Ç'ka ka te perbashket midis islamit dhe krishterizmit? - Teologjia

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ç'ka ka te perbashket midis islamit dhe krishterizmit?

Ç'ka ka te perbashket midis islamit dhe krishterizmit?

· 17 · 3136

 • Postime: 403
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 31-05-2005, 12:52:45
E hapa kete teme duke shpresuar qe te perfitojme dhe te mesojme fene e tyre,e njekohesisht te mesojne edhe ata gjerat e fese sone,e te kemi ca njohuri nga dyja fete....une skam shume njohuri per fene e krishtere,andaj edhe per ate jam i interesuar te shoh dhe dije gjerat e perbashketa mes fese se tyre dhe tones.Perveq qe dyja fete thirrin ne besim ne nje Zot dhe qe kane librin qiellor,me intereson tjeter cka kane te perbashket,cka jane te obliguar ata e cka ne,cka ju ndalon feja atyre,e qe na ndalon dhe neve,etj etj.
« Editimi i fundit: 26-12-2020, 23:48:57 nga 22659 »

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 11-08-2005, 15:47:59
Besojme ne te njejtin Zot, edhe pse ne menyra te ndryshme.

Besojme ne Isain (Jezusin) si te derguar te Perendise.

Besojme ne Profetet tjere.

Besojme se Isai (Jezusi) do te kthehet perseri ne Toke.

Kemi disa ligje fetare te Ngjashme.

Dhe, gjithashtu, shprehet edhe ne Kur'an, se njerezit qe thone "Ne jemi te Krishtere", jane nga me te afermit tone.


Pershendetje per te gjithe,

 • Postime: 138
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 12-08-2005, 20:49:45
Pershendetje..
Un mendoj se me te krishteret i kemi gjerat e perbashketa vetem aty ku nuk eshte ndryshuar Bibla,sidomos ne gjerat si :mos genjej,mos vidh e disa ndalesa tjera.
tungi...

 • Postime: 6975
 • Karma: +6/-12

#3 ne: 23-08-2005, 09:14:19
kemi pasur shume te perbashket ,,por arabet ,dhe otomanet,  na moren ne qafe ,,keshtu krishteret ecen shume large,,

 • Postime: 257
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 23-08-2005, 09:23:45
 pershendetje

 Me krishteret shume gjana kemi te perbashketa po kryesorja eshte qe te gjithe jemi te barabart para natyres dhe Zotit, s ete gjithe jemi prej mishit e prej kocit, po menyra jetes eshte e ndryshme, e ajo ka dallim edhe ne mes te njrezve musliman e edhe krishter apo sidoqofte, por une mendoj qe nuk ka shume dallime te medha, se per mendimin tim si Bibla edhe Kur`ani , qellimin kryesor e kan qe te mos devojoj shoqeria, po nje dallim eshte qe ne Bibel eshte shkru me heret e ne Kur`an jan shkruar  me vone e, edhe jan probleme me te shumta te specifikuara ne Kur`an se sa ne BIbel.

  per tash vetem kaq  

 Respekt
 

 • Postime: 5460
 • Karma: +3/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 23-08-2005, 09:48:23
dallimi mes muslimaneve dhe te krishtereve eshte nje vije e holle...

 • Postime: 1609
 • Karma: +10/-0

#6 ne: 23-08-2005, 10:14:53
Me vjen mire qe behet perpjekje per te gjetur gjera te perbashketa, e per te ngritur ura lidhese midis muslimaneve dhe te krishtereve, mirepo nuk duhet te lejohet qe per hir te afrimit, te mos e themi te verteten.


Jane ca absurditete mesiper, qe nuk pertypen!
Megjithate, beni mire nese beni perpjekje sadopak per te sjellur argumente.

 • Postime: 144
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 24-08-2005, 00:52:22
e perbashketa midis krishterimit dhe islamit eshte morali ,qe te dyja i kane te njejtat rregulla  per sa i perket moralit
« Editimi i fundit: 03-10-2005, 14:39:32 nga a1 »

 • Postime: 4
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 05-09-2005, 15:21:04
Shum pak jan ngjasimet mes Krishtereve dhe Muslimaneve .

Pika kyqe e besimit ndryshon shum , monoteizmi , mos te futemi me thell .
Perderi sa ne Islam eshte Allahu 1 , ne krishterizem eshte Zoti -Ati , Biri , Shpirti Shenjt ... 3 persona Zota ....

