×
Hyrja
Profili

Urdheri bektashian i Dervisheve

Urdheri bektashian i Dervisheve

· 140 · 29606

 • Postime: 144
only the truth
#75 ne: 09-06-2005, 00:11:12
MIRE JU QE PO E LEXONI KURANIN DHE PO E DINI SE KUSH JAN MUNAFIKAT . A MUND TE ME TREGONI NE KOHEN E MUHAMEDIT A.S DHE PAS TIJ  A KISHTE MUNAFIKA DHE KUSH ISHIN ATA .UNE QKA PO LEXOJ NGA DISA ESHTE SE VETEM NJE NJERI ISHTE I KEQ NE ATE KOHE E AI ISHTE NJE JAHUDI I CILI SHPIKU SHIAT . E KTA TE TJERET ISHIN TE GJITHE PER LEVDATA . JU PYES SE A KA MUNDESI TE JETE KESHTU . UNE QE NUK KAM SHKOLL AQ SHUME SPO BESOJ KESHTU E PO QUDITEM ME JUVE QE PO DINI AQ SHUME DHE KURR NUK PERMENDNI DIKEND TJETER. SHKRUANI PER MUNAFIKAT E ASAJ KOHE SE PER DISA MUNAFIKA TE KSAJ KOHE I DI VET SE KUSH JANE . SHUME KAM QEJF TE BISEDOJ ME NJEREZ QE NUK E KANE TE PROGRAMUAR TRURIN E TYRE NGA WEHABIJT .KTA NJEREZ QKA TE LEXOJN NGA NJE LIBER I TYRE APO E NDEGJOJN NGA NJE HOXHE I TYRE MENJEHERE E MARRIN TE VERTET

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#76 ne: 09-06-2005, 09:07:42
Po ka pas munafika ne kohen e Pejgamberit alejhi selam dhe prandaj edhe ne Kur`anin fisnik u shpallen ajetet per to....Ama ti shoku fjalet e mia i ke keqkuptuar, pasi sa e mendoj une, vetem sqarova perse nuk merremi me pjesetaret e feve tjera, dhe nuk te thash se je munafik apo dicka e till...

Po ta bej me dije se termin Wehabinj disi po e keqkupton...Abdul Wahabi nuk ka as medhheb as asgje..ai vetem ka jetuar ne nje kohe kur shirku dhe bidatet kan qen shum te perhapura dhe ai i ka luftuar ato me dije dhe me shpat..Dhe sipas mendimit tim, ai nuk ka ber asgje vecse ka ndjekur urdherin e Kur`anit dhe Sunetit te Pejgamberit ton te dashur...

Ti djali po i merr gjerat me kuptim tjeter....Une sinqerisht te pyeta te me sqarosh dicka nga tarikati i Dervisheve, ndersa ti ne vend qe te japesh sqarime dhe shpjegime per Dervishet, po na fut edhe me thell ne nje bised qe sipas mendimit tim nuk po na con askund..

Ju Pershendes

 • Postime: 223
Zeri Im
#77 ne: 09-06-2005, 09:46:25
dervishet nuk jan musliman. por jan njerz te mire dhe e ndihmojn njeri tjetrin. as nuk falen is muslimanet, ulurisin, etj etj.


Me duket se ti je duke uluruar  sa po mundesh me disa tjere ketu dhe ai B....qe i duket se  forumi eshte prone e tij...

 • Postime: 6975
machor
#78 ne: 09-06-2005, 19:35:49
kush more ma fshivi postimet une tregova realitetin ne bote ,,se qka po i ndodhe muslimaneve  qe 1400 vjet ,askend nuk ofendova une po zoti po ofendon munafiket,qte bej une vetem se ta perkrahi urdherin e krijuesit,,dhe diqka psh une jam shia dhe ketu jane ofenduar shijat,,dhe nuk jane fshire postimet ,,,babe e babgjysh i kam dervish e ketu dikush po ofendo ,e nuk jane fshire dhe ato postime,keshtu  o ju kalamaja qe po fyeni ,,hajde te qlirojme vendlindjen,,dhe masanej shkojme te qlirojme mesgjidi aksan qe nuk po munden munafikat me qlirue qe 1400 vjet vendin e pare te shejte te muslimaneve,,

 • Postime: 5
Gjilani
#79 ne: 11-06-2005, 18:16:30
      Te Neruara Motra, te Nderuar Vellezer,


      s'pari Ju pershendese te gjitheve pa dallim drejtimi.

