×

Urdheri bektashian i Dervisheve

· 140 · 27787

Urdheri bektashian i Dervisheve

· 140 · 27787

 • Postime: 2025
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#25 ne: 09-11-2004, 22:35:26
Feja nuk ka detyrim ky verset i bukur ne kaptinen e "el bekare" myshqerres ne perkthim shqip jo lopes na tregon mire qe Islami qe dmth dorzimi ne deshiren e Zotit nje na ben te pyesim vetvehten se c'na beri injoraca ne Shqipni per keto vitet e humbura 45-91...
Sulltan Kur-anin lexoje tafsirin mesoje mire sufizimi eshte per fate te keq ende shume i thedhe per ty por ama ke filluar te mesosh ehli bejtit mos i ngacmo Bektashizmin mos e duro por kupto eshte fjala e  Te madhit Perendi se ne jemi bijt e Adamit-Ademit)dhe se Arabet jane tendare ne shume fise dhe se Muhamedi a.s.ishte nga Kurejshit por ama Kurani i specifikon gjerat se Arabet e shkertires jane nder rracat me te urryera dhe kjo ja vlen te permendet kur dihet mire se ne cfar udhe eshte Islami sot...
Shqiptaret ne Shqiperi per fat te keq per munges ndshta letratyre dhe shume cka nuk mundet ti kapin themelet e shume gjerave dhe ty Sulltan temungon leximi por ke kohe ne moshen tende ishe edhe une i verber si ti...


po vet i beson ato qe na the?
nuk e marr vesh se ku bazohesh ti mor daj.?

ku thuhet ne kuran qe arabet(disa fise si thua ti) jane raca te urryera? pastaj kemi vetem nje race arabe se vete fjala rrace i permbledh te gjithe.pra arabet jane nje rrace.po mua me cudit fakti qe ti me gjithe kete dituri qe ke ja fut kot.
harova une qe bektashinjte kane komentimin e kuranit simbas qefit te tyre.
si ore me thua te merrem me sufizem kur kjo nuk lejohet.

ti mund te jesh me i vjeter se une po nuk do te thote qe ke te drejte.mund te dishe me shume se une legjenda,po puna eshte qe duhet te dishe per fene.
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 2025
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#26 ne: 09-11-2004, 22:39:42

Anetar #856


    : Urdheri bektashian i Dervisheve
« Pergjigja #25 ne: 09 Në®'or, 2004, 17:33 »  

--------------------------------------------------------------------------------
sultan ne qofte se do te dine me shume per bektashit dhe perkrahesit e FAMILJES SE MUHAMEDIT a.s shko lexo literatura nga te gjithe  shkrimtare te huaj shkrimtare bektashi ,suni ,shia ,sufi etj. e jo vetem nga njera pale .NUK ESHTE  MIRE TE THEMI KAM DEGJUAR  SE KY APO KTA BEJNE PUNE TE KEQIJA A KU TA DI TJETER , TE FLASIM PA FAKTE TE MERREMI ME THASHETHEME PROPAGANDA etj    

per mua ne fillim vjen kurani pastaj historia e familjes se MUHAMEDIT a.s
me sa kam lexuar dhe degjuar ne ruge te drejte jane sunit dhe disa sekte te shiave(jo te gjithe shiat).
kurse te tjeret jane atje ke veni ku ben nxehte.
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 417
 • Gjinia: Mashkull
Maestro
#27 ne: 09-11-2004, 23:26:57
Sulltan, Selam vlla. E para e punes nuk ben mire qe i thua njerezve zjarri dhe gijotina e vdekje me litar etc etc. Keto fjale nuk i thuhen tjetrit, pasi zemrat e te gjitheve i ka ne dore Allahu Xh.Sh dhe nuk ja ndryshojme dot duke i trembur me zjarrin. Pra ne duhet tia paraqesim Islamin ashtu perfekt te bukur sic e ka thene Allahu Xh.Sh duke u perpjekur qe njerzit te afrohen tek Kurani dhe jo ti bejm armiq duke i permendur zjarrin. I kuptoj ndjenjat e tua vlla, por nuk eshte metoda me e mire per ti afruar njerzit ne Islam duke i thene "banor i zjarrit".  Edhe nje Bektashi ashtu si cdo kush tjeter ka akoma kohe te pranoje Islamin ashtu sic eshte, deri ne momentin qe Allahu Xh.Sh do i marre shpirtin.

