×
Hyrja
Profili

Si u bënë muslimanë shumica e shqiptarëve [?]

Si u bënë muslimanë shumica e shqiptarëve [?]

· 284 · 28115

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#125 ne: 06-12-2006, 15:21:06
Cka drodhi?

 • Postime: 1533
Karatisti
#126 ne: 06-12-2006, 16:04:43
:O :O :O Na çudite fare... Mund te gënjeni me ëmbël për diçka qe nuk është e verifikueshme apo qe nuk mund te dihet. Por të thuash se ne Anlgi, Kanada apo Gjermani konvertohen çdo ditë!!!!!!!!!!! Më fal po kjo është për te qeshur keci. Këta mezi i durojne, madje tepër po i durojne njerëzitë majmune (pasi kështu quhen njerëzitë e pazhvilluar) dhe jo te konvertohen ne fenë e tyre.

Unë isha vjet ne Gjermani dhe me thanë se ne lagjet turke dhe arabe Gjermanet i kanë shitur shtepite e tyre vetëm për të mos jetuar afër tyre. Ti na thua se u konvertokan..

Dmth kryqi ty te ben me e mire se une?! Une jam majmun kurse ti je ajo e ndritura, e mencur, e civilizuar dhe e perparuar.
Mire pat than Krishti(paqja qofte mbi te) "Fali Zot se nuk dijne"!

Dil moter jashte biruces ku ke fut koken me vite dhe hap syte, do te shofish se e ke gabim!

 • Postime: 1826
 • Gjinia: Mashkull
Sirio00
#127 ne: 12-12-2006, 09:05:15
Kush e drodhi? Kaq e veshtire eshte per a kuptuar??? Natyrisht ata qe nderruan fene e drodhen...

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#128 ne: 12-12-2006, 19:22:47
Te nderrosh fene nuk eshte gabim. C'do kush eshte i drejte te zgjedhe fene e cila i pelqen.

Fundi fundit.. me mire te nderrosh fene, se sa kombesine. Me kuptove tani, Sirio???

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#129 ne: 13-12-2006, 15:19:04
Kush e drodhi? Kaq e vështirë është për a kuptuar??? Natyrisht ata qe nderruan fenë e drodhen...

pse more sirio, shqiptaret, qenga i pari shqiptar te krishter kane qene???
si mendon ti... shqiptaret identifikohen me krishterizmin?

 • Postime: 199
patrioti
#130 ne: 27-12-2006, 20:03:39
Kush e drodhi? Kaq e vështirë është për a kuptuar??? Natyrisht ata qe nderruan fenë e drodhen...


Po  sot kush esht tu e dredh Spiro,kush esht tu i puth doren
 
grekut???????????
wiliams
#131 ne: 28-12-2006, 13:37:31
A mos eshte me mire qe me perpara te behet pyetja se si u bene katolike shqiptaret?..sepse mos harroni se para turkut kemi qene te pushtuar nga romaket.. hmmmmm:

 • Postime: 1740
 • Gjinia: Mashkull
Kisss
#132 ne: 25-01-2007, 08:34:49
Shestanso. Vetëm diçka dua te te pyes.

Kush janë ma trima. Shqiptarët apo Sllavet???

Sllavet.

Të paktën këta kanë me shumë toke se na ne ballkan.

 • Postime: 296
 • Gjinia: Mashkull
Hasani
#133 ne: 03-02-2007, 00:08:49
selamualejkum musliman

Shiqo me nje postim mundohet ti mbylle syt lexuesit shqipetar per mos ta kuptur se ajo qe e ka thene South eshte e vertet
Ju cituat lol:


Citim
Ami
100% katolike, 100% shqiptare
Zërist/e   Na çudite fare... Mund te gënjeni me ëmbël për diçka qe nuk është e verifikueshme apo qe nuk mund te dihet. Por të thuash se ne Anlgi, Kanada apo Gjermani konvertohen çdo ditë!!!!!!!!!!! Më fal po kjo është për te qeshur keci. Këta mezi i durojne, madje tepër po i durojne njerëzitë majmune (pasi kështu quhen njerëzitë e pazhvilluar) dhe jo te konvertohen ne fenë e tyre.

Unë isha vjet ne Gjermani dhe me thanë se ne lagjet turke dhe arabe Gjermanet i kanë shitur shtepite e tyre vetëm për të mos jetuar afër tyre. Ti na thua se u konvertokan..
 

