Zerion

Zeri yt => Teologjia => Teme e nisur nga: Sirio00 ne 16-09-2005, 05:18:20

Titulli: Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Sirio00 ne 16-09-2005, 05:18:20
Kohet e fundit ne forum por edhe jashte tij kam hasur ne idene e futjes se mesimit te fese ne programin e shkollave. Si mendoni per kete gje?
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Visar.Bali ne 16-09-2005, 05:23:39
Nese do te mesohej Islami jam plotesisht i pajtimit me kete mendim. arsyeja pse nuk votova eshte se nuk e dita se per cilen fe eshte fjala ( edhepse nuk ka fe tjeter pos Islamit ).
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Sirio00 ne 16-09-2005, 05:25:26
Visar, edhe une qellimisht nuk e cilesova, pasi edhe kjo eshte pjese e problemit.
Shqiptaret kane disa fe, dhe per mendimin tim edhe kjo eshte nje pengese reale per te vene mesimin e fese ne shkolla.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Visar.Bali ne 16-09-2005, 05:27:30
ke te drejte kur thua se kane shume fe... mirepo mendimi me i drejte eshte qe te mesohet e feja e shumices... e shumica jane  muslimane.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Sirio00 ne 16-09-2005, 05:29:20
Po te tjeret te pakices nuk kane te drejte te mesojne? c'faj kane ata qe jane pakice? A nuk duket si diskriminim ky?
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Aida ne 16-09-2005, 05:35:19
visar mendoj se gabojsh!
ne perendim organizohen mesimet fetare simbas perkatesise!
kur eshte ora e fees athere ndahen nxenesit!

disa marin mesime te fees katolike, disa ortodokse ndersa te tjeret ndjekin mesimet e fees islame ( ne klase tjeter)!
pse mos praktikohet kjo edhe te na?

skemi te drejte te bejme diskriminime ndaj pakicave por duhet ti respektojme!

votova per PO nese behet si ne perendim ku dmth nxenesit do te zgjedhin a duan ta ndjekin, dhe cilen lende kan deshire ta ndjekin.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: mishel ne 16-09-2005, 05:37:46
Votova ..dhe vota ime ishte jo....(pashe qe shume ashtu paskan votuar)...per nje arsye te thjeshte ...sepse feja nuk eshte dicka e kultivuar qe ne fillesat e tij (qe ne lindje te njeriut)...por nje tendence e re (mendimi im)...dhe shume njerez e keqinterpretojne (si personi me lart)...dhe e fundit ne shqiperi ekzistojne tashme shume institucione ku mesohet pikerisht kjo lloj tendence e re...(pa fyerje) pra ne shkollat publike nuk ka perse asimilohet edhe kjo lloj lende....nuk shoh arsye. pastaj dhe dicka e fundit....ka shume fe ne shqiperi dhe te mendosh qe te inserosh vetem fene Myslymane....nuk me  duket normale pasi do ishte me te vertet nje injorance dhe asgje me teper...do riktheheshim edhe nje here ne Diktature por kesaj here ne ate me te keqe.....diktature fetare...kalofshi mire..dhe nuk dua te fillojne ofesat...thjesht dhashe mendimin tim..kaq.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Visar.Bali ne 16-09-2005, 05:39:39
jo... pasiqe lenda nuk do te duhej te ishte obligative, sepse edhe besimi nuk eshte obligativ, dhe secili eshte i lire te zgjedh per cfare do te percaktohet... keshtu edhe lenda do te duhej te behej zgjedhore ( mendimi im ) e sa i perket pakices, ata mund ta mesojne fene e vete ne menyra sic kane vazhduar deri me sot... se nuk me duket e drejte per 1% te nxenesve ose 5 % ( te themi ) te futet lende e re :(...
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: amari ne 16-09-2005, 05:39:45

Mesimi fetar eshte padyshim me se i nevosjhem, gati ne gjith boten ka mesim fetar, madje tash edhe ne keto vendet ish komuniste, duhet kuptuar se ne Shqiperi dhe kosove ka nje realitet te ri, nuk do te mesojm me teori darviniste! teori e cila gati askund ne bote nuk mesohet!

Ndersa sa i perket pakices padyshim edhe ata kan te drejt ta mesojn fen e tyre!
 islami  eshte i qarte: .......ne fe nuk ka dhunë...( kuran 2:256)  dhe  .....ju keni fen  tuaj une  kam  fen time.( kuran 109:6)

Po te tjeret te pakices nuk kane te drejte te mesojne? c'faj kane ata qe jane pakice? A nuk duket si diskriminim ky?
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Sirio00 ne 16-09-2005, 05:41:17
Dmth Visar, ne shkolla vetem islam dhe te tjeret te vazhdojne sic e kane edhe tani, jo ne arsimin publik.
Nuk me duket ide e mire.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Visar.Bali ne 16-09-2005, 05:41:46
Une po flas per Kosoven, pasiqe per Shqiperine nuk kam dhe aq njohuri... :(
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Sirio00 ne 16-09-2005, 05:42:42
Edhe ne Shqiperi ka disa fe, pra ne parim ideja eshte e njejte
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: mishel ne 16-09-2005, 05:50:34
jo... pasiqe lenda nuk do te duhej te ishte obligative, sepse edhe besimi nuk eshte obligativ, dhe secili eshte i lire te zgjedh per cfare do te percaktohet...
kjo ishte ajo qe duhet te kishe thene qe ne fillim..dhe jo te tregohesh si ekstremist.....gjit hkush te ndjek ate fe apo besim qe i perket...e jo te behet si do ti...qarte.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Visar.Bali ne 16-09-2005, 05:53:51
tashme e kam thene mishel :) nuk ke nevoj te behesh me nerva :P
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Aida ne 16-09-2005, 05:58:03
e sa i perket pakices, ata mund ta mesojne fene e vete ne menyra sic kane vazhduar deri me sot... se nuk me duket e drejte per 1% te nxenesve ose 5 % ( te themi ) te futet lende e re :(...

visar perseri me duket gabim!
pse ne perendim organizohen ore mesimi per "pakicen" muslimane dhe futet si lende?
ka shkolla ketu ku ne klase psh ka 30 nxenes e prej tyre jan 5-8 musliman. (flas per disa vende dhe disa shkolla)
per to ftohet extra nje mesues i fees islame.
nese organizohen kuadra edhe per pakicat PSE MOS FUTET SI LENDE E RE?

mos ma mer per ters :) dhe thuaji fjalet me kohe e mos i ban njerzit me nerva :D
selam
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: mishel ne 16-09-2005, 05:58:04
po pra pikerisht....dhe une arsye qe te behem me nerva nuk kam.... :)
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Visar.Bali ne 16-09-2005, 06:03:58
ok de une ketu nuk dua te imponoj asgje dhe vetem po jab mendimin tim... kush mendon se e kam gabim le te reagoje ( me mendimin e tij :P )... po mundohem edhe te ngjall pak temen dhe te zhvillojne nje debat te mirefillte e debati i mirefillte nuk behet pa pasur mendime te kunderta :P.... heheheh

priten reagimet :P
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Aida ne 16-09-2005, 06:10:24
ok de une ketu nuk dua te imponoj asgje dhe vetem po jab mendimin tim... kush mendon se e kam gabim le te reagoje ( me mendimin e tij )... po mundohem edhe te ngjall pak temen dhe te zhvillojne nje debat te mirefillte e debati i mirefillte nuk behet pa pasur mendime te kunderta .... heheheh

priten reagimet :P

natyrisht je i lire ta shprehish mendimin tend personal!
debatat mund te ngjallen edhe ne menyre tjeter pa i "diskriminuar" te drejtat e tjerve! :)
mos harrojme se shpesh keta tema fetare dhe politike kalojn ne grindje dhe ofendime personale!

ju uroj diskutim te kendshem perplot tolerance dhe mirkuptim! :)
me rrespekt
aida
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: erlehta ne 16-09-2005, 06:54:42
Feja eshte kulture dhe te mesosh rreth saj nuk eshte keq. Por ky mesim le te jepet ne institucionet perkatese dhe jo ne shkolla. Shkolla eshte laike.
Ne qoftese feja do lejohej ne shkolla do plaste nje sherr i madh midis nxenese me besime te ndryshme fetare. Neper libra jepen tema  se si lindi feja, besimet dhe debati midis nxenesve nuk kisht te sosur.
 
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: tweet ne 16-09-2005, 07:27:15
Feja eshte kulture dhe te mesosh rreth saj nuk eshte keq. Por ky mesim le te jepet ne institucionet perkatese dhe jo ne shkolla. Shkolla eshte laike.
Ne qoftese feja do lejohej ne shkolla do plaste nje sherr i madh midis nxenese me besime te ndryshme fetare. Neper libra jepen tema se si lindi feja, besimet dhe debati midis nxenesve nuk kisht te sosur.
 

Te lumshin duart moj Erlehta per kete qe ke shkruar e nuk me mundon mua aspak!  ;)
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Karatisti ne 16-09-2005, 09:56:10
Mendoj se mesimi i fese duhet te jete opcional. Secili nxenes mund te zgjedh ndermjet feve oficiale brenda shtetit (ose komunes, ku di un). Nje mesim i tille besoj se do ngriste vlerat morale te femijeve dhe do vertetonte veten si hap i mire! Jam kunder futjes se fese si obligative dhe kunder futjes se nxenesve te feve tjera ne mesim te nje feje tjeter (pervec nese vet ata kerkojne)!
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: sulltani ne 16-09-2005, 09:59:16
gjeja me e mire eshte qe mesimi i fese te behet se ne usa, fakultativ(me deshire). kush do le te mesoj per islamin dhe  kush do per krishterimin.

nuk ka pse te hapen sherre dhe probleme.

P.S eshte me mire te mesohet feja se sa darvinizmi.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: BESIM ne 16-09-2005, 10:46:16
Asnjehere shqiptari s'kishte mesuar fene ne shkolla (te pergjithshme), por kesaj rradhe s'kemi per te leshuar pe..

Ata qe jane kunder, jane pak. Ne Kosove, ne vitin e kaluar, mbi 70% te shqiptareve ishin PRO per nje lende fetare ne shkolla.

Pastaj, karakteristike e shqiptareve; Frika nga Feja. O popull, feja s'te heq kafshaten nga goja, e as s'te bastardizon, por te kultivon ndergjegjen, e te fisnikeron shpirtin.

A s'eshte bukur, kur femijet mesojne se sa e keqe eshte vjedhja, bixhozi, genjeshtra, etj., e t'i urrej jo pse mesuesi ia tregon shkopin, e as pse babi s'do t'i blej çokollada,por ne shenje rrespekti ndaj Atij qe degjone dhe sheh mire (edhe atehere kur s'e sheh njeri!).
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: gysi ne 16-09-2005, 11:05:01
Diku, ne nje hapesire tjeter te ketij forumi kam postuar nje shkrim qe me eshte dukur interesant per tu diskutuar lidhur me realitetin fetare ne Kosove, gje qe te ben te mendosh se si shpesh drejtues te institucioneve fetare i nderrojne pikepamjet ne baze te leverdise fetare te momentit dhe jo te parimeve te tyre fetare. Po e sjell edhe njehere kete shkrim, dhe me falni nese eshte pak i gjate.
Muhamed Jusufi - Kajolli  
   
Ateistët në parim janë kundër çdo ideje që ka bazë teiste, e aq më tepër kur ato janë fetare. S'do mend se do të kundërshtojnë çdo iniciativë të popullit që buron nga teistët ose fetarët. Por, ajo që më shumë më habitë, janë priftërinjtë dhe motrat e "nderit" që parapëlqejnë edukatën seksuale para asaj fetare.Njerëzimi ka dy drejtime, i treti nuk ekziston. Njëri është ateist - teist dhe tjetri fetar. Programet ndër njerëz ose janë me prejardhje qiellore ose njerëzore. Si kjo e dyta, kemi me miliona. Këto ndryshojnë në formë dhe përmbajtje, por në esencë mbeten një. Ato vazhdojnë të janë në kundërshtim permanent me fetarët.

S'do mend se shoqëritë që kanë dalë nga regjimet ateiste parapëlqejnë edukimin ndryshe nga teistët. Por kur është në pyetje programi qiellor i pastër, këto dy drejtime i bashkojnë forcat e tyre dhe rreshtohen në një strategji. Komunizmi, si dhe shumë ideologji simotra çoroditëse që polli njerëzimi, vazhdojnë të janë prezente dhe shumë të fuqishme. Por ajo që neve na intereson janë shqiptarët. S'ka dyshim se ish komunistët kanë bërë aleancë me teistat shqiptaro-krishterë. Kjo thuajse, çdo ditë vërehet në mediat elektronike, të shkruara etj.. Këtë aleancë të heshtur e shohim edhe në tubime të ndryshme. Aty ku duhet të jepet mendimi për problemet kombëtare ftohen vetëm priftërinjtë, ndërsa hoxhallarët anashkalohen.

