Ceshte per ju Feja. - Teologjia

×
Hyrja
Profili

Ceshte per ju Feja.

Ceshte per ju Feja.

· 31 · 6651

 • Postime: 691

ne: 13-05-2008, 13:23:54
Ceshte feja per Ju?

Ja si e konceptoj une qe kam jetuar ne nje vend ku u ndaluan besimet fetare.Per mua njeriu eshte shum i vogel, per te gjykuar mbi prejardhjen e tij apo krijimin e gjithesise.Por dhe jeta qe jetojme eshte shume e shkurter dhe nuk ja vlen te merresh me kundershti, apo te qendrosh ne dileme -Te besosh apo te mos besosh.Sot ne bote egzistojne shume menyra besimi e te gjitha i kane shrbyer njerzimit per mire.Te gjitha ne vetvete jane diktature,pra percaktojne lirite ne baze te nje kodi e kush del jashte tij eshte mekatar.Por nuk duhet te harrojme se secila eshte ktijuar per tu pershtatur per bashkesi te caktuara njerzish, pozicionin gjeografik po ashtu dhe per nivelin e zhvillimit njerzore ne ate periudhe.Problemi eshte nese i sherbejne zhvillimt te sotem njerezore fete?Natyrisht qe po.Ajo eshte e domosdoshme ne mardheniet mes njerezve.Kur replikoj me dike jam ndier mire duke ju per gjigjur tjetrit me menyren kristjane te edukimit.Tek po shihja nje program ne TV me teme "TE jetosh ne ishull"Pashe te replikonin dy njerez.Nje prift katolik pa njohuri te plota ne fushen e tij (pasi sistemi e ka pase privuar nje gje te tille )por qe replikonte ne baze te edukimit katolik dhe tjetri me nje edukim komunist dhe me njohuri me te plota ne fushen e tij (per arsye se sistemi ja kishte lejuar ate.)Por nese i pari rrezatonte dashuri,ngrohtesi,tolerance,tjetri arrogance e egrsi te pa fund.Te mos harrojme se dhe edukimi komunist, qe e kemi provuar eshte ne baze te nje kodi ashtu si dhe fete.Si konkluzion per mua eshte e vertete qe njeriu i edukuar sias sipas besimeve fetare edhte me i dashur me tolerant.Por per mua eshte po aq e rendesishme qe ky besim te jete i njete per bashkesine ku jeton.Ne te kundert ajo krijon polaritete shqetesime kontradikta te pa fund.Nuke shte e pranueshme qe te kerkosh te bashkejetosh me bashkesine europiane me litrite qe jep kodi islamik per gruan,per veshjen e saj me ferexhe apo te mbuluar krejtesisht,me fanatizmin e theksuar e te shprehur qe ne kontaktine pare ne dhenjen e dores sipas gjinise,veshje te percaktuar,mjeker, te ulurit kryq e te ngrenit me dore dhe ne nje ene te perbashket etj.Ky lloj kodi eshte per ate shoqeri qe i shkon per shtat.Perfundimisht duke pase dhe fatin qe populli yne ne zanafillen e besimit ka ate kristian nuk ka perse te hauazojme dhe te predikojme nje besim te pushtuesit.Te gjithe popujt ne bote kane qene ne lufte por perfundimisht ato kane dijte me u rikthyer ne besimine vet.Njeriu mban nje besim per te shkuar mire me tjtrin dhe jo per inat te tij.Ideja se besimi ne islam i ruajti egzistencen e shqipetareve eshte e gabuar.Ato qe dhane jeten per te mbrojtur kete vend nga lutrat e perjeteshme ishin te te njejtit besim me kundershtarin,Serb,Grek,Bullgar,e Maqedonas.Turqia ishte armik i te gjitheve.Ti japesh atributet ketij armiku do te thote te mohosh historine e lavdine e popullit tone ne lutrat per egzistence te mohosh Gjergj Kastirotin e paraardhesit e tij, eshte  njesoj si te peshtysh vetveten.!

 • Postime: 776
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 13-05-2008, 18:36:28
Une nuk pretendoj qe te jem historiane, apo te kem edhe pregatitjen e duhur akademike qe ti jap nje pergjigje per te qene shkrimit te mesiperm ta faktuar e detajuar, e aq me keq un nuk kam ndermend qe te hap debate koti nese Shqiperia duhet te rikthehet ne origjinat e veta kur ka pas qene nje toke e quajtur Iliri e qe ka qene ne lulet e saja. Ata qe deshirojne nje gje te tille nuk duhet te bejne gje tjeter vecse te kthehen ne vendbanimet dhe te zbatojne ritet e tyre familjare te jo me shume se 2 breza me pare per te pare se si ishte neoliti.
Por une gjithsesi pretnedoj te kem nje logjik te shendeteshme, e jo te ndaj shapin nga sheqeri por te di se kush eshte demi e kush eshte rosa qe mos te mjel te parin por ti marr vezen te dytit. E kush do ta mjelin te parin te ruaje te mbrapmin se kjo histori keshtu ka qene keshtu eshte dhe une se di si do te shkoje.
E nder te tjera une i besoj kronologjise historike e kohore sic eshte drita e diellit qe ndrite ngjizjen per te kaluar ne shpirt mbasi te kete zemer qe te kemi te dashurit. Por kurrsesi une nuk mund ta pranoj se pula e krruajti me kallamoq qr doli veza se do ishte turp per kokoshin. Ndaj un e besoj vertet kur them mos e krruani me kallamoq se nuk pati diell te kendonte kokoshi.
Ne mes tjerash, kur te them jam Shqipetar une nuk respektoj Gjergjin e lavdishem e as Ismailin e urte, aq me pake Enverin e punes. Por une e bej idhull Glaukian, Pirron, Teuten, Dhimiter Farin, Gentin e Agronin qe kane qene drita ime, ndersa ju me duket keni ngel te kallamoqi, por kine frike kallamoqin.
E kur Bardhyli, Glaukia e Genti benin fli femijet e tyre poshte kembeve te Medaures, ju si duket se keni pare se keni qene te zene me kallamoqin. Ju perseri keni qene te zene me kallamoqin, si duket, qe nuk i paskeni pare edhe rete e zeza Romake duke mbuluar qiejte Arbnor ne vitet 168 pk. Une te pakten nuk e di ku keni qene ju kur Romaket gjate pushtimit tone i benin fli Jupiterit.
E nese do me flisnit per vitin 380 e pikerisht per perandorin Theodosius I un do ju beja nje llogari te thjeshte duke ju thene se kishin kaluar plot 548 vjet qe kur helmeta Romake hyri ne tokat e mia fisnike, nderkohe qe ju merreshit me kallamoqin.
Ju me kallamoq e ne me pene beme qe deri andej nga fillimet e mileniumit te dyte ne te marim fene qe ne sollen rete e zeza, duke marre parasysh se ju ishit te kallamoqi e neve qe i themi vetes shqipetar, e nese se dini shqipetar do te thote bijte e shqipeve si Bardhyli, Glaukia, Pirro, Gjon Kastrioti e Gjergj Kastrioti, perqafuan fene qe na dhane Romaket. Por une me plot gojen ju them se nderkohe qe ju merreshit me kallamoq, gjithe shqiptaria mori  FENE E PUSHTUESIT. Ashtu si kane qene deshmitar paragjysherit e mi  qe ju merreshit me kallamoq ashtu ishin edhe gjysherit e te gjithe atyre qe sote e kesaj dite vazhdojne jeten me fene qe sollen rete e zeza Romake. Dhe un e kam mese te sigurte se ju qe sot merreni akoma me kallamoq, nuk mund te keni ne damare gjakun qe kam un e qe kane ata qe morren fene e pushtuesit romake sepse ju po krruheni me kallamoq. E une qe kam marre fene e pushtuesit ne shekujt e 14'te e qe kam patur paragjysherit e mi qe kane patur fene e pushtuesit te shekullit te 3'te e kam ndergjegjen ne vend, se un nuk merrem me kallamoq.

Se un kam vellezer nga feja e pushtuesit Romak, ashtu si jam vete me fene e pushtuesit turke, por une e kam emrin Ermir dhe sikur ju me thase ti merrni kallamoqet e te krruheni dite e nate une kurre sdo jem Ermirus.

E une besoj se ju, qe merreni gjithe diten me kallamoq, nje dite do infektoni edhe te afermit. Te pakten kini meshire per ata...

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 13-05-2008, 21:47:28
Fillimi si e ke shtjelluar se si e percepton besimin mu duk interesante. Është mendimi jot i lidhur me atë se si e ndjen besimin dhe si i sheh gjërat nga perspektiva jote.
Nuk dua ti hy asaj se sa here kemi ndruar ne shqiptarët fenë. Po ta shiqojsh ashtu Anesti, edhe feja Krishtere është fe te cilën na imponoj pushtuesi sepse dikur kemi qenë te besimit pagan dhe nëse duhet shqiptarët te kthehen ne renjet e tyre, athere duhet ta perqafojme përsëri besimin e te pareve tanë- atë pagane. Personalisht e shoh fenë për çdo individ si një udhëtim spiritual, çdokush e jeton dhe praktikon fenë ne te cilën ndjehet me mirë e kjo gjë mendoj se duhet të rrespektohet dhe te i lejohet cdokujt.


