Mesimi i fese ne shkolla - 3 - Teologjia

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Sondazh

A duhet vene mesimi i fese si lende shkollore?

Po
45 (62.5%)
Jo
26 (36.1%)
Nuk e di
1 (1.4%)

Numri i anetareve qe votuan: 59

Mesimi i fese ne shkolla

Mesimi i fese ne shkolla

· 107 · 16884

 • Postime: 100
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#50 ne: 26-09-2005, 18:47:39
Mesimi fese behet kudo dhe ne shtetet e Evropes perendimore.
Mesimi jipet sipas besimit te secilit nxenes dhe ai nuk jipet nga ndonje prift apo hoxhe por nga mesuesit.
Nese do te behej keshtu dhe te ne atehere OK!

"Kemi tri fe, por kemi vetem nje Atdhe te perbashket, nje gjak vellazeror, nje gjuhe, nje diell e nje Zot. Detyre mbi detyrat kemi bashkimin dhe mbrojtjen e atdheut."

Disi edhe krypartë e fesë ndër shqiptarë e thën atë që ke thënë ti. Amo  kërkesat janë për futjen e fesë si lëndë mësimore e jo një lënde mb fenë. Së paku ashtu po tingëllonë. Për Evropë, në Republiken e Saksonit të ulët në Gjermani deri në moshën 17-vjeçare nuk flitet për fenë në aspektin fetarë. Kur të vje koha e pranimit në kisha, nxënsit zgjedhin kishën (fenë-drejtimin) pastaj paralel marrin mësime fetare si parapregatitje për pranim në kishë. Në Evropë ka shtete të cila i takojnë një drejtimi të një feje. Këto shtete e kanë ndoshta edhe si lëndë të futur në shkolla (me sa di unë Republika e Bavarisë e ka një gjë të tillë. Ndër të tjera edhe  për këtë është federat gjermania e nuk ëhtë si Franca).  Për mendimin tim nuk kemi nevojë të provojmë kur e dimë se fundi do të jetë i pakëndëshem. Po më mirë të lëmë ashtu si është.      

 • Postime: 309
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#51 ne: 27-09-2005, 09:32:52
Per tÚ rujt nje femij nga  te kqijat mosha e tij kur ai fillon ta kupton te miren dhe te keqen esht 13 vjeq per at atij i duhet ta msoj te miren dhe te kqijat jo vetem ne shtepi se ai gjysmene dites esht ne shkollÚ Por edhe ne shkollÚ ai duhet tÚ mson te mirat dhe tÚ kqijat.
Po ,fëmiu duhet të mësojë edhe në shkollë,por nga shkolla normale,jofetare dhe jopolitike,por e përgjithshme shtetërore.Secili-a nga ne që është ende i/e mitur,nën moshën e pjekurisë 18-20 vjeqare që deklarohet për një fe,ai-ajo gënjen se s`ka fe por imponim fetar.Zgjedhja e Fesë është sikur zgjedhja e profesionit për ta studiuar...që shumicën e rasteve edhe kjo të imponohet edhe pse s`ke dëshirë!

 • Postime: 100
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#52 ne: 27-09-2005, 13:05:36
Po ,fëmiu duhet të mësojë edhe në shkollë,por nga shkolla normale ,jofetare dhe jopolitike,por e përgjithshme shtetërore.Secili-a nga ne që është ende i/e mitur,nën moshën e pjekurisë 18-20 vjeqare që deklarohet për një fe,ai-ajo gënjen se s`ka fe por imponim fetar.Zgjedhja e Fesë është sikur zgjedhja e profesionit për ta studiuar...që shumicën e rasteve edhe kjo të imponohet edhe pse s`ke dëshirë!

Edhe pse e ke foton e Enverit po më pëlqen formulmii yt. Sa po kuptoj di po bërtasësh : Nuk kam asgjë kundër fesë por e dua shtetin tim. Pasi që feja ka arrdhur në tokat tona dhe është nevojë e shoqëris atë herë le të jetë kështu, por jo të shkojë toka jonë në "botë e amshushme" të disa kryeqendrave. Më mirë të shkojnë fetarët tanë në "botë e amshushme" e të mbrojnë interesat e tokës tonë se të mbrojnë interesat e "botës së amshueshme". Kështu ka qenë sa e di unë deri më tani në Kosovë. Pse të ndryshohet? Pse?

