×
Hyrja
Profili

Si u bënë muslimanë shumica e shqiptarëve [?]

Si u bënë muslimanë shumica e shqiptarëve [?]

· 284 · 28113

 • Postime: 13
Murgesha
#75 ne: 25-01-2006, 09:06:54
Nuk e di pse i diskutoni disa pune te cilat dihen.
ne jemi muslimane dhe nuk jam aspak kunder por edhe njehere e gjithmone duhet ta dijme se Islamin e morem prej zorit, prej dhunes.
Neve Turqia na imponoi Islamin, pas vdekjes se Skenderbeut.

 • Postime: 104
besimtarja
#76 ne: 25-01-2006, 12:04:19
murgesha do beje mire te lexoje studimin e studiusit shqiptar nexhat ibrahimi"perhapja e islamit ne trojet iliro-shqiptare" ose"myslimanet ne hungarine mesjetare" apo"myslimanet ne bullgari",jane studime mjaft serioze te ketij autori dhe do njihesh me te dhena mjaft interesante per fillimet e pranise islame ne ballkan.
selam.
kurse ne lidhje me temen  ^o) ,jemi lodhur duke perseritur e sterperseritur te njejtat gjera.
por vetem se dua te them qe ne te gjithe si myslimane ne tokat shqiptare jemi shume krenar,kurse ju te tjeret vazhdoni e i beni iso te njejtit refren.
zoti ju udhezofte.

 • Postime: 40
 • Gjinia: Mashkull
Shestansi
#77 ne: 25-01-2006, 13:44:02
Sikurse turqit t'kishin ardhe me libra ne vend te hanxharit, ater kishim mujt me diskutua. Perndryshe kjo asht e padiskutushme.
 Jeni ka folni pune tifozlleku.
Edhe ma par ju thash, te thuash se asht vullnet dicka qe e merr prej dikujt qe t'sunon 500 vjete, asht turp.

Per fat t' keq anlfabetizmi  asht ma i madhi  e zhvillimi ekonomik ma i vogeli ne  kto vende ku kan sundue turqit.
I shoh ktu disa ka thone lexoje ket ose ate.
Un po ju thom, celni syte e shihnje realitetin , se cka shkruajne kta ose ata njerz asht vec ne interesen e tyne personale(objektiviteti mungon).

 • Postime: 440
 • Gjinia: Mashkull
gysi
#78 ne: 26-01-2006, 12:43:28
I shoh këtu disa ka thonë lexoje ket ose atë.
Un po ju thom, celni sytë e shihnje realitetin , se çka shkruajnë këta ose ata njerz është veç ne interesen e tyne personale(objektiviteti mungon).

Gjykimi yt ishte joobjektiv, madje teresisht subjektiv. Të thuash qe studimet qenkan joobjektive pa i lexuar është mugese totale objektiviteti.

Ti na thua, lerini studimet dhe shihni realitetin. Unë nuk e kuptoj se si mund te këtë verberi me te madhe sesa te lesh historinë dhe teshohesh një realitet te para 500 viteteve. Postimi yt dëshmon  qartë se si ndërtohen konceptet sot nga shumë njerëz ne Shqipëri e kudo. Të gjykosh historinë nga parimet e te sotmes është teresisht e gabuar. Do te thotë ta kapesh historinë për bishti. Do te thotë ta shfrytezosh atë ne funksion te ideve paraprake qe mbron me fanatizëm.

 • Postime: 440
 • Gjinia: Mashkull
gysi
#79 ne: 26-01-2006, 13:07:15
Sikurse turqit t'kishin ardhë me libra në vend te hanxharit, ater kishim mujt me diskutua. Perndryshe kjo është e padiskutushme.
 Jeni ka folni pune tifozlleku.
Edhe ma par ju thash, të thuash se është vullnet diçka qe e merr prej dikujt qe t'sunon 500 vjete, është turp.