Shikuar nga ky kënd, shqiptarët që ndjekin mësimet e islamit në një farë mënyre duken sikur të janë "armiqtë" e vendit. Natyrshëm pyesim, pse duhet të trajtohen myslimanët si pengues i zgjidhjes së problemit kombëtar. Cili është argumenti "elitës"sonë? Shqiptarët musliman edhe pse të anatemuar, kanë zemër të madhe, dhe janë shumë modestë. Ata nuk luftuan për mburrje, por për mbrojte të vendit, detyra tyre ishte sikur e secilit individ që e ndiente veten shqiptar, prandaj edhe pse postuar nga niveli duhur kombëtar kryen detyrën kundër shfarosjes.

Nëse dikush, muslimanët i sheh të "prapambetur", duhet ta kuptojë se feja islame nuk i la prapa, por mos qasja e tyre në edukim e mirëfilltë, si shumë shqiptarë. Okupimet në një anë dhe neglizhenca në anën tjetër ishin dy faktor shumë të mëdhenj që jemi këto që jemi sot. Sidoqoftë të dy grupet duhet të kenë durim. Nëse elita jonë ka qëllime njëmend të mira, duhet t'i gëlltisë mangësitë e vëllezërve dhe motrave të tyre, sepse i përkasin një trungu (qofshin fetarë, teistë ose ateist). Për hirë të së ardhmes, elita duhet të jetë më konstruktive, ajo duhet ti afrojë bashkëkombësit e vet. Ajo, mjerisht jo vetëm që nuk i afron në tryezë me ta, por ajo i neglizhon, për të mos thënë i dëbon në mënyrë të vrazhdë. Vrazhdësia nuk sjell harmoninë dhe mirëqenien e shumë dëshiruar nga të gjithë ne, ajo vetëm sa na lë prapa edhe më shumë. Ndarja hap korridore të reja prej të cilave mund të futen erëra të shpërbërjes ose zhdukjes.

Kemi shfarosje që vijnë nga jashtë, sikur ai serb, dhe nga brenda, që i quajmë vetëshkatërrime. Shfarosja e jashtme për një periudhë kohore mbase është ndërperë, por shfarosja e brendshme është më e rrezikshme se ajo e jashtmja. I Dërguari Allahut, kur po kthehej prej një beteje ngadhënjimtare, qytetarët ia uruan fitoren, ai ju tha: Lufta për të cilën ju mendoni se përfundoi ishte shumë më e lehtë se, lufta të cilën e kemi përpara. I thanë: po cila është ajo luftë? Tha: lufta me vetveten. Sipas kësaj, lufta me serbët do të duhej t'ishte shumë më e lehtë se lufta jonë e brendshme, pra edukimi gjeneratave.

Priftërit lobojnë për edukimin seksual në dëm të atij fetar

Në shumë vende hasim të flitet për edukimin seksual dhe fetar. Ajo që është më rrëqethëse është edukata fetare, përballë e ka edukatën seksuale-sa analogjizëm idiotesk. Përpiluesit e programeve shkollore mendojë se edukata seksuale është e dobishme se sa fetare. Për t'i manipuluar popullin, kërkojnë lobe ndër priftërinjtë shqiptarë, sikur kjo e fundit tani intervista me priftin Nosh Gjolaj në gazetën Express e datës 21.06.2005 e shumë të tjera të më hershme.

Priftërinjtë katolik edhe pse teistë, në këtë rast iu janë bashkuar politikës ateiste (ish-komunistët). Islamistët kanë parimet e tyre, ndryshimi politikave gjeografike, nuk i bën ata që t'i ndryshojnë parimet e tyre. Islami është revelatë për mbarë njerëzimin. Qenia njerëzore kishte nevojë për udhëzimin e Zotit, prandaj ai nuk ka kompetenca t'i ndryshojë ato udhëzime. Njeriu është i lirë t'i pranojë ato udhëzime ose t'i mohojë, por jo t'i ndryshojë. Prandaj muslimanët tek e fundit nuk mbajnë përgjegjësinë për vetëshkatërrim. Secili bën si të dojë, dikush mendon të shpërblehet në këtë botë e tjetri në botën tjetër, por secili duhet ta ketë parasysh që mos të bëhet barë, pengues dhe i dëmshëm për tjetrin. Fatkeqësisht shumica e elitës shqiptare duke menduar se po i "mbrojnë" të krishterët, muslimanët po i diskriminon.

Prandaj ky debat

Përgjegjësia e një muslimani është të mos qëndrojë inferior e as indiferent, ai ka të drejtë morale sa edhe një jomysliman që ka lindë në këtë hapësirë gjeografike. Disa padrejtësisht mendojnë se muslimanët me çdo kusht duan ta fusin edukimin fetarë, pastaj "synojnë" shoqërinë musliame, të tërën. Jo, ate që muslimanët duan është që t'u lihet hapësira alternative islame. Populli duhet ta gëzojë këtë të drejtë, e ta sheh mendimin alternativ. Tani më, nuk jemi në sistemet një alternativ që sundoni vendin.

Alenca e heshtur midis ateistëve dhe priftërinjve shqiptar

Në emër të "mbrojtjes" së krishterëve, ateistat kanë bërë aleancë midis tyre. Duke filluar nga presidentët, kryeministrat (në Kosovë e Shqipëri), pastaj "liderët" në Maqedoni. Kundër kujt është kjo aleancë? Cili është qëllimi tyre?  Këto dhe shumë pyetje të tjera që mund të dalin në këtë kontekst na bëjnë të dyshojmë për ditë më të mira.

Ateistët në parim janë kundër çdo ideje që ka bazë teiste, e aq më tepër kur ato janë fetare. S'do mend se do të kundërshtojnë çdo iniciativë të popullit që buron nga teistët ose fetarët. Por, ajo që më shumë më habitë, janë priftërinjtë dhe motrat e "nderit" që parapëlqejnë edukatën seksuale para asaj fetare. Ata që shfaqin neveri ndaj seksit na "mësojnë" se edukata seksuale, është para asaj fetare në shkollat tona,-çfarë ironie! Hiqen se kanë frikë nga përhapja e homoseksualitetit! Nga kush po i dëgjojnë këto fjalë, nga ata që nuk e "njohin" natyrshmërinë e seksin.

Por shtrohet pyetja, cila është aleanca midis shqiptarëve të krishterë dhe ateistë (komunistë)? Aleanca është kundër shqiptaro-muslimanëve. Marrim guximin të themi këtë ngase priftërinjtë evropian duke filluar që nga shtetet Skandinave e deri në kufijtë ballkanik. Këta kanë bërë përpjekje që fëmijët e tyre të mësojnë edukimin fetarë, dhe pas konsultimeve me ateistët e bashkëkombësve të tyre, ranë në ujdi që edukimi fetarë të zhvillohet nëpër shkollat laike. Pra, cila është arsyeja fetare e priftërinjve tanë që nuk dakordohen me priftërinjtë tjerë në botë!? Pra, këtu në pyetje politika vendore, është frika. Krishterët si minoritet ndër shqiptarë, mohojnë edukimin fetarë në shkolla, dhe parapëlqejnë edukatën seksuale në vend të asaj fetare. Por kjo nuk ndodh në Evropën e civilizuar.

Kush është humbës?

S'do mend se humbës mbeten shqiptarët (pa marrë parasysh se në çka besojnë). Shqiptarët në vija të trasha janë mbi 80% musliman, mungesa e edukimit fetarë do t'i bëjë ata të duken si popull me "bisht" (ashtu si na thoshin më herët edhe serbët). Elita jonë mendon ndryshe, populli ndryshe gjithashtu edhe krishterët tanë ndryshe. E tërë kjo disharmoni rezulton në mos seriozitet dhe strategji pa adresë. Të krishterët mundësitë i kanë shumë më të volitshme, për edukimin e fëmijëve të tyre, në objektet e kultit, sepse numri kishave në proporcion me besimtarët është i mjaftueshëm. Ndërsa muslimanët kushtet i kanë shumë të pa volitshme, sepse numri i xhamive në proporcion me besimtarët është shumë i vogël. Mungesa fetare ka nxjerrë individë të papërgjegjshëm, evropianët ia kanë frikën, për shkak të trafikimit të drogës, femrave dhe fëmijëve. Ne me një shkop magjik nuk mundemi ta shndërrojmë këtë popull të edukuar. Populli kthesat i merr shumë ngadalë, prandaj kur ai ka lirinë e plotë të edukimit dhe ka disa alternativa të zgjedhjes ai do të vetëdijësohet dhe do të shkojë andej nga i duket më mirë. Sot vetëdija njerëzore ka arritur në atë nivel, saqë nuk pengon alternativat ndërnjerëzore, por si duket ne jemi shumë larg këtij niveli.

Zgjidhja

Kisha kërkuar nga elita shqiptare, para se t'i jep këshillat përfundimtare për edukatën seksuale dhe atë fetare le të merren me leximin e Kur'anit dhe librave të tjerë edukativ. Kur'ani është libri i cili ia dha të drejtën e gruas më shumë se askush tjetër më herët. Kur'ani dhe praktika e Muhammedit s.a.v.s. na mësoi edhe për edukatën seksuale. Muslimanët aspak nuk janë kundër edukimit të lëndës seksuale, por kundërshtimi vjen  për formën që i ofrohet shoqërisë sonë, gjegjësisht fëmijëve tanë.Autori është drejtor i Shoqatës Kulturore "Zëri Ynë"


Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Bekimi ne 16-09-2005, 11:34:26
Une jam PER futjen e mesimeve fetare neper shkolla.

Gjersa dihet se nga feja nuk meson gje te keqe, nuk ka arsye perse te mos futet.

Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: ibraim ne 16-09-2005, 11:59:14
ne maqedoni 2 vjetet e fundit eshte aplikuar mirepo sivjet, nuk di c'u be dhe eshte hjekur...
nderkaq qe dy vite ne maqedoni kan aplikuar lenden fetare ne arsimin fillor, edhe ate ne klase te 3

respekt
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: arbias ne 16-09-2005, 13:20:37
Po edhe me at PO te madhe se sikur te behet ne shkolla edhe landa e fefe shum me e shndritshme do te dalin gjeneratat e reja
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: AlbMuslim-Ku ne 16-09-2005, 16:10:14
PO e madhe e SHTYPIT ... PO

Edhe tek ne shqiptaret kjo nuk ka qka te bej konfuzion , duke pas parasysh se 99% te shqiptareve jemi Musliman .
Atehere per 1 % te shqiptareve jomusliman nuk eshte problem.

Keshtu PO per lend fetare dhe per Gjenerata te Moralshme dhe te ngritura shpirterisht.

Me Respekt
Alb!
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: erlehta ne 16-09-2005, 16:22:49

AlbMuslim-Ku
Me duket se nuk behet fjale vetem per fene islame! Nuk duhet te shprehesh me mosperfillje per fene tjeter.
Edhe sikur ne nje te ardhme do te lejohej mesimi i fese ne shkolle, librave mesimor do tu shtohet e nje tekst tjeter teologjia ku te perfshije gjithe llojet e besimeve.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: AlbMuslim-Ku ne 16-09-2005, 16:39:51
Falemnderit per Plotesimin .

Me Respekt
Alb!
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Muslimanja ne 17-09-2005, 11:29:52
Cfare te keqe ka te mesohet se si te besohet ne Zot?
Cfare te keqe ka te inicohet ndergjegjesimi, morali i mire, edukata, besnikeria?
Cfare te keqe ka te mesohet se sa veper e lige eshte prostitucioni? - E se cfare do t'i pret ne jeten tjeter - te liget..?  (Ne vend se te mesohet se si te behet prostitucion - edukata seksuale)?!

Feja nuk eshte kulture.
Feja eshte me shume.

Feja per nje besimtar te devotshem eshte ajer, jete, ushqim, shprese, qellim..!
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: kreksi ne 17-09-2005, 13:03:44
Zoti e shpetoft popullin shqiptarë nga idet e mbrapshta shkatrruese, nxitëse dhe idet që e demtojn interesin e trojeve shqiptare(shtetit)
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: xhavo ne 17-09-2005, 13:35:28
Mësimi zgjedhor i fesë ka rëndesi jetike. Kjo qon drejt pjekurisë dhe vetëdijësimit, qoftë etik-moral, qoftë kombtar. Shkollat laike janë imponim dhe doktrin me vetë, ashtu sic do të ishte futja e vetëm një feje apo ideologjie në shkollat tona.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Scard ne 17-09-2005, 14:22:59
Mesimi fese behet kudo dhe ne shtetet e Evropes perendimore.
Mesimi jipet sipas besimit te secilit nxenes dhe ai nuk jipet nga ndonje prift apo hoxhe por nga mesuesit.
Nese do te behej keshtu dhe te ne atehere OK!
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: N I K ne 17-09-2005, 14:59:52
JO dhe force madje!
1 - Ne radhe te pare Feja nuk eshte 1 element i rendesishem ne jeten e individit i cili mund te jetoje edhe pa te .
2 - Nqs do ta mesoj  atehere fare mire kur te jet ne 1 moshe madhore dhe i afte te kuptoj dhe te mendoje me trurin e tij eshte i lire ta beje.
3- Studimi do ishte me mire te shtrihej thjesht ne aspektin e NJOHJES SE HISTORISE FETARE DHE TE FEVE dhe JO i studimit te fese si nje stil jete dhe "forma mentis" qe con drejt "modus operandi" efektet e te ciles historia i ka deshmuar shume mire: ekstremizem, fondamentalizem, sektarizem, dhune fetare, pushtet ekonomik i derivuar nga ai fetar, luftra dhe genocid, injoranc dhe padije, etj etj .
 
