Nje leter e nje nene per djalin e saj.... - Teologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Nje leter e nje nene per djalin e saj....

  Nje leter e nje nene per djalin e saj....

  · 42 · 13003

  • Postime: 187
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  ne: 08-10-2004, 13:47:04
  Kjo eshte nje leter e nje nene muslimane per djalin e saj....
  i cili ka vite qe si ka rene ndermen per te


  (Ndoshta eshte e gjate por ju lutem lexojeni.....Please ....)  Biri im po te shkruan nena jote, gjate oh sa gjate jam menduar, te te shkruaj apo jo, dhe ja sot me ne fund vendosa. Ndala lotete mora lapsin, e nisa me te te hedh ne leter ato ç'ka me thote zemra ime e coptuar.
  Sa kohe kane kaluar more bir qe nuk jemi pare, oh sa vite vite qe nuk meke shkruar, te pakten bir dy rrjeshta. Kam vetem nje lutje:te pakten ta lexosh kete leter pastaj bej si te duash coptoje ne dac, edhe ne zemren time asht coptuar e bere therrime o biri nenes, oh 25 vjete me pare kur ti erdhe ne jete, gzimi im nuk kishte te treguar vetem ato qe jane ere nena e kuptojne me mire kete ndjese. Te mbarta nente muaj ngrihesha me veshtiresi, flija, haja, dhe merrja fryme me veshtiresi e siklet te madh. Ti linde ne fun te guhtit bir uh cvape c'te nxehte beri ate vit, eh cvuajtje me shtonte por kurren e kurres nuk mu zvogelua ...dashuria per ty. Mezi prisja momentin qe ti te dilje ne drite, oh ca vuajtje te patreguara e sa lapsi nuk I pershkruan dot, u peralla me vdekjen bir e jam ne fund , ti dole ne drite te qaren tendem perzie me lotete e gzimit oh c'gezim ishte ajo dite, c'gezim me solli ne ai cast te mbajata e lumtur ne kraherotin, preherin e bera shtrat per ty bir gjirin ushqim, qendroja pa gjume , qe te flije ti. E ti u rrite u martove edhe sot ah sot te shoh se nuk je me ai oh ZOT I MADH.
  Po cishte valle ky shpreblim qe me bere djali I nenes, po a e meritoj bir kte ftohtesi kte sjellje tende, bir im spo te kerkoj shume bir vetem vetem te te shoh nje here vetem nje here te te puth syte e ballit te te ndjeje vec nje here pra te ndjeje arome e qenjes sime vetem kaq bir, shume eshte valle per ty kjo jeta me ka lodhur shume vecanerisht mungesa jote , sot bir nuk desha te ta thom por kam zene shtratin , jam fill e vetme dhe ska kush te me nje gote uje, po une jam sjelle mire me ty apo jo. Kam qene vite me rradhe sherbetorja jote oh more bir. A e e meritoj valle kte shprelim per hire te allahut , trego pak butesi per nenen tende , se ndryshe allahu nuk do te fale kurre e nena sta uron kurre kte , ka ardhur koha bir qe zemra jote te zbutet e te ndjeje pak dhimbje per nje plak, qe e keputi malli, qe e mbyti merzia qe i eshte djegur zemra e i jane thare lotet mendohu bir im mendohu. Te lutem shume thirri zemres thirri te paste nena thirri biri im. Nena s'do te ankohet kurre bir nuk do te mallkoj asnjehere kurren e kurres , se po ta bej kte mallkimet e mia do te arrine ne dyert e qiellit e do te zinte haku im , e mby ty e familjen tende do te zbrisnin fatkeqesira qe kurre nena nuk do ti deshironte jo bir nena s'do e beje kurre kte ti per mua je im bire , je shpirt je gzim oh je pranvera e shkurter e asaj pak jete qe me ka mbetur, vetem mos harro djali I nenes se do te mlakesh edhe ti. Te te pyes nena a kane zene te te dalin thijat mor bir mesiguri qe po , pra do te behesh edhe ti prind. Do te mplakesh si une po edhe larg qofte largqofte mun ta pesosh si une , se kjo bote biri im mos e harro kurre kete eshte bote e proves kte mos e harro, te gjitha te shkruhen ne librin e qiellit biri im , krijuesi vertete mun te te vonoj por kurrene e kurres nuk harron.
  Eja bir te te shoh te pakten nje here te lutem shume. Bir nena kaq kisht. Tani bej si te duash letren dac grise vec nuk rri pa te thene ne fund se kush ben mire ne kete dynja e ka per veten e tij, e kush sillet perseri per veten e tij e ka.
  Te perqafon dhe te puth syte e ballit me mall nena jote. :( :(
  « Editimi i fundit: 08-02-2005, 04:12:42 nga atman »

