×
Hyrja
Profili

Sondazh

A duhet vene mesimi i fese si lende shkollore?

Po
45 (62.5%)
Jo
26 (36.1%)
Nuk e di
1 (1.4%)

Numri i anetareve qe votuan: 59

Mesimi i fese ne shkolla

Mesimi i fese ne shkolla

· 107 · 14608

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#25 ne: 16-09-2005, 11:59:14
ne maqedoni 2 vjetet e fundit eshte aplikuar mirepo sivjet, nuk di c'u be dhe eshte hjekur...
nderkaq qe dy vite ne maqedoni kan aplikuar lenden fetare ne arsimin fillor, edhe ate ne klase te 3

respekt

 • Postime: 1632
 • Gjinia: Mashkull
arbias
#26 ne: 16-09-2005, 13:20:37
Po edhe me at PO te madhe se sikur te behet ne shkolla edhe landa e fefe shum me e shndritshme do te dalin gjeneratat e reja

 • Postime: 20
 • Gjinia: Mashkull
AlbMuslim-Ku
#27 ne: 16-09-2005, 16:10:14
PO e madhe e SHTYPIT ... PO

Edhe tek ne shqiptaret kjo nuk ka qka te bej konfuzion , duke pas parasysh se 99% te shqiptareve jemi Musliman .
Atehere per 1 % te shqiptareve jomusliman nuk eshte problem.

Keshtu PO per lend fetare dhe per Gjenerata te Moralshme dhe te ngritura shpirterisht.

Me Respekt
Alb!

 • Postime: 7065
 • Gjinia: Femer
erlehta
#28 ne: 16-09-2005, 16:22:49

AlbMuslim-Ku
Me duket se nuk behet fjale vetem per fene islame! Nuk duhet te shprehesh me mosperfillje per fene tjeter.
Edhe sikur ne nje te ardhme do te lejohej mesimi i fese ne shkolle, librave mesimor do tu shtohet e nje tekst tjeter teologjia ku te perfshije gjithe llojet e besimeve.

 • Postime: 20
 • Gjinia: Mashkull
AlbMuslim-Ku
#29 ne: 16-09-2005, 16:39:51
Falemnderit per Plotesimin .

Me Respekt
Alb!

 • Postime: 610
Muslimanja
#30 ne: 17-09-2005, 11:29:52
Cfare te keqe ka te mesohet se si te besohet ne Zot?
Cfare te keqe ka te inicohet ndergjegjesimi, morali i mire, edukata, besnikeria?
Cfare te keqe ka te mesohet se sa veper e lige eshte prostitucioni? - E se cfare do t'i pret ne jeten tjeter - te liget..?  (Ne vend se te mesohet se si te behet prostitucion - edukata seksuale)?!

Feja nuk eshte kulture.
Feja eshte me shume.

Feja per nje besimtar te devotshem eshte ajer, jete, ushqim, shprese, qellim..!

 • Postime: 2357
 • Gjinia: Mashkull
kreksi
#31 ne: 17-09-2005, 13:03:44
Zoti e shpetoft popullin shqiptarë nga idet e mbrapshta shkatrruese, nxitëse dhe idet që e demtojn interesin e trojeve shqiptare(shtetit)

 • Postime: 1364
 • Gjinia: Mashkull
xhavo
#32 ne: 17-09-2005, 13:35:28
Mësimi zgjedhor i fesë ka rëndesi jetike. Kjo qon drejt pjekurisë dhe vetëdijësimit, qoftë etik-moral, qoftë kombtar. Shkollat laike janë imponim dhe doktrin me vetë, ashtu sic do të ishte futja e vetëm një feje apo ideologjie në shkollat tona.

 • Postime: 1578
 • Gjinia: Mashkull
Scard
#33 ne: 17-09-2005, 14:22:59
Mesimi fese behet kudo dhe ne shtetet e Evropes perendimore.
Mesimi jipet sipas besimit te secilit nxenes dhe ai nuk jipet nga ndonje prift apo hoxhe por nga mesuesit.
Nese do te behej keshtu dhe te ne atehere OK!

