×
Hyrja
Profili

Si u bënë muslimanë shumica e shqiptarëve [?]

Si u bënë muslimanë shumica e shqiptarëve [?]

· 284 · 28079

 • Postime: 199
patrioti
#25 ne: 15-01-2006, 19:35:19
Jam plotesisht dakort me shkrimin e Shestanit, desha qe te qartesoj se te gjitha ferat qe kane ardhe i kane sjelle te huajt, jo per te miren tone po per te mirat e tyre.
Hajt mos u zine me si "grate e keqija" se late name.
Vetem me kujtuar se ne fillim ne jemi shqiptare pastaj ndahemi ne fera te ndryeshme.

Pershendetje!!!

 • Postime: 121
 • Gjinia: Mashkull
Alesund
#26 ne: 15-01-2006, 20:11:01
Një shembull për Pixel

Para një jave ne Gjermani, programi televiziv RTL2 dha një emision kushtuar një vajzes (26 vjeçare) gjermane, e cila dëshironte qe te jetoj 30 ditë ne një familje muslimane. Ne këto 30 ditë ajo u strehua dhe u be anetare e një familje (me duket 5 anetareshe) nga Libani qe jeton ne Berlin, ajo vendoi shaminë dhe dëshironte qe te jetonte pikërisht si një muslimane. Edhepse ne fillim ajo kishte shumë paragjykime ndaj fes islame dhe ndaj shamisë, ne ditën e 30 kur e mbaroi eksperimentin, tha:"Tani e kuptoi shumë ma mirë fen islame dhe gratë muslimane".  Të gjitha mendimet dhe paragjykimet e mia ndaj fes islame dhe ndaj gruas muslimane janë te gabuara. Gruan feja islame e trajton si një mbretreshe, femres nuk i imponohet me dhunë mbulessa por ajo e vendon atë me dëshirën e vet."
Kjo vajzë gjithashtu tha qe: " një ditë përderisa ishte duke shetitur e mbuluar, shikimi i jem u takua rastesisht me shikimin e një personi tjetër, si për habi  penjehere sytë me shkuan poshtë, ne toke, gjë te cilën nuk e kam bërë asnjëherë më parë, jam e sigurtë qe ky reagim i jemi kishte te bëj me shaminë qe e kisha ne kokë".
Si përfundim ajo tha: Tani i kuptoj shumë me mirë vajzat muslimane dhe shamin e tyre e shoh si mbrojtese për vajzat dhe aspak si diskriminim."

Ndarja e saj me familjen Libaneze, e cila 30 ditë e trajtoi atë si bijen, motren e vet, ishte shumë i prekshëm. I premtuan njëri-tjetrit qe do të ken kontakt edhe me tutje.

Pra e nderuara Pixel, përderisa muk e perjeton vet islamin, çdo gjë qe mendon dhe shkruan nuk është asgjë tjetër përveç se paragjykim dhe mosnjohje e realitetit.

 • Postime: 121
 • Gjinia: Mashkull
Alesund
#27 ne: 15-01-2006, 21:02:16
Do i ken fut ilac budallai ne çaj ksaj gjermanes, se s'ka mundësi. Ca te mirë i pa ajo asaj jetë, qe i ulte sytë ne rrugë sikur e pickoi gjarpri? sytë i kemi për të parë e për ty pëlqyer, jo për tu sjelle si injorante.

E po Kappa ti çaj koken tani se a i kan futur ilac ne çaj, ose jo. Nuk e paskam ditur qe paska edhe ilac te tillë qe te bën te i ulish sytë poshtë. Pastaj atë vajzë nuk e detyroi kush qe te mbulohet, ajo vet kishte dëshirë qe te e provoj se si është të jetosh ne Gjermani si muslimane. Kjo vajzë nuk është bërë muslimane, shaminë e hoqi mbas eksperimentit 30 ditesh, jeton përsëri si më parë, mirëpo mendimet, paragjykimet  e saj ndryshuan shumë nga me herët. Pastaj nuk mund te flitet aspak për injorancen e saj, pasiqe ajo nuk ishte vajzë e thjeshtë, por vajzë (nga nje familje e pasur gjermane) qe e ka mbaruar fakultetin.

