×
Hyrja
Profili

Urdheri bektashian i Dervisheve

Urdheri bektashian i Dervisheve

· 140 · 29612

 • Postime: 190
hendrix
#50 ne: 03-12-2004, 01:08:22
une po te them nje hadith qe bidati buk pranohet ne fe.

bidat quhet cdo gje qe profeti nuk e ka bere, pra eshte shtese nga bidaxhinj pas vdekjes se tij.
 a mos e kane bere nje gje te tille aliu hyseni, fatimja, e me rradhe?????


Te paret qe e kane hudhur traditen(sunnetin)e Profetit,kane qene Halifa i pare dhe ai i dyti....

 • Postime: 190
hendrix
#51 ne: 03-12-2004, 01:13:08
only the truth lexo pak temen per sufizmin.Per qfare sufizmi flet ti Sulltane,ai i cili ka shkarravitur ne ate tekst me larte,ti e quane sufizem!!!

 • Postime: 144
only the truth
#52 ne: 03-12-2004, 15:35:01
sultan kur i permend shume bidatet  shko dhe lexo disa hadithe te buhariu , atje gjen kur thojn ebu bekri ymeri dhe osmani pe bajm nje pune por kete as MUHAMEDI a.s nuk e beri kam frike se mos po gabojm shko pyete nje hoxhe per kete

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#53 ne: 03-12-2004, 21:46:45
sultan kur i permend shume bidatet  shko dhe lexo disa hadithe te buhariu , atje gjen kur thojn ebu bekri ymeri dhe osmani pe bajm nje pune por kete as MUHAMEDI a.s nuk e beri kam frike se mos po gabojm shko pyete nje hoxhe per kete

a ka mundesi ti shkruash ato hadithe???

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#54 ne: 21-05-2005, 16:03:32
E kam shkruajtur edhe ne nje tem tjeter dhe po e perseris.
Nuk i erdhi urdheri Pejgamberit tone te dashur vetem se per nje qellim "Nuk ka te adhuruar me merit pervec All-llahut".
Ai urdher i erdhi Muhamedit (paqja dhe selami qofshin per te) ne nje kohe, kur Arabet ishin totalisht te devijuar dhe jetonin ne nje injorance te madhe. Dhe ishin pikerisht keto Arabe, te cilet nuk ishin nga ato qe nuk besonin ne Zotin nje, por i benin Atij shoqerues ne adhurim. Pra, kjo ishte ceshtja per cka erdhi Islami.Qellimi kryesor "Mos i bej shok Allahut", qe do te thot qellimi ishte luftimi i shirkut.

Dhe, me at qe kam lexuar, degjuar dhe pare me syt e mi, kam konstatuar se Dervishet dhe Bektashinjte jane te ngjashem me fiset Arabe te kohes se xhahilijetit.
E para, ato i luten Aliut (Allahu qofte i kenaqur prejt tij), duke e ditur shume mir nga Kurani fisnik se lutjet duhet ti drejtohen vetem Allahut te Madherishem dhe Te Pashoq.

E dyta, Bektashinje dhe Dervishet falen ne Teqe, term i cili nuk gjindet as ne Kuran as ne hadithet Sahih apo te Mira. Allahu na ben te qarte si loti, se vendi per falje jane Xhamite, dhe jo objekte tjera.

E treta, per malin Tomorr, nuk shkruan as ne Kuran as ne Hadithe, se ai eshte vend i shejte apo vend per adhurim, por Zoti i Plotfuqishem na tregon se vend i shejte dhe vend ku duhet te mblidhen te gjith muslimanet eshte Kaba, xhamia Aksa ne Palestine, dhe xhamia e profetit ne Medine.

E katerta, nuk jam i sigurte nese e bejn te gjithe, Dervishet dhe Bektashijte e kane bere Hallall alkoolin dhe mishin e Derrit, ku ne Kuran dhe Hadithe tregohet shume mir se ato jane te ndaluara nga Allahu dhe jane te demshme per njeriun.

E pesta, keto dy sekte besojne dhe luten  ne varret e mira, ose ne varret e Evlijave. Dhe dihet se hadithi i Pejgamberit Savs thote " Mos e merrni varrin tim per Feste dhe adhurim". Neqoftese Pejgamberi alejhi selam e ndaloi adhurimin e varrit te tij, ateher cfar mund te thuhet per varret e "njerezve te mire" apo Evlijave??