Për fat t' keq anlfabetizmi  është ma i madhi  e zhvillimi ekonomik ma i vogeli ne  këto vende ku kan sundue turqit.

Po te ishe pak me teper objektiv nuk kishte se si te mos shihje qe thuasje te gjithe shqiptaret jane arsimuar ne fakultetet me te mira te perandorise osmane. Prej ketej dolen intelektuale te medhenj dhe te shumte, dolen patriote te shquar prej te cileve sot kemi nje komb dhe nje shtet, pa te cilet do te ishim asimiluar me kohe nga fqinjet. Prej ketej doli edhe rilindja kombetare e cila hodhi themelet e kombit shqiptar.

Se dyti eshte marrezi te thuash se vendet ku kane sunduar turqit kane qene te prapambetura. Perkundrazi e prapambetur ne kete kohe ka qene Evropa. Evropa ka qene ne erresiren mesjetare, ndersa ne vendet e lindjes ka pasur disa qyteterime nga me te rendesishmit e historise njerezore. Keshtu ne kete kohe kane lulezuar qyteterimi islamik, bizantin, pers etj., dhe trualli ku eshte perhapur perandoria osmane ka qene mjaf i zhvilluar kulturalisht. Nderkohe qe ne Evrope ne kete kohe ka qene i instaluar inkuizicioni, jane ndermarre kryqezatat, dhe jane vrare e prere shkencetare, filoxofe mendimtare etj.
Perandoria osmane ka qene, sic eshte shprehur Kadareja (megjithe se nje antiosman i thekur, nuk mund ti mohoje dot disa gjera), "Amerika e kohes".

Se treti ti duhet ta dish se ne shqiperi, deri ne periudhen e tanzimatit nuk ka sunduar asnje turk, por te gjithe sunduesit kane qene shqiptare. Per me teper shqiptaret kane qene ata qe kane sunduar perandorine osmane. Ne nje periudhe prej 150 vjetesh shqiptaret kane pasur 25 sadrazeme (kryeministra), me shume se gjysma e te gjithe kryeministrave qe ka pasur ne total perandoria osmane, madje nje numer ky me teper se dyfish me i madh se i vete kryeministrave turq. Nuk po llogaris ketu numrin e ministrave deputeteve, funksionareve te larte te ndryshem, ku shqiptaret kane pasur nje dominance te dukshme.
Keshtu qe, gjeje vete tani se kush na ka sunduar neve.
Problemi eshte se juve i ngaterroni gjerat me periudhen e tanzimatit, kur filluan ndryshimet, dhe perandoria osmane, e ndikuar nga nacionalizmi perendimor, filloi te ndermerrte reforma ne dem te autonomive te popujve te sunduar.

 • Postime: 40
 • Gjinia: Mashkull
Shestansi
#80 ne: 26-01-2006, 15:26:59
Po ne atë kohe ishte Evropa e mrapametun, OK.
Po sot kush është i mrapametun?
A nuk janë ato vënë qe po thom un?
E verteta ashtse turqit dikur vone iu kan munsue disa njerzve te zgjedhun me u shkollue ne Turqi, po shkolla a na hapen ne trojet tona?

Nga vine njerzit qe kan zbulue gjanat ma intersante ne ket botë?
Po kyt kompjuter qe po shkruajm ne te, po programet, po korentin, po..........?

Unë nuk thash mos më lexua , e kisham fjalën për k'si njerzish qe veçse shkruajnë për fenë.

Edhe ni gja, a te duket ty Evropa e mrapametun?

 • Postime: 121
 • Gjinia: Mashkull
Alesund
#81 ne: 26-01-2006, 23:13:03
Shestansi, nga menyra se si i ben pyetjet, me duket se nuk e ke kuptuar fare shkrimin e Gysit.

