Religjioni dhe Shkenca. - Teologjia

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Sondazh

A ka kundershtime ne mes tyre?

A ka kundreshtime ne mes Ku`ranit dhe shkences?
12 (52.2%)
A ka kundershtime ne mes Bibles dhe Shkences?
11 (47.8%)

Numri i anetareve qe votuan: 15

Religjioni dhe Shkenca.

Religjioni dhe Shkenca.

· 36 · 11167

 • Postime: 1530
 • Karma: +5/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 09-11-2007, 18:15:20
E shtrova këtë teme për diskutim sepse kam deshir te di mendimet e juaja ne lidheje me këtë.Nuk e di a është diskutuar me herët kjo tem në forum....nëse po me falni.
"Një lidhje e tillë e Ku`ranit dhe e shkences bashkohore a priori me habit sepse bëhet fjal për perputhjen e jo për mosperputhjen.Po a thua krahasimi i një libri religjioz me pikpamjet profane ne te cilat mbështet shkenca nuk duket ne sytë e shumicës si diçka paradoksale ne kohën tonë? Me te verete,sot shkencetaret,perpos ne disa prejashtime,janë te frymezuar me teori materialiste dhe shpesh janë indiferente ose kanë një urrejtje ndaj qeshtjeve religjioze,qe ata i konsederoijne si te bazuara ne legjenda.Për me tepër,kur ne vendet tona ne perendimore flitet për shkencen dhe religjionin,diptiku religjioz e perfshine vetëm besimin hebraik dhe krishterimin,por as qe mendohet fare për ta futur edhe Islamin.Për te në fund te fundit janë dhen mendime aq te pasakta te cilat janë te mbeshtetura ne pikpamje te gabuara,kështu qe sot është shumë vështirë te paraqitet një pasqyrë lidhur me atë se q`është ne te vërtetë Isalmi".Marrur nga libri"LA BIBLE,LE CORAN ET LA SCIENCE" Shkruar nga Dr.Maurice Bucaille.

 • Postime: 17
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 16-04-2008, 15:33:22
S'ka dyshim se shkenca bazohet ne Kur'an...

 • Postime: 776
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 16-04-2008, 17:20:00
S'ka dyshim se shkenca bazohet ne Kur'an...

Gabim

 • Postime: 287
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 16-04-2008, 18:54:29
Çfarë zbulimi shkencor është bërë vetëm duke studjuar kuranin ?

p.s a mund të shtoni dhe një opsion të tretë në sondazh, A kanë librat fetarë kundërshti me shkencën.

 • Postime: 17
 • Karma: +0/-0

#4 ne: 18-04-2008, 14:48:11
O duhet ta kemi te qartë te gjithë se "NUK ESHTE TURP TE JESH INJORANT NGA MOSDIJA, POR TE PAJTOHESH ME INJORANCEN, PIKERISHT KU JE I VETEDIJSHEM"!
Mund të flasim çfarë te duam dhe si te duam, por, një gjë e kan pranuar edhe vete shkencetaret se Kur'ani, libri i fundit i zbritur nga Zoti, është padyshim baze, dhe shtytje për shkencen.
Kur'ani ne shek -VII- e ka parapare se toka dhe planete tjera sillen rreth diellit, derisa ne anën tjetër fe te tjerë e kanë pohuar te kundërtën, dhe tek ne shek XVI shkenca e zbulon një gjë te tillë, dhe prap religjionet e tjera, ne atë kohe besonin se: toka është e rrafshet, dielli sillet rreth saj, e shumë marrezi te shumta,...

 • Postime: 287
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 18-04-2008, 15:02:42
Citim
Bota mban dy kategori njerëzish: njerëz inteligjentë pa fe dhe njerëz fetarë pa inteligjencë.
 
— Abdul al Maari

që toka është e rumbullakët e kan gjet dhe banorët e Maçu-Piçut 1000 vjet para kuranit që ka bërë këtë zbulimin e madh shkencor :

Sura 15:19
E tokën e kemi shtruar dhe në të kemi vuar kodra dhe kemi bërë që në të të mbijnë bimë të caktuara të të gjitha llojeve.
Sura 50:7
Edhe tokën se si e kemi shtrirë, e në të kemi vendosur kodra përforcuese dhe kemi bërë që në të të mbijnë gjithfarë bimësh të bukura.

ka prap po deshe...  :D

seriozisht tani, kujt zbulimi shkencor i ka paraprirë kurani ?

