×
Hyrja
Profili

Si u bënë muslimanë shumica e shqiptarëve [?]

Si u bënë muslimanë shumica e shqiptarëve [?]

· 284 · 28116

 • Postime: 9
reivis
#50 ne: 18-01-2006, 13:30:43
 :)MIREMBREMA PATRIOT POR AS ATE NUK E KUPTOVE EDHE PSE E PERJETOVE???

ME FALE!!POR KETE DUHET TA DISH!!
SERRBET NUK DESHEN TE NA NDRROJN FEHEN.POR ATA DESHEN TE NA LARGOJN FARE NGA TROJET E TONA, POS ASAJ ESHTE NJE NDRYSHIM SHUME I MADH NJE SHEKULL KRAHASUAR
ME PESE,
TE PERSHENDES

 • Postime: 1364
 • Gjinia: Mashkull
xhavo
#51 ne: 18-01-2006, 15:09:51
:)MIREMBREMA PATRIOT POR AS ATE NUK E KUPTOVE EDHE PSE E PERJETOVE???

ME FALE!!POR KETE DUHET TA DISH!!
SERRBET NUK DESHEN TE NA NDRROJN FEHEN.POR ATA DESHEN TE NA LARGOJN FARE NGA TROJET E TONA, POS ASAJ ESHTE NJE NDRYSHIM SHUME I MADH NJE SHEKULL KRAHASUAR
ME PESE,
TE PERSHENDES

Përpjekja për krishterizimin (ortodoksizimin) e shqiptarëve daton qysh prej romës dhe bizantit. Ketë përpjekje e ka prerë perandoria osmane. Por cdo rast e ka shfrytëzuar ortodoksia serbe dhe greke.
Ka pasur përpjekje edhe me dekrete nga pushteti dhe kisha serbe për konvertim të dhunshëm të shqiptarëve. Kjo përpjekje ka prekur masivisht muslimanët shqiptar, por edhe ata katolik. Në Kosovë të gjitha kishat e vjetra serbe kanë qenë romane katolike. Kjo është pasojë e luftës së vijes romano-bizantine. Këtu konsiston ndërhyrja e Islamit.
Por si do qe të jetë, sa do e shkurtër apo e gjatë të ketë qenë përpjekja e krishterizimit të muslimanëve shqiptar me dhunë, suksesi i ktyre përpjekjeve ka qenë i barabartë me 0.0001%.

 • Postime: 1752
 • Gjinia: Femer
Parloté
#52 ne: 18-01-2006, 17:36:33
Ne vitin 1478, 10 vite pas vdekjes se Gjergj Kastriotit, u shkon turqve per dore te thejne edhe rezistencen e fundit te shqiptareve.
Vitet 1600, shumica e shqipetareve shohin te arsyeshme te konvertojne ne islam dhe te perqafojne edhe kulturen e klases sunduese.
U bene musliman me deshire te imponuar( sic eshte thene edhe me heret).

Mbetshi te pershendetur.

 • Postime: 1364
 • Gjinia: Mashkull
xhavo
#53 ne: 18-01-2006, 18:05:16

Vitet 1600, shumica e shqipetareve shohin te arsyeshme te konvertojne ne islam dhe te perqafojne edhe kulturën e klases sunduese.
U bene musliman me dëshirë te imponuar( siç është thënë edhe me herët).

Ju lutëm, ju duhet ta dini dallimin mes trendeve të kohës dhe dhunës. Cka është dhuna? Dhe cka janë trendet (moda e klases sunduese)? Trendi është dicka që e përfshinë masën ndoshta edhe në njëfar forme të imponuar, por nuk është dhunë?
Nëse edhe kjo është dhunë, atëhere cka nuk është dhunë? Edhe kërkesat tona për hyrje në BE janë dhunë, sipas jush, sepse trendet (zhvillimet) e kohës e imponojnë një gjë të tillë, jo pse ne e duam aq shumë europën plakë.

Por të thuash që gjithë këta shqiptar (krenar) që pranuan islamin ishin tradhtar është tradhti me vete. Të thuash që gjithë këta shqiptar (krenar) qe pranuan islamin janë pre e dhunës fizike dhe psiqike për të pranuar fe është joshkencore, joracionale. Unë shprehi keqardhje për ato qarqe që përcjellin mesazhe të tilla joshkencore, dogmatike me qellime misionare të imponuara që mund të marrin përmasat e dhunës reali mbi paragjykime historike.  