 • Postime: 40
 • Gjinia: Mashkull
Shestansi
#82 ne: 27-01-2006, 04:54:02
Noshta nuk kuptoj?
Unë po e shoh se ai kenka këtu "boss" dhe po e shoh faqen e tij (tek profili).
Andaj menoj se objektivitet k'tu nuk mund te këtë.

Unë thash se turqit nuk kan ardhë me libra ne dorë por me shpate. Sistemin e sunduesit e dimë.

Po ne Kosovë kush sundoi deri sa u fut NATO?

Qe nga lufta e dytë ishin kryatar (pashallar) Fadil Hoxha, Bakalli., Balluku,
Morina , Vllasi etj. A e kupton ti ket pune?

Nuk po më kujtohet emni i ni shqiptari qe ështëë ken ni herë  edhe kryetar i kryesise se Jugosllavise.

E kundërta (nga ajo e turkut) ishte se ne Kosovë kishte shkolla shqipe(kuptohet, me program te Serbise).
Edhe ne Beograd shkojshin ne shkollime shqiptarët ,komunistet (muslimanet ne rastin e turkut) kishin tana privilegjet.

E di se mun flasim me vite e kurr nuk bim dakord,
por nuk munem pa e thanë atë mendimin tim. • Postime: 440
 • Gjinia: Mashkull
gysi
#83 ne: 27-01-2006, 13:29:00
Po ne atë kohe ishte Evropa e mrapametun, OK.
Po sot kush është i mrapametun?
A nuk janë ato vënë qe po thom un?
E vërteta ashtse turqit dikur vonë iu kan munsue disa njerzve te zgjedhun me u shkollue ne Turqi, po shkolla a na hapen ne trojet tona?

Nga vine njerzit qe kan zbulue gjanat ma intersante ne ket botë?
Po kyt kompjuter qe po shkruajm ne te, po programet, po korentin, po..........?

Unë nuk thash mos më lexua , e kisham fjalën për k'si njerzish qe veçse shkruajnë për fenë.

Edhe ni gja, a te duket ty Evropa e mrapametun?

Po c'rendesi ka kush eshte sot i prapambetun mer lal. Ti po thoje qe Turqia u perhap ne nje truall analfabet dhe te prapabmetun. Une te solla argumente se ne c'truall te zhvilluar eshte perhapur turqia. Biles une nuk po flisja per zhvillimin e vete turqise. Por po kundershtoja idene tende se turqia qenka perhapur kollaj pasi eshte perhapur ne nje truall analfabet.
E kupton tani?
C'lidhje ka ky muhabet me faktin se kush e shpiku kompiuterin etj. Pastaj, konstatoj edhe nje problem tjeter ne lidhje me zhvillimin tek ty. Ti kujton se zhvillimi i nje qyteterimi shihet vetem nga zhvillimi teknologjik. Eshte nje iluzion qe ngaterrohet tek te gjithe njerezit qe nuk ia kane haberin ketyre gjerave. Te zhvillosh nje qyteterim eshte tjeter gje dhe te kesh zhvillim teknologjik eshte gje tjeter. Teknologjia eshte zhvilluar shume ne shek e XX, me zhvillimin e disa shpikjeve qe e kane mundesuar kete.  Normalisht nuk mund te ishte zhvilluar teknologjia ne kohen e Persise, Bizantit, Kalifatit arab apo Osmaneve.  Normnalisht zhvillimi i sotem teknologjik u ka shume borxh edhe ketyre civilizimeve, mbi te cilat eshte zhvilluar edhe shkenca e sotme.
Problemi eshte se sot ka nje koncept thelbesisht materialist mbi qyteterimin, dhe normalisht njerezit jane te obseduar nga zhvillimi teknologjik ne vleresimin e qyteterimeve.

