×
Hyrja
Profili

Si u bënë muslimanë shumica e shqiptarëve [?]

Si u bënë muslimanë shumica e shqiptarëve [?]

· 284 · 28114

 • Postime: 5949
SmiLey
#100 ne: 01-02-2006, 18:11:50
Përshëndetje!

Me thënë te drejtën, s'kam shumë kohe nën dispozicion te lexoj se c'keni postuar te gjithë këto kohët e fundit... por m.q.s po kerkoja një artikull historik ne internet.... rastesisht, qellova te gjeja dhe diçka mjaft interesante rreth subjektit tone... kështu qe, mendova ta ndaj këtu midis jush.
Janë pothuajse 18 faqe (20 sebashku me referencat) qe iu nevojiten të lexoni. Me vjen keq, por artikulli favorizon ata qe pervetesojne gjuhën angleze... m.q.s. është shkruajtur po ne këtë gjuhe. :-[

Titulli është:  Rregullat e Islamit & te Dervishit ne Shqipëri.
                     Një paraqitje e historisë se tyre, zhvillimit dhe situates aktuale.


Qe ne fillim shtjellohet çështja sesi është <perhapur Islami ne Shqipëri>
Atëherë s'me mbetet gjë tjetër veç t'iu uroj lexim te mbarë! ;)


=> LEXONI KETU

 • Postime: 350
Glaserian
#101 ne: 01-02-2006, 19:11:00
Ku është perhapur feja myslimane ne ballkan ?

- Bosnje
- trojet shqiptare

Parathenie

Deri me sot nuk ka eksistuar ndonjë studim i veçantë mbi shkaqet,  arsyet, motivet mbi dimensionet reale te perhapjes se fesë islame.
Ne Shqipëri kjo lidhet me faktoret ekonomike, politike psikollogjike, dhe mbi të gjitha lidhet me pasurinë kulturore shpirtrore qe nuk ishte aspak konservatrice  e idealeve dhe besimeve shekullore,  qe i kishim trashiguar qe ne fillim te shekullit dhe përpara qe të vinte editi i Kostantinos; ishim te paret qe perqafuam fenë kristjane, dhe e gjitha kjo u rrezua....pse ?

Po ta marrim ne rrugë historike problemi nuk është edhe shumë i thjeshtë, ne i dimë te gjithë arsyet ose me mirë motivet qe ne na i kanë mësuar në shkollë...por a është me te vërtetë ashtu ?
Unë sot kam shumë dyshime, për te vetmen arsye dhe qe është me e qendrueshmja dhe qe e lidhi me karakterin e se shumicës shqiptare dhe ku një gjë te tillë mund ta verifikojme dhe sot; EDHE SOT SHQIPTARET MYSLIMANE QE KANE EMIGRUAR JASHTE VENDIT JANE PO ATO QE AKOMA EDHE NJE HERE KERKOJNE NE RASTE TE SHPESHTA TE BEHEN KATOLIKE   ....ETJ
nuk po e bëj te gjatë, këto janë bijte e atyre qe kanë ndryshuar fenë, dhe qe janë treguar te dobët, dhe qe kanë tradhtuar akoma me shumë te paret e tyre.
Me pak llafe një shqiptare i vërtetë nuk e ka ndryshu fenë.  DHE KJO ESHTE E VERTETA HISTORIKE, FISIOLLOGJIKE, FISIONOMIKE, PSIKOLOGJIKE KU EDHE MUND TA IDENTIFIKOSH SHUME MIRE NE NJE QE KA AKOMA FENE KATOLIKE .
E gjitha kjo nuk duhet te krijoj çarje, sepse kurrë nuk do të ishte  intenzioni im, por thjeshtë një interpretim historik faktik etik dhe karakterial i një kombi.

mendimi im personal


   
« Editimi i fundit: 01-02-2006, 19:33:43 nga universal1 »

 • Postime: 929
Outime
#102 ne: 01-02-2006, 19:42:30
--- Mund të lexoni rreth kësaj teme edhe ne kete linke:

http://www.zeriyt.com/component/option,com_smf/Itemid,108/topic,11623.0.html

« Editimi i fundit: 01-02-2006, 21:10:02 nga BESIM »

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#103 ne: 01-02-2006, 21:30:31
Te dhenat historike na jap shume pak mbi kete ceshtje jo pak te rendesishme.