 • Postime: 294
N I K
#34 ne: 17-09-2005, 14:59:52
JO dhe force madje!
1 - Ne radhe te pare Feja nuk eshte 1 element i rendesishem ne jeten e individit i cili mund te jetoje edhe pa te .
2 - Nqs do ta mesoj  atehere fare mire kur te jet ne 1 moshe madhore dhe i afte te kuptoj dhe te mendoje me trurin e tij eshte i lire ta beje.
3- Studimi do ishte me mire te shtrihej thjesht ne aspektin e NJOHJES SE HISTORISE FETARE DHE TE FEVE dhe JO i studimit te fese si nje stil jete dhe "forma mentis" qe con drejt "modus operandi" efektet e te ciles historia i ka deshmuar shume mire: ekstremizem, fondamentalizem, sektarizem, dhune fetare, pushtet ekonomik i derivuar nga ai fetar, luftra dhe genocid, injoranc dhe padije, etj etj .
 

 • Postime: 127
 • Gjinia: Mashkull
Visar.Bali
#35 ne: 19-09-2005, 02:53:01
hehehehe
si thua ti bnik padituri eshte te meshosh permendesh librin ( e vetem qe mund te mesohet permendesh ), prej te cilit shkenca moderne po zhvillohet, e ne te cilin ka edhe njohuri nga historia, biologjia, ligje te fizikes etj etj...? gabim te duket kjo?
nuk pajtohem me ty.
Nxenesit eshte e vertete se nuk duhet te obligohen te mesojne keto lende per ate kam thene edhe me heret se lenda duhet te jete zgjedhore e jo obligative. Femijet posa tu futet nje lende e re ju tregojne prinderve keshtuqe prindet do tu tregojne atyre qfare duhet te bejne... pra dmth prindi zgjedh me te miren per femiun e vet.
duhet te futen lendet fetare me cdo kusht... por cfare te bejme qe nuk jemi une e ti ata qe vendosin :(.
Qelllimi eshte futja e lendes fetare ne procesin mesimor e pastaj kush te doje le ta studioje e kush te doje mos ta studioje. smund te quhet padituri marrja e njohurive nga nje lemi me shume ( perveq atyre qe veq i mesojne ). Llogjiko ;)

 • Postime: 390
 • Gjinia: Mashkull
Positive
#36 ne: 19-09-2005, 07:37:49
Jam dakort qe Mesimi i Fese te mbahet ne shkolle, vetem ne rast se librat shkollor mbi Religjionin te botohen dhe te jene nen kujdesin e Ministrise se Arsimit dhe te mos jete i shkruar nga nje prift apo hoxhe, pra me nje fjale nga nje studiues/ekspert laik ne fushen e Religjioneve ne Bote!

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#37 ne: 19-09-2005, 07:52:54
Jam dakort qe Mesimi i Fese te mbahet ne shkolle, vetem ne rast se librat shkollor mbi Religjionin te botohen dhe te jene nen kujdesin e Ministrise se Arsimit dhe te mos jete i shkruar nga nje prift apo hoxhe, pra me nje fjale nga nje studiues/ekspert laik ne fushen e Religjioneve ne Bote!

 si mundet nje "ekspert laik" te shkruaj mbi biblen apo kuranin? sa do ekspert te jete ky laiku kurr nuk mund te di sa di nje fetar. dhe ministria e arsimit nuk ka ekspert qe redaktoj librat fetar.

 • Postime: 390
 • Gjinia: Mashkull
Positive
#38 ne: 19-09-2005, 07:59:37
Ekspertet jane, edhe pse jane te pakte (s'po jap emra... kemi ekspert qofte ne Kosove dhe ne Shqiperi), por fatkeqesisht ne shqiptaret nuk i vlersojme ekspertet shqiptar ne lami te ndryshme, por vleresojme me shume te huajin!