E gjashta, disa nga sekti i Dervisheve, sa kam pare ne televizion, ne nje dit te vecante, shpojne dhe therin vetet e tyre, dhe pyetja ime eshte: "Nga na doli kjo?" a u shpua ose u ther Pejgamberi alejhi selam?? dhe dihet se ne jemi te detyruar te veprojme sic ka vepruar Ai, dhe jo te ndjekim njerez te tjer.

Dihet se Bidatet jane te ndaluara per Muslimanet, dhe ajo tregohet te ajeti qe flet per persosjen e fese. Dhe ketu del ne pah, a mundet te rregullohet edhe me tej dicka qe eshte e persosur??? Pergjigja eshte e qarte.

Me kete qe shkruajta, nuk dua qe dikush nga Bektashinjt ose Dervishet te ma marre per te keq, perkundrazi, deshiroj qe biseda te zgjerohet edhe me duke sqaruar keto fenomene qe i permenda me lart.
Pasi ne si muslimane, e kemi Uaxhib (detyrim) qe te bejme Dava (thirrje ne Fe), dhe keto tjera nuk i perdora per qellim tjeter.

I lus te gjithe ato qe nuk pajtohen me ato qe shkruajta me lart, te me sjellin fakte ose argumente qe te me tregojne te kunderten.

Ju falemnderit.

 • Postime: 144
only the truth
#55 ne: 26-05-2005, 18:07:28
Po mundohem vetem ti them nja 2 a 3 fjale per kete teme dhe shpresoj nga moderatoret qe nuk do te lejojn qe disa te shprehen me fjale ndytese  JEMI NE NJE FORUM MUSLIMAN APO NE NDONJE FORUM ME FAQE KU FLITEN VETEM FLIQSIRAT  . Per ata qe kane fyer pa baze dhe pa fakte ne disa tema tjera mund tju them veqse nje fjale te urte popullore   I NDYTURI MUNDOHET QE TI NDYJE TE TJERET E NE VEQANTI ATA QE FLASIN PA FAKTE POR VETEM SA PER TE BERE EDHE NJE POSTIM ME TEPER ME PROPAGANDA DHE RRENA QE UNE NUK DO TI KISHA PERDORUR AS EDHE PER JAHUDIT . Zoteri striped per pyetjet qe i ke bere ti shume gjera do ti gjejsh ne postimet qe i kam bere me pare , tash dua vetem qe te pyes  per ate kur thua se ALLAHU e ka bere te qart si loti se lutjet atij duhet ti drejtohen vetem ne xhami dhe jo ne objekte tjera  .Tregon te lutem se ne cilin ajet te Kuranit gjendet kjo apo edhe ne cilin hadith .tjetra pyetje eshte mbasi ti thua se termi teqe nuk gjendet ne Kuran dhe shume gjera i konsideroni si bidate ;atehere me tregoni per termet qe muslimanet i perdorin si p.sh maliki ,hanefi , hanbeli , shafi , wehabi , pastaj muslimanet falen edhe neper medrese dhe universitete pra me trego se ku gjenden kto emra ne Kuran dhe hadith a mos jane bidat   , Allahu me te vertet e ka persosur fene islame  Si thuani ju ALLAHU e la popullin pa prijes pas shpernguljes se Muhamedit a;s nga kjo bote  Me tregoni se ku shkruan ne Kuran dhe hadith se do te jene 4 khalife te drejt kush e shpiku kete numer 4 pse jo 5 apo 6 apo edhe  200 kujt ti besoj per kto gjera mos jane edhe  kto gjera bidat . Me ne fund ne qofte se do te mesoni per dervishet me shume duhet qe te shikoni mire historine islame te dini ngjarjen e qerbelas torturat qe ju bene FAMILJES SE MUHAMEDIT A.S  ,duhet edhe ti pyetni disa qe e mbajn veten musliman te medhenj se pse nuk flasin per kto gjera kujt ja kane frigen , çka e demton islamin te dihet se nga kush jane urryer anetaret e FAMILJES SE MUHAMEDIT A.S

 • Postime: 123
iman
#56 ne: 28-05-2005, 13:44:41
nuk e kuptojme pse sulmon,only the truth.jep pergjigje per cdo bidat qe ka nr tjetri.ku bazoheni per secilen nga ato?ceshte nevoja qe ne diten e ashures shia rreh veten me kamxhik ne kurriz(ne iran) derisa e bejne kurrizin cope,rrahin gjoksin fort me dore,ulerijne?
a nuk do ishte me mire te lexonim kuran,te mblidheshim per te diskutuar mbi vleren dhe kontributin e familjes se profetit muhamed s.a.v.s,moralin e secilit duke nxjerre te gjitha anet pozitive ku ne te marrim shembull per ne jeten tone?te benim salavate per profetin dhe familjen e tij s.a.v.s?perse vazhdoni te merreni me ceshtje qe kane kaluare dhe ku gjykimin do ta jape allahu xh.sh?mendoni gabim kur thoni qe ne nuk respektojme familjen e profetit.por nuk do merremi gjithmone me qerbelane.ne myslimanet kemi edhe ceshtje te tjera per te zgjidhur,jo te rrime te kthejme koken pas.
(shiko rrugen shaqo ziu,shiko rrugen se gremisesh)
ne duhet te studiojme te gjithe historine islame te cilen e kemi me shume vlere,dhe te marrim nga ajo ate qe na vlen.
nuk e kuptojme cfare prisni qe te bejme?
te rrihemi edhe ne?po kjo eshte harram ne islam.

 • Postime: 217
brfani
#57 ne: 28-05-2005, 16:04:48
O ti only the truth ne kemi fjalën me argumente e jo me fjalë te urta të thëna nga gjithkushi tek e fundit,po nejse po te kuptoj se dika duhesh edhe ti të ja ngjitesh se po shihesh që kurr nuk e ke lexuar Kuranin por edhe ne qofte se e ke lexuarë nuk e ke të qartë e Inshallah këto debate janë nje prosperitet në vetëdijën e Islamit tënd,se më beso që je shumë i pa bazë në sqarime dhe mbahesh vetëm për degë e baza kurkund hiq dhe këtu del se je i shytur në bidate.
« Editimi i fundit: 28-05-2005, 16:55:29 nga brfani »

 • Postime: 65
 • Gjinia: Mashkull
Bani gjk
#58 ne: 29-05-2005, 15:22:30
Selam alejkem

brfani ti po thua qe keni argumente, me trrego te lutem ku i ke ato argumente qe duhet ndjek halifatin, apo nese nuk e ndjek dikush halifatin eshte qafir? ju lutem sillna ketu!
E ti qe deshiron mi dit qe ne e kemi farz mi ndjek EhliBeytin Familjen e pejgamberit a.s ju lutem shiqo temen "Hadhithe per Aliun dhe EhliBeytin" por nejse se eshte nje fjal popullore qe thon" Tupani rren per ato qe degjon",  po e shof qe nuk po te pelqejkan fjalt e urta por po mundohem disi me ju angllatis sa me mir, se me fakte nuk po dini me kuptu.

Dhe ne fund e pershendes only the truth qe i ka jap kto shembulla kaq te kjarta.

Selam alejkem.

 • Postime: 217
brfani
#59 ne: 29-05-2005, 16:00:58
Une fakte të sjelli nuk kam nevoj beso se po bëhen shume se ja Sulltani e ca të tjerë kan pru fakte ja kush por per ty e dhe only the truth ishin "ajr" të papashëm e asgjë tjetër,e une as do te qaj kokën të flas me ju.
Unë e qmoj Sulltanin sa i perket punes qe beri për pershkrimin e fëjës së pastër Islame por do të kisha rekomanduar që të mos lodhesh më se ske me kë.
Une nuk jam me ne kete teme.

 • Postime: 144
only the truth
#60 ne: 29-05-2005, 18:45:15
nuk e kuptojme pse sulmon,only the truth.jep pergjigje per cdo bidat qe ka nr tjetri.ku bazoheni per secilen nga ato?ceshte nevoja qe ne diten e ashures shia rreh veten me kamxhik ne kurriz(ne iran) derisa e bejne kurrizin cope,rrahin gjoksin fort me dore,ulerijne?
a nuk do ishte me mire te lexonim kuran,te mblidheshim per te diskutuar mbi vleren dhe kontributin e familjes se profetit muhamed s.a.v.s,moralin e secilit duke nxjerre te gjitha anet pozitive ku ne te marrim shembull per ne jeten tone?te benim salavate per profetin dhe familjen e tij s.a.v.s?perse vazhdoni te merreni me ceshtje qe kane kaluare dhe ku gjykimin do ta jape allahu xh.sh?mendoni gabim kur thoni qe ne nuk respektojme familjen e profetit.por nuk do merremi gjithmone me qerbelane.ne myslimanet kemi edhe ceshtje te tjera per te zgjidhur,jo te rrime te kthejme koken pas.
(shiko rrugen shaqo ziu,shiko rrugen se gremisesh)
ne duhet te studiojme te gjithe historine islame te cilen e kemi me shume vlere,dhe te marrim nga ajo ate qe na vlen.
nuk e kuptojme cfare prisni qe te bejme?
te rrihemi edhe ne?po kjo eshte harram ne islam.
IMAN ME TREGO SE KURR I BERA ATO SULME QE THUA TI VETEM, SE I KAM PYETUR DISA QE PRETENDOJN SE  E DIN SE QKA ESHTE BIDATI PER DISA GJERA  . tregom iman se kurr kam thene qe ju te beni sikur shiat qe bejn ne iran  , tregom kurr  kam thene se ju nuk respektoni FAMILJEN E MUHAMEDIT a.s . Mire qe thua se muslimanet nuk duhet te merren pergjithmon  me ato gjera qe kane kaluar, por me tregoni se ne cilen kohe dhe kurr dhe kush jane marrur me kto histori  Ndoshta te kisha besuar me shume ty ne qofte se kishe bere ndonje postim edhe kunder atyre qe vetem flasin fliqsira pa argumente pa fakte . NUK DUA QE TE SHKOJM ME LARG ME KSO POSTIMESH SE DO TE VIJN KETU DISA TRULLANA E TJA NISIN ME FJALE TE NDYTA E TANI DUHET TE SHAHEMI SI FEMIJ , sa per sqarim ma shume kam deshire qe te lexoj se sa te postoj ,por do te mundohem qe disave ato rrenat e tyre tju dha nganjehere nga nje pergjigje  .ALLAHU QOFT GJITHMON ME BESIMTARET E SINQERT

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#61 ne: 30-05-2005, 09:06:54
Only the truth cfar perdora te postimi im qe zoteria juaj e quajti si ofendim,,mos genjeva gjesendi? mos thash ndonje genjeshter. Edhe po te kem thene, ne fund te shkrimit thash qe me permiresoni ose sillni fakte qe me kundershojne, nese kam genjyer apo kam gabuar dicka..

Zoteri, un nuk thash qe Xhamia eshte i vetmi vend per tu falur, pasi eshte shume e qarte se njeriu nga shkaqe te ndryshme mund te falet ku te mundet, ama vend takimi kryesor eshte xhamia.
Ne hadithe, pershkruhet se kur te degjosh Imamin duke thirrur Ezanin, pergjigju atij, dmth shko falu ne xhami. Njeriu mundet te falet edhe ne fushe nese eshte duke punuar dhe ska mundesi te shkoje deri ne xhami, mund te falet edhe duke qene ne udhetim.

Ti shok, kur e degjon ezanin, a shkon ne xhami apo teqe?
Ketu pra qendron dallimi.

Dhe dua te te tregoj se medhheb Wahabi nuk ka, por AbdulWahabi ka qene nje nder dijetaret me te forte te shek.XVII dhe ai se bashku me paraardhesin e mbretit te tanishem te Arabise, i shporri bidatet nga Arabia dhe i vrau apo i deboi bidatcijte dhe kafirat.

Cka mendon ti zoteri per Ebu Beker es Sidikun, Othmanin, Aliun (Zoti qofte i kenaqur per to)??A nuk ishin ato prijes pas vdekjes se profetit alejhi selam?A nuk e perhapen ato Islamin deri ne Maroko dhe Armeni??

Dhe dua te te pyes, pse nervozohesh? Nese mendon se je ne te drejten, ateher a nuk duhet te jesh durues dhe gjakftohte, qe me mencuri dhe inteligjence te na polemizosh???


 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#62 ne: 30-05-2005, 10:13:24
me disa persona eshte e kote te flasesh. kane sy po nuk shikojne, kane veshe po nuk degjojne.