 • Postime: 17
 • Karma: +0/-0

#6 ne: 19-04-2008, 14:49:30
C.entau.r , qfar doni te thoni me këto dy ajete-versete,
Vertete ju mendoni se njerëzitë fetare nuk kanë intelegjence?
Sinqerisht e kam ,kurr nuk kam ndegjuar marrezi me te madhe se kjo qe ju e keni thënë.
Ta dish se me verberi fizike jetohet edhe ne terr, por me verberi shpirtërore nuk i'a vlene te jetohet as ne drite.
E ateistet, mosbesimtaret jetojne ne verberi shpirterore.
Vetëm konstrukti - pamja fizike e tyre, jep te kuptohet se ata janë njerëz, sepse qëllimet, vetite-tiparet i kanë te kafsheve me te uleta. Ata nuk kanë kurfar qëllimi ne jetën e tyre, nuk shohin me larg se hunda e tyre, si thotë populli...

 • Postime: 776
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 19-04-2008, 15:39:16
C.entau.r , qfar doni te thoni me këto dy ajete-versete,
Vertete ju mendoni se njerëzitë fetare nuk kanë intelegjence?
Sinqerisht e kam ,kurr nuk kam ndegjuar marrezi me te madhe se kjo qe ju e keni thënë.
Ta dish se me verberi fizike jetohet edhe ne terr, por me verberi shpirtërore nuk i'a vlene te jetohet as ne drite.
E ateistet, mosbesimtaret jetojne ne verberi shpirtërore.
Vetëm konstrukti - pamja fizike e tyre, jep te kuptohet se ata janë njerëz, sepse qëllimet, vetite-tiparet i kanë te kafsheve me te uleta. Ata nuk kanë kurfar qëllimi ne jetën e tyre, nuk shohin me larg se hunda e tyre, si thotë populli...

Gabim, Xhaxhai i Muhamedit nuk ka qene monoteist, edhe nga kafshet me te ulta ka qene?

Sa per njerezit fetare, te lutem mos me bej te qeshe, te pakten ne Shqiperi realiteti eshte shuem ndryshe nga sa ti pretendon.

Eshte e vertete se gjate mesjetes kane qene dijetaret muluman qe kane dhen zhvillim ne shkence, por dy shekujt e fundit Islami eshte larguar shume nga dija. Flitet per nje rilindje te islamit, por eshte akoma shpejt. Duhet pritur edhe ca kohe.

 • Postime: 17
 • Karma: +0/-0

#8 ne: 21-04-2008, 13:36:43
Dalber, po qfare te keqe ka ketu ore, ju thate se xhaxhai i Muhammedit nuk ka qene monoteist, ashtu eshte pra ai ka qene politeist, me apo pa vetedije ju e vertetuat se, politeistet jane si kafshe.
Qfar ka lidhje Shqiperia nga ajo qka kam thene,...

 • Postime: 776
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 22-04-2008, 16:49:24
Dalber, po çfarë te keqe ka këtu ore, ju thate se xhaxhai i Muhammedit nuk ka qenë monoteist, ashtu është pra ai ka qenë politeist, me apo pa vetedije ju e vertetuat se, politeistet janë si kafshe.
Çfarë ka lidhje Shqipëria nga ajo çka kam thënë,...

Djale apo goce, cfaredo qofshe, te them shko e lexo njeher per fene tende pastaj ec edhe fol. Nese nuk di mos fol, sepse pak me siper nga padija ke bere ate qe ne fene tende te ndalohet.

Surja Huxhurat (e ke edhe te tema tjeter dicka te perafert) ne ajetin e 11`te thote pikerisht "mos shani popujt e tjere, ndoshta ata jane me te mire se ju". Ti nuk ke asnje te drejte te gjykosh dike tjeter edhe ti veshe nofka sepse askush nuk ta ka dhene ty ate te drejte, dhe ti nuk mund te perdoresh nje te drejte te mohuar sepse ne kete menyre del kunder rregullave te fese tende.