      Shume pohime,pretendime por besa edhe (para)gjykime lexova ketu qe per mua dhe per c'do mendje te shendoshe me nje Logjike paksa te mire, jane vetem "PALLAVRA" dhe gjera te shpifura nga shume armiqe te Tarikatit apo me mire te theme te Familjes se Ehli Bejtit.

       Lexova se Dervishet nuk na qenkan Muslimane. Mire shume. Po me tregoni Ju pra atehere se cfare na qenkan ata, kush ishte Hz.Aliu r.a. dhe ne cfare gjendje familjare ishte me Hz.Muhamedin s.a.v.?

       Ju te Nderuara dhe te Nderuar, e dini se nga kane rrjedhe Tarikatet? E dini zanafillen e Tyre? Dini se kush ishin themeluesit e Tyre? Pyetja kryesore: E dini Ju se per cfare arsye linden ato apo me mire te pyes se, per cfare arsye u bene ndarje ne Islam?

       Poqese jeni te drejte dhe mundeni te jetoni me te drejten, atehere me pergjigjeni ne keto pyetje! Poqese per Ju fjala DREJTESI eshte nje term i panjohur, atehere ju luse nga Zemra qe te mesoni pak me teper e pastaj te mundoheni te vendosni mendimet apo pohimet Tuaja neper forume e te ngjashme! Perndryshe Ju kisha lutur nga Zemra qe ne te ardhmen mos te shkruani lidhje e palidhje pa ditur gje!


       Me Rrespekt,


       Gjilani

 • Postime: 1364
 • Gjinia: Mashkull
xhavo
#80 ne: 11-06-2005, 18:27:10
Gjilani, cka e bën një dervish musliman? Nuk e di pse po e permendni hz. Aliun r.a. Nuk mund të thuash dervishi, respektivisht Aliu, sikur ali hoxha, hoxh alia.
Hajt m'i thuaj ja dy tre fjal se cka pasoni ju nga Aliu r.a.? Sofren e Alisë me meze e raki? Po Alia r.a. nuk kishte bukë që ta fryente barkun mirë e lerë më të bënte masrafe e aq me pak me dicka që është haram.

Eh dervishet! Gjendja e tyre me Islam sidomos sot në Kosovë dhe trojet shqiptare është tejet e mjerushme!

 • Postime: 144
only the truth
#81 ne: 12-06-2005, 03:47:22
Gjilani, cka e bën një dervish musliman? Nuk e di pse po e permendni hz. Aliun r.a. Nuk mund të thuash dervishi, respektivisht Aliu, sikur ali hoxha, hoxh alia.
Hajt m'i thuaj ja dy tre fjal se cka pasoni ju nga Aliu r.a.? Sofren e Alisë me meze e raki? Po Alia r.a. nuk kishte bukë që ta fryente barkun mirë e lerë më të bënte masrafe e aq me pak me dicka që është haram.

Eh dervishet! Gjendja e tyre me Islam sidomos sot në Kosovë dhe trojet shqiptare është tejet e mjerushme!
                                                                                                                                                                                                                                 Xhavo kto fjale qe po i thua a i ke per te gjithe dervishet apo vetem per anetar te thjesht qe bejn gabime . Ne qofte thua  vetem per anetar te thjesht atehere duhet ti permendesh edhe te tjeret se sa gabime i bejne ata .Edhe une po te them se muslimanet sot jane ne gjendje te mjerueshme  Ne qofte se doni te flasim ju dhe disa te tjere shkoni dhe gjeni ato pyetjet qe ju kam bere me lart dhe pergjigjuni ,secili po flet ketu per munafiki , per bidate e kur po ju pyes diçka atehere pse nuk pergjigjeni ,te dini kam edhe pyetje te tjera por kush spo din te pergjigjet  . Disa spo dine tjeter te bejn veçse e marrin nje liber te ibn tejmijes e bejn copy dhe shperndaje , i kane rraskapit kto letra sdi qysh nuk po shkyhen duke i end nga nje forum ne tjetrin nga nje teme ne tjetren