Citim
Por për mua është po aq e rëndësishme qe ky besim te jetë i njete për bashkesine ku jeton.Ne te kundërt ajo krijon polaritete shqetesime kontradikta te pa fund.Nuke shte e pranueshme qe të kërkosh te bashkejetosh me bashkesine europiane me litrite qe jep kodi islamik për gruan,për veshjen e saj me ferexhe apo te mbuluar krejtësisht,me fanatizmin e theksuar e te shprehur qe ne kontaktine pare ne dhenjen e dores sipas gjinise,veshje te percaktuar,mjeker, te ulurit kryq e te ngrenit me dorë dhe ne një edhe te perbashket etj.Ky lloj kodi është për atë shoqeri qe i shkon për shtat.Perfundimisht duke pase dhe fatin qe populli ynë ne zanafillen e besimit ka atë kristian nuk ka përse te hauazojme dhe te predikojme një besim te pushtuesit.E shkeputa këtë pjesë sepse deshta te shkruaj diç në lidhje me këtë. Me len përshtypje se sa me komplekse jemi ne shqiptarët. E them këtë sepse unë pjesen me te madhe te jetës sime e kam kaluar ne përëndim (Gjermani- Austri)
Këtu p.sh. nëse një Austriak ose Gjerman konverton, nuk shihet aspak si negative. Natyrisht ka raste kur dalin ca individa mendjengushte ose fanatika dhe e paragjykojne, te tillë kemi ne çdo mjedis.
Por ne te shumtën e rasteve qe kam pare dhe përjetuar, ata e akceptojne dëshirën dhe vendimin e personit te jetoje dhe praktikoje atë fe ku ai/ajo e gjen vehtveten. Pse? Duhet te jemi te gjithë njësoj? Botën dhe ca me mirë, Shqipërinë, e shpie përpara ndryshimi jo konformiteti. Të qenit ndryshe është vlerë nuk është përçarje. Të menduarit ndryshe është thesar sepse te shpie ne debat e rrjedhimisht ne përmirësimin e ideve, jetës, vlerave etj. Shqipëria, ne do të ece përpara, do të ece fale faktit qe ne shqiptarët jemi mrekullisht te ndryshëm nga njeri-tjetri.
Një numer i madh i Shqiptareve kanë një imazh te gabuar sa i përket perendimit, nëse duhet te kopjohet diçka nga perendimoret athere ta kopjojme atë rrespektin dhe tolerancen qe kanë ata kur përpara tyre qëndron një person qe ndjek një fe tjetër, qoftë i huaj apo edhe vete vendas i atij vendi i cili konverton.

Personalisht nuk e ndjej qe besimi im ka ndikuar ne ndjenjat e mia kombëtare. Besoj se këtë mendim e ndajne me mua edhe besimtare te tjerë shqiptare, qofshin ata musliman apo edhe te krishtere. Feja për mua është diçka private, atë e jetoj dhe praktikoj për vehte dhe jo për tjerët. Poashtu feja nuk ndikon ne produktivitetin tim ne shoqeri, përsëri jap kontributin tim te jem pjesë aktive e një shoqerie dinamike. Kohen qe merren tjerët te me paragjykojne se jetoj dhe praktikoj fenë e pushtuesit, le të merren te japin kontributin e tyre për rrethin dhe ardhmërinë.
Nuk duhet ti shpenzojme energjite për ca gjëra qe nuk sjellin dobi sepse ka gjëra qe nuk ndryshojnë d.m.th. duhet ta akceptojme atë qe është dhe ta bëjmë me te miren nga ajo qe kemi ne dorë.

Përshëndetje

 • Postime: 691

#3 ne: 14-05-2008, 00:39:40
Besimi ortodox ne shqiperi eshte kultivim misonaresh dhe jo nje besim pushtuesi.Ne besimin pagan ka qene i gjithe njerzimi, por ne falasim per mesjeten dhe jo kohen e paganizmit e historine e hereshme e te lashtesise.Ne te gjith njerzimin feja e te gjitha besimeve eshte shperndare me misonare ashtu sic bejne dhe sot ndryshe humbet dhe kuptimi i shenjterise.Natyris ht ka pase dhe luftra dhe ato kane dhene ndukimin e vet por ne boshtin e vet cdo fe ka mision paqesor.Dhe turqit nuk luftuan per te shperndare islamizmin por per te pushtuar troje e per te formuar perandori.
Ju thoni se besimi juaj i ndryshem nga besimi i komunitetit ku ju jetoni ne perendim nuk ju ka penguar per tu integruar ne ate shoqeri.Dhe une besoj se ashtu eshte.Por per te qene me e vertete,do te thuaje se jeni ju ajo qe keni ndryshuar.Ju besoj nuk mbani ferexhe,ju beni tualet,ju ndiqni moden dhe ju pelqen muzika e perendimit ,ju shkoni ne diskoteke e perse jo dhe ne plazhe per verim,ju perqafoheni nje lloj me shoke dhe shoqe,mobilimi i dhtepise suaj eshte besoj sipas shijeve perendimore ku pikasin linjat dhe mobiljet palule e pa shkelqim,nuk jam i sigur por ngashkrimet tuaja te pefytyroj qe shkon dhe ne palester dhe nuk ke preferenca per te qene ato ambiente femrore.juve flisni lirshem per probleme te jetes ,dashurine e tradhetine bashkshortore,flisni per sexin,drogen,prostitucionin,debatoni per moralin dhe per te gjitha mir beni dhe ju pergezoj,por te gjitha keto ike perftuar nga kultura e bashkesise ku je futur.Ky eshte morali i tyre dhe jo morali i gruas ne islam.Pra nga besimi ti trashegon vetem te qenit si trashegimni familjare.

Per Dalberin-Te respektosh Gjergjin dhe te urresh besimin e tij,per te cilin ai luftoi,te duash me krenari besimin e pushtuaesit dhe te respektosh kryekriminelin e popullit tend ate qe ndaloi me force besimin e te gjitha feve,njeriun me mekatar,nje diktator qe vrau populline vet.E pra nuk dije ku te te fus, sinqerisht ti jetoke kot,te mungojne vlerat.Njeriu duhet te jete dikushi, ti sje kerkush.Ti je antivlera pasi te jesh musliman dhe te duash ate qe e shkaterroi muslimanizmin ,te jesh besimtare dhe te duash kriminelin sinqerisht je pa karakter.Sigurisht duhet te jesh produkt i kallamoqit.Nejse mesohu dhe te sillesh tepakten si musliman se me shkrimin tend me ngjasove si rrugacet e Enverit.

 • Postime: 293
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 14-05-2008, 13:17:48
i nderuar Anesti. Nuk dua ta zgjas shkrimin per arsye se nuk i kam ne qef shkrimet e gjata.
Ne disa gjera ke te drejte por dua te theksoj se citimi yt qe ke bere ose ke quajtur njeren fe pushtuesish e tjetren misionaresh ma do mendja se je prekur nga libri i famshem i sapo dalur ne treg te z.B.Blushit.
Ju lutem shikoni pak historine se kur shqiptaret per here te pare jane perballur me fene Islame dhe kur ka ardhur Perandoria Osmane qe ju  quani pushtuese. Nese lexoni do te shihni se Osmanet kane hyre te pakten dy shekuj me vone se perballimi i Shqiptareve me fene Islame.

 • Postime: 691

#5 ne: 14-05-2008, 13:46:57
Citim
Osmanet kanë hyrë te paktën dy shekuj me vonë se përballimi i Shqiptareve me fenë Islame.
Krejtesisht abuzive.Nuk ka nevoje te kerkoj,pai e tprenoj si te vertete.po kjo mund ti perkase nje komuniteti te vogel emigrantesh,qofshin keto dhe me ngjyre.Te tilla ka kudo dhe sot por nuk jane dominuese.Te kthesh nje komb ne 80%te tij nuk e pranoj qe keto kontakte sporadike, ne nje kohe kur dhe  komunikimi ishte i veshtire nuk mund te kishte dhe nuk mundesi te marre kete atributte kthimit masiv.Te pranosh kete eshte abuzive.
Persa i perket rromanit ,me vjen keq une kam nje trevjet qe shkruaj ne kete forum per te njejtin problem.Une nuk diskutoj kurre ser cilesine e besimeve por duke qene se sot jemi ne kondita te nje kombi te ringritur,dhe aq me teper te kaluar nga nje sistem ateist na lind e drejta te kerkojme indentitetin tone te kthejme moralin ne vend.Ky nuk mund te jete nje proces me dhune por brenda standarteve demokratike.Une nuk kam nje edukim laik dhe ndoshta prandaj mund te arsyetoj dhe gabim.Ps. duke mu duke e egzageruar qe ne te kemi sot 2000 studente ne shkollat e huaja islemike.Pese studente erdhen te paret nga keto shkolla dhe hapen nje konflikt jo te vogel brenda komunitetit musliman me idene e kalimit nga sistemi tradicional tebesimit.Pas kundershtimeve arriten qe te ndahen dhe brenda kultit.Dhe nje nga dyshimet e vrasjes se mikut tim te ndjerit S.Tivari,sekretarit te pergjithshem te ketij komuniteti ishte dhe kjo piste.Tashme nuk di se c"behet me kete dosje.Fundja BE nuk mund te shprehet por ne e kuptojme se ato ndjehen te shqetesuar per te pranuar komunitete masive te beimeve te ndryshme.E perderisa neve nuk na takon ky besim ska ndonje arsye perse te mos e ndryshojme ne menyrenme liberale.Tregon dhe vullnet dhe deshire per standarte te reja. Ciao

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 14-05-2008, 18:33:11
Pershendetje Anesti

Meqe nuk ma premton koha te shkruaj gjere e gjate sot, po ju pergjegjem vetem pjeses adresuar mua.
Me vjen sinqerisht keq qe ne mendjen tuaj eshte fiksuar nje imazh i shtremberuar i femres muslimane.

Nuk jam ketu te shkruaj mbi jeten se si e jetoj por ju siguroj qe ate pershkrim qe e bete larte, nuk i perputhet plotesisht personalitetit dhe menyres se si e jetoj une jeten. :)

Edhe pse kam lind dhe jetoj ne perendim, prindet me kane rit dhe edukuar me tradita shqiptare dhe islame. Nuk kam ndryshuar une qe ti pershtatem rrethit, jo, as qe dua rrethin ta ndryshoj, por bashkejetojme duke akceptuar ate te qenit ndryshe. Rrethi ku jetoj ka ndikuar ne formimin tim, por jo qe ka pas rolin kryesor, perseri them familja i ka venduar themelet ne formimin e personalitetit tim. Miqet e mij te Krishtere, Hindu, Budista etj e akceptojne ate se nese takohem me ata nuk e ha mishin e derrit dhe nuk e konsumoj alkoholin. Ne shenje rrespekti edhe ata se bejne kur jam une prezente. Mund ta imagjinoni nje rrespekt te tille?