Per me tutje besoj qe skemi nevoj te vazhdojme , aty ku niset themeli i shtepis menjeher prishet , dmth ne fillim te besimit dallojn mjaft qe ska nevoj ti jepet aq studim kesaj gjeje .

PO te mos egzistonte Triniteti , dmth 3 persona 1 Zot , Atehere do kishim shumqka te njejte ...

Me respekt
AlbMuslim

 • Postime: 455
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 05-09-2005, 16:34:43
Njez a bon me ju than diqka .


 Une jam Musliman baben musmliman e krejt familjen e kam muslimin e di qe kam ZOT dhe ai eshte ALLAU .
 Dhe e di qe ne rrug si bej keq askujt dhe spo sme interson  tjera sende se shpirtin me dal naj kan pru qeto sende qeto urrejtet qe kan njezia ne mes vete tu u myt ka 1000 dit per dit per qeto sende krejt i keni fjat ju valla me mujt krejt ju kisha pre nja ka nja .

 Dhe perner forume ja keni nis qeto sende po palidhje njez hajt nejz secili rrugen e vet e ta kqyre dikush ne gjami dikush ne kish kush do ku do per qata e ka njeriu lirin qka dush me boh.

 A sa i perket kesaj qe thua ti njeri a din bash kurgjo hiq amo bash hiq hiq hqi kurgjo hiq ska te perbashket KURANI  ME BIBLEN.

 uNE SI KAM LEXU VETM SIPAS SITUTATES QKA KAM PA DHE QKA KAM MARR QKA KAM MUND ME KUPTU HIQ KURGJO SKA TE BERBASHKET SE ME PAS TE PERASHKET NJERIZT NUK MYBYTEN  MES VETI LEJE QE MUSLIMAT DHE KRIQSHRET  U SKATUN PO DHE MUSLIMANET MES VETI  U SKATUN JA AI ME TASHA TE QKURA ATA ME MJEKRRA ATA PA MJEKRRA KU TA DI UNE KATASTOF KREJT VALLA.

 • Postime: 309
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 25-09-2005, 18:22:56
Islamizmi është një krishterizëm  i modifikuar,i liruar nga disa banalitete të Krishterizmit por  i rënduar me më shumë dënime dhe pengesa për njerëzimin!

 • Postime: 1577
 • Karma: +1/-1
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 26-09-2005, 03:30:14
Abrahami ose Ibrahimi i ka pas dy djem. Prej sherbetores se tij Agar, pati Ismailin e prej gruas se tij Sara e pati Isakun.
Vellezer prej babe!

 • Postime: 100
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 26-09-2005, 20:48:19
Abrahami ose Ibrahimi i ka pas dy djem. Prej sherbetores se tij Agar, pati Ismailin e prej gruas se tij Sara e pati Isakun.
Vellezer prej babe!


...Pas disa kohërave Kishteret dhe muslimanët kishn dishka të përbashkët...

SHQIPTARËT

 • Postime: 390
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 27-09-2005, 06:43:52
Cfare ka te perbashket Islami me Krishterimin?

Te perbashket: monoteizmi, tradita biblike, pranimi i Jezusit si profet, si dhe i Ungjillit si porosi hyjnore, morali, pavdeksia e shpirtit, gjyqi i fundit dhe ngjallja e trupit.

Dallimet: mospranimi i Trinisë Shenjte, si edhe i hyjnisë së Jezu Krishtit, Kishës dhe sakramenteve si mjete të komunikimit, lidhjes me Zotin dhe të shëlbimit.

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 29-09-2005, 08:29:41
Positive, ke harruar dicka te Dallimet, nuk di nese e ke bere me qellim apo jo.

Une do fusja : Mospranimi i Muhamedit si i derguar i Zotit, mospranimi i Kur'anit si liber i shejte. Keto jane dy sende shume te rendesishme. Apo seshte ashtu?

 • Postime: 390
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 29-09-2005, 09:01:54
Positive, ke harruar dicka te Dallimet, nuk di nese e ke bere me qellim apo jo.

Me duket se tema titullohet: çka ka te perbashket midis islamit dhe krishterizmit? pra duhet pare nen optiken dhe prizmin Islam dhe jo ate te krishtere.

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 03-10-2005, 09:02:30
Positive, e ke gabim. Tema eshte e pergjithshme, dhe nuk duhet pare vetem nen "optiken" dhe "prizmin" Islam. Ndoshta nese do kishe thene se "tema eshte vetem per gjerat e perbashketa e jo per dallimet" ateher do kishe te drejte.

Gjithesesi, ju pershendes.

Temat e fundit