Edhe infinitin ta shumezojesh me 100%-shin tend te perkatsis nuk te ben ty as me te menqur e as me budalla , perveq asaj dije qe ke.Nuk do te thot qe ke qene ne gjermani dhe tani te na thuash se konvertimi ne gjermani nuk qenka realitet.
Une po te sjelle disa linke ty dhe atyre qe ende nuk jane te bindur se me te vertet gjermanet , por edhe njerezit nga vendet e ndryshme te botes konvertohen ne Islam qdo dite e ndoshta edhe me shume se nje ne dite.Pra duhet te dini pak nga gjuha gjermane e ne disa raste edhe englisch :

Ketu ke linke te muslimaneve gjerman si dhe forumeve tjera te tyre :
http://germanmuslima.siteboard.de/portal.htm
http://forummuslima.siteboard.de/portal.htm
http://forum.islam-basis.de/


Ketu ke mendimin dhe publikimet e mediave gjermane mbi Konvertimin qe ndodhe ne vendin e tyre:

http://www.3sat.de/kulturzeit/themen/100585/index.html

Ndersa revista famoze gjermane Spigel shiqo se qfar
shkruan:

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/0,1518,459544,00.html

Ndersa me poshte ke linkun e lajmeve ne RTL mbi kete fenomen :


Ketu ke disa video te gjermaneve te konvertuar ne Islam :
http://www.turntoislam.com/
http://www.islam-verstehen.de/konvertierte.php


http://video.google.de/videoplay?docid=-3379091444422007547&q=islamwoche+stuttgart

http://video.google.de/videoplay?docid=1006883975873169073&q=genre%3AFAITH_SPIRIT

http://video.google.de/videoplay?docid=-3819144893805963100&q=islamwoche+stuttgart

http://video.google.de/videoplay?docid=4004055378555858500&q=islamwoche+stuttgart

http://video.google.de/videoplay?docid=8607768247829068789&q=islamwoche+stuttgart

http://video.google.de/videoplay?docid=45565164240702911&q=islamwoche+stuttgart

Ndersa ligjeratat e keti quni gjerman te konvertuar tregojn edhe vertetsin e bibles:


.... ect .

Pra leri perrallat e Nastradin Pashes ti tregosh para syve te forumistave ketu ,por shiqo te verteten qe i ka kapluar te pasurit e evropes qe po kthehen ne islam.

ja kalofsh mire lol dhe hapi syte mire se ma Katolik se ai Pierr Vogel e shume prister tjere  qe jane kthyer ne islam nuk je as ti,pra shiqo gjendjen tende me kujdes, dhe mos shkruaj prap gje te tilla se shkrimi juaj me beri te kyqem ne forum pas nje kohe te gjate.

selamualejkum musliman


 • Postime: 1826
 • Gjinia: Mashkull
Sirio00
#134 ne: 13-02-2007, 13:57:20
Sa per sqarim duhet pasur parasysh se me te vertet ndryshimi i fese eshte ceshtje ndergjegjie dhe lirie dhe cdo njeri ka te drejten e plote te zgjedhi nje besim te tijin dhe per kete nuk ka asnje diskutim.
Por jemi ne shek 21, nderkohe qe fenomeni ka ndodhur ne shek 16-18, ku liria e ndergjegjies me shume mund te kuptohej si nje cope bakllava sesa si liri. dhe po flasim per nje ndryshim masiv dhe jo personal, pra nje ndryshimqe erdhi ne nje moment te caktuar historik per perfitime te caktuara materiale.

 • Postime: 440
 • Gjinia: Mashkull
gysi
#135 ne: 19-04-2007, 09:22:55
Citim
Sa për sqarim duhet pasur parasysh se me te vërtetë ndryshimi i fesë është çështje ndergjegjie dhe lirie dhe çdo njeri ka te drejtën e plotë te zgjedhi një besim te tijin dhe për këtë nuk ka asnjë diskutim.
Por jemi ne shek 21, ndërkohë qe fenomeni ka ndodhur ne shek 16-18, ku liria e ndergjegjies me shumë mund te kuptohej si një cope bakllava sesa si liri. dhe po flasim për një ndryshim masiv dhe jo personal, pra një ndryshimqe erdhi në një moment te caktuar historik për perfitime te caktuara materiale.