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Visar.Bali ne 19-09-2005, 02:53:01
hehehehe
si thua ti bnik padituri eshte te meshosh permendesh librin ( e vetem qe mund te mesohet permendesh ), prej te cilit shkenca moderne po zhvillohet, e ne te cilin ka edhe njohuri nga historia, biologjia, ligje te fizikes etj etj...? gabim te duket kjo?
nuk pajtohem me ty.
Nxenesit eshte e vertete se nuk duhet te obligohen te mesojne keto lende per ate kam thene edhe me heret se lenda duhet te jete zgjedhore e jo obligative. Femijet posa tu futet nje lende e re ju tregojne prinderve keshtuqe prindet do tu tregojne atyre qfare duhet te bejne... pra dmth prindi zgjedh me te miren per femiun e vet.
duhet te futen lendet fetare me cdo kusht... por cfare te bejme qe nuk jemi une e ti ata qe vendosin :(.
Qelllimi eshte futja e lendes fetare ne procesin mesimor e pastaj kush te doje le ta studioje e kush te doje mos ta studioje. smund te quhet padituri marrja e njohurive nga nje lemi me shume ( perveq atyre qe veq i mesojne ). Llogjiko ;)
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Positive ne 19-09-2005, 07:37:49
Jam dakort qe Mesimi i Fese te mbahet ne shkolle, vetem ne rast se librat shkollor mbi Religjionin te botohen dhe te jene nen kujdesin e Ministrise se Arsimit dhe te mos jete i shkruar nga nje prift apo hoxhe, pra me nje fjale nga nje studiues/ekspert laik ne fushen e Religjioneve ne Bote!
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: sulltani ne 19-09-2005, 07:52:54
Jam dakort qe Mesimi i Fese te mbahet ne shkolle, vetem ne rast se librat shkollor mbi Religjionin te botohen dhe te jene nen kujdesin e Ministrise se Arsimit dhe te mos jete i shkruar nga nje prift apo hoxhe, pra me nje fjale nga nje studiues/ekspert laik ne fushen e Religjioneve ne Bote!

 si mundet nje "ekspert laik" te shkruaj mbi biblen apo kuranin? sa do ekspert te jete ky laiku kurr nuk mund te di sa di nje fetar. dhe ministria e arsimit nuk ka ekspert qe redaktoj librat fetar.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Positive ne 19-09-2005, 07:59:37
Ekspertet jane, edhe pse jane te pakte (s'po jap emra... kemi ekspert qofte ne Kosove dhe ne Shqiperi), por fatkeqesisht ne shqiptaret nuk i vlersojme ekspertet shqiptar ne lami te ndryshme, por vleresojme me shume te huajin!

Nuk behet fjale ketu per Mesim mbi Biblen ose Kur'anin, por Mesim i Fese, pra eshte nocion me i gjere, ku ne menyre sintetike shtjellohen Religjionet e medha te botes, hapesire me te madhe ne planprogram mund te zene Religjionet Monoteiste (Krishterimi, Islami dhe Feja Hebreje).

gjithe te mirat,
P.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: NuKeDi ne 19-09-2005, 13:19:50
Nuk po di cka me thane vetem se nje ide me shkrepi ne koke.

Cka mendon me fut nje pjese te mesimit fetar ne librin e edukates qytetare?
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: N I K ne 21-09-2005, 08:35:37
hehehehe
si thua ti bnik padituri eshte te meshosh permendesh librin ( e vetem qe mund te mesohet permendesh ), prej te cilit shkenca moderne po zhvillohet, e ne te cilin ka edhe njohuri nga historia, biologjia, ligje te fizikes etj etj...? gabim te duket kjo?
nuk pajtohem me ty.
Nxenesit eshte e vertete se nuk duhet te obligohen te mesojne keto lende per ate kam thene edhe me heret se lenda duhet te jete zgjedhore e jo obligative. Femijet posa tu futet nje lende e re ju tregojne prinderve keshtuqe prindet do tu tregojne atyre qfare duhet te bejne... pra dmth prindi zgjedh me te miren per femiun e vet.
duhet te futen lendet fetare me cdo kusht... por cfare te bejme qe nuk jemi une e ti ata qe vendosin :(.
Qelllimi eshte futja e lendes fetare ne procesin mesimor e pastaj kush te doje le ta studioje e kush te doje mos ta studioje. smund te quhet padituri marrja e njohurive nga nje lemi me shume ( perveq atyre qe veq i mesojne ). Llogjiko ;)
Visra i Balit!
Ndershmerisht un me ty nuk arrij te komunikoj dot, pasi ne cdo bised  madheria juaj nuk eshte ne gjendje te trajtoj problemin ne te gjitha aspektet (ky eshte opinion personal dhe n uk ka tendenca fyerje)
1- Un nga ana e babes duhet te jem  mysliman ndersa nga mamaja otodoks, por prindrit e mi jan rritur ne 1 shqiperi laike dhe jan ateist qe te dy, gjithashtu edhe un.  Heren e pare qe kam hyre ne 1 institucioin fetar ka qene ne moshen 17 vjec, dhe sinqerisht pervec bukurise se veprave te artit dhe stilit artektonik te ndertesave nuk gjeta asgje tjeter qe mund te me interesonte.

2- Ne lidhje me opinionin tend se shkenca po kopjon nga librat fetare, te themi te drejten nuk eshte e sakt fare, perkundrazi ajo qe me rezulton mua nga studimet qe kam kryer (ne universitet dhe personalisht) del qe jan pikerisht librat fetare te bibles, kuranit etj qe kan kopjuar shkrimet antike te Sumereve (sanskrishte kuneiforme) ne Mesapotami  ne mijvjecarine e 3-4 para eres sone.
Origjina e ketij populli eshte e panjohur, nuk dihet nga kan ardhur (dhe eshte gaf e jashtezakonshme te thuash qe banuesit e sotem te irakut dhe iranit jan pasardhesit e tyre pasi nga deshmite e lena Sumeret ishin rac europiane dhe jo arabe).
Ishin njohes se medhenj te astrologjise dhe shkencave  ekzakte,ishin te paret qe perdoren numrin,  shpiken kalendarin qe perdoret dhe sot, njihnin dhe perdornin matematiken, ekuazionet algjebrike te grades se trete dhe sisteme te ndryshme, te afte te benin llogaritje te sakta ne fushen e ndertimit inxhinerike, shpiken shkrimin qe me vone do perfeksionohet  nga Kretezet me ane te kodit "Linear B", inxhinier te jashtezakonshem krijuan kanale te medhaja ku mund te navigoje dhe bonifikuan Mesopotamine e Poshteme, krijuan shkollen si vend kulture dhe istruimi, njihnin bimet mjekesore, ishin te paret  (mbreti Eannatum)qe krijuan ligjet dhe istitucionet ligjore. Ishin nje popull tregtaresh dhe kishin raporte te shumta shkembimi dhe ne te gjitha fushat  me te gjitha vendet qe i rrethonin dhe jo: Yemen, vendet e Gjirit Persik, Egjipti, me qytetet e Lugines se Indios etj.
Per ti rene shkurt se u zgjata E Verteta eshte se te gjitha fete dhe besimet fetare ngjajne me njera tjeteren pikerisht sepse kan kopjuar nga 1 qyteterim i vetem nga ku kan marre bazat, shtyllat , principet kryesore te kultures dhe shoqerise se tyre te mevoneshme.
Dihet shume mire qe Islamizmi si fe e ka fillesen me 600 te eres sone, pas krijimit te fese krishtere dhe ebree te cilat dihet nga cdo studjues qe jan si vazot komunikuese!

3- Nje prind ka pergjegjesi ndaj femijes se vet, por ama jo ta detyroje per te studjuar dicka qe eshte sic e ke thene edhe ti opcionale dhe jo obliguese, pasi jo te gjith prinderit jan njerez me 1 kulture te gjere dhe te afte te kuptojne se cfar duhet dhe eshte i afte te mesoje dhe studjoj femija i tyre.  Te kerkoj te besh 1 krahasim me prinderit e tu, sbesoj se ata jan me te shkolluar dhe me te ditur sesa ti apo jo!?

     
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: mishel ne 21-09-2005, 10:01:45
shume e vertet shume e sakte ajo qe ke shkruar bnik2...fjalet qe mund te thoja une do ishin te teperta mbas asaj te ke shkruar ne menyre teper te perkryer...pra asnjehere feja nuk duhet te jete obligim.....duhet te jete nje zgjedhje vetem nga personi perkates, kalofshi mire dhe respekte :)
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: sulltani ne 21-09-2005, 10:13:42
nuk e kuptoj pse e zmadhoni ceshtjen. eshte shume e thjeshte nese lendet fetare te beheshin ne menyre fakultative. kush te doje le ti zgjedhi dhe kush nuk do mos ti zgjedhi.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Bekimi ne 21-09-2005, 10:17:08
Nese shkohet sipas ligjit, atehere lendet fetare doemos te jene fakultative dhe jo te detyruara.

Kjo metode u perdor ne Maqedoni para dy vitesh, por, interesim shfaqen vetem muslimanet, ndersa nga ana tjeter, orthodokset maqedonas e injoruan komplet, keshtu qe per 2-3 vite ky eksperiment u nderpe, dhe mendohet qe te rifilloje ne vitin e ardhshem.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Visar.Bali ne 22-09-2005, 03:39:41
hahahah bnik fillove ti me shkrimet historike te pabaza hahahah te lumte... prindet e mi jane me te shkolluar se une. dy pikat e para sdua ti shtjelloj hiq se jan plotsisht te gabuara. nejse une nuk e kam thene se duhet prindi ta obligoje femijen nejse ti lexon midis rreshtave :P... kaq se spo du me zgjat shum edhe nime spo du me debatu me ty mo edhe me storiet tua 20000 vjecare  per tcilat nuk ka kurrfare faktesh qe ti vertetojne... perveq shkrimeve te historianeve ( ateiste :) )
Respekt
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: N I K ne 23-09-2005, 09:52:21
hahahah bnik fillove ti me shkrimet historike te pabaza hahahah te lumte... prindet e mi jane me te shkolluar se une. dy pikat e para sdua ti shtjelloj hiq se jan plotsisht te gabuara. nejse une nuk e kam thene se duhet prindi ta obligoje femijen nejse ti lexon midis rreshtave :P... kaq se spo du me zgjat shum edhe nime spo du me debatu me ty mo edhe me storiet tua 20000 vjecare per tcilat nuk ka kurrfare faktesh qe ti vertetojne... perveq shkrimeve te historianeve ( ateiste
Respekt


1- SHKRIMET NUK JAN TE MIAT POR I PERKASIN HISTORISE,  DHE PERSA I PERKET BAZAVE TE TYRE ATEHERE DO ISHTE ME MIRE QE TE SHKOJE E TEDISKUTOJE ME ATA QE E KANE KRIJUAR ATE HISTORI  QE TI E QUAN TE PA-BAZE.

2- ME CUDIT FAKTI QE PRINDERIT E TU QENKAN KAQ TE SHKOLLUAR DHE QE NUK KAN MUNDUR TE TE SHKOLLOJNE TY, PER FAKTIN E THJESHTE SE CDO INDIVID I SHKOLLUAR E DI SHUM MIRE QE DIJA NUK ESHTE 1 OPINION  POR ESHTE DICKA ME THELLE DHE QE CON NE DREJTIME TE NDRYSHME (EKSPLOZION VS IMPOSION).

3- NQS E KE LEXUAR MIRE DHE ME VEMENDJE SHKRIMIN TIM (GJE QE DYSHOJ SE E KE BERE)  NUK KAM SHKRUAR SE TI KE BERE DEKLARATA TE TILLA (?) ESHTE X TU CUDITUR SE ME DUKET FLASIM TE DY TE NJEJTEN SHQIPE PAK A SHUME   ^o)

4- SHKRIMTARET ATEISTE NE ATE PERIUDHE TE CILES TI I BEN REFERIM NUK EGZISTONIN DHE GJITHSHKA QE KAN STUDJUAR DHE ANALIZUAR , ATA E KAN MARRE PIKERISHT NGA TE NJEJTAT LIBRA FETARE QE "MADHERIA JUAJ" LEXON DHE PERSERIT SI PAPAGALL. SHPRESOJ SE DO KESH TE PAKTEN 1 OPINION  TE VETEM DHE TE TENDIN PERSONAL NE JETE.

P.S.: GJITHSHKA NE KETE SHKRIM NUK KA ASGJE PERSONALE DHE FYESE NDAJ PERSONIT NE FJALE.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Bekimi ne 23-09-2005, 09:55:20
Bnik, nuk duhet te mohohet fakti qe shume gjera qe kane te bejne me historine jane shkruar nga Ateiste.

Mjafton te lexosh "Antologjia e Gjuhes Shqipe" dhe do te vertetohesh se me cfare banaliteti shprehen autoret ne fusnotat e librit.

