×
Hyrja
Profili

Bibla apo Kurani?

Bibla apo Kurani?

· 188 · 24521

 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#50 ne: 21-10-2006, 11:28:31
Kerko njehere dhe ti ne google apo ste punon as google para shpalljes se kuranit dhe shiko njehere shkencetaret,matematicienet,astrologet, egjiptiane & arabe ... (apo ti arabe quan vetem ata te Mekes)

Citim
nëse ne islamin e kemi mënyrë jetese (kjo është e veçanta e islamit nga fetë e tjera sepse është fe komplekse dhe e përsosur) ca te keqe ka?

Ta thashe qe eshte ceshtje kendveshtrimesh nqs ti e sheh fene si pjese te jetes dhe ideologjine fetare si pjesen me te rendesishme te saj per mua s`eshte keshtu.


ibraim
i njoh fillimet e islamit dhe vazhdimin me kalifatin arab dhe perandorise osmane

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#51 ne: 21-10-2006, 15:32:01
Kerko njëherë dhe ti ne google apo s'të punon as google para shpalljes se kuranit dhe shiko njëherë shkencetaret,matematicienet,astrologet, egjiptiane & arabe ... (apo ti arabe quan vetëm ata te Mekes)


une te kam sjell shume citime nga faqe te ndryshme interneti, ti nuk po na sjell asnje qe te kundershtosh ate qe them une por vetem kundershton si femij tekanjoz dhe inatci.
nese ti nuk do te shikosh, une nuk te ndihmoj dot.

 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#52 ne: 23-10-2006, 20:00:28
sulltani

kursei epitetet ne rradhe te pare, nqs do te te sjell dicka mund te googlosh emrin IBN WARRAQ dhe te shikosh veprat e saj :

- Why I Am Not a Muslim
- Leaving Islam
- What the Koran Really Says
- Origins of the Koran
- Quest for the Historical Muhammad

Shikoi argumentet qe ka sjelle per islamin, muhamedin, kuranin dhe fene ne pergjithsi (dhe per me teper ka qene nje myslymane).
Po te kerkosh gjen shume gjera kjo dihet, por une nuk solla ketu mendime te gatshme nga te tjeret por mendimet e mija nga ato qe kam lexuar ne kuran dhe ne bibel (ti permbahemi temes), ju me thate qe duhej nje dijetar per te mi shpeguar !!!...
Studiues ka shume qe kane bere studime te thella mbi fene dhe ka patur mbeshtetetes dhe kundershtues te saj, dhe argumentat s`do mbaronin kurre nqs do ti merrnim e ti sillnim te gjitha ketu sepse "lufta" e shkencetareve kunder bestytnive dhe besimeve eshte e kote sepse mendja e njeriut eshte e lidhur shume forte me te paarsyeshmen per kete eshte bere dhe nje studim ne Universitetin e Bristolit nga prof. psikolog Brus Hud (googlo po te duash)

Citim
nëse ti nuk do të shikosh, unë nuk te ndihmoj dot.

flm shoh shume mire.

hajt mir u lexofshim dhe gezuar Bajramin


 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#53 ne: 23-10-2006, 21:58:50
Po qe se kupton anglisht, hidhi nje sy linkut me poshte.

http://www.themodernreligion.com/women/women_why_converting.htm

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#54 ne: 24-10-2006, 00:28:14
sulltani

kursei epitetet ne rradhë të parë, n.q.s. do të te sjell diçka mund te googlosh emrin IBN WARRAQ dhe të shikosh veprat e saj :

- Why I Am Not a Muslim
- Leaving Islam
- What the Koran Really Says
- Origins of the Koran
- Quest for the Historical Muhammad