 • Postime: 338
Era e Dashnis
#28 ne: 15-01-2006, 23:38:04
Një shembull për Pixel

Para një jave ne Gjermani, programi televiziv RTL2 dha një emision kushtuar një vajzes (26 vjeçare) gjermane, e cila dëshironte qe te jetoj 30 ditë ne një familje muslimane. Ne këto 30 ditë ajo u strehua dhe u be anetare e një familje (me duket 5 anetareshe) nga Libani qe jeton ne Berlin, ajo vendoi shaminë dhe dëshironte qe te jetonte pikërisht si një muslimane. Edhepse ne fillim ajo kishte shumë paragjykime ndaj fes islame dhe ndaj shamisë, ne ditën e 30 kur e mbaroi eksperimentin, tha:"Tani e kuptoi shumë ma mirë fen islame dhe gratë muslimane".  Të gjitha mendimet dhe paragjykimet e mia ndaj fes islame dhe ndaj gruas muslimane janë te gabuara. Gruan feja islame e trajton si një mbretreshe, femres nuk i imponohet me dhunë mbulessa por ajo e vendon atë me dëshirën e vet."
Kjo vajzë gjithashtu tha qe: " një ditë përderisa ishte duke shetitur e mbuluar, shikimi i jem u takua rastesisht me shikimin e një personi tjetër, si për habi  penjehere sytë me shkuan poshtëë, ne toke, gjë te cilën nuk e kam bërë asnjëherë më parë, jam e sigurtë qe ky reagim i jemi kishte te bëj me shaminë qe e kisha ne kokë".
Si përfundim ajo tha: Tani i kuptoj shumë me mirë vajzat muslimane dhe shamin e tyre e shoh si mbrojtese për vajzat dhe aspak si diskriminim."

Ndarja e saj me familjen Libaneze, e cila 30 ditë e trajtoi atë si bijen, motren e vet, ishte shumë i prekshëm. I premtuan njëri-tjetrit qe do të ken kontakt edhe me tutje.

Pra e nderuara Pixel, përderisa muk e perjeton vet islamin, çdo gjë qe mendon dhe shkruan nuk është asgjë tjetër përveç se paragjykim dhe mosnjohje e realitetit.

ahahahah mos e more edhe kete nga ndonje prej xhirimeve propagandistike te kompanis se Ben-laden atje ... ne malet e afganistanit apo te yemenit ahahahah !!!!

femra e lire ne islam ...ncncncn se pari nuk je femer dhe nuk mund te kuptosh se si ndihet ajo ne islam kshu qe mos na harxhit llafe kur sdi!!!!
dhe spo na tregon ti ndonje gje per ato krimet e nderit qe i bejne po islamiket se goca e tyre apo gruaja vetem i kan folur apo ata supozojne se ka lidhje me nje njeriiii ...

femra e lire ne islam kur ska te drejte as te zgjedh vet ate qe deshiron te vesh ...
femra e lire ne islam kur ska te drejte as te ndaj nje darke apo nje drek me burrat e familjes se saj ... se ata sherbehen ne fillim e pastaj po mbeti ndonje gje han dhe keto e ne jo athere ska gje rrin pa ngren keto ... pffffffffff
femra e lire ne islam kur e detyrojne te mbulohet nga frika se nje burre mund ta lakmoje ate ...!!!

femra e lire ne islam kur ajo ska asnje te drejte mbi veten dhe femijet e saj...femija menjeher i takon burrit ... kur ajo per tu larguare nga shteti duhet ti kerkoje lejen e burrit me shkrim se perndryshe sdel nga vendi ...
femra e lire ne islam kur ajo ska te drejte te votoje e te shpreh mendimin e vet ....

kete lirine qe i jep islami femres shko thuaja dikujt tjeter qe injoron keto gjerat me lart e jo neve ... pfffffffff!!ok lal!

