Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: besimtare shqiptare
« ne: 27-02-2011, 05:48:14 »

Selamu Alejkum vllezer Ofthmani...dhe omeri pr ..nji mendimit jam me juve ..S.A..
Postuar nga: omeripr
« ne: 02-04-2009, 22:54:20 »

ESELAMU ALEJKOM Oftheman mos lyp falje vlla Musliman seketa komei leshue toka se qfar fialesh folin per ALL-LLAHUN.XH.SH. edhe keta menoin qe edoin Isen a.s qe keta ithoin hesus po vlla ai kurte zbret prei  qiellit te tret o vlla musliman komejav hiek kryt ketyneve qe bein shpifje e ithon se osht  diali i ...... komei lan pa kry  INSHALL-LLAH  bashk  me dexhallin se keta vlla jon njerz te humbur  edhe keta edin po nuk doin ta pranoin ....vllazri musliman cilin do  shtet preite humburve shikone seqaka ne to qe nuk ndiekin rrugen e kriusit faen e vetme te pranuar te  ALL-LLAHU.XH.SH. jan te shkatrruar  moralisht  fizikisht naga droga alkoholi prostitucioni martohen mashkulli me mashkull  femra me femer  jetoin me qe e nuk doin femij dhe ne fund doti arrij hidhrimi ne XHEHNEM INSHALL-LLAH  nese nuk pendohen
Postuar nga: omeripr
« ne: 02-04-2009, 22:39:21 »

ESALMU ALEJKOM vllazer musliman
Postuar nga: ofthmani
« ne: 02-04-2009, 19:43:20 »

um fal hi 75 une asgje nuk kam than pos te vertetes edhe verteta nuk kam ndegju qe e ben naj kon te pa njeri une ndoshta e kam prek dikend me ket por um falni e kam borxh ta them te verteten
Postuar nga: h75
« ne: 02-04-2009, 18:39:31 »

Me pelqeu shkrimi i dhene nga Max,megjithese ketu jane qitur ne pah dhe ne menyre te stilizuar vetem anet e mira te qeshtjes dhe ne kete qeshtje shyqyr zotit, ane te mira ka me shume.
Shkrimi u drejtohet kryesisht te huajve kristian,eshte nje propagande e mire ne dobi te shqiptareve, ne menyre qe perkrahja per Kosoven te vie nga poshte- larte, nga baza. Kjo eshte perkrahja me e mire dhe me e fuqishme qe mund te siguroje nje vend nga nje vend tjeter.Dhe une do te deshiroja qe kete shkrim ta lexonin sa me shume nga ata te cileve u drejtohet.
Megjithate kjo eshte propagande, eshte marketing qe u drejtohet konsumatoreve te jashtem, ne kete rast atyre kristian. Eshte propagande qe u drejtohet te jashtmeve dhe nuk ka pasur nevoje te perkthehet, sepse ky shkrim megjithese flet per shqiptaret dhe tolerancen fetare qe ata kane,do te ishte gabim te u drejtohej shqiptareve. Nese ky shkrim do te u drejtohej shqiptareve, do te mund te kuptohej si thirrje  per tu bere nje popull lavir,popull me ndjenja te huaja, popull qe sillet sipas disponimit te te tjereve.Sjellja e tille nuk eshte e shendetshme,madje mund te behet edhe e rrezikshme.
Shqiptaret, te cilet shekujt e fundit jane me shumice muslimane, jane sjellur gjithmone mire me pakicen shqiptare te krishter. Shiptaret musliman kane bashkjetuar e bashkpunuar me shqiptaret e krishter edhe atehere kur mund te thuhet se nuk kishin interes e mund te silleshin edhe ndryshe. E kam fjalen per kohen kur ne fuqi kendejpari ishte perandoria osmane muslimane, e kur Amerika akoma nuk kishte lindur.Prandaj nuk kemi nevoje te sillemi ne menyren qe ne mendojme se do ta ia bente qejfin dikujt. Duhet te sillemi natyrshem siq jemi sjell gjithmone,dhe nuk duhet te i banalizojme vlerat tona.