 • Postime: 296
 • Gjinia: Mashkull
Hasani
#82 ne: 12-06-2005, 12:34:04
selamualejkum musliman

Gjilani i nderuar te gjitha ato pyetje i dimi elhamdulilah.
Pyetjen e pare e kemi saquar me heret dhe te tjerat po ashtu , mirpo lexoj njeher ato qe jane bisedu ketu dhe pastaj folmi ne lidhje me ato qe deshiron ti .
Pyetjet e tjera qe i ke bere kane nje pergjigjie dhe ajo eshte ndjekja e epshit te ndertuara nga shejtani i mallkuar dhe largimi nga argumentet e Kuranit dhe Synetit.Ateher do linde gjithqka .
E kemi sqaruar ate qe thua ne lidhje me Ehlil Bejtin dhe askush nuk eshte kunder tyre mos u nxej shum se edhe ne kemi hakka ndaj asaj qe na ka thene i derguari i Allahut .por menyra e dashuris e shprehur tek dikush nuk i pershtatet  atij menhexhi qe ka thirre Pejgamberi a.s dhe 3 gjeneratat e arta.


Ore only nese je ne gjendje me i kundeshtu Iben Tejmijen rahimullah , ateher me fole me ty po te hyshim gje ne hak se po dishe me shume se ai .Ore i nderuar Iben Tejmije rahimullah me shum ka dite per methehebet dhe tarikatet se sa veta ata qe e kane pasu ate .Eshte e veshtir se nuk te pelqejne argumentet qe ti tregon qarte dhe rrjedhshem ai dhe shume dijetare tjera por nuk je ne gjendje me e kundershtu ate .

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam
ps/gjilani mos harro ti lexosh temat tjera ne lidhje me kete qeshtje , per me shume te tregon only .

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#83 ne: 17-06-2005, 08:01:17
Ne nje shkrim ne fillim, Only the truth shkruajti

sultan kur i permend shume bidatet  shko dhe lexo disa hadithe te buhariu , atje gjen kur thojn ebu bekri ymeri dhe osmani pe bajm nje pune por kete as MUHAMEDI a.s nuk e beri kam frike se mos po gabojm shko pyete nje hoxhe per kete

Hadhithi esht i vertet pervec kesaj te fundit "shko pyete nje hoxh", sepse ska logjik, pasi keto tre kan qen Imamet me te mir pas Pejgamberit Alejhi Selam.

Po ta sqaroj edhe Hadithin ne fjal, per shkak se mos ndoshta ja ndryshoni kuptimin.

Behet fjal per nje lufte qe per fat te keq nuk e mbaj mend cila ishte, dhe ne kete lufte vdiqen (ran Shehid) 72 hafiza te Kur`anit, dhe ishin pikerisht keto tre Imame te cilet nga frika se ndoshta dija per Kur`anin do te zhduket me vdekjen e hafizeve, deshironin qe ajetet Kur`anore ti shkruajne ne liber, duke i renditur ashtu sic ishte urdheruar Pejgamberi nga Xhebraili.
Dhe ishte ky shkaku perse ato kishin frik se ndoshta bejn bidat me permbledhjen e Kur`anit ne nje liber, pasi kete nuk e beri Muhammedi Savs

Sa per ate "shko pyete nje hoxh" ose eshte dicka e futur nga ty, ose nuk eshte marr nga Sahihu i Buhariut.

 • Postime: 1
spahiu
#84 ne: 10-07-2005, 16:07:29
mirbrama bravo ju qoft un jam i zjart per bektashizmn po me mungonj librat jm shum ne krkim te ndonji libri per bektashizmin por sen e gjej ne qoftse jeni ne dieni me lajmroneni se bekteshizma ka besim te mbrendshm edhe te jashtm  por beketeshizmen mvaret prej njeriut sa e kupton tung.

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#85 ne: 10-07-2005, 17:29:41
Spahiu, nuk ka se cfar te kuptosh. Mjafton qe te marresh Kur'anin dhe Sahihun e Buhariut dhe Muslimit, dhe nese i lexon keto me vemendje, ateher jam i sigurt se ti do te kesh besim te brendshem dhe te jashtem.

