Kombi apo feja? - Teologjia

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Sondazh

Kombi apo feja?

kombi
feja

Kombi apo feja?

Kombi apo feja?

· 148 · 18468

 • Postime: 18
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

ne: 14-09-2009, 21:58:25
Pershendetje...Jeto j ne Maqedoni dhe nuk e di se sa keni njohuri por tek ne martesa me nje te krishter eshte e paparamenduar..Dua te them se prinderit asnjeher nuk do dakordohen me nje martese te till...Kjo eshte mbase nga fakti se ne Maqedoni te gjith shqiptaret jane te fese islame(jo se ska te krishter mirepo ata kane nderuar kombin pra jane deklaruar si maqedonas)...Dua te dij mendimin tuaj....A do te martoheshi me nje shqiptar te fese tjeter apo me nje musliman te kombit  tjeter????
« Editimi i fundit: 02-01-2010, 23:26:29 nga M A X »

 • Postime: 1936
 • Karma: +23/-14
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 14-09-2009, 22:16:08
kam pershtypjen qe andej nga ju me e pranueshme eshte me nje te fese <islame> pak rendesi ka kombesia,sesa me nje shqiptar jo islam eshte e trishtueshme ne fakt,ne shqiperi do jete po ashtu mendoj per ato familjet religjose eshte llafi,sepse ka nga ato familje qe nuk praktikojne fete perkatese dhe mendoj qe per ato familje nuk do ishte problem feja .

 • Postime: 159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 15-09-2009, 13:31:32
Pershendetje...Jetoj ne Maqedoni dhe nuk e di se sa keni njohuri por tek ne martesa me nje te krishter eshte e paparamenduar..Dua te them se prinderit asnjeher nuk do dakordohen me nje martese te till...Kjo eshte mbase nga fakti se ne Maqedoni te gjith shqiptaret jane te fese islame(jo se ska te krishter mirepo ata kane nderuar kombin pra jane deklaruar si maqedonas)...Dua te dij mendimin tuaj....A do te martoheshi me nje shqiptar te fese tjeter apo me nje musliman te kombit  tjeter????
Pyetja juaj: A do te martoheshit me nje shqiptar te fese tjeter apo me nje musliman te kombit  tjeter????  eshte nje pyetje teper e cunguar kur behet fjale per zgjedhjen e shokut (apo shoqes) me te cilin pretendon te kalosh nje jete te tere.
Jo se keto dy elemente nuk jane te rendesishem por sepse ne formimin e nje personi ndikojne jo vetem feja apo vendi i lindjes por edhe faktore te tjere te rrethit te ngushte ku ai jeton.
Duke pasur parasysh qe njeriu eshte produkt i kultures se shoqerise ku eshte lindur dhe rritur atehere bashkejetesa duhet te jete me e lehte me nje njeri me tradita e zakone te njejta, pra i nje bashkekombesi. Megjithate nuk mund te leme menjane faktin qe feja (me traditat dhe zakonet e saj) ndikon ne formimin e nje individi po aq fort sa edhe traditat kulturore te kombit, prandaj dhe zgjedhja e dikujt qe ndan te njejten fe me ty do te lehtesonte akoma me teper mbarevajtjen e lidhjes martesore. Megjithate edhe brenda te njejtit komb apo te njejtes fe ka ndarje shtresore mes perfaqesuesve te tyre gje e cila prap mund te sillte "probleme" kur behet fjale per martese.
Pra per mendimin tim zgjedhja duhet te behet me maturi duke analizuar ne plan te pare menyren e funksionimit te nje martese te tille ku bashkeshortet karakterizohen nga nje diversitet i theksuar. Opinioni i familjareve (prinderve) patjeter qe duhet respektuar por ne plan te pare duhet te jete familja e re qe deshiron te formohet.
Megjithate persa i perket familjeve tona shpresoj qe ndalesa e tyre te mos bazohet ne fanatizma te kota por ne arsye te qendrueshme dhe logjike duke analizuar dobine dhe demin e nje martese te tille e duke perdorur mire peshoren mes tyre.
Une nuk po votoj pasi keto dy elemente nuk i shoh dot te ndare nga njeri tjetri. Une jam edhe shqiptare edhe muslimane, nuk jam vetem muslimane dhe as vetem shqiptare.

