×
Hyrja
Profili

Sondazh

Kombi apo feja?

kombi
feja

Kombi apo feja?

Kombi apo feja?

· 148 · 15898

#125 ne: 22-02-2011, 20:56:16
Pergjigju ................ prandaj them shum thjesht esht per te besu ska shum fjale ,Zoti ju udhezoft inshAllah.....

 • Postime: 275
 • Gjinia: Mashkull

#126 ne: 22-02-2011, 21:09:53
Pergjigju ................ prandaj them shum thjesht esht per te besu ska shum fjale ,Zoti ju udhezoft inshAllah.....

te lutem mos me shaj ne arabisht se nuk kuptoj e nuk dua te kuptoj

#127 ne: 22-02-2011, 21:14:49
une jam Rob i Zotit ,,me shajt smundem se ma ka ndalu Zoti.. ....vetun pergjigju kaq ..Kush esht babai i Ademit a.s ..njeriut te par ne bot ...Pergjigju...

 • Postime: 275
 • Gjinia: Mashkull

#128 ne: 22-02-2011, 21:22:53
une jam Rob i Zotit ,,me shajt smundem se ma ka ndalu Zoti.. ....vetun pergjigju kaq ..Kush esht babai i Ademit a.s ..njeriut te par ne bot ...Pergjigju...
o derman,o rob zoti...thirri ore llogjikes se me cmende, Demka nuk ka miliona vjet mbi toke, ndaj nuk eshte njeriu i pare se me cmende...te ka genjyer allahu per Demken.thirri llogjikes se njeriu i ka miliona vjete mbi toke edhe ka lene gjurem arkeologjike.uee uee ueee

#129 ne: 22-02-2011, 21:27:23
o ty vlla..pergjigju pytjes a mundesh mu pergjygj bre... kush esht babai i Ademit a.s   ..ose ne qoft se nuk e din thuj nuk e di kaqq........masi thae vet ma lart se sna ka kriju Zoti ....por u ka kriju babi dhe nena ...pra me thuaj babai i Ademit a.s.....Kush esht??????????

 • Postime: 275
 • Gjinia: Mashkull

#130 ne: 22-02-2011, 21:33:49
or ti kushuri(sjam mysliman te me thuash vella sipas rregullave te allahut) do kuptosh ti apo jo?c demke e idiotesira me thua?ne cbote rrone ti??????miliona vjet me pare daku, jo ne kohen Demkes e perrallave te tua.
nuk do ma imponosh ti  rr k demken si njeriun e pare me perrallat e tua.
zgjohu nga perrallat e pastaj hajde te kendojm sa te duash per demken e bin landenin.

#131 ne: 22-02-2011, 21:39:10
skemi nevoja per ofendim........ Zoti ju udhezoft...

 • Postime: 275
 • Gjinia: Mashkull

#132 ne: 22-02-2011, 21:44:02
ma pac uraten

 • Postime: 1

#133 ne: 22-02-2011, 23:51:51
per kete teme bisedojne vetem shqiptaret injorant pasi te gjitha punet i kan ne rregull dhe vetem kete ceshtje duan ta zgjedhin, por kjo eshte nje ceshtje qe shqiptaret i con ne nje humnere te pa fund dhe kjo don te thoot kur ta hedhe nje guri nje budall (i pa aft) nuk mund ta zgjedhin as te mencurit qe merren me ket guri.per kete vetem nje pergjigje kerkohet te shqiptaret se njeriu i pare ADEMI a.s. cka ka qen dhe cilit komb i ka taku.......... por injoranca e tepert e shqiptareve po i hedh nga nje humner ne tjetren dhe asnjeher nuk mund te dalin nga kjo.

 • Postime: 720
 • Gjinia: Mashkull

#134 ne: 23-02-2011, 00:11:10
o ty vlla..pergjigju pytjes a mundesh mu pergjygj bre... kush esht babai i Ademit a.s   ..ose ne qoft se nuk e din thuj nuk e di kaqq........masi thae vet ma lart se sna ka kriju Zoti ....por u ka kriju babi dhe nena ...pra me thuaj babai i Ademit a.s.....Kush esht??????????
Babai i Ademit eshte Ferizi

 • Postime: 1439
 • Gjinia: Mashkull

#135 ne: 23-02-2011, 00:31:49
Babai i Ademit eshte Ferizi
Po mamaja? LOL

 • Postime: 3258
 • Gjinia: Mashkull

#136 ne: 23-02-2011, 09:54:16
E di cme ben pershtypje lol...
Qe jan shkruajtur 12 faqe dhe akoma ka dal kush eshte feja apo kombi.


D.m.th nese i lexon disa shkrime lol te vjen cudi qe kapet kot e kot, por nuk sqaron, cfare kan qen Iliret?Ato kan qen komb , por skan pasur fe lol, tani si sqarohet kjo?

Ore nje gje ta kemi te qart, se keto 2000 vitet e fundit ka filluar te zhvillohet feja kaq shume, dhe ka len shtresa te shoqeris te patinojn ne akull.

Mos merremi me dicka qe nuk ja vlen.

Kalo nje jave te qet dhe pa merzitje.
Gjumashi

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer

#137 ne: 23-02-2011, 10:27:03
Sondazhi flet qarte Gjumasho ... kryeson KOMBI :)

 • Postime: 155

#138 ne: 24-02-2011, 09:34:45
Darvini me perrallat e veta nuk ka ndryshim nga shume perralla te tjera "krijimtare"..ne se rroni ne boten e endrrave ateher me fale qe po te zgjuaj me fjalet qe po te them me poshte.
Sote bota evropiane pranon historikisht se e njeh historin nga kohet me te vjetra me poemat e Homerit qe u shkruajten ne shek 5 p e s  edhe kan marre temen nga lufta e trojes gati 800 vjet me pare, pra ne vija te trasha bota me sy hapur njeh historin sote 3500 vjete me pare,ndera krijimi i tokes edhe i njeriut mbi te ka miliona vjete ..ndaj mos fli me sy  hapur me Darvinin e fene.Ruaje besimin tende , por mos ndrysho gjuhen e mos i fole perendis tende arabisht, foli shqip se shqipja eshte gjuha e nenes qe allahu me krishtin ta mohuan kaq kohe
Ketu i fjeturi qenke ty me duket? Hap syte njeher dhe mendo se ne kete toke je mysafir dhe do pergjigjesh para te Madherueshmit nje dite! Zoti nuk te mohoi gjuhen ty,para Tij mund te flasesh me gjuhen tende qe ke! Dhe me larte kishe cekur se ty te bene prinderit e tu,po me thuaj se prinderit e tu te krijuan zemren,syte ,duart,he ata ti krijuan? Ty je krijese e Zotit mos harro,Ai te krijoi e prinderit vetem te linden! Herave tjera mos iu qas asaj per te cilen nuk ke njohuri,mos fol kot,Se te degjuarit,te pamurit,dhe zemren nuk ta krijuan prinderit e tu! Shumica e njerezve si ty behen rober te botkuptimeve ,trillimeve dhe mashtrimeve,pershkak te mos perfilljes te se vertetes! Une nuk po te quaj vella se se doje kete emer,po te quaj keshtu: O njeri ty je i krijuar dhe valle ae di se kush eshte Krijuesi yt? O njeri ty nuk sundon me veten tende,as me doren tende,as me syrin ,thembren e as me gjendren apo qelizen me te vogel ne trupin tend,sepse ty ne veten tende asgje nuk ke krijuar.Krijuesi eshte ai qe sundon me qdo gje qe gjendet ne ty! 

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer

#139 ne: 04-03-2011, 21:38:44
Per mendimin tim ne te dyja rastet ka baza diskriminuese them une dhe lindin shume polemika. Mgjate ne rast se zgjedhim midis kombit e fese do zgjidhja ate qe ka me shume baza sic eshte pershembull kombi dicka e te pareve dicka e trashegueshme brez mbas brezi. Feja eshte dicka e perkoheshme per faktin se sot pershembull je i krishtere(apo musliman) dhe lexon dicka ose merr informacione ose e ndjen veten me shume shpirterisht prane 1 feje tjeter ose nuk beson ne fe fare pra arrin ta ndryshosh kurse kombesia ngelet e pandryshueshme.

 • Postime: 1439
 • Gjinia: Mashkull

#140 ne: 04-03-2011, 22:02:10
Per mendimin tim ne te dyja rastet ka baza diskriminuese them une dhe lindin shume polemika. Mgjate ne rast se zgjedhim midis kombit e fese do zgjidhja ate qe ka me shume baza sic eshte pershembull kombi dicka e te pareve dicka e trashegueshme brez mbas brezi. Feja eshte dicka e perkoheshme per faktin se sot pershembull je i krishtere(apo musliman) dhe lexon dicka ose merr informacione ose e ndjen veten me shume shpirterisht prane 1 feje tjeter ose nuk beson ne fe fare pra arrin ta ndryshosh kurse kombesia ngelet e pandryshueshme.
Ja provo te shartosh  nje kineze me mua :P :P ca kombsie del?  :P :d

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer

#141 ne: 04-03-2011, 22:06:42
Ja provo te shartosh  nje kineze me mua :P :P ca kombsie del?  :P :d

pikerisht i bie qe femija e lindur te marre kombsine e prindit qe do jete me dominant ne vendime kurse fene e zgjedh vete pavarsisht qe mund te rritet nga familje besimtaresh  a jo. Mendo ca krize identieti do jete ai femije qe do kete kombesine sipas deshires se prinderve kinezce pershembull :P

 • Postime: 3258
 • Gjinia: Mashkull

#142 ne: 04-03-2011, 22:09:04
Shejtania, ne Shqiperi, je e lire te nderrosh kombesin kur te duash, merr globin dhe rrotullohe dhe pastaj vendos ke kombesi do kesh.

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer

#143 ne: 04-03-2011, 22:14:07
Shejtania, ne Shqiperi, je e lire te nderrosh kombesin kur te duash, merr globin dhe rrotullohe dhe pastaj vendos ke kombesi do kesh.nuk ka baza ligjore kjo qe thua ti gjumasho si dhe po flasim per kombesi per prejardhje nga brezi ne brez. Pra ka te beje me identitetin e 1 personi.

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull

#144 ne: 18-06-2011, 20:54:33
I pafe s'ke as komb, i pakomb s'ke as fe. Duaje fenë, qe te kesh kombin. Duaje kombin, qe te kesh fenë. Nderkaq, firma qe kam vene pasqyron medimin tim rreth kesaj teme.

O, te dashur anetare, nga tema te ketilla nuk do te kemi dobi kurre as do te mundim te dalim ne perfundim se cila eshte me se e rendesishmja per ne si shqiptare.

-Feja apo kombi, nuk eshte nje dileme per nje popull te tere por eshte nje çeshtje individuale. Ti mund te jesh nje besimtar fundamentalist, por gjithashtu njekohesisht nje atdhetar i zjarrte qe s'mund t'i gjesh shoqin.

Per mendimin tim, tema te tilla me shume i kam parasysh si tema percarese sesa te dobishme.


 • Postime: 190

#145 ne: 15-07-2011, 01:27:49
Ja provo te shartosh  nje kineze me mua :P :P ca kombsie del?  :P :d
Mao-Stalinist :D

 • Postime: 190

#146 ne: 15-07-2011, 01:32:54
Pyetja,a nuk do ishte me vend, Si i percaktoni te tjeret?

Po ata,me milona te perzier ne prejardhje(kombi)?
C'behet me ta?

s.p. Sipas shej,paska mundesi me siguru kombsi :D

 • Postime: 31

#147 ne: 22-07-2011, 17:50:50
Feja e komi jan t lidhun me jari-tjetrin,as nuk ka kom pa fe, as nuk ka fe pa kom. Enveri kada me hjek fen prej komit por nuk ka mujt.

Temat e fundit