  • Postime: 1287
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #1 ne: 08-10-2004, 23:37:32
  e mor SHEF e nena ime qe ja kan varrosur djalin ne lufte pa e pare hic :( si te ja bej ajooo ???!!
  « Editimi i fundit: 08-02-2005, 00:42:34 nga atman »

  • Postime: 1621
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #2 ne: 09-10-2004, 22:32:19
  Jashte Teme
  « Editimi i fundit: 11-03-2005, 23:19:51 nga Hersianna »

  • Postime: 1287
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #3 ne: 11-10-2004, 01:00:17
  Jashte Teme! Jo Chit-Chat
  « Editimi i fundit: 11-03-2005, 23:20:15 nga Hersianna »

  • Postime: 1750
  • Karma: +15/-2
  • Gjinia: Mashkull

  #4 ne: 11-10-2004, 14:50:55
   leter e shkruar me shum lot dhe dhimbje e di se si eshte te perjetosh keto dhimbje
     p.s arta me vjen shum keq me te vertet me vjen keq per kete gje
  « Editimi i fundit: 08-02-2005, 00:43:22 nga atman »

  • Postime: 187
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #5 ne: 11-10-2004, 15:37:36

  e mor SHEF e nena ime qe ja kan varrosur djalin ne lufte pa e pare hic :( si te ja bej ajooo ???!!


  Ske ....
  C'fare te besh...Queen.....
  Zoti i pst Cuar ne xhenet.....
  « Editimi i fundit: 08-02-2005, 00:43:58 nga atman »

  • Postime: 505
  • Karma: +1/-0

  #6 ne: 11-10-2004, 17:24:39
  me keni ber te qaj me ate leter , jam kurioze te di pergjigjen - nqs i biri e takoi apo jo

  p.s. Arta me vjen keq per ate qe te paska ndodhur   :(
  « Editimi i fundit: 08-02-2005, 00:46:41 nga atman »

  • Postime: 1287
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #7 ne: 11-10-2004, 18:44:21
  asgje capkene :perqafim
  Me vjen mire sinqerisht qe ju ndani dhimbjen me mua :(
  « Editimi i fundit: 08-02-2005, 00:44:21 nga atman »

  • Postime: 417
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #8 ne: 11-10-2004, 20:12:50
  Shume prekese letra.

  Meqe po gjendem tek kjo teme dhe paksa i prekur nga ajo qe lexova, gje te cilen nuk do tia beja kurren e kurres nenes time, deshiroj te trego nje dialog te shkurter midis profetit Muhamed a.s(paqa dhe meshira e Allahut xh.sh qofshin mbi te) dhe nje besimtari qe shkoj dhe  i beri nje pyetje si me poshte vijon:

  E pyeti: Cili eshte personi qe duhet te dua te kujdesem dhe respektoj me shume ne jeten time o i derguar i Allahut?
  Pergjigja e profetit: Nena
  Pyet perseri: Po pas Nenes o i derguar i Allahut?
  Profeti: Nena (pergjigja nuk ndryshon)
  pyet per here te 3: Po pas nenes o i derguar i Allahut:
  Profeti: Nena (perseri nuk ndryshoi)
  Pyet heren e 4: Po pas nenes?
  Profeti: Babane.

  Pra sic e shihni 3 here ju pergjigj Nena. Pra besoj se mund ta beni diferencen midis Nenes dhe Babait. Rendesise qe ka nena ne jeten e cdo kujt. Pra se si e shikon zoti dike qe respekton Nenen dhe pas saj Babain. Pra nese do e shihnim si nje proporcion i perket nenes kujdesi dhe dashuria me e madhe. Mos i harroni kurre nenat tuaja.
  Nqs nje njeri nuk do nenen e tij, nuk do veten, nuk do zotin. Eshte njeriu me i urryer tek Allahu xh.sh.
  Nqs keni mundesi mos i ktheni asnjeher nje llaf nenes, ne te miren tuaj do ishte.

  Kaq kisha deshire te ndaja me ju per momentin. Mire u lexofshim.


