×
Hyrja
Profili

Urdheri bektashian i Dervisheve

Urdheri bektashian i Dervisheve

· 140 · 29611

 • Postime: 206
Bashaj
#100 ne: 16-07-2005, 19:30:17
lufta e ateistave  eshte per ta hequr islamin me d m th. sikur rrodhza ne leshin e deles lre namik  hotin me shoke  se keta bejne gjoja ndryshim por vetem humbje per muslimanet hyllit i duhet nje cader se te mos e djeg dielli............. kuptohet

 • Postime: 223
Zeri Im
#101 ne: 18-07-2005, 06:33:40
Hasan,une pajtohem se ekziston amin pas lutjes dhe ate pa ulurim.Por kursesi nuk ben te thuhet pas leximit te nje sureje.

Sa per ate qe thua se ajeti i sures JUnuz perket xhennetit nuk eshte e vertet edhe nese disa myfesir kan transmetuar kete ajet ne kete menyre.

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#102 ne: 18-07-2005, 14:26:24
Zeri Im.

Vella, per te sqaruar dicka qe ka te beje me Islamin, dijetaret kane perdorur Ajete Kur'anore ose hadithe transmetimi qe lexuesit apo degjuesit ti behet me e qarte ajo qe degjon apo lexon.

Keshtu qe, nga zemra te keshilloj qe te perdoresh argumente ne temat qe flitet per Islamin, sepse mendoj se askush nuk te beson nese shkruan permendesh apo sipas qefit.

Te lutem, mos ma merr te keq, por merre seriozisht kete qe them.

Esselamu Aleykum nga une.

 • Postime: 206
Bashaj
#103 ne: 18-07-2005, 14:57:23
kapu pas medhebit qe eshte hanefi dhe aty e ke gjithcka te pergatitur aty eshte e verteta

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#104 ne: 18-07-2005, 15:18:10
Vella, gjer para disa muajve as qe dija se cfare jane medhhebet, dhe as qe e dija se edhe une perkas te Hanefijte, por vetem sipas tradites.

Vella, une nuk besoj ne ndarjen e medhhebeve, as nuk jam pjestar i ndonje grupi apo sekti (nuk e di ku dallojne), thjesht dua qe te praktikoj Islamin ashtu si eshte.

Sa per Hanefijte, mendoj se eshte medhheb i mire, por nuk po kuptoj se si mundohen disa dijetare qe ceshtjen e Hile Esh'sharia ta trajtojne ne nje menyre, qe sipas mendimit tim eshte e palejueshme per ligjin Islamik.

Respekte per te gjithe.

Esselamu Aleikum vellezer dhe motra ne Islam.

 • Postime: 223
Zeri Im
#105 ne: 18-07-2005, 15:18:35
kapu pas medhebit qe eshte hanefi dhe aty e ke gjithcka te pergatitur aty eshte e verteta

JO nuk kapem pas medhehebit i cili ka ndryshuar fort nga islami dhe i cili ka perdorur vetem krahasimet ne ligje.

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#106 ne: 18-07-2005, 15:22:07
Zeri Im, mos u ber me i mencur se Dijetaret e Medhenj te Islamit. Mos perto te lexosh cdo liber te vjen ne dore, sepse nuk humb  asgje nga dicka qe e meson.

Selam.

 • Postime: 223
Zeri Im
#107 ne: 18-07-2005, 15:40:23
O Stripped,pse mor kaq insiston,ku e di ti cka kam lexuar une...

Ne nuk jemi te barabarte ne kete forum.A e di pse,sepse shkrimet e tua nuk fshihen po te shan edhe me fjale me te shemtuara,jo te ofendon,kjo eshte asgje per ju,ju e keni shpinen e fort a. dhe nuk behet me ju muhabet nuk e keni at edukate te degjoni edhe mendime te kunderta menjehere versuleni me fjale  te njohura per te gjithe ketu.Ju mendoni se e keni me drejte se jeni ne nje islam te vertete.KJo cka ti shkruan dhe te tjeret ketu eshte shume qesharake dhe ska lidhje forte me islamin(per mua).Une sdi si te shpjegoje me qart une nuk besoje atyre dijetareve qe ti beson,une nuk besoje atyre haditheve qe ti beson,me kupton.Por nese do te kuptohemi ju edhe moderatoret e ksaj faqeje dihet te silleni me mire dhe me drejte.Te na lini edhe ne te shprehim besimin tone ashtu siq besojme ketu ne kendveshtrimetteolo gjike e nese juve nuk ju pelqene e keni forumin islam dhe mos lejoni hyrjen ne te per ne.Kaq shume qart cka thua?

