Mesimi i fese ne shkolla - Teologjia

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Sondazh

A duhet vene mesimi i fese si lende shkollore?

Po
45 (62.5%)
Jo
26 (36.1%)
Nuk e di
1 (1.4%)

Numri i anetareve qe votuan: 59

Mesimi i fese ne shkolla

Mesimi i fese ne shkolla

· 107 · 17845

 • Postime: 1826
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

ne: 16-09-2005, 05:18:20
Kohet e fundit ne forum por edhe jashte tij kam hasur ne idene e futjes se mesimit te fese ne programin e shkollave. Si mendoni per kete gje?

 • Postime: 127
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 16-09-2005, 05:23:39
Nese do te mesohej Islami jam plotesisht i pajtimit me kete mendim. arsyeja pse nuk votova eshte se nuk e dita se per cilen fe eshte fjala ( edhepse nuk ka fe tjeter pos Islamit ).

 • Postime: 1826
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 16-09-2005, 05:25:26
Visar, edhe une qellimisht nuk e cilesova, pasi edhe kjo eshte pjese e problemit.
Shqiptaret kane disa fe, dhe per mendimin tim edhe kjo eshte nje pengese reale per te vene mesimin e fese ne shkolla.

 • Postime: 127
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 16-09-2005, 05:27:30
ke te drejte kur thua se kane shume fe... mirepo mendimi me i drejte eshte qe te mesohet e feja e shumices... e shumica jane  muslimane.

 • Postime: 1826
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 16-09-2005, 05:29:20
Po te tjeret te pakices nuk kane te drejte te mesojne? c'faj kane ata qe jane pakice? A nuk duket si diskriminim ky?

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 16-09-2005, 05:35:19
visar mendoj se gabojsh!
ne perendim organizohen mesimet fetare simbas perkatesise!
kur eshte ora e fees athere ndahen nxenesit!

disa marin mesime te fees katolike, disa ortodokse ndersa te tjeret ndjekin mesimet e fees islame ( ne klase tjeter)!
pse mos praktikohet kjo edhe te na?

skemi te drejte te bejme diskriminime ndaj pakicave por duhet ti respektojme!

votova per PO nese behet si ne perendim ku dmth nxenesit do te zgjedhin a duan ta ndjekin, dhe cilen lende kan deshire ta ndjekin.

#6 ne: 16-09-2005, 05:37:46
Votova ..dhe vota ime ishte jo....(pashe qe shume ashtu paskan votuar)...per nje arsye te thjeshte ...sepse feja nuk eshte dicka e kultivuar qe ne fillesat e tij (qe ne lindje te njeriut)...por nje tendence e re (mendimi im)...dhe shume njerez e keqinterpretojne (si personi me lart)...dhe e fundit ne shqiperi ekzistojne tashme shume institucione ku mesohet pikerisht kjo lloj tendence e re...(pa fyerje) pra ne shkollat publike nuk ka perse asimilohet edhe kjo lloj lende....nuk shoh arsye. pastaj dhe dicka e fundit....ka shume fe ne shqiperi dhe te mendosh qe te inserosh vetem fene Myslymane....nuk me  duket normale pasi do ishte me te vertet nje injorance dhe asgje me teper...do riktheheshim edhe nje here ne Diktature por kesaj here ne ate me te keqe.....diktature fetare...kalofshi mire..dhe nuk dua te fillojne ofesat...thjesht dhashe mendimin tim..kaq.

 • Postime: 127
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 16-09-2005, 05:39:39
jo... pasiqe lenda nuk do te duhej te ishte obligative, sepse edhe besimi nuk eshte obligativ, dhe secili eshte i lire te zgjedh per cfare do te percaktohet... keshtu edhe lenda do te duhej te behej zgjedhore ( mendimi im ) e sa i perket pakices, ata mund ta mesojne fene e vete ne menyra sic kane vazhduar deri me sot... se nuk me duket e drejte per 1% te nxenesve ose 5 % ( te themi ) te futet lende e re :(...

