Si u bënë muslimanë shumica e shqiptarëve [?] - 12 - Teologjia

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si u bënë muslimanë shumica e shqiptarëve [?]

Si u bënë muslimanë shumica e shqiptarëve [?]

· 284 · 32033

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#275 ne: 08-04-2009, 23:06:53
Kristo Frashëri, "Përhapja e islamizmit te shqiptarët" Gazeta
"Fakti" i datës 6 shtator 2006. Shkup, i cili vete eshte i krishtere thote se Islami ishte ne Shqiperi edhe para osmaneve dhe poashtu e pranon se per perhapjen e Islamit nuk eshte perdorur dhune.

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#276 ne: 08-04-2009, 23:10:21
Normalisht se disa njerezve per interesa te tyre, çfardo qofshin ato, nuk iu konvenon fakti se Islami me shumicë është përhapur atëhere kur shqiptarët ishin faktor, jo vetëm në Ballkan, por edhe në tërë perandorinë Osmane.
Kjo tregon se Islami tek shqiptarët jo qe nuk u përhap me dhunë, por u perhap nga vetë shqiptarët.

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#277 ne: 08-04-2009, 23:11:21
Studiuesja franceze Natali Klejer në librin e saj "Në zanafillë të nacionalizmit shqiptar. Lindja e një kombi me shumicë myslimane në Europë"(Paris 2007), sjell disa vlerësime që nxjerr nga ato analiza:
"përfitimet nga islamizimi ishin të ndryshme ...shqiptarët kishin luftuar për Turqinë e për Islamin, por edhe për vete e për pasuritë që sillnin në shtëpi...Islami luante efektivisht rolin vendimtar në përcaktimin e dallimeve midis shqiptarëve e grekëve, midis shqiptarëve e sllavëve. Veçanërisht Islami ishte i përshtatshëm për shtrirjen e hapësirës shqiptare. Ndërsa në kohën e Skënderbeut sllavizmi ishte i pranishëm në zemër të Shqipërisë, sikurse dëshmojnë toponimet, në fillim të shëkullit XX "fronti" ishte zhvendosur tashmë në Bitol, Shkup, Mitrovicë ose Beranë" (fq.471).

Udhëtarja e famshme angleze në fillim të shekullit XX, Edit Durham, ka shkruar: "Tani që serbët erdhën në Ohër dhe grekët në Korçë fillova ta ndjeja veten fajtore pse dikur kisha uruar që turku të largohej nga Europa. Sa ishte turku aty shpresat nuk ishin shuar. Ndërsa këta pushtues "të krishterë" ishin njëqind herë më të këqinj" ( "Brenga e Ballkanit" Tiranë, 1990, fq, 399)

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#278 ne: 08-04-2009, 23:12:16
Gjëja tjetër që po harrohet, siç kam theksuar edhe diku me lartë, është qështja e familjarizimit te fesë islame me familjet shqiptare. Populli shqiptar ka zhvilluar një jetë familjare dhe fisnore. Kur kryeplaku e ka pranuar fenë Islame atë e kanë pranuar edhe shumica e antarëve te familjes, te kusherinjëve apo madje edhe i tërë fisi. Ne kemi sot 12 fise në Kosovë (respektivisht në Dukagjin) shumica dërmuese e antarëve te te cilëve janë musliman, ndërsa 2 fise katolike (fan dhe malsor).

Përse nuk u bënë musliman te gjithë shqiptarët? Përse nuk u islamizuan serbet, por vetëm boshnjaket? E përse jo grekët apo popujt tjerë në ballkan?

Pra ka shumë faktor dhe madje kompleks se përse shqiptarët e pranuan islamin masivisht (faleminderit Zotit)!

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#279 ne: 08-04-2009, 23:20:37
Aristidh Kolja: "Ndërrimi i fesë së shqiptarëve me anë të dhunës" është pjellë e fantazisë dhe shpikje e murgjëve..."