 • Postime: 121
 • Gjinia: Mashkull
Alesund
#29 ne: 16-01-2006, 00:44:04
Era e dashnis, me gjithe respektin qe e kam per shkrimet e te tjereve, por me lehte eshte kur shkruan dicka pa asnje fakt te vetem, ose vetem me propaganda te degjuara. Duhet te edish se eshte nje dallim i madh se si feja islame e trajton femren dhe se si traditat e ndryshme afganistaneze, apo te ndonji shteti tjeter e bejne ate. Nese ju nuk keni njohuri te mjaftueshme se cfare thot feja islame per femren, atehere eshte me mire qe te lexoni heren e pare dhe pastaj te jepni komente qe mbulohen me fakte dhe jo me thashetheme.
Shembullin qe une e dhashe e trasmetoi televizioni Gjerman RTL2 [/u] para disa diteve dhe jo televizioni afganistanez.
Eshte e vertete qe une nuk jam femer, por as ju nuk mundeni te e dini se si nje femer ndihet ne islam, perderisa ju nuk keni jetuar ne menyre te tille.
Prandaj edhe ky shkrimi i juaj mbetet thjesht vetem si nje paragjykim.

 • Postime: 338
Era e Dashnis
#30 ne: 16-01-2006, 01:13:06
ti quaje si te duashe shkrimin tim ... por ato faktet qe ti kerkon i gjen po ne kuran... dhe une e vertet qe skam jetu ne menyre te tille (e shyqyr zotit qe skam jetu ashtu)!!
e keto faktet qe kerkon ti i sjellin grat e femrat qe kan jetu ne menyre te tille ... por nganjeher njeriu deshiron te fsheh realitetin e hidhur dhe ia ben vetes rrafsh!kshtu si puna jote ;)

 • Postime: 1752
 • Gjinia: Femer
Parloté
#31 ne: 16-01-2006, 04:42:53
Se si u bene myslimane shumica e shqiptareve, mbase e kemi te qarte nga shumica e librave historik,etj., etj. Mirepo e kam disi te veshtire te besoj se shumica e shqiptareve perqafuan fene islame nga vullneti apo se pane dicka te bukur ne kete religjion.
Une u rita gjate komunizmit dhe nga prinder komunist. Gjyshi im intelektual ne ate kohe me mesoi Kuranin(qe edhe sot e lexoj kur kame nevoje per prehje shpirterore), e nga ana tjeter me detyroi edhe te arsimohem.
Cdo fe(religjion) ka per baze miresine, dashurine ndaj njeri tjetrit, paqen,etj..... mirepo nuk duhet folur kunder nje feje bazuar ne fundamentalizem apo reforma. I takoj fese islame por me me deshire do lidhja jeten me nje shqiptare te krishtere se sa te prodhoj fryt pakistanez, arab e ku ta di une cfar(nuk jam raciste, por megjithate).
Kohes se fundit, nje numer i madh i femrave dhe meshkujve danez, perqafojne fene islame nga vullneti dhe mbase gjejne veten aty. Me shqiptaret ndodh e kunderta. Eshte per te te ardhur keq se sa negativisht ndikon paragjykimi i te huajve ndaj shqiptareve qe jetojne jashte atdheut, nga vet fakti qe jane muslimane, ne krahasim (ata qe njoh une-pa gjeneralizim) se sa i praktikojne ato rregullat e vet islamit.
Kerkoj ndjese nese u largova nga tema, por nuk ka me mallkim te madh per nje popull nese feja qofte islame apo e krishtere, i imponohet.
Pershendetje.

