×
Hyrja
Profili

Sondazh

A duhet vene mesimi i fese si lende shkollore?

Po
45 (62.5%)
Jo
26 (36.1%)
Nuk e di
1 (1.4%)

Numri i anetareve qe votuan: 59

Mesimi i fese ne shkolla

Mesimi i fese ne shkolla

· 107 · 14592

 • Postime: 519
 • Gjinia: Mashkull
prijsi
#75 ne: 29-09-2005, 12:35:13
futja e fese ne shkolle?
pse jo dhe ne shtet?!!!!!!!!!
lerini budalleqet ,keto perralla me te krishtere e myslima!

 • Postime: 100
 • Gjinia: Mashkull
Hipi
#76 ne: 29-09-2005, 13:07:25
futja e fese ne shkolle?
pse jo dhe ne shtet?!!!!!!!!!
lerini budalleqet ,keto perralla me te krishtere e myslima!

Ma mirë mi mashtru fëmijtë vet se me tii mashtru dikush tjeter (për me kuptu ti)

 • Postime: 1632
 • Gjinia: Mashkull
arbias
#77 ne: 30-09-2005, 10:45:01
Jojo: Secili lindë i pa fe dhe i pa emër.Pastaj këto ia ngjesin të tjerët.Musliman as katolik as...as...as...nuk lindë askush,por kjo është RRENË krejtëqëllimkeqe dhe përqarëse.Islamizmi si parti politike pushtuese "Fe" ka lindë shumë vonë vonë,pas tëra Përrallave (FÚve)tjera.Gjer në at kohë nuk kishte fare muslimanë dhe bota njerëzore dihet që nuk fillon me Islamizmin.
...Për këte shkak feja është e bazuar në gënjeshtra dhe s`e merr askush që është normal si serioze asnjëherë.Zoti(Natyra) nuk ka fé as s`është musliman që edhe krijesat e tij të lindin muslimane!!!!
Kjo Rrenë është po aq e madhe sa edhe ajo se si të krishterët e Martuan Zotin me një Hebreje për ta bërë mik dhe të afërm të vetin! Jojo:

Un desha ta them at qe une dij dhe e akceptoj nebaz te argumenteve arsyjeve logjikes dhe drejtsis
Asnje besim fetar nuk(guxon ta urren nje nje besimtar te nje besimi tjeter perpos rrespekt me te madh ndaj ti dhe ti tregoj se ai esht njejt njeri si ai dhe vetem nje gje dallon nga njeri tjetri ...?
Karakteri per te pas nje karakter te mir sinqerisht esht pak e veshtir te behesh per gjdoken i dashur por kur fjala e jote nuk pin uj askund ather ti po fyn gjdo gje qe ka te bej me ndjenjat enje njeri dhe njeriun me bazon sikafsh jo shtepiake mos te Lutem per hir te perendis qe tÚ ka sjell ne ket bot  si njeri e jo si ndonje gje tjeter mos mekeqkupto te kuptoj at qe esht diqka e veqant tek njerzit e zotit
Ti flet ndegjon shiqon punon dhe je nje Forc qe sundon gjith njerzimin me dhun Por zoti esht Nje dhe esht i te gjithve Me zot nuk do mund te luftosh se fatin tand e ke ti dhe Zoti -Allahu- i kofshum fal.
Gjdo njeri ka lind per veten dhe tÚ tjeret..rrespekti ndaj familjes komit dhe zotit Krijusit meshirusit te gjith kesaj dynjeje e ti  Thua se librat e zotit qenkan  Genjeshtra apo te formuara nga njerzit sundimtar Qfar e shtyri Allahun qe njerzve tju sjell te derguarit e tyre qe njerzimit tijep mesim dituri dhe dashuri njerzore nder etnike dhe nder gjinore ti barazoj ata si njerz Se mos te ishin profetet njerzimi ishte ende larg diteve te sodit .Ai mori njerzit me te urt dhe me te thjesht dhe ju tha se ju jeni njerzit qe duhet  ti dergoni fjalet e mija  tek Njerzimi Ata ishin shum te thjesht dhe i beri Pejgamber  Ai si mori kryetaret e shteteve me i ba pejngamber perkundrazi juv dergoj nje leter dhe ju tha se Mbas lufte duhet paq Se gjdo njeri qe esht ne ket bot ka irrskin e tij dhe ket s mundsh tja mohon as ti ja ndalon Mundsisht  t ja mson dhe ai mos te thot se Askush s me ka msu se thmija sund lind pa prind per at duhet me u gjyku e keqja .