Dhe mos harro se dallime nuk duhet te ket ne Islam.

 • Postime: 144
only the truth
#86 ne: 11-07-2005, 12:44:47
Spahiu, nuk ka se cfar te kuptosh. Mjafton qe te marresh Kur'anin dhe Sahihun e Buhariut dhe Muslimit, dhe nese i lexon keto me vemendje, ateher jam i sigurt se ti do te kesh besim te brendshem dhe te jashtem.

Dhe mos harro se dallime nuk duhet te ket ne Islam.
Dua te ju pyes se kush e caktoi qe te merren hadithet nga buhariu dhe muslimi , ku i merrnin muslimanet hadithet perpara se te vinin kta , kush i caktoi kta qe ti mbledhin hadithet .Edhe nje pyetje kam degjuar se bukhariu i ka mbledhur dikund thuhet 300 000 hadithe e dikund thuhet 600 000 ,mirepo te ai gjenden vetem 7 apo 8 mije hadithe ,ne qoftese gaboj ne numra me permiresoni , pra eshte vetem 5 % max 10%  i haditheve te MUHAMEDIT a.s , pra ku jane hadithet e tjere  . Edhe kush po e cakton se libri i bukhariut eshte i 2 -ti menjeher mbas kuranit  .Une asnjehere nuk kam degjuar se ka ndonje thenie te Muhamedit a.s dhe te Kuranit ku thuhet te pasohen keta . Shoke po e shoh qe po mburreni ngapak edhe po vendosni ketu disa shkrime te marra nga vebsajtat si mburoja net e te tjera .A e dini ju se sa kunderthenie ka ne hadithet e bukhariut , po e shoh se  disa i fyejn te tjeret mirepo nuk e di a e keni pastruar mire shtepine dhe oborrin e vet

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#87 ne: 11-07-2005, 23:57:44
me sa di une nuk ka ndonje thenje te profetit  a.s apo te kuranit qe thote se bektashizmi eshte ruga e drejte. ku bazohesh ti qe je bektashi?

ti more njeri nuk ke dije as per ate qe ti pretendon se eshte feja e jote dhe jo me per librat me hadithe.

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#88 ne: 12-07-2005, 11:27:30
Sipas Only the truth, do te thote se ne kemi vetem 5 apo 10% te Islamit autentik.

Mua si ide me duket e gabuar.

Sa per ate qe thua ti Only, prej nga e ke marre kete informate??Se une per here te pare nga ty e marr vesh.

Selam.

 • Postime: 223
Zeri Im
#89 ne: 13-07-2005, 04:55:22
Ne vendin ku une jetoi shumica thone se jane sunni,por vetem 0,2% falet,shumica pine raki dhe nuk falen perse? Kjo shkruan ne librat e tyre dhe sunnetet e tyre? Dhe kur falen ne xhami ulurisin pasi te lexohet sureja Fatiha !!!

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#90 ne: 13-07-2005, 11:39:20
Per pyetjet tua, mendoj se nuk duhet te cuditesh perse!!! Sic e dime te gjithe, sot muslimanet jane ne nje krize te thelle shpirterore, e kane harruar detyren e vete, jane dhene pas mekateve dhe pas epsheve. Edhe ketu ku jetoj une, te gjithe jane Sunni, por shume pak prej tyre i kryejne detyrat fetare. Por, kjo nuk do te thote se atyre Feja u thote te veprojne keshtu, por kjo do te thote se sot, muslimanet jane bere neglizhente dhe e kane humbur interesimin dhe mesimin fetar.

Por, shyqyr Zotit, qe koheve te fundit kane dale njerez te spikatur te fese, te cilet te gjithe mundin e tyre e japin per udhezimin e muslimaneve, per kthimin e tyre ne traditen Islame, per largimin e tyre nga mekatet qe bejne.

Mendoj, se per te studiuar nje medhheb, pike se pari duhet te fitosh njohuri per ate medhheb, dhe pastaj duhet te shoheh se cka veprojne njerezit, a shkojne ata sipas rregullave te fese, apo i thyejne ato rregulla si cdo mekatar tjeter.