   
  « Editimi i fundit: 08-02-2005, 00:44:51 nga atman »

  • Postime: 1621
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #9 ne: 11-10-2004, 20:25:23
  Jashte Teme
  « Editimi i fundit: 11-03-2005, 23:21:43 nga Hersianna »

  • Postime: 1621
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #10 ne: 11-10-2004, 20:30:28
  Arta,
  Desha vetem te te them se me vjen shume keq ,rast i rende shume ,diçka shume e dhimbshme.....po nena jote ka perse te krenohet se ka dhene nje bir per kete toke, ka linde nje djale qe ka dite  te respektoje te gjithe dhe  qe ka dite  te mbroje interesat e atdheut !
    Nuk ka harruar njeri, ka menduar per te gjithe ne ato momente kur i eshte dashur atdheut me se shumti,ka menduar per ty, nenen,shoket dhe te gjithe pa dallim  :)
   ..ka vdekur me faqe te bardhe  vellau yt...I lehte i qofte dheu!
  P.S.:Po çfare do te fitoje valle ky djale qe e perbuzka nenen ne kete menyre?çudi qe na qenka dhe musliman se te rralle jane ata qe si frikesohen dites se gjykimit dhe nuk respektojne rrethin!
  « Editimi i fundit: 08-02-2005, 04:08:48 nga atman »

  • Postime: 2355
  • Karma: +0/-2
  • Gjinia: Mashkull

  #11 ne: 11-10-2004, 21:14:40
  Kreks lexoje edhe njeher letren qe ta kuptosh. Besoj datat dhe te dhenat s'kane shume rendesi.
  Shkrimin po e fshij se eshte pa kutpim. Nuk ka asnje lloj propagande ne kete teme.

  Gjithe te mirat.
  Maestro
  « Editimi i fundit: 08-02-2005, 00:46:57 nga atman »

  • Postime: 187
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #12 ne: 13-10-2004, 13:16:56

  me keni ber te qaj me ate leter , jam kurioze te di pergjigjen - nqs i biri e takoi apo jo

  p.s. Arta me vjen keq per ate qe te paska ndodhur   :(

  Djali u kthy ta shikoje nen por, Kur djali ku kthye, nena kishte vdekur, sic thote edhe tay ne leter bire sdesha te ta them por kam zene shtatin ishte e semure ne momentin qe e ka shkruar ate letren.....
  « Editimi i fundit: 08-02-2005, 00:43:40 nga atman »

  • Postime: 71
  • Karma: +1/-0

  #13 ne: 13-10-2004, 20:01:49
  Shef kur e lexova letren mu mblidh nje lemsh ne gurmaz, as qaja dot as flisja dot. Vetem nje pyetje kisha une, kjo ka ndodhur ne familje shqiptare? (megjithese pak rendesi ka nese eshte shqip apo jo). Arta, ju uroj shendet dhe flmd qe e ndave ate info me ne. Kalofshi mire te gjithe!
  « Editimi i fundit: 08-02-2005, 00:46:25 nga atman »

  • Postime: 187
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #14 ne: 14-10-2004, 13:22:47

  Shef kur e lexova letren mu mblidh nje lemsh ne gurmaz, as qaja dot as flisja dot. Vetem nje pyetje kisha une, kjo ka ndodhur ne familje shqiptare? (megjithese pak rendesi ka nese eshte shqip apo jo). Arta, ju uroj shendet dhe flmd qe e ndave ate info me ne. Kalofshi mire te gjithe!

  Katile une nuk e di se ku kandodhur te them te drejten.....
  Por une e kam degjuar ne nje kasete edhe e kam shkruara nga kaseta ne nje leter edhe pasta e kam nxjerre ketu .....
  Se kehstu ndodh me disa djeme e vajza shqiptare......apo jo...
  (pa dashur te ngacmoj ndonje)

  Zot na fal.....
  « Editimi i fundit: 08-02-2005, 00:45:29 nga atman »

  • Postime: 776
  • Karma: +2/-0

  #15 ne: 14-10-2004, 14:02:35
   :( :( :( shume prekse :( :( :(
  « Editimi i fundit: 08-02-2005, 00:46:10 nga atman »

  • Postime: 1287
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #16 ne: 15-10-2004, 00:42:35
  shumeee shumeee :(
  « Editimi i fundit: 08-02-2005, 00:47:21 nga atman »

  • Postime: 114
  • Karma: +0/-0

  #17 ne: 15-10-2004, 01:51:57
  vertet prekese
  p.s Arta  e ndaj dhimbjen me ty
  sinqerisht vellau yt misioni
  « Editimi i fundit: 08-02-2005, 00:47:38 nga atman »

  • Postime: 553
  • Karma: +1/-0

  #18 ne: 07-02-2005, 03:48:41
  .
  « Editimi i fundit: 17-03-2005, 17:37:27 nga atman »

  • Postime: 771
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #19 ne: 07-02-2005, 10:09:47
  Atman duhet te jete marre nga diku kjo dhe normalisht eshte copy-paste shabllon! Jo per gje por, edhe une s`e mora vesh pse duhet te kete kete specifikim!

  Gjithesesi, nje realitet i hidhur...

  Hersia`
  « Editimi i fundit: 08-02-2005, 00:49:17 nga atman »
  Emri:

  Email:
  Verifikimi:
  Flamuri yne ka ngjyre?: