×

Bibla apo Kurani?

Bibla apo Kurani?

· 188 · 24081
Capkenja
#75 ne: 04-12-2006, 23:06:23
po si mund te imponosh besimin kur ate duhet ta ndihesh?Une them se njerezit duhet ti leme te lire ,dhe jo duke ua imponuar duke i cuar femijet me zor ne xhami e duke e veshur me perce .Ajo se ka idene cfare eshte zoti,nuk e koncepton dot ne ate moshe(mezi po e percetojme ne qe jemi te rritur).Aha me fal por kesaj i thone beje me zor kete gje,jo se e do po keshtu e do puna!

 • Postime: 19
Dr. Gery Miller
#76 ne: 05-12-2006, 16:25:54
Ti duhet ta edukosh qe ne femijeri, e të mos lejosh te ndikojne faktoret e tjerë negativ qe ia prishin natyrshmërinë e tij te pastër ne te cilën është lindur (me besim).

E nderuar! Na thuani cilat janë dobit, prej lirive (te tepruara) qe ia dha Europ dhe USA fëmijëve? Na thuani cilat janë demet? 1: Me miliona vajza u bene prostitutka, 2: Me miliona narkomana, 3: 65% e te martuarve femra malltretohen nga burrat e tyre, ngase nuk kanë vepruar me mesime e prinderve mirëpo me "lirit" qe i kanë poseduar, e qe e kanë konsultuar mendjen e tyre te manget e cila ua bëri qe te bijne ne ujqit grabitqar. Një rast i fresket ma tregoi një njeri pa moral se si ne Zvicer, kishte shkuar tek një prostitutk për marredhenie me pages, dhe ajo i kishte thënë eja ne shtepine time. Dhe kur kishte shkuar atje i kishte thënë babit te saj: babi po hy ne këtë dhome mos më pengoni se nata e ime është sonte. Pse ore kjo?

Ju a e dini se vetëm ne USA 1.700.000 perdhunime mbrenda vitit bëhen? Pse kjo ore? Pse shteti demokrat nuk po mundet me i rregullue këto gjëra? Pse ma thuaj? Pse me miliona vjedhje bëhen ne dit ne USA? Sepse mungon Islami. Ne shtetin Islam mbrenda vitit maximumi ka qenë 10-20 vjedhje, ndërsa tek shtetete jo islame minimumi 1 miliona. Pse kjo ma thuani?

Uroj qe ku te jet shekull i paqes inshaAllah

Dr. Gery
Capkenja
#77 ne: 05-12-2006, 19:51:06
Hej Dr.mos te te tregoj se cme kane pare syte me ato vajzat tuaja te fese atje ne Gjermani kur kam qene..e pra e kane edukate apo jo!Kryejne mardhenie seksuale anale vetem e vetem te mbeten te virgjera..sepse keshtu e do ajo edukate qe jane rritur!Edukaten njeriu e merr ne familje,,e jo ne fe!

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#78 ne: 05-12-2006, 20:47:40
Kam degju edhe une per ate dukuri. Dhe, sa per te shtuar dicka ketu,,, seksi anal eshte rreptesisht i ndaluar nga Allahu.

Pra, a bere seks jashtemartesor ose bere seks anal, mekati qendron.

 • Postime: 3788
 • Gjinia: Mashkull
Syrgjyn
#79 ne: 06-12-2006, 11:10:27
Na thuani cilat janë dobit, prej lirive (te tepruara) qe ia dha Europ dhe USA fëmijëve?

Ja ta jap unë një përgjigje:
1) Liria e zgjedhjes.
2) etj. etj. ;)

Sipas jush, cilat liri jane te tepruara ne Perendim?


Na thuani cilat janë demet? 1: Me miliona vajza u bene prostitutka, 2: Me miliona narkomana, 3: 65% e te martuarve femra malltretohen nga burrat e tyre...
...
Ju a e dini se vetëm ne USA 1.700.000 perdhunime mbrenda vitit bëhen?