Ju pershendes me Selam.

 • Postime: 296
 • Gjinia: Mashkull
Hasani
#91 ne: 13-07-2005, 15:53:12
selamuaeljkum musliman

Ore Zeri Im mos e ke gje fjalen per fjalen Amin qe thuhet ne fund te namazit , nese  e ke per ata ateher te kisha thenen qe ju te mos ulerisni pa kurfare kuptimi se me kete po tregon se sa e din shtyllen e pare te muslimanit namazin .
Me trego nese e ke per Amin ateher une te pergjigjem se ka argumente ?

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

 • Postime: 223
Zeri Im
#92 ne: 14-07-2005, 13:14:38
selamuaeljkum musliman

Ore Zeri Im mos e ke gje fjalen per fjalen Amin qe thuhet ne fund te namazit , nese e ke per ata ateher te kisha thenen qe ju te mos ulerisni pa kurfare kuptimi se me kete po tregon se sa e din shtyllen e pare te muslimanit namazin .
Me trego nese e ke per Amin ateher une te pergjigjem se ka argumente ?

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam
Po ashtu,mire e keni kuptuar.Fjala eshte per AMIN

 • Postime: 296
 • Gjinia: Mashkull
Hasani
#93 ne: 14-07-2005, 17:27:00
mir e paskna kuptu me sa duket qellimin e shkrimit  tuaj i nderuar

Pejgamberi a . s thote  ."Kur të thotë Imami: "Gajril-Magdubi alejhim ve lad-Dal-lin", ju thuani Amin, Allahu u përgjigjet (lutjeve tuaja)". "Et-Tergibu uet-Terhibu" të Mundhiriut rahimullah 

Ve'il Ibn Hexhr, radijallahu anhu, ka thënë: E kam dëgjuar Profetin, salallahu alejhi ue selem, të thotë:"… jo (në rrugën e) atyre që merituan Zemërimin Tënd mbi vete dhe as në (rrugën e) atyre të cilët humbën - Gajril magdubi alejhim ueled-da~lin," pastaj tha "Amin" duke e zgjatur atë." Transmeton Ebu Davudi dhe Imam Ahmed Ibn Hambel. Ebu Davudi shton se profeti, salallahu alejhi ue selem, e ngrinte zërin e tij.

Ibn Kethiri, rahimehullah, thotë se është e preferueshme (e pëlqyeshme) kompletimi i leximit të sures Fatiha duke thënë Amin!,"  e cila do të thotë:"O All-llah! Përgjigju lutjes sime."(shiqo tefsirin e sures El fatiha nga iben kethiri)


pra nuk eshte ulerim po eshte veper e vepruar nga Pejgamberi a.s

Ke frike vella Allahun xh.h kur nuk ke njohuri rrethe nje qeshtej mos e ule poshte se ndoshta ka argumente per te . Por prap se prap injoranca hyne ne arsyet qe mund te beje robi ndaj veprave te keqija .

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

 • Postime: 223
Zeri Im
#94 ne: 15-07-2005, 05:49:49
mir e paskna kuptu me sa duket qellimin e shkrimit tuaj i nderuar
Pejgamberi a . s thote  ."Kur të thotë Imami: "Gajril-Magdubi alejhim ve lad-Dal-lin", ju thuani Amin, Allahu u përgjigjet (lutjeve tuaja)". "Et-Tergibu uet-Terhibu" të Mundhiriut rahimullah 

Ve'il Ibn Hexhr, radijallahu anhu, ka thënë: E kam dëgjuar Profetin, salallahu alejhi ue selem, të thotë:"… jo (në rrugën e) atyre që merituan Zemërimin Tënd mbi vete dhe as në (rrugën e) atyre të cilët humbën - Gajril magdubi alejhim ueled-da~lin," pastaj tha "Amin" duke e zgjatur atë." Transmeton Ebu Davudi dhe Imam Ahmed Ibn Hambel. Ebu Davudi shton se profeti, salallahu alejhi ue selem, e ngrinte zërin e tij.Abu Davudi nga e ka nxere kete (ngrinte zerin e tij)nga xhepi i majt apo i djathte?Ibn Kethiri, rahimehullah, thotë se është e preferueshme (e pëlqyeshme)!!!!!!!!! kompletimi i leximit të sures Fatiha duke thënë Amin!,"  e cila do të thotë:"O All-llah! Përgjigju lutjes sime."(shiqo tefsirin e sures El fatiha nga iben kethiri)