 • Postime: 309
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#53 ne: 27-09-2005, 13:46:02
Futja e fesë si lëndë të obligueshme nëpër shkollat shqiptare është një luftë  ndërfetare e pregaditur nga armiqtë e shqiptarëve për t`i ngritur në luftë vëllavrasëse fetare sikur ato në mes serbëve kroatëve dhe boshnjakëve.Kjo gjer më sot nuk ka ndodhur për fatin se shqiptarët ishin të pavarur kombëtarisht e tani të pushtuar nga demokracia anarkiste e krishterë duhet të luftojnë kundër njëri tjetrit.Duhet përkrahur qëndrimin e të gjithë atyre predikuesve të krishterë,islamë,orthodoksë,Enveristë apo ateistë e të tjerë po edhe  të politikanëve që angazhohen që fenë ta lënë atje ku  është , në kisha dhe xhamija (apo ta zhdukin tërësisht).Lufta fetare nëmes të shqiptarëve do të shpërthejë menjëherë poqese kjo  kërkesë krejtë antishqiptare do të fillon të zbatohet.
Fetë janë parti politike.Në partitë politike marrin pjesë të rriturit dhe të shkolluarit por prapseprap ka konflikte dhe vrasje,por po të ndodhë kjo që edhe  fëmijët do të duheshin të debatonin për vërtetësinë dhe pavërtetësinë e fesë-feve,çfarë do të ndodhë?

 • Postime: 1631
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#54 ne: 27-09-2005, 13:57:56
Po ,fëmiu duhet të mësojë edhe në shkollë,por nga shkolla normale,jofetare dhe jopolitike,por e përgjithshme shtetërore.Secili-a nga ne që është ende i/e mitur,nën moshën e pjekurisë 18-20 vjeqare që deklarohet për një fe,ai-ajo gënjen se s`ka fe por imponim fetar.Zgjedhja e Fesë është sikur zgjedhja e profesionit për ta studiuar...që shumicën e rasteve edhe kjo të imponohet edhe pse s`ke dëshirë!

FÚmijet mÚ let kuptojn kur jan ne moshen 13 vjeqe e jo ne moshen 19 -20 se atherÚ ata mund te jen edhe nanÚ edhe  bab apo te martuar (gabimisht) lenda e fes ne shkoll- sÚ pÚrqan aske ne qofse te intereson msoe apo mundesh vetem me ndegju me zor sesht askush i interesum metÚ shtin me ndrru fen por me deshir duhet ta keshnje besimfetar nese te kishte pengu kjo ty mos  i le femijet e tu  tÚ shkojnÚ ne ket land- qoj atje ne kish apo gjami ku te duket ma mir askush s do tÚ thot pse as qysh kjo  lendÚ ÚshtÚ lend shpirtrore-jetsore-familjare morale shoqrore-njerzore

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#55 ne: 27-09-2005, 14:20:38
Keto gjera  qe i kerkon arbias, ndoshta edeh se do vijn por me dhimbset populli yn se sa e nisem nje rrugê të mbarë u kthyem pere 380° qe kjo kthes qon vetem se te çfaroja e kombit !
E tha mire nobody se feja zgjidhet me vone e jo ne shkolla se nuk jemi ne mesjete o burri dheut !

Po e perseris se atë qe po e kerkoni keni pere ta gjetur !
Shiqo nje here ketu ne forum, njehi se sa tema e sa faqe jan te shkruara vetem pere fen islame !
Domethen une s'jam ZOTI  i shqiptarve qe mund rua ndali kete rreshqitje por  shifet qart se jemi duke shkuar dejt KATASTROFES !
Ne vend qe ti perdorim keto mjete informatike qe te mesojm kulture e civilizim e si te dalim prej krize qe  e ka kapluar popullin shqiptarë, ju rekllamoni vargje SATANIKE ?
Si u bë kjo, a aq shumë të etshëm paskeni qenë qe të gjeni forumet shqiptare e ti transformoni ne shkolla islamike ?

Me sa e di une ne kete faqe para se te regjistrohemi zgjedhim qendrimin e rregulltê, pa propagand fetare.
Po deshet forume islamike, ka mjaft, shko ne albislam apo gjetiu, ose krijo nje sit tuajin e jo te  shkarivisim ketu forumin qe ne fillim ishte ambient i kendshëm tani u kthye në një mazhorancë fetare ku veshtire eshtë pere një Shqiptarë qe i thot veti ende shqiptarë të jetë i lirë te bisedoje pere ardhmerin e popullit...
Nese ju e quani ARDHMERI, mesimi i fes ne shkollat pere nxensit qe po sa i kan qelur syte, qe ti orjentoni kah e keqja, atëhere s'është mbetur më se çka te shkruhet as qe te komunikohet.

ZOTI i pshtoft shqiptarët !

PS: ZOTI,  e vetmja perendi qe e mbron popullin shqiptare, tjerat jan te huajat...