Nuk behet fjale ketu per Mesim mbi Biblen ose Kur'anin, por Mesim i Fese, pra eshte nocion me i gjere, ku ne menyre sintetike shtjellohen Religjionet e medha te botes, hapesire me te madhe ne planprogram mund te zene Religjionet Monoteiste (Krishterimi, Islami dhe Feja Hebreje).

gjithe te mirat,
P.

 • Postime: 47
 • Gjinia: Femer
NuKeDi
#39 ne: 19-09-2005, 13:19:50
Nuk po di cka me thane vetem se nje ide me shkrepi ne koke.

Cka mendon me fut nje pjese te mesimit fetar ne librin e edukates qytetare?

 • Postime: 294
N I K
#40 ne: 21-09-2005, 08:35:37
hehehehe
si thua ti bnik padituri eshte te meshosh permendesh librin ( e vetem qe mund te mesohet permendesh ), prej te cilit shkenca moderne po zhvillohet, e ne te cilin ka edhe njohuri nga historia, biologjia, ligje te fizikes etj etj...? gabim te duket kjo?
nuk pajtohem me ty.
Nxenesit eshte e vertete se nuk duhet te obligohen te mesojne keto lende per ate kam thene edhe me heret se lenda duhet te jete zgjedhore e jo obligative. Femijet posa tu futet nje lende e re ju tregojne prinderve keshtuqe prindet do tu tregojne atyre qfare duhet te bejne... pra dmth prindi zgjedh me te miren per femiun e vet.
duhet te futen lendet fetare me cdo kusht... por cfare te bejme qe nuk jemi une e ti ata qe vendosin :(.
Qelllimi eshte futja e lendes fetare ne procesin mesimor e pastaj kush te doje le ta studioje e kush te doje mos ta studioje. smund te quhet padituri marrja e njohurive nga nje lemi me shume ( perveq atyre qe veq i mesojne ). Llogjiko ;)
Visra i Balit!
Ndershmerisht un me ty nuk arrij te komunikoj dot, pasi ne cdo bised  madheria juaj nuk eshte ne gjendje te trajtoj problemin ne te gjitha aspektet (ky eshte opinion personal dhe n uk ka tendenca fyerje)
1- Un nga ana e babes duhet te jem  mysliman ndersa nga mamaja otodoks, por prindrit e mi jan rritur ne 1 shqiperi laike dhe jan ateist qe te dy, gjithashtu edhe un.  Heren e pare qe kam hyre ne 1 institucioin fetar ka qene ne moshen 17 vjec, dhe sinqerisht pervec bukurise se veprave te artit dhe stilit artektonik te ndertesave nuk gjeta asgje tjeter qe mund te me interesonte.