Por, nese nuk kemi shume info mbi shkakun e transformimit ne shumices shqiptare ne muslimane, atehere le te perdorim pak "logjiken" tone.

Mendoj se nje studim i psikologjise se popullit shqiptar, do na conte ne nje perfundim te kesaj ceshtjeje.

Mendimi im personal eshte qe, Shqiptarit "me te mire" mund t'ja mbushesh mendjen, por kurresesi me dhune. Nuk besoj se ishte dhuna ajo qe shtyu Shqiptaret te pranojne Islamin.

Pershendetje nga une, Bekimi.

 • Postime: 1898
 • Gjinia: Mashkull
a1
#104 ne: 06-03-2006, 02:55:26
Por është pikërisht merita e perandorise osmane qe ne ne këtë forum po flasim shqip.

Atehere falenderojme perandorin osmane te asaj kohe dhe injorantet e forumit qe na e kujtojne  :) Faleminderit Turqi qe ndihmove ne mos zhdukjen e gjuhes Shqipe
Poshte ate heronjte tane te rremte qe luftuan Turqit per 500 vite.............
besimtarja ku e ke ber klasen e pare ti !??????????????

 • Postime: 1
Fehimi
#105 ne: 17-06-2006, 11:28:20
...Edhe për mua ka qenë dhe ka mbetë enigmë : si u bënë muslimanë shumica e shqiptarëve ?
   Turku nuk kishte zaptua vetëm shqiptarët e tokat e këtyreve,por edhe të tjerët e tokat e tyre.Atëhere edhe shqiptarët, si të tjerët të pushtuar kanë qenë të krishterë.Një pakicë ukrainas,polonezë,rumunë,hungarezë,kroatë,    sërbë,bullgarë,grekë,etj.qenë muslimanizuar.Besoj se janë muslimanizuar për interes.Nuk po e elaborojmë këtë.
    Po,ch kërkuan shqiptarët,ose Arbët të muslimanizoheshin hapekrah,sikur    ta kishin pasë pritë me padurim një "sihariq" të tillë?
    Dikush mund të thotë se nuk ka pasë e nuk ka gjë të keqe njeriu ta ndëron fenë! Ndoshta.Por tri fetë e shqiptarëve janë fe të huaja,okupatorët e ndryshëm gjatë shekujve ua kanë sjellë shqiptarëve dhe,jo vetëm shqiptarëve.Ata okupatorë ua kanë sjellë popujve tjerë filan fallan fenë si instrument për t'i nënshtrua më mirë e më sigurtë.Më mirë     e më sigurtë për okupatorët ka qenë chkombtarizimi nëpërmjet të fesë.  Se,gjithësesi,okupatori me"bashkëkombas" ka qenë më i  sigurtë.Dhe kështu ka ndodhë.Pra,për dike nuk pasëka gjë të keqe : të ndërrojsh edhe kombsinë! Pse,vallë,romakët,bizantinët,turqt,si okupatorët tonë më të mëdhenj,nuk e kanë ndërrua fenë e kombsinë/ atëhere nuk ka qenë i   njoftun ky termin/ e vet e të bëheshin shqiptarë?
     Thamë se interesi qenëka shkaku edhe i chfetarizimit edhe i chkombta- rizimit.Pra,shqiptarët ose arbët,n atë mënyrë na dalin si intereschinj më   të mëdhenj? por, të bëjsh gjithatë hata historike nuk ka budallaki e poshtërsi më të madhe!
      Prandaj,kur u kërkua në kongres të Berlinit formimi i shteteve kombtare  mbas vdekjes së Perandorisë osmane,shqiptarët nuk figurojshin askundi si të tillë,sepse edhe në minutin e fundit shqiptarët nuk donin t'i ndaheshin  baba   mbretit turk elhamdulilah.Pranda j Bizmarku habitej kur një grusht shqiptarësh  kërkonin të formonin shtet pa qenë të formuar si komb,gjë e cila ishte bërë   bazë për formimin e shtetit.Popujt tjerë të rrobëruar nga Turku formuan shtete kombtare për vete,kurse shqiptarët mbetën me gishtin në gojë.Dhe  kush u kishte faj shqiptarëve që,me formimin e shteteve në Ballkan,lanë    gjysmën e kombit nën rrobërinë e sllavëve dhe të grekëve?Atë që ia bën mendja njeriut smund t"ia bën askush!
     Ja se si pasëka gjë të keqe të ndërrojsh fenë,se bashkë me atë ndë- rron edhe kombësinë!..Sot milione shqiptarë ndodhen në Turqi si turq / mu-  slimanë elhamdulilah! Por edhe mija të tjerë ndodhen nëpër shtete të ndryshme jomuslimane...Pra,për shqiptarin nuk qenëka punë e madhe të ndërron edhe fenë edhe kombësinë!
    Nuk dëshiroj që shqiptarët muslimanë të më keqkuptojnë dhe të ngrenë fushatë kundra meje.Përhere duhet të mirret shembull i mirë prej të tjerëve.Kanë mundë shqiptarët të bëheshin muslimanë, por jo edhe turq,  kanë mundë të bëheshin krishterë,por jo edhe sërbë,malazezë,kroatë,   italianë,rumunë,bullgarë,grekë  e kushedichka.Shpirti dhe botëkuptimi i shqiptarit pasëka qenë fort labil!...
« Editimi i fundit: 17-06-2006, 17:11:47 nga Bekimi »