 • Postime: 121
 • Gjinia: Mashkull
Alesund
#32 ne: 16-01-2006, 07:23:49
ti quaje si te duashe shkrimin tim ... por ato faktet qe ti kërkonë i gjen po ne kuran... dhe unë e vërtetë qe skam jetu ne mënyrë te tillë (e shyqyr zotit qe skam jetu ashtu)!!
e këto faktet qe kërkonë ti i sjellin grat e femrat qe kan jetu ne mënyrë te tillë ... por nganjeher njeriu deshiron te fsheh realitetin e hidhur dhe ia bën vetes rrafsh!kshtu si puna jote ;)

Unë solla vetëm një shembull nga televizioni gjerman, nuk e kuptoj përse gjermanet te cilët janë te krishter e fshehin "realitetin e hidhur" dhe propagandojnë diçka pro islame, përkundrazi si ne shumë vende te botës edhe këtu ne shumë raste bëhet propagande anti-islame. Me duket se mënyra se si shprehesh ti është e njëjta me atë qe e pranoi ajo gjermanja "plot paragjykime".
Të lutem nëse thua qe faktet ndodhen ne Kur'an atëherë është e rrugës qe ato fakte te i nxirrni. Unë te kuptoj kur thua qe ka edhe femra qe kanë jetuar dhe ende jetojne ne mënyrë te tillë, mirëpo e përsëris; trajtimi dhe keqpërdorimi i këtyre femrave ne mënyra të ndryshme, ka dallim shumë të madh nga ajo qe thot feja islame. Shumë keqtrajtime  bëhen ne baze te traditave të ndryshme.
Të moskeqkuptohemi, unë nuk jam pro imponimit, nuk jam pro asaj qe femra duhet te detyrohet te mbulohet, por jam edhe kundër asaj qe  ajo te fyet dhe paragjykohet nëse me dëshirën e saj e vendos shaminë. Ashtu siç respektohet vendimi i femrave për veshje të ndryshme ekstravagante, duhet të respektohet edhe dëshira e lirë e tyre për veshje tjera, për ato veshje qe u pelqejn atyre.

Metallica edhe unë jam pro asaj qe ne si shqiptare duhet te lidhemi ndermjet veti, pa mar parasysh se cilës fe i takojme, mirëpo propagandat nga me te ndryshmet si ajo "duhet te kethehemi ne fen e te pareve tanë", nuk bëhen nga shqiptarët musliman. Propaganda te tilla nuk i sherbejne asaj qe na kanë dalluar (nga popujt tjerë) dhe bashkuar me shekuj  , por i sherbejne tentimeve përçarëse te armiqëve (sllavo-grek) qe na rrethojne. Cdonjeri duhet te kete respekt per vendimet dhe bindjet fetare te personit tjeter.

 • Postime: 1826
 • Gjinia: Mashkull
Sirio00
#33 ne: 16-01-2006, 08:50:19
Si u bene shqiptaret muslimane?
E thjeshte fare: e drodhen kur erdhi turku.

 • Postime: 1752
 • Gjinia: Femer
Parloté
#34 ne: 16-01-2006, 08:57:56
Metallica edhe unë jam pro asaj qe ne si shqiptare duhet te lidhemi ndermjet veti, pa mar parasysh se cilës fe i takojme, mirëpo propagandat nga me te ndryshmet si ajo "duhet te kethehemi ne fen e te pareve tanë", nuk bëhen nga shqiptarët musliman. Propaganda te tilla nuk i sherbejne asaj qe na kanë dalluar (nga popujt tjerë) dhe bashkuar me shekuj  , por i sherbejne tentimeve përçarëse te armiqëve (sllavo-grek) qe na rrethojne. Cdonjeri duhet te këtë respekt për vendimet dhe bindjet fetare te personit tjetër.
Citim

Përshëndetje Alesund.
Jam me se dakord me se ç`ke shkruar. Jam gjithashtu e vetedijshme për propagandat e te huajve dhe pasojat qe vijojne.
Vecanerisht jam dakord me reshtin e fundit te postimit tënd, këtu ku te kam cituar. E si mund mos te jem deri sa kam ne familje teolog te diplomuar qe kanë zgjedhur mbulesen, mënyrën e tyre te besimit. E unë këta njerëz i dua dhe respektoj për atë se kush janë, e jo ne baze se cfar besoj dhe si e jetoj jetën time(inkludoj gjithë racen njerëzore).
Mbase mund te isha jo aq e qartë ne postimin tim te mëhershëm.