Ben ta di nga i keni nxjerre ato shifra? Unë bëra një kerkim te shpejte dhe ato numrat me dolen shumë me te vegjel. Për shembull, gjatë vitit 2004 janë kryer 94,635 perdhunime (burimi: Departamenti i Drejtesise i SHBA) Nga dolen 1.7 milion?!

Pse shteti demokrat nuk po mundet me i rregullue këto gjëra? Pse ma thuaj? Pse me miliona vjedhje bëhen ne dit ne USA? Sepse mungon Islami.

Ose sepse mungon Enveri.

As ne Shqipëri s'ka patur shumë vjedhje ne kohën e xhaxhit... por s'ka patur as gjëra te tjera, si për shembull liri besimi.

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#80 ne: 14-12-2006, 15:36:18
2:6. E ata që mohuan (Kur'anin dhe Muhammedin) për ta është njësoj ua tërhoqe vërejtjen apo nuk ua tërhoqe, ata nuk besojnë. 
2:23. E në qoftë se jeni në dyshim në atë që Ne ia shpallëm gradualisht robit tonë, atëherë sillnie ju një kaptinë të ngjashme si ai (Kur'ani) dhe thirrni (për ndihmë) dëshmitarët tuaj (zotërat) pos All-llahut, nëse jeni të sinqert (në thëniet tuaja se Kur'ani nuk është prej Zotit). 

 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#81 ne: 15-12-2006, 14:00:53
2:6. E ata që mohuan (Kur'anin dhe Muhammedin) për ta është njësoj ua tërhoqe vërejtjen apo nuk ua tërhoqe, ata nuk besojnë. 
2:23. E në qoftë se jeni në dyshim në atë që Ne ia shpallëm gradualisht robit tonë, atëherë sillnie ju një kaptinë të ngjashme si ai (Kur'ani) dhe thirrni (për ndihmë) dëshmitarët tuaj (zotërat) pos All-llahut, nëse jeni të sinqert (në thëniet tuaja se Kur'ani nuk është prej Zotit). 

ta thashe ibraim here tjeter kur te biesh vargjr nga kurani na sill dhe nje qe te na i shpegoje ;)

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#82 ne: 15-12-2006, 15:50:56
Per disa verse, nuk duhet shpjegim, sepse jane shume te qarta. Nese ti nuk i kupton, ose shtiresh se nuk i kupton, ajo eshte pune tjeter. ;)

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#83 ne: 15-12-2006, 16:15:37
xXx...
qarte shifet se ti don vec te besh loje fjalesh dhe asgje tjeter...
si duket nuk keni disponim te diskutoni si duhet...
nuk ka nevoje te me citosh me...
respekt

 • Postime: 825
 • Gjinia: Femer
agnesa
#84 ne: 16-12-2006, 12:53:39
une mendoj qe eshte kurani :engjell:

 • Postime: 210
 • Gjinia: Mashkull
Veleshta1
#85 ne: 17-12-2006, 18:32:09
xXx

nuk eshte e domosdoshme te kuptojsh dhe te bindesh (shkojsh ne xhenet) ...
per ket lloj njerzish egziston edhe xhenemi ..

une habitem me keto tjeret qe mundohen te te bindin ty ...

po leni more rehat le te jetoje si te doje .. e sigurt eshte qe aji do te vdes nje dit...


 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#86 ne: 18-12-2006, 18:42:27
Për disa verse, nuk duhet shpjegim, sepse janë shumë te qarta. Nëse ti nuk i kupton, ose shtiresh se nuk i kupton, ajo është pune tjetër. ;)

Pergjigjet gjithmonë sipas interesit ... ;)

xXx...
qartë shifet se ti don veç te besh loje fjalesh dhe asgjë tjetër...
si duket nuk keni disponim te diskutoni si duhet...
nuk ka nevojë te me citosh me...
respeke

Ky është mendimi yt, gjithsesi e respektoj

shëndet

xXx

nuk është e domosdoshme te kuptojsh dhe të bindesh (shkojsh ne xhenet) ...
për ket lloj njerzish egziston edhe xhenemi ..