2- Ne lidhje me opinionin tend se shkenca po kopjon nga librat fetare, te themi te drejten nuk eshte e sakt fare, perkundrazi ajo qe me rezulton mua nga studimet qe kam kryer (ne universitet dhe personalisht) del qe jan pikerisht librat fetare te bibles, kuranit etj qe kan kopjuar shkrimet antike te Sumereve (sanskrishte kuneiforme) ne Mesapotami  ne mijvjecarine e 3-4 para eres sone.
Origjina e ketij populli eshte e panjohur, nuk dihet nga kan ardhur (dhe eshte gaf e jashtezakonshme te thuash qe banuesit e sotem te irakut dhe iranit jan pasardhesit e tyre pasi nga deshmite e lena Sumeret ishin rac europiane dhe jo arabe).
Ishin njohes se medhenj te astrologjise dhe shkencave  ekzakte,ishin te paret qe perdoren numrin,  shpiken kalendarin qe perdoret dhe sot, njihnin dhe perdornin matematiken, ekuazionet algjebrike te grades se trete dhe sisteme te ndryshme, te afte te benin llogaritje te sakta ne fushen e ndertimit inxhinerike, shpiken shkrimin qe me vone do perfeksionohet  nga Kretezet me ane te kodit "Linear B", inxhinier te jashtezakonshem krijuan kanale te medhaja ku mund te navigoje dhe bonifikuan Mesopotamine e Poshteme, krijuan shkollen si vend kulture dhe istruimi, njihnin bimet mjekesore, ishin te paret  (mbreti Eannatum)qe krijuan ligjet dhe istitucionet ligjore. Ishin nje popull tregtaresh dhe kishin raporte te shumta shkembimi dhe ne te gjitha fushat  me te gjitha vendet qe i rrethonin dhe jo: Yemen, vendet e Gjirit Persik, Egjipti, me qytetet e Lugines se Indios etj.
Per ti rene shkurt se u zgjata E Verteta eshte se te gjitha fete dhe besimet fetare ngjajne me njera tjeteren pikerisht sepse kan kopjuar nga 1 qyteterim i vetem nga ku kan marre bazat, shtyllat , principet kryesore te kultures dhe shoqerise se tyre te mevoneshme.
Dihet shume mire qe Islamizmi si fe e ka fillesen me 600 te eres sone, pas krijimit te fese krishtere dhe ebree te cilat dihet nga cdo studjues qe jan si vazot komunikuese!

3- Nje prind ka pergjegjesi ndaj femijes se vet, por ama jo ta detyroje per te studjuar dicka qe eshte sic e ke thene edhe ti opcionale dhe jo obliguese, pasi jo te gjith prinderit jan njerez me 1 kulture te gjere dhe te afte te kuptojne se cfar duhet dhe eshte i afte te mesoje dhe studjoj femija i tyre.  Te kerkoj te besh 1 krahasim me prinderit e tu, sbesoj se ata jan me te shkolluar dhe me te ditur sesa ti apo jo!?

     
mishel
#41 ne: 21-09-2005, 10:01:45
shume e vertet shume e sakte ajo qe ke shkruar bnik2...fjalet qe mund te thoja une do ishin te teperta mbas asaj te ke shkruar ne menyre teper te perkryer...pra asnjehere feja nuk duhet te jete obligim.....duhet te jete nje zgjedhje vetem nga personi perkates, kalofshi mire dhe respekte :)

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#42 ne: 21-09-2005, 10:13:42
nuk e kuptoj pse e zmadhoni ceshtjen. eshte shume e thjeshte nese lendet fetare te beheshin ne menyre fakultative. kush te doje le ti zgjedhi dhe kush nuk do mos ti zgjedhi.

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#43 ne: 21-09-2005, 10:17:08
Nese shkohet sipas ligjit, atehere lendet fetare doemos te jene fakultative dhe jo te detyruara.

Kjo metode u perdor ne Maqedoni para dy vitesh, por, interesim shfaqen vetem muslimanet, ndersa nga ana tjeter, orthodokset maqedonas e injoruan komplet, keshtu qe per 2-3 vite ky eksperiment u nderpe, dhe mendohet qe te rifilloje ne vitin e ardhshem.

 • Postime: 127
 • Gjinia: Mashkull
Visar.Bali
#44 ne: 22-09-2005, 03:39:41
hahahah bnik fillove ti me shkrimet historike te pabaza hahahah te lumte... prindet e mi jane me te shkolluar se une. dy pikat e para sdua ti shtjelloj hiq se jan plotsisht te gabuara. nejse une nuk e kam thene se duhet prindi ta obligoje femijen nejse ti lexon midis rreshtave :P... kaq se spo du me zgjat shum edhe nime spo du me debatu me ty mo edhe me storiet tua 20000 vjecare  per tcilat nuk ka kurrfare faktesh qe ti vertetojne... perveq shkrimeve te historianeve ( ateiste :) )
Respekt