Se dyti, ti theksove se turqit nuk kane hyre me libra. Kurse une po te them se turqit i kane shkolluar shqiptaret ne fakultetet e tyre, te cilat normalisht kane qene me te mirat e kohes. Domethen, nuk sollen librat ne kete vend, por i moren njerezit me te mencur per dore dhe i cuan tek bibliotekat.
Ti nuk e kupton se sa kjosto kishte hapja e nje shkolle ne periudhen vitet 1500.
Pastaj ti cfare doje, te vinte turku e tete hapte edhe shkolla ty?

Une nuk e kam shume idene se si ka qene situata politike e shqiptareve ne kohen e Titos. Vec nje gje eshte e dukshme dhe qe nuk do shume mend per tu kuptuar. Shqiptaret kishin mundesira te jashtezakonshme perr te bere karriere ne perandorine osmane. Kjo pasi vete natyra e kesaj perandorie ishte e atille ku nuk kishte pikepamje nacionaliste, shoviniste apo raciste. Keshtu, perandoria konceptohej si nje bashkesi shumekombshe dhe jo si nje shtet etnik, ku etnia turke duhet te sundonte kudo. Pikerisht kjo i hapte rrugen kujtdo qe ishte i zoti perr te hipur ne majen e piramides se perandorise me te madhe te kohes. Pikerisht prandaj shqiptaret, kane pasur shume me teper kryeministra ne kete perandori se turqit vete.

 • Postime: 40
 • Gjinia: Mashkull
Shestansi
#84 ne: 28-01-2006, 05:27:14

Po due me te thane se edhe ne Jugosllavine e Titos dhe Millosheviqit kan ba shqiptaret karier, bile sa sta merr menja.
U shkolluan dhe ata qe donin te bashkepunonin me ato rregjime, benin kariare politike sa edhe arriten te bahen kryetar kryesie te jugosllavise.
Fadil Hoxha, Mahmut Bakalli, Azem Vllasi, Iliaz Kurteshi, Rrahman Morina, jane emnat e disa "pashallarve" komunist,por ka edhe shume tjere.

Dmth. pushtuesi gjithni metodat i ka te ngjajshme a ishte Turqia apo Serbia slun rrol.


PS
Nuk po due me u "shty" me ty se po me duket se e paske ket gja(fene) profesion, e sic duket se ke edhe inetrese materiale nga kjo propaganda qe e ban? Se paku ne baze te atij profili prezantues.
Nuk kam une kurrgja kunder teje dhe mendimit tan, por i thash dy tri fjale sa ta shpreh edhe une ate timin.

 • Postime: 440
 • Gjinia: Mashkull
gysi
#85 ne: 30-01-2006, 11:30:51
Ti vazhdo jepe mendimintend, por nuk mund te aludosh fantazira, sipas qefit, e sipas efekteve narkoideologjike qe rrymojne ne koken tende.

Ti mund te shprehesh cfaredo ideje, por te hamendesosh ne nje menyre te tille absurde se nga jam i ndikuar une, se cfare profesioni paskam, dhe per me teper qe edhe u paguakam per keto shkrime ne forum, (qe ti me naivitetin tend i konsideron propagande), kjo eshte absurde, dhe per me teper thjesht trego vertete se sa objektiv je.
Po ku jane mor kta njerez qe te jepkan para per te shkruajtur ne forum, se s'kisha per ti bere fort naze? :O
Te pakten te ksiha marre nai lek, dhe do ta beje me me qef debatin me veshe te shurdhert si te tute.

Per sa i perket temes ta thashe disa here. Me thuaj tani se sa kryeministra kane qene shqiptare ne Jugosllavi. Ti mos ngaterro karrieren e njerezve te shitur, te agjenteve apo ku ta di une, me karrieren e rregullt sipas kritereve profesionale. Atehere i bieka qe edhe Ismalil Qemali, Hasan Prishtina, Sami, Abdyl, Naim Frasheri, Pashko Vasa etj.. qe kane bere kariere ne perandorine osmane paskan qene tradhetare.
Kuptoje, o njeri, eshte tjeter gje kariera e personave te vecante te dyshimte, me ate te nje elite te te re shqiptare. Per me teper kur kryeministrat shqiptare ne perandorine osmane, kane qene me teper se dyfishi i atyre turq.