Nga e nxorre ti qe ne shek 16-18 liria e ndergjegjes paska qene e vlefshme sa nje cope bakllava?
Fakti qe jo e gjithe popullsia shqiptare u konvertua ne muslimane, fakti qe konvertimet masive u bene andej nga shek. 18 dhe jo ne fillim, fakti qe mu ne qender te stambollit, prane pallatit te Sulltanit Patriarkana ortodokse kishe qendren e saj, tregon tolerancen e atij shteti ndaj krishterimit. PO te ishte per dhune apo per ofiqe e gjera te tilla, shqiptaret do te ishin konvertuar qe ne shek e 14-15 dhe nuk do ta kishin lene per ne fund, atehere kur edhe shteti osman nuk e kishte me ate fuqine e dikurshme.
"E drodhen..."
Mendoj se nuk mund te shprehesh keshtu, ne menyre kaq ofenduese per popullin tend, per me teper kur ai perben shumicen dominuese te tij. Te kujtoj se, se bashku me Kosoven, si dhe viset e tjera shqiptare te perbera nga nje popullsi gati 100 per qind muslimane atehere i bie ta kete dredhur mbi 80 per qind e shqiptareve.
Sikur te ishte keshtu, nuk do te shprehesha me kaq krenari si ajo vajza me siper qe thote 100 % katolike 100 % shqiptare.
Per me teper qe, po te vazhdojme ne kete logjike, i bie qe shqiptaret ta kene dredhur me katolicizmin kur lane fene e te pareve, paganizmin. Me pas ta kene dredhur me ortodoksine kur lane katolicizmin. Dhe madje, edhe tani, i bie te themi se po e dredhim edhe me evropen.
Kjo logjike me duket teper fyese per shqiptaret.

 • Postime: 1826
 • Gjinia: Mashkull
Sirio00
#136 ne: 20-04-2007, 06:27:49
Nqs dredhja eshte fyerja, kjo eshte per ata qe e kane bere kete pune dhe jo per mua.

 • Postime: 440
 • Gjinia: Mashkull
gysi
#137 ne: 20-04-2007, 09:41:17
Sigurisht Sirio, nuk ka njeri qe fyen veten, por ti je duke fyer popullin tend.
Natyrisht qe jo te gjithe "e drodhen", por ajo qe "e drodhi" berbente mbi 80 per qind te shqiptareve.
Besoj se nuk mund te ndjehesh krenar se i perket nje populi "dredharak".
Pervec kesaj, sic e thash, ky popull po ne te njejten menyre e ka "dredhur" me katoliket duke "tradhetuar" fene e pare pagane, po keshtu edhe me ortodokset, duke "tradhetuar" katolicizmin.
Pra, ti po fyen popullin tend, duke pasur te fiksua bindjen se ky popull eshte dredharak.
Une nuk e besoj nje gje te tille. Ky popull ka ditur edhe te luftoje madje edhe te vritet per kete vend duke i dale per Zot.
Me duket se teza jote e "te dredhurit" eshte e kushtezuar nga inati per konvertimin, te cili ti nuk deshiron ta pranosh si dicka e natyrshme.

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#138 ne: 20-04-2007, 17:55:10
Lere Gysi, se eshte robi grekut ai prandaj flet ashtu.

 • Postime: 440
 • Gjinia: Mashkull
gysi
#139 ne: 21-04-2007, 12:04:17
Nejse, kjo eshte pune e tij dhe nuk merrem me kete.
Une i vleresoj njerezit nga ajo qe thone. Per me teper, nje njeri i cili i beson Zotit duhet te mendoje veproje dhe flase gjithmone drejt, sido qe te jete e verteta.
Mua me duket se menyra se si gjykojne shume vete ketu eshte e paramenduar. Domethen, te nisesh nga bindjet e tua, per te shkuar drejt atyre fakteve qe argumentojne disa bindje. Nderkohe qe si njerez qe i kemi besuar Zotit, do te na duhej qe te mos e interpretonim te verteten ne funksion te bindjeve tona, por qe bindjet tona te formoheshin ne funksion te se vertetes.
Ne rastin konkret, fakti qe secili prej nesh beson ne nje fe te caktuar, nuk ka perse te na beje qe te sjellim interpretime, te cilat ne pamje te pare duket se shkojne ne funksion te fese sone.
Feja nuk mbrohet duke konsideruar "dredharake" te gjithe ata qe per nje arsye apo nje tjeter kane pelqyer nje fe tjeter perballe tendes.
Shqiptaret e kane ndryshuar fene e tyre pergjate viteve. Kjo per arsye te ndryshme, por kjo nuk duhet te na ngushtoje ne zemer, duke na bere te kerkojme argumente per te delegjitimiuar vullnetin e tyre.