P.s. as qe e kisha ne mendje "kthimin ne besimin e te pareve", se ne atë rast, me siguri do të perfundonim ne paganizem.
Mbetsh i pershendetur.
 

 • Postime: 121
 • Gjinia: Mashkull
Alesund
#35 ne: 16-01-2006, 09:02:47
Metallica flm për përshëndetjet, te njëjtin mendim e kam edhe unë. Cdonjeri duhet te e jetoj jeten e vet ashtu sic e sheh te arsyeshme, mirepo duhet qe edhe vendimet e te tjereve te i respektoe, dhe jo te bej fyerje dhe percarje
Përshëndetje
« Editimi i fundit: 16-01-2006, 11:19:47 nga Alesund »

 • Postime: 440
 • Gjinia: Mashkull
gysi
#36 ne: 16-01-2006, 22:11:21
Ne njefare menyre, era nuk ka faj qe flet me mllef, ndaj asaj qe ajo kujton se eshte gruaja ne Isam.

Sigurisht, modeli afgan, i cili predikohet sot fatkeqesisht edhe nga shume muslimane, shfrytezohet sot ne mase nga nje propagande armiqesore ndaj Islamit, si gogol, per ti trembur njerezit, ne menyre qe ti qendrojne larg atij.

Gjithsesi, duhet te jemi te arsyeshem dhe te mos biem pre e propagandes. Islami eshte fe 1400 vjecare, ndersa keto gjymtime imazhesh qe serviren sot, duke fokusuar ne objektivin e kameras cepat me te humbur te botes islame jane mjaft afatshkurter.
Nje mendje objektive duhet te arrije te kuptoje se jo gjithcka qe bejne muslimanet eshte pjese e Islamit. Duhet te arrije te beje dallimin midis muslimaneve dhe Islamit.
Keshtu grate muslimane sot, nuk jane domosdoshmerisht shembulli ideal i "gruas ne Islam".
Per keto pune ka referenca historike, kulturore, shkencore, dhe gjithmone referenca gjendet ne literature, dhe jo trotuareve te Kabulit.

 • Postime: 473
 • Gjinia: Mashkull
Lundrentari
#37 ne: 16-01-2006, 22:25:09
Si u bene shqiptarët muslimane?
E thjeshtë fare: e drodhen kur erdhi turku.

po mirë o Siroi, po kur iku turku nga shqiperia, pse nuk u kthym ne përsëri ne fenë krishtere ? a mos valle kishim frikë se turku do na vinte përsëri dhe do na sundonte ?

apo mos valle ne si popull i zgjuar shqiptare me vetdije dhe vullnet, e kuptuam se Islami ishte feja e drejtë, e arsyesshme, dhe fe e vërtetë për te gjithë ata qe mund ta kuptojnë.

e pastaj turku dikur pat sunduar Greqin, Serbine, edhe Shqipërinë.  Përse Greqia dhe Serbia nuk e pranuan islamin ? A nuk tregon kjo se greku dhe serbi janë popull injorante, zullumqare, dhe imoral ? Ja pse...

A nuk tregon kjo se ishte Kryqi i Jauj dhe i tyre qe i tha jo Tolerances fetare, duke mos e lejuar fenë islame te lulezoj ne trojet e tyre, ndërkohë qe këto dy shtete ishin nën sundimin Islam për me shumë se 300 vjet, dhe gjate kesaj periudhe asnjëherë nuk u prek feja e tyre, nga perandoria osmane.

Kusre ju te Krishteret, Ortodokset, dhe jo-muslimanet gjithmone na shpreheni me keto fjale, ishte turku, ishte turku.

Po Indonezia qe i ka 100 milion musliman, vendi me i madh me musliman, po keta si u bene kaq musliman te mirefillte ?
A mos valle edhe atje ishte turku, ishte turku ?

Sirio.......hajt tregona i here...

 • Postime: 63
Leutrim
#38 ne: 17-01-2006, 08:35:37
Si u bene shqiptarët muslimane?
E thjeshtë fare: e drodhen kur erdhi turku.