 • Postime: 40
 • Gjinia: Mashkull
Shestansi
#86 ne: 30-01-2006, 15:04:11
Ti mor burr t'bukura i paske fjalet!
Fantazi  flet njeriu qe flet per gjana ci nuk i sheh,ndijen, as nuk e din se a eksistojne.
E per njerz qe flasin mire per sundimtaret qe na sunuen 500 vjete ose 100, nuk kam fjale.
Ata qe jan shit per lek(lira) apo dinar per mue jan ni m.. , OK.
Ti i bane reklam dikuj e une te tregova se aso te "mirash" kan ba edhe shkiet.
Turqit asni shkolle shqipe nuk e ka cil ne trojet shqiptare, as ni ndertese si duhet nuk e kan lan.Na kan lan te ndam ne pes shtete( lexo per "paqen e Shen Stefanit)
Metsh mire e tu dhashte e mara ne propagande islamike.
Per ty spaska ransi kurrgja tjeter.  

 • Postime: 440
 • Gjinia: Mashkull
gysi
#87 ne: 31-01-2006, 14:29:22
Lexoji edhe njëherë postimet e mesiperme se s'paske kuptu gjë.

Po ta them edhe njëherë ne këtë vend kanë sunduar shqiptarët dhe nuk kanë qenë njerëz dosido, por kryesisht kryetaret e fiseve. Shqipëria ka qenë një vend feudal dhe nuk ka pasur ndonjë strukture shteterore ashtu siç e imagjinon ti sot.
Problemi jot është se e gjykon historinë me kriteret e sotme ideore si dhe me konceptet e sotme shtetformuese.
Kështu ti e gjykon historinë nepermjete sloganeve te asimiluara pergjate perseritjes se shpeshte, e njeh historinë nëpërmjet miteve, nëpërmjet skemave standard dhe jo nëpërmjet perqasjeve objektive duke marrë parasysh idetë, botkuptimet, rrethanat e kohës.

Për sa i përket ndarjes se kombit, duhet ta dish besoj se përpara se të vinte turku, shqiperia ishte duke u tkurrur ditadites nga dyndjet sllave dhe greke derisa kishte mbeture ne gjysmen e kufinjve qe ka sot.
Me pushtimin turk shqiptareve iu rikthyen nën administrim të gjitha trojet e tyre duke përfshirë edhe të gjitha trojet qe sot ndodhen jashtë kufinjve tanë.
Ndarja e Shqipërisë është bërë direkt pas shpalljes se pavarësisë, ne 1913.

 • Postime: 40
 • Gjinia: Mashkull
Shestansi
#88 ne: 31-01-2006, 15:51:31
E ti po me permen objektivitetin!!!
Po nga i cilli burim e mson ti historine?
Un po t' thom se edhe ne Kosove kan sunue shqiptaret.
Bile me emen ti thash disa. Njerz te shkolles ishin.
Ne ven te emrit sulltan, pasha dhe aga i kishin kryetar krahine, komune, sekretar partie etj.

Un me kta deshta me t' kallzue se si ban anmiku. Si zgjedhi ata shqiptart me sunua ne Shqipni dhe si u bame shumica musliman.
Nuk shoh noj dallin ne mes serbit e turkut.

I kam lexue edhe debatet tjera kty me njerz tjer  qe i ke ba.
E di se njerzit si ti nuk binen kurr e debati asht i kote.
Shent e tana t'mirat!

 • Postime: 1364
 • Gjinia: Mashkull
xhavo
#89 ne: 31-01-2006, 16:14:57
T'gjitha përpjektjet tua Shestani veniten tek pika më kryesore e debatit këtu. A je i sigurt në vijën analogjike që po tërheq? Nëse po, atëhere pse Shqiptarët (dhe asnjë shqiptar) nuk u bën ortodoks? Sepse ne këtu s'po flasim për shpërndarje të pushtetit lokal, por përhapjen e një feje në masën popullore, në shoqëri, në individ, në personalitete.