Qarte si kristal, zoti e ka caktuar vendin tonë qe para se te lindnim dhe kështu qe i bie qe s`esht faji im qe jam jo-besimtar

Citim
unë habitem me këto tjerët qe mundohen te te bindin ty ...

shakur e paske harruar detyren tënde kryesore si musliman

Citim
po leni more rehat le të jetoje si te doje .. e sigurt është qe aji do të vdes një dit...

Gabim, te gjith do vdesim një ditë kjo është me e sigurt  ;)

 • Postime: 210
 • Gjinia: Mashkull
Veleshta1
#87 ne: 19-12-2006, 15:58:54
xXx

te duket vetja si i zoti...

e vertet eshte qe feja ime thot qe te bindish nje njeri te hyje ne fe ,.. mirepo  jo ta kapish per fyti dhe jo 1 miljard here do ti shpjegojm te njejtat gjera jo 1 mijljard here te te themi se cka eshte feja islame ....


sa i perket fajit tend ose fajit te zotit  ....  faji eshte i yti  sepse i ke te gjitha mundesite per tu bidur por ti nuk do qe te bindesh dhe nuk do te pranosh se ka nje me te fuqishem se gjithcka ..


 • Postime: 825
 • Gjinia: Femer
agnesa
#88 ne: 19-12-2006, 21:43:55
qdo fe thote se duhet ta respektojm njeri tjetrim dhe ta trajtojm ne menyr te barabart pa dallim race gjinie e FEJE keshtu qe te gjith jemi te njejt

 • Postime: 210
 • Gjinia: Mashkull
Veleshta1
#89 ne: 20-12-2006, 16:38:56
ne kete bote nuk jemi te gjithe te njejte se secili ka ndjenjat mendimet etj etj e veta.............  mirepo ne disa sende duhet te jemi te njejte si psh  respekti etj....

ndersa  ne boten tjeter nuk do jemi te njejte... sepse zoti to na klasifikoje sipas veprave dhe shpirtit dhe do te na jap ate cka meritojme...

 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#90 ne: 20-12-2006, 21:18:52
xXx

te duket vetja si i zoti...


Po ty te duket vetje Muhamedi ?

çdo fe thotë se duhet ta respektojm njeri tjetrim dhe ta trajtojm ne menyr te barabart pa dallim race gjinie e FEJE kështu qe te gjith jemi te njejt

Kete gje e thone dhe njerzit qe nuk besojne ne zot, e thone dhe ata qe besojne ne idhujtari, e thone dhe ata qe jane pagane dhe ata qe besojne ne djall ...

MJAFTON TE JENE NJEREZ

 • Postime: 776
 • Gjinia: Mashkull
Dalber
#91 ne: 20-12-2006, 21:28:39
dallimi mes njerezve e kafsheve eshte LLOGJIKA
dallimi mes njerezve e engjejve eshte  MEKATI
dallimi mes njerezve e djajve eshte PENDIMI


dallimi mes njeriut e krijesave te tjera ne toke, eshte se gjthcka eshte nhe sherbim te njeriut, pa me te voglin perjashtim.

gjithkush mund te besoj mjafton vetem nje cast meditimi, te keqyri boten perreth qe te kuptoj gjithcka.

suksese ata qe kane ngel mbrapa...

 • Postime: 825
 • Gjinia: Femer
agnesa
#92 ne: 22-12-2006, 11:03:07
shiko ti xxx nuk i lexova ato me pare mirpo ti me duket nuk beson ne zot e kush mendon se te ka krijuar mos nena e nenen tende e keshtu me radhe mirpo i pari eshte ZOTI

 • Postime: 286
 • Gjinia: Mashkull
xXx
#93 ne: 27-12-2006, 22:34:31
shiko ti xxx nuk i lexova ato me pare mirpo ti me duket nuk beson ne zot e kush mendon se te ka krijuar mos nëna e nënën tënde e kështu me radhe mirpo i pari është ZOTI

kjo eshte e sigurt  hmmmmm:   

po shkoj te pyes njehere rrotull e do te kthej pergjigje ;)

 • Postime: 825
 • Gjinia: Femer
agnesa
#94 ne: 29-12-2006, 12:50:08
ok

 • Postime: 210
 • Gjinia: Mashkull
Veleshta1
#95 ne: 29-12-2006, 20:27:19
Jashte teme
« Editimi i fundit: 31-12-2006, 19:54:24 nga Lefter »