 • Postime: 6
Dylberi
#106 ne: 18-06-2006, 15:29:45
Natyrisht, me dhune (Dajak, perdhunime, tatime te dhunshme, kidnapime te femijeve etj.)

Dylberi

 • Postime: 1533
Karatisti
#107 ne: 18-06-2006, 16:05:38
Natyrisht, me dhunë (Dajak, perdhunime, tatime te dhunshme, kidnapime te fëmijëve etj.)

Dylberi


Meqe ti sipas te gjitha gjasave nuk ke qene gjalle ne ate kohe, na sjell emrin e librit ku i ke lexuar keto muhabete. Apo ti ka treguar gjyshja kur te ka vu ne gjum?!

 • Postime: 40
 • Gjinia: Mashkull
Shestansi
#108 ne: 25-06-2006, 10:14:57
Noshta ma mirë ashtë ta llogjikoni se pse nuk u bane popujt tjerë te Evropes musliman?
Pse veçse boshnjaket e shqiptarët?
Pse nuk u bane Austriaket, apo Scandinavet? Ata ishin ma te shkolluem n atë kohe. Populli ynë edhe sot është ma analfabeti ne Evrope.A thue ju thonë gja këto fjale? Mos edrdhen turqit me libra e ne mënyrë demokratike e me referendum na e prune fenë? Apo ndoshta kishin  shpate edhe me metoda shtypse e me harace bajshin presion ne popullate?
Aq shtire ashtë me llogjikua e me kuptua se çka ka nodh ne at kohe? Po turqit edhe sot janë egersina. Shihni se çka u bane edhe Armenve, e hala sot edhe kurdve.

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#109 ne: 25-06-2006, 15:52:34
Shestanso. Vetem dicka dua te te pyes.

Kush jane ma trima. Shqiptaret apo Sllavet???