Shikoi argumentet qe ka sjelle për islamin, muhamedin, kuranin dhe fenë ne pergjithsi (dhe për me tepër ka qenë një myslymane).
Po të kerkosh gjen shumë gjëra kjo dihet, por unë nuk solla këtu mendime te gatshme nga te tjerët por mendimet e mija nga ato qe kam lexuar ne kuran dhe ne bibel (ti permbahemi temës), ju me thate qe duhej një dijetar për te mi shpeguar !!!...
Studiues ka shumë qe kanë bërë studime te thella mbi fenë dhe ka patur mbeshtetetes dhe kundershtues te saj, dhe argumentat s`do mbaronin kurrë n.q.s. do ti merrnim e ti sillnim të gjitha këtu sepse "lufta" e shkencetareve kundër bestytnive dhe besimeve është e kotë sepse mendja e njeriut është e lidhur shumë fortë me te paarsyeshmen për këtë është bërë dhe një studim ne Universitetin e Bristolit nga prof. psikolog Brus Hud (googlo po të duash)

flm shoh shumë mirë.


hajt mir u lexofshim dhe gezuar Bajramina e ke vënë re qe çdo kush qe shan islamin fillon një kariere te shkelqyer! pse valle? kështu është dhe puna me atë personin qe ke përmendur ti.
të gjitha ato qe te kam sjell unë nuk janë mendimet e 1 personi apo 2 personash, por janë mendimet e historianeve perendimor. unë nuk te kam citur pjesë nga 1 person i vetëm. kështu qe ajo qe ke përmendur ti nuk është ndonjë studiues qe i përket elites se historianeve perendimor apo myslyman, unë do bëj një kerkim te vogël mbi këtë personin qe thua ti dhe do flasim prapë. nuk mund të flas pa e njohur.

 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#55 ne: 24-10-2006, 11:07:10
a e ke vënë re qe çdo kush qe shan islamin fillon një kariere te shkelqyer! pse valle? kështu është dhe puna me atë personin qe ke përmendur ti.unë do bëj një kerkim te vogël mbi këtë personin qe thua ti dhe do flasim prapë. nuk mund të flas pa e njohur.


?????????????????????????????????????????????????

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#56 ne: 26-10-2006, 15:34:25
ibraim
i njoh fillimet e islamit dhe vazhdimin me kalifatin arab dhe perandorise osmane

xXx, ti ndoshta i njeh keto, por nuk e dij pse nuk don te dijsh dhe anen tjeter te ngjarjeve...andaj dhe jo rastesisht te bera gjithe ato rikujtime te ngjarjeve si me larte...
shnet

 • Postime: 519
 • Gjinia: Mashkull
prijsi
#57 ne: 26-10-2006, 15:39:08
shkencetaret e medhenj arabe nuk bene gje tjeter vec risollen ne drite shkencen e antikitetit ,ato gjera qe pretndoni ju arkimedi & co i kishin zbuluar shekuj perpara.

kjo eshte merita me e madhe e islamit,qe ndersa europa i kishte humbur plotesisht diturite antike,azia arriti ti risillte ne jeten e perditshme.
pastaj inventiva personale e arabeve eshte pothuajse qesharake.

 • Postime: 37
 • Gjinia: Mashkull
Damastion
#58 ne: 26-10-2006, 16:27:39
Ju përshëndes.

Më intereson se çka mendoni, se ne te cilën është fjala e Perendise, Bibla apo Kurani, ne te cilën është e vërteta dhe pse?


Ndreqje drejtshkrimore.

E vërteta! E vërteta është në zemrën e cdonjërit nga ne, pa marrë parasysh se a e besojmë Allahun apo Jezu Krishtin. Zoti është në cdonjërin dhe frymon bashkë me ne, pa dallim kombi apo race e ne mund ta quajmë në mënyra të ndryshme. Popujt pagan  kanë besuar në fenomenet natyrore dhe kanë pasur drejtë, pastaj kanë besuar në shumë zotra dhe prap kanë pasur të drejtë, dhe në fund besuan në një zot dhe prap kanë të drejtë. Zoti është cdokund dhe fjalët tij janë edhe në Kur`an edhe në Bibël edhe në cdo njërin nga ne.