Kam vrejtur se aq besimtar te fort qe jeni e ende se keni kuptuar se si quhet perendia e popullit shqiptar ....

sa te mjere qe jemi.

 • Postime: 1631
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#56 ne: 27-09-2005, 14:31:14
Keto gjera qe i kerkon arbias, ndoshta edeh se do vijn por me dhimbset populli yn se sa e nisem nje rrugê të mbarë u kthyem pere 380° qe kjo kthes qon vetem se te çfaroja e kombit !
E tha mire nobody se feja zgjidhet me vone e jo ne shkolla se nuk jemi ne mesjete o burri dheut !

Po e perseris se atë qe po e kerkoni keni pere ta gjetur !

Kreksi shiko un them se as un as ti plotsisht se kemi kuptu ket sepse ketu duhet shum kujdesje per ket land msimore kjo s do te thot se aty do te msohet vetem Kuran apo bibel Por atu do te msohet diqka qÚ qon ngritjen e vetdisimit dhe ngritje e moralit ndajrrespektit ndaj njeri tjetrit  Njerzit kan prejardhjen nga njerzit  e jo nga majmuni per at njeri ka nevoj per liber e librat e parta jan ardh nga zoti Allhu i madhnushem sene jemi kullet e tij.

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#57 ne: 27-09-2005, 14:42:42
Arbias, Shifet qe s'keni pasur pasion qe ta lexoni tekstin deri ne fun !

mirupafshim

 • Postime: 5460
 • Karma: +3/-5
 • Gjinia: Mashkull

#58 ne: 27-09-2005, 15:10:42
Une spo mund ta kuptoj se ku e shifni ju ngecje nese mesohet apo ka nje lende fetare ne shkolle?

dhe s'po e kuptoj se perse serish hudheni ne Islam, kur ketu tema eshte per te gjithe fete.
Pra mund te mesoj sejcili fene e vet. sepse ajo do behej lende fakultative (zgjedhese). tash paska problem ketu???
Apo jeni mesuar disa ketu qe pa nje pa dy te sulmoni Islamin.
Sulmoni sulmoni, s'ka problem. Por tema eshte per te gjitha fete.

respekt

P.S. gjer kur more do te sulmoni vend e pa vend???

 • Postime: 1631
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#59 ne: 27-09-2005, 15:21:35
Arbias, Shifet qe s'keni pasur pasion qe ta lexoni tekstin deri ne fun !

mirupafshim


Un personalish nuk kam ardhur ta islamizoj forumin zotri i nderuar un hune te gjitha temat jam fetar  jam politikan  jam patriot jam demokrat jam shqiptar dhe se urrej asnje  fej  as shqiptar me ndikime tjera Perkunderazi i mundohem ta gjej me secilin antar nje  mirkuptim dhe bashkpunim miqsor shoqror dhe askush nuk mund te ma ndrron fen as emrin tem Shqiptar se shqip  flas...!!!!!!

 • Postime: 100
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#60 ne: 27-09-2005, 17:01:19
P.S. gjer kur more do te sulmoni vend e pa vend???

Askush këtu deri më tani nuk ka sulmuar ndonjë fe, së paku me dëshirë apo qëllim të keq. Por kur njerzit provokohen dhe preken ndjenjat kombëtare është e natyrshme vembrotja. Nga mbrohen njerzit në këto raste shpesh nuk dihet, por e vërtet është e atakonë atë prezentohet më shpesh. Sulmë për sulmim këtu po sulmohet shkolla e sstemit shtetërorë. Besimtarët e shoqëris shqiptare nuk po kërkojnë që nëpër Kisha e Xhamia të futet lëndë shkencore, por Xhamia e Kisha po e bënë këtë. E në anën tjetër i kanë mbyllur dyert për njerzit që nuk pajtohen më këtë. Pasojat vetem sa mund të shofim, ja këtu në këtë forum ku është bërë kërkesa që pjesarët të kenë një leje të posaqme që të hyhet në to. Ky është sulmi se prekë në bashkësin shqiptare në tërsi e ndanë popullin. Është vetëmbrojtje zotëri asgjë më tepër. Mos na zë për të madhe por ndihmona që shkolla e shtetit të ketë vendin e vetë, shkolla fetare të vetin. Nuk  janë regjimet si në kohë të Enverit ku ju ndalohet aktiviteti juajë, pëkundrazi neve na duhet një bashkpunim. Por ju nëse dëshironi mund të na tregoni se çka nuk ësht në gjendje të japë shkolla e që feja mund ta bëjë më teper nëse hynë në shkolla?