Dhe nuk eshte vetem libri i lartepermendur, por jane me bollek.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: nobody ne 25-09-2005, 18:15:43
Mësimi i FÚsë mund të futet në shkolla,por jo në ato fillore dhe të mesme!Futje e mësimit fetar në shkolla ku mësojnë fëmijët është krim.Feja duhet të mësohet kur fëmijët të kenë arrijtur moshën 18 vjeqare e tutje.Si fëmi atyre u imponohet me dhunë gënjeshtra,por si të rritur dhe të pjekur  do jetë e pamundur ti mashtrosh.Kush do të mësojë për Fenë,duhet të mësojë kur ai vet e zgjedhë me dëshirën e tij e jo me ate të shtetit apo prindit.Kjo është zgjidhja më e drejtë,pasi që feja është ushqim shpirtëror personal e jo shoqëror,sepse secili ka nga një"shpirtë"dhe nuk e ka të lidhur me shtetarët as me prindërit!

Detyrimi i fëmijëve të mësojnë fenë është shkelje flagrante e të drejtave të fëmijëve,njësoj sikur detyrimi i tyre të pijnë alkohol,duhan,drogë etj.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: arbias ne 26-09-2005, 07:15:19
Mësimi i FÚsë mund të futet në shkolla,por jo në ato fillore dhe të mesme!Futje e mësimit fetar në shkolla ku mësojnë fëmijët është krim.Feja duhet të mësohet kur fëmijët të kenë arrijtur moshën 18 vjeqare e tutje.Si fëmi atyre u imponohet me dhunë gënjeshtra,por si të rritur dhe të pjekur do jetë e pamundur ti mashtrosh.Kush do të mësojë për Fenë,duhet të mësojë kur ai vet e zgjedhë me dëshirën e tij e jo me ate të shtetit apo prindit.Kjo është zgjidhja më e drejtë,pasi që feja është ushqim shpirtëror personal e jo shoqëror,sepse secili ka nga

një"shpirtë"dhe nuk e ka të lidhur me shtetarët as me prindërit!


Mosha te cilen duhet njeriu te dij dhe te zgjeth besimin e tij esht

Detyrimi i fëmijëve të mësojnë fenë është shkelje flagrante e të drejtave të fëmijëve,njësoj sikur detyrimi i tyre të pijnë alkohol,duhan,drogë etj.
Mësimi i FÚsë mund të futet në shkolla,por jo në ato fillore dhe të mesme!Futje e mësimit fetar në shkolla ku mësojnë fëmijët është krim.Feja duhet të mësohet kur fëmijët të kenë arrijtur moshën 18 vjeqare e tutje.Si fëmi atyre u imponohet me dhunë gënjeshtra,por si të rritur dhe të pjekur do jetë e pamundur ti mashtrosh.Kush do të mësojë për Fenë,duhet të mësojë kur ai vet e zgjedhë me dëshirën e tij e jo me ate të shtetit apo prindit.Kjo është zgjidhja më e drejtë,pasi që feja është ushqim shpirtëror personal e jo shoqëror,sepse secili ka nga një"shpirtë"dhe nuk e ka të lidhur me shtetarët as me prindërit!

Detyrimi i fëmijëve të mësojnë fenë është shkelje flagrante e të drejtave të fëmijëve,njësoj sikur detyrimi i tyre të pijnë alkohol,duhan,drogë etj.

Per tÚ rujt nje femij nga  te kqijat mosha e tij kur ai fillon ta kupton te miren dhe te keqen esht 13 vjeq per at atij i duhet ta msoj te miren dhe te kqijat jo vetem ne shtepi se ai gjysmene dites esht ne shkollÚ Por edhe ne shkollÚ ai duhet tÚ mson te mirat dhe tÚ kqijat.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Hipi ne 26-09-2005, 17:04:37
Cfare te keqe ka te mesohet se si te besohet ne Zot?
Cfare te keqe ka te inicohet ndergjegjesimi, morali i mire, edukata, besnikeria?
Cfare te keqe ka te mesohet se sa veper e lige eshte prostitucioni? - E se cfare do t'i pret ne jeten tjeter - te liget..?  (Ne vend se te mesohet se si te behet prostitucion - edukata seksuale)?!

Feja nuk eshte kulture.
Feja eshte me shume.

Feja per nje besimtar te devotshem eshte ajer, jete, ushqim, shprese, qellim..!
Cfare te keqe ka te mesohet se si te besohet ne Zot?
Asgjë të keqe nuk ka, nëse së pari mësohet besimi në shoqërin shqiptare.
Cfare te keqe ka te inicohet ndergjegjesimi, morali i mire, edukata, besnikeria?
Asgjë përderisa ato hynë në funksion të shqëris shqiptare
Cfare te keqe ka te mesohet se sa veper e lige eshte prostitucioni? - E se cfare do t'i pret ne jeten tjeter - te liget..?  (Ne vend se te mesohet se si te behet prostitucion - edukata seksuale)?!
Është shkelje e të drejtave të njeriut. Prostitucioni ka lindur para fesë. Nga kjo kuptohet se edhe ajo ka rolin e vetë në një shoqëri sikurse ka feja. I ndihmon apo nuk i ndihmon prostuticioni një shoqërie mvarret nga nevojat dhe orientimi i saj. Në vende të industrializuara ajo kryen një shërbim, zvoglonë dhunimet seksuale sikurse feja që zvglonë kriminalitetin në shumë drejtime.  Thënë me shkurt që të kuptohemi më mirë zoti (jo feja) e ka falë seksualiteti, në mes të femres dhe mashkullit si arriet deri te kjo vendosin rregullat e shoqëris që e ka falë zoti, nuk vendosë feja.

Në këtë botë zotërojnë ligjet që nxjerrë shoqëria, ajo përgjegjet para zotit për këtë botë jo feja. Për këtë tregon më së miri historia e vetë shoqëris shqiptarëve. Ajo i përgjegjet gjatë gjithë kohës zotit, për gjërat çka bënë dhe çka ka bërë ajo (paguhet dhe shpërblehet). Ligjeve të zotit nuk i përgjegjen vetëm Priftërinjët, Hoxhallarët,..individët por edhe shoqëria (shqiptare,  jo shoqëria katolike, islame, orthokse ato mund të hekin dorë nga ne po shoqëria shqiptare nuk hekë dot dorë nga ne se përndryshe shkatrrohet. Shoqërit tjera të lartëpërmendura mund të jetojn edhe pa shqipëtar) pjestarë të së cilës jem. Ne jetojmë në këtë botë, zoti i ka krijuar ligjet si të sillemi në këtë botë, për këtë ka krijuar forma të ndryshme të organizimit të shoqërive. Forma më  mirë e organizimit do të dominojë në vepren e ti. Po që se ne veprojmë jashtë ligjeve të kësaj shoqërie vije deri te kundërshtii i Ligjeve të zotit. Për këtë vullneti që të dominohet  prezentimin e një shoqërie mbi tjeten nëse ai është treguar i pasukseshëm do të thotë kundërshtim i Ligjeve të Zotit të cilat nuk janë vetem në botën e amëshueshme por edhe në këtë botë.

Feja nuk eshte kulture.
Feja eshte me shume.

Feja është formë e organizimit shoqëror që e ka falë Zoti i çofshim falë. Feja është kultur dhe duhet rrespektuar si kultur e një pjese të shoqërisë shqiptare. Për këtë secili besimtarë i shoqërive tjera që nuk bien në kundërshtim me shoqërin shqiptare ëshë përparim i kulturës shqiptare. Në të kundërtën është mbivlersim i një shoqërie tjetër dhe nënqmim i shoqëris përkatëse. D.m.th bie në kudërshtim me ligjet e Zotit. Por jam i bindur që secila shoqëri fetare e vetëdihme   e rrespektonë shoqërin shqiptare dhe nevojat e saj. Përndryshe shoqëria shqiptarenuk do shpërblehet nga zoti por do denohet.


Feja per nje besimtar te devotshem eshte ajer, jete, ushqim, shprese, qellim..!

Edhe unë jam besimtarë i devoltshem  dhe beosjë në shoqërin shqiptare ajo për mua është ashtu si thua ajer, ushqim, shprese, jete..! qëllimet i realizojë brenda sajë.

Nëse i takon shoqëris shqiptare dhe je besimtare e devotsheme është shumë lehtë të më kuptosh.
Nëse je besimtare e devotshem e ndonjërs shoqërie tjetër dhe i takon shoqëris shqiptare do të keshë problem të më kuptosh po aty është edhe problemi.

Të fala dhe na bekoftë Zoti
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Hipi ne 26-09-2005, 18:47:39
Mesimi fese behet kudo dhe ne shtetet e Evropes perendimore.
Mesimi jipet sipas besimit te secilit nxenes dhe ai nuk jipet nga ndonje prift apo hoxhe por nga mesuesit.
Nese do te behej keshtu dhe te ne atehere OK!

"Kemi tri fe, por kemi vetem nje Atdhe te perbashket, nje gjak vellazeror, nje gjuhe, nje diell e nje Zot. Detyre mbi detyrat kemi bashkimin dhe mbrojtjen e atdheut."

Disi edhe krypartë e fesë ndër shqiptarë e thën atë që ke thënë ti. Amo  kërkesat janë për futjen e fesë si lëndë mësimore e jo një lënde mb fenë. Së paku ashtu po tingëllonë. Për Evropë, në Republiken e Saksonit të ulët në Gjermani deri në moshën 17-vjeçare nuk flitet për fenë në aspektin fetarë. Kur të vje koha e pranimit në kisha, nxënsit zgjedhin kishën (fenë-drejtimin) pastaj paralel marrin mësime fetare si parapregatitje për pranim në kishë. Në Evropë ka shtete të cila i takojnë një drejtimi të një feje. Këto shtete e kanë ndoshta edhe si lëndë të futur në shkolla (me sa di unë Republika e Bavarisë e ka një gjë të tillë. Ndër të tjera edhe  për këtë është federat gjermania e nuk ëhtë si Franca).  Për mendimin tim nuk kemi nevojë të provojmë kur e dimë se fundi do të jetë i pakëndëshem. Po më mirë të lëmë ashtu si është.      
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: nobody ne 27-09-2005, 09:32:52
Per tÚ rujt nje femij nga  te kqijat mosha e tij kur ai fillon ta kupton te miren dhe te keqen esht 13 vjeq per at atij i duhet ta msoj te miren dhe te kqijat jo vetem ne shtepi se ai gjysmene dites esht ne shkollÚ Por edhe ne shkollÚ ai duhet tÚ mson te mirat dhe tÚ kqijat.
Po ,fëmiu duhet të mësojë edhe në shkollë,por nga shkolla normale,jofetare dhe jopolitike,por e përgjithshme shtetërore.Secili-a nga ne që është ende i/e mitur,nën moshën e pjekurisë 18-20 vjeqare që deklarohet për një fe,ai-ajo gënjen se s`ka fe por imponim fetar.Zgjedhja e Fesë është sikur zgjedhja e profesionit për ta studiuar...që shumicën e rasteve edhe kjo të imponohet edhe pse s`ke dëshirë!
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Hipi ne 27-09-2005, 13:05:36
Po ,fëmiu duhet të mësojë edhe në shkollë,por nga shkolla normale ,jofetare dhe jopolitike,por e përgjithshme shtetërore.Secili-a nga ne që është ende i/e mitur,nën moshën e pjekurisë 18-20 vjeqare që deklarohet për një fe,ai-ajo gënjen se s`ka fe por imponim fetar.Zgjedhja e Fesë është sikur zgjedhja e profesionit për ta studiuar...që shumicën e rasteve edhe kjo të imponohet edhe pse s`ke dëshirë!

Edhe pse e ke foton e Enverit po më pëlqen formulmii yt. Sa po kuptoj di po bërtasësh : Nuk kam asgjë kundër fesë por e dua shtetin tim. Pasi që feja ka arrdhur në tokat tona dhe është nevojë e shoqëris atë herë le të jetë kështu, por jo të shkojë toka jonë në "botë e amshushme" të disa kryeqendrave. Më mirë të shkojnë fetarët tanë në "botë e amshushme" e të mbrojnë interesat e tokës tonë se të mbrojnë interesat e "botës së amshueshme". Kështu ka qenë sa e di unë deri më tani në Kosovë. Pse të ndryshohet? Pse?
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: nobody ne 27-09-2005, 13:46:02
Futja e fesë si lëndë të obligueshme nëpër shkollat shqiptare është një luftë  ndërfetare e pregaditur nga armiqtë e shqiptarëve për t`i ngritur në luftë vëllavrasëse fetare sikur ato në mes serbëve kroatëve dhe boshnjakëve.Kjo gjer më sot nuk ka ndodhur për fatin se shqiptarët ishin të pavarur kombëtarisht e tani të pushtuar nga demokracia anarkiste e krishterë duhet të luftojnë kundër njëri tjetrit.Duhet përkrahur qëndrimin e të gjithë atyre predikuesve të krishterë,islamë,orthodoksë,Enveristë apo ateistë e të tjerë po edhe  të politikanëve që angazhohen që fenë ta lënë atje ku  është , në kisha dhe xhamija (apo ta zhdukin tërësisht).Lufta fetare nëmes të shqiptarëve do të shpërthejë menjëherë poqese kjo  kërkesë krejtë antishqiptare do të fillon të zbatohet.
Fetë janë parti politike.Në partitë politike marrin pjesë të rriturit dhe të shkolluarit por prapseprap ka konflikte dhe vrasje,por po të ndodhë kjo që edhe  fëmijët do të duheshin të debatonin për vërtetësinë dhe pavërtetësinë e fesë-feve,çfarë do të ndodhë?
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: arbias ne 27-09-2005, 13:57:56
Po ,fëmiu duhet të mësojë edhe në shkollë,por nga shkolla normale,jofetare dhe jopolitike,por e përgjithshme shtetërore.Secili-a nga ne që është ende i/e mitur,nën moshën e pjekurisë 18-20 vjeqare që deklarohet për një fe,ai-ajo gënjen se s`ka fe por imponim fetar.Zgjedhja e Fesë është sikur zgjedhja e profesionit për ta studiuar...që shumicën e rasteve edhe kjo të imponohet edhe pse s`ke dëshirë!