E sikur te flasim pak per Kosoven dhe realitetin ketu,ajo qe bie ne sy eshte se ky vend eshte pa zot shtepie.Tani per tani eshte vend i te gjitheve dhe i askujt dhe ketu eshte normale qe shtete te ndryshme, permes organizatash joqeveritare te perzihen,perveq tjerash edhe ne qeshtjet e fese. E kjo ka rritur mostolerancen fetare njehere per njehere brenda te njejtes bashkesi fetare.E atje ku nuk ka zot shtepie e te paret vrapojne te vjedhin kete shtepi, nuk priten gjera me te mira.Ketej jane derdhur lumenje parash  per fene e rreth saj.Ta zeme, ne nje fshat ne Kosove ku lufta ka shkatrruar edhe shkollen edhe objektin fetar do te duhej qe te i jepej perparsi rregullimit te shkolles. Nese dikush nga jashte do te vinte te ndertonte objektin fetar do te duhej te i thuhej, jo faleminderit, ne akoma nuk e kemi shkollen, apo ne Kosove te hynin vagona me literature fetare dhe te jepej falas, ne kohen kur ne kishim mangesi ne cdo lloj literature.Ketej eshte hedhur lloj lloj fare, frutet e te cilave vetem kemi nisur te i shijojme, sidomos brenda perbrenda komunitetit musliman.E ata qe do te duhej te u thoshin, stop ketyre gjerave, ishin e jane te zene me dicka tjeter.
Do te ishte mire qe gjithkund ku jetojne shqiptaret te ekzistoj harmoni shoqerore e fetare,te kete pluralizem te mendimit e te besimit, te kete mireqenje te cdo lloji, e per kete duhet pune, por se a punojme ne ne kete drejtim, kjo le te mbetet me pikepyeje. E problemet ne shoqeri gjithmone duhet te diskutohen, e vetvetes gjithmone te ia themi te verteten,sepse vetem e verteta mund te jete piknisje per te arritur dicka.
pershendetje,


p.s. Sa i perket shkrimit te postuar nga "ofthmani", eshte shkrim ofendues per shqiptaret pavaresisht perkatesise fetare.Personit te tille, apo te panjeriut te tille duhet te i ndalohet hyrja aty ku flasin e "rrine" njerezit.

Postuar nga: ofthmani
« ne: 01-04-2009, 19:45:43 »

nardi krejt mekati i millosheviqit nuk e barazon mekatin e nje fjale e ajo fjale eshte jezusi djal i zotit kure e fol ti ket fjal qielli dhe toka dojn mu nda aq shpifje e madhe qe eshte per zotin e paster prej te metave
Postuar nga: Aida
« ne: 26-12-2008, 16:23:38 »

Kur e lexova per here te pare shkrimin qe sjolli MAX deshta te shkruaj edhe une dicka, por nuk e bera ne shenj respekti sepse tani jane festat e Krishtereve dhe nuk deshta te hapi debata.
Tash pasi lexova keta komentet e fundit sem rin zemra pa thene edhe une ca fjale.


Kengaime, koherat kane ndryshuar, dhe toleranca siq ka qene dikur nuk eshte me. Natyrisht ka edhe perjashtime, kemi edhe ne miq katolik e as qe vjen parasysh te vendojme ne pikepyetje miqesine dhe rrespektin e ndersjelle. Por mjafton te lexojsh temat e Teologjikut ketu dhe do ta shohesh realitetin e hidhur se tolerancen e morri era qe moti, e kjo fale disave qe vetem vjellin vrere dhe mbjellin urrejtje. Tipat e tille siq i kemi ne virtualiet, njejte i kemi edhe ne jeten reale.

Kush i ka fajet? I kane fajet gjith ata qe abuzojne ne emer te fese per perfitime personale me ndjenjat fetare e besimtareve (te cilesdo pale qofshin ata!).

Shkrimin e autorit nuk mundem ta quaj edhe aq real, si zakonisht para "mysafireve" ne nuk tregojme realitetin po prezantojme ate qe te tjeret duan ta ndegjojne dhe shohin.
Me kete nuk dua te them se Kosova eshte vater e terorizmit, se jemi armiq te SHBA-se etj, po dua te them se shume gjera ne shkrimin larte jane prezantuar pak ndryshe se qe jane.