 • Postime: 309
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#61 ne: 27-09-2005, 17:24:46
FÚmijet mÚ let kuptojn kur jan ne moshen 13 vjeqe e jo ne moshen 19 -20 se atherÚ ata mund te jen edhe nanÚ edhe  bab apo te martuar (gabimisht) lenda e fes ne shkoll- sÚ pÚrqan aske ne qofse te intereson msoe apo mundesh vetem me ndegju me zor sesht askush i interesum metÚ shtin me ndrru fen por me deshir duhet ta keshnje besimfetar nese te kishte pengu kjo ty mos  i le femijet e tu  tÚ shkojnÚ ne ket land- qoj atje ne kish apo gjami ku te duket ma mir askush s do tÚ thot pse as qysh kjo  lendÚ ÚshtÚ lend shpirtrore-jetsore-familjare morale shoqrore-njerzore
Njeriu kur lindë,lindë i pa fe.Feja i imponohet nga tjerët.E keqja qëndron aty që kjo fe mundet t`ï mponohet fëmiut gjersa është ai i vogël dhe i padijtur,se po të ndodhte imponimi  pas rritjes së tij,shumë pak do pranonin të merrnin ndonjë fe,bile pa ndonjë shpërblim dhe benificion të madh,kurrsesi jo.Pra duhet shpejtuar që fëmijët të gënjehen dhe të futen në mësimet fetare sa nuk dijnë asgjë për Rrenat se më vonë s`i gënjen dot.Kjo vlenë per tëra fetë njëlloj.Eshtë disi e ngjajshme kjo punë me shërbimin ushtarak ku mashtrohen dhe shkojnë të rinjët(me mashtzrim apo me dhunë)se të pjekurit nuk shkojnë dot edhe po ti vrasësh, nëse nuk i paguan mirë si donë ata!

 • Postime: 1631
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#62 ne: 28-09-2005, 10:41:11
gjdo femij qe lind lind musliman deri ne moshen 7 vjeqare e mbas saj mvaret nga prindit si e predikojn te behet indershum ti don prindrit ti beson zotit dhe ta zgjedh nje besimderi ne moshen 13 vjeqe ne qofse prindrit nuk ja kushtzojn lirin Ai le ta zgjedh ma te miren e leri ato pollavrat e ushtris se  ska ketu imponim por ty po te duket se vet je ateist e mendon se edhe femiu yt don te ndegjon ty edhe aty kur e ke keq  Jojo:

 • Postime: 309
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#63 ne: 28-09-2005, 11:10:35
gjdo femij qe lind lind musliman deri ne moshen 7 vjeqare e mbas saj mvaret nga prindit si e predikojn te behet indershum ti don prindrit ti beson zotit dhe ta zgjedh nje besimderi ne moshen 13 vjeqe ne qofse prindrit nuk ja kushtzojn lirin Ai le ta zgjedh ma te miren e leri ato pollavrat e ushtris se  ska ketu imponim por ty po te duket se vet je ateist e mendon se edhe femiu yt don te ndegjon ty edhe aty kur e ke keq 
Jojo: Secili lindë i pa fe dhe i pa emër.Pastaj këto ia ngjesin të tjerët.Musliman as katolik as...as...as...nuk lindë askush,por kjo është RRENË krejtëqëllimkeqe dhe përqarëse.Islamizmi si parti politike pushtuese "Fe" ka lindë shumë vonë vonë,pas tëra Përrallave (FÚve)tjera.Gjer në at kohë nuk kishte fare muslimanë dhe bota njerëzore dihet që nuk fillon me Islamizmin.
...Për këte shkak feja është e bazuar në gënjeshtra dhe s`e merr askush që është normal si serioze asnjëherë.Zoti(Natyra) nuk ka fé as s`është musliman që edhe krijesat e tij të lindin muslimane!!!!
Kjo Rrenë është po aq e madhe sa edhe ajo se si të krishterët e Martuan Zotin me një Hebreje për ta bërë mik dhe të afërm të vetin! Jojo:

 • Postime: 294
 • Karma: +0/-0

#64 ne: 28-09-2005, 11:51:20
Un personalish nuk kam ardhur ta islamizoj forumin zotri i nderuar un hune te gjitha temat jam fetar jam politikan jam patriot jam demokrat jam shqiptar dhe se urrej asnje fej as shqiptar me ndikime tjera Perkunderazi i mundohem ta gjej me secilin antar nje mirkuptim dhe bashkpunim miqsor shoqror dhe askush nuk mund te ma ndrron fen as emrin tem Shqiptar se shqip flas...!!!!!!
Nuk arrij ta kuptoj kete far llogjike te nje muslimani te ashtequajtur "neutro"?
Ke shkruar : "nuk kam ardhur ta islamizoj forumin" po un mendoj se nuk eshte ashtu.
Personalisht dhe nga eksperienca e miqve te mi te gjith fetaret si te krishtere ashtu edhe musliman i perkasin te te njejtit brum: i fryjne zjarrit sa mundin e  ku mundin me qellimin e vetem  tu degjohet fjala.
Thua qe ke sens patriotik atehere te lutem shume, neqoftese ti me vjen e me flet si shqiptar duhet ta dish shume mire qe FEJA E SHQIPTARIT E KA EMRIN: SHQIPTARI, prandaj si i ashtequajtur shqiptar duhet ta dish po aq mire se shqiptaria nuk ka nevoje per lloj-sorollop fesh dhe besimesh por ka nevoje vetem per dije dhe kulture.....
 - NQS NJE INDIVID ESHTE I INTERESUAR TE STUDJOJE FENE ESHTE I LIRE TA BEJE NE NJE MOSHE TE PJEKUR , KU LLOGJIKISHT ESHTE EDHE ME I AFTE TA INTERPRETOJ DHE TA KUPTOJE PLOTESISHT DHE TOTALISHT NE TE GJITHA  ASPEKTET E DUHURA.
 - NJE FEMIJE NQS BRYMOSET ME KONCEPTET E FESE QE NE VEGJELI (tipike e fondamentalistave dhe e ekstremistave) SIGURISHT QE PSIKOLOGJIKISHT NUK DO TE MUND KURRE TE JETE NJE INDIVID I SHENDOSHE PER SHOQERINE DHE FAMILJEN KU DO JETOJE, PASI DO TE KETE PROBLEME TE THEKSUARA ME PRIORITETET E JETES SE TIJ DHE GJERARKINE E RENDESISE QE  DUHET TI JAPE ASPEKTEVE TE SHUMTA , TE KOMPLIKUARA, TE SHUMELLOJSHME , PROBLEMATIKE  etj TE VETVETES DHE TE GJITHSHKA QE DO E RRETHOJE.
 JO, FEJA NUK DUHET ABSOLUTISHT TE FUTET NEPER SHKOLLA !!!!!!
 

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#65 ne: 28-09-2005, 11:55:09
nobody,
ju e keni thene të veteten por m'varet edhe se kujt i drejtohesh.
Me se 90% bfesimtare lidhje s'kan q'eshte  Perendia.
Pere ta ZOTI e ALLHAHU njesoj jan, bile, iu vjen më mire kur thrrasin ALLAHU,se sa ZOTI, qe ështe perendia tek shqiptart.
Sikur te kishim rrespektuar vetem kete te fundit, si perendi mbare shqiptare, besoj se nuk do te ishim ne kete gjendje katastrofike !

 • Postime: 100
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#66 ne: 28-09-2005, 12:21:07
bnik2 nuk mendojë se ai e ka qatë qëllim ashtu si mendonë ti. Por ai është tolerantë dhe kjo është e mirë. Toleranca e tij është shprehur në këtë mënyrë. Por është frigësuar se mos e kemi keq kuptuar. Nuk është problemi te feja që mund të ketë efekte pozitive në një shoqëri. Por është problemi që nuk bëmë të dominojë feja mbi shqipërin . E në kohet e fundit paraqiten gjithënjë e më tepër në fletat e internetit jo besimtarët shqiptarë të fesë por të mashtruarit. E atyre mund të ju themë shikoni historin e arabëve (nuk jam simpatizues i amerianëve edhe nëse këta të mashtruar do të më quajnë ashtu se për ta bota eshtë e ndarë në "ne dhe ata") dhe mendoni vetë sa popuj kanë asimiluar në emër të fesë (sikurse evropianët në emër të krishtit). Nuk kamë asgjë kunër fesë dhe të themë të drejten nuk e di ndoshta do të ishte më mirë të hy edhe në shkolla, kur kihet parasyshë konfliktet përbrenda fesë islame tani. Aty janë dy drejtime: drejtimi që e njohim dhe e marrim si tonën dhe drejtimi që ka que kryet nga disa të rinjë që nga besimi çorras nuk janë duke ditur se çka janë duke bërë. Ky drejtim nuk ka futur hundët vetem tek shqiptarët. Afganët kanë pasur aq përvojë të idhët me këtë drejtim sa që kanë kërkuar ndihmë nga hasmi i tyre. Edhe një herë po them unë për veten time kur i kam parasyshë rrymat fetare që janë duke u sjellur në territoret shqiptare kamë frigë se po mashtrojnë fëmijët tanë Kështu e ashtu gjendja ekonomike është shumë e vështirë, fëmijët lypin prespektiv dhe  nëse e gjejnë një prespektiv të rrejshme ata do e marrin. Tani futja e fesë në shkolla është e mirë apo e keqe unë ende nuk e di, por e di që kryeparët traicional të feve në kosovë e kanë besimin e popullit dhe nëse është nevoja ata duhet të lajmëronë popullin, duhet nuk kanë pse të frigohen se edhe përbrenda ligjeve apo strukturave fetare ka mundësi të shprehet vullneti i popullit.