Edhe mos fol per vetedije sepse edhe sot akoma nuk dihet nese Ebu-Talib ne frymen e fundit ka pranuar Islamin apo jo.
Vete profeti edhe pse e dinte se kush ishin dyfytyreshit gjate kohes qe qendronte ne Medine asnjeher nuk i ka bere ata publik, bile te kujtoj edhe ndodhine me ate beduinin qe ishte duke urinuar ne xhami dhe Muhamedi nuk i tha asnje fjale.

Derisa ai qe ka qene me mijera here me i ditur se ty edhe mua bashke nuk ka reaguar pse ti duhet te tregosh hipokrizine tende duke i futur hundet aty ku se di cpo ndodh?

 • Postime: 17
 • Karma: +0/-0

#10 ne: 23-04-2008, 11:27:38
Dalber, une ende nuk e kam te qarte se qfar don te thuash ti, dhe ndoshta as ti vete po te e lexosh keto replikat tuaja, nuk di ti kuptosh, se cili ka qene qellimi i ketyre komenteve!
Po ju vete e keni thene se, axha i Mudammedit, nuk ka qene monoteist dhe nga kafshet me te uleta ka qene.
Eshte e vertete se njeriu ka nevoje te lexoje gjithmone, sepse dija nuk ka kulminacion. Askush nuk mund te thote se une jam me i dituri se i kam lexuar, 10, 50, 100 apo me shume libra.
Vetem Zoti i madheruar eshte i gjithedijshmi. As edhe nje gjeth nuk bie ne toke pa dijen dhe lejen e tij. Ky eshte nje ajet kuranor, dalber.
Nese keni mundesi te tregoni qart se qfar po doni te thuani me keto replikat tuaja, beni mire te tregoni...

 • Postime: 776
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 23-04-2008, 14:08:08
Ajo qe po dua te te them eshte se nuk mund te ofendosh askend. Ti po i quan ateistat "kafshe te ulta" dhe me kete ke bere gijbet (perfolje) qe ne islam eshte e ndaluar.

Behu me i matur kur te flasesh, se ne kete menyre ske te mira as per veten e aq me pak te bindesh dike per faktet islame qe ti i pari po i shkel.

 • Postime: 17
 • Karma: +0/-0

#12 ne: 24-04-2008, 10:37:55
O Dalber, po si i thua ti kesaj, kur nevojat e kafsheve qe te haje, pike, riprodhoje, fleje etj., po shendrrohen ne qellimet me te rendesishme ne jeten e njeriut.
Une po them se vetem ne kete moment, fatkeqesisht po degradohet jeta e njeriut. Sepse kafsha nuk e ka ate intelektin, qe e posedon njeriu - te cilin e ka dhurate nga Zoti. Pra njeriun Zoti a ka paisur qe ta kuptoje se qfar eshte mire e qfar eshte keq, se qfare eshte respekt e urtesi, e qfare kundershtim e arrogance, ndersa ai (njeriu) me vete deshire po i hudhe gjithe keto te mira qe i'a ka dhuru Zoti, dhe e ka dallu nga kafshet. Por jo vetem kaq po Zoti i'a ka dhene edhe fuqin e zgjedhjes ne mes tyre, se do te kishte me qene e pakuptimt sikur Zoti t'ia mesonte njeriut vlerat por mos t'i jepte force ti pervetesoj, praktikoje ato vlera, e urdhera. Pra ne Ai (Allahu), na ka lene mundesine e zgjedhjes, na ka lene te lire. Por ne nuk duhet te jemi perbuzes, mosmirnjohes ndaj dhuntive te Allahut.
Dalber, nese une ty te tregoj se ti me apo pa vetedije, je duke u hedhur ne nje gremine, ju nuk duhet te hidhroheni pse une te tregova nje gje te tille, perkundrazi nese jeni njeri modest e i sinqert, ju duhet te me falenderoni mua, qe ju tregova se ne ate drejtim ka jeni drejtuar mund te pson fatkeqesi.
Keshtu Dlaber, une nuk e fyej asken, une vetem e them ate qfar eshte reale, sepse eshte e vertete se njeriu me verberi shpirterore, duke mos besuar Zotin nje dhe te vetem, jeton ne terr. Njeri prej parimeve te Islamit eshte, qe ate te vertete qe e degjon ne qfardo aspektesh, duhet ta perhapesh nese keni mundesi, ose nese nuk mundeni ta perhapni, kursesi nuk duhet ta pengoni qe ajo e vertete te perhapet. Perndryshe une e ndjej obligim moral ta them te verteten dhe vetem te verteten, ta perhapi ate, ngase e di se, me mos perhapjen e asaj te vertete duke i poseduar te gjitha mundesite, edhe une ndeshkohem, dhe e bart nje pjese te fajit.
...