Ncncncncncn çudi shikone injorancën.....


po sjell argumenete  mer ti hajt te shohim pra

ne Muslimanet ne kte fe jemi te lumtur dhe gjejm paqe e lumturi
dhe jam krenar  dhe e falemderoj Zotin qe ka  dashur qe un te jem Musliman

 • Postime: 40
 • Gjinia: Mashkull
Shestansi
#39 ne: 17-01-2006, 15:20:08
Tash nja dy-tri pytje te thjeshta.
Po mos t'na kite ardh turku e nejt ktu 500 vjet, a ishim ba musliman?
A u bam musliman kur shkov turku?
A kan dit shqiptart me lexue Kuranin n'at kohe?
Nuk duhet me u idhnua por mu munua pak me llogjikua.
Mua ma merr menja se nuk duhet me i than fjal t'rana njani tjetrit, se un besoj se e vertea asht ka mesi.
Na jem cka jem e ma mir me kalu mir me njani tjetrin. Me t' shame  nuk bajm asni pune te mire.
As krejt si thot njana as krejt si thot tjetra pal.
Shnet e metshit mire!

 • Postime: 1898
 • Gjinia: Mashkull
a1
#40 ne: 17-01-2006, 15:56:20
.  Përse Greqia dhe Serbia nuk e pranuan islamin ? A nuk tregon kjo se greku dhe serbi janë popull injorante, zullumqare, dhe imoral ..

Sepse Greku mbas clirimit nga Turku perdori dhune edhe feja ordhodokse ishte e detyrueshme...
Me pak fjale mori mbrapa ate qe i kishte marr Turku
Qe te zgjoheni nga gjumi ju po ju a shkruaj me shkronja te medhaja

DHUNA ISHTE AJO QE NDIHMOJ KISHEN APO XHAMIN NE FUQEZIMIN E SAJ

Dhe dicka tjeter te nderuar injoranta te forumit zeriyt
Personalish kam mbiemer musliman te cilin te paret e mi e moren gjat pushtimit Turke ama kemi nje histori me te hershme e cila verteton qe jemi Shqiptar e jo Turq apo Grek

Jane 3 varjante
1 - Shumica u detyrua qe te pranonte fen islame
2 - Disa te tjere per te ruajtur mardhenie te mire me Turqit ndryshuan gjithcka
3 - Dhe shume pak mund te ken pranuar fen islame ne ate kohe , ose me mire besuan ne ate

Dhe kur iku Turk pas 500 vitesh shume pak ishin ata qe ju shkoj mendja tek feja qe kishin pasur me pare
o trima dini ju se cfare do te thon 500 vite ?
Ka rendesi qe Tirana , Pishtina e Saranda flasin Shqip akoma te tjerat ne ferr  te shkojne

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#41 ne: 17-01-2006, 16:06:39
A1, a eshte patjeter t'i 'nderosh' anetaret e forumit me fjalen injoranta
ju lus te kemi respekt per njeri tjetrin pa marr parasysh se kush ciles fe i takon apo si e pranoi ate fe. Me dhune ndokush mund te te marri dicka, ndersa sa per te dhene - ai mund te ta jep me dhune, por ti mund ta hedhesh tej me vone.

respekt

 • Postime: 350
Glaserian
#42 ne: 17-01-2006, 16:17:42Faji  i  Vatikanit.


dhe


Karakteri i dobet i shume shqiptareve  ( me vjen keq por kshu eshte ) 


 • Postime: 1826
 • Gjinia: Mashkull
Sirio00
#43 ne: 18-01-2006, 04:53:30
Jam dakort me A1 kur thote se pasi iku turku kishin kaluar 500 vjet dhe shume shqiptare as qe e kishin idene se c'kishin qene.
Kush eshte i lumtur ne Islam, mire ben qe eshte i lumtur dhe te vazhdoje se kjo teme nuk eshte per ata qe jane muslimane sot, por per shkakun qe feja u nderrua.
Pse nuk u nderrua feja ne Serbi dhe Greqi ose Rumani dhe Bullgari??
Se nuk e drodhen. Kaq, shume e thjeshte.
Per arsye te shumta sot shume shqiptare ne Greqi dhe Itali po pagezohen te krishtere? pa paragjykur ata qe e kane bere me bindje, te tjeret e kane bere thjesht per tu ndier me te perfillur dhe per te qene me te integruar.