pra nuk eshte ulerim po eshte veper e vepruar nga Pejgamberi a.s -

Jo,eshte ulurim,sepse Kurani thote >lutja e tyre e fundit eshte "Qofsh i lavderuar o Zot!" e pershendetja e tyre ne te: "Selam" paqe,e lutja e tyre e eshte "Falenderojme Perendine, Zotin e gjithesise"!
Sureja-10:10
 KJO ESHTE SHUME ME E FORTE SE ATO HADITHE(TE DYSHIMTA) QE TI CEK.Ke frike vella Allahun xh.h kur nuk ke njohuri rrethe nje qeshtej mos e ule poshte se ndoshta ka argumente per te . Por prap se prap injoranca hyne ne arsyet qe mund te beje robi ndaj veprave te keqija .

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

PRANDAJ KE FRIKE ALLAHUN KUR NUK KE NJOHURI MBI LIBRIN E TIJ DHE MOS E PERDHOSE ATE,SEPSE AJO ESHTE DRITE QE TE UDHEZON.DHE MOS DEGJO CDO TE MARRE SE BEHET SHKAK PER HUMBJEN TENDE. NGA VELLAU YT NE ISLAM
[/color]

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#95 ne: 15-07-2005, 10:42:36
Nuk dua te hap replika, Zeri, por, te ajo sureja qe solle: e pershendetja e tyre ne te "Selam", a nuk ka te beje ajo qe bejme te gjithe ne pas namazit kur themi "Es Selamu Alejkum Ve Rahmetullah,duke kthyer koken djathtas pastaj majtas???

Shpresoj se te ma sqaroje dikush.

Es Selamu Aleykum Ve Rahmetullah Ve Berekatuhu.

Allahu u ndihmofte dhe u udhezofte te gjitheve ju, dhe te gjithe muslimanet ane e mbane Botes.

 • Postime: 296
 • Gjinia: Mashkull
Hasani
#96 ne: 15-07-2005, 11:33:19
selamualejkum musliman

Zeri Im ate qe e ka thene Abu Davudi e ka marre nga nje rrivajet e njejt i hadithit por vetem me nje zingjir tjeter dhe ate shtes . Shiqo vella senedin e tij dhe e gjene .Skke qa me i hudhe poshte  fjalet e Pejgamberit a.s se muslimanit vetem hadithi i larte i mjafton per ta vepruar nje veper .
Pasi pejgamberi a.s ka thene : ....Kapuni per synetin time me dhemballe ...!!!

Ashtu vella mos me thuaj se je me injorant ne kete qeshtje per te fyer kete qeshtje .Se nese e fyen fjalen e Muhammedit a.s ateher e ke fy edhe ate te Allahut suphanehu ve te Ala .
Allahu xh.h na ka treg qarte se Pejgamberi a.s nuk fole nga mendja e vete ne qeshtejt fetare vella . Pastaj eshte i derguar dhe i kujt i Allahut .Alllahu ne urdheron te besojme dhe pasojmi rrugen e Tij vella.

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

 • Postime: 223
Zeri Im
#97 ne: 15-07-2005, 13:23:49
selamualejkum musliman

Zeri Im ate qe e ka thene Abu Davudi e ka marre nga nje rrivajet e njejt i hadithit por vetem me nje zingjir tjeter dhe ate shtes . Shiqo vella senedin e tij dhe e gjene .Skke qa me i hudhe poshte fjalet e Pejgamberit a.s se muslimanit vetem hadithi i larte i mjafton per ta vepruar nje veper .
Pasi pejgamberi a.s ka thene : ....Kapuni per synetin time me dhemballe ...!!!

Ashtu vella mos me thuaj se je me injorant ne kete qeshtje per te fyer kete qeshtje .Se nese e fyen fjalen e Muhammedit a.s ateher e ke fy edhe ate te Allahut suphanehu ve te Ala .
Allahu xh.h na ka treg qarte se Pejgamberi a.s nuk fole nga mendja e vete ne qeshtejt fetare vella . Pastaj eshte i derguar dhe i kujt i Allahut .Alllahu ne urdheron te besojme dhe pasojmi rrugen e Tij vella.