 • Postime: 294
N I K
#45 ne: 23-09-2005, 09:52:21
hahahah bnik fillove ti me shkrimet historike te pabaza hahahah te lumte... prindet e mi jane me te shkolluar se une. dy pikat e para sdua ti shtjelloj hiq se jan plotsisht te gabuara. nejse une nuk e kam thene se duhet prindi ta obligoje femijen nejse ti lexon midis rreshtave :P... kaq se spo du me zgjat shum edhe nime spo du me debatu me ty mo edhe me storiet tua 20000 vjecare per tcilat nuk ka kurrfare faktesh qe ti vertetojne... perveq shkrimeve te historianeve ( ateiste
Respekt


1- SHKRIMET NUK JAN TE MIAT POR I PERKASIN HISTORISE,  DHE PERSA I PERKET BAZAVE TE TYRE ATEHERE DO ISHTE ME MIRE QE TE SHKOJE E TEDISKUTOJE ME ATA QE E KANE KRIJUAR ATE HISTORI  QE TI E QUAN TE PA-BAZE.

2- ME CUDIT FAKTI QE PRINDERIT E TU QENKAN KAQ TE SHKOLLUAR DHE QE NUK KAN MUNDUR TE TE SHKOLLOJNE TY, PER FAKTIN E THJESHTE SE CDO INDIVID I SHKOLLUAR E DI SHUM MIRE QE DIJA NUK ESHTE 1 OPINION  POR ESHTE DICKA ME THELLE DHE QE CON NE DREJTIME TE NDRYSHME (EKSPLOZION VS IMPOSION).

3- NQS E KE LEXUAR MIRE DHE ME VEMENDJE SHKRIMIN TIM (GJE QE DYSHOJ SE E KE BERE)  NUK KAM SHKRUAR SE TI KE BERE DEKLARATA TE TILLA (?) ESHTE X TU CUDITUR SE ME DUKET FLASIM TE DY TE NJEJTEN SHQIPE PAK A SHUME   ^o)

4- SHKRIMTARET ATEISTE NE ATE PERIUDHE TE CILES TI I BEN REFERIM NUK EGZISTONIN DHE GJITHSHKA QE KAN STUDJUAR DHE ANALIZUAR , ATA E KAN MARRE PIKERISHT NGA TE NJEJTAT LIBRA FETARE QE "MADHERIA JUAJ" LEXON DHE PERSERIT SI PAPAGALL. SHPRESOJ SE DO KESH TE PAKTEN 1 OPINION  TE VETEM DHE TE TENDIN PERSONAL NE JETE.

P.S.: GJITHSHKA NE KETE SHKRIM NUK KA ASGJE PERSONALE DHE FYESE NDAJ PERSONIT NE FJALE.

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#46 ne: 23-09-2005, 09:55:20
Bnik, nuk duhet te mohohet fakti qe shume gjera qe kane te bejne me historine jane shkruar nga Ateiste.

Mjafton te lexosh "Antologjia e Gjuhes Shqipe" dhe do te vertetohesh se me cfare banaliteti shprehen autoret ne fusnotat e librit.

Dhe nuk eshte vetem libri i lartepermendur, por jane me bollek.

 • Postime: 309
 • Gjinia: Mashkull
nobody
#47 ne: 25-09-2005, 18:15:43
Mësimi i FÚsë mund të futet në shkolla,por jo në ato fillore dhe të mesme!Futje e mësimit fetar në shkolla ku mësojnë fëmijët është krim.Feja duhet të mësohet kur fëmijët të kenë arrijtur moshën 18 vjeqare e tutje.Si fëmi atyre u imponohet me dhunë gënjeshtra,por si të rritur dhe të pjekur  do jetë e pamundur ti mashtrosh.Kush do të mësojë për Fenë,duhet të mësojë kur ai vet e zgjedhë me dëshirën e tij e jo me ate të shtetit apo prindit.Kjo është zgjidhja më e drejtë,pasi që feja është ushqim shpirtëror personal e jo shoqëror,sepse secili ka nga një"shpirtë"dhe nuk e ka të lidhur me shtetarët as me prindërit!