Islami eshte NJE kudo ne bote, flas per Islamin burimor me bazat ne Kur'an dhe Sunnetin e Profetit s.a.v.s. Problemi eshte tek keqinterpretimi i fese i cili sjell pastaj rryma qe shkojne ne extremizem. Por keqinterpretime, extremizem i ka cdo fe, cdo ideologji, keshtu qe nuk duhet te kapemi vetem per fene Islame.

Po aq sa ka "musliman te moderuar" ne Kosove dmth kosovare qe jetojne jeten si perendimoret, po aq ka edhe kosovare besimtare te devotshem dmth qe shkojne ne xhami, respektojne rregullat e fese dhe ndalimet (psh. alkoholin) dhe poashtu kemi edhe femra me mbulesa. Imazhi i nje Kosoves perendimore nuk e mohoj qe eshte prezent, por po aq prezente jane dhe elementet tjera qe permenda, shkoni vizitoni pak Kosoven dhe do ta kuptoni ku e kam fjalen. Por mos valle ndikon ne tolerance nese dikusht nuk e pin alkoholin? Apo se ndonje femer ka vesh mbulesen?
Te qenit besimtar musliman ska ndikuar tek Kosovaret (nuk i mohoj perjashtimet) qe te jene tolerante, respektojne te tjeret etj, sepse edhe vete Kur'ani urdheron te polemizojsh me te tjere me fjale te urta dhe miresjellje. Vete ne Kur'an shkruan se "Ne fe nuk ka dhune".

Personalisht si problem i shoh ndikimet dhe imponimet nga jashte.
Realiteti eshte se perpiqet te mbahet nje tolerance, por deri kur do te mbahet nje Zot e din. Kosoven duhet ta lene te tjeret ashtu siq eshte, e vete populli duhet a zgjidhe rrugen dhe vendin e tij ne bote, e kete duke e bere pa imponime te jashtme.

Autori ka harruar te permende shoqatat e ndryshme te cilet jane vendosur ne Kosove, misionaret Protestante etj te cilet shtohen si kepurdha ne cdo qytet dhe jane te lire te punojne si ju don qejfi. Nderkohe shoqatat humanitare dhe bamirese muslimane jane shume me te kufizuara. Kjo shkaku frikes mos keqinterpretohet dhe krijohet imazh i gabuar se jemi extremista antiperendimor e antiamerikane. Ka shume e shume raste kur psh nje Kosovar ia ka shitur shpirtin nje organizate krishtere se psh i kan premtuar se ja dergojne femijun ne perendim per te bere nje operacion (di nje rast te tille), ose se shteti dhe rrethi jane thjesht shurdh dhe te verber ndaj halleve te popullit. Mos harroni se Kosova eshte shtet ku problemet si papunesia, skamja dhe varferia jane pjese e perditshmes e nje pjeses madhe te popullsise. Me nje fjale, Kosova eshte tani "toke pjellore" per imponime nga jashte.

Ne disa fshatra ca prifterinje kishin shpernda pako me embelsira per femije, gest shum i bukur dhe per tu pershendet meqe femijet ju gezohem embelsirave. Por shqetesuese ishte se ne cdo pako kishte nje kryq dhe bibel te vogel. Kjo ka ndodh ne fshatra me popullsi muslimane. A eshte e drejte kjo? Natyrisht qe muslimanet indinjohen, indinjohem edhe une vete si prind nese dikush abuzon me femijun tim dhe mundohet te ja laje trurin se "Vetem Krishti eshte shpetimtari yt!"- gje qe bie ne kundershtim me fene time.

Apo mos quhet e drejte qe kreret e besimtareve katolik ne vend qe te ftojne per nje dialog te mirefillte, per nje bashkejetese siq ka qene dikur, dhe siq duhet te jete pergjithmone, te ftojne ne falje, dashuri dhe tolerance, ata bejne ftese publike per konvertim ne "fene e te pareve"?!