 • Postime: 33
 • Karma: +0/-0

#280 ne: 29-06-2010, 09:48:18
mete vertet se katoliket jan ato se e tralltun fen se shqeptaret po ti lundertare e ki shum gabim te madh pse ju nuk po beshi keq se ne mek ku shkoni myte shum njerz aty e thoni se asht vendi i shejt
e njerzimi vdesin aty asasht mekat per mendimin tim e shamija nuk te ben njeri po njeri duhet mu kan i moralshum se shum femra kam pa me shami e ne qanten e tyre i kam pa birra se ne fen e saj esht e ndalume per te pir a sasht mekat.e perndryshe shumica e tyre e mbajn shamin se kan ineresa finacjare prej dikujt a shasht mekat kjo pe tradheton fen per pare .e ti die qa fol se sjeni mate mir se ne se para 500 vjetve qa i kan po shqiptaret gjeth ja kanet paret edhe thmin e jep per pare ama fen.

#281 ne: 01-10-2010, 03:30:21
Nuk e kuptoj pse disa femrat shqiptare e mbajnë ne kokë shaminë, ndërkohë qe ky element nuk i përket Tradites shqiptare, por ka ardhur ne Ballkan me ardhjen e turqve.

Mendoj se ka ardhur koha se duhet te vetdijesohen vajzat tona shqiptare se ky element nuk ka te bëj me fenë Islame, por me kulturat Orientale, e cila është shumë larg kulturëës, mentalitetit dhe tradites shqiptare.

Sot emancipimi i gruas ne shek. XX dhe ne XXI është duke marr arritur kulmin e saj, saqë nëse jeni informuar mirë qe këtë vit është hera e pare qe një grua nga vendet islame-arabe do të merr pjesë ne miss Univers, gjithashtu edhe ne kuwait, vend arab pro-amerikan kanë vendosur qe edhe gratë te votojne, pra nëse vlen apo jo shamia atëherë shihni një shembull si meposhte dhe konkluzionin jepni ju vete.

Ferexheja vjen nga vendet arabe dhe s'është aspak shqiptare... pse u dashka feja Islame t'iu imponoj edhe vajzave tona te mbajnë shami e ferexhe!? Se ca bëjnë popujt arabe me vajzat e tyre është e drejtë e tyre... por unë po flas për vazjat tona shqiptare!!!

SOT 99 % TE VAJZAVE SHQIPTARE I KANE THENE JO FEREXHES dhe SHAMISE - PIKE
                                                 pershendetje...... shamia na jep nder kurse zbulimi na jep turp...kuptohet  qdo gje qe e ka urdhenue Allahu esht  korekt... ty dhe un dhe ai dhe ato  smundemi  me dit ma shum nga Zoti sepse aj din gjithqka ty dhe un sdim asgje ,qdo gje behet me urdherin e Zotit ... qysh te duket ty nji vajz e zbulume  ,,krahasim me ato   te mbulumet per mua ato qe jan te mbuluara jan sikur  nji got uj e mbuluar dhe nji got uj e zbuluar cila do ishte me e paster me py .....e zbuluara apo e mbuluara ?????????  Zoti esht 1 dhe muhamedi esht i derguari i tij  mos haroni se nji dit krejt para Zotit do jepni llogari  ktu ne ket faqe shum leht esht me shkrujt por para Zotit jo nuk esht e leht ne qoft se nuk e kryni obligimin e TIJ...... klm flm....

#282 ne: 01-10-2010, 03:33:41
Aristidh Kolja: "Ndërrimi i fesë së shqiptarëve me anë të dhunës" është pjellë e fantazisë dhe shpikje e murgjëve..."

            FEJA Islame nuk ka dhum ,, por ka besim dhe sinqeritet te plot ndaj Allahut xh.sh 

 • Postime: 1826
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#283 ne: 05-11-2010, 13:03:38
Nuk ka dhune...por ka avione qe perplasen pas kullave...

Temat e fundit