 • Postime: 1752
 • Gjinia: Femer
Parloté
#54 ne: 18-01-2006, 18:23:12
Ju lutëm, ju duhet ta dini dallimin mes trendeve të kohës dhe dhunës. çka është dhuna? Dhe çka janë trendet (moda e klases sunduese)? Trendi është diçka që e përfshinë masën ndoshta edhe në njëfar formë të imponuar, por nuk është dhunë?
Nëse edhe kjo është dhunë, atëherë çka nuk është dhunë? Edhe kërkesat tona për hyrje në BE janë dhunë, sipas jush, sepse trendet (zhvillimet) e kohës e imponojnë një gjë të tillë, jo pse ne e duam aq shumë europën plakë.

Por të thuash që gjithë këta shqiptar (krenar) që pranuan islamin ishin tradhtar është tradhti me vete. Të thuash që gjithë këta shqiptar (krenar) qe pranuan islamin janë pre e dhunës fizike dhe psiqike për të pranuar fe është joshkencore, joracionale. Unë shprehi keqardhje për ato qarqe që përcjellin mesazhe të tilla joshkencore, dogmatike me qellime misionare të imponuara që mund të marrin përmasat e dhunës reali mbi paragjykime historike.  

Zoteri xhavo, keni keqkuptuar plotesisht postimin tim. Nuk ishte pjelle e imagjinates time por perkthyer nga norvegjishtja ne kete link :

http://www.folkogforsvar.no/Materiell/Leksikon/K/2017

Pastaj fjala te shohesh te arsyeshme dicka, don te thote qe preferon, je pro me vendimet qe mer.
Deshire e imponuar- e kisha fjalen per gjendjen shpirterore te shqiptareve gjate 500 vjet sundimi.

Doni te thoni se brenda atyre 500 vjeteve shqipetaret mernin dhurata tufa lulesh e desh te pjekur!!! JU LUTEM!!!

Personalisht besoj ne (islam-paqe) dhe jam me fat qe vet te vendos, me deshire te paimponuar te identifikoj veten muslimane. Por ketu flitet per nje kohe tjeter.

P.s. dhe ju lutem mos me degjeneroni postimin duke perdorur fjale si: tradheti.

Pershendetje.
 


 • Postime: 1364
 • Gjinia: Mashkull
xhavo
#55 ne: 18-01-2006, 18:52:12
Shiqo. Nuk mund të dihen preferencat apo deshirat fetare të shqiptarëve të para disa shekujve, në kohën e mosekzistimit të vetëdijes kombtare, cka do të thotë se populli shqiptar atëhere nuk ka qenë struktur kompakte (garnitur). Por edhe tash si teresi me vete (në stadin me të lartë) nuk mund të manipulohet me ta dhe t'iu ndryshohet feja masovikisht. Kjo është iracionale dhe joshkencore. Dominimet fetare apo edhe partiake vijnë pavërejtur, person me person.
Duhet studiuar rrethanat e caktuara, sepse për qellime misionare dhe politike është berë zakon që historia e para disashekujve të "vizatohet" sipas tekeve.

Ku e din ti se si ka pranuar fenë islame apo krishtere paraardhësi yt i 15 me radhë?
Mua tek e fundit as që me intereson fare. Une ndiej krenari personale në Islam. Kjo është goditje e këtyre qellimeve të kqija që paragjykojnë me historinë mbarëshqiptare. Por edhe dështimet sllavo-ortodokse për konvertim të dhunshëm (për deislamizim) të vendit kanë qenë me drama tragjiko-heroike (sic e quajm ne - shehidllëk), por kurrë të sukseshme për dhunuesit.

 • Postime: 1752
 • Gjinia: Femer
Parloté
#56 ne: 18-01-2006, 19:06:39
Pak a shume edhe mund ta dij Xhavo, nga qe gjyshja ime(ndjese i past shpirti), festonte dikur naten e qirinjve-qe nuk ka asgje te perbashket me fene islame. Por megjithate keni te drejte se historia gjithmone ka qene e shtremberuar per shqiptaret(mbase perfshire edhe konvertimin e tyre ne islam).

Personalisht nuk jam person qe paragjykon ne baza te luhatshme, por nuk me mbetet tjeter pos te besoj deri diku ne ato libra historik qe kam lexuar deri tani(nga historian te ndryshem).
P.sh: Marin Barleti mbase do kishte luhatur ne shkrimet e tija, por do ishte me se e pallogjikshme te kishte devijuar.
Gezohem qe je krenar per besimin tend, jam edhe une per timin.
Pershendetje.

 • Postime: 1364
 • Gjinia: Mashkull
xhavo
#57 ne: 18-01-2006, 19:13:19
Gjyshja jote mund të ketë ardh prej një familje katolike apo edhe ndonjë feje tjetër apo edhe jofetare apo tradita pagane. Por nipërit dhe mbesat gjithmonë mendojnë se gjyshja vjen prej shekujve të hershëm.