 • Postime: 336
 • Gjinia: Femer
Lizi
#140 ne: 21-07-2007, 08:59:19
[quote author=a1 link=topic=23402.msg338182#msg338182
Nuk besoj se ne Kuran mund te ket një shkrim qe ndalohet qe besimtaret musliman te japin vajzat e tyre ne famije ordhodokse apo katolike !?
d.m.th. qe ja fusni kot  :@ dhe preteksi qe nxirrni është qesharak , se edhe po të shkoj vajza ne një familje jo muslimane nuk ka për tja ndaluar njeri qe te besoj ne zotin e asaj
Me pak fjal .............nuk ja vlen për te diskutuar me ju  :)
[/quote]
Pershendetje te gjitheve!
 Mesa di une nje grua myslimane e ka per obligim te falet 5 here ne dite  , dhe ju mendoni se ne nje familje jo muslimane do t'a respektonin ate nese terhiqet per t'u lutur kur p.sh vijne komshiet  3 - 4 ore per muhabet ,kur  burrit jo mysliman nuk i bere eshte dreka ne kohe apo nuk jane pritur miqt me birra apo alkohol per qerasje !Si do te ndihej ajo kur i shoqi i bie nje alamet derri ne frigorifer (Ajo s'do te dinte as t'a gatuante pervec te tjerave)
Jane ceshtje zemre prandaj edhe nuk duhet gjykuar aq me lehtesi .

 • Postime: 1826
 • Gjinia: Mashkull
Sirio00
#141 ne: 24-07-2007, 16:13:33
te besosh se popullsia analfabete e mesjetes te kuptonte vleren e nje dogme fetare eshte njelloj sikur ti japesh atij punetorit te bashkise qe kosit barin per te zgjidhur nje formule te fizikes berthamore. ne ate kohe kur identiteti kombetar pothuajse nuk ekzistonte dhe feja dhe krahina ishin te vetmet nocione bashkuese per njerezit, besimi mund te nderrohej ose per perfitime materiale apo karriere (=dredhje), ose per pamundesi pagimi taksash (=varferi).

 • Postime: 1826
 • Gjinia: Mashkull
Sirio00
#142 ne: 30-07-2007, 09:32:12
Po pse keta shqiptare duhet te beheshin nj me pushtuesin dhe ti sherbenin atij, nderkohe qe mund te luftonin per lirine e vendit te tyre sic beri Skenderbeu i Madh?
e dini ju quhet ata qe bashkepunojne me okupatorin: ? KOLABORACIONISTE ose ndryshe tradhetare.

 • Postime: 336
 • Gjinia: Femer
Lizi
#143 ne: 09-08-2007, 08:23:42
avash se n'a mallengjeve Sirioo ! Po nen sundimin e Perandorise Romake c'fare kane qene shqiptaret?!Mendon se nuk kane shkuar per lufte  nen udherat e kesaj Perandorie?!
Prove te kane mbetur edhe disa emra qe ushtaret shqiptar sillnin ne vendin e tyre pasi kishin luftuar dhe pare bote me sy (Shirgj ,Shengjin , Rozafa etj)

 • Postime: 1826
 • Gjinia: Mashkull
Sirio00
#144 ne: 09-08-2007, 18:10:59
edhe nen romaket bene te njejten gje, por ketu kemi nje ndryshim. ne vitet e perandorise romake, nocioni komb ishte krejtesisht i panjohur, ndersa ne vitet 1800 ai po ravijezohej dhe ata gjenerale e kryeminstra si njerez te shkolluar duhet te ishin te paret qe te kuptonin kete ndryshim madhor ne jeten politike te njerezimit, por nuk e bene. preferuan postet, kuptove?
Sa per emrat e vendveve ato jane vetem prove qe ne ata vende ka pasur popullsi te krishtera dhe jo qe ushtaret e krhyer nga roma kane vene ato meran. Ne shume pjese sidomos ne Shen gjergj, prapa dajtit vendet njihen akoma me emrat e kishave qe kane qene edhe pse tashme e gjithe poipullsia eshte muslimane.

 • Postime: 336
 • Gjinia: Femer
Lizi
#145 ne: 10-08-2007, 08:27:18
edhe nën romakët bene te njëjtën gjë, por këtu kemi një ndryshim. ne vitet e perandorise romake, nocioni komb ishte krejtësisht i panjohur, ndërsa ne vitet 1800 ai po ravijezohej dhe ata gjenerale e kryeminstra si njerëz te shkolluar duhet te ishin te paret qe te kuptonin këtë ndryshim madhor ne jetën politike te njerezimit, por nuk e bene. preferuan postet, kuptove?
Sa për emrat e vendveve ato janë vetëm provë qe ne ata vende ka pasur popullsi te krishtera dhe jo qe ushtarët e krhyer nga roma kanë vënë ato meran. Ne shumë pjesë sidomos ne Shen gjergj, prapa dajtit vendet njihen akoma me emrat e kishave qe kanë qenë edhe pse tashmë e gjithë poipullsia është muslimane.