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#108 ne: 18-07-2005, 15:53:32
Zeri Im, me paske keqkuptuar si duket.

Ty vlla, nuk te ndalon kush te besosh ate qe do, as nuk te ndalon kush te shkruash.

Nese ne nuk do te lexonim shkrimet tua, sbesoj se do postonim.

Une thjesht, te dhash nje keshille si vella ne Islam, dhe gjersa te quaj vella, do te thote se nuk te ofendoj.

Me mir merre kete si pozitive, se askush nuk mundohet te te detyroje, prandaj edhe quhet Forum, qe sikush te shprehe mendimin e vet.

Te lutem, merri gjerat pak me seriozisht dhe me qetesi.

Selam.

 • Postime: 206
Bashaj
#109 ne: 19-07-2005, 07:04:50
PIKERISHT KETU VJEN NDARJA DHE TE GJITHA PROBLEMET QE PO I DALIN FESE ISLAME NE KOHEN SA ISHTE HAFIZ SABRI KOCI NE NUK PATEM NDONJE GJE TE VESHTIRE PER TA ZGJIDHUR PO TANI DIHET SE NE TERE BOTEN ISLAME JANE ME MESEBIN HANEFI , PO KESHT KOSONVA ,MAQEDONIA,  BOSNJA DHE SHQIPERIA KJO ESHTE NJE RRUGE SHUME E PASTER DHE E PELQYER NGA  ALLAHU XH.SH. TANI ISLAMI SOT PERFAQESOHET NE RRUGE SHUME TE KONSELUDUAR ME PIKPAMJE REFORMATORE. DHE E PELQYER NGA TERE BOTA E PARA NE ISLAM KA TE BEJE ETIKA MENYRA E VESHJES ESTETIKE KU TE NE PO KA SHUME FENOMENE ME HAPSIRA TE KUNDERTA BERBRENDA ISLAMIT JEMI TE KENAQUR ME NJE BASHKEJETESE TE MIRKUPTIMIT QE TE MOS LEJOJME HAPESIRA TE TEJDUKESHME PER TE VEPRUAR TE DOBTIT DHE ARMIQET E ISLAMIT KULTURA NISET NGA QENDRA DREJ PERIFERISE DHE LUFTA NISET NGA PERIFERIA DREJT QENDRES  PRA JU SHIKOJENI TURQIN SE CFARE RREGULLI MESEBI KA  DHE AJO KAQ E MADHE ME POPULLESI 85 MILJON DHE NE JEMI NJE POPULL ME 75 PERQIND MUSLIMAN DHE KEMI LLOJE LLOJESH MEDIME NE LIDHJE ME BESIMIN NE ZOT. KETO RRYMA QE KANE HYRE NE SHQIPERI JANE TEPER TE KONSUMARA NE VENDET AZIATIKE VET ARABET JANE MBI 89 PER QIND NE MESEBIN HANEFI SIRIA EGJYPETI TURQIA PAKESTANI, ETJ.. DHE VETEM NE DISA ELEMENTA QE DUAN TA MBESHTESIN LIDERIN E TYRE PER TA UDHEQUR ISLAMIN JO DREJT DIJEVE SHKECORE POR DREJT NXITJES SE HAKMARRJES DERI NE VETE FLIJIM. ARSYSE E CILA NUK DUHET TE USHQEHET NE ZEMRAT E MUSLIMANEVE......SH IF IRAKIN IRANIN  AFGANISTANIN JANE TIPIK NE ATE IDE DHE ASNJE NGA KETO VENDE NUK I MBESHTESIN AS FORMEN E TE FALURIT AS FORMEN E PARAQITJES AS FORMEN E DHUNES DHE FONDAMENDALIZMIT QE E KANE............... ... ME MIRKUPTIM

 • Postime: 1364
 • Gjinia: Mashkull
xhavo
#110 ne: 27-08-2005, 03:25:36
kush i shan dervishet ja *******..fsha robte e shpise edhe ate qe nek kane ardhe hala ne kete dunja

E ju po doni me i tregu dikujt se cka eshte ehli bejti, e cka islami.