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#59 ne: 26-10-2006, 17:15:07
E vërteta! E vërteta është në zemrën e cdonjërit nga ne, pa marrë parasysh se a e besojmë Allahun apo Jezu Krishtin. Zoti është në cdonjërin dhe frymon bashkë me ne, pa dallim kombi apo race e ne mund ta quajmë në mënyra të ndryshme. Popujt pagan  kanë besuar në fenomenet natyrore dhe kanë pasur drejtë, pastaj kanë besuar në shumë zotra dhe prap kanë pasur të drejtë, dhe në fund besuan në një zot dhe prap kanë të drejtë. Zoti është çdokund dhe fjalët tij janë edhe në Kur`an edhe në Bibël edhe në çdo njërin nga ne.


pra sipas teje zoti eshte dhe ne ate qe po vjedh , perdhunon, vret?

 • Postime: 13
 • Gjinia: Femer
Amatullah
#60 ne: 19-11-2006, 01:45:27
ju kisha preferuar te shiqoni video ligjeratat e Ahmed Deedat ne www.video.google.co m dhe www.youtube.com vertete jane shume argumentuese

 • Postime: 210
 • Gjinia: Mashkull
Veleshta1
#61 ne: 20-11-2006, 21:06:23
xXx

eshte e vertete qe feja eshte menyre e pa shmangshme jetese dhe cdo gje ka kuptim fetar perderisa feja (islame) nuk ka gje qe nuk e permend bile dhe te frymzon pozitivisht per te gjitha keto.

dhe sa i perket te niher te lexuares ... ka shume vepra qe nuk mund te kuptohen me nje te lexuar ose me njeqind her te lexuar po.. qe te kuptosh nje veper duhet analizuar  holle e mire gjere e gjate...

dhe ..sa i perket Bibla ose kurani  e shenjte eshte vetem kurani sepse .. kurani definicionet jane vetem ne nje menyre .. kurse  kurse edhe katoliket edhe ortodokset (nuk e di protestantet edhe te tjer prej ku bazohen) por se cili prej tyre te njejtes gje i japin dy ose tre definicione kshu qe .. nga kjo  dhe mundet te konstatojm qe bibla eshte ndryshuar nga jehudit dhe eshte cshejnterua dhe si pasoj e cshenjterimit te saj zoti zbriti kuranin te pa ndryshuar dhe te perkryer...

 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#62 ne: 21-11-2006, 01:15:19
Shakur

xXx

Citim
është e vërtetë qe feja është mënyrë e pa shmangshme jetese dhe çdo gjë ka kuptim fetar
Per ke eshte menyre e pashmangshme jetese ? specifikoje (per mua jo)
Dhe gjerat marrin kuptim fetar nga kendveshtrimi yt si fetar.

Citim
përderisa feja (islame) nuk ka gjë qe nuk e përmend bile dhe te frymzon pozitivisht për të gjitha këto.

Po po i frymezon te gjithe pozitivish ...... a se harrova dhe talebanet,mxhaidite,kamikazet, krijon levizje dhe organizata separatiste, e shume te tjera.
A JE ME I BINDUR SE FEJA TE FRYMEZON VETEM PER MIRE?

Citim
dhe sa i përket te niher te lexuares ... ka shumë vepra qe nuk mund te kuptohen me një te lexuar ose me njeqind her te lexuar po.. qe të kuptosh një vepër duhet analizuar  holle e mirë gjerë e gjatë...

E kam bere dhe me lart kete pyetje po ne shekujt paraardhes kush e ka analizuar gjere dhe gjate ?

 • Postime: 210
 • Gjinia: Mashkull
Veleshta1
#63 ne: 21-11-2006, 15:37:45
xXx 

ku e di ti se a eshte talebani musliman ...

edhe muxhahedin lleku ka ligjet e veta si p.sh  mos vriten fmij ...etj

dhe une si nje njeri qe e besoj islamin ... kam kritikuar te shum nga ato shtetet qe mbahen si islamike po me se shumti jane komuniste ...
dhe mekat i madh eshte vetevrasja dhe une jam kundra atyre qe bejne vetevrasje(kamikazlleqe) neper pazaret, perpara xhamive etj... sepse ato vrasin nje ushtar amerikan dhe 100 fmij dhe gra te pa fajshem qe nuk e lejon feja islame kete.