Detyrimi i fëmijëve të mësojnë fenë është shkelje flagrante e të drejtave të fëmijëve,njësoj sikur detyrimi i tyre të pijnë alkohol,duhan,drogë etj.

 • Postime: 1632
 • Gjinia: Mashkull
arbias
#48 ne: 26-09-2005, 07:15:19
Mësimi i FÚsë mund të futet në shkolla,por jo në ato fillore dhe të mesme!Futje e mësimit fetar në shkolla ku mësojnë fëmijët është krim.Feja duhet të mësohet kur fëmijët të kenë arrijtur moshën 18 vjeqare e tutje.Si fëmi atyre u imponohet me dhunë gënjeshtra,por si të rritur dhe të pjekur do jetë e pamundur ti mashtrosh.Kush do të mësojë për Fenë,duhet të mësojë kur ai vet e zgjedhë me dëshirën e tij e jo me ate të shtetit apo prindit.Kjo është zgjidhja më e drejtë,pasi që feja është ushqim shpirtëror personal e jo shoqëror,sepse secili ka nga

një"shpirtë"dhe nuk e ka të lidhur me shtetarët as me prindërit!


Mosha te cilen duhet njeriu te dij dhe te zgjeth besimin e tij esht

Detyrimi i fëmijëve të mësojnë fenë është shkelje flagrante e të drejtave të fëmijëve,njësoj sikur detyrimi i tyre të pijnë alkohol,duhan,drogë etj.
Mësimi i FÚsë mund të futet në shkolla,por jo në ato fillore dhe të mesme!Futje e mësimit fetar në shkolla ku mësojnë fëmijët është krim.Feja duhet të mësohet kur fëmijët të kenë arrijtur moshën 18 vjeqare e tutje.Si fëmi atyre u imponohet me dhunë gënjeshtra,por si të rritur dhe të pjekur do jetë e pamundur ti mashtrosh.Kush do të mësojë për Fenë,duhet të mësojë kur ai vet e zgjedhë me dëshirën e tij e jo me ate të shtetit apo prindit.Kjo është zgjidhja më e drejtë,pasi që feja është ushqim shpirtëror personal e jo shoqëror,sepse secili ka nga një"shpirtë"dhe nuk e ka të lidhur me shtetarët as me prindërit!

Detyrimi i fëmijëve të mësojnë fenë është shkelje flagrante e të drejtave të fëmijëve,njësoj sikur detyrimi i tyre të pijnë alkohol,duhan,drogë etj.

Per tÚ rujt nje femij nga  te kqijat mosha e tij kur ai fillon ta kupton te miren dhe te keqen esht 13 vjeq per at atij i duhet ta msoj te miren dhe te kqijat jo vetem ne shtepi se ai gjysmene dites esht ne shkollÚ Por edhe ne shkollÚ ai duhet tÚ mson te mirat dhe tÚ kqijat.

 • Postime: 100
 • Gjinia: Mashkull
Hipi
#49 ne: 26-09-2005, 17:04:37
Cfare te keqe ka te mesohet se si te besohet ne Zot?
Cfare te keqe ka te inicohet ndergjegjesimi, morali i mire, edukata, besnikeria?
Cfare te keqe ka te mesohet se sa veper e lige eshte prostitucioni? - E se cfare do t'i pret ne jeten tjeter - te liget..?  (Ne vend se te mesohet se si te behet prostitucion - edukata seksuale)?!

Feja nuk eshte kulture.
Feja eshte me shume.