 • Postime: 309
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#67 ne: 28-09-2005, 13:33:25
nobody,
ju e keni thene të veteten por m'varet edhe se kujt i drejtohesh.
Me se 90% bfesimtare lidhje s'kan q'eshte  Perendia.
Pere ta ZOTI e ALLHAHU njesoj jan, bile, iu vjen më mire kur thrrasin ALLAHU,se sa ZOTI, qe ështe perendia tek shqiptart.
Sikur te kishim rrespektuar vetem kete te fundit, si perendi mbare shqiptare, besoj se nuk do te ishim ne kete gjendje katastrofike !
Unë.Kreksi u drejtohem vetëm shqiptarëve,jo Të krishterëve,muslimanëve as atyre që identifikohen me fetë tjera.Me tëra forcat e mia do angazhohêm që kjo mos të ndodhë kurrë(futja e fesë nëpër shkolla të fëmijëve shqiptarë)Ky do të ishte fundi i menjëhershëm i shqiptarizmit.Zoti duhet të thirret Zot e jo Allah as Jesus as Marije as Muhamed etj.Përndryshe  le të deklarohen të gjithë Muslimanë sikur ata të Bosnjës që për tu ndarë nga Srebët(vëllezërit e tyre të gjakut)e formuan kombin e tyre Musliman.A ka Komb Musliman dhe a ka kuptim kjo Rrenë ? Dhe këtu ke ne problemi është shumë i madh: Nga njëra anë presioni i Përëndimit të krishterë "demokratik" që kështu ta asimilojë shqiptarinë përmes kristianizimit,sikur Ilirët që i likuidoi Roma e Vatikani,nga ana tjetër 90 % i shqiptarëve që thërrasin Allah,allah si lopët kur pallin pa dijtur se çka bëjnë dhe në mulli të kujt po e qojnë ujin e tyre të pakët që s`u del as për pije!!!!
Bota don me çdo kusht asimilimin e shqiptarëve për interesat e veta.Ky asimilim nuk ka qenë i mundur në të kaluarën sepse bota ishte e ndarë në bloqe.Kur shtetet dhe popujt e vegjël rrezikoheshin nga njëra palë,iknin dhe kërkonin ndihmë ke tjetra dhe kështu me radhë shpëtonin disi.Kjo gjë tani nuk është më.S`ke ku strehohesh sepse çdokund të pret Robëria Fetare,si në Arabi e shtetet islamiste,si në botën tjetër të krishterë.Në cilën të futesh,do shuhesh "si krypa n`ujë" që thot Fishta.Pra mbetet e vetmja mundësi të shpëtojmë duke ecur andej nga na La ENVERI=Enverizmin,fenë shqiptare të kërkuar teorikisht nga Pashko Vasa e të zbatuar nga Enver Hoxha!Nëse i lëmë fetë mënjanë,shpëtuam,nëse e marrim ndonjërën(seriozisht sepse gjer më sot feja per shqiptarët ka qenë sport dhe modë,por jo bindje asnjëherë)mbaruam si komb e si evropianë ne prap do të gjendemi diku duke lëpirë pjatat dhe kockat që i lënë të tjerët .Hyrja e fesë në shkolla(fillore dhe të mesme)të shqiptarëve,është fundi i kombësisë sonë pa asnjë diskutim.
Të huajve nuk u prishë aspak punë se cilën fe do marrin shqiptarët,sepse ata(të mëdhenjtë e krishterë Amerika,Vatikani,Evropa)i kanë në dorë edhe arabët-Islamë dhe s`luan rol,se në të dy anët pëson njesoj =asimilimin kombëtar dhe shuarjen e të drejtës se të ekzistuarit si shtet i pavarur.
Lavdi Jetës dhe veprës se PROFETIT shqiptar ENVER HOXHA!
Rroftë Enverizmi!

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#68 ne: 28-09-2005, 13:46:52
Rrnoft Pashko Vasa !