Ne kohen qe me nje shqiptar diskutojsh dhe ndegjojsh fjale se mosngrenja e mishit derrit dhe moskonsumimi i alkoholit shkakton perqarje kombetare sepse me kete veprim une dua te dallohem nga tjeret. Me perendimoret as qe e diskutojme sepse menyte fatmiresisht ofrojne alternativa te shumta dhe ata posedojne logjiken e shendoshe ta akceptojne ate gje. Madje as qe e konsumojne vete ne prezencen time, edhe vete jam befasuar nga sjellja e tyre dhe nuk kam fjale ta pershkruaj si jam ndje ne ato momente. Ky qe vetem nje shembull i vogel qe permendi sot sa i perket tolerances fetare te rrethit ku jetoj. Personat e vetem te gjinise se kundert te cilet i kam perqafuar dhe perqafoj jane te familjes se ngushte, po as kjo sju len pershtypje perendimoreve sepse ata te cilet me rrethojne e cmojne me shume nje pershendetje te sinqerte ne menyre verbale, se sa nje perqafim pas se ciles mund te fshehet edhe nje hipokrizi. ;)


Ju uroj nje mbremje te kendshme dhe mire u lexofshim!

 • Postime: 776
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 14-05-2008, 19:48:59
Stefan Zweig ne librin e tij "Bota e se djeshmes" me duket se ne kapitollin e "Erosit", mund edhe te gabohem, jep nje portret te qarte te femres kristiane te shekullit te XIX'te. Rekomandoj qe ta kerkoni e ta lexoni ate kapitull pasi ka dhene edhe nje shembull nga jeta e tij familjare qe desha ta ndaj me ju:

Gjate shekullit te 19'te femra (flitet per femrat e aristokracise) duhet te permbushnin disa kushte qe te quheshin te pranueshme perndryshe perbuzeshin nga shoqeria. Gjate gjithe kohes duhet te shoqeroheshin nga dadoja personale dhe nese do tu duhej te takoheshin me meshkuj duhej qe patjeter te kishte prezent nje person nga familja, zakonisht nena ose dadoja. Te gjithe librat qe ato lexonin censuroheshin ne menyren me te eger dhe nuk u lejohej qe te kishin asnje kontakt me dijet qe mund te kishin lidhje me sexualitetin. Duhej te visheshin si ne dimer dhe ne vere ne ate menyre qe hiret e tyre femerore mos te spikateshin, me fustane te gjata dhe te mberthyera gjer ne gryke, bile edhe me dorashka. Nuk i lihej e drejte zgjedhjeje se me ke do martohej bile as nuk pyetej.
Kur ishte martuar halla (motra e babait) e Stefan Zweig, pas ceremonise ne mbremje vone kthehet e tmerruar ne shtepine e prinderve. Arsyeja? Burri kishte dashur ta zhvishte dhe ajo e tramaksur largohet nga shtepija e tije.

Femrat e seres se ulte as qe nuk duhet te te flitet. Nuk kishte martese, dhe rruget e qyteteve kullonin nga kurveria (nje pershkrim te qarte mund ta gjen edhe te filmi "Coming from Hell" ku ka luajtur edhe Jony Deep).

Kete qe do shkruaj tani e di se nuk do e marri kush parasysh por un e ndjej per detyre ta shpreh.
Nuk duhet ngaterruar moderniteti dhe menyra e tij e jeteses me civilizimin perendimor. Ne cdo rreth akademik civilizimi aktual mbreterues eshte ai Judeo-Kristian.

Si fillim i ketoj civilizimi dihet qe eshte ai helen i ardhur nga Greqia e lashte.
Me vone U nderthur me ate Romak dhe u quajt Romano-Helen. Ketu dominant ishte ai Romak pasi ai helen kishte ardhur ne renie ose nuk jetonte me mevete.
Ne shekullin e 5'te Roma adoptoi Kristianizmin dhe lindi nje tjeter civilizim i dyfishte i quajtur Kristiano-Roman. Ne kete pike fillon edhe e ashtequajtura periudhe e "Pesimizmit" shkencor, por jo ne kuptimin e pare qe rane nivelet e shkences por sepse mori nje udhezim fetar ngaqe feja ishte pergjegjese per te gjitha hallkat e edukimit.
Ka disa teza por me te fortat jane ato qe faktojne se Civilizimi perendimor, Judeo-Kristian, filloi perditesimin e tij me revolucionin francez ose ate industrial. Ne kete civilizim te ri kemi nje mix te vertet te elementeve socialo-administrativ sic jane, Demokracia e heleneve, kodet ligjore dhe res-publika e romakeve e Ciceronit, njekohesisht pesimizmin krishter dhe pozitivizmin e saj. Te gjithe elementet e permendur mesiper i perkasin krejesisht civilizimeve perendimore por kemi dicka shtese. Tani kemi edhe Judaizmin ne loje i cili nuk i bazon prioritete e shtetit vetem ne "Siguri" apo "Teologji" sic eshte bere me pare por ka futur edhe politikat fiskale te cilat kane sjelle ndryshime rrenjesor ne shoqerite perendimore.

Perfundimi?

Civilizimi i tanishem perendimor nuk mund te quhet kristian per nje ton faktesh qe e hedhin poshte. Dhe nese duhet te bejme nje krahasim shoqeror (per sociologet kjo eshte budallallik i hapur pasi kjo eshte krejtesisht e pamundur) midis shoqerise kristiane dhe asaj muslumane nuk duhet te krahasojme shoqerine Italiane aktuale me ate arabe aktuale sepse: Nese pranojme qe shoqeria Arabe eshte e mbeshtetur krejtesisht mbi idete islame, ajo Italiane kurrsesi nuk mund te pranohet se eshte e mbeshtetur mbi idete Kristiane.

Ky shkrim mund te zgjatet ne pamabrim se pse nuk mund te behet krahasimi dhe un nuk kam as kohe e as deshire ta bej gjersa nje gje e tille eshte e vertetuar.

 • Postime: 691

#8 ne: 14-05-2008, 23:33:14
Vertet Dalber je munduar te shprehesh dicka pe ttju kundervene jetes liberale jashte kodeve fetare dhe natyrish dhe une nuk jam per nje shoqeri te shthurur,por kuresesi per te dhunuar lirite e femres e per ta nxjerre ne shekullin 21 me thes.Por shoh qe nuk me ke kuptuar. Une kurre nuk kam share ndonje fe.Dhe per me teper nuk marr persiper te flas per epersite e njeres apo tjetres pasi nuk kam dhe njohurite e duhura ne teologji per te mos thene se as nuk e kam qef kete lende.Une them se te gjitha kane dale si nje nevoje.Ajo qe me shqeteson eshte se secila fe, le te jete ne ate vend ku lindi si nje nevoje dhe jo ku u kultivua per interesa te pushtuesit.Populli yne ska perse te sillet ndryshe nga te tjeret,te cilet pasi Turqia u thye u rikthyen ne identitetin e tyre.E kjo do guxim do kulture, inisiative ,tolerim per ate pjese qe nuk pranon por rinia duhet te dije te permbyse raportet te cilat bejne qe te na rradhisin me vendet islamike ,kur nuk kemi qene kurre te tille.

 • Postime: 691

#9 ne: 15-05-2008, 00:38:26
[quoteMe vjen sinqerisht keq qe ne mendjen tuaj është fiksuar një imazh i shtremberuar i femres muslimane.
][/quote]

As te mos shkoj ndermend se une kam nje imazh te keq per femren ne islam.Ato jane shume te edukuara dhe kane nje moral te larte.Per lirite e tyre nuk me intereson te replikoj pasi duke qene i nje besimi tjeter nuk mund ta konceptoj menyren se si i shikojne ato lirite.Une nuk kam ndermend te gjykoj islamizmin.
Nese skrimet e mija do ti lexoni me qetesi ato nuk cenojne kekend.Por per shkak se keto tema kane qene tabu me pare, ju ndjeheni te revoltuar dhe natyrish pastaj nuk gjykoni drejt shkrimin.Po cafar ti mos mendon se une nuk kam miq te besimit musliman?Ne familjen e te ndjerit S. Tivarit (ish sekretarit te Komun Musliman) kam qene si djali i tyre.Dhe per krujozitet une e kam shtyre ate ne fillimet e demokracise te merret me kete komunitet. Gjithashtu une nuk mund te pranoj qe ju te hiqeni si nje shembull i femres islame ne perendim.Pasi nuk jeni e veshur me cilesite qe i karakterizojne keto femra.Ju jeni me shume nje vajze perendimi ashtu sic eshte dhe vajza ime.Ose per te qene me i sakte ne imagjinaten time, ju rrezatoni jasht familjes, ne shoqerine qe ju rrethon te njetin fluks qe rrezatojne ato tek ju e keshtu ndryshimi nuk ndjehet tek ato.Nese kjo realizohet taktikishtnga ju atehere nese do te krijosh merdhenie te aferta me ndonje prej tyre (pra te dashurohesh apo te martohesh  me nje europian)shpejt diferencat e kulturave do te ndjehen dhe natyrish do te kesh probleme.Por nese rezatimin ju e benine menyre te pa vetedishme atehere do te thote se ju jeni e vertete ne ate ambient pra ju keni ndryshuar.Kam par nje shkrim tuain per dy studente ne Kosove, ju besoj se nuk keni shume gjera te perbashketa me to.Une shikoj vazhdimisht programet italiane dhe ndjek aty problematikat qe i jane krijuar atyre nga emigrantet qe rrezatojne aty kultura te ndryshme.(Ps.shqipetaret jane me shume seder pra nuk jane tolerante.Nje femije kishte marre nje thike te vriste nje femije italian pasi ky i fundit e kishte share duke i thene shqipetare i ndyre.)E raste te tjera sa te duash.Keto kultura te huaja kane rritur shume kriminalitetin dhe me te drejte qe vendasit ndjehen te shqetesuar.
Atehere neve na del si detyre te ndyshojme dhe te pershtatemi me menyren e tyre kristiane te edukimit.Te qenit ne BE nuk ete problem ekonomik.Ekonomia eshte nje problem i thjeshte .Integrimi eshte kulturore.Ato nuk mund dhe nuk duan te pranojne kultura qe prishin ekuilibret etyre.Pranimi i 70 miljon Turqeve ato i shqeteson dhe po te shohesh Franca e ka kundershtuar me force pranimin e Turqise.E duke u kthyer te ne, une mendoj se populli yne per te paren here ne historine e tij eshte i lir si nga pushtuesi serb shatu dhe nga diktatoret.E pra eshte dhe rasti i volitshem per te riformatue vetveten dhe kryesisht ceshtjen e besimit.Per te bere dhe ne si gjith te tjeret per tu rikthyer ne identitetin qe kemi pase.Populli im nuk ka perse tequhet islamik perderisa ky besim ishte i pushtuesit i cili per interesa te tij me dhune e pa dhune i ktheu shqipetret ne musliman. Ciao.