Dhe tek kjo pikë përgjigja e juaj fiktive gjithmonë është: me dhunë ose shqiptarë tradhtar.
Po si mund të jenë tradhtar ky "grup" shqiptarësh që trashegoj deri me ditet e sotme tiparet e kombit shqiptar?

Sa i përket udhëheqjes lokale të fesë nga vendasit, ky është tipar i fesë Islame. Askund në botë nuk udhëheqin bashkësit lokale fetare njerëzit e vende tjera, sic ndodh me kishen katolike dhe ortodokse në vendin tonë. Kjo është një prej atyre veçorive që përmendi dhe gysi se udhëheqjen (në rastin tonë fetare) e kanë marr njerëzit vendor. Atë që e udhëheqin njerëzit e njofshëm dhe të mdhenj të vendit ajo është me e kapshme.

 • Postime: 1826
 • Gjinia: Mashkull
Sirio00
#90 ne: 01-02-2006, 03:16:51
Xhavo, te lutem me sqaro se cfare do te thuash me fjaline:
A je i sigurt në vijën analogjike që po tërheq? Nëse po, atëherë pse Shqiptarët (dhe asnjë shqiptar) nuk u bën ortodoks?
Po i referohesh nje periudhe historike apo ne pergjithesi.

 • Postime: 104
besimtarja
#91 ne: 01-02-2006, 03:55:54
Si u bënë muslimanë shumica e shqiptarëve ?
Shume e thjeshte per mendjen tuaj shume te ngushte.sepse filluan te laheshin 5 here ne dite nga 1 here ne vit qe u duhej te laheshin perpara,vetem per pashke.
Paguanin vetem 2.5% takse ne vend te 10% qe duhet tia jepnin kishes.
Mbronin identitetin e tyre nepermjet grykes se pushkes kunder asimilimit greko-serb.Tani Xhavua ndoshta do ishte duke folur serbisht,e ti dhe une,o sirio do ishim duke folur greqisht,e shkodranet e durrsaket,italisht.Por eshte pikerisht merita e perandorise osmane qe ne ne kete forum po flasim shqip.

 • Postime: 7
 • Gjinia: Mashkull
shqiptari demokrat
#92 ne: 01-02-2006, 04:16:12
Te dashur forumista,

   Shof se ka shume aksion-reaksion sidomos nga ata qe i bien shkurt muhabetit duke i vene gishtin dikujt (psh turqve).Ka dhe nga ata qe ja fusin kot duke thene se na kane bere me zor muslimane etj.

    Kur flitet per keto tema duhet patur parasysh zanafilla,

1. Shqiptaret si shume popuj te tjere euro-azise kane qene pagane.
2. Shqiptaret edhe pse kane kaluar shume sundime kane mundur te ruajne karakterin traditat dhe gjuhen ne thelb.

    Nga sundimi bizantin jane influencuar dhe nje pjese e mire jane bere te krishtere.Nderkohe qe pas shume vitesh te lodhur nga taksat dhe krimet qe bente kisha ne emer te fese, kane zgjedhur islamin.

    Mua me vjen shume keq per dekaden e komunizmit qe i la njerezit pa ushqim shpirti dhe ndaloi edukimin fetar.
    Si pasoje e kesaj shume shqiptare qe emigruan edhe pse sdinin ca ishte feja u bene kristiane te rreme per te ngrene nje cope buke ne mergim.
    Kjo eshte shume e dhimbshme sepse cenon karakterin tone si popull.

    Ata qe mendojne se shqiptaret i beri turku mysliman e kane shume gabim per mendimin tim.

Cfare do te me thoshin per temen aktuale dhe fenomenin qe po ndodh sot ne Greqi? Shnderimi i emrave dhe poshterimi i Shqiptareve atje?