 • Postime: 776
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 24-04-2008, 17:09:55
E di qe eshte e kote por po te pergjigjem:

Ti i ploteson te gjitha ato qe te urdherohen dhe sugjerohen ne Islam?
Profeti bashke me sahabet agjeronin shume shpesh, ti a agjeron cdo jave sipas synetit?

Nese ti nuk ploteson nje nga synetet, nuk po te them per farzet, ateher ti je nje nga kafshet e uleta, e jo ata te tjeret.

Cdo te thuash ti me kete qe ai qe nuk eshte musluman eshte patjeter kafshe ne kuptimin figurativ?

Po Profeti para se te shpallej i tille cfare ishte?
Po sahabet qe deri ne njefare kohe ishin kudnra tij?

Po gjithe ata njerez qe do jene ne prajase edhe pse nuk kane qene musluman?

Je gati ti ti mbash mbi supe ofendimet qe u ke bere atyre?

Ajo qe po dua te them eshte se ti nuk ke te drejte te ofendosh kerrkend, perndryshe je ndermjet gjynafqareve ne Islam.

Kjo eshte pergjigja ime e fundit per ty, ne do me kupton ne sdo vazhdo sipas mendjes.

Ps: Un nuk jam praktikant, beje gjynahe me oke gjate dites, dhe nuk e mbaj veten si "te ngritur"

 • Postime: 17
 • Karma: +0/-0

#14 ne: 25-04-2008, 16:06:27
Ma trego Dalber nje person qe e ka quajtur i Derguari i fundit kafsh, pse nuk e fale nje synet, duke pas parasyshe se ai i kryen farzet, te cilat i'a ka caktuar Zoti i madheruar.
E dyta, kush te ka treguar e garantuar se njerezit qe nuk kane qene musliman do te hyne ne parajse. Po ne per veten tone, as muslimanet me te devodshem nuk e dime se a do jemi prej atyre, o zotri.
Une nuk jam duke e fyer askend. P.sh. evolucionistet thone se ne e kemi prejardhjen nga majmunet, tash ne kete rast, a po i bie qe une po i fyej ata, apo ata po e perqmojne vepren e Zotit te madhruar, perveqse po e fyejn veten e tyre po e "nenqmojne" edhe Zotin. Nese une i tregoj te verteten, nuk i bjen se e fyej, as se une pretendoj se jam i ngritur.

 • Postime: 776
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 25-04-2008, 17:42:47
Ma trego Dalber një person qe e ka quajtur i Derguari i fundit kafsh, pse nuk e fale një synet, duke pas parasyshe se ai i kryen farzet, te cilat i'a ka caktuar Zoti i madheruar.
E dyta, kush te ka treguar e garantuar se njerëzitë qe nuk kanë qenë musliman do të hynë ne parajse. Po ne për veten tonë, as muslimanet me te devodshem nuk e dimë se a do jemi prej atyre, o zotri.
Unë nuk jam duke e fyer askënd. P.sh. evolucionistet thonë se ne e kemi prejardhjen nga majmunet, tash ne këtë rast, a po i bie qe unë po i fyej ata, apo ata po e perqmojne vepren e Zotit te madhruar, perveqse po e fyejn veten e tyre po e "nenqmojne" edhe Zotin. Nëse unë i tregoj te vërtetën, nuk i bjen se e fyej, as se unë pretendoj se jam i ngritur.

E ke rivajet ne nje synet hisorine e nje prositute ne shkretetire e cila vetem pse i dha uje nje qeni fitoi xhenetin. ;)
Ndaj te them un lexo njeher.
Mevlana (Xhelaledin Rumi) thote: Edhe nese je penduar njemije here dhe perseri ke bere te njejtin mekat, perseri eja.