I dashur shqiptaret kane qene pagan (adhuroni gjarperinj )ne fillim dhe permes pushtimit romak u bene te krishter.Pastaj sipas teje nuk mundnin shqiptaret ta benin kete me perpara pushtimit turk ?! Lere qe s'e ben por edhe u vonuan pak per te shpallur pavaresine , s'po them vazhdimin e historise se do me duhej te hyja ne komunizem (ku cuditerisht shqiptaret spiunonin shqiptaret qe besonin ,dhe keto me teper ishin mysliman )
Historia jone kombtare eshte e shkruar nga tradhetia dhe nga tentativa nga me te ndryshme per bashkim kombtar.

Respekte!

 • Postime: 1209
 • Gjinia: Mashkull
chekevara
#146 ne: 10-08-2007, 15:02:24
vala e krishterimit ka kaluar ne iliri perpara se te arrije ne rome..vete shen pali tregon per nje udhetim te tijin ne durres perpara se te shkoje ne rome....sa per kthimin ne fene musylmane, ajo ka ardhur ne fillim si rrjedoj e pafucise se prijsave dhe feudaleve shqipetar kunder turkut dhe ajo e popullsise per arsye ekonomike...psh:ne rajonin e mirdites, popullsia paguate 2/10 taksa, sepse  shtepia udheheqese e gjon marka gjonit kishte rene dakord me turcit, sot ne kete rajo popullsia vazhdon te jete katolike.....sot per sot me behet qejfi qe 35%e shqiptarve jane te pa fe dhe toleranca fetare eshte per tu admiruar ne te gjithe boten......
qohuni shqiptare prej gjumit qohuni e mos shikoni kisha e xhamija, se feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA.......

 • Postime: 336
 • Gjinia: Femer
Lizi
#147 ne: 10-08-2007, 16:02:53
Jam kurioze t'a di se cila eshte ajo fe qe konsideron ti feja e shqipetarit?
Dhe ne se feja e krishtere ka qene perpara pushtimit romak kush e solli ate? (apo e gjeti ndermjet nesh )

 • Postime: 1209
 • Gjinia: Mashkull
chekevara
#148 ne: 10-08-2007, 16:40:39
Jam kurioze ta di se cila është ajo fe qe konsideron ti feja e shqipetarit?
Dhe ne se feja e krishtere ka qenë përpara pushtimit romak kush e solli atë? (apo e gjeti ndermjet nesh )

shqiperia smund te kete nje identitet kombetar te bazuar ne fe, si rrjedhoje "feja" e shqiptari eshte e duhet te jete identiteti kombetar(gjuha, zakonet, kultura jo fetare etj..)ne kohen e shen palit(nje nga nxenesit e pare te apostujve te krishtit )nuk egzistonte nje fe kristjane, gjeografikisht ka kaluar perpara ne iliri, kjo nuk do te thote se me te pare shen palin iliret u kristjanizuan..kris tjanizimi ne mase ka ardhur ne kohen romane....kurjozite t:perandori roman qe perqafoi kristjanizmin per here te pare ka qene konstandini(ilir)...

 • Postime: 336
 • Gjinia: Femer
Lizi
#149 ne: 11-08-2007, 08:31:47
vala e krishterimit ka kaluar ne iliri përpara se te arrije ne rome..vete shen pali tregon për një udhëtim te tijin ne Durrës përpara se te shkoje ne rome....
Me duket se ky eshte postimi yt ku thua se krishterimi ka qene ne Iliri perpara pushtimit Romak (te pakten keshtu e kuptova une )
Kostandini ka qene pagan dhe u pagezua vetem ne fund te jetes se tij dhe eshte ai perandori qe beri ndryshimet e duhura ne bibel (qe te perhapte fene e "re" te krishtere ndermjet paganeve)
Por duke iu rikthyer kultures dhe fese te permendur me lart, une nuk thashe se jane te barasvleshme ,por nese je duke folur per teologji apo fe normalisht nuk mund te shkruash ideologji per bashkim kombtar (feja e shqiptarit eshte shqiptaria)sepse len te kuptosh qe besimtaret te cdo feje benkan percarjen e popullit shqiptar .
ajo qe mua me besdiz eshte idea se nje mysliman quhet i arabizuar ose turk pershkak te besimit tij. Me pak sulme ka per besimtaret tjere gje qe s'eshte e drejte .

respekte te gjitheve