Feja e shqiptarit është shqiptarizmi !


kujdes si shprehesh...
« Editimi i fundit: 28-09-2005, 13:50:03 nga ibraim »

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#69 ne: 28-09-2005, 13:56:32
Për fëmijt tuaj nobody, do të kërkojmë formulimin e librave të atillë, ku në faqen e parë fillon me një thënje te enverit dhe të fundit mbaron po ashtu me një thënjë të tij. Po s'deshe të jetosh në realitetin shqiptar o vlla, kërko ndonjë cop hektar nga vllezërit Rus në Siberi apo nga ata mongolo-kinez në shkretëtirën Gobi. Nuk ka njeri që ka humbur vlerat kombtare shqiptare më shumë se sa enveri. Nëse ti akuzon politikanet, shkrimtaret, shkenctaret e sotëm shqiptare, a nuk janë vallë këta fryte të arsimimit enverist? Politika e ndjekur nga ai, e cila ka ndërhy në cdo pore të jetës së Shqiptarit, VALLAHI ka shkatërru Shqipërinë e shqiptarët dhe ka berë që une, ti e tjetri e tjetri sot të marrim botën në sy. Po mos u bë bud.all, kap e qeli sytë, se do ia shohësh sherrin vuatjeve të këtij populli, sepse mbështetja është bashkëpjesmarrje në krim.

Edhe njëher shpreh bindjen time për nevojen e thellë të shoqërisë shqiptare të futjes së lëndes fetare në shkolla. Arsyet janë të shumta. Ndër to është ngjarjet e fundit me disa të mitur të ndikuar nga jashtë, nga propaganda të sekteve fetare dhe rezultimi ishte fatal: qoj në vetvrasjen e këtyre fëmijëve.

Jeta njerëzore dhe fati ynë rrjedhë në atë mënyrë që nuk varet nga fakti se sa njëri apo tjetri e kuptojnë. Bota dualiste (materiale dhe shpirtërore) janë nga faktet më të mëdha të kësaj drame në tokë. Qysh prej krijimit të njeriut dhe flakjes së tij në tokë njerëzit janë të angazhuar në "marramendje metafizike" sic thoshte një profesor. Bota e miteve dhe e iluzioneve është një prej "përrallave" më të pelqyera nga fëmijet. Dhe këto është e vetmja feja monoteiste që do të shpëtoj fëmijet nga gjëra të tilla. Shpjegimi është i pashmangshëm. Feja e vertëtë liron fëmijet nga bestytnitë.
Sa i përket lëndes e cila do të duhej të futej në shkollë; lëndet (shkrimet, librat) për nga përmbajtja e tyre ndahen në:
- librat shpjegues
- librat arsimor
- librat edukativ
- librat ftues-sfidues

Pa dashur të hyej në shtjellimin e secilit lloj, e mbështes lënden fetare me përmbajtje edukativo-arsimore dhe shpjeguese.

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#70 ne: 28-09-2005, 15:06:00
         PREJ DIKTATURES NE DIKTATUR

Sipas bindjeve tuaja dhe te disave ketu, po mos t'ishte enveri, pra ky vendi i ballkanit do ishte si afganistani, ndoshta pak më i Zi !
Se shifet se ne ç'ka jeni te frymzuar, ne frymen fetare..
vlla i dashtun ky forum eshte i hapur pere perparimin dhe qeshtjen e zhvillimin kombtare e jo atij fetarê...
Mjaft propagandave fetare ju lutemi, jemi lodhur.
Allahu=diktatura !
Ju keni kthyer shpinen enverit e tani jeni i udhehequr nen diktatin e allahut, se kuptoj si mund ti thot njre njeri vetit intelektual shqiptare i paruar me keto pasojat e fundit....prej diktatures ne diktatur !

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#71 ne: 28-09-2005, 15:27:52
PREJ DIKTATURES NE DIKTATUR

Sipas bindjeve tuaja dhe te disave ketu, po mos t'ishte enveri, pra ky vendi i ballkanit do ishte si afganistani, ndoshta pak më i Zi !
Se shifet se ne ç'ka jeni te frymzuar, ne frymen fetare..
vlla i dashtun ky forum eshte i hapur pere perparimin dhe qeshtjen e zhvillimin kombtare e jo atij fetarê...
Mjaft propagandave fetare ju lutemi, jemi lodhur.
Allahu=diktatura !
Ju keni kthyer shpinen enverit e tani jeni i udhehequr nen diktatin e allahut, se kuptoj si mund ti thot njre njeri vetit intelektual shqiptare i paruar me keto pasojat e fundit....prej diktatures ne diktatur !

Patjetër që jemi jesht teme. Megjithatë s'desha të pajtohem me ty, pra s'desha të hesht.
Pikë se pari shqiptaret kanë qenë shqiptar si para enverit si prapa tij. Njejtë shqiptar, as më pak as më shumë. Ai e ka ndrydh besimin, respektivisht popullin, sepse besimi ka qenë në popull edhe pse i ndaluar institucionalisht.
Ska nevojë që të bëhet si afganistan e as si ma zi, sepse ne nuk ia marrim lakmi as Afganistanit e as askujt tjetër. Nëse dikush apo dicka ka vlerë, qoftë fjalë, qoftë dije do ta marrim edhe prej Kine ne Amerik, edhe në afganistan pse jo.