Ne Kuran thuhet se falen te gjithe pervec atyre qe bejne shirk, ndaj dhe ti mos kerko te keqiat te njerezit por shihi te mirat.

Megjithate jemi totalisht jashte teme ketu, si une edhe ti.

 • Postime: 17
 • Karma: +0/-0

#16 ne: 25-04-2008, 19:13:21
S'ka dyshim se kemi dal nga tema Dalber.
E kam te ditur ate ngjarje me prostituten.
Por nuk e di a e dini nje ngjarje, qe ka dallime diametralisht te kunderta me kete ngjarjen e prostitutes.
Pra nje besimtareje i ka kerkuar nje mace per ta ushqyer, ndersa ajo nuk e ka perfill ate kerkesen e saj, e thuhet se ajo grua do te shpihet ne xhehnem.
Ndersa kur thua se, Zoti i fale te gjith njerezit perveq atyre qe bejne shirk. Mund te them se nuk eshte e tera e vertete. Zoti thote keshtu:“Pa dyshim qe All-llahu nuk fal qe Atij ti vihen shoke ne adhurim, por ai fal perveq kesaj (qdo gje tjeter) kedo qe Ai deshiron.” (Nisa 4;48)
E shef, Ai (Allahu) thote se fali kend te deshiroj. A nuk bie ky ajet ne kundershtim me ate qfare keni thene Dalber.
Pra ai nese deshiron te gjithe mekataret mund ti fale, por ne kurr nuk mundemi me qene te sigurt, se jemi prej te falurve, ketu eshte e gjithe poenta.

Edhe nese zoti I thote (tregon) njeriut rrugen e drejte, dhe I thote se kjo eshte me e mira per ty o njeri, dhe pastaj i tregon se edhe ne qoftese ti nuk e zgjedhe kete rruge qe po ta tregoj dhe rekomandoj, Une nga meshira Ime prap do te fale ty, ai (njeriu) nuk duhet te jete perbuzes mosmirenjohes dhe ti shfryej epshet dhe deshirat e tij ne kete jete, e te mos jete falenderues ndaj dhuntive e te mirave qe i'a ka dhuruar All-llahu.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 29-04-2008, 13:16:19

seriozisht tani, kujt zbulimi shkencor i ka paraprirë kurani ?

Psh ky:
Citim
"Mandej e mësyu qiellin (krijimin
e qiellit) e ai ishte tym. Dhe atij e edhe tokës i tha 'Qasuni urdhërit Tim 
me dëshirë apo me dhunë'. Ata të dya thanë: 'po i qasemi me dëshirë"
.
(Fusilet 11).

Ajo "ishte tym" i pergjigjet teresisht normes se sotme shkencore se lindjes se trupave qiellore nga mjegullnajat. Por se nominativi "mjegullnaje" nuk i pergjigjet dhe aq realitetit sepse mjegullnajat qiellore i perngjajne me shume tymit (gaz, avuj dhe grimca te tjera) se sa mjegulles toksore, e cila eshte thjeshte avull.

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

#18 ne: 03-05-2008, 11:40:05
Te ju sjelli ca pjese nga shkrimi i Dr.Gary Miller: 

Grimca me e vogel

Shekuj te tere, perpara ardhjes se Muhamedit si profet, ka ekzistuar nje teori shume e njohur e atomizmit e avancuar nga filozofi Grek Demokritius. Ai (dhe ata qe e ndoqen ate) mendonin qe materia perbehej nga grimca te pandashme dhe te padallueshme qe quheshin atome. Arabet gjithashtu e kishin pervetesuar nje koncept te tille, ne fakt fjala Arabe “dharrah” i referohet grimces me te vogel qe njerezit njohin. Tani, shkenca moderne ka zbuluar qe kjo grimce e vogel (atomi) mund te shperbehet ne pjeseza me te vogela. Kjo eshte nje ide e re qe i perket shekullit te kaluar; megjithate, ky dokument na paraqitet me mjaft interes ne Kur’an, ne Sure Es-Sebe’, 34:3 e cila thote: “Ai (Allahu) di edhe per ate qe peshon sa nje atom ne qiej dhe ne toke, bile edhe per ate qe eshte me e vogel se ajo.”
Pa dyshim, para 14 shekujsh kjo fraze do te dukej e cuditshme edhe per nje Arab. Per te, “dharrah” ishte gjeja me e vogel qe ekzistonte. Me te vertete, kjo eshte nje prove qe tregon qe Kur’anit nuk i ka kaluar koha.