 • Postime: 350
Glaserian
#110 ne: 26-06-2006, 02:32:21

GJaku i paster qe eshte 100% shqiptare eshte ai i fese katolike.
Myslimanet e shqipersie jane miksu me turqit ...ehehehhe ...

 • Postime: 40
 • Gjinia: Mashkull
Shestansi
#111 ne: 26-06-2006, 05:14:09
Shestanso. Vetëm diçka dua te te pyes.

Kush janë ma trima. Shqiptarët apo Sllavet???
Nuk e di se çlidhje ka kjo me temen?
Trimnise i ka kalue koha o djal. Me trimni e iluzione merren arabet sot. Njerzit tjere merren me teknollogji, shkence e dipllomaci. Ij trim sa te duesh se e ke kot, po spate industri e teknollogji te kohes.
Por po te thom edhe ni her se llogjiko vet se pse nuk u bane tjert, vec na edhe boshnjaket musliman?
E pse asni vend ku nuk ka sundua turku ose arabi nuk jan ba musliman?
Edhe llogjikoje se pse tash gati 100 vjete qe ka ik turku, as 100 persona nuk jan ba musliman?

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#112 ne: 26-06-2006, 11:21:03
E para e punes, ka shume te beje me temen.

E dyta, nese i ka kalu koha trimnise apo jo, ska shume rendesi. Ketu flitet per te kaluaren, prandaj edhe pyeta.

Pergjigju njeher pyetjes time, pastaj flasim perseri.

Me te mira. ;)

 • Postime: 1533
Karatisti
#113 ne: 26-06-2006, 12:21:34

E pse asni vend ku nuk ka sundua turku ose arabi nuk jan ba musliman?
Edhe llogjikoje se pse tash gati 100 vjete qe ka ik turku, as 100 persona nuk jan ba musliman?


Arabi e as turku nuk e sunduan kurre Indonezine, as Malezine, as Filipinet, as Bangladeshin e keto vende kane shume me shume muslimane se gjithe arabet e turqit se bashku..... E as Angline, Kanadane, Gjermanine .... po ne keto vende ke konvertime cdo dite.

Kalofsh mire!

 • Postime: 1826
 • Gjinia: Mashkull
Sirio00
#114 ne: 27-06-2006, 02:15:13
Per mua teze se shqiptaret u bene muslimane si rrjedhoje e mbrojtjes nga fqinjet nuk i qendron analizes historike.
Kjo per faktin se kur u krye muslimanizimi i shqiptareve ne shek 16-17, fqinjet tane nuk i kishin krijuar shtetet e tyre dhe as nuk kishin nxjerre ende idete shoviniste per tokat shqipare. Ata ne ate kohe ishin te pushtuar njelloj nga turqit dhe ndergjegjia e tyre kombetare nuk kishte lindur, si rrjedhim nuk kishin lindur as pretendimet e tyre per tokat shqiptare. Ne ate kohe njerezit nuk kishin identitetet me larg se krahina dhe feja e tyre, pra nuk kishin as politika te organizuar si ato qe nxorren ne shek 19 greket dhe sllavet.
Nje logjike e tille do te ishte e vlefshme per periudhen e shek te 19 kur pas krijimit te shteteve grek dhe serb, u formuluan edhe idete e tyre nacionaliste.
Pra, shqiptaret nuk kishin se prej kujt te mbroheshin ne ate kohe (shek 16-17) dhe kthimi i fese duhet pare diku tjeter, por jo ketu.

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#115 ne: 07-07-2006, 07:40:01
lexoni shkrimet e Akademikut Prof Sherif Delvines dhe te Aristidh Koles dhe do e mesoni se si u bene myslyman shqiptaret.

diku ne nje teme tjeter i kam sjell shkrimet e tyre por per fat te keq nuk munda ti gjej.