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 15-05-2008, 16:05:22
Citim
Nëse skrimet e mija do ti lexoni me qetësi ato nuk cenojne kekend.Por për shkak se këto tema kanë qenë tabu me pare, ju ndjeheni te revoltuar dhe natyrish pastaj nuk gjykoni drejt shkrimin.

Anesti, nuk revoltohem aspak. Mendoj se jemi duke diskutuar qete dhe duke shkembyer kendveshtrime të ndryshme, po pse edhe mos mesojme nga experiencat e njëri-tjetrit qe ta shohim botën nga perspektiva tjera. Edhe pse kemi mendime te kunderta rreth ca ceshtjeve, mendoj se kjo nuk duhet te na pengoje ne diskutim apo? :)
Shpresoj se shkrimi im nuk len përshtypje te tillë, nëse po kerkoj ndjesë se ju siguroj qe nuk ka qenë qellimisht.


Gjithsesi do të mundohem ti kthehem kësaj po edhe temave tjera qe keni hapur për te shpreh mendimin tim.

Mirë u lexofshim!

 • Postime: 691

#11 ne: 17-05-2008, 11:33:14
Citim
po pse edhe mos mesojme nga experiencat e njëri-tjetrit qe ta shohim botën nga perspektiva tjera. Edhe pse kemi mendime te kundërta rreth ca çeshtjeve, mendoj se
Ne radhete pare te gjthe kibrat fetare (sot jane 40000 besime)jane libra 2000 vjecar te bera me kujdes per tju pershtatur nje bashkesie te caktuar.Ne kend veshtrimin e njeriut te kesaj bashkesie keto libra nuk kane asnje te mete.Por te dikutosh per vlerat e scilit liber ky do te ishte nje debat per ato qe studijojne ne teologji.Une e dua shume popullin tim me temirat e te keqijat qe ai mbart.Ajo qe me intereson mua eshte si mund dhe perse duhet te bdryshojme

Keshtu sijemi ne si popull kemi shume te meta.Nuk jemi tolerante,jemi te pa bese,jemi te pa sjellshem,jemi te pa edukuar seriozisht me kuturen fetare,jemi dembele,jeni hipokrit e dinak jemi shume pak patriot,tradhetojme lidhjen martesore(Perqindjen me te larte ne europe.)jemi te ashper,jemi patrialkale,Te pa arsimuar.(Nje numer shume i voge shqipetaresh piunesohen ne degen qe aistudion ketu dhe ne erurope.)
Kriminaliteti ne rritje,papunesia,civilizimi i ulet i politikaneve.Grabit es dhe te korruptuar.Mafia e ish komunisteve ne mbrojtje te tyre dhe shtyse per te kriminalizuar te pa punin,te pa aftin,duke i cuar ne rrugen e krimit te mekatit pa fund.Ketu eshte alarmi e nuk jane diskutimet per Kuranin dhe Biblen.Basza per te luftuar te gjitha keto eshte edukimi.Dhe ky edukim duhet te behet ne baze te edukimit kristian europian per tu bere te njejte me to.Besimi islamik le te mbtet te prinderit tane,ne te rijte duhet te bejme ate qe bene te tjeret popuj me pare te ktheheminne identitet.E ketu te mos abuzojme duke thene se dhe bizati ka luftuar e ka shperndare besimin me lufte,apo dhe Rroma gjithashtu.Une tashme po deshiroj te jetoj me keto dy komunitete dhe jo me Turqine.E pra i kemi te gjitha mundesite.Une biles do te isha i lumtur te kisha dhe kishen autoqefale Shqipetare,por kjo u be e pamundur.Investimet e islamikeve nepermjet donatoreve per ndertimine kulteve fetare ishin te pa permbajteshme.Eleme nte pro kishes autoqefale ishin te paket dhe fukarej.Kjo gjendje krijoi kushte per Kishen Greke qe nepermjet Janullatusit ti pergjigjet kesaj gare te shfrenuar ndertimesh.Tashme ai ka statusin e vet te misionarit kush ka frike le te ruhet prej tij.Megjithate i pare ne veshtrimin tim me shume ka dhene se na ka prishur pune.

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer

#12 ne: 17-05-2008, 12:58:27
Citim
Ajo qe më intereson mua është si mund dhe përse duhet te bdryshojme

Pershendetje Anesti

Ne lidhje me kete qe shkruat, si e imagjinoni zgjidhjen e "problemit"?!

E shkruaj me thojza fjalen problem meqe per shumicat nga ne nuk eshte problem feja, perkundrazi ata probleme tjera qe i ceket sa i perket arsimimit, edukates, problemet shoqerore etj jane probleme me madhore me te cilet luftojne dhe duhet te luftojne shqiptaret. Por duke u perqendruar tek fete e njeri tjetrit, ne humbim ate qellimin primar nga kendveshtrimi jone dhe perqendrohemi ne gjera dytesore. Psh kohen qe ne dy merremi duke diskutuar rreth kesaj teme, mund te hapim nje teme tjeter ku ti hedhim ne diskutim mu ata PROBLEME PRIMARE qe ceket me larte dhe ta diskutojme zgjidhjen e tyre.

Feja thash edhe me heret, eshte dicka shume personale.
Nuk mundeni te i detyroni tjeret te konvertojne vetem e vetem se ju jeni te mendimit se qenka fe e imponuar.
Te themi se shembull keni te drejte, islami eshte fe e pushtuesit dhe ka ardh turku me shpate e na e dha me dhune, (se mbroj kete teori po them vetem se e marrim si shembull) e nese prindi dhe gjyshi im e ka marr me dhune fejen, une e praktikoj nga vete deshira.
Une nuk jam e gatshme ta braktisi fejen time!
Tash cfar idejash keni ju qe te me bindni mua se qenka e dobishme per personin tim mos e praktikoj fene time? Ky diskutim me ju nuk me bind aspak, e nese me fjale nuk arrini te me bindni cili do te ishte hapi i dyte per te ja arrit qellimit qe une te konvertoj?

Ata argumentat me BE mos u lodhni ti shkruani, sepse e kam njohtuar Evropen mjafte dhe e di qe per Perendimoret me me rendesi jane gjera tjera se sa fete.

Citim
Basza për te luftuar të gjitha këto është edukimi.Dhe ky edukim duhet te bëhet ne baze te edukimit kristian europian për tu bërë te njëjtë me to

Jam pro edukates fetare, por jo edukates se imponuar! Une psh e edukoj vajzen time me edukate Islame, nuk do ti beje keq asaj, aq sa me ka demtuar mua dhe vellezerit e mij. Ne jemi rit ne kontakt me gjith religjionet, perseri ne fund vendosem ta praktikojme fene Islame, kete nga vete deshira jo se prindi na e ka imponuar dhe na detyroj me dhune. Vajzes poashtu ia spjegoj gjithat se psh Krishtlindjet dhe Pashket jane feste e fqinjeve, ndersa ne kemi festat tona. Ajo e kupton dallimin edhe pse eshte akoma e vogel. Ajo e din se ne shtepi flitet shqip se eshte shqiptare, se nuk e han derrin sepse eshte muslimane. E cka ka te keqe? Pervec ketyre ia percjelli edhe vlerat tjera, nje edukate te shendosh dhe gjera te cilet ne i mesojme nga feja jone.

Une problem me te madh tek populli jone e shoh se si kapen tek e kaluara, dhe nuk merren me te tashmen dhe te ardhmen! Problem eshte mosakceptimi i diferencave sepse siq thash edhe ne nje shkrim tjeter, personalisht e shoh te qenit ndryshe si nje thesar.
Te tjeret fatkeqesisht gjejne aty hapesiren per te diskriminuar dhe hedhur balte mbi menyren se si e jeton tjetri jeten private.