 • Postime: 18
 • Karma: +0/-0

#8 ne: 16-09-2005, 05:39:45

Mesimi fetar eshte padyshim me se i nevosjhem, gati ne gjith boten ka mesim fetar, madje tash edhe ne keto vendet ish komuniste, duhet kuptuar se ne Shqiperi dhe kosove ka nje realitet te ri, nuk do te mesojm me teori darviniste! teori e cila gati askund ne bote nuk mesohet!

Ndersa sa i perket pakices padyshim edhe ata kan te drejt ta mesojn fen e tyre!
 islami  eshte i qarte: .......ne fe nuk ka dhunë...( kuran 2:256)  dhe  .....ju keni fen  tuaj une  kam  fen time.( kuran 109:6)

Po te tjeret te pakices nuk kane te drejte te mesojne? c'faj kane ata qe jane pakice? A nuk duket si diskriminim ky?

 • Postime: 1826
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 16-09-2005, 05:41:17
Dmth Visar, ne shkolla vetem islam dhe te tjeret te vazhdojne sic e kane edhe tani, jo ne arsimin publik.
Nuk me duket ide e mire.

 • Postime: 127
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 16-09-2005, 05:41:46
Une po flas per Kosoven, pasiqe per Shqiperine nuk kam dhe aq njohuri... :(

 • Postime: 1826
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 16-09-2005, 05:42:42
Edhe ne Shqiperi ka disa fe, pra ne parim ideja eshte e njejte

#12 ne: 16-09-2005, 05:50:34
jo... pasiqe lenda nuk do te duhej te ishte obligative, sepse edhe besimi nuk eshte obligativ, dhe secili eshte i lire te zgjedh per cfare do te percaktohet...
kjo ishte ajo qe duhet te kishe thene qe ne fillim..dhe jo te tregohesh si ekstremist.....gjit hkush te ndjek ate fe apo besim qe i perket...e jo te behet si do ti...qarte.

 • Postime: 127
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 16-09-2005, 05:53:51
tashme e kam thene mishel :) nuk ke nevoj te behesh me nerva :P

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

#14 ne: 16-09-2005, 05:58:03
e sa i perket pakices, ata mund ta mesojne fene e vete ne menyra sic kane vazhduar deri me sot... se nuk me duket e drejte per 1% te nxenesve ose 5 % ( te themi ) te futet lende e re :(...

visar perseri me duket gabim!
pse ne perendim organizohen ore mesimi per "pakicen" muslimane dhe futet si lende?
ka shkolla ketu ku ne klase psh ka 30 nxenes e prej tyre jan 5-8 musliman. (flas per disa vende dhe disa shkolla)
per to ftohet extra nje mesues i fees islame.
nese organizohen kuadra edhe per pakicat PSE MOS FUTET SI LENDE E RE?

mos ma mer per ters :) dhe thuaji fjalet me kohe e mos i ban njerzit me nerva :D
selam

#15 ne: 16-09-2005, 05:58:04
po pra pikerisht....dhe une arsye qe te behem me nerva nuk kam.... :)

 • Postime: 127
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 16-09-2005, 06:03:58
ok de une ketu nuk dua te imponoj asgje dhe vetem po jab mendimin tim... kush mendon se e kam gabim le te reagoje ( me mendimin e tij :P )... po mundohem edhe te ngjall pak temen dhe te zhvillojne nje debat te mirefillte e debati i mirefillte nuk behet pa pasur mendime te kunderta :P.... heheheh

priten reagimet :P

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

#17 ne: 16-09-2005, 06:10:24
ok de une ketu nuk dua te imponoj asgje dhe vetem po jab mendimin tim... kush mendon se e kam gabim le te reagoje ( me mendimin e tij )... po mundohem edhe te ngjall pak temen dhe te zhvillojne nje debat te mirefillte e debati i mirefillte nuk behet pa pasur mendime te kunderta .... heheheh

priten reagimet :P

natyrisht je i lire ta shprehish mendimin tend personal!
debatat mund te ngjallen edhe ne menyre tjeter pa i "diskriminuar" te drejtat e tjerve! :)
mos harrojme se shpesh keta tema fetare dhe politike kalojn ne grindje dhe ofendime personale!