 • Postime: 1364
 • Gjinia: Mashkull
xhavo
#78 ne: 30-09-2005, 11:26:04
Zoti është evident, feja është po ashtu evidente. Njerëzit do të jetojnë në mënyre religjioze të organizuar apo të paorganizuar, sepse natyra religjioze është pjesë e njeriut dhe e botës, deshem apo s'deshëm. S'mund te dalim syrësh.
Kështu që është mashtrim të mos i njoftosh fëmijet me realitetin rreth tij.

 • Postime: 1898
 • Gjinia: Mashkull
a1
#79 ne: 30-09-2005, 14:02:37
Dicka jashte teme  :)
Ne France ndalohet rreptesisht qe femija deri ne moshen 18 dmth kur eshte ne shkoll te mbaje shenja simbolike fetare   :O
Di ndonjeri ta shpjegoj kete ?

 • Postime: 100
 • Gjinia: Mashkull
Hipi
#80 ne: 30-09-2005, 15:48:33
Dicka jashte teme  :)
Ne France ndalohet rreptesisht qe femija deri ne moshen 18 dmth kur eshte ne shkoll te mbaje shenja simbolike fetare   :O
Di ndonjeri ta shpjegoj kete ?
Në shkollat shtetrore është ndaluar nga kryetari i francës bartja e shamive. Është ndaluar bartja e shenjave fetare apo jo nuk e di. Por më duket se franca është shtetë krishterë sikur irani që është shtetë islamikë.  Kuptohet në një shkallë të zhvillimit dhe të përvojës në këtë drejtim më të lartë se iran. (Këtu mendojë se duhet thekuar se bëhet dallime edhe për nga koha. Shikuar për nga koha e traditës së fesë d.m.th kalendreve atëherë Iran del se është diku 200-300 vjetë para francës kjo ndoshta më mirë do të spjegohej nga ndonjëri që di të spjegoi llogaritjen e kohës relative). Në francë me siguri që është i lejuar hapja e shkollave fetare krishtere në të cilat mësohet si në shkollat shtetrore por me një diciplinë (regulore të punës) fetare.

 • Postime: 100
 • Gjinia: Mashkull
Hipi
#81 ne: 30-09-2005, 15:50:00
Kështu që është mashtrim të mos i njoftosh fëmijet me realitetin rreth tij.

Ky është frmulimii më adekuatë për deri më tani. Tung dhe FLM

 • Postime: 1898
 • Gjinia: Mashkull
a1
#82 ne: 30-09-2005, 15:57:46
 Jojo: Ne France ndalohet te mbash edhe kryq
Edhe po flasim per nje shtet qe eshte 100 here me i kulturuar se ne  :) qe duke pare se urrejtja midis dy feve shtohet dita dites vendosi qe kete urrejtje mos ta percjelli edhe tek femijet  ;)