 • Postime: 63
Leutrim
#44 ne: 18-01-2006, 06:39:14
Shiko SIRIO un edhe sot jam i lir dhe mundem ta nderoj fejen kur te dua por un thjesht e dua fen time sepse eshte fe e vetme e pranuar tek Zoti

Nese nuk bindesh ateher shko tek tema qe e kam hapur tek forumi krishter Koncepti i Zotit në Bibël dhe Kur`an

ok lexo me kujdes edhe i sheh disa nga argumnetet e Bibles dhe Kur`anit

Un e di shum mir se Bibla eshte e ndryshuar nga njerzit ndersa Kur`ani asnje fjal

lexoje at qe te thash dhe logjiko pak studjo ne vehte okay kalofsh mir

 • Postime: 1826
 • Gjinia: Mashkull
Sirio00
#45 ne: 18-01-2006, 08:42:18
Askush nuk po diskuton per te nderruar fene e askujt, Leutrim. me duket se nuk me ke kuptuar. Feja eshte ceshtje ndergjegjieje, ketu thjesht po diskutohen pse shqiptaret e nderruan fene para 400 vjeteve.

 • Postime: 1364
 • Gjinia: Mashkull
xhavo
#46 ne: 18-01-2006, 08:49:34
Askush nuk po diskuton për te ndërruar fenë e askujt, Leutrim. me duket se nuk me ke kuptuar. Feja është çështje ndergjegjieje, këtu thjesht po diskutohen pse shqiptarët e nderruan fenë para 400 vjeteve.

Problemi është tek fiksionet e juaja zotri. Ju çdo form tjetër pranoni, veçse jo që shqiptarët kanë mundur të pranojnë fenë islame me dëshirë.
Nëse edhe krishterimi qenka pranuar me dëshir (se as ky s'na mbiu në "bahqe të babes"), atëherë pse jo edhe islam zotri?

 • Postime: 40
 • Gjinia: Mashkull
Shestansi
#47 ne: 18-01-2006, 12:28:48
Po m' duket se asnjni spo menoni me vu llogjiken ne pune!
Po neve  edhe rromaket na kan shkel e ba shkrum.
Pas tyne na erdh turku e na ka majt ne robni 500 vjete.
Na tan e dim se kta e kan pas politiken e "shkopit dhe karrotes".
Plot ka njerz qe e kan pranua fen e turkut me deshir(per me gzua t'drejtat ne tok etj.) e ni pjes tjeter me dhun.
Mos u shtini se nuk e dini taktiken e sundimtarit.
Ju po e shihni se si po bahen shqiptart grek ne Greqine e sodit.(kta s'pakut po shkojn vet atje)
E kam pa se si u ban shqiptart shkie  os eboshnjak ne Mal te zi .
Deshir me dhune i thon asaj pun. Sot ne Tivar, Guci, Plav, Rozhaj,  e do vene tjera, gati asni njeri nuk flet shqip.
Mos u zeni per pun t'fese se jem cka jem e historia nuk ndrushohet.
Anmiku asht anmik , mjeri ai qe e quan mik.

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#48 ne: 18-01-2006, 12:40:50
si paska mundur qe turku me dhune te na beje musliman dhe shkjau nuk mundi te na beje sllav?

 • Postime: 199
patrioti
#49 ne: 18-01-2006, 13:03:15
Si u bene shqiptarët muslimane?
E thjeshtë fare: e drodhen kur erdhi turku.

SPIRO PO KOSOVEN PSE NUK E BEN ORTODOKSE  SERBET, KUR E PUSHTOI PER 100 VJET.

PS SHQIPTARET U BENE MUSLIMANE, QE TE MOS KISHIN TE NJEJTEN FE ME GREKET DHE SERBET.