Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: 1dhe1
« ne: 14-03-2021, 19:21:28 »

Postuar nga: kreksi
« ne: 15-04-2006, 18:14:57 »

No_ Coment....


...ose me mire te themi: sa pa lidhje....
Postuar nga: Kauboji
« ne: 15-04-2006, 17:54:30 »

 hmmmmm:

 Mendoj se tema do ishte me mirë te titullohej,"PA ATDHE NUK KA FE", kur e them këtë kam parasysh shumë faktore qe ndikojne ne zhvillimin e fesë.Kur një pjesë e atdheu ende është nën roberine e te huajve atëherë ne pothuaj se jemi rober.E çfarë feje mund te këtë robi kur nuk e ka lirine.Mbi të gjitha ne duhet te na brengose Shqiptaria e pastaj, ne fenë islame, katolike, ortodokse.Shendet.
 
 :lule Shfrytezoj rastin qe te gjithë besimtareve te krishtere tu uroj Pashket.Gezuar.
Postuar nga: Hektori
« ne: 15-04-2006, 17:34:38 »
        Nëse me lejoni, jame kurreshtare te bashkebisedoi ne kete teme.
     Me qellim te zgjerimit te kesaje teme, por edhe te mesoi dicka nga
     kjo fushe, dua te pyes: Ajane ne kontradikte keto dy nocione,
    Feja dhe Kombi. Nese jeni dakort do te kyqem ne debat.
       Pershendetje, HEKTORI
Postuar nga: Sirio00
« ne: 13-04-2006, 08:45:44 »

Nocioni komb ka dale per here te pare ne Evrope me forminin shtetit-komb ne shek 19 dhe ka mare formen e tij perfundimatare gjate Luftes se pare boterore.
Postuar nga: bz
« ne: 13-04-2006, 08:34:22 »

Feja dhe kombi janë dy çështje të një drejtimi që nuk konfrontohen ndërmjet veti assesi dhe nuk i hy njëra në përmbajtjen e tjetrës në asnjë mënyrë.
Fe është programi i Allahut i zbritur për njerëzit, që u mëson atyre bazat e besimit si dhe mënyrën e jetësimit të atij besimi duke rregulluar raportet e njeriut me Krijuesin e tij, me vetën dhe familjen e tij si dhe me shoqërinë në përgjithësi.
Komb është një bashkësi e qëndrueshme njerëzish, e formuar historikisht në bazë të bashkësisë së gjuhës, të territorit, të jetës ekonomike dhe të formimit psikik, që shfaqet në bashkësinë e kulturës. Kjo që sot mund të jetë si sinonim i fjalës "etni".
Edhe pse nocioni komb bëhet i njohur shumë vonë në histori, domethënia e tij ekziston pas pasardhësve të Nuhut, alejhis selam. Ndërkohë që feja është e njohur dhe daton me njeriun e parë, babën e njerëzimit, Ademin, alejhis selam.
Thash se këto dy nocione nuk përballën njëri me tjetrin.
Postuar nga: marku
« ne: 12-04-2006, 20:40:55 »

pershendetje te gjith antareve te forumit.
 sa i perket tekstit te cilin e ka paraqitur gjumashi.
ajo mund te jet vetem mednim personal, se nuk e mohon askush se nuk duhet te dalim te luftojm per atdhe por ta dim se ma e fort eshte lufta kur te lufton per fe, sepse feja eshte jeta jote personale kurse atdheun mund ta gjesh edhe ne vendet tjera, siq ju kan ber shum eigruesve.
Postuar nga: Gjumashi
« ne: 02-02-2006, 18:40:28 »

Ketu duhet te kuptohen disa gjera qe nuk me pelqejn aspak tek disa shkrime!

Sa i perket temes, kjo teme ose duhet sqaruar mire e mire ose duhet fshir, pasi dhe Sirio00 e ka permendur qe Jemi nje kombe qe kemi disa fe!

Shume Rilindesa nuk u pajtuan shume me punen e fes pasi e pan cfar bente feja per popullin dhe nese mendoni qe Feja dhe Atdheu jan nje lloje i bie qe dhe Shtet Arabe ose Italia  jan nje lloje! Pasi kan nje fe me Muslimanet, ose Katolike? Keshtu me bie te kuptoje kete gje!

Ti qe ke hapur temen, qenke shume i frymezuar nga kjo pune e Fes, dhe me sa shikoje Adem Ramadani ka qen shkaktari i gjithe kesaj, dhe po te theme qe fjalet qe ka thene Pashko Vasa, sot e kesaj dite jan akoma te vlefshme, pasi Feja eshte dicka private, qe askush, ose thene shume pak respektojn kete gje, pasi nuk e kuptoje, si mund te imponosh dikend, ose ta detyrosh dikend, te nderroje besimin? Nuk e di nese dicka e tille mund te quhet si Meka, ose si dicka e mire?  ^o)

Pasi shumica nuk e kuptojn ose nuk e din qe ne Shqiperi, mund te kete dhe ne Kosove, qe kan femi qe baben e ka nje fe tjeter dhe nenen e ka nje fe tjeter? Cfar duhet te zgjedhi ai sipas jush? Ajde te ndahet prej nenes ose prej babes, se feja e njerit qenka me e mire se e tjetrit?

Krenoheni qe jeni Shqiptare, por kur theme Shqiptare, ashtu Shqiptare qe nuk u trembet syri, pasi e kemi ven re shume mire,  qe Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria!

Ju pershendes dhe mos ngaterroni gjerat private, me ato shoqerore!

Se kur marre pushken te luftoje , luftoje per ta mbrojtur Atdheun time, e jo per te mbrojtur nje Fe, qe aspak nuk ka lidhje me Atdheun!

Keni bere nje pyetje vetes suaj? Cfar do ndodhte sikur Mbreteria Ilire (ajo Ardiane) nuk do humbte luften e tret Romake, cfar feje do kishim sot ne? Ose nese nuk do pushtoheshim nga Turqit por do jetonim ne ate mbreteri te krijuar nga Skenderbeu?

Keshtu qe Mos merrni pushken ne dore duke luftuar per te mbrojtur fen, por per te mbrojtur Atdheun!

Kalofshi mire.
Gjumashi!

Postuar nga: Sirio00
« ne: 27-01-2006, 09:29:25 »

Ne parim jam dakort me xhavon, pasi nacionalizmi eshte nje nocion me kerkues se atdheu.
Postuar nga: xhavo
« ne: 27-01-2006, 09:06:01 »

Atëdheu nuk lidhet domosdoshmërisht me nacionalizmin.