 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 144
only the truth
#28 ne: 09-11-2004, 23:31:13
sultan udhe une theme se do te rreziten shume njerez atje ku ben shum nxeht qe thua ti . mirepo tek e fundit keto gjera i vendos ALLAHU ai e di me se miri .  Pa te vertet nuk ka islam islami eshte vete vertetesia,dhe njerezit me te vertet per fene tone jane rritur ne preher ne MUHAMEDIT a.s , qe nga femijeria jane edukuar dhe jane frymezuar nga profeti yne a.s e kta jane ALIU FATIMEJA HASANI HYSEINI ALLAHU I SHPERBLEFT ATA.une personalisht nuk kam degjuar sek keta kane bere ndonje mekat si kan zbatuar ligjet e ALLAHUT dhe  te MUHAMEDIT a.s .
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 2025
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#29 ne: 09-11-2004, 23:56:02
Sulltan, Selam vlla. E para e punes nuk ben mire qe i thua njerezve zjarri dhe gijotina e vdekje me litar etc etc. Keto fjale nuk i thuhen tjetrit, pasi zemrat e te gjitheve i ka ne dore Allahu Xh.Sh dhe nuk ja ndryshojme dot duke i trembur me zjarrin. Pra ne duhet tia paraqesim Islamin ashtu perfekt te bukur sic e ka thene Allahu Xh.Sh duke u perpjekur qe njerzit te afrohen tek Kurani dhe jo ti bejm armiq duke i permendur zjarrin. I kuptoj ndjenjat e tua vlla, por nuk eshte metoda me e mire per ti afruar njerzit ne Islam duke i thene "banor i zjarrit".  Edhe nje Bektashi ashtu si cdo kush tjeter ka akoma kohe te pranoje Islamin ashtu sic eshte, deri ne momentin qe Allahu Xh.Sh do i marre shpirtin.


selam alejkum
mund te kesh nje fare te drejte
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 144
only the truth
#30 ne: 09-11-2004, 23:56:06
 Te pershendes Maestro . ALLAHU na ka dhene kohe qe te gjitheve qe te permirsohemi ne çdo fushe te jetes .Mirepo simbas mendimit tim ALLAHU nje gje e ka bere internacionale  per te gjiha fete popujt dhe besimet qe askush neser mos te thot se kam dite kete , e kjo eshte morali ; te mos vrasim ,te mos bejme trazira, te mos rrejm ,ti respektojme prinderit, tmos vjedhin , te mos i bejme dikujt tjeter ate çka eshte e keqe per ne , e shume e shume tjera qe smundem ti shenoj te gjitha
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 2355
 • Gjinia: Mashkull
kreksi
#31 ne: 16-11-2004, 21:01:36
me sa di une dervishët qmohen gjithkun në botë se janë njerëz paqësor si vllezër të gjitha feve se rrespektojn shumë të tjerët gati si budistët..
janë një bashkësi misterioze si bogomillët dhe njerëz të urtë pa urrejtur askënd.
ky është profili i dervishëve nga bota perendimore  

kam lexuar dikund se ata shprehin permes vallëzimit të tyre një fe të vjetër nga antika porë e kam harruar mjerishtë..se s'ka lidhje fare më origjinen turke.
« Editimi i fundit: 26-11-2004, 13:30:54 nga M A X »
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 2025
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#32 ne: 26-11-2004, 03:57:00
krekso bektashit jane derivat i shiave. shume gjera qe ata bejne si puna  e vallezimit nuk bazohen ne KURAN.
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 144
only the truth
#33 ne: 26-11-2004, 13:21:20
sultan tregom se ku e ke gjetur ne KURAN se nuk ben te kendohet apo vallezohet , te lutem lexo KURAN dhe permbaju rregulave
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 22189
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#34 ne: 26-11-2004, 13:31:29
A i plotesojne myslimanet bektashinj te gjitha kushtet e besimit?!
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 144
only the truth
#35 ne: 26-11-2004, 13:42:42
A i plotesojne myslimanet bektashinj te gjitha kushtet e besimit?!
Per mendimin tim po , mirepo mvarret kush i cakton standardet
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 22189
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#36 ne: 26-11-2004, 13:53:46
Keta jane kushtet e Imanit ( besimit ), si verehet nga hadidhi jane 6 ( gjasht).

1.Besimi ne Zotin NJË
2.Besimi i engjejve ( melaqet ) e Zotit
3.Besimi ne librat e Zotit ( si jane te spjeguar ne Kuran )
4.Besimi ne Pejgamberet e Zotit
5.Besimi ne Diten e Kijametit ( gjykimit)
6. MEsimi ne kadan dhe kaderin e Zotit ( vendim dhe caktim)

Kushtet e Islamit ( fese Islame ) jane 5 ( pese ) :