 • Postime: 1609
BESIM
#116 ne: 07-07-2006, 08:09:13
lexoni shkrimet e Akademikut Prof Sherif Delvines dhe te Aristidh Koles dhe do e mesoni se si u bene myslyman shqiptarët.
diku ne një teme tjetër i kam sjell shkrimet e tyre por për fat te keq nuk munda ti gjej.

http://forumi.zeriyt.com/index.php/topic,15875.msg249242.html#msg249242

 • Postime: 3712
 • Gjinia: Femer
Elektra
#117 ne: 07-07-2006, 13:12:45
GJaku i pastër qe është 100% shqiptare është ai i fesë katolike.
Myslimanet e shqipersie janë miksu me turqit ...ehehehhe ...


:O :O :O

 • Postime: 1826
 • Gjinia: Mashkull
Sirio00
#118 ne: 13-09-2006, 11:28:40
duke iu referuar postimit tim te meparshem nuk me rezulton arsye tjeter pervec se shumica e shqiptareve e drodhen, me hir ose me pahir. Asnjehere nuk kane munguar njerezit e zellshem qe per karrierre te bashkohen me pushtuesin dhe as te varferit qe per te oaguar ndonej takse me pak e dridhnin edhe ata, ose rajate qe per shkak se feudali i tyre donte te bente karrierre ne Stamboll, e kthenin edhe ata.

 • Postime: 855
 • Gjinia: Femer
Ami
#119 ne: 13-09-2006, 15:15:34
GJaku i pastër qe është 100% shqiptare është ai i fesë katolike.
Myslimanet e shqipersie janë miksu me turqit.

Bravo, nje nder pergjgjet me te sakta te kesaj teme.
Mysliman u konvertuan ata shqiptare frikacake qe donin t'i shpetonin persekutimeve turke, gjithashtu edhe te shpetonin nga taksat, etj.
Me e keqja eshte se keta te sotmit ju duket vetja sikur kane lindur dhe jetojne ne arabi, dhe trumbetojne me te madhe se shqiperia eshte vend islamik. Nejse e rendesishme eshte se edhe pse jane mysliman shume shqiptare, ata qe e praktikojne kete fe jane shume te pakte (fale Zotit, se per ndryshe do e merrte lumi me keq kete vend).
Mund te them nje gje per ju qe ulerisni me te madhe se shqipria eshte vend islamik: Ai qe nderron fe sikur nderron nje kemishe, nuk ka nder as dinjitet, dhe nga ai mund te presesh çdo gje (te keqe kuptohet)

 • Postime: 855
 • Gjinia: Femer
Ami
#120 ne: 13-09-2006, 15:24:52
Arabi e as turku nuk e sunduan kurrë Indonezine, as Malezine, as Filipinet, as Bangladeshin e këto vende kanë shumë me shumë muslimane se gjithë arabet e turqit se bashku..... E as Angline, Kanadane, Gjermanine .... po ne këto vende ke konvertime çdo ditë.

:O :O :O Na çudite fare... Mund te gënjeni me ëmbël për diçka qe nuk është e verifikueshme apo qe nuk mund te dihet. Por të thuash se ne Anlgi, Kanada apo Gjermani konvertohen çdo ditë!!!!!!!!!!! Më fal po kjo është për te qeshur keci. Këta mezi i durojne, madje tepër po i durojne njerëzitë majmune (pasi kështu quhen njerëzitë e pazhvilluar) dhe jo te konvertohen ne fenë e tyre.

Unë isha vjet ne Gjermani dhe me thanë se ne lagjet turke dhe arabe Gjermanet i kanë shitur shtepite e tyre vetëm për të mos jetuar afër tyre. Ti na thua se u konvertokan..

 • Postime: 138
 • Gjinia: Mashkull
rafo
#121 ne: 22-09-2006, 00:14:58
Si u bënë muslimanë shumica e shqiptarëve [?] >>>kjo është një pyetje skandaloze..

un pyes si u bën shqiptarët te krishter???,perderisa ajo fe eshte e shpikur!
ndersa Isa(Jezusi) a.s. ka thirre në Islam.