me sa e lexova une me lart ti kishe shkruar qe ke lexuar kuranin dhe biblen .. besoj se e ke lexuar por nuk besoj qe e ke kuptuar ate .. sepse po ta kesh kuptuar ate nuk i fut talebanet dhe shum te tjer ne islam por di ti zgjedhesh njerezit e vertet te cilet i perkasin asaj feje ...

dhe dicka mbaje mend nga mua . qe kjo lufte nuk eshte per pune besimi sepse ne amerike ke xhami sa te doje qejfi edhe me te medhaja edhe me te bukura por kjo ;lufte nukk eshte pune besimi apo pune  terrorizmi ..  por gjithcka eshte pune  nafte pun pasurije dhe pune sundimi ...dhe gjithcka eshte qejf >>>>>IZRAELI<<<<<<


dhe mos fol keq per nje gje qe nuk dinen . sepse edhe une qe jam i besimit islam mund te them cdo gje kot per fene krishtere por perderisa une nuk kam lexuar as edhe nje germe nga bibla ...dhe kam cekur dicka per biblen qe nuk eshte e shenjte po nuk kam cekur p.sh por vec kam cekur ate cka e kam lexuar ne kuran dhe fare pak nga ajo qe mbaj mend .. ne kuran shkruan per ndryshimet qe jan bere bibles nga jehudit sipas qejfit te tyre ..dhe une e them kete ...

 • Postime: 210
 • Gjinia: Mashkull
Veleshta1
#64 ne: 21-11-2006, 15:40:20
xXx

dhe tregom dicka qe nuk ben pjese ne fe nga jeta jote dhe po po te mundem te tregoj une qe ajo ben pjese ne fe ...me fakte po munda...

 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#65 ne: 21-11-2006, 18:22:04
Shakur

Ti shkruajte qe feja te frymezon vetem per mire, kurse une te permenda disa fakte qe jane frymezimi i fese dhe jo reagime ekonomko-politike. Talebanet, muxhahidinjte,kamikazet etj vet-identifikohen si myslymane dhe nderrmarin akte te dhunshme ne emer te fese, atehere une si njeri i thjeshte cmund te mendoj ? ...
Por ketu lind dhe anashkalimi i ceshtjes nga pjesa tjeter e myslymaneve duke thene :
Sjane myslymane te vertete, s`e kane kuptuar islamin sic duhet,etj por ne te vertete kane mbeshtetjen e tyre,

Dhe dicka interesante te gjith (myslymanet) jane ne lufte kunder Amerikes dhe Izraelit si nje e keqe e madhe e perbashket por kjo s`eshte vetem per ata myslymane qe jane ne lufte direkte me keto vende por dhe me ata qe s`kane asnje lidhje me keto vende (p.s si myslymanet ne Shqiperi),por kjo urrejtje lind si shkak i diskriminimit te vellezerve myslymane mijra kilometra larg (pa lidhje).

xXx

dhe tregom diçka qe nuk bën pjesë ne fe nga jeta jote dhe po po të mundem te tregoj unë qe ajo bën pjesë ne fe ...me fakte po munda...

Fakti qe po shkruaj ketu ne forum ne kete teme ... apo me ka fryre shejtani ne vesh :D

shendet

 • Postime: 210
 • Gjinia: Mashkull
Veleshta1
#66 ne: 23-11-2006, 16:33:17
xXx

mos i perziej muxhahidinet me talebanet dhe kamikazet...
dhe me fjalet qe i shkruan ti nihet qe nuk njeh asgje mbi islamin vetem e ke prej te degjuares....

qe ta vazhdoj kete pergjigje kisha nje pyetje te vogel per ty ...
pse zoti pikerisht pejkamberet i dergoi tek jehudit dhe arabet...