 • Postime: 1752
 • Gjinia: Femer
Parloté
#58 ne: 18-01-2006, 19:39:20
Gjyshja ime pak dallim ka patur nga 70%.
Mbesat dhe niperit jane individe unik si nga idete poashtu edhe nga vetvendosja.
Pershendetje.

 • Postime: 25
realiteti
#59 ne: 18-01-2006, 19:52:29
Cfarë do të thonë vallë ata që e interpretojnë Turqinë si imponuese të Islamit mbi shqiptarët rreth mijëra amerikanëve të edukuar në familje të krishtera apo ateiste që po e përqafojnë Islamin cdo vit? Vallë kush ua imponon atyre Islamin? Kush më imponon mua Islamin? Unë e praktikoj Islamin për ta fituar kënaqësinë e Zotit, i bindur sinqerisht, e jo pse turqit na kanë imponuar atë!

 • Postime: 440
 • Gjinia: Mashkull
gysi
#60 ne: 18-01-2006, 21:25:03
Citim
Patriot
SHQIPTARET U BENE MUSLIMANE, QE TE MOS KISHIN TE NJEJTEN FE ME GREKET DHE SERBET
Plotesisht dakort Patriot. Per kete mjafton te lexosh te pakten Skice e mendimit politik shqiptar te Hysamedin Feraj.

Citim
Reivis
SERRBET NUK DESHEN TE NA NDRROJN FEHEN.POR ATA DESHEN TE NA LARGOJN FARE NGA TROJET E TONA, POS ASAJ ESHTE NJE NDRYSHIM SHUME I MADH NJE SHEKULL KRAHASUAR

Serbet Reivis, e ortodoksizimin e konsideronin serbizim. Me ane te konvertimeve fetare gjithcka ne ate kohe ishte me e lehte per asimilim kulturor. Feja Islame ka luajtur nje rol te rendesishem ne ruajtjen e identitetit shqiptar. Serbet ne ate kohe e barazonin fene me perkatesine etnike.

Sipas logjikes tende, atehere meqe turkut i jane dashur 500 vjet per te bere muslimane mbi 90 per qind te kosovareve atehere te pakten serbet, per 100 vjet do te kishin bere gati 20 per qind te tyre ortodokse.
Asimilimi nuk pranon logjike matematike. Kemi te bejme me njerez, me fenomene njerezore dhe jo me shifra.

 • Postime: 40
 • Gjinia: Mashkull
Shestansi
#61 ne: 19-01-2006, 03:43:05


Por të thuash që gjithë këta shqiptar (krenar) që pranuan islamin ishin tradhtar është tradhti me vete. Të thuash që gjithë këta shqiptar (krenar) qe pranuan islamin janë pre e dhunës fizike dhe psiqike për të pranuar fe është joshkencore, joracionale. Unë shprehi keqardhje për ato qarqe që përcjellin mesazhe të tilla joshkencore, dogmatike me qellime misionare të imponuara që mund të marrin përmasat e dhunës reali mbi paragjykime historike.  
[/i]

Po cilla shkence te thot ty se asht vullnet t' pranosh dicka t' dikuj qe t' sunon 500 vjete?
Vullnetarisht asht kur nuk ta imponon kurrkushi, kur lexon libra e e mson vet.

Per ty qe the se sllavi nuk na sllsvizoje! Ne Mal te zi jan sllavizua e shperngul  70% te shqiptarve te te 2 feve. Rozhaja, Plava , Gucia, Ni pjes e Tuzit(Podgorices), Tivari nuk flasin ma shqip.
Ne Kosove ne nji kohe kur sllsvet deshten ashtu, paten ba shum shqiptar "komunist" Edhe ktu ishtae metoda "shkopi dhe karrota". Sllavt kishin tjera plane por ktu n'moment t'funit i pengoi Amerika.

 • Postime: 43
 • Gjinia: Mashkull
miri m
#62 ne: 19-01-2006, 05:48:32
Muslimanet e kanë te detyrueshme ti japin gruas liri absolute, për te besuar dhe ushtruar fenë e vet deri ne detajet me te vogla. Pervec kësaj janë te detyruar t'ia plotesojne gruas të gjitha kerkesat e saj qe t'i mundësohet kjo, si p.sh ta shoqerojne për ne kishe, ti lejojne simbolet kristiane, etj.