 • Postime: 100
 • Gjinia: Mashkull
Hipi
#83 ne: 30-09-2005, 16:29:52
Nuk arrij ta kuptoj kete far llogjike te nje muslimani te ashtequajtur "neutro"?
Ke shkruar : "nuk kam ardhur ta islamizoj forumin" po un mendoj se nuk eshte ashtu.
Personalisht dhe nga eksperienca e miqve te mi te gjith fetaret si te krishtere ashtu edhe musliman i perkasin te te njejtit brum: i fryjne zjarrit sa mundin e  ku mundin me qellimin e vetem  tu degjohet fjala.
Thua qe ke sens patriotik atehere te lutem shume, neqoftese ti me vjen e me flet si shqiptar duhet ta dish shume mire qe FEJA E SHQIPTARIT E KA EMRIN: SHQIPTARI, prandaj si i ashtequajtur shqiptar duhet ta dish po aq mire se shqiptaria nuk ka nevoje per lloj-sorollop fesh dhe besimesh por ka nevoje vetem per dije dhe kulture.....
 - NQS NJE INDIVID ESHTE I INTERESUAR TE STUDJOJE FENE ESHTE I LIRE TA BEJE NE NJE MOSHE TE PJEKUR , KU LLOGJIKISHT ESHTE EDHE ME I AFTE TA INTERPRETOJ DHE TA KUPTOJE PLOTESISHT DHE TOTALISHT NE TE GJITHA  ASPEKTET E DUHURA.
 - NJE FEMIJE NQS BRYMOSET ME KONCEPTET E FESE QE NE VEGJELI (tipike e fondamentalistave dhe e ekstremistave) SIGURISHT QE PSIKOLOGJIKISHT NUK DO TE MUND KURRE TE JETE NJE INDIVID I SHENDOSHE PER SHOQERINE DHE FAMILJEN KU DO JETOJE, PASI DO TE KETE PROBLEME TE THEKSUARA ME PRIORITETET E JETES SE TIJ DHE GJERARKINE E RENDESISE QE  DUHET TI JAPE ASPEKTEVE TE SHUMTA , TE KOMPLIKUARA, TE SHUMELLOJSHME , PROBLEMATIKE  etj TE VETVETES DHE TE GJITHSHKA QE DO E RRETHOJE.
 JO, FEJA NUK DUHET ABSOLUTISHT TE FUTET NEPER SHKOLLA !!!!!!
 

Feja e shqiptarit është shqiptaria është fjalë shumë me vend. Kur besimtarët e popullit shqiptarë gjenden në rrezikë besimtarët shqiptarë bashkohen në një brumë të quajtur fe shqptare. Për këtë të lutem shiko, tani mund të themi historinë më të re të Kosovës. Shiko lëvizjen dhe tolerancen e fesë shqiptare (vitet 1980-2000) është së paku për mua shembulli më i mirë në historin shqiptare. Tani si thashë ajo është ngulur në historin shqiptare se me të vërtet feja e shqiptarit është shqiptaria dhe këtë e ka vërtetuar feja në Kosovë. Tani populli gjendet në tjetër situatë dhe brumi jonë gjendet në rrezik që të kriposet nga të huajat. Për këtë mendojë që së paku çdo i rritur 18 vjeçarë të njohë brumin e vetë dhe të di sasinë e kripës. Nëse e ke me gjithë mend atë që ke thënë do më kuptosh.

 • Postime: 2357
 • Gjinia: Mashkull
kreksi
#84 ne: 30-09-2005, 16:53:46
A1, e ka me te drejte,
Ketu nuk lejohet qe te zbulohet kryqi apo hana me yll!
kryqi nuk bën të jetë më i madh se 2, 3 cm...
As jahudit s'kan te drejt te vejn kapen e tyre as arapt askushi. Ne shkoll jan te barabartë dhe se feja mesohet vetem se ne ndonje kurs privat e jo ne shkolla te shtetit.

Per ti ikur diskreminimit racial e fetar tani ka dalur ne qarkullim nje menyre e re e kandidatve qe konkurojn pere vende pune.
Mandej q'esht edhe nje gje e re pere ata qe kerkojn pun, se ne C.V. kandidati nuk eshte i detyrum qe te shenoje emrin as vendin e lindjes.
Shenon vetem performancen e tije pere punë, sa ka ekperiancë në atë profesion dhe datlindja.
Ky version do t'ishte i vleshëm edhe tek ne  qe t'iu ikim "punsimeve me njohtsi" te shtym nga dikushi etj.

 • Postime: 100
 • Gjinia: Mashkull
Hipi
#85 ne: 30-09-2005, 16:54:09
Jojo: Ne France ndalohet te mbash edhe kryq
Edhe po flasim per nje shtet qe eshte 100 here me i kulturuar se ne  :) qe duke pare se urrejtja midis dy feve shtohet dita dites vendosi qe kete urrejtje mos ta percjelli edhe tek femijet  ;)

Ndoshta ke të drejtë kur thua një shtet me një kultur 100 herë më të madhe. Por mos harro se ti atë krahasim po e bënë sipas vlerave krahasuese të një shoqërie  që vlerat e shoqëris shqiptare e rrespektojin për një shoqëri të huaj. P.sh për shoqërin shqiptare nuk është kulturë të marohesh 3-4 herë, apo të vdesin të moshuarit të vetmuar në dhoma, por kjo është kulturë e lartë franceze. Unë e respektojë vendimin e tyre por nuk e konsideroi si kulturë dhe mundohem të mësojë nga ato (shiqimi im) gabime të asaj shoqërie.