 • Postime: 1936
 • Karma: +23/-14
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 15-09-2009, 13:45:11
Besimtarja pergjigjia jote eshte diplomatike por realiteti eshte krejt tjeter,nje familje religjose islame apo katolike kriter paresor ka religjonin dhe jo kombesin..

 • Postime: 3
 • Karma: +0/-0

#4 ne: 16-09-2009, 18:31:37
Fillimisht,ju pergezoj per tematiken e perzgjedhur,sepse me t'vertet eshte nje tematike shume komplekse dhe diskutabile dhe me duket se ka mbetur jo e trajtuar aq sa duhet ne mjediset tona ku ne punojme,shkollohemi apo edhe veprojme.
Kombi apo Feja.!! - dy gjera me te cilen qenia njerezore do te duhej te identifikohej ose te themi me mire dy elemente te domosdoshme per njeriun.!!
Keto dy elemente ne nje fare menyre jane te lidhura ndermjet vete ku ka kombe qe berthamen e tyre e mbajne gjalle elementet religjioze dhe ka elemente fetare qe jane te aferta me ndonje X ose Y komb.
Te dy si nocione kane kuptim shume te gjere: gjersa kombi eshte nje element me unik dhe perkon me shume me afirmitet brenda pjesetareve te tij,ku kombi eshte ajo pika dominante dhe krenaria ne te cilen mbeshtet nje njeri.Kombi mund te inkoorporohet perbrenda suazave te ideologjise me gjithe faktin se ate e ngerthejne edhe disa elemente me te cilat edhe nje Komb eshte i tille siq jane : historia,tradita,kultura,gjuha,zakonet etj..
Sa i perket fese,une mendoj se feja ne komperacion me Kombin eshte me pak relevante tek ne shqiptaret ndoshta sepse jemi populli me unik sa i perktet gjerave qe na lidhin me kombin.Feja eshte nje udherrefyese per njeriun..doemos disa elemente te saj duhet ti praktikojme sepse ne si qenie njerezore jemi te krijuar nga nje Krijues siq eshte madhesthia e tij ZOTI...por une jam kunder atyre elementeve fanatike ekstreme te rrymave te ndryshme fetare qe madje,madje bien ndesh me interesat komebtare..Pra per mua Kombi dhe Feja  jane dy medalje me te cilat ne ndihemi me te vertete qenie njerezore dhe parasegjitash keto jane dy gjera te cilave s'mund t'ju shmangemi teresisht e sidomos jo kombit...!!

Feja e shqiptarit eshte Shqiptaria ( Pashko Vasa )
duaje Zotin qe ai te te don ty..
                                      Leotrym (PZ.KS.ALB <3)

 • Postime: 6970
 • Karma: +266/-154
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 17-09-2009, 09:37:14
Sikur t'me pytni se a me pare do martohesha me nje djale shqiptare me fe tjeter nga une apo me nje te huaj me fe te ngjajshme me mua, atehere do martohesha me djalin shqiptar.

