Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: kurravica
« ne: 22-07-2011, 17:50:50 »

Feja e komi jan t lidhun me jari-tjetrin,as nuk ka kom pa fe, as nuk ka fe pa kom. Enveri kada me hjek fen prej komit por nuk ka mujt.
Postuar nga: hendrix
« ne: 15-07-2011, 01:32:54 »

Pyetja,a nuk do ishte me vend, Si i percaktoni te tjeret?

Po ata,me milona te perzier ne prejardhje(kombi)?
C'behet me ta?

s.p. Sipas shej,paska mundesi me siguru kombsi :D

Postuar nga: hendrix
« ne: 15-07-2011, 01:27:49 »

Ja provo te shartosh  nje kineze me mua :P :P ca kombsie del?  :P :d
Mao-Stalinist :D
Postuar nga: V@GαβθηD
« ne: 18-06-2011, 20:54:33 »

I pafe s'ke as komb, i pakomb s'ke as fe. Duaje fenë, qe te kesh kombin. Duaje kombin, qe te kesh fenë. Nderkaq, firma qe kam vene pasqyron medimin tim rreth kesaj teme.

O, te dashur anetare, nga tema te ketilla nuk do te kemi dobi kurre as do te mundim te dalim ne perfundim se cila eshte me se e rendesishmja per ne si shqiptare.

-Feja apo kombi, nuk eshte nje dileme per nje popull te tere por eshte nje çeshtje individuale. Ti mund te jesh nje besimtar fundamentalist, por gjithashtu njekohesisht nje atdhetar i zjarrte qe s'mund t'i gjesh shoqin.

Per mendimin tim, tema te tilla me shume i kam parasysh si tema percarese sesa te dobishme.


Postuar nga: Shej
« ne: 04-03-2011, 22:14:07 »

Shejtania, ne Shqiperi, je e lire te nderrosh kombesin kur te duash, merr globin dhe rrotullohe dhe pastaj vendos ke kombesi do kesh.



nuk ka baza ligjore kjo qe thua ti gjumasho si dhe po flasim per kombesi per prejardhje nga brezi ne brez. Pra ka te beje me identitetin e 1 personi.
Postuar nga: Gjumashi
« ne: 04-03-2011, 22:09:04 »

Shejtania, ne Shqiperi, je e lire te nderrosh kombesin kur te duash, merr globin dhe rrotullohe dhe pastaj vendos ke kombesi do kesh.

Postuar nga: Shej
« ne: 04-03-2011, 22:06:42 »

Ja provo te shartosh  nje kineze me mua :P :P ca kombsie del?  :P :d

pikerisht i bie qe femija e lindur te marre kombsine e prindit qe do jete me dominant ne vendime kurse fene e zgjedh vete pavarsisht qe mund te rritet nga familje besimtaresh  a jo. Mendo ca krize identieti do jete ai femije qe do kete kombesine sipas deshires se prinderve kinezce pershembull :P
Postuar nga: DiniL
« ne: 04-03-2011, 22:02:10 »

Per mendimin tim ne te dyja rastet ka baza diskriminuese them une dhe lindin shume polemika. Mgjate ne rast se zgjedhim midis kombit e fese do zgjidhja ate qe ka me shume baza sic eshte pershembull kombi dicka e te pareve dicka e trashegueshme brez mbas brezi. Feja eshte dicka e perkoheshme per faktin se sot pershembull je i krishtere(apo musliman) dhe lexon dicka ose merr informacione ose e ndjen veten me shume shpirterisht prane 1 feje tjeter ose nuk beson ne fe fare pra arrin ta ndryshosh kurse kombesia ngelet e pandryshueshme.
Ja provo te shartosh  nje kineze me mua :P :P ca kombsie del?  :P :d
Postuar nga: Shej
« ne: 04-03-2011, 21:38:44 »

Per mendimin tim ne te dyja rastet ka baza diskriminuese them une dhe lindin shume polemika. Mgjate ne rast se zgjedhim midis kombit e fese do zgjidhja ate qe ka me shume baza sic eshte pershembull kombi dicka e te pareve dicka e trashegueshme brez mbas brezi. Feja eshte dicka e perkoheshme per faktin se sot pershembull je i krishtere(apo musliman) dhe lexon dicka ose merr informacione ose e ndjen veten me shume shpirterisht prane 1 feje tjeter ose nuk beson ne fe fare pra arrin ta ndryshosh kurse kombesia ngelet e pandryshueshme.
Postuar nga: varisa
« ne: 24-02-2011, 09:34:45 »

Darvini me perrallat e veta nuk ka ndryshim nga shume perralla te tjera "krijimtare"..ne se rroni ne boten e endrrave ateher me fale qe po te zgjuaj me fjalet qe po te them me poshte.
Sote bota evropiane pranon historikisht se e njeh historin nga kohet me te vjetra me poemat e Homerit qe u shkruajten ne shek 5 p e s  edhe kan marre temen nga lufta e trojes gati 800 vjet me pare, pra ne vija te trasha bota me sy hapur njeh historin sote 3500 vjete me pare,ndera krijimi i tokes edhe i njeriut mbi te ka miliona vjete ..ndaj mos fli me sy  hapur me Darvinin e fene.Ruaje besimin tende , por mos ndrysho gjuhen e mos i fole perendis tende arabisht, foli shqip se shqipja eshte gjuha e nenes qe allahu me krishtin ta mohuan kaq kohe
Ketu i fjeturi qenke ty me duket? Hap syte njeher dhe mendo se ne kete toke je mysafir dhe do pergjigjesh para te Madherueshmit nje dite! Zoti nuk te mohoi gjuhen ty,para Tij mund te flasesh me gjuhen tende qe ke! Dhe me larte kishe cekur se ty te bene prinderit e tu,po me thuaj se prinderit e tu te krijuan zemren,syte ,duart,he ata ti krijuan? Ty je krijese e Zotit mos harro,Ai te krijoi e prinderit vetem te linden! Herave tjera mos iu qas asaj per te cilen nuk ke njohuri,mos fol kot,Se te degjuarit,te pamurit,dhe zemren nuk ta krijuan prinderit e tu! Shumica e njerezve si ty behen rober te botkuptimeve ,trillimeve dhe mashtrimeve,pershkak te mos perfilljes te se vertetes! Une nuk po te quaj vella se se doje kete emer,po te quaj keshtu: O njeri ty je i krijuar dhe valle ae di se kush eshte Krijuesi yt? O njeri ty nuk sundon me veten tende,as me doren tende,as me syrin ,thembren e as me gjendren apo qelizen me te vogel ne trupin tend,sepse ty ne veten tende asgje nuk ke krijuar.Krijuesi eshte ai qe sundon me qdo gje qe gjendet ne ty!