 • Postime: 2357
 • Gjinia: Mashkull
kreksi
#86 ne: 30-09-2005, 17:08:57
Vdekjet e njerzve ne dhoma, si te vetmuar, kjo ndodh nga ata qe s'deshirojn te shkojn ne  shtepit e pleqve e qe ligji nuk e hjek nga dhoma me dhun nese ai don te vdes ashtu i vetmuar vdes dhe mbaroi puna, por kjo eshte pakez e sterfolur se nuk ka ashtu qe vdesin te vetmuar ne dhomat e tyre per 60 e sa milion qe ka franca ka raste po jo si mendohet nga disa qe se njohin kete vend.
Po, ka raste te disa shqiptarve qe kan vdekur te vetmuar se kan dashtur ashtu te jetojn te rinj si princa e e vdesin ne mjerim !
krejt m'varet si kerkon jeten.
nejse dolem prej teme e me falni...

 • Postime: 100
 • Gjinia: Mashkull
Hipi
#87 ne: 30-09-2005, 17:09:19
Unë nuk e di ndoshta duhet hapur një para temë që të kuptohemi më mirë. Në këtë paratemë duhet shtruar pyetjen:

1. A kanë nevojë shqiptarët për fe të reja (ose drejtime të reja fetare) dhe
2. Si mund të parandalohet kjo duke mos shkelur të drejtat e njeriut e duke i qetsuar të gjithë miqtë e shoqërisë shqiptare.

 • Postime: 1632
 • Gjinia: Mashkull
arbias
#88 ne: 04-10-2005, 08:29:17
Politika e Shqiptarit Úshte Shqiptarija.....!!!!

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#89 ne: 04-10-2005, 12:44:40
Ndoshta ke të drejtë kur thua një shtet me një kultur 100 herë më të madhe. Por mos harro se ti atë krahasim po e bënë sipas vlerave krahasuese të një shoqërie që vlerat e shoqëris shqiptare e rrespektojin për një shoqëri të huaj. P.sh për shoqërin shqiptare nuk është kulturë të marohesh 3-4 herë, apo të vdesin të moshuarit të vetmuar në dhoma, por kjo është kulturë e lartë franceze. Unë e respektojë vendimin e tyre por nuk e konsideroi si kulturë dhe mundohem të mësojë nga ato (shiqimi im) gabime të asaj shoqërie.

jam shume dakort me shkrimin e me sipert.

nje gje nuk kuptoj, ca te keqe ka nese teologjia si lende ne shkolla, te zgjidhet nga nxenesit ne menyre fakultative (me deshire) ?
pse keni filluar dhe ziheni , dilni nga tema e shume budallalliqe te tjera? e kam thene dhe nje here tjeter qe mos i beni gjerat me te medha se sa jane.

ne amerike nje studentit i jepet mundesia (nese ai do) te zgjedhi nje fe dhe ta studjoi gjate nje simestri.

 • Postime: 1898
 • Gjinia: Mashkull
a1
#90 ne: 04-10-2005, 12:52:18
Por problemi eshte se ne nuk jemi ne Amerik  ;)
Dhe urrejtja midis feve eshte me e madhe sec mendohen  , si ne familjen time edhe ne famijen tende  , edhe pse thuhet se logjikojme....
e jo me po ti japesh nje femije  8 vjec nje liber fetar ne dore

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#91 ne: 04-10-2005, 13:05:38
ata qe shfaqen ketu dhe uurejne ap jane kunder mesimit fetar ne shkolla e kane se nuk kane qene te njohur me fene qe ne moshe te re...
po a nuk meson feja (cila do qofte) per respekt mes feve...???
sikur nje 8 vjec te mirrte nje liber fetar ne dore, ai do te dinte te mbaj edhe fene e vet, po edhe te respektoje te tjeret...

respekt

 • Postime: 1898
 • Gjinia: Mashkull
a1
#92 ne: 04-10-2005, 13:39:48
Atehere te behet  :)
Jo per gje po te pakson injorantet
Megjithse nuk besoj se feja mundet te beje shume gjera ne kete drejtim , kur edhe vrasesi thot se  beson ne nje zot   ;)