 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#67 ne: 30-11-2006, 21:17:25
mos i perziej muxhahidinet me talebanet dhe kamikazet...

pse mos ti perziej muxhahidite, kamikazet, A nuk jane myslumane !?


dhe me fjalët qe i shkruan ti nihet qe nuk njeh asgjë mbi islamin vetëm e ke prej te degjuares....

dhe ti si shume nga vellezrit e tu myslymane ne vend te bini argumente mbi debatin ne fjale, thoni "Nuk ke njohurite e mjaftueshme" "Duhet t`i shpegoje nje njeri qe merr vesh" etj etj bile ti me dukesh me i zgjuari qe del direkt ne konkluzione dhe thua qe une nuk kam lexuar por vetem kam degjuar. ( me bere te qesh)

Persa i perket temes diku me lart permende qe "kurani i pandryshuar dhe i perkryer" por si mund te jete i perkryer kur jep mundesine e interpretimeve te ndryshme nga njerzit ? (po te ishte i perkryer do ishte dhe i pakundershtueshem)


 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#68 ne: 30-11-2006, 21:43:11
pse mos ti perziej muxhahidite, kamikazet, A nuk janë myslumane !?

dhe ti si shumë nga vellezrit e tu myslymane në vend te bini argumenta mbi debatin ne fjale, thoni "Nuk ke njohurite e mjaftueshme" "Duhet t`i shpegoje një njeri qe merr vesh" etj etj bile ti me dukesh me i zgjuari qe del direkt ne konkluzione dhe thua qe unë nuk kam lexuar por vetëm kam dëgjuar. ( me bërë te qesh)

Përsa i përket temës diku me lart permende qe "kurani i pandryshuar dhe i përkryer" por si mund te jetë i përkryer kur jep mundësinë e interpretimeve të ndryshme nga njerzit ? (po të ishte i përkryer do ishte dhe i pakundershtueshem)


xXx
nje gje ta qartesojme - jo gjithsejcili qe mban mjekerr eshte musliman. jo gjithsejcili qe vret e pret eshte musliman, jo gjithsejcili qe eshte i mire eshte musliman.
ti sigurisht kete gje e din me mire se une e te tjeret ketu, por, te ndajme shapin prej sheqerit. Mos u mundo te njollosesh Islamin - Kur'anin dhe sunnetin e Muhamedit me veprimet e te gjithe atyre qe rrehin gjoks e thone: une jam musliman. (kjo gje u qartesua).
sa i perket Kur'anit.
Nuk e dij, ama sinqerisht po ta them, nuk e dij sa here duhet te te thuhet se Kur'ani don interpretim dhe krahas Kur'anit, merret edhe sunneti i te De4rguarit s.a.v.s

Ti mos na sjell ketu kundershtimet e ligjeve te Kur'anit me ligjet e njerezve. Kjo i bie njesoj sikur te pyesesh sa bejne 2 kg molla + 2 buk.
Ti na sjell kundershtimet qe i ka Kur'ani brenda me vetveten, ku njeherit thuhet per shembull:  Jepni zekatin, dhe diku tjeter te thuhet: Mos e jepni Zekatin.
ti edhe kete gje e din se kundershtime te ketilla nuk ka. Sepse Krahasimi kur te behet duhet te shohesh se cka me cka krahason dhe per cka e krahason. (dhe dihet, te mos jete krahasim i njeanshem).

respekt

p.s. tash mund te vazhdojme nese ke pyetje.

 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#69 ne: 30-11-2006, 23:30:00
ibraim

kamikazet, muxhaidite etj ja permenda shakurit per frymezimin e mire qe sjell gjthmon feja .

Per thenien "jo te gjith me mjekerr jane myslyman" po te them kur vjen puna per te bere diferencen numerike ndaj religjoneve te tjera llogariten dhe ata me mjekerr, dhe kamikazet, dhe muxhahidite

Per thenien "Jo cdo njeri i mire eshte myslyman" me vjen keq per kete njeriun e mire se do perfundoj ne ferr se ska qene myslyman.

Per kuranin mund te thuash 100 here qe do "shpegim" por per mua eshte thjesht justifikim qe do ti besh kunderthenieve tw  kuranit si cdo myslyman.

tani naten
vazhdojme neser

 • Postime: 1
 • Gjinia: Mashkull
gigabeat
#70 ne: 01-12-2006, 01:17:46
mendoj se bibla eshte liber i shenjte,nk dua te ofendoj njeri por islami nk me duket fe,shume egersi dhe dhune ka brenda,me fut friken.......