FÚmijet mÚ let kuptojn kur jan ne moshen 13 vjeqe e jo ne moshen 19 -20 se atherÚ ata mund te jen edhe nanÚ edhe  bab apo te martuar (gabimisht) lenda e fes ne shkoll- sÚ pÚrqan aske ne qofse te intereson msoe apo mundesh vetem me ndegju me zor sesht askush i interesum metÚ shtin me ndrru fen por me deshir duhet ta keshnje besimfetar nese te kishte pengu kjo ty mos  i le femijet e tu  tÚ shkojnÚ ne ket land- qoj atje ne kish apo gjami ku te duket ma mir askush s do tÚ thot pse as qysh kjo  lendÚ ÚshtÚ lend shpirtrore-jetsore-familjare morale shoqrore-njerzore
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: kreksi ne 27-09-2005, 14:20:38
Keto gjera  qe i kerkon arbias, ndoshta edeh se do vijn por me dhimbset populli yn se sa e nisem nje rrugê të mbarë u kthyem pere 380° qe kjo kthes qon vetem se te çfaroja e kombit !
E tha mire nobody se feja zgjidhet me vone e jo ne shkolla se nuk jemi ne mesjete o burri dheut !

Po e perseris se atë qe po e kerkoni keni pere ta gjetur !
Shiqo nje here ketu ne forum, njehi se sa tema e sa faqe jan te shkruara vetem pere fen islame !
Domethen une s'jam ZOTI  i shqiptarve qe mund rua ndali kete rreshqitje por  shifet qart se jemi duke shkuar dejt KATASTROFES !
Ne vend qe ti perdorim keto mjete informatike qe te mesojm kulture e civilizim e si te dalim prej krize qe  e ka kapluar popullin shqiptarë, ju rekllamoni vargje SATANIKE ?
Si u bë kjo, a aq shumë të etshëm paskeni qenë qe të gjeni forumet shqiptare e ti transformoni ne shkolla islamike ?

Me sa e di une ne kete faqe para se te regjistrohemi zgjedhim qendrimin e rregulltê, pa propagand fetare.
Po deshet forume islamike, ka mjaft, shko ne albislam apo gjetiu, ose krijo nje sit tuajin e jo te  shkarivisim ketu forumin qe ne fillim ishte ambient i kendshëm tani u kthye në një mazhorancë fetare ku veshtire eshtë pere një Shqiptarë qe i thot veti ende shqiptarë të jetë i lirë te bisedoje pere ardhmerin e popullit...
Nese ju e quani ARDHMERI, mesimi i fes ne shkollat pere nxensit qe po sa i kan qelur syte, qe ti orjentoni kah e keqja, atëhere s'është mbetur më se çka te shkruhet as qe te komunikohet.

ZOTI i pshtoft shqiptarët !

PS: ZOTI,  e vetmja perendi qe e mbron popullin shqiptare, tjerat jan te huajat...

Kam vrejtur se aq besimtar te fort qe jeni e ende se keni kuptuar se si quhet perendia e popullit shqiptar ....

sa te mjere qe jemi.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: arbias ne 27-09-2005, 14:31:14
Keto gjera qe i kerkon arbias, ndoshta edeh se do vijn por me dhimbset populli yn se sa e nisem nje rrugê të mbarë u kthyem pere 380° qe kjo kthes qon vetem se te çfaroja e kombit !
E tha mire nobody se feja zgjidhet me vone e jo ne shkolla se nuk jemi ne mesjete o burri dheut !

Po e perseris se atë qe po e kerkoni keni pere ta gjetur !

Kreksi shiko un them se as un as ti plotsisht se kemi kuptu ket sepse ketu duhet shum kujdesje per ket land msimore kjo s do te thot se aty do te msohet vetem Kuran apo bibel Por atu do te msohet diqka qÚ qon ngritjen e vetdisimit dhe ngritje e moralit ndajrrespektit ndaj njeri tjetrit  Njerzit kan prejardhjen nga njerzit  e jo nga majmuni per at njeri ka nevoj per liber e librat e parta jan ardh nga zoti Allhu i madhnushem sene jemi kullet e tij.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: kreksi ne 27-09-2005, 14:42:42
Arbias, Shifet qe s'keni pasur pasion qe ta lexoni tekstin deri ne fun !

mirupafshim
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: ibraim ne 27-09-2005, 15:10:42
Une spo mund ta kuptoj se ku e shifni ju ngecje nese mesohet apo ka nje lende fetare ne shkolle?

dhe s'po e kuptoj se perse serish hudheni ne Islam, kur ketu tema eshte per te gjithe fete.
Pra mund te mesoj sejcili fene e vet. sepse ajo do behej lende fakultative (zgjedhese). tash paska problem ketu???
Apo jeni mesuar disa ketu qe pa nje pa dy te sulmoni Islamin.
Sulmoni sulmoni, s'ka problem. Por tema eshte per te gjitha fete.

respekt

P.S. gjer kur more do te sulmoni vend e pa vend???
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: arbias ne 27-09-2005, 15:21:35
Arbias, Shifet qe s'keni pasur pasion qe ta lexoni tekstin deri ne fun !

mirupafshim


Un personalish nuk kam ardhur ta islamizoj forumin zotri i nderuar un hune te gjitha temat jam fetar  jam politikan  jam patriot jam demokrat jam shqiptar dhe se urrej asnje  fej  as shqiptar me ndikime tjera Perkunderazi i mundohem ta gjej me secilin antar nje  mirkuptim dhe bashkpunim miqsor shoqror dhe askush nuk mund te ma ndrron fen as emrin tem Shqiptar se shqip  flas...!!!!!!
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Hipi ne 27-09-2005, 17:01:19
P.S. gjer kur more do te sulmoni vend e pa vend???

Askush këtu deri më tani nuk ka sulmuar ndonjë fe, së paku me dëshirë apo qëllim të keq. Por kur njerzit provokohen dhe preken ndjenjat kombëtare është e natyrshme vembrotja. Nga mbrohen njerzit në këto raste shpesh nuk dihet, por e vërtet është e atakonë atë prezentohet më shpesh. Sulmë për sulmim këtu po sulmohet shkolla e sstemit shtetërorë. Besimtarët e shoqëris shqiptare nuk po kërkojnë që nëpër Kisha e Xhamia të futet lëndë shkencore, por Xhamia e Kisha po e bënë këtë. E në anën tjetër i kanë mbyllur dyert për njerzit që nuk pajtohen më këtë. Pasojat vetem sa mund të shofim, ja këtu në këtë forum ku është bërë kërkesa që pjesarët të kenë një leje të posaqme që të hyhet në to. Ky është sulmi se prekë në bashkësin shqiptare në tërsi e ndanë popullin. Është vetëmbrojtje zotëri asgjë më tepër. Mos na zë për të madhe por ndihmona që shkolla e shtetit të ketë vendin e vetë, shkolla fetare të vetin. Nuk  janë regjimet si në kohë të Enverit ku ju ndalohet aktiviteti juajë, pëkundrazi neve na duhet një bashkpunim. Por ju nëse dëshironi mund të na tregoni se çka nuk ësht në gjendje të japë shkolla e që feja mund ta bëjë më teper nëse hynë në shkolla?
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: nobody ne 27-09-2005, 17:24:46
FÚmijet mÚ let kuptojn kur jan ne moshen 13 vjeqe e jo ne moshen 19 -20 se atherÚ ata mund te jen edhe nanÚ edhe  bab apo te martuar (gabimisht) lenda e fes ne shkoll- sÚ pÚrqan aske ne qofse te intereson msoe apo mundesh vetem me ndegju me zor sesht askush i interesum metÚ shtin me ndrru fen por me deshir duhet ta keshnje besimfetar nese te kishte pengu kjo ty mos  i le femijet e tu  tÚ shkojnÚ ne ket land- qoj atje ne kish apo gjami ku te duket ma mir askush s do tÚ thot pse as qysh kjo  lendÚ ÚshtÚ lend shpirtrore-jetsore-familjare morale shoqrore-njerzore
Njeriu kur lindë,lindë i pa fe.Feja i imponohet nga tjerët.E keqja qëndron aty që kjo fe mundet t`ï mponohet fëmiut gjersa është ai i vogël dhe i padijtur,se po të ndodhte imponimi  pas rritjes së tij,shumë pak do pranonin të merrnin ndonjë fe,bile pa ndonjë shpërblim dhe benificion të madh,kurrsesi jo.Pra duhet shpejtuar që fëmijët të gënjehen dhe të futen në mësimet fetare sa nuk dijnë asgjë për Rrenat se më vonë s`i gënjen dot.Kjo vlenë per tëra fetë njëlloj.Eshtë disi e ngjajshme kjo punë me shërbimin ushtarak ku mashtrohen dhe shkojnë të rinjët(me mashtzrim apo me dhunë)se të pjekurit nuk shkojnë dot edhe po ti vrasësh, nëse nuk i paguan mirë si donë ata!
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: arbias ne 28-09-2005, 10:41:11
gjdo femij qe lind lind musliman deri ne moshen 7 vjeqare e mbas saj mvaret nga prindit si e predikojn te behet indershum ti don prindrit ti beson zotit dhe ta zgjedh nje besimderi ne moshen 13 vjeqe ne qofse prindrit nuk ja kushtzojn lirin Ai le ta zgjedh ma te miren e leri ato pollavrat e ushtris se  ska ketu imponim por ty po te duket se vet je ateist e mendon se edhe femiu yt don te ndegjon ty edhe aty kur e ke keq  Jojo:
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: nobody ne 28-09-2005, 11:10:35
gjdo femij qe lind lind musliman deri ne moshen 7 vjeqare e mbas saj mvaret nga prindit si e predikojn te behet indershum ti don prindrit ti beson zotit dhe ta zgjedh nje besimderi ne moshen 13 vjeqe ne qofse prindrit nuk ja kushtzojn lirin Ai le ta zgjedh ma te miren e leri ato pollavrat e ushtris se  ska ketu imponim por ty po te duket se vet je ateist e mendon se edhe femiu yt don te ndegjon ty edhe aty kur e ke keq 
Jojo: Secili lindë i pa fe dhe i pa emër.Pastaj këto ia ngjesin të tjerët.Musliman as katolik as...as...as...nuk lindë askush,por kjo është RRENË krejtëqëllimkeqe dhe përqarëse.Islamizmi si parti politike pushtuese "Fe" ka lindë shumë vonë vonë,pas tëra Përrallave (FÚve)tjera.Gjer në at kohë nuk kishte fare muslimanë dhe bota njerëzore dihet që nuk fillon me Islamizmin.
...Për këte shkak feja është e bazuar në gënjeshtra dhe s`e merr askush që është normal si serioze asnjëherë.Zoti(Natyra) nuk ka fé as s`është musliman që edhe krijesat e tij të lindin muslimane!!!!
Kjo Rrenë është po aq e madhe sa edhe ajo se si të krishterët e Martuan Zotin me një Hebreje për ta bërë mik dhe të afërm të vetin! Jojo:
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: N I K ne 28-09-2005, 11:51:20
Un personalish nuk kam ardhur ta islamizoj forumin zotri i nderuar un hune te gjitha temat jam fetar jam politikan jam patriot jam demokrat jam shqiptar dhe se urrej asnje fej as shqiptar me ndikime tjera Perkunderazi i mundohem ta gjej me secilin antar nje mirkuptim dhe bashkpunim miqsor shoqror dhe askush nuk mund te ma ndrron fen as emrin tem Shqiptar se shqip flas...!!!!!!
Nuk arrij ta kuptoj kete far llogjike te nje muslimani te ashtequajtur "neutro"?
Ke shkruar : "nuk kam ardhur ta islamizoj forumin" po un mendoj se nuk eshte ashtu.
Personalisht dhe nga eksperienca e miqve te mi te gjith fetaret si te krishtere ashtu edhe musliman i perkasin te te njejtit brum: i fryjne zjarrit sa mundin e  ku mundin me qellimin e vetem  tu degjohet fjala.
Thua qe ke sens patriotik atehere te lutem shume, neqoftese ti me vjen e me flet si shqiptar duhet ta dish shume mire qe FEJA E SHQIPTARIT E KA EMRIN: SHQIPTARI, prandaj si i ashtequajtur shqiptar duhet ta dish po aq mire se shqiptaria nuk ka nevoje per lloj-sorollop fesh dhe besimesh por ka nevoje vetem per dije dhe kulture.....
 - NQS NJE INDIVID ESHTE I INTERESUAR TE STUDJOJE FENE ESHTE I LIRE TA BEJE NE NJE MOSHE TE PJEKUR , KU LLOGJIKISHT ESHTE EDHE ME I AFTE TA INTERPRETOJ DHE TA KUPTOJE PLOTESISHT DHE TOTALISHT NE TE GJITHA  ASPEKTET E DUHURA.
 - NJE FEMIJE NQS BRYMOSET ME KONCEPTET E FESE QE NE VEGJELI (tipike e fondamentalistave dhe e ekstremistave) SIGURISHT QE PSIKOLOGJIKISHT NUK DO TE MUND KURRE TE JETE NJE INDIVID I SHENDOSHE PER SHOQERINE DHE FAMILJEN KU DO JETOJE, PASI DO TE KETE PROBLEME TE THEKSUARA ME PRIORITETET E JETES SE TIJ DHE GJERARKINE E RENDESISE QE  DUHET TI JAPE ASPEKTEVE TE SHUMTA , TE KOMPLIKUARA, TE SHUMELLOJSHME , PROBLEMATIKE  etj TE VETVETES DHE TE GJITHSHKA QE DO E RRETHOJE.
 JO, FEJA NUK DUHET ABSOLUTISHT TE FUTET NEPER SHKOLLA !!!!!!
 