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#93 ne: 04-10-2005, 13:44:40
 ^o)                        
 

 • Postime: 20
 • Gjinia: Mashkull
AlbMuslim-Ku
#94 ne: 24-10-2005, 18:33:46
Jojo: Secili lindë i pa fe dhe i pa emër.Pastaj këto ia ngjesin të tjerët.Musliman as katolik as...as...as...nuk lindë askush,por kjo është RRENË krejtëqëllimkeqe dhe përqarëse.Islamizmi si parti politike pushtuese "Fe" ka lindë shumë vonë vonë,pas tëra Përrallave (FÚve)tjera.Gjer në at kohë nuk kishte fare muslimanë dhe bota njerëzore dihet që nuk fillon me Islamizmin.
...Për këte shkak feja është e bazuar në gënjeshtra dhe s`e merr askush që është normal si serioze asnjëherë.Zoti(Natyra) nuk ka fé as s`është musliman që edhe krijesat e tij të lindin muslimane!!!!
Kjo Rrenë është po aq e madhe sa edhe ajo se si të krishterët e Martuan Zotin me një Hebreje për ta bërë mik dhe të afërm të vetin! Jojo:

Femija eshte krijese e Zotit , atehere padyshim qe Zoti e krijon me nje fe , cila eshte ajo , ate e dim mjaft mire .
Nuk lind i pa fe , kjo eshte gabim i madh nese thuhet keshtu .
Femija lind me fe , e me komb , perderi sa dihet qe ka lind tek nje familje shqiptare , dihet qe eshte shqiptar , perderi sa dihet qe Zoti e krijoi ate dihet qe eshte edhe me FE apo jo?

Me Respekt
Alb

 • Postime: 100
 • Gjinia: Mashkull
Hipi
#95 ne: 26-10-2005, 21:20:31
Femija eshte krijese e Zotit , atehere padyshim qe Zoti e krijon me nje fe , cila eshte ajo , ate e dim mjaft mire .
Nuk lind i pa fe , kjo eshte gabim i madh nese thuhet keshtu .
Femija lind me fe , e me komb , perderi sa dihet qe ka lind tek nje familje shqiptare , dihet qe eshte shqiptar , perderi sa dihet qe Zoti e krijoi ate dihet qe eshte edhe me FE apo jo?

Me Respekt
Alb

ç fare feje kane ateistët, kinezet, aborxhinis (populli i vjeter i australis). E vërtert për mua është se fëmija është krijes e zotit dhe se feja i ndihmonë edukimit të tij për dhënjen e kontributit në shoqërin ku jetonë, për të gjetuar më lehtë rrugën e zotit.

 • Postime: 72
myvela dervishaj
#96 ne: 22-12-2009, 02:29:23
Me pelqen tema qe keni hapur per te diskutuar.
jo pse jam moshe e vjeter por do jete shume mire qe te gjithe nxenesit te marrin mesimin e fese  ne shkollat e
tyre  ate religjon qe i perket nxenesi.
Po shohim shume mire se disa   te rrinjte po edhe moshat e prinderore sot kane kaluar caqet e njerzillekut.
Keto dukuri duken qarte si menyra e veshjes, menyra e sjelljes, menyra e edukates, dhe e sinqeritetit.
Duke bere mesim per fene do njohin me mire Zotin Tone te Gjithesise, te kemi frike Zotin ne c'do hap qe te hedhim ne jete.

 • Postime: 720
 • Gjinia: Mashkull
h75
#97 ne: 22-12-2009, 20:05:25
feja nuk e ka vendin ne shkolle
nje dite tjeter do te shkruaj me gjate se sot nuk kam kohe

 • Postime: 1936
 • Gjinia: Mashkull
titi10
#98 ne: 22-12-2009, 21:28:37
feja dhe mund te futet si lende fakultative.
LONUSHJA
#99 ne: 02-10-2010, 05:38:20
Fen islame e pranon gjith bota..dita dites ritet  qka ju pengon feja islame ne shkolla ?  tregoni ku esht shkaku ? sepse adhurohet vetun 1 Zot  apo ,, pse ZOTI  ju dha frymen dhe ju dha jet ku qendron problemi .....mos u idheroni me krijuesin por falemenderoeni mos u beni jo falemenderues !