 • Postime: 825
 • Gjinia: Femer
agnesa
#96 ne: 30-12-2006, 11:06:07
Jashte teme
« Editimi i fundit: 31-12-2006, 19:54:51 nga Lefter »
Capkenja
#97 ne: 10-03-2007, 11:04:49
Nga pluhuri erdhem dhe ne pluhur do kthehemi,e crendesi ka ke besojme nqs te gjithe do dalim tek i njejti perfundim.Njerezimi per nevoja te veta ka bere kuranin dhe biblen,sepse kemi te bejme me mendje te ndryshme e jo te njetja.Besimi eshte dicka e brendshme e rendesishme eshte mos te jesh pengese per te tjeret.

 • Postime: 319
 • Gjinia: Femer
igru
#98 ne: 22-03-2007, 04:52:43
Nga pluhuri erdhem dhe ne pluhur do kthehemi,e crendesi ka ke besojme n.q.s. te gjithë do dalim tek i njejti përfundim.Njerezimi për nevoja te veta ka bërë kuranin dhe biblen,sepse kemi te bëjmë me mendje të ndryshme e jo te njetja.Besimi është diçka e brendshme e rëndësishme është mos të jesh pengesë për te tjerët.

Nese beson se ka nje Zot dhe sa i rendesishem eshte vertete besimi, atehere pergjigjiu Atij, se Ai kete deshiron. Keshtu, duhet te zgjedhesh sistemin si t'i pergjigjesh Atij. Dhe nese ke zgjedhur sistemin, atehere me trego si mund ta mbash thjesht perbrenda? Si mund te jesh per me teper pengese per te tjeret?
Sistemi, do apo nuk do, kthehet ne menyre jetese, pasi ti ke vendosur parimet dhe ligjet si te jetosh.

Filozofira te tilla (sipas te cilave feja nuk eshte me teper se ndonje cep ne zemer apo ne shtepine tende) jane shteruese per fene dhe madje me prirje ateiste.

 • Postime: 336
 • Gjinia: Femer
Lizi
#99 ne: 27-06-2007, 16:47:09

pershendetje te gjitheve!
Per mendimin tim e verteta mbetet e vetem nje por nga ana tjeter mund te them se shumica e njerezve kerkojne te gjejne kete te vertete ne besimin e tyre.
kohet e fundit kam filluar te lexoi biblen dhe te them te drejten me ka bere pershtypje per menyren se si ajo tregon realitetin e atyre koherave (traditen dhe kulturen ),pervojat dhe keshillat e ndryshme . Duhet thene qe kam lexuar pak kur'an qe t'a gjykoj tamam drejte por me eshte dukur gjithenje sikur ne ajetet e tij duhet te dish shume nga te gjitha shkencat per ta kuptuar drejte .
Persa i perket talebaneve,muxhaidineve,terroristet etj si keto qe lexova ne postimet e mesiperme desha te thoja qe ata jane individe qe si puna disa emigranteve shqiptar qe po n'a " e zbardhin " me tej indentitetin tone kombtar , nuk mund te perfaqesojne nje besim .
 

Sa e vjeter eshte Bibla?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 29-04-2020, 22:39:33
nga M A X
Si lindi Universi: A janë në një mendje, Bibla dhe shkenca?

Nisur nga M A XRubrika Teologjia

Postimi i fundit 11-01-2020, 13:12:54
nga Passion
Pjesë nga Bibla - Beselidhja e Re.

Nisur nga AmiRubrika Forumi i Krishterë

Postimi i fundit 22-06-2008, 13:38:46
nga Ami
Pjesë nga Bibla - Beselidhja e vjeter.

Nisur nga AmiRubrika Forumi i Krishterë

Postimi i fundit 06-05-2013, 13:53:32
nga ciarli
Cka thote Bibla per Jezusin: Njeri - Profet apo zot !!!!

Nisur nga Mr.EriRubrika Teologjia

Postimi i fundit 28-12-2007, 00:11:50
nga Mr.Eri