Me thuaj si mund te japesh liri 4 grave njekohesisht ? ( thashe 4 sepse njoh person qe i ka martuar)

 • Postime: 43
 • Gjinia: Mashkull
miri m
#63 ne: 19-01-2006, 06:19:35
]Cituar nga Leutrimi
Shiko SIRIO un edhe sot jam i lir dhe mundem ta nderoj fejen kur te dua por un thjesht e dua fen time sepse është fe e vetme e pranuar tek Zoti [/b] [/b]

Kush ta tha ty se zoti pranon vetem fene tende? Fole me zotin? Kristianizmin e solli roma, ashtu sic solli islamizmin turku Menyrat jane te njejta ne te 2 rastet. ZOTI eshte 1. Fete jane te krijuara nga njerezit dhe cdo gje e krijuar nga njeriu behet me qellim ti sherbeje njeriut. Eshte njelloj, sikur une te lutem ne shtepi dhe ti ne xhami ose ne kishe. Mjafton te besosh ne zot.

 Feja e shqiptarit asht shqiptaria

 • Postime: 43
 • Gjinia: Mashkull
miri m
#64 ne: 19-01-2006, 06:49:27
Ju çdo form tjetër pranoni, veçse jo që shqiptarët kanë mundur të pranojnë fenë islame me dëshirë.
Nëse edhe krishterimi qenka pranuar me dëshir (se as ky s'na mbiu në "bahqe të babes"), atëherë pse jo edhe islam zotri?
[/b]

Xhavo te gjthe pushtuesit bejne cmos te vendosin kulturen e tyre( duke filluar nga egjypti i lashte) Roma beri cmos qe te perhapej kristianizmi ne shqiperi, ashtu beri dhe turku. Nuk e mohoj qe ka pas, ka dhe do te kete shqiptare qe e kane pranuar e pranojne dhe do e pranojne me deshire  islamin,  sepse ju pelqen menyra si pranohet zoti ne vetvete. Doja te thoja vetem nje hollesi, ne krahinen e mirdites ne shqiperi kur ishte pushtuar nga roma me kalimin e kohes u kthyen 99% ne te krishtere, dime qe nuk u pushtua teresisht nga turku dhe tani jane90% te krishtere. Me kete doja te thoja se deshira e shqiptareve mund te jete zbatuar pjeserisht.
Feja e shqiptarit asht shqiptaria.

 • Postime: 199
patrioti
#65 ne: 19-01-2006, 18:51:54
Fakti qe sillet se shqiptarët e nderruan fenë për të mos u asimiluar nga serbet dhe greket nuk i qëndron logjikes historike. Ne vitet 1600, kur ndodhi kthimi i fesë, serbet dhe greket por edhe shqiptarët ishin njelloj te pushtuar dhe te shtypur nga Perandoria otomane dhe për me tepër shtetet-kombe të tyre (serbeve dhe grekeve) nuk kishin lindur ende dhe as ndergjegjia kombëtare e tyre.
Pra si munden dy popuj te pushtuar te mendojnë asimilimin enje populli te tretë, i cili ishte edhe ai i shtypur. te ndërmarrësh një fushate asimilimi duhet të kesh mekanizma dhe struktura shteterore, ose te paktën ndergjegjie kombëtare dhe një plan te saktë për atë qe do të besh me vonë.
Dhe ne këtë kohe kjo nuk ka ekzistuar.
Dhe xhavo, te lutem kur flet për krishterimin mos e nenvizo atë vetëm si ortodoks, pasi ne Shqipëri kishte dhe ka mjaft katolike.

Kleri katolik shqiptar asnjere nuk eshte munduar te percaje Shqiperine e me italianet kemi fqinjesi te mire, ne kundershtim me ortodoksit ku gjithmone mundohet ashtu pak nga pak te perhapin fene e vet ne fillim e pastaj ta kerkojne si pjese e tyre. Si greket edhe serbet cfare jane orotodoks e quajne popullin e vet.  
Ne vitin '97, ne kohen e trazirave ne Shqiperi, neper kishat greke dhe serbe jo vetem te ballkanit po edhe ne North America, dhespotet ortodokse u bene thirrje besimtareve grek qe eshte koha te marrin "vorio-epirin" dmth jugun e Shqiperise. Ky eshte ndryshimi midis ortodokseve dhe katolikeve.

Orthodoksia i ka patur dhe i ka synimet e veta grabiqare ne popullin shqiptare.  

Ps Cfare te drejtet kane greket qe ti detyrojne shqiptaret qe emigrojne atje te nderrojne emrat, psh nga "Ilir" duhesh te behesh "Spiro".