42.
 Përkujto kur engjujt i thanë: "Oj Mejreme, All-llahu të dalloi ty (me besim e karakter), dhe të lartësoi mbi gratë e botës.
 
43.
 Oj Mejreme, vazhdoje adhurimin ndaj Zotit tënd, bën sexhde dhe falu për Zotin bashkë me ata që falen!
 
44.
 Këto janë nga lajmet e fshehta (të hershme) që po t'i shpallim ty. Ti nuk ishe ndër ta kur i hidhnin shortet se kush prej tyre do të bëhej kujdestar i Mejremes, nuk ishe pranë tyre as kur ata ziheshin mes vete.
 
45.
 Përkujto kur engjujt i thanë: "Oj Mejreme, All-llahu të përgëzon me fjalën e vet (me lindjen e një fëmijë si rezultat i fjalës së Zotit) emri i të cilit është Mesih, Isa, bir i Merjemes, i famshëm në dynja e ahiret dhe nga të afërmit (e Zotit).
 
46.
 E që duke qenë në djep (foshnje) u flet njerëzve, e edhe si i rritur e që është nga të përsosurit.
 
47.
 Ajo tha: "Zoti im, si mund të kemë unë djalë e mua s'më ka prekur njeriu (nuk jam e martuar)? Ai (All-llahu) tha: "Ja, kështu, All-llahu krijon çka të dojë. Kur Ai vendos për një çështe, vetëm i thotë: Bëhu! Ajo menjëherë bëhet.
 
48.
 Ai (All-llahu) ia mëson atij librin (besimin), urtësinë, Tevratin dhe Inxhilin.
 
49.
 Dhe, të dërguar te bijtë e Israilit: unë kam ardhur nga Zoti juaj me argument, unë nga balta ju bëj diç si shpendi, i fryej atij dhe ai me lejen e All-llahut bëhet shpend, unë i sheroj të verbërit, të sëmurit në lëkurë, dhe unë me lejen e All-llahut ngjalli të vdekurit: unë ju tregoj për atë që e hani dhe për atë që e depononi në shtëpitë tuaja. Vërtetëë, kjo është fakt për ju nëse jeni besimtarë.
 
50.
 Dhe (kam ardhur) që t'ju vërtetoj Tevratin që e keni para duarsh, t'ju lejoj disa që u ishin ndaluar juve, kam ardhur me argument nga Zoti juaj, pra kini frikë All-llahun dhe më dëgjoni mua.
 
51.
 All-llahu është Zoti im dhe Zoti juaj. Adhuronie Atë; kjo është rrugë e drejtë!
 
52.
 E kur e kuptoi Isai vendosmërinë e tyre në mosbesim (dhe qëllmin që ta mbysin), tha: "Kush janë ndihmëtarët e mij për në rrugë të All-llahut?" Havarijjunët thanë: "Ne jemi ndihmëtarë të fesë së All-llahut, ne i besuam All-llahut, e ti dëshmo për ne se jemi muslimanë (të bindur, të dorëzuar)!
 
Capkenja
#122 ne: 05-12-2006, 20:58:53
Ky po qe e ka mire..cuditem pse veriu i shqiperise eshte i krishtere.Pra do te thote dikur kemi qene dhe ne te krishtere apo jo?

 • Postime: 1826
 • Gjinia: Mashkull
Sirio00
#123 ne: 06-12-2006, 11:17:00
Rafo, nuk ka nevoje per shume citate, ceshtja eshte e thjeshte:  E DRODHEN.

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#124 ne: 06-12-2006, 11:46:09
Kush e drodhi o Sirio??


[ Të lutem, pa shtremberime emrash. ]
« Editimi i fundit: 06-12-2006, 16:23:24 nga Syrgjyn »