ju uroj diskutim te kendshem perplot tolerance dhe mirkuptim! :)
me rrespekt
aida

 • Postime: 7093
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#18 ne: 16-09-2005, 06:54:42
Feja eshte kulture dhe te mesosh rreth saj nuk eshte keq. Por ky mesim le te jepet ne institucionet perkatese dhe jo ne shkolla. Shkolla eshte laike.
Ne qoftese feja do lejohej ne shkolla do plaste nje sherr i madh midis nxenese me besime te ndryshme fetare. Neper libra jepen tema  se si lindi feja, besimet dhe debati midis nxenesve nuk kisht te sosur.
 

 • Postime: 445
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#19 ne: 16-09-2005, 07:27:15
Feja eshte kulture dhe te mesosh rreth saj nuk eshte keq. Por ky mesim le te jepet ne institucionet perkatese dhe jo ne shkolla. Shkolla eshte laike.
Ne qoftese feja do lejohej ne shkolla do plaste nje sherr i madh midis nxenese me besime te ndryshme fetare. Neper libra jepen tema se si lindi feja, besimet dhe debati midis nxenesve nuk kisht te sosur.
 

Te lumshin duart moj Erlehta per kete qe ke shkruar e nuk me mundon mua aspak!  ;)

 • Postime: 1533
 • Karma: +6/-0

#20 ne: 16-09-2005, 09:56:10
Mendoj se mesimi i fese duhet te jete opcional. Secili nxenes mund te zgjedh ndermjet feve oficiale brenda shtetit (ose komunes, ku di un). Nje mesim i tille besoj se do ngriste vlerat morale te femijeve dhe do vertetonte veten si hap i mire! Jam kunder futjes se fese si obligative dhe kunder futjes se nxenesve te feve tjera ne mesim te nje feje tjeter (pervec nese vet ata kerkojne)!

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 16-09-2005, 09:59:16
gjeja me e mire eshte qe mesimi i fese te behet se ne usa, fakultativ(me deshire). kush do le te mesoj per islamin dhe  kush do per krishterimin.

nuk ka pse te hapen sherre dhe probleme.

P.S eshte me mire te mesohet feja se sa darvinizmi.

 • Postime: 1609
 • Karma: +10/-0

#22 ne: 16-09-2005, 10:46:16
Asnjehere shqiptari s'kishte mesuar fene ne shkolla (te pergjithshme), por kesaj rradhe s'kemi per te leshuar pe..

Ata qe jane kunder, jane pak. Ne Kosove, ne vitin e kaluar, mbi 70% te shqiptareve ishin PRO per nje lende fetare ne shkolla.

Pastaj, karakteristike e shqiptareve; Frika nga Feja. O popull, feja s'te heq kafshaten nga goja, e as s'te bastardizon, por te kultivon ndergjegjen, e te fisnikeron shpirtin.

A s'eshte bukur, kur femijet mesojne se sa e keqe eshte vjedhja, bixhozi, genjeshtra, etj., e t'i urrej jo pse mesuesi ia tregon shkopin, e as pse babi s'do t'i blej çokollada,por ne shenje rrespekti ndaj Atij qe degjone dhe sheh mire (edhe atehere kur s'e sheh njeri!).