Pershendetje

 • Postime: 440
 • Gjinia: Mashkull
gysi
#66 ne: 19-01-2006, 21:45:56
Citim
Me thuaj si mund te japësh liri 4 grave njekohesisht ? ( thashë 4 sepse njoh person qe i ka martuar)


Me lart fola lidhur me te drejten qe Islami i garanton gruas per te mbajtur dhe ruajtur jo vetem fene ne pergjithesis por edhe cdo parim fetar, kur ajo nuk eshte muslimane.
Ajo cka po thua ti nuk ka te beje fare me temen qe po flasim.
Ne qofte se deshiron ka hapesira te tjera ku eshte folur per poligamine, mund te vazhdosh atje.

 • Postime: 52
 • Gjinia: Mashkull
Mr.Universi
#67 ne: 20-01-2006, 04:51:30
po t'i lexonit me vemendje dy tre shkrimet e para qe ne menyre me te egzagjeruar e kishin elaboruar temen nuk do te kishit nevoje per kesisoj reagimesh.
pershendetje

 • Postime: 1533
Karatisti
#68 ne: 20-01-2006, 10:14:18
Si gjithe tjeret: E kane thene shahadetin!

 • Postime: 1826
 • Gjinia: Mashkull
Sirio00
#69 ne: 20-01-2006, 10:23:53
Cfare eshte shahadeti?

 • Postime: 1533
Karatisti
#70 ne: 20-01-2006, 10:28:26
Deklarata se ka vetem nje Zot, qe eshte nje dhe i vetem dhe se Muhamedi a.s. eshte i derguari i tij!

 • Postime: 1826
 • Gjinia: Mashkull
Sirio00
#71 ne: 20-01-2006, 10:29:21
Faleminderit Luli.

 • Postime: 20
 • Gjinia: Mashkull
AlbMuslim-Ku
#72 ne: 24-01-2006, 17:28:33
Teme shum me rëndësi , megjithatë do ishte një përgjigje shum e shkurte dhe e qartë .
Shqiptarët kanë qenë dhe jan popull i menqur dhe i ditur , qe kan ditur gjthnje te zgjedhin te me te miren , ne këtë rast kan zgjedh islamin si Fe qe është vërtetuar se nuk kan gabuar aspak .
« Editimi i fundit: 24-01-2006, 22:13:38 nga Zëri YT »

 • Postime: 473
 • Gjinia: Mashkull
Lundrentari
#73 ne: 25-01-2006, 00:57:29
Teme shum me rëndësi , megjithatë do ishte një përgjigje shum e shkurte dhe e qartë .
Shqiptarët kanë qenë dhe jan popull i menqur dhe i ditur , qe kan ditur gjthnje te zgjedhin te me te miren , ne këtë rast kan zgjedh islamin si Fe qe është vërtetuar se nuk kan gabuar aspak .

Te verteten e ke thane Kumanova.  Pranimi i islamit nga shqiptaret gjithmone ka qene deshire e tyre e lire, me vullnet dhe vetdije.

Me kete fakt bien poshte mendimet boshe te krishtereve, cituteve, dhe jo-muslimanve qe thone se ishin turqit ata qe na e pasuan islamin.  
Po te krishtereve kush ua pasoi Krishterimin, dhe 140xx sektet dhe grupet e tyre ?

Tani qe perandoria turke nuk eshte me ne viset shqiptare, dhe tani qe jemi ne demokaci, kush te doje le te kthehet mrapa ne fene krishtere, dhe ne fete pagane.  Kush te doje le ta perqafoje islamin, dhe te dalin nga erresira ne drite te shkelqimit.

 • Postime: 1826
 • Gjinia: Mashkull
Sirio00
#74 ne: 25-01-2006, 06:44:37
Ne nje bote pa libra, me informacion te cunguar, me nje analfabetizem ne shkalle me shume se te larte dhe ne shek e 17 njerezit me mendim te lire mund te pranonin nje fe tjeter se ju dukej me e mire... se ajo qe tashme kishin pasur dhe me te cilin ishin rritur brez pas brezi.
Nuk e besoj!!!
Duhet nje shtyse me e forte se kaq per nje ndryshim kaq te madh dhe te gjere i cili veshtire se gjendet ne doktrinen fetare, sepse nuk mund ta besoj se fshataret analfabete mund te benin nje krahasim te tille teologjik.
Pra, duhet te kete qene nje interes direkt, nga ato qe ata mund ta kuptonin dhe te perfitonin prej tij, dicka qe te prekte realisht jeten e tyre jashte mendimit te paster teologjik.
Pra, nje interes konkret sic jane karriera, perjashtimi nga taksat, konformizmi, etj.
Pra nje dredhje masive per interes...