Ja kalofshi sa me kendshem
 

 • Postime: 1826
 • Gjinia: Mashkull
Sirio00
#93 ne: 01-02-2006, 04:34:26
Fakti qe sillet se shqiptarët e nderruan fenë për të mos u asimiluar nga serbet dhe greket nuk i qëndron logjikes historike. Ne vitet 1600, kur ndodhi kthimi i fesë, serbet dhe greket por edhe shqiptarët ishin njelloj te pushtuar dhe te shtypur nga Perandoria otomane dhe për me tepër shtetet-kombe të tyre (serbeve dhe grekeve) nuk kishin lindur ende dhe as ndergjegjia kombëtare e tyre.
Pra si munden dy popuj te pushtuar te mendojnë asimilimin enje populli te tretë, i cili ishte edhe ai i shtypur. te ndërmarrësh një fushate asimilimi duhet të kesh mekanizma dhe struktura shteterore, ose te paktën ndergjegjie kombëtare dhe një plan te saktë për atë qe do të besh me vonë.
Dhe ne këtë kohe kjo nuk ka ekzistuar.
Prandaj mos spekulloni me asimilimin dhe as mos u mundoni te nxirrni osmanet te mire...

 • Postime: 63
Leutrim
#94 ne: 01-02-2006, 08:19:43
Po mire pra mbasi po thua qe Osmanlinjt kane perdorur dhune kundër Shqiptarve për t'u bere muslimane pse tash Shqiptarët çka jane musliman s'po bëhen te krishter??

Pasi tash jan te lire shqiptarët dhe kane te drejta ta zgjedhin fene e tyre

Pres përgjigje Sirio i nderuar
« Editimi i fundit: 01-02-2006, 08:34:51 nga Zëri YT »

 • Postime: 1826
 • Gjinia: Mashkull
Sirio00
#95 ne: 01-02-2006, 09:12:00
Sepse kur shqiptaret e cliruan prej osmaneve kishin kaluar 500 vjet okupim dhe 300 vjet nderrim feje. Shume prej tyre ne nej bote analfabete dhe pa kujtese sic e njohim ne sot, ata qe ishin bere muslimane e identifikonin veten e tyre me kete fe, pasi tashme kishin kaluar 20 breza qe kur ndryshimi ndodhi dhe as qe ishin te ndergjegjeshm per te ndryshuar fene.
Pastaj nuk kishin asnje interes material apo moral per ta bere kete, ashtu sic kishin kur e nderruan per here te pare.

 • Postime: 104
besimtarja
#96 ne: 01-02-2006, 09:43:32
uau,sirio.qenke shume i zgjuar,jepi jepi,se e ke mire.shko lexo pak histori qe te kuptosh pse serbia dhe greqia e ruajten fene.nuk do rrime gjithmone duke shkruar te njejtat gjera.

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#97 ne: 01-02-2006, 10:02:35
qe dikush te nderoje fe, dicka duhet te behet sebep apo shkak. por qe te pretendosh qe shqiptaret kane perqafuar fene nga frika apo me dhune kjo nuk ka llogjik. jo me larg por simestrin e kaluar ne lenden e historise ne universitetin ku jam, usa, beme per perhapjen e islamit ne evrope. dhe te rralle ishin historianet qe mronin tezen e perhapjes se islamit me dhune. nese do te dinit pak me shume nga islami nuk do te mbronit tezen e dhunes. nje myslyman nuk mund te detyroj nje tjeter (eshte e ndaluar) te besoje fene e tij. pra nese une jam myslyman nuk mund ta detyroje x-in te besoje fene time . nese x-i nuk beson me zemer por me frike nga une atehere ai besim eshte i kote. nuk e di nese u shpreha qarte por ne fene islame nuk ka dhune (te hapesh fene me dhune)

 • Postime: 40
 • Gjinia: Mashkull
Shestansi
#98 ne: 01-02-2006, 12:44:10
Po mirë pra mbasi po thua qe Osmanlinjt kanë perdorur dhunë kundër Shqiptarve për t'u bërë muslimane pse tash Shqiptarët çka janë musliman s'po bëhen te krishter??