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: kreksi ne 28-09-2005, 11:55:09
nobody,
ju e keni thene të veteten por m'varet edhe se kujt i drejtohesh.
Me se 90% bfesimtare lidhje s'kan q'eshte  Perendia.
Pere ta ZOTI e ALLHAHU njesoj jan, bile, iu vjen më mire kur thrrasin ALLAHU,se sa ZOTI, qe ështe perendia tek shqiptart.
Sikur te kishim rrespektuar vetem kete te fundit, si perendi mbare shqiptare, besoj se nuk do te ishim ne kete gjendje katastrofike !
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Hipi ne 28-09-2005, 12:21:07
bnik2 nuk mendojë se ai e ka qatë qëllim ashtu si mendonë ti. Por ai është tolerantë dhe kjo është e mirë. Toleranca e tij është shprehur në këtë mënyrë. Por është frigësuar se mos e kemi keq kuptuar. Nuk është problemi te feja që mund të ketë efekte pozitive në një shoqëri. Por është problemi që nuk bëmë të dominojë feja mbi shqipërin . E në kohet e fundit paraqiten gjithënjë e më tepër në fletat e internetit jo besimtarët shqiptarë të fesë por të mashtruarit. E atyre mund të ju themë shikoni historin e arabëve (nuk jam simpatizues i amerianëve edhe nëse këta të mashtruar do të më quajnë ashtu se për ta bota eshtë e ndarë në "ne dhe ata") dhe mendoni vetë sa popuj kanë asimiluar në emër të fesë (sikurse evropianët në emër të krishtit). Nuk kamë asgjë kunër fesë dhe të themë të drejten nuk e di ndoshta do të ishte më mirë të hy edhe në shkolla, kur kihet parasyshë konfliktet përbrenda fesë islame tani. Aty janë dy drejtime: drejtimi që e njohim dhe e marrim si tonën dhe drejtimi që ka que kryet nga disa të rinjë që nga besimi çorras nuk janë duke ditur se çka janë duke bërë. Ky drejtim nuk ka futur hundët vetem tek shqiptarët. Afganët kanë pasur aq përvojë të idhët me këtë drejtim sa që kanë kërkuar ndihmë nga hasmi i tyre. Edhe një herë po them unë për veten time kur i kam parasyshë rrymat fetare që janë duke u sjellur në territoret shqiptare kamë frigë se po mashtrojnë fëmijët tanë Kështu e ashtu gjendja ekonomike është shumë e vështirë, fëmijët lypin prespektiv dhe  nëse e gjejnë një prespektiv të rrejshme ata do e marrin. Tani futja e fesë në shkolla është e mirë apo e keqe unë ende nuk e di, por e di që kryeparët traicional të feve në kosovë e kanë besimin e popullit dhe nëse është nevoja ata duhet të lajmëronë popullin, duhet nuk kanë pse të frigohen se edhe përbrenda ligjeve apo strukturave fetare ka mundësi të shprehet vullneti i popullit.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: nobody ne 28-09-2005, 13:33:25
nobody,
ju e keni thene të veteten por m'varet edhe se kujt i drejtohesh.
Me se 90% bfesimtare lidhje s'kan q'eshte  Perendia.
Pere ta ZOTI e ALLHAHU njesoj jan, bile, iu vjen më mire kur thrrasin ALLAHU,se sa ZOTI, qe ështe perendia tek shqiptart.
Sikur te kishim rrespektuar vetem kete te fundit, si perendi mbare shqiptare, besoj se nuk do te ishim ne kete gjendje katastrofike !
Unë.Kreksi u drejtohem vetëm shqiptarëve,jo Të krishterëve,muslimanëve as atyre që identifikohen me fetë tjera.Me tëra forcat e mia do angazhohêm që kjo mos të ndodhë kurrë(futja e fesë nëpër shkolla të fëmijëve shqiptarë)Ky do të ishte fundi i menjëhershëm i shqiptarizmit.Zoti duhet të thirret Zot e jo Allah as Jesus as Marije as Muhamed etj.Përndryshe  le të deklarohen të gjithë Muslimanë sikur ata të Bosnjës që për tu ndarë nga Srebët(vëllezërit e tyre të gjakut)e formuan kombin e tyre Musliman.A ka Komb Musliman dhe a ka kuptim kjo Rrenë ? Dhe këtu ke ne problemi është shumë i madh: Nga njëra anë presioni i Përëndimit të krishterë "demokratik" që kështu ta asimilojë shqiptarinë përmes kristianizimit,sikur Ilirët që i likuidoi Roma e Vatikani,nga ana tjetër 90 % i shqiptarëve që thërrasin Allah,allah si lopët kur pallin pa dijtur se çka bëjnë dhe në mulli të kujt po e qojnë ujin e tyre të pakët që s`u del as për pije!!!!
Bota don me çdo kusht asimilimin e shqiptarëve për interesat e veta.Ky asimilim nuk ka qenë i mundur në të kaluarën sepse bota ishte e ndarë në bloqe.Kur shtetet dhe popujt e vegjël rrezikoheshin nga njëra palë,iknin dhe kërkonin ndihmë ke tjetra dhe kështu me radhë shpëtonin disi.Kjo gjë tani nuk është më.S`ke ku strehohesh sepse çdokund të pret Robëria Fetare,si në Arabi e shtetet islamiste,si në botën tjetër të krishterë.Në cilën të futesh,do shuhesh "si krypa n`ujë" që thot Fishta.Pra mbetet e vetmja mundësi të shpëtojmë duke ecur andej nga na La ENVERI=Enverizmin,fenë shqiptare të kërkuar teorikisht nga Pashko Vasa e të zbatuar nga Enver Hoxha!Nëse i lëmë fetë mënjanë,shpëtuam,nëse e marrim ndonjërën(seriozisht sepse gjer më sot feja per shqiptarët ka qenë sport dhe modë,por jo bindje asnjëherë)mbaruam si komb e si evropianë ne prap do të gjendemi diku duke lëpirë pjatat dhe kockat që i lënë të tjerët .Hyrja e fesë në shkolla(fillore dhe të mesme)të shqiptarëve,është fundi i kombësisë sonë pa asnjë diskutim.
Të huajve nuk u prishë aspak punë se cilën fe do marrin shqiptarët,sepse ata(të mëdhenjtë e krishterë Amerika,Vatikani,Evropa)i kanë në dorë edhe arabët-Islamë dhe s`luan rol,se në të dy anët pëson njesoj =asimilimin kombëtar dhe shuarjen e të drejtës se të ekzistuarit si shtet i pavarur.
Lavdi Jetës dhe veprës se PROFETIT shqiptar ENVER HOXHA!
Rroftë Enverizmi!
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: kreksi ne 28-09-2005, 13:46:52
Rrnoft Pashko Vasa !

Feja e shqiptarit është shqiptarizmi !


kujdes si shprehesh...
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: xhavo ne 28-09-2005, 13:56:32
Për fëmijt tuaj nobody, do të kërkojmë formulimin e librave të atillë, ku në faqen e parë fillon me një thënje te enverit dhe të fundit mbaron po ashtu me një thënjë të tij. Po s'deshe të jetosh në realitetin shqiptar o vlla, kërko ndonjë cop hektar nga vllezërit Rus në Siberi apo nga ata mongolo-kinez në shkretëtirën Gobi. Nuk ka njeri që ka humbur vlerat kombtare shqiptare më shumë se sa enveri. Nëse ti akuzon politikanet, shkrimtaret, shkenctaret e sotëm shqiptare, a nuk janë vallë këta fryte të arsimimit enverist? Politika e ndjekur nga ai, e cila ka ndërhy në cdo pore të jetës së Shqiptarit, VALLAHI ka shkatërru Shqipërinë e shqiptarët dhe ka berë që une, ti e tjetri e tjetri sot të marrim botën në sy. Po mos u bë bud.all, kap e qeli sytë, se do ia shohësh sherrin vuatjeve të këtij populli, sepse mbështetja është bashkëpjesmarrje në krim.

Edhe njëher shpreh bindjen time për nevojen e thellë të shoqërisë shqiptare të futjes së lëndes fetare në shkolla. Arsyet janë të shumta. Ndër to është ngjarjet e fundit me disa të mitur të ndikuar nga jashtë, nga propaganda të sekteve fetare dhe rezultimi ishte fatal: qoj në vetvrasjen e këtyre fëmijëve.

Jeta njerëzore dhe fati ynë rrjedhë në atë mënyrë që nuk varet nga fakti se sa njëri apo tjetri e kuptojnë. Bota dualiste (materiale dhe shpirtërore) janë nga faktet më të mëdha të kësaj drame në tokë. Qysh prej krijimit të njeriut dhe flakjes së tij në tokë njerëzit janë të angazhuar në "marramendje metafizike" sic thoshte një profesor. Bota e miteve dhe e iluzioneve është një prej "përrallave" më të pelqyera nga fëmijet. Dhe këto është e vetmja feja monoteiste që do të shpëtoj fëmijet nga gjëra të tilla. Shpjegimi është i pashmangshëm. Feja e vertëtë liron fëmijet nga bestytnitë.
Sa i përket lëndes e cila do të duhej të futej në shkollë; lëndet (shkrimet, librat) për nga përmbajtja e tyre ndahen në:
- librat shpjegues
- librat arsimor
- librat edukativ
- librat ftues-sfidues

Pa dashur të hyej në shtjellimin e secilit lloj, e mbështes lënden fetare me përmbajtje edukativo-arsimore dhe shpjeguese.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: kreksi ne 28-09-2005, 15:06:00
         PREJ DIKTATURES NE DIKTATUR

Sipas bindjeve tuaja dhe te disave ketu, po mos t'ishte enveri, pra ky vendi i ballkanit do ishte si afganistani, ndoshta pak më i Zi !
Se shifet se ne ç'ka jeni te frymzuar, ne frymen fetare..
vlla i dashtun ky forum eshte i hapur pere perparimin dhe qeshtjen e zhvillimin kombtare e jo atij fetarê...
Mjaft propagandave fetare ju lutemi, jemi lodhur.
Allahu=diktatura !
Ju keni kthyer shpinen enverit e tani jeni i udhehequr nen diktatin e allahut, se kuptoj si mund ti thot njre njeri vetit intelektual shqiptare i paruar me keto pasojat e fundit....prej diktatures ne diktatur !
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: xhavo ne 28-09-2005, 15:27:52
PREJ DIKTATURES NE DIKTATUR

Sipas bindjeve tuaja dhe te disave ketu, po mos t'ishte enveri, pra ky vendi i ballkanit do ishte si afganistani, ndoshta pak më i Zi !
Se shifet se ne ç'ka jeni te frymzuar, ne frymen fetare..
vlla i dashtun ky forum eshte i hapur pere perparimin dhe qeshtjen e zhvillimin kombtare e jo atij fetarê...
Mjaft propagandave fetare ju lutemi, jemi lodhur.
Allahu=diktatura !
Ju keni kthyer shpinen enverit e tani jeni i udhehequr nen diktatin e allahut, se kuptoj si mund ti thot njre njeri vetit intelektual shqiptare i paruar me keto pasojat e fundit....prej diktatures ne diktatur !