Mjalti
Nje tjeter shembull i asaj qe dikush pret te gjeje ne nje “liber te vjeter” qe flet per shendetin apo kurimin e semundjeve, jane mjekimet apo kurimet te cilave u ka kaluar koha. Shume burime historike trensmetojne qe Profeti (as) ka dhene keshilla mbi shendetin dhe higjenen, megjithate shume nga keto keshilla nuk jane te perfshira ne Kur’an. Ne pajme te pare, per nje jo-musliman, ky duket si nje perjashtim neglizhent. Ata nuk mund ta kuptojne perse Allahu nuk do te “perfshije” keto informacione me vlere ne Kur’an. Disa Muslimane perpiqen ta shpjegojne kete mungese me argumentet e meposhtme: “Megjithese keshillat e profetit ishin te qendrueshme dhe te aplikueshme ne kohen ne te cilen ai jetonte, Allahu me dijen e Tij pa kufij e dinte qe do te vinte nje kohe kur zbulimet e reja mjeksore dhe shkencore do ti benin keshillat e profetit te dukeshin jashte kohe. Kur u bene zbulime te reja, njerezit do te thonin qe keto zbulime bien ne kontradikte me keshillat e Profetit. Per kete, perderisa Allahu nuk do te lejonte asnje shans per jo-muslimanet te thonin qe Kur’ani bie ne kontradikte me vetveten apo me mesimet e Profetit (s), Ai perfshiu ne Kur’an nje informacion qe do ti rezistonte koherave.” Megjithate, nese do te ekzaminonim realitetin e vertete te Kur’anit persa i perket ekzistences se tij si nje revelate qiellore, do te vinim re qe i gjithe problemi do te qartesohej, dhe gabimi i ketyre lloj argumenteve do te behej i qarte dhe i kuptueshem.
Duhet te kuptohet qe Kur’ani eshte nje revelate nga Zoti, dhe si i tille, i gjithe informacioni qe perfshihet ne te ka nje origjine te tille. Allahu e zbriti Kur’anin nga Vetja e Tij. Ato jane fjalet e Allahut, te cilat ekzistonin qe para krijimit, dhe per kete asgje nuk mund te shtohet, hiqet apo ndryshohet. Ne thelb Kur’ani ekzistonte dhe ishte i kompletuar perpara ardhjes se Profetit Muhamed (as), keshtu qe nuk ka sesi te perfshije ndonje fjale apo keshille te vete Profetit. Perfshirja e nje informacioni te tille do te binte ne kundershtim te hapur me qellimin per te cilin Kur’ani ekziston. Ajo do te tundte autoritetin e tij dhe do ta bente ate jo-autentik si nje revelate nga Zoti.
Si rezultat i kesaj, ne Kuran nuk perfshihen “mjekimet popullore”, te cilat nuk mund te konsideroheshin te kohes; po ashtu ne te nuk perfshihen mendimet e njeriut persa i perket asaj qe eshte e vlefshme per shendetin, cili ushqim eshte i mire per t'u konsumuar, apo cfare do ta kuronte kete apo ate semundje. Ne fakt, Kur’ani permend vetem nje produkt i cili sherben si trajtim mjekesor i cili nuk eshte kundershtuar nga askush. Thuhet qe ne mjaltin njerezit gjejne sherim. Dhe sigurisht, nuk besoj se do te jete dikush qe do ta kundershtoje kete.