Rasti me i fresket, ne Kohavision ku Shan Zefi beri thirje per konvertim, e kete e beri se qe i inspiruar meqe nga Prizreni e deri ne Prishtine si kurre me pare kane ndricuar rruget nga dekorimi dhe dritat per nder te festes se Krishtlindjeve.

Kjo tregon se ne nje shtet ku shumica e popullsise eshte muslimane, rrespektohet feja e pakices katolike, dhe ky rrespekt ka qene dhe DUHET te jete pergjithmone prezent. Por ky rrespekt per fat te keq shperblehet duke fyer ndjenjat fetare te muslimaneve.
Eshte pikepyetje se sa gjate pala muslimane do te heshte.
Keshtu qe besimtaret e cilesdo fe qofshin, duhet te vetedijesohen dhe nje here e pergjithmone ta kuptojne se bashkejetesa ne paqe funkcionon vetem kur ekziston rrespekti dhe toleranca e ndersjelle!

Nard, shkrimit tend nuk dua ti hy shume thelle. Ne rast se ke pasur experienca negative dhe diskriminime nga muslimanet shkaku i konvertimit tend, me vjen sinqerisht keq, sepse siq thash me larte: "Ne fe nuk ka dhune!"
Eshte e drejta jote te vetvendosish per besimin tend. Por pyete vehten me mire, mos kane qene reagimet negative te tjereve edhe si pasoje e deklaratave te ndryshme qe jane bere ne shtyp? Deklerata ku jan fyer ndjenjat fetare te bashkatdhetareve tu.

Feja eshte qeshtje shume personale dhe shpirterore, le te besoje kush doje ne cka doje, me rendesi mos imponojme njeri tjetrit bindjet po te bashkejetojme ne harmoni dhe paqe!

Pershendetje!

 
Postuar nga: yllipolar
« ne: 26-12-2008, 10:41:51 »

...Sa  shumë  paska  urrejtje  për  arabët  dhe  shtetet  arabe  tek  shqiptarovit  nuk  e  paskam  besuar. Krishterë  të  nderuar, mos  i  përzieni  çorbat  ju  lutem. Ktu  po  flasim  për  KOSOVEN  DHE  TOLERANCEN  FETARE  ISLAMIKE. Se  përndryshe  edhe  në  këtë  aspekt  jeni  humbës. Përndryshe  nëse  keni  harruar  po  ua  kujtoj  se  fetë  qiellore  vinë  andej  nga  lindja  që  ju  e  urreni  kaq  shumë. Tek  ata  "arab"  që  ju  po  i  theksoni  egzistojnë  dëshmi  qyshë  prej  kohës  së  Moisiut -  Musait a.s  ose  ose  Abrahamit - Ibrahimit  a.s  sesi  trashëgimia  kulturore-fetare  u  transferua  brez  pas  brezi  nga  Exhipti në  Arabi. (Shikone  librin e  Rahmetullah Kairanavit  NGADHNJIMI I SE  VERTETES). Ju  nuk  mund  t'a  mohoni  faktin  se  shumica  e  profetëve  erdhën  andej  nga  po  ajo  lindje  që  ju  po  ja  futni  kot  e  po  nënçmoni  duke  harruar  se  mund  t'a  fyeni  vetveten. Ajo  lindje  është  problem  i  madh  apsolutisht  për  kulturen  europjane  dhe  perëndimore  në  përgjithsi. Unë  kujtoj  një  studiues  të  artit, njëfar  Ernest Gombrih kur  thoshte  në  librin  e tij: "...Grekët  bënë  zbulimin  e  zbulimeve, zbulimin  e rakursit" -kur  fliste  për  artin  grek  dhe  më  tutje: "...Grekët  ishin  nxënës  të  exhiptasve..."... Por  exhiptasit  e  vjeter  ai  i  sheh  ngusht  të  lidhur  me  kulturat  e  lindjes...Me  artin  babilonas  për  shembull... Do  t'ishte  e  mirë  sikur  t'i  zgjeronit  pak  njohuritë  e  juaja  parasëgjithash  po  t'a  lexonit. (PO  në  tërë  këtë  muhabet  e  kam  parasyshë  arsyen  ndoshta  pse  nuk  i  futeni  shumë  historisë  së  krishterizmit  sepse  përndryshe  gjysma  e  Bibles  së  sotme  do  duhej të  mohohej (Dhjata  e Re), sepse  kshtu  kan  menduar  një  pjesë e  t'parve  tuaj).Unë  gjithashtu  nuk i  harroj   edhe vendet  si  Persinë  e vjetër, Indinë, Arabinë...Babilonin ë  e  vjetër e  ndoshta  edhe  kulturat  e largëta  si  Kina  nëse  veç  po  flasim  për  qytetrimin  në  botë  pa  dallim, etj  ,etj  sa  për  t'a  vërtetuar  pohimin  tim  se  lindja  është  djep  i  kultures  në  botë. Desha  t'ju  pyes  se  ku  i  mbështetni  dëshmitë e  jueja  kur  flisni  për  lindjen  dhe  kulturen e  lindjes, por  unë  po  harroj  se  ju  nuk  keni  p.sh: zingjirin  e transmetuesve  siç  e kan  ata  arabët  e pagdhendur, dhe  nuk  keni  shumë  burime  t'shumta  argumentesh  që  kanë  ata. Ju  flisni  për  perëndimin, sikur  atje  do  t'filloj të  lindë  dielli, (dhe  do të  lindë...), por  referojuni  kulturës  suaj  dhe  qytetrimit  tuaj  parasëgjithash, bile  do  t'ua  dinim  për  nder  e  leni  arabët  rehat... Më  detyruat  të  zgjerohem  kaq  shumë sa  që  harrova  s e jemi  duke folë  për  tolerancen  fetare  islame.  Ju  thoni  se:
"-Ju mund te me pysni mua se sa tolerant eshte ky popull sepse pasi qe u pagezua familja Mehaj,Kabashi dhe Maksutaj mardhenjet qe kishim para pagzimit ishin ndryshe me te mira te aferm dhe shoqeri kurse tani as qe kemi Kontakte me disa shok apo familje te ngusht prej muajve qe dmth eshte nje urrejtje nje denim si te them se pse ne kemi marr fen Katolike fen e t'parve. "

