Disa thenje ateiste - 2 - Teologjia

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Disa thenje ateiste

Disa thenje ateiste

· 34 · 8562

#25 ne: 28-02-2011, 01:10:17
h75...ku e gjete at poezi bre ahahaha  sa shum kam qesh nc nc nc  Allahu te udhezoft shum keq me vjen per ty .....Kend e Udhezon ALLAHU ska kush qe e ndalon ..por..kend  e hup ska kush i ndihmon......Ofthma ni  respekt per ty..gjithmon...vlla

 • Postime: 1753
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#26 ne: 08-05-2012, 19:33:41
Kur një person vuan nga iluzionet, quhet sëmundje psiqike. Kur një numër i madh personash vuajnë nga iluzionet, quhet fe/religjion.

Robert Pirsig


Feja është si barrërat/ilaçet që duhen gëlltitur pa u përtypur fare.

Anonim


 • Postime: 287
 • Karma: +0/-0

#27 ne: 22-05-2012, 21:19:22
Vetëm ideja kombëtare e zhvilluar me anën e shkollës laike mund të sjellë lumturi, bashkim, bashkëpunim dhe prehje, në një popull të përvuajtur si tonin.

Aleksandër Xhuvani

 • Postime: 287
 • Karma: +0/-0

#28 ne: 22-05-2012, 21:20:04

 • Postime: 570
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#29 ne: 28-08-2012, 10:27:45
Feja eshte si percapjet e nje doktori popullor ne mjakesine moderne.

 • Postime: 955
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#30 ne: 28-08-2012, 10:32:15
Ateizmi te pakten ketu ne shqiperi ne pergjithesi ose me sakte ne shumicen e rasteve ka hyre si nje mode banale midis te rinjsh trendy dhe cunave dhe gocave te bllokut qe as e kane idene se c'eshte me saktesisht, por ideja e tyre eshte vetem te kundershtojne tjetrin ose tjetren ne debatet mbi Zotin dhe per Zotin.
Pra ka nje kufij ne dijet e tyre per ateizmin per perceptimin dhe konceptimin dhe sigurisht zbatimin e ateizmit, ne shumicen e rasteve ateizmi ndiqet thjesht per mode, jane njerez qe duan te ndjekin moden e te berit sa me trendy. Por realisht as e kane idene me te vogel se c'eshte ateizmi ne te vertete.
Gjithmone keta njerez trendy te pakten ketu ne Shqiperi ateizmin e lidhin me muziken Rock/hard rock apo metal/ heavy metal sepse e konceptojne si nje mode, dhe jo si nje fe me vete. Apo ka edhe te tille saqe shkojne deri aty dhe e mendojne se nje ateist eshte edhe nje perdorues droge apo gjera te tilla qe nuk kane lidhje aspak me fene ateiste.

Sa per temen ne fjale:
1. Nëse do të më duhej të zgjidhja një fe, Dielli dhënësi i jetës do të ishte zoti im.

2. A mund të jetë dikush shenjtor NESE Zoti nuk ekziston? Ky është problemi konkret që kam sot.

3.  Feja është nga sendet më të mira për të heshtur popullin e rëndomtë. (Por kete gje sipas shprehjes me siper nuk e ka bere Xhaxhi Enver ne komunizem :D kurse ne kapitalizem ka plot qe e zbatojne ne realitet thenien e mesiperme  ;) )

4. Frika i solli zotat në botë.

Dhe me ne fund shprehja qe me pelqen me shume: Lutju Zotit por vazhdo te notosh...

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#31 ne: 28-08-2012, 11:57:27
Feja eshte si percapjet e nje doktori popullor ne mjakesine moderne.

dhe kjo lloj mjeksie ze nje vend te padiskutueshem ne te perditshmen e popullit tone

 • Postime: 287
 • Karma: +0/-0

#32 ne: 07-08-2013, 15:57:05
Nga ditari i Ismet Totos

«2 Maj, 1930.

EL KORAN

Afro për katërmbëdhjetë shekuj që një e pesta e botës të ka besuar me aq bindje, sa s’është besuar ndonjë libër tjetër. Sot e gjithë ditën në xhamitë e Kairos, të Bagdatit, të Indisë, tingëllon zëri i muezinit: “Zoti është i madh, Zoti është një!”

Ti ke ndryshuar mbase drejtimin e një bote të gjithë...

... Ti, o El Koran, ke madhështinë tënde të pahuarshme, por si të gjithë shokët e tu, ke dhe asgjësinë tënde të pamohuarshme.»

 • Postime: 287
 • Karma: +0/-0

#33 ne: 07-08-2013, 15:59:10
"Sa do * mes të klerit ka disa njerëz të ndershëm * janë përpjekë e përpiqen për të mirën e atdheut e bashkimin vëllaznuer, këtu nuk bahet fjalë për disa, por flitet përgjithësisht, pse eksepcjonit nuk mund të bahet rregull, e se kleri ka qenë kurdoherë i rrezikshëm për vetëurdhnimin e lirin e plotë të Shtetit Shqiptar e vllaznimin njerësuer."

Nikolla Ivanaj - 1922

Temat e fundit