Siq thash ne fillim te shkrimit, jam kurioze ta di si e imagjinoni zgjidhjen e "Problemit". ;)


Ne pritje te pergjegjes tuaj, ju pershendes!
 • Postime: 776
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 17-05-2008, 13:26:03
Ne radhete pare te gjthe kibrat fetare (sot janë 40000 besime)janë libra 2000 vjeçar te bëra me kujdes për tju pershtatur një bashkesie te caktuar.Ne kend veshtrimin e njeriut te kësaj bashkesie këto libra nuk kanë asnjë te mete.Por te dikutosh për vlerat e scilit libër ky do të ishte një debat për ato qe studijojne ne teologji.Unë e dua shumë popullin tim me temirat e te keqijat qe ai mbart.Ajo qe më intereson mua është si mund dhe përse duhet te bdryshojme

Kështu sijemi ne si popull kemi shumë te meta.Nuk jemi tolerante,jemi te pa bese,jemi te pa sjellshem,jemi te pa edukuar seriozisht me kuturen fetare,jemi dembele,jeni hipokrit e dinak jemi shumë pak patriot,tradhetojme lidhjen martesore(Perqindjen me te lartë ne europe.)jemi te ashper,jemi patrialkale,Të pa arsimuar.(Një numer shumë i voge shqipetaresh piunesohen ne degën qe aistudion këtu dhe ne erurope.)
Kriminaliteti ne rritje,papunesia,civilizimi i ulet i politikaneve.Grabit es dhe te korruptuar.Mafia e ish komunisteve ne mbrojtje të tyre dhe shtyse për te kriminalizuar te pa punin,te pa aftin,duke i çuar ne rrugën e krimit te mekatit pa fund.Këtu është alarmi e nuk janë diskutimet për Kuranin dhe Biblen.Basza për te luftuar të gjitha këto është edukimi.Dhe ky edukim duhet te bëhet ne baze te edukimit kristian europian për tu bërë te njëjtë me to.Besimi islamik le të mbtet te prindërit tanë,ne te rijte duhet te bëjmë atë qe bene te tjerët popuj me pare te ktheheminne identitet.E këtu të mos abuzojme duke thënë se dhe bizati ka luftuar e ka shperndare besimin me lufte,apo dhe Rroma gjithashtu.Unë tashmë po dëshiroj te jetoj me këto dy komunitete dhe jo me Turqine.E pra i kemi të gjitha mundësitë.Unë biles do të isha i lumtur te kisha dhe kishen autoqefale Shqipetare,por kjo u be e pamundur.Investimet e islamikeve nëpërmjet donatoreve për ndertimine kulteve fetare ishin te pa permbajteshme.Eleme nte pro kishes autoqefale ishin te paket dhe fukarej.Kjo gjendje krijoi kushte për Kishen Greke qe nëpërmjet Janullatusit ti përgjigjet kësaj gare te shfrenuar ndertimesh.Tashme ai ka statusin e vet te misionarit kush ka frikë le të ruhet prej tij.Megjithatë i parë ne veshtrimin tim me shumë ka dhënë se na ka prishur pune.

Ka dale nje teori e re keto kohet e fundit qe akoma nuk eshte pranuar si disipline me vete, por po punohet per kete, quhet " MULTICULTURALISM ". Te sugjeroj te lexosh dicka per te, nuk mund te sugjeroj ndonje lexim sepse un vet e kam lexuar mbi nje material doktorature te nje mikut tim.

Pastaj une nuk kam pare ndonje disiplin shkencore, bazuar qofte ne te dhena empirike qofte ne racionale, te pranoje se ka autoritet dhe zoterim te fushes aq sa te beje zgjedhje se kush eshte feja me e mire, ose sistemi me i mire fetar arsimor.
Ti qe flet me kaq pompozitet (ne fakt ne ne Berat i themi "ngaterrohet me breket e veta" per rastet si puna jote se brenda nje fjalie kundershton vetveten) mund edhe te sipermarresh nje mendndricim populli.

Ky bllofi jote i pare, i pare me thonjeza politike, do sillte vec destabilizim dhe humbjen e ekuilibrave shoqeror vendas te cilet, kurre ne shekuj nuk kane humbur.

Nga ajo qe ti thua une me vendosmeri mund te them se baba jote mund te kete qene kokrra e injorantit, por kjo nuk vlen per babain tim e per sa e sa njerez te tjere qe une njoh.

Kur i rilexoj shkrimet e mia lidhur me debate te tilla me vjen per te qeshur me veten se si kam patur aq durim qe te jap shpjegime te njepasnjejta kur pala tjeter, eshte e qarte, qe nuk ka ndermend te bej nje diskutim panel por vetem te percjelli propaganden mediatike.

 • Postime: 691

#14 ne: 21-05-2008, 12:21:22
Citim
[Ata argumentat me BE mos u lodhni ti shkruani, sepse e kam njohtuar Evropen mjafte dhe e di qe për Perendimoret më me rëndësi janë gjëra tjera se sa fetë. /quote]

Po,jo me shmue se pak dite me pare,Franca kundershtoi hapur Pranimin ne Be te nje shteti si Turqia me 70 miljon banore te besimit islamik.(eshtee vertete?)
 Ministri i jashte gjerman para pak ditesh konfirmoi se integrimi ne BE ehte ceshtje kuturash dhe jo ceshtje politike.(eshte e vertate?
Vejme te k Shqipetret qs sote ndodhen ne europe me nje opinjon shum negativ pershkak te kultures qe ato rezatojne atje.(eshte e vertete?)
A mund te pranohen 10 miljon shqopetare ne Be ku pervc problemeve te rritjes se krimit do te sjellin dhe pretendime per ti plotesuarkushte per mesimin e gjuhes shqipe,si dhe te kulteve fetare ne baze te konventave, per te drejtate njeriut.Kjo ka nje kosto ekonomike por dhe sociale me siguri krijon reaksion.(Ka ndonje gje qe nuk e kam dretj ketu?.

Kam hapur nje teme per World fack book per Kosoven,qe interesant nuk ka debat.??!!T dhenave te ketijlibri do tireferohen vendet te cilat do te vendosin per te njohur apo jo shtetine Kosoves.Nese aty shkruhet se Serbet jane me te vjeter se kosovaret aty,mua me duket se kjo eshte nje pike e rendesishme ku duhet dhene nje shtyse politikaneve dhe historianeve per te korigjuar me argumenta te verteten.Ashtu sic shkruhet aty i lind e drejta qe nacionalistet Serbe te kerkojne pronat e tyre apo ta quajne procesin coptim abuziv.Ndersa neve ketu na takon te debatojme se cilat jane arsyet e ketij dizinformimi.Diku kam shvilluar kete teme duke e lidhur dhe me librin Brenga e Ballkanit.Ku me rezulton demi qe solli Turqia duke asimiluar shqipetaret e Kosove.

Persa i perketedukimit qe ke vendos ti japesh femij(te rroje e qofte e lumtur)eshte nje problem mjaft i mprehte.Njeriu iri (AIDA)nuk mmond te vendose per krijesene saj nje kulture qe ajo vete e gjen brenda rrethit te ngushte familjare.Brenda ketij rrethi perceptimi eshte i njejte soc e ke pase me pare.Ne kete pike te duhet dhe nje realitet tjeter krahasuses,i sili te jep te drejten e perzgjedhjes.Une do te kisha shkuar me guximne nje kishe hde te diskutojaproblemin ne kete konceptim.Duke thene pa friike se une ja i ketij religioni por tashme qe une jetoj ketu jam ne dilem se mos pa dshur bej nje mekat ndaj vajzes time e cila me vone mund  te me kritikoje.Pra para se ta vendose dua nje argument nga ana juaj.Pavaresisht se si do te perfundonte ky diskutim nga ana juaj si nje nene e re ju e keni kryer procesin e perzgjedhjes ne menyre demokratike.
Po jap nje shembull te nje shokut tim.Ai eshte agronom i larte dhe e shoqja ekonomiste,tedy me prejardhje nga fshatrat.Njeres shume te mire.Njeri nga djemte i eshte futur besimit islam me shume pasion.(mjeker,pantallona te shkurtera.)Djali ka pak kohe qe shte martuar dhe kane nje femi vajze mjaft te bukur.Dhee shoqja rrin me ferexhe.Meqnese i gruas se shokut tim i kishte vdekur nena,gruaja ime shkoi per nje vizite ngushellimi.E mora femijen ne dore tha gruaje dhe fillova ti kendoje,ajo reflektoi ne menyre te mrekullueshme e nuk mu largonte nga krahet.Qenka shume e dashur i them shoqes.-po tha sepse ti po i kendon-po ju nuk i kendoni-Jo tha ne i predikojme vetem kengete Kuranit.Ceshte kjopune te ndrydhesh kenaqesite e nje qenje te pa fajshme.Pak me vone vijne perinderit e vajzes dhe kur djali qe dikur gruaje ime e kishte mbajtur ne preher i tha -teta tajane ne nuk i takojme grate.Ruajna o Zotketo njerz poshkojne mbrapsht.

Perfundimisht :Une nuk kam si qellim ketu te ndryshoje ushtare te fese islame.Nje teolog tashme eshte ne profesion dhe une nuk mund te debatoj me te per tu kthyer ne identitet.Propetum mobile.Une ajm popull ashtu si dikush me ironi me ka percaktuar dhe natyrishtpretendoj qe debati te jete me kete shtrese se mua popull me duhetdhe jo profesore te teologjise.
Si mund te kryhet ky proces.Dikur nje mjek i famshem Abdi Sulcebeg
ne nje rugrike me letrat e ndigjuesit te rubrikes per shendetin,u shpreh se njerzit duhette bejne kudes qe te mos flene ne dreke,por e shumta te dremisin.Arsyeja ishte se nga statistikat infrakti ne 90% te rasteve binte ne gjumine drekes.Kjo dhanje reaksion te madhe ne nje popull qe donte vetem gjume dhe keshtu debati u ndez shume dhe mjeku i trembur kur e pa qe skishte force qe ti bindete ato doli ne televizion ne pyetje pergjigje direkte.Doktorr i tha njeri -Une ndihem shume mire kur ngrihem nga gjumi i drekes, si tja bej?-Ti tha profesori vazhdo te fleshe-Faleminderit shume i tha ai.Ter zilja ,nje tjeter.-Profesor ju keni te drejte une kur ngrihem nga gjumi i drekes me dheb koka e me merren ment_Ti mos flej Tha profesori.E keshu u gjet zgjidhja per te shuar debatin,qe ne ate kohe, hajde ta gjeje se ku kun te perfundoje.Besoj se ne analogji shembulli le te kuptosh ate kerkove te dishe dhe qe dua te te them.Dikur pati nje debat te Kadarese me Qosen e cila nuk ishte ne momentin e duhur.Qosja kishte me vete nje dekor komplet islami dhe ne perdikom me perkushtim ndersa Kadarea,kishte nje dekor 50% armiq te politikes komuniste,dhe intektuale ambicioze qe e drguan drej terheqjes.Gjith te mirat.(Aida ta quajne vazen?