 • Postime: 440
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 16-09-2005, 11:05:01
Diku, ne nje hapesire tjeter te ketij forumi kam postuar nje shkrim qe me eshte dukur interesant per tu diskutuar lidhur me realitetin fetare ne Kosove, gje qe te ben te mendosh se si shpesh drejtues te institucioneve fetare i nderrojne pikepamjet ne baze te leverdise fetare te momentit dhe jo te parimeve te tyre fetare. Po e sjell edhe njehere kete shkrim, dhe me falni nese eshte pak i gjate.
Muhamed Jusufi - Kajolli  
   
Ateistët në parim janë kundër çdo ideje që ka bazë teiste, e aq më tepër kur ato janë fetare. S'do mend se do të kundërshtojnë çdo iniciativë të popullit që buron nga teistët ose fetarët. Por, ajo që më shumë më habitë, janë priftërinjtë dhe motrat e "nderit" që parapëlqejnë edukatën seksuale para asaj fetare.Njerëzimi ka dy drejtime, i treti nuk ekziston. Njëri është ateist - teist dhe tjetri fetar. Programet ndër njerëz ose janë me prejardhje qiellore ose njerëzore. Si kjo e dyta, kemi me miliona. Këto ndryshojnë në formë dhe përmbajtje, por në esencë mbeten një. Ato vazhdojnë të janë në kundërshtim permanent me fetarët.

S'do mend se shoqëritë që kanë dalë nga regjimet ateiste parapëlqejnë edukimin ndryshe nga teistët. Por kur është në pyetje programi qiellor i pastër, këto dy drejtime i bashkojnë forcat e tyre dhe rreshtohen në një strategji. Komunizmi, si dhe shumë ideologji simotra çoroditëse që polli njerëzimi, vazhdojnë të janë prezente dhe shumë të fuqishme. Por ajo që neve na intereson janë shqiptarët. S'ka dyshim se ish komunistët kanë bërë aleancë me teistat shqiptaro-krishterë. Kjo thuajse, çdo ditë vërehet në mediat elektronike, të shkruara etj.. Këtë aleancë të heshtur e shohim edhe në tubime të ndryshme. Aty ku duhet të jepet mendimi për problemet kombëtare ftohen vetëm priftërinjtë, ndërsa hoxhallarët anashkalohen.

Shikuar nga ky kënd, shqiptarët që ndjekin mësimet e islamit në një farë mënyre duken sikur të janë "armiqtë" e vendit. Natyrshëm pyesim, pse duhet të trajtohen myslimanët si pengues i zgjidhjes së problemit kombëtar. Cili është argumenti "elitës"sonë? Shqiptarët musliman edhe pse të anatemuar, kanë zemër të madhe, dhe janë shumë modestë. Ata nuk luftuan për mburrje, por për mbrojte të vendit, detyra tyre ishte sikur e secilit individ që e ndiente veten shqiptar, prandaj edhe pse postuar nga niveli duhur kombëtar kryen detyrën kundër shfarosjes.

Nëse dikush, muslimanët i sheh të "prapambetur", duhet ta kuptojë se feja islame nuk i la prapa, por mos qasja e tyre në edukim e mirëfilltë, si shumë shqiptarë. Okupimet në një anë dhe neglizhenca në anën tjetër ishin dy faktor shumë të mëdhenj që jemi këto që jemi sot. Sidoqoftë të dy grupet duhet të kenë durim. Nëse elita jonë ka qëllime njëmend të mira, duhet t'i gëlltisë mangësitë e vëllezërve dhe motrave të tyre, sepse i përkasin një trungu (qofshin fetarë, teistë ose ateist). Për hirë të së ardhmes, elita duhet të jetë më konstruktive, ajo duhet ti afrojë bashkëkombësit e vet. Ajo, mjerisht jo vetëm që nuk i afron në tryezë me ta, por ajo i neglizhon, për të mos thënë i dëbon në mënyrë të vrazhdë. Vrazhdësia nuk sjell harmoninë dhe mirëqenien e shumë dëshiruar nga të gjithë ne, ajo vetëm sa na lë prapa edhe më shumë. Ndarja hap korridore të reja prej të cilave mund të futen erëra të shpërbërjes ose zhdukjes.