Embriologjia

Disa vite me pare, nje grup studiuesish ne Riad, ne Arabine Saudite, mblodhen te gjitha versetet e Kur’anit qe diskutonin embriologjine – krijimin e njeriut ne miter. Ata thane “kjo eshte cfare Kur’ani thote. A eshte kjo e vertete?” Per te vertetuar kete ata ndoqen keshillen e Kur’anit qe thote “pyeti ata qe kane dituri”. Qelloi qe ata zgjodhen nje jo-musliman i cili ishte profesor i embriologjise ne Universitetin e Torontos. Emri i tij ishte Keith Mur, dhe ai eshte autore i nje sere librash mbi embriologjine – nje ekspert boteror mbi kete lende. Ata e ftuan ate ne Riad dhe thane: “Kjo eshte cfare Kur’ani thote per kete teme. A eshte kjo e vertete? Cfare mund te na thoni per kete?” Gjate qendrimit te tij ne Riad, ata i dhane profesorit ndihmen e duhur me perkthimet dhe bashkepunimin qe ai kerkoi. Ne fund ai u cudit aq shume me ate qe zbuloi, saqe ai nderroi edhe disa pjese nga librat e tij. Ne fakt, ne edicionin e dyte te njerit nga librat e tij, qe titulohet ‘Perpara se te ishim Lindur’...ne seksionin e historise se embriologjise ai perfshiu disa materiale qe nuk ishin ne edicionin e pare sepse cfare ai gjeti ne Kur’an ishte me e avancuar sesa dija e tij dhe se ata qe besojne ne argumentet e Kur’anit dine ate qe te tjeret nuk e dine. Une pata kenaqesine ta intervistoja Dr. Keith Mur per nje prezantim televiziv ne te cilin folem gjate mbi kete teme – pati gjithashtu ilustrime te ndryshme me ane te projektorit etj. Gjate prezantimit ai tha qe shume nga ato cka Kur’ani thote mbi krijimin e njeriut nuk diheshin deri para 30 vjeteve. Ne fakt, ai tha qe pershkrimi i Kur’anit per embrionin ne nje nga gradat e zhvillimit si ‘gjak i ngjizur’ (si shushunje) ishte dicka e re per te, (Sure el-Haxh, 22:5; el-Mu’minune, 23:14; El-Gafir, 40:67) por pas kerkimit ai pa qe ajo ishte e vertete, dhe e shtoi ate ne librin e tij. Ai tha qe nuk e kishte menduar kurre nje dicka te tille. Me pas ai shkoi ne departamentin e zoologjise dhe kerkoi fotografine e nje shushunje. Kur ai e gjeti ate, e pa qe ajo dukej tamam si embrioni i njeriut, dhe per kete vendosi ti paraqese te dy fotografite ne nje nga librat e tij.
Megjithese shembulli i mesiperm i kerkimit te metejshem mbi informacionin e dhene ne Kur’an i perket eksperiences se nje jo-muslimani, ai eshte perseri i vlefshem sepse vete profesori eshte nje nga ato qe kane dituri ne subjektin mbi te cilin behet studimi. Sikur nje njeri i thjeshte te thoshte qe ajo cka Kur’ani thote per formimin e njeriut eshte e vertete, ndoshta fjalet e tij nuk do te pranoheshin. Por, per arsye te posites se larte, respektit dhe vleresimit qe njerezit ja shoqerojne studiuesve, do te ishte e natyrshme te mendohet qe nese ata do te benin nje kerkim dhe do te dilnin ne perfundime te bazuara ne kete kerkim, atehere perfundimet do te ishin te vlefshme.


Shkrimin komplet e keni ketu:
http://burimi.net/garymiller.htm

Sa i perket mjaltes, para 15-20 vitesh ketu neper spitale e perdornin ti lyenin plaget e hapura tek pacientat (dekubitus) sepse mjalta njiheshte per efektet antiseptike. Sot poashtu perdoret ne mjeksine alternative dhe terapine aromatike per te bere perzierje te vecanta.
Njejte edhe fara e zeze (nigella sativa) dhe vaji i perfituar nga ajo. Ne kohen e Profetit eshte perdor per sherimin e shume semundjeve, po edhe sot akoma aplikohet dhe rekomandohet nga shume mjek. • Postime: 293
 • Karma: +4/-3
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 04-05-2008, 11:40:42
Une nuk do shtjelloj ketu se cfare dhe kuj shkence i ka prirur kur`ani por du te theksoj dicka ne lidhje me debatet qe jane bere ketu.
Gjyshi i Muhammedit a.s ka qene monoteist dhe si argument ne shume vende thuhet se Muhammedi a.s ka ardhur nga nje gjak i paster pra fis i paster. Ndersa per xhaxhain e tij nuk kemi pse diskutojme kur All-llahu xh.sh e ka mbajtur vete te fshehte ate. Por keto gjera nuk na pengojne neve te besojme se Kur`ani u ka dhene drite apo jo zbulimeve.