 • Postime: 123
iman
#63 ne: 30-05-2005, 12:53:58
ju dervish a shia cfare jeni,keni hapu kaq shume tema per aliun r.a ,per fatimen r.a a te thuash qe bota islame sunite i ka lene pas dore.ne kuran vertet nuk caktohet se sa halife do jene,por kjo eshte nje gjykim i njerezve se kush udhehoqi tamam sipas tradites se profetit s.a.v.s dhe prandaj thuhet 4 hulefai rashidinet bashke me halifen e 5 qe ka jetuar shume me mbrapa dhe nuk eshte sahab,omer ibn abdyl-aziz.a e ke lexuar serialin e librave kushtuar sahabave(fragmente nga jeta e sahabave),aliu r.a eshte ne serialin e 3 ,ku pervec 4 halifeve ke edhe bilalin r.a.pra sic e shikon ne i kushtojme kujdes te vecante aliut,e studiojme.

 • Postime: 196
Kosovari_i_terbuar
#64 ne: 04-06-2005, 19:34:42
dervishet nuk jan musliman. por jan njerz te mire dhe e ndihmojn njeri tjetrin. as nuk falen is muslimanet, ulurisin, etj etj.

 • Postime: 144
only the truth
#65 ne: 05-06-2005, 03:24:44
dervishet nuk jan musliman. por jan njerz te mire dhe e ndihmojn njeri tjetrin. as nuk falen is muslimanet, ulurisin, etj etj.
   KOSOVAR I TERBUAR  shume here je me vend i terbuar , mirepo ketu i ke disa gjera gabim , te pyes se çfar ulurisin dervishet dhe kush e cakton se kush eshte musliman dhe kush jo  .Mos ti i jep librezat e anetaresimit . Edhe une kam qene ne situatat e disave ketu dhe gjithmon ju kam besuar hoxhallareve dhe njerzve neper rruge çfare flasin , por kur kam vizituar vete dervishet dhe kam qene ne teqe e kam pare te kunderten nga ato se çthuhet per ta . Prap nuk ju shoh per te madhe disave ketu se une ndoshta kam qene une me i eger se kta kur dikush vetem se mi ka permendur  dervishet dhe tarikatet ja kam nis te tallem me te , propaganda qe behet kunder tarikateve eshte ndonjehere me e madhe se ajo kunder besimeve te tjera . E çte bejn njerzit kur nuk kane dituri me te madhe dhe i marrin gjerat e para qe ju servohen . Te pershendes dhe ju uroj te gjitha te mirat

 • Postime: 1364
 • Gjinia: Mashkull
xhavo
#66 ne: 05-06-2005, 03:33:23
KOSOVAR I TERBUAR shume here je me vend i terbuar , mirepo ketu i ke disa gjera gabim , te pyes se çfar ulurisin dervishet dhe kush e cakton se kush eshte musliman dhe kush jo .Mos ti i jep librezat e anetaresimit . Edhe une kam qene ne situatat e disave ketu dhe gjithmon ju kam besuar hoxhallareve dhe njerzve neper rruge çfare flasin , por kur kam vizituar vete dervishet dhe kam qene ne teqe e kam pare te kunderten nga ato se çthuhet per ta . Prap nuk ju shoh per te madhe disave ketu se une ndoshta kam qene une me i eger se kta kur dikush vetem se mi ka permendur dervishet dhe tarikatet ja kam nis te tallem me te , propaganda qe behet kunder tarikateve eshte ndonjehere me e madhe se ajo kunder besimeve te tjera . E çte bejn njerzit kur nuk kane dituri me te madhe dhe i marrin gjerat e para qe ju servohen . Te pershendes dhe ju uroj te gjitha te mirat

only the truth namazi është problem serioz ndër ju. Më shumë se gjysma nuk falen fare, pjesa tjetër i falin vec sabahun apo edhe akshamin, pjesa tjeter edhe ku i falin ndonjë vakt falen pa abdest, ndërsa një pjesë tepër e vogel falen rregullisht.