 • Postime: 65
 • Gjinia: Mashkull
Bani gjk
#111 ne: 27-08-2005, 11:28:41
Selam alejkem,
Tipi qe ka munsi te pastrosh fjalorin pak, se me ksi biseda nuk shqarohet e verteta, nese pretendon qe e ndjek rrugen e Ehlibeytit ather duhesh mi pasu edhe me vepra, jo te jesh veq nje simpatizer i tyre !!
Nuk na thot Kurani shenjet as pejgamberi a.s as Ehlibeyti qe keshtu te shpjegojm islamin! E di qe je i mllefur ketu ne forum me disa qe folin kot (si ti p.sh) e qe qpifin e qe jan kokfort, por thot nje fjal popullore "gjdo Qinqe virret per kembet e veta" keshtu qe leri ti keta te flasin e te qpifin qfar te dojin se per veten  e tyre e kan!
Ndoshta je prekur pak qe po te kritikoj, veq po te kritikoj si vllaun tim,dhe  ta du te miren ty dhe islamit!

Selam alejkem

Imam Aliu a.s thot: - Thenia e te vertetes eshte shpetim i njeriut.

Imam Aliu a.s  thot - Nuk ka pasuri siç është mendja. Nuk ka varfëri siç është padituria. Nuk ka trashëgimi siç është edukata. Nuk ka ndihmë siç është këshillimi

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#112 ne: 27-08-2005, 11:33:56
Po Pejgamberi Alejhi Selam cfar thote???

 • Postime: 296
 • Gjinia: Mashkull
Hasani
#113 ne: 27-08-2005, 19:15:40
selamualejkum musliman

Vella Bani gjk

Edhe sa here duhet te shkruhet ty dhe te argumentohet se Imam Aliu r.a eshte (radiallahu anhu) keshtu duhet ti thuhet dhe jo alejhi selam se nese e thu ne shahdet ate qe e ke the me larte ateher nuk pranohet shahdeti .Pastaj eshte kundershtim i Fjales se Allahut xh.h
Sahabet siq dihet i kane meritat e veta dhe ska dyshim ne ate siq jane cekur se pari Ebu bekri , Omeri , Uthmani dhe Aliu (radiallahu anhum) jane sahabet me te mire me te cilet ishte i knaqur Pejgamberi a.s .


selamualejkum musliman

 • Postime: 62
Hizbilah
#114 ne: 22-05-2006, 18:28:43
selam alejkum     ku  ështe  pengesa  qe  tI  thuhet Imam aliut (a.s) kur  vet  Buhariu eka  shkruajtur  neš shum  hadise. athua  aj  paska  qen Shi'ia??

 • Postime: 28
 • Gjinia: Mashkull
rikochet
#115 ne: 29-06-2006, 10:40:54
Derisa nuk do ta kuptojme se keto "ndarje" ne fakt jane veprime te cilat edhe ka mundur dhe mund ti ndalon All-llahu por nuk deshi dhe nuk do. Pse?
Po vetem te ndara nga njera tjetra mund te shohin te verteten,por si?
Eshte shume e thjesht, edhe syte e njeriut jane te ndara fizikisht por ne thelb kane nje rrenje dhe njeri sy ploteson tjetrin.
Pra ajo qe ne detyrimishte e quajme ndarje eshte edhe ajo persosmeria ne besim. Si?
Pa shikoni komentet e juaja dhe mund ta fitoni nje pasqyrim te ri per besimin, si dhe ta kuptoni te verteten Apsolute por jo duke kerkuar diku tjeter shpjegim por ne veten e juaj eshte fshehur edhe shpirti por edhe shpallja e librit te shenjet.
Normal per njerzit te te cilet materialja eshte ajo Apsolutja ata do ti gjejne kudo per rreth vetes shenja te cilat do ti analizojne, studiojne dhe prap do te vijne tek i njejti perfundim se e tera eshte krijuar prej nje krijuesi dhe keta njerez sipas shembujve te Pejgamberve mund ti klasifikosh por jo domosdoshmerishte ne pasardhes te Ibrahimit a.s.
Kemi edhe prej atyre te cilet edhe pse e ndijejne pranin e krijuesit e besojne por prap do te deshironin qe ta shihnin krijuesin e tyre, e keta mund ti klasifikosh ne pasardhes te Musait a.s.
e tjere e tjere.
Po mire cili do te ishte fillimi per te gjithe ne?
Nese nuk pertoni shenoni emrin e Adem-it a.s. me shkronja Arabe dhe mendoni se a mos nuk eshte aty pari e fshehur ne emrin e tij nje simbolike e te falurit te namazit, analizoni veprimet e juaja dhe vizatoni ato me vija te thjeshta, do te quditeni se si eshte e mundur diçka e tille qe mos ta keni vrejtur dhe e kuptoni edhe se çfare do te thote njeri i perkryer.  
Kuptohet se kjo nuk eshte e thjeshte te tregohet nga nje person, por edhe nese arije te shpjegoj, nuk eshte qellimi i besimit islaqm ta mesosh nga dikush tjeter por ta perjetosh vet persosshmerin e besimit.
Tung...........