Allahu t'i ka dhën gjitha të mira. Ai të ka bër edhe shqiptar. Pra falendero njëher në jetën tënde e mos u bë prej atyre që nga emocionet shpifin ndaj Tij. I pastër nga të metat është Ai.

 • Postime: 7093
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#72 ne: 28-09-2005, 16:07:21
Ca behet keshtu more   :O  Njeri hidh e tjetri prit.
Ju nuk shiheni me njeri tjetrin dhe po beni namin e jo me te lejohet feja ne shkolla ku jeni perballe.
Apo jo te gjithe  diskutojne si ju.

 • Postime: 100
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#73 ne: 29-09-2005, 11:54:24
Përdorimi i termeve fetare në një shoqëri me shumë fe sjellë konflikte. Pa marrë parasyshë se bëhet kjo me qëllim apo jo. Për këtë çdo predikus i fesë së vetë e këshillon besimtarin e fesë së vetë që në këto shoqëri të i shmanget përdorimit të termeve (interne) fetare. Provoni dhe do të kuptoni se keni të bëni me në sektë po një fe të perendisë.  Këtë të mirë e kanë të gjitha fetë. E keqja është se disa  sekte nuk i përfillin këto rregulla. Por edhe më e keqja është kur sektet fshihen prapa fesë. Për, këtë për mua çdo njëri që përdorë terma fetarë (interne) në shoqërin shqiptare me shumë fe është një antarë i një sekti dhe nuk e rrespektojë si një besimtarë të perendisë. Unë jam besimtarë i perendisë. Nga një herë vije puna që nga mllefi duket se e lëndojë besimin tim por si thashë duket për ta që nuk rrespektojnë këshillat e perendisë të thëna nga goja e predikuesit. Fjala Allah këtu në një shoqëri me shumë fe është pa vend. Në daç më quani si i pafe, si Enverist e ku ta di unë. Dhe ju themë se ata që më quajnë ashtu për mua nuk janë besimtarë, por vetem disa të mashtruar të ndonjë sekti. Ata po e lëndojnë edhe fenë time e lëri më fetë tjera. Në anën tjetër të diskutimit mund të gjendet dikush që nuk do të dijë se kush është Allahu se nuk e njefë. Atëher do ta ndini veten të ofenduar. Por si ta lyp ashtu edhe e gjenë.

 • Postime: 100
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#74 ne: 29-09-2005, 12:18:02
Të huajve nuk u prishë aspak punë se cilën fe do marrin shqiptarët,sepse ata(të mëdhenjtë e krishterë Amerika,Vatikani,Evropa)i kanë në dorë edhe arabët-Islamë dhe s`luan rol,se në të dy anët pëson njesoj =asimilimin kombëtar dhe shuarjen e të drejtës se të ekzistuarit si shtet i pavarur.
Lavdi Jetës dhe veprës se PROFETIT shqiptar ENVER HOXHA!
Rroftë Enverizmi!
E di që Enver Hoxha ka pas merita edhe nëse ato krahasohen me të këqiat që ka bërë ndoshta janë më shumë e ndoshta më pakë. Por edhe ti si besimtarë i udhës së tij duhesh të keshë mësuar se nuk jemi vetem në këtë botë. Mbijetesa në këtë botë nuk mvarret nga pastërtia si e mendon ti por nga zgjuesia. Ti po kritikon besimtaret që shkojnë rrugës asimilimit, vllavrasjes por edhe rruga jote (Enverit nuk është) në këtë kohë është vetvrasje dhe vëllavrasje. Nëse ja do të mirën shqiptarëve atëher ju ndihmonë që të mbjetojnë e të mbajnë karakteristikat e tyre e jo ti këshillosh ata të bëjë vetvrasje. Ndoshta është e vërtetë ajo që thua të gjithë e kanë një qëllim. Nëse është kështu atëherë të pyes ty: Më mirë vetvrasje apo të kemi përfaqsuesit tanë në këto qendra?  Apo të vije dita kur ty e mua nuk do na pyesi doni që të futet feja në shkolla siq ka ndodhur në të kalueren. Mendo njëherë edhe në frymen e Enverit vendimi ytë për këtë kohë ëshë vetvrasje dhe Enveri nuk do ta bënte një gjë të tillë. Më falë, por edhe nëse ka bërë të këqija ai ka qenë pak më i zhgjuarë se përndryeshe nuk do të ishte në gjendje të sundonte në këtë botë.

Temat e fundit