Kemi shfarosje që vijnë nga jashtë, sikur ai serb, dhe nga brenda, që i quajmë vetëshkatërrime. Shfarosja e jashtme për një periudhë kohore mbase është ndërperë, por shfarosja e brendshme është më e rrezikshme se ajo e jashtmja. I Dërguari Allahut, kur po kthehej prej një beteje ngadhënjimtare, qytetarët ia uruan fitoren, ai ju tha: Lufta për të cilën ju mendoni se përfundoi ishte shumë më e lehtë se, lufta të cilën e kemi përpara. I thanë: po cila është ajo luftë? Tha: lufta me vetveten. Sipas kësaj, lufta me serbët do të duhej t'ishte shumë më e lehtë se lufta jonë e brendshme, pra edukimi gjeneratave.

Priftërit lobojnë për edukimin seksual në dëm të atij fetar

Në shumë vende hasim të flitet për edukimin seksual dhe fetar. Ajo që është më rrëqethëse është edukata fetare, përballë e ka edukatën seksuale-sa analogjizëm idiotesk. Përpiluesit e programeve shkollore mendojë se edukata seksuale është e dobishme se sa fetare. Për t'i manipuluar popullin, kërkojnë lobe ndër priftërinjtë shqiptarë, sikur kjo e fundit tani intervista me priftin Nosh Gjolaj në gazetën Express e datës 21.06.2005 e shumë të tjera të më hershme.

Priftërinjtë katolik edhe pse teistë, në këtë rast iu janë bashkuar politikës ateiste (ish-komunistët). Islamistët kanë parimet e tyre, ndryshimi politikave gjeografike, nuk i bën ata që t'i ndryshojnë parimet e tyre. Islami është revelatë për mbarë njerëzimin. Qenia njerëzore kishte nevojë për udhëzimin e Zotit, prandaj ai nuk ka kompetenca t'i ndryshojë ato udhëzime. Njeriu është i lirë t'i pranojë ato udhëzime ose t'i mohojë, por jo t'i ndryshojë. Prandaj muslimanët tek e fundit nuk mbajnë përgjegjësinë për vetëshkatërrim. Secili bën si të dojë, dikush mendon të shpërblehet në këtë botë e tjetri në botën tjetër, por secili duhet ta ketë parasysh që mos të bëhet barë, pengues dhe i dëmshëm për tjetrin. Fatkeqësisht shumica e elitës shqiptare duke menduar se po i "mbrojnë" të krishterët, muslimanët po i diskriminon.

Prandaj ky debat

Përgjegjësia e një muslimani është të mos qëndrojë inferior e as indiferent, ai ka të drejtë morale sa edhe një jomysliman që ka lindë në këtë hapësirë gjeografike. Disa padrejtësisht mendojnë se muslimanët me çdo kusht duan ta fusin edukimin fetarë, pastaj "synojnë" shoqërinë musliame, të tërën. Jo, ate që muslimanët duan është që t'u lihet hapësira alternative islame. Populli duhet ta gëzojë këtë të drejtë, e ta sheh mendimin alternativ. Tani më, nuk jemi në sistemet një alternativ që sundoni vendin.

Alenca e heshtur midis ateistëve dhe priftërinjve shqiptar

Në emër të "mbrojtjes" së krishterëve, ateistat kanë bërë aleancë midis tyre. Duke filluar nga presidentët, kryeministrat (në Kosovë e Shqipëri), pastaj "liderët" në Maqedoni. Kundër kujt është kjo aleancë? Cili është qëllimi tyre?  Këto dhe shumë pyetje të tjera që mund të dalin në këtë kontekst na bëjnë të dyshojmë për ditë më të mira.