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer

#15 ne: 23-05-2008, 20:58:11
Anesti, keni shkruar nje shkrim te gjate, i keni ra rreth e rrotul e perseri pyetjes sime nuk i jeni pergjegjur. ;)

Citim
Basza për te luftuar të gjitha këto është edukimi.Dhe ky edukim duhet te bëhet ne baze te edukimit kristian europian për tu bërë te njëjtë me to.Besimi islamik le të mbtet te prindërit tanë,ne te rijte duhet te bëjmë atë qe bene te tjerët popuj me pare te ktheheminne identitet.E këtu të mos abuzojme duke thënë se dhe bizati ka luftuar e ka shperndare besimin me lufte,apo dhe Rroma gjithashtu.


E shtyre nga ky paragrafi juaj i mesiperm ju thash:

Nuk mundeni te i detyroni tjerët te konvertojne vetëm e vetëm se ju jeni te mendimit se qenka fe e imponuar.
Të themi se shembull keni te drejtë, islami është fe e pushtuesit dhe ka ardh turku me shpate e na e dha me dhunë, (se mbroj këtë teori po them vetëm se e marrim si shembull) e nëse prindi dhe gjyshi im e ka marr me dhunë fejen, unë e praktikoj nga vete dëshira.
Unë nuk jam e gatshme ta braktisi fejen time!


Pyetja ime drejtuar jush eshte:

Cfar idejash keni ju qe te me bindni mua se qenka e dobishme për personin tim mos e praktikoj fenë time? Ky diskutim me ju nuk me bind aspak, e nëse me fjale dhe argumentat e mesiperme nuk arrini te me bindni, cili do të ishte hapi i dytë për te ja arrit qëllimit qe unë te konvertoj dhe ta ndjek "fene e te pareve" sipas jush fene krishtere?

Citim
Perfundimisht :Unë nuk kam si qëllim këtu te ndryshoje ushtare te fesë islame.Një teolog tashmë është ne profesion dhe unë nuk mund te debatoj me te për tu kthyer ne identitet.Propetum mobile.Unë ajm popull ashtu si dikush me ironi më ka percaktuar dhe natyrishtpretendoj qe debati te jetë me këtë shtrese se mua popull me duhetdhe jo profesore te teologjise.

Shkodrani eshte Teolog me profesion, por une dhe Dalberi (meqe ne dy kemi qene ne kete diskutim) as kemi studiuar e as jemi Teologe me profesion. Dmth diskutoni me "popull te thjeshte"! Une nuk jam "ushtar i fese Islame", jam nje praktikuese e thjeshte e besimit tim. Nuk jam vesh me bomba dhe as qe kam ndermend te bej atentate teroriste ;)

Per pjeset tjera te shkrimit tuaj mund te hapet vecmas nje teme tjeter. Shembullin qe dhate eshte shembull kontrovers edhe tek vete muslimanet ( sa u perket pantallonave trecerekshe dhe ndaleses se muzikes etj)
Keta jane tema qe edhe tek vete dijetaret musliman diskutohen.

Mire u lexofshim!


 • Postime: 691

#16 ne: 26-05-2008, 00:09:52
[quotetanë- atë pagane. Personalisht e shoh fenë për çdo individ si një udhëtim spiritual, çdokush e jeton dhe praktikon fenë ne te cilën ndjehet me mirë e kjo gjë mendoj se duhet të rrespektohet dhe te i lejohet cdokujt. ][/quote]

Bashkimi Europian nuk eshte nje klub ku secili ka te drejtete beje si te doje.Ai eshte nje komunitet ne ekujliber kultural dhe ne disipline.Kur flitet per hyrjen e dhjete ,njeqind apo njemije emigrandesh te kulturave te ndryshme,ato nuk shqetesohen pasi besojne se ato se shpejti do te asimilohe nga kultura e shumices.Ketu flitet per integrimine disa miljone njerzish ne levizje te lire?!Ja  po te jap nje shqetesim te tyre:

Paolo GRANZOTTO
Troppa intolleranza nei versetti del Corano
tratto da: Il Giornale, 05.08.2005

Discutendo con amici «buonisti» a proposito di integrazione degli islamici, mi sono permesso di negarla, ritenendola, per loro, oggettivamente rischiosa. Stiamo ai fatti. Un cristiano vuole farsi ebreo? È possibile: con l'ambiente, nessun problema. Un cristiano vuole convertirsi all'Islam? Lo fa: dall'ambiente magari adesso qualche occhiata di traverso, non un decennio fa. Un islamico vuole farsi cristiano? Non dico ebreo perché anche l'umorismo ha un limite. In tal caso l'abiura è un suicidio: qualunque bravo islamico, se non ricordo male, è tenuto ad uccidere l'apostata. Se sbaglio, mi corregga. Controprova, per quello che può valere: quanti italiani battezzati si sono in questi anni convertiti all'Islam? Quanti islamici hanno fatto il percorso inverso? Se il ragionamento fila - decida lei -, bisogna che certe verità, per quanto politicamente scorrette, vengano divulgate. Temo che il buonismo si nutra spesso di ignoranza. È da buon cristiano porgere l'altra guancia. Ma alla terza sberla io, che magari non sono un buon cristiano, cos'altro fare me lo devo pur chiedere. Grazie. Stefano Passeri.

Quello che lei scrive, caro Passeri, rispecchia la realtà, ma credo che nemmeno i buonisti, ovviamente a parte qualche fesso - e ce ne sono a bizzeffe fra i buonisti, vuole i nomi? - ritengano la conversione un gesto basilare della volontà di integrarsi. Resta il fatto che per cento cristiani che abbracciano l'Islam, solo un islamico, forse, abbraccia il cristianesimo. Perché nell'Islam l'abiura è considerata non tanto un peccato, ma un crimine. Punito con la morte. Ovviamente entrambe le fedi caldeggiano la conversione dei relativi infedeli, ma l'Islam più che di conversione parla di «conquista». Le riassumo qui tre versetti della IX Sura del Corano, quella titolata At-Tawba (la Disapprovazione): «Allah svergogna i miscredenti (...). Annuncia a coloro che non credono un doloroso castigo. Quando siano trascorsi i mesi sacri, uccidete questi associatori ovunque li incontriate, catturateli, assediateli e tendete loro agguati (...). Se poi si pentono, eseguono l'orazione e pagano la decima, lasciateli andare per la loro strada. Allah è perdonatore, misericordioso». «L'Islam deve distruggere gli Stati e i governi del mondo intero che si oppongono all'ideologia e alla dottrina dell'Islam» predicava il defunto Abu al-A'la al-Maududi, autore di «al-Jihad fi al-Islam», ovvero «Il combattimento per la causa dell'Islam», libro che fu e seguita a essere un best seller (insistere nel sostenere che il fondamentalismo e il terrorismo jihadista siano conseguenze della guerra in Irak o del problema palestinese è una cretinata, una delle tante, della sinistra: l'Islam è di per se stesso fondamentalista e a raccomandarne la radicale pratica furono dapprima Hassan al-Banna, colui che nel 1928 diede vita in Egitto alla masnada dei «Fratelli musulmani» e, appunto, di Abu al-A'la al-Maududi, fondatore nel 1941 della Jamaat-e-Islami, l'«Associazione islamica»). Per venire ai giorni nostri, vale la pena di segnalare questa pacifica, tollerante, dialogante dichiarazione dell'imam Omar bin Barqui, cittadino inglese: «Rimodelleremo la Gran Bretagna a immagine dell'Islam. Sostituiremo la Bibbia con il Corano». Sbaglierò, ma non mi sembra siano espressioni favorevoli all'integrazione, alla volontà di dare origine alla benedetta società multietnica e multireligiosa. Ma piuttosto un deciso, spavaldo no alla assimilazione. Di questo dobbiamo tener conto, non della favola dell'Islam moderato, che sarebbe tale solo perché non mette bombe nelle metropolitane. L'Islam moderato, nel senso di un Islam disponibile al così detto dialogo, non esiste.

Ps: nel caso quella sura non fosse stata ben compresa, ve la ripropongo: «Annuncia a coloro che non credono un doloroso castigo. Quando siano trascorsi i mesi sacri, uccidete questi associatori ovunque li incontriate, catturateli, assediateli e tendete loro agguati (...). Se poi si pentono, eseguono l'orazione e pagano la decima, lasciateli andare per la loro strada. Allah è perdonatore, misericordioso».
Data inserimento: 18/08/2006

E pra nuk eshte puna ke mishi i derrit.Atje ka njerez qe nuk hajne mish kurre. Ciao!Te pata bere nje verejtje per edukimin e vajzes nuk me dhe pergjigje.

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer

#17 ne: 03-06-2008, 12:39:15
Anesti, jeni i lutur shkrimin e siperm ne gjuhen Italiane ta perktheni ose pa ne ardhmeri mos na sjellni shkrime ne gjuhe te huaj pa i shoqeruar me nje perkthim ne gjuhen shqipe.

Per artikuj dhe postime ne gjuhe te huaj keni rubriken Albanian Forum

E them kete sepse jo gjith e njohin nje gjuhe te huaj. Prandaj ska kuptim ju te sjellni artikuj Italisht, aq sa ka kuptim une te sjelli te tjera Gjermanisht dhe dikush i treti ne ndonje gjuhe tjeter.

Perseri ne menyre te shkathet i keni ikur pergjegjes konkrete ndaj pyetjeve qe parashtrova mesiper. ;)

Sa i perket vajzes time, nuk jam ketu te diskutoj rreth jetes private, por ju siguroj se nuk duhet as ju, e as dikush tjeter te brengoset per edukaten e saj sepse ne fjalorin e saj ne rradhe te pare perfshihet "Tolerance Fetare" dhe jo "Diskriminim" dhe fryma te ngjajshme siq eshte bere ne mode ne mesin e shqiptareve koheve fundit.

