×
Hyrja
Profili

Xhindet!

Xhindet!

· 53 · 17327

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#25 ne: 03-03-2005, 16:07:08
rikoshet  je pak sa i pa qarte ne kete shkrimin tend.
disa gjera qe thua nuk kane baze, si psh..... perkufizimi i natyres se ALLAHUT. KJO QE THUA NUK MOND TE NDODHI ASNJE HERE.
kisha nje pyetje per ty. mos je gje sufist ti? ose bektashi?

 • Postime: 28
 • Gjinia: Mashkull
rikochet
#26 ne: 04-03-2005, 06:20:02
Nuk e "di" unë,por e di Allahu.
Ndersa une ta spjegova natyren e disa "njerzvet " labil,për te cilet
Zjari eshte me i Fuqishem sesa "dheu prej Argjiles dhe gjakut te ngjizur".
Dhe per ata qe nuk e kane te kjarte se perse uji eshte kushti kryesor
per te gjitha gjallesat (barte ne vete jeten).
Pra ne thelbin e njeriut ka nderhyr "Uji-Urdheri i Allahut për jeten e Ameshuar"
dhe elementet tjera te cilat jane produkt i Zjarit".
Pra Njerzit jane nje Kombinim i cili i perkryer i 4 elementeve Hyjnore me
te cilat si krijesa Allahu na i mesoi emertimet e sendeve dhe afinitetin e te spjeguarit te asaj qe per dike ajo do te quhej Misterie .
tung.........

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#27 ne: 04-03-2005, 14:08:56
Nuk e "di" unë,por e di Allahu.
Ndersa une ta spjegova natyren e disa "njerzvet " labil,për te cilet
Zjari eshte me i Fuqishem sesa "dheu prej Argjiles dhe gjakut te ngjizur".
Dhe per ata qe nuk e kane te kjarte se perse uji eshte kushti kryesor
per te gjitha gjallesat (barte ne vete jeten).
Pra ne thelbin e njeriut ka nderhyr "Uji-Urdheri i Allahut për jeten e Ameshuar"
dhe elementet tjera te cilat jane produkt i Zjarit".
Pra Njerzit jane nje Kombinim i cili i perkryer i 4 elementeve Hyjnore me
te cilat si krijesa Allahu na i mesoi emertimet e sendeve dhe afinitetin e te spjeguarit te asaj qe per dike ajo do te quhej Misterie .
tung.........


nuk shoh ndonje lidhje me temen ketu

 • Postime: 160
cloud
#28 ne: 04-03-2005, 22:33:53
Nuk e "di" unë,por e di Allahu.
Ndersa une ta spjegova natyren e disa "njerzvet " labil,për te cilet
Zjari eshte me i Fuqishem sesa "dheu prej Argjiles dhe gjakut te ngjizur".
Dhe per ata qe nuk e kane te kjarte se perse uji eshte kushti kryesor
per te gjitha gjallesat (barte ne vete jeten).
Pra ne thelbin e njeriut ka nderhyr "Uji-Urdheri i Allahut për jeten e Ameshuar"
dhe elementet tjera te cilat jane produkt i Zjarit".
Pra Njerzit jane nje Kombinim i cili i perkryer i 4 elementeve Hyjnore me
te cilat si krijesa Allahu na i mesoi emertimet e sendeve dhe afinitetin e te spjeguarit te asaj qe per dike ajo do te quhej Misterie .
tung.........Me falni per injorancen time rreth xhindeve por sinqerisht nuk kam kuptuar asgje nga ajo qe keni dashur te shprehni , ju lutem  mund te shpjegoheni me thjesht , ne fakt kjo puna xhindeve jo shpesh here me ka bere kureshtare  , nuk kam hasur ndonje shkrim me te shtjelluar rreth tyre per te pasur nje ide te qarte  cfare qeniesh jane dhe sa te ndikueshme jane ne jeten e njeriut  , di qe i  tregojne te frikeshme  dhe per cdo njeri  qe beson tek Zoti nuk ka se si mos te percoje nje ndjenje frike  .
Nje pyetje
A duhet te kemi frike nga krijesa te tilla qe jane jashte dimensionit tone njerzor ?

me respekt
« Editimi i fundit: 04-03-2005, 22:37:03 nga cl@ud »

 • Postime: 28
 • Gjinia: Mashkull
rikochet
#29 ne: 07-03-2005, 09:52:27
Nuk egziston Krijes e tille e krijuar nga Allahu e cila nuk eshte
e mundur qe te kontrollohet nga Njeriu (Allahu i urdheroi atyre qe ti
nenshtrohen deshires se Njeriut).
"Thjeshte Njeriu eshte qender e Univerzit dhe anasjelltas"
Sulltan "IKRA"
Elif_Lam_Mim
EL_LA_MI

 • Postime: 28
 • Gjinia: Mashkull
rikochet
#30 ne: 07-03-2005, 09:55:53
ALLAHU-Melaqet-Njeriu-Shejtani-Xhindet-Exhinet
Per te zotet e mendjes gjithkund egzistojne shenjat e Allahut
dhe lidhja e tyre ndervete.

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#31 ne: 07-03-2005, 12:26:07
rikochet po i ben kuranit nje komentim sufisti.

xhindet ne nuk mund ti kontrollojme , por mund te mbrohemi prej tyre. i vetmi qe mund ti kontrollonte ishte profeti sulejman a.s (salomoni) ai i beri nje duha (lutje) ALLAHUT ku i kerkoj pushtet , te cilin asnje person nuk e ka pasur dhe as nuk do e kete. ALLAHU ja nenshtroi xhindet atij. dhe xhindet ndiqnin urdherat e tij.
komenti i elif lam mim qe ti ke bere nuk eshte ashtu.
asnje nuk di me siguri kuptimin e tij. shumica e dijetareve mendojne se eshte elif (ALLAH) lam(XHibrili) mim (Muhamedi). zoti e di te verteten.

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#32 ne: 07-03-2005, 12:40:06
Citim


Me falni per injorancen time rreth xhindeve por sinqerisht nuk kam kuptuar asgje nga ajo qe keni dashur te shprehni , ju lutem  mund te shpjegoheni me thjesht , ne fakt kjo puna xhindeve jo shpesh here me ka bere kureshtare  , nuk kam hasur ndonje shkrim me te shtjelluar rreth tyre per te pasur nje ide te qarte  cfare qeniesh jane dhe sa te ndikueshme jane ne jeten e njeriut  , di qe i  tregojne te frikeshme  dhe per cdo njeri  qe beson tek Zoti nuk ka se si mos te percoje nje ndjenje frike  .
Nje pyetje
A duhet te kemi frike nga krijesa te tilla qe jane jashte dimensionit tone njerzor ?

me respekt
Citim

nuk je e vetmja qe nuk ke dije per kete pune, ashtu si ti dhe une deri pak para ca kohesh nuk kisha dije per kete teme, po disa gjera qe ndodhen ne jeten time me detyruan te mesoj me shume per xhindet. xhindet jane krijesa qe zoti i ka krijuar nga flaka me e ndritshme e zjarrit. xhindet ndahen ne xhind besimtar(myslyman) dhe xhind pa besimtar(keta quhen shejtan nga ku rrjedhe dhe fjala SATAN). eshte e ditur qe xhindet kane aftesi te marrin forma te ndryshme, si psh: te qenit, sendeve, njerezve, etj. ne te shumten e rasteve ata u paraqiten njerezve ne ender. kur u vine ne ender marrin formen e familiareve te vdekur, si psh: prindit, gjyshesh apo gjyshit, ose marrin formen e donje plaku me  mjeker te bardhe. ata shfrytezojne injorancen e njerezve per ti bere ata tu binden urdhrave te tyre. xhindet jo besimtar(shejtanet) mund ti gjejme me shumic ne vede te pista si psh, plera, ku ka ujra te ndenjura, dhe ne varreza. ne shumicen e rasteve kur njeriu eshte ne efektin e magjise , ne te vertete ka rene nen dikimin e xhindit.  po e le me kaq per sot, do mundohem te gjej nje link dhe ta jap keshtu mund te dishe me shume.

 • Postime: 350
Glaserian
#33 ne: 07-03-2005, 12:58:16
xhindet, dreqet, dhe shejtanet jane te njejtat krijesa po me emra te ndryshem.

sipas besimit islam cdo njeri ka dy engjej dhe nje shejtan nga prapa.
njeri engjell rri ne krah te djatht dhe shenon veprat e mira, kurse tjetri ne te majte dhe shenon veprat e keqia.
shejtani eshte ai qe e shtyn njeriun te bej gjera te kqia, pra ja zbukuron te keqen dhe ate qe eshte e bukur ja ben te keqe.


Krahu apo dora e majte; ne liturgjine e krishtire nuk nenvizohet por e lene te nenkuptueshme faktin, qe te gjithe ata qe perdorin doren e majte ne shkrim ne pune apo kudo tjeter jane te lidhur me djallin. kete dogme e lidhin me faktin qe Eva e mori mollen me doren e majte.

Ne se do ishte e vertet une tani po punoj ne tavoline me nje dajll???????? 

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#34 ne: 07-03-2005, 22:45:52
mrekullia me e madhe qe ka bere djalli(si e quajne disa )eshte qe i beri te besojne se ai nuk egziston.

 • Postime: 28
 • Gjinia: Mashkull
rikochet
#35 ne: 08-03-2005, 09:41:17
Sulltan pasi per ty egzistojne ,mesoje sa me shpejt duvan e hz.Sylejmanit.
Dhe ajo qe ti e Ktegorizon si "Sufizem"- per te zotet e mendjes eshte Dijeni
e thellë.
  Por per ty eshte thellësir e madhe ,dhe me mire qendro aty ne cektesirat
  e tua.
  IKRAAAAAAAAAAAAAAAA AAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAAAAAAAAAAAAAa
  IKRAAAAAAAAAAAAAAAA AAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAAAAAAAAAAAAAAAAAA a

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#36 ne: 08-03-2005, 10:04:59
edhe mendimet i paske si rikosheta. duhaja e sulejmanit nuk i pranohet askujt me. se ne duhanee tij ju kerkua ALLAHUT pushtet te cilin askush nuk do e kete me.
 merr e lexo kuranin dhe do mesosh shume gjera te reje. mos u mjafto me tregimet e  dervisheve.

 • Postime: 533
pellumb
#37 ne: 18-03-2005, 03:06:30
XHINDET JANE KUDO DHE RUAJUNI JU THEM SE PO JU KAPEN PERPARA VAJ HALLI PER JU PRANDAJ DUHET TE DIME SI TE RUHEMI NGA ATA SEPSE JANE KUDO RRETH NESH

 • Postime: 28
 • Gjinia: Mashkull
rikochet
#38 ne: 18-03-2005, 07:53:06
edhe mendimet i paske si rikosheta. duhaja e sulejmanit nuk i pranohet askujt me. se ne duhanee tij ju kerkua ALLAHUT pushtet te cilin askush nuk do e kete me.
 merr e lexo kuranin dhe do mesosh shume gjera te reje. mos u mjafto me tregimet e  dervisheve.
IKRA>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
"(I kemi derguar ata ) me argumente te qarta dhe libra. Dhe Na, ty ta kemi derguar Kur'anin qe t'u shpjegosh njerezve dispozitat e shpalljes, dhe qe te mendojne ata(Vlen edhe per ty o Sulltan) e jo vetem per Sufistet e te uryerit  tuaj "Dervishet").  " (16:44). Ose, ne versin tjeter:
"Perendia eshte Ai, qe ju ka derguar te paarsimuarve nje Profet nga mesi i tyre (Pra eshte njeri i thjeshte sikurse ju dhe buron nga ju),  qe ua ka lexuar (dhe spjeguar)  atyre verset e Kur'anit dhe i ka pastruar (Ajetet gjysem te kjarta dhe nga ato te pa kjarta),ua ka mesuar Librin (Kur'anin) dhe urtine (dijenine e thelle,se si pastrohen,dekodohen), meqe, ata me pare (jane munduar ti  spjegojne ato), ne te vertete, kane qene ne humbje te plote(nuk kane pasur njohuri se si vjen deri te analizat e thella dhe kuptim plote)." (62:2)
tung............... .........

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#39 ne: 18-03-2005, 13:58:12
o rikichet po po flet kodra pas bregut?
a e lexon temen ti apo jo? tema eshte mbi xhindet. nese di mni to ajde shkruaj nese nuk di mos shkruaj ne kete teme.

 • Postime: 1
reis
#40 ne: 25-03-2005, 07:58:19
une mendoj se xhindet jane  te rrezikshem
une shpesh here kam degjuar se ka njerez qe punojne me ta dhe i perdorin per interesa te caktuara.
gjoja per ti sheruar njerezit por une nuk u besoj ketyre.

 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#41 ne: 25-03-2005, 18:37:35
une mendoj se xhindet jane  te rrezikshem
une shpesh here kam degjuar se ka njerez qe punojne me ta dhe i perdorin per interesa te caktuara.
gjoja per ti sheruar njerezit por une nuk u besoj ketyre.

ashtu eshte. ka shume raste si psh GAZMEND MALE, SAMI MATOSHI, ELEONORA e shume plera te thera qe nuk u mbaj mend emrin.

 • Postime: 28
 • Gjinia: Mashkull
rikochet
#42 ne: 30-03-2005, 05:06:17
Por mos te harrojme se baza kryesore eshte Besimi yt ne Alahun xh.sh.,dhe ne mos friken e askujt tjeter veç Atij .
Ne nje Hadith thuhet se " Nese njeriu ka frike dicka tjeter veç Allahut , atehere Allahu e ben ate person qe te kete frike nga cdo gje , e nese ai person ska frike kend tjeter vec Allahut , atehere Allahu ben qe cdo gje qe e rrethon ate person , te kete frike prej tij.
 

 • Postime: 296
 • Gjinia: Mashkull
Hasani
#43 ne: 30-03-2005, 19:29:45
selamualejkum

pa dyshim se ai qe beson Allahun dhe Diten e Gykimit patjeter duhet te besoj ne krijesat e tij dhe ne te gjith ate  qe Allahu e ka krijuar .
krijesa te tilla jan edhe exhinet  , krijesa si ne , te padukshem , qe jetojne se ne grupe si njerezit , kane familje , kane vendabanimet e tyre , ndahen si ne njerezit ne dy grupe :
Ata qe besojn Allahun  e te tillet jan musliman , dhe
ata  qe nuk besojn Allahun e te tillet jan shejtanet .

Pa dyshim se Frikerespekti i takon vehtem Allahut , Krijuesit te gjithesis dhe qa ka brensa ne te , mirpo ajo se ne nuk duhet te ju frigohemi atyre eshte se me rendesi eshte se si mundemi te mbrohemi nga ta . Pse e theme kete , e them nga fakti se ka njerez qe thojne besoj vetem Allahun e per exhinet nuk besoj .Kjo eshte nje gabim i madhe edhe ketyre njerezve te till nje sprov e till shum lehte munde tju ndodhe . Pa dyshim se vdekja nuk vjen ndryshe perveq ashtu si ka than Allahu mirpo sprovat per devijimin nga rruga per ne xhennet munde te jete shum e lehte , e njera nga keto sprova eshte edhe sprova e exhinit .

Elusim Allahun qe te na kursej nga te tilla sprova , qe munde te jene fatale per tu larguar ne nga dini Islam .

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam

 • Postime: 28
 • Gjinia: Mashkull
rikochet
#44 ne: 20-04-2005, 14:52:15
" Nese njeriu ka frike dicka tjeter veç Allahut , atehere Allahu e ben ate person qe te kete frike nga cdo gje , e nese ai person ska frike kend tjeter vec Allahut , atehere Allahu ben qe cdo gje qe e rrethon ate person , te kete frike prej tij.

Derisa nuk e beson Allahun ashtu si duhet,do te humbasesh kohe pas exhineve etj.

 • Postime: 138
 • Gjinia: Mashkull
rafo
#45 ne: 30-06-2005, 11:48:58
per mendimin tim keto jane idiotsira. nuk besoj fare se ekzistojne xhindet apo shpirtrat dhe qe vertiten kot neper bote. une besoj vetem te Zoti.

Pershendetje ,me behet qejfi se pari qe  beson ne nje zot.Mirpo edhe xhinet jan pjes e kesja bote,kete e verteton Allahu ku thot:Njerzit dhe Xhinet,nuk i krijova per dic tjeter,pervec se te me adhurojn mua"pra kjo e verteton edhe egzistncen e xhineve ,ka edhe ajete dhe hadithe tjera qe e vertetojn kete gje
Flm per mirekuptimin Dirrtygirl.
pershendetje nga struga

 • Postime: 138
 • Gjinia: Mashkull
rafo
#46 ne: 30-06-2005, 17:49:59
IKRA>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
"(I kemi derguar ata ) me argumente te qarta dhe libra. Dhe Na, ty ta kemi derguar Kur'anin qe t'u shpjegosh njerezve dispozitat e shpalljes, dhe qe te mendojne ata(Vlen edhe per ty o Sulltan) e jo vetem per Sufistet e te uryerit  tuaj "Dervishet").  " (16:44). Ose, ne versin tjeter:
"Perendia eshte Ai, qe ju ka derguar te paarsimuarve nje Profet nga mesi i tyre (Pra eshte njeri i thjeshte sikurse ju dhe buron nga ju),  qe ua ka lexuar (dhe spjeguar)  atyre verset e Kur'anit dhe i ka pastruar (Ajetet gjysem te kjarta dhe nga ato te pa kjarta),ua ka mesuar Librin (Kur'anin) dhe urtine (dijenine e thelle,se si pastrohen,dekodohen), meqe, ata me pare (jane munduar ti  spjegojne ato), ne te vertete, kane qene ne humbje te plote(nuk kane pasur njohuri se si vjen deri te analizat e thella dhe kuptim plote)." (62:2)
tung............... .........

O DJALI MIR A E DIN TI SE JE NE HUMBJE TE PLOT A?JA PRA TA DISH.tA DISH SE E PERKRAH SEKTEN EDHE ME TE FELLIQUR SE TE KRISHTERET.
ME VJEN SHUM KEQ,ATEHER KUR STE VJEN NE NDIHME ASKUSH,PRA MER MEND QE TANI SA ESHTE HERET SE KE ME U DJEG NE XHEHENEMIN ME TE DJEGSHEM.VALLAHI

 • Postime: 206
Bashaj
#47 ne: 16-07-2005, 06:59:31
xhinet ekzistojne dhe jane te lidhur me jeten tone dhe shoqerohen me ne po te doni ju jap shume argumente rreth jetes xhinore

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#48 ne: 19-07-2005, 11:41:47
Nuk na duhen argumente per ekzistimin e xhindeve, sepse te gjithe e dime se ato jane mes nesh. Dhe nese dikush nuk e pranon kete fakt, ateher ka shkel ligjin e Zotit.

 • Postime: 83
lidabica
#49 ne: 08-06-2010, 15:12:03
Nuk na duhen argumente per ekzistimin e xhindeve, sepse te gjithe e dime se ato jane mes nesh. Dhe nese dikush nuk e pranon kete fakt, ateher ka shkel ligjin e Zotit.
keshtu eshte
 

Xhindet

Nisur nga BerniRubrika Diapazon

Postimi i fundit 02-08-2010, 15:07:05
nga Berni