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne IslamShtes!!! Pa zinxhir apo me zinxhire ?

E prishe muhabetin Hasan.Nuk besoj ne shtese,bile nese nuk ka zinxhire te fort,hiq si besoje.

 • Postime: 296
 • Gjinia: Mashkull
Hasani
#98 ne: 15-07-2005, 15:27:08
te tregova vella se me nje zingjir tjeter shiqoje dhe lexoje mire tekstin para shteses e ke fjalen zinxhir tjeter .Ne ne fene Islame kemi shume hadithe qe jane perafersisht te njejt mirpo qe kane zinxhire transmetimit tjeter .
Ndash beso ndash mos beso vellai ajo eshte nje qeshtje e jotja .Por senedi i Ebu davudit eshte shume i forte . Lexo ne lidhje me te vellai edhe te tregova se ke atu dy hadithe jane sahi ndersa nese nuk e beson hadithin e senedit te ebu davudit me zingjir tjeter mos e merre ate fjale(shtes) .


selamualejkum musliman

 • Postime: 296
 • Gjinia: Mashkull
Hasani
#99 ne: 16-07-2005, 16:17:13
selamualejkum musliman

Zeri shkruan
Jo,eshte ulurim,sepse Kurani thote >lutja e tyre e fundit eshte "Qofsh i lavderuar o Zot!" e pershendetja e tyre ne te: "Selam" paqe,e lutja e tyre e eshte "Falenderojme Perendine, Zotin e gjithesise"!
Sureja-10:10 KJO ESHTE SHUME ME E FORTE SE ATO HADITHE(TE DYSHIMTA) QE TI CEK.

Ore vellai qfare je duke folur ore atu ALlahu e ceke se qfare do thone xhenetlinjet kur te hyne ne xhenet ne suren Junus .Pershendetja e xhenetlinjeve eshte Selami ndersa Lutja e tyre eshte Falenderimi ndaj Allahut Ky tefsire ketu nuk behet .Nese nuk ke lexuar vella nga tefsiri i ndoj dijetari ateher merre shume thjeshte suren Junus qe nga fillimi dhe lexoje dhe shiqo se per kane shkruahet atu .pra mos bene hajrage me neve se nuk kemi hyre dje ne islam vellait me na bere kesi lloje tefsiri .

Te sjella edhe pake hadithe ne lidhjee me kete qeshtej vella , ndersa hadithet e melarta vella nuk jane aspak te dyshimta dhe jane te cilesuar nga dijetaret e hadithit me garadat hasen dhe sahih.Une duke e para sjelljen tende ndaj asaj qe ke thene per hadithet e buhariut rahimullah tek tema Sektet dhe grupet (apo si eshte) e justifikoj qendrimin tend me injornac e asgje tjeter .
Allahu te ruajt vellai dhe te begatofte me ditur te begatshme


 Muhammedi saws ka thene "Kur të thotë dikush AMIN po ashtu edhe meleket në qiell thonë AMIN, e këto të thëna përputhën njëra me tjetrën i falën mëkatet që i ka bërë më parë". (Buhariu, Muslimi Nesaiu dhe Daremiu)

 Në një hadith tjetër qendron " Thuani AMIN ju donë All-llahu". (Muslimi dhe Ebu Awwane) "

çifutet nuk ua kanë zili në asnjë send siq ua kanë zilinë në selamin (përshendetjen islame) dhe në thënien AMIN pas imamit .(Buhariu ne Edebul-Mufred" Ibn Maxheja, Ibn Huzejmeja, Ahmedi dhe Siraxhi me dy senede sahiha.)

selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam
ps/vella Stripped siq e thashe me siper ajo qka e ka ceke vella Zeri  eshte per banoret e xhenetit e nuk eshte per selam pas namazit , mirpo hadithet ke qe jane te posaqem per selamin pas namazit .Nese nuk ke hasur ne ato hadithe me trego ne >Mp dhe me ndihmene e Allahut te postoj .