 • Postime: 293
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 03-06-2008, 23:22:17
Meqë unë duhet te rri jasht teme nuk po perzihem por nuk mund te qëndroj pa pyetur Anestin se çfare do të thotë identitet për ty?

Ndersa per shkrimin ne istalisht jeni te lutur ta hiqni ose do e heqim ne sepse ketu nuk ka vend per gjuhet e huaja. Aida eshte shprehur me vend kete mund ta publikoni tek Albanian Forum

 • Postime: 691

#19 ne: 08-06-2008, 12:42:52
Shkrimin ne italisht e vuar jo ne kuptimine analizes per thjesht per te vertetuar se vendet e BE jana te shqetesuar,per pranimin e dundjeve te popujve te besimit islamik.Titulli i temes eshte "Shum pak tolerance ne rreshtat e Curanit.Ketu diskutohet se convertimi mga nusliman ne te krishter mirpritet pa problem nga besimi i krishter dhe convertimi nga i krishter me musliman shihet me qetesi e toleranc.Por nese nje musmliman kekon te behet i krishter(jo ebre sepse dhe shakaja ka nje limit)In tal caso l'abiura e un sucidio-qe dote thote se ne kete rast mohimi ose heqja dore eshte vetvrasjeme sa me kutohet ndonje islamik i mire eshte mbajtur per tu vrare si tradhetar.Dhe shembujt tregojne se te krishter qe perqafojne islamin jane ne raport 100/1
(Perché nell'Islam l'abiura è considerata non tanto un peccato, ma un crimine. Punito con la morte)-Sepse ne islamleshimi i feseapo mohimi isaj ose konvertimi nuk eshte thjesht nje mekat por nje krim i denuar me vdekje.Sic duket te dy fete ndezin bashebisedime me ju fetaret,por isalm shkon me tej duke folur per "denimin".(Le riassumo qui tre versetti della IX Sura del Corano, quella titolata At-Tawb Kete e shohim ne rrjeshtate sures numer 9 te Curanit te titulluar Al-Tawb ( mosaprovimi).Njollosja e lenesve te besimit.
(Quando siano trascorsi i mesi sacri, uccidete questi associatori ovunque li incontriate, catturateli, assediateli e tendete loro agguati (...). Se poi si pentono, eseguono l'orazione e pagano la decima, lasciateli andare për la loro strada. Allah è perdonatore,) Kur te kene mbaruar muajt e lutjeve vritini keto loj grpimesh kudo q ti takoni,kapini ulini mbaini lidhur (.....)e nese pendohen tepaguajne te dhjeten leshoini ne rrugen e tyre.Allah eshte fales.

 «L'Islam deve distruggere gli Stati e i governi del mondo intero che si oppongono all'ideologia e alla dottrina dell'Islam» predicava il defunto Abu al-A'la al-Maududi, autore di «al-Jihad fi al-Islam»,-Isalm duhet te shkaterroje vendet me qeveri qe kundershtojne doktrinen e i Isalmit-Sipas Predikimit te Abu al--A'la al -Maududi,autor i"Al-Jihad fi al- islam"

Une as nuk kam pase ndermend te merrem me te tilla diskutime sepse idea ne shkrimete mija nuk eshte te gjykoj islamizmin,por ta le ate rehat atje ku eshte ne ato njerezqe e akne perqafuar me dheshire e perkushtim dhe qe e kane fene burimore te tyre.Une diskutoj vetem per konvertimin qe ka ndodhur ketu ,te mirat qe ka sjelle dhe gjithashtu dhe fatkeqesite e ardhuna prej tij.Ket shkrim u detyrova ta ve pasi Aida ( qe tashme pas nje mungese te gjate dukete trishtuar)me thote se ne europe nuk do me dite njeri per islamizmin dhe ska ndonje problem se dhjetra miljon mjerez te besimit isalam, te pranohen ne familjen eoropiane.Shkrimi i mesiperm verteton se ato e kane problem.
Meqe Shkodrani eshte teolog te na i lexoje Suren IX
Nese shkrimet e mija te shqetesojne mos u ve ne pozite per te replikuar pasi une pavarsisht religionit te kundert kam respekt per ty dhe ndjehem keq kur shohse te eshte prere entuziazmi.Ketu ska asgje mendimet tona nuk do te ndryshojne boten.Dhe ti je e lire te terhiqesh.Opera "Aida" e Gyzepe verdit eshte luajtur ne diten e perurimit te Kanalit te Suezit

 • Postime: 691

#20 ne: 08-06-2008, 12:48:38
me falni per gabime te ndryshme ne grma dhe ortografi ,por une nuk kam durim ti rishikoj shkrimet,nuk i rilexoj.Une nuk shoh ndonje mundesi per ta heqe ate shkrimin ne italish po qe se ju mund ta beni ate jeni te lire.

 • Postime: 691

#21 ne: 08-06-2008, 13:09:49
Citim
Meqë unë duhet te rri jasht teme nuk po perzihem por nuk mund te qëndroj pa pyetur Anestin se çfare do të thotë identitet për ty?
Sinqerisht nuke kuptoj pyetjen.Behat fjale per identitetin qytetar ,fetar, kombetare keshtuune nuk mund te bej referate pra ma specufiko.Ty ste ka perjashtuar kekush nga replika por une duke qene se nuk kam njohuri nga teologjia kam frike se mos ju cenoj ju nato pika ku jeni me te ndjeshem.Te kune do te merrni nje konceptim thjesh te nje qytetari qe qe pranon te jete lehtesisht i lidhurme fen e tij te trasheguar ose qe eshte i gateshem te konvertohet ne nje besim tjeter Europian,porgjithmon i futur lehtesish ne te.Une jam kunder fondamentalizmit te te gjitha besimeve.Jam kunder ferexhese ne vendin tim jam per lirine she krijimin e femres moderne.Per nje kopjo te familjes europiane

 • Postime: 102

#22 ne: 18-06-2008, 20:12:36
Ceshte feja për Ju?

Ja si e konceptoj unë qe kam jetuar ne një vend ku u ndaluan besimet fetare.Për mua njeriu është shum i vogël, për te gjykuar mbi prejardhjen e tij apo krijimin e gjithesise.Por dhe jeta qe jetojme është shumë e shkurter dhe nuk ja vlen të merresh me kundershti, apo te qendrosh ne dileme -Të besosh apo të mos besosh.Sot ne botë egzistojne shumë mënyra besimi e të gjitha i kanë shrbyer njerzimit për mirë.Të gjitha ne vetvete janë diktaturë,pra përcaktojnë lirite ne baze te një kodi e kush del jashtë tij është mekatar.Por nuk duhet te harrojmë se secila është ktijuar për tu pershtatur për bashkesi te caktuara njerzish, pozicionin gjeografik po ashtu dhe për nivelin e zhvillimit njerzore ne atë periudhe.Problemi është nëse i sherbejne zhvillimt te sotëm njerëzore fetë?Natyrisht qe po.Ajo është e domosdoshme ne mardheniet mes njerëzve.Kur replikoj me dike jam ndier mirë duke ju për gjigjur tjetrit me mënyrën kristjane te edukimit.Tek po shihja një program ne TV me teme "TE jetosh ne ishull"Pashe te replikonin dy njerëz.Një prift katolik pa njohuri te plota ne fushën e tij (pasi sistemi e ka pase privuar një gjë te tillë )por qe replikonte ne baze te edukimit katolik dhe tjetri me një edukim komunist dhe me njohuri me te plota ne fushën e tij (për arsye se sistemi ja kishte lejuar atë.)Por nëse i pari rrezatonte dashuri,ngrohtesi,tolerance,tjetri arrogance e egrsi te pa fund.Të mos harrojmë se dhe edukimi komunist, qe e kemi provuar është ne baze te një kodi ashtu si dhe fetë.Si konkluzion për mua është e vërtetë qe njeriu i edukuar sias sipas besimeve fetare edhte me i dashur me tolerant.Por për mua është po aq e rëndësishme qe ky besim te jetë i njete për bashkesine ku jeton.Ne te kundërt ajo krijon polaritete shqetesime kontradikta te pa fund.Nuke shte e pranueshme qe të kërkosh te bashkejetosh me bashkesine europiane me litrite qe jep kodi islamik për gruan,për veshjen e saj me ferexhe apo te mbuluar krejtësisht,me fanatizmin e theksuar e te shprehur qe ne kontaktine pare ne dhenjen e dores sipas gjinise,veshje te percaktuar,mjeker, te ulurit kryq e te ngrenit me dorë dhe ne një edhe te perbashket etj.Ky lloj kodi është për atë shoqeri qe i shkon për shtat.Perfundimisht duke pase dhe fatin qe populli ynë ne zanafillen e besimit ka atë kristian nuk ka përse te hauazojme dhe te predikojme një besim te pushtuesit.Të gjithë popujt ne botë kanë qenë ne lufte por përfundimisht ato kanë dijte me u rikthyer ne besimine vet.Njeriu mban një besim për te shkuar mirë me tjtrin dhe jo për inat te tij.Ideja se besimi ne islam i ruajti ekzistencën e shqipetareve është e gabuar.Ato qe dhanë jetën për te mbrojtur këtë vend nga lutrat e perjeteshme ishin te te njejtit besim me kundershtarin,Serb,Grek,Bullgar,e Maqedonas.Turqia ishte armik i te gjithëve.Ti japësh atributet këtij armiku do të thotë te mohosh historinë e lavdine e popullit tonë ne lutrat për egzistence te mohosh Gjergj Kastirotin e paraardhesit e tij, është  njësoj si te peshtysh vetveten.!