 • Postime: 9
abd.ullah
#116 ne: 08-07-2006, 13:45:19
Slemaun Alejkum
Ma boni hallall, po me duket se keni dal krejt prej temes.
Jom i ri ne forum edhe e lexova ket tem prej fillimit (nuk e kom lexu bash kejt).
Dua t'ia skjaroj dove qe e adhurojn All-llahun me muzik se muzika eshte muzik se muzika eshte HARAM.
Muhammedi alejhi selam ka thene (nuk e di hadithin sakt por e di kuptimin) mos me ngritni sikur krishteren qe e ngriten birin e Merjemes.
Sa i perket shiave ata besojn se Aliu r.a. eshte pejgamber, se Xhibrili a.s. e ka gabu e u bo Muhammedi pejgamber.
Allahu na ruajt prej zullumqarve.
E kom pa ni video per sufit (shiat) ata bertitshin HU HU HU qe do te thot Allah. Allahu eshte larg nga ajo qe thone zullumqaret. E kom pa njoni tu e honger jashtqitjen e ati shehit te vet.
The only truth shtyllat e Islamit jan 5, ato jan shtyllat e islamit. Kushtet(shtyllat) e Imanit jan 6.(dihet cilat se u ceken ma heret)
A ki ti mundesi si "simaptizues i bektashive" (ne qoftese nuk jom gabim) me i kallxu qysh ata i kallxojn kto shtylla.
Sa i perket shtyllat e Islamit dihet hadithi qe shum e dijn kur ka ardhen Xhibrili a.s. ne forme te njeriut  dhe e ka pyet Muhammedin a.s. per shtyllat e Islamit, te imanit, per ihsanin, per kijametin, per shenjat e kijametit.
Edhe ju kisha luten te folmi me argumente nga Kur'ani dhe hadithi (eshte fjala per Islamin e jo per futboll apo diqka tjeter) e jo me filozofi te killavta, te deshtume.
Eselamun alejkum.

 • Postime: 144
only the truth
#117 ne: 12-07-2006, 14:55:22
Abdullah ma se pari ti mua me tregon se ku shkruhet se shiat thojne se xhibrilli e ka gabuar adresen dhe ja ka dhene pejgamberllekun Muhamedit a.s .Shko pyeti ata qe po te mesojne mesuesin tend dhe dijetaret e tu .

Dhe mos sill ketu ti vete aso fillozofi çfare po thua ti me lart.

Edhe ne postimin tjeter ke folur diçka keq ,shko dhe pyet se a ka folur Muhamedi a.s ndonjehere aso gjerash çfare po flisni ju kendejpari

Une me sa po shoh ju nuk po merreni me traditat e Muhamedit a.s ,por po i degjoni rrugaqet se çfare thojne rrugeve

paqja qofte me ata qe e meritojne

 • Postime: 9
abd.ullah
#118 ne: 16-07-2006, 12:09:56
Selamun Alejkum
Sa i perket thenieve qe shiat thojn qe xhibrili ka gabu ne shpallje e gjej grupin dhe ta tregoj emrin e tyre.
Edhe kurgjo keq nuk kom thonen. Nese ke mundesi me e ceken se qka kom folen keq. Nese ti i thu hoxhallareve rrugaq, atehere per ty kush qenke hoxh i vertet.