Pasi tash jan te lirë shqiptarët dhe kanë te drejta ta zgjedhin fenë e tyre

Pres përgjigje Sirio i nderuar

Shume shkrime ktu jane pa llogjik e vecse bajne fjale per tifozllek.
Nga t'gjithat ma e cuditshmja po m'duket kjo.
Menoj se ma mire kishte me ken me pyet se pse nuk u ba muslimane ajo pjesa qe pshtoi sa ishte turku ktu?
Dmth. iku turku nuk u ba kush  ma musliman.
Edhe kush t'tha ty se asht njeriu i lire me nrru fe sot?
Po a nuk sheh represalie e kercnime? A ju kujtohen fjalete Kadarese?
Po si ka munsi ni njeri me llogjike te shendoshe te mbroi ni perendori qe na ka nejt te shpia 500 vjete?
Po sa mir serbet spo i permendni si"te mire"?
Kta spaku kan hapun shkolla, nderua fabrika, rruge....(mos menoni s eserbet nuk i urrej).

Turku asni shkolle shqipe sna e ka hap per 500 vjete.

 • Postime: 40
 • Gjinia: Mashkull
Shestansi
#99 ne: 01-02-2006, 12:58:29
T'gjitha përpjektjet tua Shestani veniten tek pika më kryesore e debatit këtu. A je i sigurt në vijën analogjike që po tërheq? Nëse po, atëherë pse Shqiptarët (dhe asnjë shqiptar) nuk u bën ortodoks? Sepse ne këtu s'po flasim për shpërndarje të pushtetit lokal, por përhapjen e një feje në masën popullore, në shoqëri, në individ, në personalitete.

Dhe tek kjo pikë përgjigja e juaj fiktive gjithmonë është: me dhunë ose shqiptarë tradhtar.
Po si mund të jenë tradhtar ky "grup" shqiptarësh që trashëgoj deri me ditet e sotme tiparet e kombit shqiptar?

Sa i përket udhëheqjes lokale të fesë nga vendasit, ky është tipar i fesë Islame. Askund në botë nuk udhëheqin bashkësit lokale fetare njerëzit e vende tjera, siç ndodh me kishen katolike dhe ortodokse në vendin tonë. Kjo është një prej atyre veçorive që përmendi dhe gysi se udhëheqjen (në rastin tonë fetare) e kanë marr njerëzit vendor. Atë që e udhëheqin njerëzit e njofshëm dhe të mdhenj të vendit ajo është me e kapshme.

Thjeshte ishte rregjim komunist dhe i bante njerzit komunist. Shumë u bane komunist. Feja ishte diçka qe nga rregjimi as nuk permendej. Ti përmenda edhe emnat e "pashallarve" komunist si Mahmut Bakalli, Morina, Fadil Hoxha , Azem Vllasi etj.
Sikurse t'kishin ba presion edhe 100 vjete ne atë intenivitet, ishin ba tan komunist te binun.
Disa jan ba ortodoks por numri është shum i vogël .Serbia nuk i ka parapa gjanat. Ata kan pas plane me zbraz Kosovën e trojet shqiptare, Turku ka pas tjera.
Sa per at fjaline e funit deshta me t'than se jo vecse sunojne por edhe gjuhen tjeter (te tyne) e perdore kur falesh.

Noshta nuk është veni me permen por sa ta thom fjalën Armen, ndoshta ju thot diçka(ju historianve)se sa te "mirë" janë turqit, kje fjala për dhunë qe e permeni dikush këtu.  Noshta nigjuet se çka u ba me shkrimtarin Pamuk para pak kohe?