 • Postime: 1936
 • Karma: +23/-14
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 17-09-2009, 09:58:22
Fillimisht,ju pergezoj per tematiken e perzgjedhur,sepse me t'vertet eshte nje tematike shume komplekse dhe diskutabile dhe me duket se ka mbetur jo e trajtuar aq sa duhet ne mjediset tona ku ne punojme,shkollohemi apo edhe veprojme.
Kombi apo Feja.!! - dy gjera me te cilen qenia njerezore do te duhej te identifikohej ose te themi me mire dy elemente te domosdoshme per njeriun.!!
Keto dy elemente ne nje fare menyre jane te lidhura ndermjet vete ku ka kombe qe berthamen e tyre e mbajne gjalle elementet religjioze dhe ka elemente fetare qe jane te aferta me ndonje X ose Y komb.
Te dy si nocione kane kuptim shume te gjere: gjersa kombi eshte nje element me unik dhe perkon me shume me afirmitet brenda pjesetareve te tij,ku kombi eshte ajo pika dominante dhe krenaria ne te cilen mbeshtet nje njeri.Kombi mund te inkoorporohet perbrenda suazave te ideologjise me gjithe faktin se ate e ngerthejne edhe disa elemente me te cilat edhe nje Komb eshte i tille siq jane : historia,tradita,kultura,gjuha,zakonet etj..
Sa i perket fese,une mendoj se feja ne komperacion me Kombin eshte me pak relevante tek ne shqiptaret ndoshta sepse jemi populli me unik sa i perktet gjerave qe na lidhin me kombin.Feja eshte nje udherrefyese per njeriun..doemos disa elemente te saj duhet ti praktikojme sepse ne si qenie njerezore jemi te krijuar nga nje Krijues siq eshte madhesthia e tij ZOTI...por une jam kunder atyre elementeve fanatike ekstreme te rrymave te ndryshme fetare qe madje,madje bien ndesh me interesat komebtare..Pra per mua Kombi dhe Feja  jane dy medalje me te cilat ne ndihemi me te vertete qenie njerezore dhe parasegjitash keto jane dy gjera te cilave s'mund t'ju shmangemi teresisht e sidomos jo kombit...!!

Feja e shqiptarit eshte Shqiptaria ( Pashko Vasa )
duaje Zotin qe ai te te don ty..
                                      Leotrym (PZ.KS.ALB <3)
duhet te pergjigjeni direkt per temen jo te hyni te beni histori boshe gjysma e fjaleve nuk eshte shqip pyetja eshte si eshte realiteti shqiptar kush eshte ne plan te pare feja apo kombesia hmmmmm: hmmmmm:

 • Postime: 3
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 17-09-2009, 15:04:15
o titi..nese eshte boshe atehere me mire te mundohem t'a shpreh mendimin tim personal se sa ta kritikoj dikë duke ia imponuar ate se qfare ai ose ajo duhet te shpreh. E sa i perket fjaleve qe nuk jane shqipe..mund te themi lirisht se ato fjale perdoren ne gjuhen tone si ne jeten private po ashtu edhe ne instutucione zyrtare... megjithate te falenderoj edhe pse ne nje aspekt nuk pajtohem me ty..

 • Postime: 1936
 • Karma: +23/-14
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 17-09-2009, 15:13:19
o titi..nese eshte boshe atehere me mire te mundohem t'a shpreh mendimin tim personal se sa ta kritikoj dikë duke ia imponuar ate se qfare ai ose ajo duhet te shpreh. E sa i perket fjaleve qe nuk jane shqipe..mund te themi lirisht se ato fjale perdoren ne gjuhen tone si ne jeten private po ashtu edhe ne instutucione zyrtare... megjithate te falenderoj edhe pse ne nje aspekt nuk pajtohem me ty..
jo une nuk i imponoj askujt asgje ketu ne po bejme debat  thjesht debat jo polemike ti ke bere gjith ato rreshta pa e prekur aspak temen per te cilen po diskutojme une mendimin tim e kam thene ,nese pyetja jote eshte si do veproja une atehere ;per mua ka rendesi karakteri i njeriut feja sme hyn ne sy fare ,kombesia po preferoj te jete shqiptare..

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 17-09-2009, 15:26:01
e clidhje ka kjo .... kur dashuron dike nuk shef se cfare feje ka ai apo ca kombesie ka por shikon cfare cilesish te mira ka ai person ne karakter e personalitet .... vetem dashuria nuk pyet per gjera te tilla me duken shume ide te prapambetura keto pa dashur te ofendoj njeri.

 • Postime: 3
 • Karma: +0/-0

#10 ne: 17-09-2009, 15:39:53
 ndoshta  ketu pajtohem plotesisht me ty,sa i perket karakterit .. edhe une per nje nuance i jap me shume rendesi kombit se sa fese ...

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#11 ne: 17-09-2009, 15:49:42
Te gjithe jemi patriote atdhetare apo e besimtare por ne te tjera vende tregohen keto cilesi ska ngel me u diskutu dhe ne raport me martesen.

Shoqeria moderne ne bote as nuk i diskuton me keto gjera po hiqen kufijte po jetojne ne 1 vend budiste muslimane e te krishtere bile e sataniste vetem vendet e pazhvilluara kane akoma keto komplekse ku martesat behen per interes dhe llogariten te gjitha gjerat qe nga feja kombesia pasuria etj etj

 • Postime: 159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#12 ne: 18-09-2009, 12:42:58
Do te doja ti beja edhe nje plotesim postimit tim te meparshem per te shmangur ndonje keqkuptim te mundshem.
Kur flas per ndarje shtresore mes bashkekombesave apo bashkefetareve nuk kam per qellim ndarjen ekonomike por thjeshte ate ndarje qe ka te beje me formimin karakterial apo moral te individit. Patjeter qe morali apo karakteri i bashkeshortit (bashkeshortes) jane deçizive kur behet fjale per nje zgjedhje martesore.
Gjithsesi per te bere me te qarte ate qe kam dashur te them do te marr nje shembull:
Une jetoj ne Itali ku perdorimi i fjaleve te pista eshte ne permasa kaq te medha saqe tashme shumica derrmuese e shoqerise as qe e ka problem perdorimin e tyre madje edhe brenda familjes; me nenen, babain apo edhe bashkeshorten, nderkohe qe une jam lindur e rritur ne nje vend ku personi qe perdor fjale te tilla eshte i paedukate dhe konsiderohet i ulet. Ne kete kendveshtrim une nuk do ta preferoja nje zgjedhje te tille (edhe po te jete i te njejtes fe) pasi as qe do ta duroja dot qe burri te me thote: che c... vuoi apo te tjera te ngjashme dhe jam mese e sigurte qe kjo gje do te ndikoje ne mbarevajtjen e marteses.
Kuptoj dhe pranoj qe per dashuri ndryshohet, por ne po flasim per kriteret e zgjedhjes dhe jo per ato se çfare mund te behet per hir te dashurise ndaj partnerit (partneres).
Menyra qe kam zgjedhur per te shkruar eshte teper e pergjithshme, e dihet qe ne jeten e perditshme çdo rast ka te veçantat e veta ku ky arsyetim mund te duket teper i rendomte dhe i pavend.
Nje arsye tjeter e te shkruarit kaq pergjithesisht duke mos dhene pergjigje preçize eshte fakti qe une ndjej pergjegjesi per çdo fjale qe shkruaj dhe aq me teper ne nje teme te tille kaq delikate ku nuk e njoh hapesin e saj per te cilin mund te mendoj qe eshte nje adoleshent te cilit i jane erresuar syte nga "dashuria" dhe gjen nje vend per tu shfryre e per te gjetur ushqim apo veteqetesim per ndonje rrebelim te mundshem ndaj te afermeve.
Keto jane edhe arsyet qe me nxisin te jem e terhequr  dhe diplomatike ashtu siç thote edhe titi10.(fatmiresisht nuk e perdor dot komp si passatempo, pasi kohen e kam teper te çmuar)
Mendo o Titi sikur ai (ose ajo) te jene thjeshte kalamanj qe kane nje lidhje momentale te papjekur dhe qe familja e tyre nuk e miraton per arsye teper te qendrueshme (per shembull, shthurja)dhe nder arsyet pse nuk e miratojne kete lidhje te kene permendur kombin apo fene... dhe ai si adoleshent qe eshte ta kete marre me te madhe sepse ne maqedoni feja ka nje rendesi te veçante. Besoj se me kupton se çfare dua te them.
Uroj mirekuptim te shkrimit tim  :)

 • Postime: 800
 • Karma: +6/-1
 • Gjinia: Femer

#13 ne: 18-09-2009, 15:01:37
Ndaj te njejtin mendim me besimtaren :)

 • Postime: 1936
 • Karma: +23/-14
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 18-09-2009, 15:03:11
Ndaj te njejtin mendim me besimtaren :)
pse ka dhene ndonje mendim  besimtarja hmmmmm:

 • Postime: 800
 • Karma: +6/-1
 • Gjinia: Femer

#15 ne: 18-09-2009, 15:08:05
Ose me sakte ate cfare ka shkruar besimtarja do e shkruaja e une.  Nuk mund te votoj as per njeren e as per tjetren. Nuk ka ndarje me thike, eshte relative ndaj nuk mund te jepet nje mendim konciz.

 • Postime: 1936
 • Karma: +23/-14
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 18-09-2009, 15:11:19
o zot ruaje Shqiperine prej shqiptareve ;)

 • Postime: 1530
 • Karma: +5/-0
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 18-09-2009, 17:18:30
Pse jo te dyjat!?

 • Postime: 275
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 18-09-2009, 21:21:01
Pershendetje...Jetoj ne Maqedoni dhe nuk e di se sa keni njohuri por tek ne martesa me nje te krishter eshte e paparamenduar..Dua te them se prinderit asnjeher nuk do dakordohen me nje martese te till...Kjo eshte mbase nga fakti se ne Maqedoni te gjith shqiptaret jane te fese islame(jo se ska te krishter mirepo ata kane nderuar kombin pra jane deklaruar si maqedonas)...Dua te dij mendimin tuaj....A do te martoheshi me nje shqiptar te fese tjeter apo me nje musliman te kombit  tjeter????

Qe ti pergjigjemi kesaj pyetje ,na duhet te dime ne radhe te pare se "c eshte kombi" edhe "c eshte feja".

Nga ana teorike keto dy gjera jane te ndara qartesisht,ndersa nga ana praktike kemi nje problem shume te madhe edhe shume serioz-ne si shqiptare.

Ne radhe te pare c do gje fillon edhe ngaterrohet fille mbas rrevolucionit francez ,sepse ketu linde ideja e kombit.Sic e dini me revolucionin frances ,ne evrope kaloj ideja se "duheshin te ndertoheshin shtete".Nje shtet munde te ndertohej me baze kombesin-gjuhen edhe rrjedhen familiare,ashtu sikurse munde te ndertohej me baze "ideologjin e perbashket".

Ne ballkan u ndertuan disa shtete,por vetem njeri prej tyre u bazua ne kombesin-gjuhen edhe rrjedhen familiare.Ky ishte edhe eshte kombi Shqiptare.

Kombet e tjera si Serbicka-Greqia-Turqia etje ,u krijuan me baze "idealet e perbashketa",edhe per ta idealet e perbashketa ishte myslimanizmi edhe ortodoksia.

Greqia ka 95 arvanit nga 100 heronj te pavarsis se saj.Kudo flitej shqip,ndersa ndarja e "perkatesis kombetare" u be me baze fene.Ne jutubin qe pason po ju sjelle ate c ka mbeshteta me larte.Aty do vreni se ne Epirin e Jugut -Cameri- askush nuk dinte greqisht,te gjithe ishin shqiptare,por u ndane mindis tyre me baze fene.Ne se ishe mysliman quheshe turke,pamvarsisht se gjuha e memes ishte gjuha shqipe ,si per myslimanet edhe per ortodokset.Vreni se si "turpi i kombit" hape shkolla greke ne shqiperi ,edhe myslimanve te Cameris ju hape shkolle turke.

ja dokumentiPikerisht se "ata ishin ortodoks shqiptare edhe nuk dinin aspak greqisht".
Duke pasur parasysh keto rrethana na duhet te kthehemi tek Pashko Vaso edhe vjersha e tij "o moj shqypni",vjershe ne te cilen Pashkua na tregon se

Ca thone kam fe ,ca thone kam dine
njani thote jam turke, e tjetri latin
do thone jam greke,shkaj ca te tjere
por jena vllazen more te mjere.

Nga momenti qe ne e njohim te verteten per "ceshtjen myslimane -ortodokse=turko-greke",na vjen nder mend truri i kombi Gjergj Fishta edhe dashuria me te cilen nje fetare shqiptare i kendon shqipes edhe jo turqishtes edhe greqishtes.

Si i njohim keto gjera,ateher une mundem te pergjigjem per pyetjen qe ke vendosur :

NUK KA RENDESI NE SE ESHTE MYSLIMAN APO I KRISHTERE,MJAFTON QE MBI TE GJITHA TE DUAJ SHQIPERIN .NE SE HOXHA SHQIPTARE I KENDON SHQIPES SI NJE FISHTE,ATEHER EDHE UNE E KAM PER NDERE TE JEME MYSLIMAN SHQIPTARE-POR NE SE HOXHA VAZHDON TE MARRE URDHRA NGA ERDOGANI EDHE TE SULMOJ FIGUREN NR 1 TE KOMBIT SHQIPTARE-GJERGJ KASTRIOTIN-ATEHER NUK KA ME TURPE.

NE SE PRIFTI I KRISHTERE I KENDON SHQIPES SI NJE FISHTE,ATEHER EDHE UNE E KAM PER NDERE TE JEME I KRISHTER

  NE SE PRIFTI I KRISHTERE  MER URDHRA NGA ATHINA EDHE ROMA EDHE NDERON IKONEN E SHEN KOZMA ETOLIANIT QE JU THOSHTE SHQIPTARVE TE EPIRIT "KUSH ME PREMTON SE NUK DO FLAS SHQIP NE SHTEPIN E TIJ ,UNE DO I MARRE MBI VETE MEKATET E TIJA"-(perdikimi 7-drejtuar shqiptarve te epirit-shih elena kocaqi-Planet per  zhdukjen e shqiptarve-tirane 2009)-SERISHTE NUK KA ME TURPE


..TANI-SHIF E SHKRUAJ.

 • Postime: 18
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#19 ne: 19-09-2009, 21:36:43
Pershendetje Alfeko..Une e vlersoj ate qe ke shprehur mendimin tend por me duhet te te kudershtoj pak.Nese ska rendesi a esht i krishtert apo musliman por vetem shqiptar ma thuaj ti se ne cilen fe do ti drejtosh femijet?
Do te shkojne ne kishe,ne xhami apo ne te dy vendet?
Ketu ne Maqedoni feja ka qen ajo qe e ka mbruar kombin.Nese ndonjehere te vjen rasti ta vizitosh Maqedonine do me kuptosh cka dua te them...