 • Postime: 5
Gjilani
#119 ne: 19-07-2006, 17:42:36
Es Selamun Alejkum

Shof se ketu paska shume te "menqur" por per fat te keq te cilet jane bere te "menqur" me genjeshtra te cilat genjeshtra jo qe i kane lexuar vete, por qe ua ka treguar dikush. Besa edhe me behet te cuditem se si disa jane ne gjendje te shkruajne. Thjesht shume persona ketu e paska Trurin e lare dhe qenkan te programuar.
Hz. Muhamedi s.a.s. vete ka thene: "Une jame Kala (dikun thuhet Qytet) e/i diturise kurse Aliu r.a. eshte Porta e kesaje Kalaje". Ne nje vend tjeter thote se "me i dituri nga Ymeti im eshte Aliu" .... "me i pari qe u fal me mua eshte Aliu, í pari Halife eshte Aliu" ...."asnje nga shoket e mi nuk e pa Nurin tim,nuk e pa Sérrin (msheftesine) tim, por Aliu e pa" .... "Aliu eshte vellau im ne kete Bote dhe ne Ahiret".....
"Aliu eshte me i prekryer nder Njerez,Aliu eshte Sundues dhe Paqeruejtes por qe do ta mbysin ne Agim" ..."Aliu eshte Sundues dhe udhezues i besimtareve te drejte Musliman" .... "Aliu eshte ndaj meje ne shkallen qe ishte Haruni ndaj Musait a.s. me te vetmin ndryshim qe pas meje Pejgamber tjeter nuk do te kete"....
Pra te Nderuar Zoterinje e Zonja, ma merr mendja se keto fjale te Hz.Muhamedit thone me teper se qindra mijera fjale tjera dhe se nuk dojne asnje koment perveq se qe ti pranojme udhezimet e Pejgamberit a.s.
-------------
Dikund e lexova "bektashinjte (shiit)" ... Shifet se jeni TOTAL pa dijeni. Me falni nese dikush e ndien tani veten te ofenduar.
Bektashi dhe Shiit, ka dallim dhe duhet ndare "Shapi prej Sheqerit". Bektashinjte jane Tarikat (Rruge) i botes mistike Islame-Sufi. E as Sufit nuk jane Shiit si thote abd.ullah-u!!! dhe vazhdone se se bertisnin HU HU HU... E din Ti i Nderuar se si i thone asaj bertitme?
Te tregoje une: Ajo e bertitme eshte Ziker (Dhik'r) perkujtim ne Allahun dhe kjo eshte edhe ne Kuran. Po me trego Ti se cili i sojit tend ben Ziker? ASNJERI!!! Kete e bejne Sufite (dervishet/shehleret).
Shtrohet pyetja: Pse e bejne valle? Pergjigjja eshte shume e thjeshte: VETEM E VETEM TE ZBATOHET FJALA E ALLAHUT XH.XH.
E sa i perket asaj videos qe paske pare, ta besoje sepse te sojit Tend bejne cmos vetem e vetem ti qesin hije te zeze Sufizmit. Ne kohen e kompjutoreve, shumecka eshte e mundur te manipulohet. Per kete nuk qaje koken forte...
Kur eshte fjala tek Tarikatet, shume prej tyre, silsilen (gjenezen) e kane qe nga Muhameti a.s.Jo qe flas paushall, por kjo eshte e vertetuar.
Pse athua u bene keto ndarje?! Po te mendojme pak logjikisht dhe te analizojme vrasjen e Aliut r.a. do ta gjejme pergjegjjen. Pejgamberi per vazhdues te rruges se Tije dhe te Allahut, e la Aliun. Por fatkeqsisht te sojit te Muavijes dhe Jezidit (shpirtat ne Xhehenem u paqin shku) nuk ju pelqu rruga e Pejgamberit dhe keshtu jo vetem qe e vrane Aliun por edhe komplet familjen e Tije bile bile edhe femijet foshnje te cilit kerkonin uje e ne vend te ujit i morren thikat ne barke. Keta lloj njerez jo vetem qe vrane Aliun e te Bite e Tije por edhe njeherit dhe faktikisht quan shpaten kunder Muhamedit a.s. sepse Aliu ishte ai i vetmi qe e vazhdoi rrugen e Pejgamberit ashtu siq e kishte mesuar nga vete Resulullahi a.s. por qe se ketyre nuk u pelqente ajo rruge dhe asgjesuan familjen e Ehli Bejtit.
Pra shifet se kush ka bere Shirke (shpikje).
Te theme te drejten, kisha per te shkruar edhe shume gjera tjera por qe fatkeqesisht koha nuk me premton POR, DO TA VAZHDOJE. :)

Es Selamun Alejkum ve Rahmetullahi ve Berekatu- Hu!

