

nëse bën një kekrim te vogël ne google mbi arabet dhe kulturën e tyre para islame, do të shohësh se ata ishin injorant, endacak, vrisnin fëmijët te gjinise femër, e plot gjëra te tilla.

PRA ARABET NUK KANE PASUR NDONJE DIJETAR PARA ISLAMIT. (shpresoj ta kuptosh këtë)
Dijetaret e fushave të ndryshme shkencore, kanë dalë pas shpalljes se Islamit.

Citim
Me këto fjale me duket se po vime rreth e qark duke dhënë përgjigje me pyetjet qe kemi bërë me pare ...
Muhamedi ia shpegoi ajetet kuranore dijetarëve (këta ishin dijetare apo u bene pas shpegimit)

mos i shih gjërat me llogjike fëmijë. Profeti u shpjegoi fenë u tregoi rrugën e drejtë. Dijetar u bene duke studjuar kuranin dhe duke e analizuar atë, duke analizuar natyren dhe, pra duke hulumtuar.  (ca ka te paqarte këtu?)
të thashë dhe njëherë bëj një kerkim ne google dhe shikoje vete me sytë e tu se si është historia e kuranit, profetit a.s, dijetarëve fetar dhe atyre shkencetar.

Citim
Ju fenë e shihni si mënyrë te pashmangshme jetese dhe çdo gjeje i jepni kuptimin fetar sepse ky është këndvështrimi juaj ndaj jetës dhe botës qe na rrethon por unë e shoh ndryshe, megjithatë e respektoj zgjedhjen tuaj dhe po e mbyll këtu debatin se nuk do biem dakort ne këtë pikë ndonjëherë.

nëse ne islamin e kemi mënyrë jetese (kjo është e veçanta e islamit nga fetë e tjera sepse është fe komplekse dhe e përsosur) ca te keqe ka?
 

Sa e vjeter eshte Bibla?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 29-04-2020, 22:39:33
nga M A X
Si lindi Universi: A janë në një mendje, Bibla dhe shkenca?

Nisur nga M A XRubrika Teologjia

Postimi i fundit 11-01-2020, 13:12:54
nga Passion
Pjesë nga Bibla - Beselidhja e Re.

Nisur nga AmiRubrika Forumi i Krishterë

Postimi i fundit 22-06-2008, 13:38:46
nga Ami
Pjesë nga Bibla - Beselidhja e vjeter.

Nisur nga AmiRubrika Forumi i Krishterë

Postimi i fundit 06-05-2013, 13:53:32
nga ciarli
Cka thote Bibla per Jezusin: Njeri - Profet apo zot !!!!

Nisur nga Mr.EriRubrika Teologjia

Postimi i fundit 28-12-2007, 00:11:50
nga Mr.Eri