 • Postime: 18
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#20 ne: 19-09-2009, 22:03:12
Do te doja ti beja edhe nje plotesim postimit tim te meparshem per te shmangur ndonje keqkuptim te mundshem.
Kur flas per ndarje shtresore mes bashkekombesave apo bashkefetareve nuk kam per qellim ndarjen ekonomike por thjeshte ate ndarje qe ka te beje me formimin karakterial apo moral te individit. Patjeter qe morali apo karakteri i bashkeshortit (bashkeshortes) jane deçizive kur behet fjale per nje zgjedhje martesore.
Gjithsesi per te bere me te qarte ate qe kam dashur te them do te marr nje shembull:
Une jetoj ne Itali ku perdorimi i fjaleve te pista eshte ne permasa kaq te medha saqe tashme shumica derrmuese e shoqerise as qe e ka problem perdorimin e tyre madje edhe brenda familjes; me nenen, babain apo edhe bashkeshorten, nderkohe qe une jam lindur e rritur ne nje vend ku personi qe perdor fjale te tilla eshte i paedukate dhe konsiderohet i ulet. Ne kete kendveshtrim une nuk do ta preferoja nje zgjedhje te tille (edhe po te jete i te njejtes fe) pasi as qe do ta duroja dot qe burri te me thote: che c... vuoi apo te tjera te ngjashme dhe jam mese e sigurte qe kjo gje do te ndikoje ne mbarevajtjen e marteses.
Kuptoj dhe pranoj qe per dashuri ndryshohet, por ne po flasim per kriteret e zgjedhjes dhe jo per ato se çfare mund te behet per hir te dashurise ndaj partnerit (partneres).
Menyra qe kam zgjedhur per te shkruar eshte teper e pergjithshme, e dihet qe ne jeten e perditshme çdo rast ka te veçantat e veta ku ky arsyetim mund te duket teper i rendomte dhe i pavend.
Nje arsye tjeter e te shkruarit kaq pergjithesisht duke mos dhene pergjigje preçize eshte fakti qe une ndjej pergjegjesi per çdo fjale qe shkruaj dhe aq me teper ne nje teme te tille kaq delikate ku nuk e njoh hapesin e saj per te cilin mund te mendoj qe eshte nje adoleshent te cilit i jane erresuar syte nga "dashuria" dhe gjen nje vend per tu shfryre e per te gjetur ushqim apo veteqetesim per ndonje rrebelim te mundshem ndaj te afermeve.
Keto jane edhe arsyet qe me nxisin te jem e terhequr  dhe diplomatike ashtu siç thote edhe titi10.(fatmiresisht nuk e perdor dot komp si passatempo, pasi kohen e kam teper te çmuar)
Mendo o Titi sikur ai (ose ajo) te jene thjeshte kalamanj qe kane nje lidhje momentale te papjekur dhe qe familja e tyre nuk e miraton per arsye teper te qendrueshme (per shembull, shthurja)dhe nder arsyet pse nuk e miratojne kete lidhje te kene permendur kombin apo fene... dhe ai si adoleshent qe eshte ta kete marre me te madhe sepse ne maqedoni feja ka nje rendesi te veçante. Besoj se me kupton se çfare dua te them.
Uroj mirekuptim te shkrimit tim  :)Qe te jete me e qarte per te gjith, kete teme e kam postuar thjesht te mar mendime pasi qe gjat disa vizitave ne Shqiperi ne bisedat qe i kam bere me njerezit atje, verejta se ska rendesi feja perderisa esht shqipetar...Dhe te them dicka...Neqoftese dikush mendon se jam ne ndonje lidhje me te krishtert dhe kjo eshte arsyeja pse kam postuar kete teme gabon.Nese duhet mendimi im ja:Nuk jam dakord qe te lidhemi me dike te fese tjeter, se nuk do te dish ne cfare feje do ta drejtosh femijen tende..(mendimi im..ndoshta gaboj)..peace

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#21 ne: 19-09-2009, 22:11:22
lady mendimin tim e thashe me lart por doja te te shpjegoja 1 fakt per ne te Shqiperise... gjate regjimit komunist Enver Hoxha e hoqi perdorimin e fese, feja qe e ndaluar e po te kapnin qe festoja pashke apo Bajram te fusnin ne burg.... kjo gje ka qene per 50 vjet rresht, te merrnin vesh qe prinderit nuk donin te martonin vajzen apo djalin e tyre me te 1 feje tjeter behej fleterrufe e te dilte emri te dera e ndermarjes jane qesharake po te verteta; i gjithe ky brez qe u rrit atehere sot e kesaj dite jane ateiste e kane principe te tjera kur vendosin te martohen mjafton dashuria qe kane midis tyre vlerat njerezore morale fizike etj etj Mgjate Shqiperia shquhet per vend ku te gjithe komunitetet fetare jetojne bashkarisht e respektojne njeri tjetrin dhe jo ta perbuzin ate fundja mire e kane secili respekton fene e vete jemi Shqiptare trashegojme te njejtat vlera kulturore gjuhe zakone etj etj

Po te jetoja atje ku jeton ti mbase e une do flisja si ty por jetoj ne Shqiperi e kam keto mendime te miat, ama smund te ti imonoj ty apo dikujt tjeter.

 • Postime: 275
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 19-09-2009, 23:34:41
Pershendetje Alfeko..Une e vlersoj ate qe ke shprehur mendimin tend por me duhet te te kudershtoj pak.Nese ska rendesi a esht i krishtert apo musliman por vetem shqiptar ma thuaj ti se ne cilen fe do ti drejtosh femijet?
Do te shkojne ne kishe,ne xhami apo ne te dy vendet?
Ketu ne Maqedoni feja ka qen ajo qe e ka mbruar kombin.Nese ndonjehere te vjen rasti ta vizitosh Maqedonine do me kuptosh cka dua te them...