 • Postime: 1
beni33
#120 ne: 14-04-2009, 01:07:28
E ju po doni me i tregu dikujt se cka eshte ehli bejti, e cka islami.

 • Postime: 56
ofthmani
#121 ne: 14-04-2009, 04:27:45
cdo risi ne islam eshte e pa pranushme sepse cdo risi te qon ne humbje dhe cdo humbje ne zjarr.

 • Postime: 157
abdurrahman
#122 ne: 22-04-2009, 15:13:30

 • Postime: 72
myvela dervishaj
#123 ne: 20-01-2010, 05:04:07

dua nje pergjigje ,thjesht per te njohur me mire sektin e bektashianeve.
une jam suni .

sekti bektashian c'far libri kane si te shenjte?pershembull une kemi KURANIN QE NUK E NDROJ ME ASNJE LIBER TJETER NE KETE BOTE.
A falen bektashianet?sa shtyllla ka sekti i tyre..A e njohin pejgamerin MUHAMED a.s.?
Perse shkojne dhe kerkojne ndihme te varet e te ashtuquajur njerez te mire.qe ndryshe quhet teqe ose tyrbe.A kane ndihmuar ndonje keto vare per fatkeqesite e popullit?a ndihmon njeriu i vdekur qe atij i kane mbetur vetem kockat?
Kam lexuar per pejgamberin, te derguarin e zotit te MADH ISAIN paqja qofte me te,per te mirat qe ai bente, qe ngjalli  te vdekur, qe sheroj te verber, qe sheroj me semundjen e ujkut,e disa raste te befasushme per njerzimin.
Pupulli injorant u mrekullua nga kjo dukuri dhe mendoj se AI eshte zoti i tyre dhe filluan t'i peruleshin dhe t'i faleshin ATIJ.
Dhe i derguari i ZOTIT ISAI i u drejtua popullit mos mu lutni mua per te bere te mira, mos mu perulni mua, peruluni vetem nje ZOTI te madh, lutuni vetem nje ZOTI te vetem, se vetem AI na ndihmon. une i bej keto mrekulli me urdher te madhit ZOT,
Ky argument eshte me i forte per te gjithe njerzimin ,qe do te thot se c'do njeri duhet t'i falet dhe lutet ZOTIT QE ESHTE NJE.


 • Postime: 720
 • Gjinia: Mashkull
h75
#124 ne: 20-01-2010, 08:26:42
e nderuar,  ke disa keqkuptime sa i perket urdherit bektashian , por edhe feve te tjera.
po te pergjigjem blic ne disa pyetje.
shumica e bektashianeve nuk falen, dhe ketu s'ka gje te keqe per njerezit qe mendojne hapur e me mendjen e tyre.
libri i bektashianeve eshte kurani
bektashianet njohin profetin muhamed, por edhe alin.  muhamedi thoshte , une jam qyteti, aliu eshte dera e qytetit.  pra mua mund te me njihni me mire permes alise, .  pejgameri i bektashianeve eshte muhamedi, por pas vdekjes se pejgamerit, pasuesit e tij shtremberuan disa parime(mendimi i bektashianeve).   gjithashtu ata zgjodhen per pasues te pejgamerit nje tjeter njeri e jo aline siq ishte deshira e pejgamerit.  aliu , si njeri me i afert i pejgamerit ne te gjalle te tij, u be me vone kalif, por u vra nga kundershateret e tij, siq u vrane edhe bijte e tij hasani dhe hyseni, nga po te njejtit kundershtar qe kishin vetem pushtetin ne mendje.
kjo do te ishte pak shkurtazi lidhur me kete qeshtje.
pershendetje