Feja per nje besimtar te devotshem eshte ajer, jete, ushqim, shprese, qellim..!
Cfare te keqe ka te mesohet se si te besohet ne Zot?
Asgjë të keqe nuk ka, nëse së pari mësohet besimi në shoqërin shqiptare.
Cfare te keqe ka te inicohet ndergjegjesimi, morali i mire, edukata, besnikeria?
Asgjë përderisa ato hynë në funksion të shqëris shqiptare
Cfare te keqe ka te mesohet se sa veper e lige eshte prostitucioni? - E se cfare do t'i pret ne jeten tjeter - te liget..?  (Ne vend se te mesohet se si te behet prostitucion - edukata seksuale)?!
Është shkelje e të drejtave të njeriut. Prostitucioni ka lindur para fesë. Nga kjo kuptohet se edhe ajo ka rolin e vetë në një shoqëri sikurse ka feja. I ndihmon apo nuk i ndihmon prostuticioni një shoqërie mvarret nga nevojat dhe orientimi i saj. Në vende të industrializuara ajo kryen një shërbim, zvoglonë dhunimet seksuale sikurse feja që zvglonë kriminalitetin në shumë drejtime.  Thënë me shkurt që të kuptohemi më mirë zoti (jo feja) e ka falë seksualiteti, në mes të femres dhe mashkullit si arriet deri te kjo vendosin rregullat e shoqëris që e ka falë zoti, nuk vendosë feja.

Në këtë botë zotërojnë ligjet që nxjerrë shoqëria, ajo përgjegjet para zotit për këtë botë jo feja. Për këtë tregon më së miri historia e vetë shoqëris shqiptarëve. Ajo i përgjegjet gjatë gjithë kohës zotit, për gjërat çka bënë dhe çka ka bërë ajo (paguhet dhe shpërblehet). Ligjeve të zotit nuk i përgjegjen vetëm Priftërinjët, Hoxhallarët,..individët por edhe shoqëria (shqiptare,  jo shoqëria katolike, islame, orthokse ato mund të hekin dorë nga ne po shoqëria shqiptare nuk hekë dot dorë nga ne se përndryshe shkatrrohet. Shoqërit tjera të lartëpërmendura mund të jetojn edhe pa shqipëtar) pjestarë të së cilës jem. Ne jetojmë në këtë botë, zoti i ka krijuar ligjet si të sillemi në këtë botë, për këtë ka krijuar forma të ndryshme të organizimit të shoqërive. Forma më  mirë e organizimit do të dominojë në vepren e ti. Po që se ne veprojmë jashtë ligjeve të kësaj shoqërie vije deri te kundërshtii i Ligjeve të zotit. Për këtë vullneti që të dominohet  prezentimin e një shoqërie mbi tjeten nëse ai është treguar i pasukseshëm do të thotë kundërshtim i Ligjeve të Zotit të cilat nuk janë vetem në botën e amëshueshme por edhe në këtë botë.

Feja nuk eshte kulture.
Feja eshte me shume.

Feja është formë e organizimit shoqëror që e ka falë Zoti i çofshim falë. Feja është kultur dhe duhet rrespektuar si kultur e një pjese të shoqërisë shqiptare. Për këtë secili besimtarë i shoqërive tjera që nuk bien në kundërshtim me shoqërin shqiptare ëshë përparim i kulturës shqiptare. Në të kundërtën është mbivlersim i një shoqërie tjetër dhe nënqmim i shoqëris përkatëse. D.m.th bie në kudërshtim me ligjet e Zotit. Por jam i bindur që secila shoqëri fetare e vetëdihme   e rrespektonë shoqërin shqiptare dhe nevojat e saj. Përndryshe shoqëria shqiptarenuk do shpërblehet nga zoti por do denohet.


Feja per nje besimtar te devotshem eshte ajer, jete, ushqim, shprese, qellim..!

Edhe unë jam besimtarë i devoltshem  dhe beosjë në shoqërin shqiptare ajo për mua është ashtu si thua ajer, ushqim, shprese, jete..! qëllimet i realizojë brenda sajë.

Nëse i takon shoqëris shqiptare dhe je besimtare e devotsheme është shumë lehtë të më kuptosh.
Nëse je besimtare e devotshem e ndonjërs shoqërie tjetër dhe i takon shoqëris shqiptare do të keshë problem të më kuptosh po aty është edhe problemi.

Të fala dhe na bekoftë Zoti