1.shqiptimi i Shehadetit - Eshhedu en La Ilahe Il Allah, ve eshhedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu.
2.Falja e namazit - pese kohet e namazit qe jane farz ( obligative )
3. Dhenja e Zekatit
4. Agjerimi i Ramazanit ( ne muajin Ramazan )
5.Shkuarja ne Qabe ( kush ka mundesi )
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 144
only the truth
#37 ne: 26-11-2004, 14:35:49
 MAX i nderuar i pranoj te gjitha keto  ,po nuk jane vetem keto kushte, ato jane me mija kushte  e mos ma shume  
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 2025
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#38 ne: 28-11-2004, 23:30:15
only the truth . ne kuran jane keto shtyllat e fese islame.
mund te me thuash ku i ke gjetur te tjerat.

ai kercimi nuk eshte bere gjat kohes se profetit a.s,mund te mu thuash nga i keni marre keto rite? myslimani i di mire qe cdo gje e shtuar ne fe nuk pranohet te ALLAHU dhe quhet bidat. cdo bidat eshte ne zjarr. keto cdo mysliman i di.
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 144
only the truth
#39 ne: 29-11-2004, 06:22:19
sultan pse njerezit kendojne dhe vallezojne  ALLAHU  nuk do ti djeg
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 144
only the truth
#40 ne: 29-11-2004, 06:39:15
sultan ne KURAN nuk jane vetem 6 kushtet e imanit dhe 5 kushtet e islamit
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 2025
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#41 ne: 29-11-2004, 21:01:06
bidatin nuk e kam thene une eshte hadith i cili thot qe cdo bidat eshte ne zjarr. nuk jan fjal te miat.

 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 2025
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#42 ne: 29-11-2004, 21:02:34
only the truth lexo pak temen per sufizmin.
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 144
only the truth
#43 ne: 29-11-2004, 22:54:45
eshte e ditur se pejgamberi yne a.s nuk ishte aktor apo muzikant dhe nuk kishte kohe per keto  mirepo ai kurr nuk nuk ka thene se keto jane te ndaluara , dikush qe thote sot se muzika dhe vallezimi jane te ndaluara  ai ben bidat  ai sjell ligj te ri ne islam
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 2025
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#44 ne: 30-11-2004, 00:55:21
fjalen e kisha kush i sjell keto ne ritet fetare.

mus u mundo te ndryshosh kuptimin e shkrimit tim.
pastaj nuk eshte e thene qe vetem aktoret dhe muzikantet te meren me kercim dhe vallezim. po qe se dicka do ishte e mire do ishte bere nga profeti.
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 144
only the truth
#45 ne: 30-11-2004, 01:38:12
sultan per ty ritet fetare jane 5 vaktet e namazit dhe agjerimi i muajit ramazan   mirepo per dikend tjeter nuk jane vetem keto dikush i lutet  ALLAHUT edhe me poezi , me kenge , me vallezim , duke shkruar ndonje liber e shume tjera duke bere ziker (permendja  e  ALLAHUT)  a eshte e vertet se ALLAHU i djeg kta njerez
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 2025
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#46 ne: 30-11-2004, 02:56:33
une po te them nje hadith qe bidati buk pranohet ne fe.

bidat quhet cdo gje qe profeti nuk e ka bere, pra eshte shtese nga bidaxhinj pas vdekjes se tij.
 a mos e kane bere nje gje te tille aliu hyseni, fatimja, e me rradhe?????
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 190
hendrix
#47 ne: 30-11-2004, 21:13:15
krekso bektashit jane derivat i shiave. shume gjera qe ata bejne si puna  e vallezimit nuk bazohen ne KURAN.


Paqe!

Sulltane,ke argument per kete?
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 190
hendrix
#48 ne: 30-11-2004, 21:16:37
Keta jane kushtet e Imanit ( besimit ), si verehet nga hadidhi jane 6 ( gjasht).

1.Besimi ne Zotin NJË
2.Besimi i engjejve ( melaqet ) e Zotit
3.Besimi ne librat e Zotit ( si jane te spjeguar ne Kuran )
4.Besimi ne Pejgamberet e Zotit
5.Besimi ne Diten e Kijametit ( gjykimit)
6. MEsimi ne kadan dhe kaderin e Zotit ( vendim dhe caktim)
Kushtet e Islamit ( fese Islame ) jane 5 ( pese ) :

1.shqiptimi i Shehadetit - Eshhedu en La Ilahe Il Allah, ve eshhedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu.
2.Falja e namazit - pese kohet e namazit qe jane farz ( obligative )
3. Dhenja e Zekatit
4. Agjerimi i Ramazanit ( ne muajin Ramazan )
5.Shkuarja ne Qabe ( kush ka mundesi )Keto jane kushtet qe i kane perpiluar shkolla e mendimit (medh'heb) te suniteve.
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 2025
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#49 ne: 01-12-2004, 00:43:04
ta sjell une argumentin.
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super