Po ti thuaj mor burre qe e paske zanat kete pune, une te thashe, ka dhe menyra me fisnike per te fituar buken e gojes, qe nuk te detyrojne te jesh kontradiktor, te genjesh mbi historine, te manipulosh me ajetet e Kuranit, etj.
Ne ne psikologji kemi mesuar se lodhja shpirterore eshte me e madhe se lodhja fizike, prandaj une te them clirohu nga haseti, nga smira, nga intati qe ke per muslimante.
Gjithesesi te kane zgjedhur kot tek "departamenti i diskriminimit te islamit" se nuk e ben dot fare.
Te pakten thuaj qe ky eshte zanati im dhe mos na harxho kohe kot ne te tjereve dhe vizitoreve se tjeter shkruan titullin dhe tjeter ngateron posht.

 • Postime: 720
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 11-01-2009, 21:54:49
Feja eshte nje kod moral.
Ne lashtesi disa njerez qe ishin gjeni per kohen perpiluan rregulla se si duhet te sillen njerezit, por qe te i benin njerezit te bindeshin keto rregulla i veshen me petkun hyjnor.S ka asgje te keqe ketu.Qellimi i tyre ishe shume i mire dhe njerezor.
Per vete besoj qe ka nje zot, por qe ai te kete folur ndonjehere me njerezit,kete se besoj.
Ose nese e shqyrtojme nje variant tjeter ne te cilin do te thonim se zoti vertet bisedoi me njerezit dhe ua dha atyre rregullat e sjelljes atehere perse zoti qe eshte nje nuk perpiloi vetem nje pale rregulla per te gjithe te shkruara vetem ne nje liber por beri disa libra me rregulla.Megjithate rruget e zotit jane te panjohura per ne, ndoshta ai solli shume libra qe ta pasuronte boten njerezore.
Zoti i ka ne dore te gjitha, edhe mbrojtjen e feve qe buruan nga ai, njerezit nuk duhet te merren me mbrojtjen e fese sepse ate e mbron zoti.Megjithate njerezit duhet te diskutojne rreth kesaj.
Nuk ka fe me te mire per ne, ka fe me te mire per secilin nga ne.
Secili nga ne duhet te jete i lire te besoj apo te mos besoj,ta mbaj kete fe apo ta nderroj me nje tjeter qe i pershtatet me shume personalitetit te tij.
Une i respektoj shume besimtaret,besimtaret e vertet dhe mendoj se askush nga ne nuk duhet te sjell ketu argumente per te kundershtuar nje fe te caktuar aq me shume kur keto argumente sillen ne gjuhe te huaj.Ne para se gjithash jemi shqiptare dhe zoti e di gjuhen tone, e ka mesuar kete para italishtes prandaj flisni gjuhen e zotit, flisni shqip dhe ne kete gjuhe praktikoni dhe fene.
Levduar qofshin Krishti dhe Muhamedi
ju pershendes

 • Postime: 345
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 09-03-2009, 00:56:48
   Shekujt  e  fundit, nxorën  në  pah  disa  të  dhëna  interesante  që  përfundimisht  hodhën  poshtë  idetë    darviniste    (…se  njeriu  është   biri  i majmunit…). Kshtu  për  shembull  studimet  në  gjakun  e  njeriut  treguan  se  gjith  bota  ka  një  paraardhës  të  vetin  njerzor (ADAMIN  BIBLIK).  Duke ju  referuar  një  të  dhëne  të  këtillë  shkencore   dua   t’i  ndërdoj  kundërargumentet  e  mia  në  lidhje  me  disa  ide   që  qenkan  futur  brenda  kësaj  teme.
  Nëse  të  gjitha  fetë  qjellore, (tri  fetë  qjellore)    thonë  se   Adami (Ademi  a.s)  etj, është  pasardhsi  ynë  i  vetëm,  nëse  këto  fe    përpiqen  që  t’a  edukojnë  njeriun  të  besoj  në  një  Zot,  nëse  këto   fe  përpiqen  që  relacioni  ndërnjerzor  të   mvaret  nga  relacioni  me  Apsolutin  dhe  në  këtë  mënyrë  të  ndërtojnë   rregullat  e  një  loje,  nëse  këto  rregulla  për  shekuj  me  radh  edhe  pse  të  vjetruara  vazhdojnë  të  qarkullojnë  në  një  pjesë  të  madhe  të  qytetarëve  të  botës, nëse  ne  shqiptarët  jemi  pjesë  e  këti  qytetrimi  dhe  kemi  pasur  fat  të  jemi  të  paktën  2000  vite  në   besim  monoteist,  ne  duhet  të  jemi  krenar  dhe jo  të  na  vijë  keq  që  jemi  të  këtillë.
   Kur  ne  provojmë  t’a  gjykojmë  fenë  nga  përspektiva  e  historiesë  sonë  kombëtare, realisht  jemi  të  rrezikuar  t’i  bëjmë  dy  gabime:
-t’a  ngatrrojmë  fenë  (islame)  me  turqit  dhe  Turqinë, (gjë   që  ndodhë  shpesh)  dhe;
-si  rezultat  i  këti  ngatrrimi  të  formojmë  opinjon  të  gabuar.  Pra  logjika  se  meqë  turqit  me  ne  ishin  të  kqinjë  islami    duhet  përjashtuar  është  gabim  i  madh...sepse   islami  nuk   është  i  turqve  dhe  nuk  ka  lindur  në  turqi,  madje  as  i  arabëve. Nëse i  referohemi   Kur-anit  atëher  del  që  prej  Ademit  a.s     e  deri   te  Muhamedi a.s.v.s  të  gjith  profetët  ishin  musliman. Por  ti  lëmë  këto… unë  jam ithtar  i  idesë  se  besimi  në  essence  është   personal  dhe  e  drejtë  personale  e  çdo  qytetari  të  botës. Dhe  ka  të  drejt  t’i  kryej  ritet  fetare. Por  kjo  liria  dhe  e  drejta  e  individit  duhet  të  jetë   e  tillë  që  t’mos  e  cënoj  lirinë  dhe  të  drejtën  e  tjetrit. Pra  unë  mund  të  besoj  në  Allah  dhe  t’i    kryej  ritet  e  mia  fetare, por  t’mos  e  dëmtoj  tjetrin  në  besimin  e  tij  në  Krishtin. Pra  besimi  im  është  liria  ime. E  drejta  ime  është  liria  e  tjetrit.
  Çështja  është  a  e  cenzuron  besimi  njeriun? Islami  gruan? Këto  janë  pyetje  që  shtrohen  dhe  lakohen  shpesh  tek  ne  shqiptarët  kohëve  të  fundit, dhe  janë  të  mira  sepse    kjo  dëshmon  që  jemi  të  lirë. Në  çfardo  pikpamje, islame  dhe  jashtislame,  që  të  studiohet  kjo  rezultati  do  të  ishte  ky: nuk  e  cenzuron  e  as  nuk  e  privon  gruan  kjo  fe  nga  liritë  dhe  të  drejtat  e  saj. NUK KA DHUNË  NË  FE – thotë  All-llahu  xh.h  në  Kur-an. Nëse  mbi  një  grua  bëhet  presion  që  pa  dëshirën  e  saj  t’mbulohet, atëher  kjo  është  jashtë  rregullave  kuranore. Dhe  në  essence   edhe  nëse  ajo  grua  ka   qenë  pjestare   e  besimit  islam, muslimane, edhe  para  vendosjes  së  asaj  mbulese,  ajo  mbulesë  nuk  është  pjesë  e  besimit  të  saj. Mbulesa  është  rregull, por  individi  është  i  lire  t’a  zgjedhë  nëse  do  t’a  respektoj  apo  jo, dhe tjetër  çështje  është  ajo  nëse  ajo  bën  mëkat  apo  jo  nëse  nuk  e vendosë  mbulesen.  (Në  familjen  time, nëna  dhe  motra  e  vogël  janë  të  mbuluara, dy  motrat  e  tera  jo.   Të   tri  motrat  e  mia  kan  shkollim  superior. Unë  nuk  jam  i  martuar  e  as  që  kam  të  dashur  por, do  t’ishte   apsolutisht  jo  e  natyrshme  nëse  do  t’i  bëja  presion  që  të  mbulohej  gruas  sime, edhepse  e  di  që  mbulesa  është  rregull  fetare  dhe  permëtepër  ka  shumë  anë  positive  që  ne  i  anashkalojmë…)

 Unë  besoj  në All-llahun, dhe  besoi  që  ai  ka  folur  me  njerzit, profetët   e tij. Disaher  me  ndërmjetsues (referenca-librat  hyjnor), e në  rastin  e Musait a.s, Moisiut  drejtpërdrejtë, por  ky  profet  ja  ka  dëgjuar  vetëm  zërin  por  nuk  e  ka  parë. Problemi  i  disa  njerzve  që  nuk  e  besojnë  një  gjë  të  këtillë, nuk  është  i  ri. Sipas  shumë  izrailjateve   që  janë  në  pajtim  me  të  dhëna  kuranore  në  lidhje  me  këtë  qështje, te  vet  hebrenjtë  kishte  pjestar  që  në  fillim  nuk  besonin  që  Musa  a.s  ka  folur  me  Zotin. Pra  ai  që  ka  këtë  mentalitet  të  t'menduarit, nuk  është  aq  progresiv  e  as  i  ri  sa  mendon. KUR-ANI  është  mrekullia  e  profetit  të  fundit. Dhe  unë  besoj  që  është  fjala  e  Zotit, nëse  dikush  provon  t'a  sfodoj  atë  le  të  urdhëroj...Mhammedi  a.s  edhe   po  të  ishte  xheni, nuk  do  t'mund  t'a  dinte  se si  formohen  retë  sepse  nuk  kishte  mjete  për  t'a  zbuluar  këtë.  Muhammedi  a.s  edhe  po  të  ishte   xheni  i  kohës  së  vet, nuk do  t'a  dinte  se   viat  e  lëkurës  te   fundi  i  gishtave  (apo  maja  e  gishtave)  ndryshon  te  secili  njeri  sepse  nuk  kishte  mjete  dhe  mundsi  për  t'a  zbuluar  një  gjë  të  tillë...

Temat e fundit