Ateistët në parim janë kundër çdo ideje që ka bazë teiste, e aq më tepër kur ato janë fetare. S'do mend se do të kundërshtojnë çdo iniciativë të popullit që buron nga teistët ose fetarët. Por, ajo që më shumë më habitë, janë priftërinjtë dhe motrat e "nderit" që parapëlqejnë edukatën seksuale para asaj fetare. Ata që shfaqin neveri ndaj seksit na "mësojnë" se edukata seksuale, është para asaj fetare në shkollat tona,-çfarë ironie! Hiqen se kanë frikë nga përhapja e homoseksualitetit! Nga kush po i dëgjojnë këto fjalë, nga ata që nuk e "njohin" natyrshmërinë e seksin.

Por shtrohet pyetja, cila është aleanca midis shqiptarëve të krishterë dhe ateistë (komunistë)? Aleanca është kundër shqiptaro-muslimanëve. Marrim guximin të themi këtë ngase priftërinjtë evropian duke filluar që nga shtetet Skandinave e deri në kufijtë ballkanik. Këta kanë bërë përpjekje që fëmijët e tyre të mësojnë edukimin fetarë, dhe pas konsultimeve me ateistët e bashkëkombësve të tyre, ranë në ujdi që edukimi fetarë të zhvillohet nëpër shkollat laike. Pra, cila është arsyeja fetare e priftërinjve tanë që nuk dakordohen me priftërinjtë tjerë në botë!? Pra, këtu në pyetje politika vendore, është frika. Krishterët si minoritet ndër shqiptarë, mohojnë edukimin fetarë në shkolla, dhe parapëlqejnë edukatën seksuale në vend të asaj fetare. Por kjo nuk ndodh në Evropën e civilizuar.

Kush është humbës?

S'do mend se humbës mbeten shqiptarët (pa marrë parasysh se në çka besojnë). Shqiptarët në vija të trasha janë mbi 80% musliman, mungesa e edukimit fetarë do t'i bëjë ata të duken si popull me "bisht" (ashtu si na thoshin më herët edhe serbët). Elita jonë mendon ndryshe, populli ndryshe gjithashtu edhe krishterët tanë ndryshe. E tërë kjo disharmoni rezulton në mos seriozitet dhe strategji pa adresë. Të krishterët mundësitë i kanë shumë më të volitshme, për edukimin e fëmijëve të tyre, në objektet e kultit, sepse numri kishave në proporcion me besimtarët është i mjaftueshëm. Ndërsa muslimanët kushtet i kanë shumë të pa volitshme, sepse numri i xhamive në proporcion me besimtarët është shumë i vogël. Mungesa fetare ka nxjerrë individë të papërgjegjshëm, evropianët ia kanë frikën, për shkak të trafikimit të drogës, femrave dhe fëmijëve. Ne me një shkop magjik nuk mundemi ta shndërrojmë këtë popull të edukuar. Populli kthesat i merr shumë ngadalë, prandaj kur ai ka lirinë e plotë të edukimit dhe ka disa alternativa të zgjedhjes ai do të vetëdijësohet dhe do të shkojë andej nga i duket më mirë. Sot vetëdija njerëzore ka arritur në atë nivel, saqë nuk pengon alternativat ndërnjerëzore, por si duket ne jemi shumë larg këtij niveli.

Zgjidhja

Kisha kërkuar nga elita shqiptare, para se t'i jep këshillat përfundimtare për edukatën seksuale dhe atë fetare le të merren me leximin e Kur'anit dhe librave të tjerë edukativ. Kur'ani është libri i cili ia dha të drejtën e gruas më shumë se askush tjetër më herët. Kur'ani dhe praktika e Muhammedit s.a.v.s. na mësoi edhe për edukatën seksuale. Muslimanët aspak nuk janë kundër edukimit të lëndës seksuale, por kundërshtimi vjen  për formën që i ofrohet shoqërisë sonë, gjegjësisht fëmijëve tanë.Autori është drejtor i Shoqatës Kulturore "Zëri Ynë"


 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 16-09-2005, 11:34:26
Une jam PER futjen e mesimeve fetare neper shkolla.

Gjersa dihet se nga feja nuk meson gje te keqe, nuk ka arsye perse te mos futet.

Temat e fundit