lady

jame njohes shume i mire i tragjedis sone kombetare.E di shume mire se besimi i ndryeshem nga fqinjet ,ruajti indentitetin kombetare te shqiptarve.e di shume mire se shqiptari ortodoks qe shkonte ne kishe,mesoj gjuhen sllave edhe sote quhet sllave.I di miliona te zezat qe ortodoksia ju ka bere shqiptarve mysliman.Djali ime nuk do shkoj as ne kishe edhe as ne xhami..deri sa te rritet edhe te kuptoj vete se c duhet te bej.Emrin ja kam vene emer shqiptari edhe jo emer turko-ortodoks.

per me shume te ftoj te lexosh librin e ri te historianes Elena
Kocaqi,me titull "Planet per Zhdukjen e Shqiptarve" ,pasi aty do me kuptosh me se qarti se c fare po theme...megjithse jutubi qe ju solla eshte me se i qarte

 • Postime: 328
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 18-10-2009, 18:48:37
e clidhje ka kjo .... kur dashuron dike nuk shef se cfare feje ka ai apo ca kombesie ka por shikon cfare cilesish te mira ka ai person ne karakter e personalitet .... vetem dashuria nuk pyet per gjera te tilla me duken shume ide te prapambetura keto pa dashur te ofendoj njeri.

Mbase per ty eshte por nese nuk do shikonim kombesit neper bot ateher zoti e din se qfar njerzish do dilnin sot ? do martoheshe me nje zezak ose me nje romun qfar dashuria qfar kan ata qe ne djemt shqiptar nuk e kemi se kuptoj ket ? ty nuk na ofendove aspak por perkundrazi na tregove se ka edhe kesi lloj vajzash shqiptar :) nuk habitem :D ketu afer nesh e kemi nje te martuar me zezak e qa tpresim nga ajo ?

 • Postime: 275
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 18-10-2009, 20:49:00
Mbase per ty eshte por nese nuk do shikonim kombesit neper bot ateher zoti e din se qfar njerzish do dilnin sot ? do martoheshe me nje zezak ose me nje romun qfar dashuria qfar kan ata qe ne djemt shqiptar nuk e kemi se kuptoj ket ? ty nuk na ofendove aspak por perkundrazi na tregove se ka edhe kesi lloj vajzash shqiptar :) nuk habitem :D ketu afer nesh e kemi nje te martuar me zezak e qa tpresim nga ajo ?

kombi apo feja?

Kombi edhe feja jane nje per gjitonet tane te cilet kryen spastrime fetare cnjerzore,ndersa ne shqiperi ndoth krejt e kunderta sepse ne nuk jemio kombe fetare ,por jemi kombe me baze gjuhen edhe gjakun.

Ne se dikush do te martohet me nje zezak apo nje kacurrel ,une nuk vrej ndonje gje te llahtarshme,mjafton te duhen.

Problemi juaj eshte mosnjohja e realitetit.Ne se je shqiptare ke kombesi shqiptare edhe nuk ka rendesi ne se je mysliman apo i krishter.Dallimi rracore fetare ndoth ne vendet fqinje te cilat nxisin urrejtjen nderfetare per fetaret e krahut te kunderten..p sh

Ne se je greke nga Ksanthi edhe je punesuar ne Athine,nuk do ta kesh te lehte ti falesh zotit ne vendin tende te shenjt ,pasi athina nuk do ta degjoj emrin xhami .Kjo do te thote se shteti aty nuk i respekten aspak te drejtat e fese se kundert nga feja qe bashkoj edhe ndertoj shtetin greke me baze idealet edhe jo kombesin..edhe idealet e shtetasve greke permblidhen nen ortodoksin,edhe perse shtetasit greke kane per gjuhe te memes shqipe=arvanitet.sllavishten=pontet e sllavet.vllehen -vllehet edhe turqishten =myslimanet e Evros-te cilet ne shumicen e tyre jane shqiptare.

Autorja qe hape kete teme ,banon ne motren binjake te greqis edhe aty lozet e njejta loje mindis feve,ku ortodoksia ka prioritet,ndaj duhet drejtkuptuar.

Temat e fundit