 • Postime: 19
Dr. Gery Miller
#71 ne: 01-12-2006, 04:01:32
Islami eshte feja e vetme autentike hyjnore. Juve i nderuar nese keni frik nga Islami, kjo eshte shkak i paragjykimeve qe keni ndaj tij. Zemren tuaj e keni mbuluar me perden e zeze, e cila nuk le dot depertimin e rreze qe e ndriqojne zemren.

Po te ishte ende (sic ka qene) Bibla liber hyjnor, ma thuani pse sot ekzistojne me qindra versione te saj. Wind 98, 2000, kam ndegjuar te ket, mirepo liber hyjnore jo. Fjala e Zotit eshte nje dhe jo disa (versione).

Me t'mira
Dr. Gery

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#72 ne: 01-12-2006, 15:31:58
sa i përket Kur'anit.
Nuk e dij, ama sinqerisht po ta them, nuk e dij sa herë duhet te te thuhet se Kur'ani don interpretim dhe krahas Kur'anit, merret edhe sunneti i te Derguarit s.a.v.s

Ti mos na sjell këtu kundershtimet e ligjeve te Kur'anit me ligjet e njerëzve. Kjo i bie njësoj sikur te pyesesh sa bëjnë 2 kg molla + 2 buk.
Ti na sjell kundershtimet qe i ka Kur'ani brenda me vetveten, ku njeherit thuhet për shembull:  Jepni zekatin, dhe diku tjetër te thuhet: Mos e jepni Zekatin.
ti edhe këtë gjë e din se kundërshtime te ketilla nuk ka. Sepse Krahasimi kur te bëhet duhet te shohësh se çka me çka krahason dhe për çka e krahason. (dhe dihet, të mos jetë krahasim i njëanshëm).

respekt

p.s. mund te vazhdojme nëse ke pyetje.
Capkenja
#73 ne: 04-12-2006, 21:28:41
Cdo kush zgjedh ate qe e ben vertet te besoj se eshte e tille,besimi fitohet dhe jo imponohet.Ndoshta pyetja duhej te ishte e tille"Biblen ,kuranin apo asgjene"duke patur parasysh dhe ate grup shoqeror te ashtuquajtur Ateiste!

 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#74 ne: 04-12-2006, 22:23:09
Çdo kush zgjedh atë qe e bën vërtetë te besoj se është e tillë,besimi fitohet dhe jo imponohet.

Shume dakort, por harron qe detyra kryesore e cdo myslymani eshte te gjej rekrute te rinj per fene e tij, e njejta gje ndodh dhe me te krishteret por kjo detyre tek ata eshte pak me e zbehte.
Keshtu qe feja & besimi gjithmone do jene te imponueshem.

Citim
Ndoshta pyetja duhej te ishte e tillë"Biblen ,kuranin apo asgjene"duke patur parasysh dhe atë grup shoqeror te ashtuquajtur Ateiste!

Perse te ashtuquajtur Ateiste !? Valle te mos besosh ne zot nuk je vetvetja ?
Une e shoh ateizmin tim si shtytes se njohjes se arsyes

Ka dhe grupe te tjera pervec ateisteve qe besojne ne zot ne menyren e tyre ose qe besojne se jeta ne toke eshte e importuar etj

 

Sa e vjeter eshte Bibla?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 29-04-2020, 22:39:33
nga M A X
Si lindi Universi: A janë në një mendje, Bibla dhe shkenca?

Nisur nga M A XRubrika Teologjia

Postimi i fundit 11-01-2020, 13:12:54
nga Passion
Pjesë nga Bibla - Beselidhja e Re.

Nisur nga AmiRubrika Forumi i Krishterë

Postimi i fundit 22-06-2008, 13:38:46
nga Ami
Pjesë nga Bibla - Beselidhja e vjeter.

Nisur nga AmiRubrika Forumi i Krishterë

Postimi i fundit 06-05-2013, 13:53:32
nga ciarli
Cka thote Bibla per Jezusin: Njeri - Profet apo zot !!!!

Nisur nga Mr.EriRubrika Teologjia

Postimi i fundit 28-12-2007, 00:11:50
nga Mr.Eri