Patjetër që jemi jesht teme. Megjithatë s'desha të pajtohem me ty, pra s'desha të hesht.
Pikë se pari shqiptaret kanë qenë shqiptar si para enverit si prapa tij. Njejtë shqiptar, as më pak as më shumë. Ai e ka ndrydh besimin, respektivisht popullin, sepse besimi ka qenë në popull edhe pse i ndaluar institucionalisht.
Ska nevojë që të bëhet si afganistan e as si ma zi, sepse ne nuk ia marrim lakmi as Afganistanit e as askujt tjetër. Nëse dikush apo dicka ka vlerë, qoftë fjalë, qoftë dije do ta marrim edhe prej Kine ne Amerik, edhe në afganistan pse jo.

Allahu t'i ka dhën gjitha të mira. Ai të ka bër edhe shqiptar. Pra falendero njëher në jetën tënde e mos u bë prej atyre që nga emocionet shpifin ndaj Tij. I pastër nga të metat është Ai.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: erlehta ne 28-09-2005, 16:07:21
Ca behet keshtu more   :O  Njeri hidh e tjetri prit.
Ju nuk shiheni me njeri tjetrin dhe po beni namin e jo me te lejohet feja ne shkolla ku jeni perballe.
Apo jo te gjithe  diskutojne si ju.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Hipi ne 29-09-2005, 11:54:24
Përdorimi i termeve fetare në një shoqëri me shumë fe sjellë konflikte. Pa marrë parasyshë se bëhet kjo me qëllim apo jo. Për këtë çdo predikus i fesë së vetë e këshillon besimtarin e fesë së vetë që në këto shoqëri të i shmanget përdorimit të termeve (interne) fetare. Provoni dhe do të kuptoni se keni të bëni me në sektë po një fe të perendisë.  Këtë të mirë e kanë të gjitha fetë. E keqja është se disa  sekte nuk i përfillin këto rregulla. Por edhe më e keqja është kur sektet fshihen prapa fesë. Për, këtë për mua çdo njëri që përdorë terma fetarë (interne) në shoqërin shqiptare me shumë fe është një antarë i një sekti dhe nuk e rrespektojë si një besimtarë të perendisë. Unë jam besimtarë i perendisë. Nga një herë vije puna që nga mllefi duket se e lëndojë besimin tim por si thashë duket për ta që nuk rrespektojnë këshillat e perendisë të thëna nga goja e predikuesit. Fjala Allah këtu në një shoqëri me shumë fe është pa vend. Në daç më quani si i pafe, si Enverist e ku ta di unë. Dhe ju themë se ata që më quajnë ashtu për mua nuk janë besimtarë, por vetem disa të mashtruar të ndonjë sekti. Ata po e lëndojnë edhe fenë time e lëri më fetë tjera. Në anën tjetër të diskutimit mund të gjendet dikush që nuk do të dijë se kush është Allahu se nuk e njefë. Atëher do ta ndini veten të ofenduar. Por si ta lyp ashtu edhe e gjenë.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Hipi ne 29-09-2005, 12:18:02
Të huajve nuk u prishë aspak punë se cilën fe do marrin shqiptarët,sepse ata(të mëdhenjtë e krishterë Amerika,Vatikani,Evropa)i kanë në dorë edhe arabët-Islamë dhe s`luan rol,se në të dy anët pëson njesoj =asimilimin kombëtar dhe shuarjen e të drejtës se të ekzistuarit si shtet i pavarur.
Lavdi Jetës dhe veprës se PROFETIT shqiptar ENVER HOXHA!
Rroftë Enverizmi!
E di që Enver Hoxha ka pas merita edhe nëse ato krahasohen me të këqiat që ka bërë ndoshta janë më shumë e ndoshta më pakë. Por edhe ti si besimtarë i udhës së tij duhesh të keshë mësuar se nuk jemi vetem në këtë botë. Mbijetesa në këtë botë nuk mvarret nga pastërtia si e mendon ti por nga zgjuesia. Ti po kritikon besimtaret që shkojnë rrugës asimilimit, vllavrasjes por edhe rruga jote (Enverit nuk është) në këtë kohë është vetvrasje dhe vëllavrasje. Nëse ja do të mirën shqiptarëve atëher ju ndihmonë që të mbjetojnë e të mbajnë karakteristikat e tyre e jo ti këshillosh ata të bëjë vetvrasje. Ndoshta është e vërtetë ajo që thua të gjithë e kanë një qëllim. Nëse është kështu atëherë të pyes ty: Më mirë vetvrasje apo të kemi përfaqsuesit tanë në këto qendra?  Apo të vije dita kur ty e mua nuk do na pyesi doni që të futet feja në shkolla siq ka ndodhur në të kalueren. Mendo njëherë edhe në frymen e Enverit vendimi ytë për këtë kohë ëshë vetvrasje dhe Enveri nuk do ta bënte një gjë të tillë. Më falë, por edhe nëse ka bërë të këqija ai ka qenë pak më i zhgjuarë se përndryeshe nuk do të ishte në gjendje të sundonte në këtë botë.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: prijsi ne 29-09-2005, 12:35:13
futja e fese ne shkolle?
pse jo dhe ne shtet?!!!!!!!!!
lerini budalleqet ,keto perralla me te krishtere e myslima!
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Hipi ne 29-09-2005, 13:07:25
futja e fese ne shkolle?
pse jo dhe ne shtet?!!!!!!!!!
lerini budalleqet ,keto perralla me te krishtere e myslima!

Ma mirë mi mashtru fëmijtë vet se me tii mashtru dikush tjeter (për me kuptu ti)
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: arbias ne 30-09-2005, 10:45:01
Jojo: Secili lindë i pa fe dhe i pa emër.Pastaj këto ia ngjesin të tjerët.Musliman as katolik as...as...as...nuk lindë askush,por kjo është RRENË krejtëqëllimkeqe dhe përqarëse.Islamizmi si parti politike pushtuese "Fe" ka lindë shumë vonë vonë,pas tëra Përrallave (FÚve)tjera.Gjer në at kohë nuk kishte fare muslimanë dhe bota njerëzore dihet që nuk fillon me Islamizmin.
...Për këte shkak feja është e bazuar në gënjeshtra dhe s`e merr askush që është normal si serioze asnjëherë.Zoti(Natyra) nuk ka fé as s`është musliman që edhe krijesat e tij të lindin muslimane!!!!
Kjo Rrenë është po aq e madhe sa edhe ajo se si të krishterët e Martuan Zotin me një Hebreje për ta bërë mik dhe të afërm të vetin! Jojo:

Un desha ta them at qe une dij dhe e akceptoj nebaz te argumenteve arsyjeve logjikes dhe drejtsis
Asnje besim fetar nuk(guxon ta urren nje nje besimtar te nje besimi tjeter perpos rrespekt me te madh ndaj ti dhe ti tregoj se ai esht njejt njeri si ai dhe vetem nje gje dallon nga njeri tjetri ...?
Karakteri per te pas nje karakter te mir sinqerisht esht pak e veshtir te behesh per gjdoken i dashur por kur fjala e jote nuk pin uj askund ather ti po fyn gjdo gje qe ka te bej me ndjenjat enje njeri dhe njeriun me bazon sikafsh jo shtepiake mos te Lutem per hir te perendis qe tÚ ka sjell ne ket bot  si njeri e jo si ndonje gje tjeter mos mekeqkupto te kuptoj at qe esht diqka e veqant tek njerzit e zotit
Ti flet ndegjon shiqon punon dhe je nje Forc qe sundon gjith njerzimin me dhun Por zoti esht Nje dhe esht i te gjithve Me zot nuk do mund te luftosh se fatin tand e ke ti dhe Zoti -Allahu- i kofshum fal.
Gjdo njeri ka lind per veten dhe tÚ tjeret..rrespekti ndaj familjes komit dhe zotit Krijusit meshirusit te gjith kesaj dynjeje e ti  Thua se librat e zotit qenkan  Genjeshtra apo te formuara nga njerzit sundimtar Qfar e shtyri Allahun qe njerzve tju sjell te derguarit e tyre qe njerzimit tijep mesim dituri dhe dashuri njerzore nder etnike dhe nder gjinore ti barazoj ata si njerz Se mos te ishin profetet njerzimi ishte ende larg diteve te sodit .Ai mori njerzit me te urt dhe me te thjesht dhe ju tha se ju jeni njerzit qe duhet  ti dergoni fjalet e mija  tek Njerzimi Ata ishin shum te thjesht dhe i beri Pejgamber  Ai si mori kryetaret e shteteve me i ba pejngamber perkundrazi juv dergoj nje leter dhe ju tha se Mbas lufte duhet paq Se gjdo njeri qe esht ne ket bot ka irrskin e tij dhe ket s mundsh tja mohon as ti ja ndalon Mundsisht  t ja mson dhe ai mos te thot se Askush s me ka msu se thmija sund lind pa prind per at duhet me u gjyku e keqja .
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: xhavo ne 30-09-2005, 11:26:04
Zoti është evident, feja është po ashtu evidente. Njerëzit do të jetojnë në mënyre religjioze të organizuar apo të paorganizuar, sepse natyra religjioze është pjesë e njeriut dhe e botës, deshem apo s'deshëm. S'mund te dalim syrësh.
Kështu që është mashtrim të mos i njoftosh fëmijet me realitetin rreth tij.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: a1 ne 30-09-2005, 14:02:37
Dicka jashte teme  :)
Ne France ndalohet rreptesisht qe femija deri ne moshen 18 dmth kur eshte ne shkoll te mbaje shenja simbolike fetare   :O
Di ndonjeri ta shpjegoj kete ?
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Hipi ne 30-09-2005, 15:48:33
Dicka jashte teme  :)
Ne France ndalohet rreptesisht qe femija deri ne moshen 18 dmth kur eshte ne shkoll te mbaje shenja simbolike fetare   :O
Di ndonjeri ta shpjegoj kete ?
Në shkollat shtetrore është ndaluar nga kryetari i francës bartja e shamive. Është ndaluar bartja e shenjave fetare apo jo nuk e di. Por më duket se franca është shtetë krishterë sikur irani që është shtetë islamikë.  Kuptohet në një shkallë të zhvillimit dhe të përvojës në këtë drejtim më të lartë se iran. (Këtu mendojë se duhet thekuar se bëhet dallime edhe për nga koha. Shikuar për nga koha e traditës së fesë d.m.th kalendreve atëherë Iran del se është diku 200-300 vjetë para francës kjo ndoshta më mirë do të spjegohej nga ndonjëri që di të spjegoi llogaritjen e kohës relative). Në francë me siguri që është i lejuar hapja e shkollave fetare krishtere në të cilat mësohet si në shkollat shtetrore por me një diciplinë (regulore të punës) fetare.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Hipi ne 30-09-2005, 15:50:00
Kështu që është mashtrim të mos i njoftosh fëmijet me realitetin rreth tij.

Ky është frmulimii më adekuatë për deri më tani. Tung dhe FLM
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: a1 ne 30-09-2005, 15:57:46
 Jojo: Ne France ndalohet te mbash edhe kryq
Edhe po flasim per nje shtet qe eshte 100 here me i kulturuar se ne  :) qe duke pare se urrejtja midis dy feve shtohet dita dites vendosi qe kete urrejtje mos ta percjelli edhe tek femijet  ;)
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Hipi ne 30-09-2005, 16:29:52
Nuk arrij ta kuptoj kete far llogjike te nje muslimani te ashtequajtur "neutro"?
Ke shkruar : "nuk kam ardhur ta islamizoj forumin" po un mendoj se nuk eshte ashtu.
Personalisht dhe nga eksperienca e miqve te mi te gjith fetaret si te krishtere ashtu edhe musliman i perkasin te te njejtit brum: i fryjne zjarrit sa mundin e  ku mundin me qellimin e vetem  tu degjohet fjala.
Thua qe ke sens patriotik atehere te lutem shume, neqoftese ti me vjen e me flet si shqiptar duhet ta dish shume mire qe FEJA E SHQIPTARIT E KA EMRIN: SHQIPTARI, prandaj si i ashtequajtur shqiptar duhet ta dish po aq mire se shqiptaria nuk ka nevoje per lloj-sorollop fesh dhe besimesh por ka nevoje vetem per dije dhe kulture.....
 - NQS NJE INDIVID ESHTE I INTERESUAR TE STUDJOJE FENE ESHTE I LIRE TA BEJE NE NJE MOSHE TE PJEKUR , KU LLOGJIKISHT ESHTE EDHE ME I AFTE TA INTERPRETOJ DHE TA KUPTOJE PLOTESISHT DHE TOTALISHT NE TE GJITHA  ASPEKTET E DUHURA.
 - NJE FEMIJE NQS BRYMOSET ME KONCEPTET E FESE QE NE VEGJELI (tipike e fondamentalistave dhe e ekstremistave) SIGURISHT QE PSIKOLOGJIKISHT NUK DO TE MUND KURRE TE JETE NJE INDIVID I SHENDOSHE PER SHOQERINE DHE FAMILJEN KU DO JETOJE, PASI DO TE KETE PROBLEME TE THEKSUARA ME PRIORITETET E JETES SE TIJ DHE GJERARKINE E RENDESISE QE  DUHET TI JAPE ASPEKTEVE TE SHUMTA , TE KOMPLIKUARA, TE SHUMELLOJSHME , PROBLEMATIKE  etj TE VETVETES DHE TE GJITHSHKA QE DO E RRETHOJE.
 JO, FEJA NUK DUHET ABSOLUTISHT TE FUTET NEPER SHKOLLA !!!!!!
 

