Disa thenje ateiste - 2 - Teologjia

×
Hyrja
Profili

Disa thenje ateiste

Disa thenje ateiste

· 34 · 7720

#25 ne: 28-02-2011, 01:10:17
h75...ku e gjete at poezi bre ahahaha  sa shum kam qesh nc nc nc  Allahu te udhezoft shum keq me vjen per ty .....Kend e Udhezon ALLAHU ska kush qe e ndalon ..por..kend  e hup ska kush i ndihmon......Ofthma ni  respekt per ty..gjithmon...vlla

 • Postime: 1751
 • Gjinia: Femer

#26 ne: 08-05-2012, 19:33:41
Kur një person vuan nga iluzionet, quhet sëmundje psiqike. Kur një numër i madh personash vuajnë nga iluzionet, quhet fe/religjion.

Robert Pirsig


Feja është si barrërat/ilaçet që duhen gëlltitur pa u përtypur fare.

Anonim


 • Postime: 287

#27 ne: 22-05-2012, 21:19:22
Vetëm ideja kombëtare e zhvilluar me anën e shkollës laike mund të sjellë lumturi, bashkim, bashkëpunim dhe prehje, në një popull të përvuajtur si tonin.

Aleksandër Xhuvani

 • Postime: 287

#28 ne: 22-05-2012, 21:20:04

 • Postime: 566
 • Gjinia: Mashkull

#29 ne: 28-08-2012, 10:27:45
Feja eshte si percapjet e nje doktori popullor ne mjakesine moderne.

 • Postime: 956
 • Gjinia: Mashkull

#30 ne: 28-08-2012, 10:32:15
Ateizmi te pakten ketu ne shqiperi ne pergjithesi ose me sakte ne shumicen e rasteve ka hyre si nje mode banale midis te rinjsh trendy dhe cunave dhe gocave te bllokut qe as e kane idene se c'eshte me saktesisht, por ideja e tyre eshte vetem te kundershtojne tjetrin ose tjetren ne debatet mbi Zotin dhe per Zotin.
Pra ka nje kufij ne dijet e tyre per ateizmin per perceptimin dhe konceptimin dhe sigurisht zbatimin e ateizmit, ne shumicen e rasteve ateizmi ndiqet thjesht per mode, jane njerez qe duan te ndjekin moden e te berit sa me trendy. Por realisht as e kane idene me te vogel se c'eshte ateizmi ne te vertete.
Gjithmone keta njerez trendy te pakten ketu ne Shqiperi ateizmin e lidhin me muziken Rock/hard rock apo metal/ heavy metal sepse e konceptojne si nje mode, dhe jo si nje fe me vete. Apo ka edhe te tille saqe shkojne deri aty dhe e mendojne se nje ateist eshte edhe nje perdorues droge apo gjera te tilla qe nuk kane lidhje aspak me fene ateiste.

Sa per temen ne fjale:
1. Nëse do të më duhej të zgjidhja një fe, Dielli dhënësi i jetës do të ishte zoti im.

2. A mund të jetë dikush shenjtor NESE Zoti nuk ekziston? Ky është problemi konkret që kam sot.

3.  Feja është nga sendet më të mira për të heshtur popullin e rëndomtë. (Por kete gje sipas shprehjes me siper nuk e ka bere Xhaxhi Enver ne komunizem :D kurse ne kapitalizem ka plot qe e zbatojne ne realitet thenien e mesiperme  ;) )

4. Frika i solli zotat në botë.

Dhe me ne fund shprehja qe me pelqen me shume: Lutju Zotit por vazhdo te notosh...

 • Postime: 12743

#31 ne: 28-08-2012, 11:57:27
Feja eshte si percapjet e nje doktori popullor ne mjakesine moderne.

dhe kjo lloj mjeksie ze nje vend te padiskutueshem ne te perditshmen e popullit tone

 • Postime: 287

#32 ne: 07-08-2013, 15:57:05
Nga ditari i Ismet Totos

«2 Maj, 1930.

EL KORAN

Afro për katërmbëdhjetë shekuj që një e pesta e botës të ka besuar me aq bindje, sa s’është besuar ndonjë libër tjetër. Sot e gjithë ditën në xhamitë e Kairos, të Bagdatit, të Indisë, tingëllon zëri i muezinit: “Zoti është i madh, Zoti është një!”

Ti ke ndryshuar mbase drejtimin e një bote të gjithë...

... Ti, o El Koran, ke madhështinë tënde të pahuarshme, por si të gjithë shokët e tu, ke dhe asgjësinë tënde të pamohuarshme.»

 • Postime: 287

#33 ne: 07-08-2013, 15:59:10
"Sa do * mes të klerit ka disa njerëz të ndershëm * janë përpjekë e përpiqen për të mirën e atdheut e bashkimin vëllaznuer, këtu nuk bahet fjalë për disa, por flitet përgjithësisht, pse eksepcjonit nuk mund të bahet rregull, e se kleri ka qenë kurdoherë i rrezikshëm për vetëurdhnimin e lirin e plotë të Shtetit Shqiptar e vllaznimin njerësuer."

Nikolla Ivanaj - 1922

Temat e fundit