 • Postime: 144
only the truth
#67 ne: 05-06-2005, 03:50:56

only the truth namazi është problem serioz ndër ju. Më shumë se gjysma nuk falen fare, pjesa tjetër i falin vec sabahun apo edhe akshamin, pjesa tjeter edhe ku i falin ndonjë vakt falen pa abdest, ndërsa një pjesë tepër e vogel falen rregullisht.
Citim
XHavo te pershendes dhe te uroj te gjitha te mirat  . Dua te them se namazi eshte problem serioz per te gjith apo nuk e shef boten sot dhe njerzit se çfare jane duke bere gjthkund . Ne qofte se te tjeret jane te shpetuar dhe po i bejn te gjitha rregulat me perpikeri atehere mund te them FALEMINDERIT ALLAH dhe vetem vazhdoni ashtu

 • Postime: 1364
 • Gjinia: Mashkull
xhavo
#68 ne: 05-06-2005, 03:56:26
Ajo që thash varet edhe prej vendit se për ku flitet. Dervishi është dervish. A nuk duhet të plotësoj disa kushte ai para se të bëhet i tillë? Nëse po, atëhere a llogaritet edhe falje në këto kushte që duhet plotësoj dervishi?

 • Postime: 144
only the truth
#69 ne: 05-06-2005, 04:27:45
Ajo që thash varet edhe prej vendit se për ku flitet. Dervishi është dervish. A nuk duhet të plotësoj disa kushte ai para se të bëhet i tillë? Nëse po, atëhere a llogaritet edhe falje në këto kushte që duhet plotësoj dervishi?
Xhavo se kuptova kete postimin tend  ,po te them se une nuk kam ndonje titull si p.sh dervish apo diçka tjeter jam veçse nje simpatizant i tyre . Ndoshta ke degjuar per ate thenien se ne bote jane veç nje dervish e gjusem te vertet . Fjala musliman do te thote te jesh i paster ne qofte se nuk gaboj , pra a mund te pyesim veteveten tone se sa te paster jemi . Pra ka shume hoxhallar (mesues) dhe shume dervish shume musliman por sa jemi te paster (musliman) kjo eshte pyetja

 • Postime: 317
 • Gjinia: Mashkull
alternativa03
#70 ne: 05-06-2005, 08:15:44
fjala musliman ne thelb do te thot  '' i dorzuar (tek Allahu)''  ....gjith te mirat......

 • Postime: 123
iman
#71 ne: 05-06-2005, 14:10:04
po per te agjeruar,a agjeroni?se andej nga jugu,agjerimit i thone matem,dhe nuk eshte njesoj si e ehlit sunetit.hane buke e dhalle.

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#72 ne: 08-06-2005, 07:07:46
Only The Truth,,,Librezat e antaresise na i ka dhene Profeti yn i dashur, dhe ti e din shum mir kete..Ai na ka mesuar si te marrim abdest, si te falemi, na caktoi rekatet e farzit dhe sunetit, na sqaroi namazin Kaza, namazin e shiut e disa tjer...Gjithashtu na mesoi te falemi neper xhami kur kemi mundesi, e jo te sorollatemi neper Teqe...

Po te pyes sinqerisht, pasi dua qe te jem edhe me i informuar per Dervishet apo "simpatizantet e tyre"..si e keni punet me hadithet??Kujt i referoheni ne ceshtjet e fese (pervec Kur`anit)...Cka mendon per sahihet e Buhariut dhe Muslimit (Ky i Buhariut vlen si libri me i sakte pas Kur`anit)???
Dhe nese besoni ne to, sa i respektoni dhe i ndiqni ato....

Mendoj se me sqarime te ketij lloji, do te dalin ne shesh te gjitha te vertetat....

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#73 ne: 08-06-2005, 08:22:59
Prap nuk ju shoh per te madhe disave ketu se une ndoshta kam qene une me i eger se kta kur dikush vetem se mi ka permendur  dervishet dhe tarikatet ja kam nis te tallem me te , propaganda qe behet kunder tarikateve eshte ndonjehere me e madhe se ajo kunder besimeve te tjera . E çte bejn njerzit kur nuk kane dituri me te madhe dhe i marrin gjerat e para qe ju servohen .


Only The Truth, po te pyes, kush eshte me i rrezikshem? Spiuni qe e ke pran teje, apo ushtria e armikut?????
Edhe ne Kur`an Allahu thot se Munafiket jane me te rrezikshem se sa armiqt e hapur te fes son, sepse nga armiku dihet se cka mund te presesh, por nga hipokriti dhe nga dyftyreshi te gjen ajo qe se ke pritur asnjeher.

Mendoje pak me mir

 • Postime: 6975
machor
#74 ne: 08-06-2005, 11:30:43
Ky eshte forum fetar. Nese ke dicka ne lidhje me temen urdhero, ofendimet do te fshihen!
« Editimi i fundit: 08-06-2005, 13:13:34 nga veedub »