Mikel H. Hart ne librin e tij te botuar kohet e fundit "100 njerezit me te famshem" thote: 'Alternativa ime e venies se Muhammedit ne krye te listes se njerezve me me influence ne bote mund te habise ndonje lexues e mund te diskutohet nga te tjere, por Ai qe i vetmi njeri ne histori, i cili pati suksesin me te madh, si ne aspektin fetar dhe ne ate shekullar'.

Nuk na ngelet neve ta diskutojme librin qe All-llahu xh.sh solli me ane te Xhebrailit a.s tek Muhammedi a.s dhe ky njeri i nderuar na e transmetoi neve.

 • Postime: 287
 • Karma: +0/-0

#20 ne: 08-05-2008, 20:12:49
Oh me sa shoh paskeni organizuar një orgji (ideologjike) dogmatike me bazë islamike dhe përbërje arabike, ku spikat si gjithmonë me mendimet e vyera me baza shkencore, antarët grashica dhe M.shkodrani, mbi origjinën e specieve dhe ndarjen në kafshë të ulta e të larta mbi bazat e pastërtisë fisnore.


"Mandej e mësyu qiellin (krijimin
e qiellit) e ai ishte tym. Dhe atij e edhe tokës i tha 'Qasuni urdhërit Tim 
me dëshirë apo me dhunë'. Ata të dya thanë: 'po i qasemi me dëshirë".
(Fusilet 11).

P.sh. ky:
Ajo "ishte tym" i përgjigjet teresisht normes se sotme shkencore se lindjes se trupave qiellore nga mjegullnajat. Por se nominativi "mjegullnaje" nuk i përgjigjet dhe aq realitetit sepse mjegullnajat qiellore i perngjajne me shumë tymit (gaz, avuj dhe grimca te tjera) se sa mjegulles toksore, e cila është thjeshtë avull.

e qelli e toka i thanë po qasemi me dëshirë ...  :P

nuk ka nevojë më për shpegime shkencore, vetëm nga përgjigjja e dhënë nga qelli e toka, unë tashmë BESOJ pa dyshimin më të vogël se si krijuesi i padukshëm ashtu siç i krijon sipas dëshirës së tij, ashtu dhe pret konfirmime se kushedi nuk i mbushej mendja ndonjëgjëje e nuk bindej (si Ibilisi). Imagjino sikur mos të ishin bindur qelli e toka e të kthenin përgjigjen e papritur "jo nuk qasemi"

p.s
Ma sqaroni dhe i her kët punën e xhajës së Muhamedit se ma kishte zën syri diku nga enciklopedia e elementëve kimikë, dhe Mendelejevi këtij ja kishte kopjuar atë tabelën, e tani duhet të japi llogari mbi të drejtën e autorit

 • Postime: 776
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 08-05-2008, 20:26:55
Ne bote ka 4 lloje njerezish:

1- Ata qe e dine qe nuk kane dije;
   Keta mesoji

2- Ata qe nuk e dine qe kane dije;
   Ketyre jepu mend

3- Ata qe nuk e dine se nuk kane dije
   Ketyre largoju

4- Ata qe e dine se kane dije
   Keta ndiqi

Mjere ata qe nuk e dine se edhe ajo kokerr ulliri qe kane eshte stafidhe.

 • Postime: 287
 • Karma: +0/-0

#22 ne: 08-05-2008, 20:39:37
Ti ku futesh ? sa për muhabet

 • Postime: 776
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 08-05-2008, 20:57:09
Un jam te ata qe e kuptojnë kur nuk e dinë.


Ti?

 • Postime: 287
 • Karma: +0/-0

#24 ne: 08-05-2008, 21:02:45
Dhe unë te injorantët.

tjetri ...

Temat e fundit