 Ndoshta  është  e  vërtetë  se  kshtu  ka  ndodhur  me  këto  familje,  ju  besoj  këtyre  fakteve. Por  paramendoni  se  çfar  do  t'ndodhte  po  t'konvertoheshin  në  fe  të  tjera  në  ndonjë  vend  tjetër  të  botës,në Kinën komuniste  për  shembull, s'ka  dyshim   se  nuk  do  t'mbeteshin  me  kaq  ata  njerz  dhe  ato  familje. Ndërsa  poashtu  ata  do  t'ktheheshin  në  fenë  e  tyre  sikur   t'ktheheshin  në  paganizëm  zotrinj  e  zonja  të  nderuara. Ndoshta  po  gaboj  por  kur  po  i  referohem  historisë  ajo  po  më  thot  se  ilirët  të  parët  tan  ishin  pagan. Do  t'kisha  mar  si  shembull  nja  dhjetra  raste  të  përjashtimit  nga  vendet  e  punes, dhe  përjashtimit   nga  shkollat  e  tyre  disa  motra  muslimane, dhe  që  populli  nuk  reagoj  kushediseçfar  në  ndonjë  mënyrë  të  ashpër. Sepse  ishte  tolerant  përkundër  faktit  se ishte  padrejtsi. Por  e  di  se  do  t'futeshim  në  polemika  të  reja  duke  thënë  se  ajo  është  veshje  tradicionale  arabe (gjë  që  s'do  t'a  pranoja  sepse  kam  një  thes  argumentesh  me  vete).
 Nëse  flasim për  tolerancë  fetare  islamike, referojuni hapave  të  Bashkësisë  Islame  të  Kosovës  për  afrimin  me  komunitetet  e  tjera  fetare këtu  në  Kosovë. Apsolutisht   duhet  të  jeni  të  bindur  se  nëse  këto  çarje  mes  krerëve  tanë  janë  të  zvogluera  tek  njerzit  e  thjeshtë  janë  të  thelluera, kjo  është  logjika...

 Por  ju  keni  të  drejt  kur  thoni  se  jemi  të  pashkolluar kam  parasyshë  drejtshkrimin  tuaj  në  rend  të  parë...Dhe  neve  nuk  na  dhemb  fakti  aq  shumë  nëse  jemi  shumë  ekstremist  apo  shumë  tolerant, faktet  e tregojnë  të  vërteten. D.m.th sa  na  kan  injektuar  fe  brenda  nesh...Ne  kemi  vlerat  tona  si  komb. Vlerë  është  edhe  besimi  pa  përjashtim  çlloj  besimi. Kjo  s'mund  të  mohohet, pajtohem    pjesrisht me  at  shkrim  që  e ka  postuar  Maxi... Por  mos  harroni  se  një   kërkesë  e  ktillë  shtrohet  edhe  në  Kur-an kur  kërkohet  respekti  ndaj  pjestarëve të  feve  tjera...
Postuar nga: Sociologu03
« ne: 26-12-2008, 00:31:08 »

Ti Kengaime!

 E ke plotsisht gabim se paska musliman te vertet ne Kosov,muslimanet e vertet vijn nga shtetet Arabe e jo nga Kosova duhet te dish se qka shkruan sepse ne Kosov jan me shum se 50% Laraman.

Titulli i ksaj teme eshte gabim (Kosova, model i tolerancës islamike)
Kosova ska t'bej asgje me shtetet muslimane Arabe per mendimin tim sepse ne jemi ne Evrop e jo ne Azi ku dhe nga vjen feja muslimane.

-Ju mund te me pysni mua se sa tolerant eshte ky popull sepse pasi qe u pagezua familja Mehaj,Kabashi dhe Maksutaj mardhenjet qe kishim para pagzimit ishin ndryshe me te mira te aferm dhe shoqeri kurse tani as qe kemi Kontakte me disa shok apo familje te ngusht prej muajve qe dmth eshte nje urrejtje nje denim si te them se pse ne kemi marr fen Katolike fen e t'parve.
Po e ceku nje rast ku familja Kabashi e pagzuar ne zllakuqan ne korrik 08.nuk ishte e mirseardhur ne shtepin e ti nga vllai i ti. Jo qe nuk ishte i mirseardhur por ai vazhdoi edhe me shum ne media ku zhvillohet nje debat shum i ashper ne mes tyre ne gazete "express" ku dhe sot mund ta gjeni.
- Te njejten gje na ndjeku neve familjen Mehaj ku kishte kercnime te ndryshme nga ante ndryshme vetem se morem fen e t'parve tan fen Katolike kemi shum te aferm qe kan kputur te gjitha kontaktet me familjen Mehaj ky eshte nje realitet.
Por as qe jemi te brengosur per nje veprim te till qe ndermoren shoket dhe disa te aferm sepse ne jemi te lumtur qe morem fen Katolike fen e t'parve tan, e ju thoni "model i tolerances" keni plotsisht gabim.

Fjala "toleranc" nuk ka vend te duhur ktu per mendimin tim jem popull i vujtun e i pashkolluar sikur te ishim te aft e te shkolluar do ishim tash ne Evrop e jo ktu ku jemi. Po e shiqoni se qfar po ndodh me mitrovicen se si bashkesia nderkomtare po e copton Kosoven ktu ka nje dmth. te jesh musliman e te hysh ne Evrop do jet nje rrug e vshtir per ket popull te vujtun. E shiqoni se sa gjamija jan ndertuar pas lufte jan shumfishuar ne Kosov ti mendon kur je atje se je ne nje shtet Arab kush qendron pas ktyre ndertimeve te shumta...?

PershendetjeUne mendoj se ne Kosove nuk ka tolerance fetare per arsye se toleranca fetare mund te realizohet atehere kur kemi me shume se nje komunitet te konsiderueshem fetar. Ne Kosove 95% jane muslimane dhe 5% jane pakica te tjera fetare. Katoliket ne Kosove jane me pak se 1% dhe si te tille ata nuk mund konsiderohen si paktor as per stabilitet dhe as per destabilitet.
Toleranca fetare realizohet atehere kur me shume se dy komunitete fetare kane mundesi dhe potenciale per te ndikuar tek nje pjese e madhe ne shoqeri, qofte ky ndimik negativ ose pozitiv.
Komuniteti katolik edhe sikur te doje qe ti vere flaken Kosoves nuk mund ti beje as gje, po dhe e anasjellta qendorn. Ndersa nqs komuniteti musliman ne Kosove do te angazhohej per destabilitet, intolerance, shtypie ndaj pakicave te tjera te jeni te sigurte qe kjo do te realizohej brenda pak minutave.

Ndersa ne lidhi qe Kosovaret kane mbajtur me disa spiuna qe per nje grusht lekesh te qelbura mundohen ti paraqesin muslimanet e Kosoves negativisht, mendoj se ata meritojne edhe me shume se kaq, sepse ata realisht nuk jane besimtare katolike, kjo vihet re dhe sot qe eshte festa e tyre me e madhe edhe ne kete dite ata bejne thirje per urrejtje dhe nuk kane as perjetimin me te vogel nga kjo feste per te reflektuar falje, harmoni, bashkim, vllazeri.

E si mund te trajtohet spiuni pervec se si spiun.
Postuar nga: Artan Gashi
« ne: 25-12-2008, 18:33:02 »

Citim
Nuk dij se a vjen nga Kosova, por nese vjen nga atje duhet ta dijsh qe ne Kosove ka musliman te vertete, te cilet nuk i urrejne fete tjera e as kristianizmin.
Citim

Ti Kengaime!

 E ke plotsisht gabim se paska musliman te vertet ne Kosov,muslimanet e vertet vijn nga shtetet Arabe e jo nga Kosova duhet te dish se qka shkruan sepse ne Kosov jan me shum se 50% Laraman.

Titulli i ksaj teme eshte gabim (Kosova, model i tolerancës islamike)
Kosova ska t'bej asgje me shtetet muslimane Arabe per mendimin tim sepse ne jemi ne Evrop e jo ne Azi ku dhe nga vjen feja muslimane.

-Ju mund te me pysni mua se sa tolerant eshte ky popull sepse pasi qe u pagezua familja Mehaj,Kabashi dhe Maksutaj mardhenjet qe kishim para pagzimit ishin ndryshe me te mira te aferm dhe shoqeri kurse tani as qe kemi Kontakte me disa shok apo familje te ngusht prej muajve qe dmth eshte nje urrejtje nje denim si te them se pse ne kemi marr fen Katolike fen e t'parve.
Po e ceku nje rast ku familja Kabashi e pagzuar ne zllakuqan ne korrik 08.nuk ishte e mirseardhur ne shtepin e ti nga vllai i ti. Jo qe nuk ishte i mirseardhur por ai vazhdoi edhe me shum ne media ku zhvillohet nje debat shum i ashper ne mes tyre ne gazete "express" ku dhe sot mund ta gjeni.
- Te njejten gje na ndjeku neve familjen Mehaj ku kishte kercnime te ndryshme nga ante ndryshme vetem se morem fen e t'parve tan fen Katolike kemi shum te aferm qe kan kputur te gjitha kontaktet me familjen Mehaj ky eshte nje realitet.
Por as qe jemi te brengosur per nje veprim te till qe ndermoren shoket dhe disa te aferm sepse ne jemi te lumtur qe morem fen Katolike fen e t'parve tan, e ju thoni "model i tolerances" keni plotsisht gabim.

Fjala "toleranc" nuk ka vend te duhur ktu per mendimin tim jem popull i vujtun e i pashkolluar sikur te ishim te aft e te shkolluar do ishim tash ne Evrop e jo ktu ku jemi. Po e shiqoni se qfar po ndodh me mitrovicen se si bashkesia nderkomtare po e copton Kosoven ktu ka nje dmth. te jesh musliman e te hysh ne Evrop do jet nje rrug e vshtir per ket popull te vujtun. E shiqoni se sa gjamija jan ndertuar pas lufte jan shumfishuar ne Kosov ti mendon kur je atje se je ne nje shtet Arab kush qendron pas ktyre ndertimeve te shumta...?

Pershendetje