Feja e shqiptarit është shqiptaria është fjalë shumë me vend. Kur besimtarët e popullit shqiptarë gjenden në rrezikë besimtarët shqiptarë bashkohen në një brumë të quajtur fe shqptare. Për këtë të lutem shiko, tani mund të themi historinë më të re të Kosovës. Shiko lëvizjen dhe tolerancen e fesë shqiptare (vitet 1980-2000) është së paku për mua shembulli më i mirë në historin shqiptare. Tani si thashë ajo është ngulur në historin shqiptare se me të vërtet feja e shqiptarit është shqiptaria dhe këtë e ka vërtetuar feja në Kosovë. Tani populli gjendet në tjetër situatë dhe brumi jonë gjendet në rrezik që të kriposet nga të huajat. Për këtë mendojë që së paku çdo i rritur 18 vjeçarë të njohë brumin e vetë dhe të di sasinë e kripës. Nëse e ke me gjithë mend atë që ke thënë do më kuptosh.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: kreksi ne 30-09-2005, 16:53:46
A1, e ka me te drejte,
Ketu nuk lejohet qe te zbulohet kryqi apo hana me yll!
kryqi nuk bën të jetë më i madh se 2, 3 cm...
As jahudit s'kan te drejt te vejn kapen e tyre as arapt askushi. Ne shkoll jan te barabartë dhe se feja mesohet vetem se ne ndonje kurs privat e jo ne shkolla te shtetit.

Per ti ikur diskreminimit racial e fetar tani ka dalur ne qarkullim nje menyre e re e kandidatve qe konkurojn pere vende pune.
Mandej q'esht edhe nje gje e re pere ata qe kerkojn pun, se ne C.V. kandidati nuk eshte i detyrum qe te shenoje emrin as vendin e lindjes.
Shenon vetem performancen e tije pere punë, sa ka ekperiancë në atë profesion dhe datlindja.
Ky version do t'ishte i vleshëm edhe tek ne  qe t'iu ikim "punsimeve me njohtsi" te shtym nga dikushi etj.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Hipi ne 30-09-2005, 16:54:09
Jojo: Ne France ndalohet te mbash edhe kryq
Edhe po flasim per nje shtet qe eshte 100 here me i kulturuar se ne  :) qe duke pare se urrejtja midis dy feve shtohet dita dites vendosi qe kete urrejtje mos ta percjelli edhe tek femijet  ;)

Ndoshta ke të drejtë kur thua një shtet me një kultur 100 herë më të madhe. Por mos harro se ti atë krahasim po e bënë sipas vlerave krahasuese të një shoqërie  që vlerat e shoqëris shqiptare e rrespektojin për një shoqëri të huaj. P.sh për shoqërin shqiptare nuk është kulturë të marohesh 3-4 herë, apo të vdesin të moshuarit të vetmuar në dhoma, por kjo është kulturë e lartë franceze. Unë e respektojë vendimin e tyre por nuk e konsideroi si kulturë dhe mundohem të mësojë nga ato (shiqimi im) gabime të asaj shoqërie.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: kreksi ne 30-09-2005, 17:08:57
Vdekjet e njerzve ne dhoma, si te vetmuar, kjo ndodh nga ata qe s'deshirojn te shkojn ne  shtepit e pleqve e qe ligji nuk e hjek nga dhoma me dhun nese ai don te vdes ashtu i vetmuar vdes dhe mbaroi puna, por kjo eshte pakez e sterfolur se nuk ka ashtu qe vdesin te vetmuar ne dhomat e tyre per 60 e sa milion qe ka franca ka raste po jo si mendohet nga disa qe se njohin kete vend.
Po, ka raste te disa shqiptarve qe kan vdekur te vetmuar se kan dashtur ashtu te jetojn te rinj si princa e e vdesin ne mjerim !
krejt m'varet si kerkon jeten.
nejse dolem prej teme e me falni...
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Hipi ne 30-09-2005, 17:09:19
Unë nuk e di ndoshta duhet hapur një para temë që të kuptohemi më mirë. Në këtë paratemë duhet shtruar pyetjen:

1. A kanë nevojë shqiptarët për fe të reja (ose drejtime të reja fetare) dhe
2. Si mund të parandalohet kjo duke mos shkelur të drejtat e njeriut e duke i qetsuar të gjithë miqtë e shoqërisë shqiptare.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: arbias ne 04-10-2005, 08:29:17
Politika e Shqiptarit Úshte Shqiptarija.....!!!!
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: sulltani ne 04-10-2005, 12:44:40
Ndoshta ke të drejtë kur thua një shtet me një kultur 100 herë më të madhe. Por mos harro se ti atë krahasim po e bënë sipas vlerave krahasuese të një shoqërie që vlerat e shoqëris shqiptare e rrespektojin për një shoqëri të huaj. P.sh për shoqërin shqiptare nuk është kulturë të marohesh 3-4 herë, apo të vdesin të moshuarit të vetmuar në dhoma, por kjo është kulturë e lartë franceze. Unë e respektojë vendimin e tyre por nuk e konsideroi si kulturë dhe mundohem të mësojë nga ato (shiqimi im) gabime të asaj shoqërie.

jam shume dakort me shkrimin e me sipert.

nje gje nuk kuptoj, ca te keqe ka nese teologjia si lende ne shkolla, te zgjidhet nga nxenesit ne menyre fakultative (me deshire) ?
pse keni filluar dhe ziheni , dilni nga tema e shume budallalliqe te tjera? e kam thene dhe nje here tjeter qe mos i beni gjerat me te medha se sa jane.

ne amerike nje studentit i jepet mundesia (nese ai do) te zgjedhi nje fe dhe ta studjoi gjate nje simestri.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: a1 ne 04-10-2005, 12:52:18
Por problemi eshte se ne nuk jemi ne Amerik  ;)
Dhe urrejtja midis feve eshte me e madhe sec mendohen  , si ne familjen time edhe ne famijen tende  , edhe pse thuhet se logjikojme....
e jo me po ti japesh nje femije  8 vjec nje liber fetar ne dore
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: ibraim ne 04-10-2005, 13:05:38
ata qe shfaqen ketu dhe uurejne ap jane kunder mesimit fetar ne shkolla e kane se nuk kane qene te njohur me fene qe ne moshe te re...
po a nuk meson feja (cila do qofte) per respekt mes feve...???
sikur nje 8 vjec te mirrte nje liber fetar ne dore, ai do te dinte te mbaj edhe fene e vet, po edhe te respektoje te tjeret...

respekt
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: a1 ne 04-10-2005, 13:39:48
Atehere te behet  :)
Jo per gje po te pakson injorantet
Megjithse nuk besoj se feja mundet te beje shume gjera ne kete drejtim , kur edhe vrasesi thot se  beson ne nje zot   ;)
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: ibraim ne 04-10-2005, 13:44:40
 ^o)                        
 
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: AlbMuslim-Ku ne 24-10-2005, 18:33:46
Jojo: Secili lindë i pa fe dhe i pa emër.Pastaj këto ia ngjesin të tjerët.Musliman as katolik as...as...as...nuk lindë askush,por kjo është RRENË krejtëqëllimkeqe dhe përqarëse.Islamizmi si parti politike pushtuese "Fe" ka lindë shumë vonë vonë,pas tëra Përrallave (FÚve)tjera.Gjer në at kohë nuk kishte fare muslimanë dhe bota njerëzore dihet që nuk fillon me Islamizmin.
...Për këte shkak feja është e bazuar në gënjeshtra dhe s`e merr askush që është normal si serioze asnjëherë.Zoti(Natyra) nuk ka fé as s`është musliman që edhe krijesat e tij të lindin muslimane!!!!
Kjo Rrenë është po aq e madhe sa edhe ajo se si të krishterët e Martuan Zotin me një Hebreje për ta bërë mik dhe të afërm të vetin! Jojo:

Femija eshte krijese e Zotit , atehere padyshim qe Zoti e krijon me nje fe , cila eshte ajo , ate e dim mjaft mire .
Nuk lind i pa fe , kjo eshte gabim i madh nese thuhet keshtu .
Femija lind me fe , e me komb , perderi sa dihet qe ka lind tek nje familje shqiptare , dihet qe eshte shqiptar , perderi sa dihet qe Zoti e krijoi ate dihet qe eshte edhe me FE apo jo?

Me Respekt
Alb
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: Hipi ne 26-10-2005, 21:20:31
Femija eshte krijese e Zotit , atehere padyshim qe Zoti e krijon me nje fe , cila eshte ajo , ate e dim mjaft mire .
Nuk lind i pa fe , kjo eshte gabim i madh nese thuhet keshtu .
Femija lind me fe , e me komb , perderi sa dihet qe ka lind tek nje familje shqiptare , dihet qe eshte shqiptar , perderi sa dihet qe Zoti e krijoi ate dihet qe eshte edhe me FE apo jo?

Me Respekt
Alb

ç fare feje kane ateistët, kinezet, aborxhinis (populli i vjeter i australis). E vërtert për mua është se fëmija është krijes e zotit dhe se feja i ndihmonë edukimit të tij për dhënjen e kontributit në shoqërin ku jetonë, për të gjetuar më lehtë rrugën e zotit.
Titulli: : Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: myvela dervishaj ne 22-12-2009, 02:29:23
Me pelqen tema qe keni hapur per te diskutuar.
jo pse jam moshe e vjeter por do jete shume mire qe te gjithe nxenesit te marrin mesimin e fese  ne shkollat e
tyre  ate religjon qe i perket nxenesi.
Po shohim shume mire se disa   te rrinjte po edhe moshat e prinderore sot kane kaluar caqet e njerzillekut.
Keto dukuri duken qarte si menyra e veshjes, menyra e sjelljes, menyra e edukates, dhe e sinqeritetit.
Duke bere mesim per fene do njohin me mire Zotin Tone te Gjithesise, te kemi frike Zotin ne c'do hap qe te hedhim ne jete.
Titulli: Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: h75 ne 22-12-2009, 20:05:25
feja nuk e ka vendin ne shkolle
nje dite tjeter do te shkruaj me gjate se sot nuk kam kohe
Titulli: Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: titi10 ne 22-12-2009, 21:28:37
feja dhe mund te futet si lende fakultative.
Titulli: Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: LONUSHJA ne 02-10-2010, 05:38:20
Fen islame e pranon gjith bota..dita dites ritet  qka ju pengon feja islame ne shkolla ?  tregoni ku esht shkaku ? sepse adhurohet vetun 1 Zot  apo ,, pse ZOTI  ju dha frymen dhe ju dha jet ku qendron problemi .....mos u idheroni me krijuesin por falemenderoeni mos u beni jo falemenderues !
Titulli: Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: myvela dervishaj ne 02-10-2010, 15:43:07
Jam shume dakort te futet lenda e e fese Islame neper shkolla .Vertet aty mesohet se si te falenderojme ZOTIN E MADH  eshte NJE  ,te mesojne se si te sillen femijet ne shoqeri,  qe eshte problem global, ne familje. Keshtu ata do jen me te mbrojtur duke patur respekt per ZOTIN E GJITHFUQISHEM,MESHIRUES,  duke u larguar nga sjelljet e pahijeshme, nga imorali ,nga droga, prostitucioni, pra femijeve, brezit te rri te tashmes do i mbetet vetem nje vyrtyt sjallja e hijeshme

                                               myvela
Titulli: Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: LONUSHJA ne 05-10-2010, 00:23:58
 i bashkangjitem mendimit  myvlea  Respekt.....
Titulli: Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: myvela dervishaj ne 05-10-2010, 01:02:05
ZOTI I MADH te ndihmofte ne jete!
Titulli: Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: LONUSHJA ne 05-10-2010, 02:43:18
...Aminnn  gjithashtu :)
Titulli: Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: h75 ne 05-10-2010, 12:38:28
ue mendoj qe ndertimi i minareve ne shkolla do te ishte me efektiv se futja e lendes fetare
sa per lenden fetare mendoj, sigurisht, domethene po se po jo.
pra ne duhet te kujdesemi per brezin e ardhshem, ata ka rrezik te behen me te mire se ne, prandaj ne duhet ta parandalojme
dhe...perfundimisht, une votoj pro asaj dhe kunder ketij
Titulli: Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: besimtare shqiptare ne 28-02-2011, 04:22:29
kisha pranue te futet feja neper shkolla .. "shkolla pa Fe si shtepia pa Streh"
Titulli: Mesimi i fese ne shkolla
Postuar nga: mrgashi ne 19-04-2012, 04:45:02
po pse jo.
mesimi eshte njohuri , feja vetem cka i jep edhe me shume diciplin nxensit ne shkolle se pse nxensi njohet edhe behet me i vetdishem se sa me i degju fjalet e cdo kujt jo pse kjo kshu jo pse ajo ashtu pra un jam per PO dhe e shof shum te arsyshme.

http://www.youtube.com/watch?v=6csnHsWBHNA# (http://www.youtube.com/watch?v=6csnHsWBHNA#)