Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: ciarli
« ne: 29-12-2013, 18:21:42 »

xhindet jane ''pleshtat'' e zotit, nje soft, shpirt qe perdor keto embrione per te krijuar bote, fantazi te tjera,, kurse shpirtrat qe nderhyjne nderkohe dhe vetequhen xhinde jane nje krijim-hemoragji e shpejte e zotit dhe duan te perfitojne prej tij, ashtu si varfanjuku prej zoterise borgjez te pasur dhe ka edhe neper boten tone plot, pa qellime, moral, apo edhe pa ligesi
Postuar nga: CentauR.
« ne: 13-06-2010, 19:41:52 »E gjeta një po e mendoja ndryshe  ^o)

Postuar nga: myvela dervishaj
« ne: 08-06-2010, 23:23:09 »

Sa me shume te permendim ZOTIN E GJITHESISE,sa me shume te kerkojme ndihme prej ZOTIT, aq me larg do jemi prej xhindeve te mallkuar.
Postuar nga: lidabica
« ne: 08-06-2010, 15:12:03 »

Nuk na duhen argumente per ekzistimin e xhindeve, sepse te gjithe e dime se ato jane mes nesh. Dhe nese dikush nuk e pranon kete fakt, ateher ka shkel ligjin e Zotit.
keshtu eshte
Postuar nga: Bekimi
« ne: 19-07-2005, 11:41:47 »

Nuk na duhen argumente per ekzistimin e xhindeve, sepse te gjithe e dime se ato jane mes nesh. Dhe nese dikush nuk e pranon kete fakt, ateher ka shkel ligjin e Zotit.
Postuar nga: Bashaj
« ne: 16-07-2005, 06:59:31 »

xhinet ekzistojne dhe jane te lidhur me jeten tone dhe shoqerohen me ne po te doni ju jap shume argumente rreth jetes xhinore
Postuar nga: rafo
« ne: 30-06-2005, 17:49:59 »

IKRA>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
"(I kemi derguar ata ) me argumente te qarta dhe libra. Dhe Na, ty ta kemi derguar Kur'anin qe t'u shpjegosh njerezve dispozitat e shpalljes, dhe qe te mendojne ata(Vlen edhe per ty o Sulltan) e jo vetem per Sufistet e te uryerit tuaj "Dervishet"). " (16:44). Ose, ne versin tjeter:
"Perendia eshte Ai, qe ju ka derguar te paarsimuarve nje Profet nga mesi i tyre (Pra eshte njeri i thjeshte sikurse ju dhe buron nga ju), qe ua ka lexuar (dhe spjeguar)  atyre verset e Kur'anit dhe i ka pastruar (Ajetet gjysem te kjarta dhe nga ato te pa kjarta),ua ka mesuar Librin (Kur'anin) dhe urtine (dijenine e thelle,se si pastrohen,dekodohen), meqe, ata me pare (jane munduar ti spjegojne ato), ne te vertete, kane qene ne humbje te plote(nuk kane pasur njohuri se si vjen deri te analizat e thella dhe kuptim plote)." (62:2)
tung............... .........

O DJALI MIR A E DIN TI SE JE NE HUMBJE TE PLOT A?JA PRA TA DISH.tA DISH SE E PERKRAH SEKTEN EDHE ME TE FELLIQUR SE TE KRISHTERET.
ME VJEN SHUM KEQ,ATEHER KUR STE VJEN NE NDIHME ASKUSH,PRA MER MEND QE TANI SA ESHTE HERET SE KE ME U DJEG NE XHEHENEMIN ME TE DJEGSHEM.VALLAHI
Postuar nga: rafo
« ne: 30-06-2005, 11:48:58 »

per mendimin tim keto jane idiotsira. nuk besoj fare se ekzistojne xhindet apo shpirtrat dhe qe vertiten kot neper bote. une besoj vetem te Zoti.

Pershendetje ,me behet qejfi se pari qe  beson ne nje zot.Mirpo edhe xhinet jan pjes e kesja bote,kete e verteton Allahu ku thot:Njerzit dhe Xhinet,nuk i krijova per dic tjeter,pervec se te me adhurojn mua"pra kjo e verteton edhe egzistncen e xhineve ,ka edhe ajete dhe hadithe tjera qe e vertetojn kete gje
Flm per mirekuptimin Dirrtygirl.
pershendetje nga struga
Postuar nga: rikochet
« ne: 20-04-2005, 14:52:15 »

" Nese njeriu ka frike dicka tjeter veç Allahut , atehere Allahu e ben ate person qe te kete frike nga cdo gje , e nese ai person ska frike kend tjeter vec Allahut , atehere Allahu ben qe cdo gje qe e rrethon ate person , te kete frike prej tij.

Derisa nuk e beson Allahun ashtu si duhet,do te humbasesh kohe pas exhineve etj.
Postuar nga: Hasani
« ne: 30-03-2005, 19:29:45 »

selamualejkum

pa dyshim se ai qe beson Allahun dhe Diten e Gykimit patjeter duhet te besoj ne krijesat e tij dhe ne te gjith ate  qe Allahu e ka krijuar .
krijesa te tilla jan edhe exhinet  , krijesa si ne , te padukshem , qe jetojne se ne grupe si njerezit , kane familje , kane vendabanimet e tyre , ndahen si ne njerezit ne dy grupe :
Ata qe besojn Allahun  e te tillet jan musliman , dhe
ata  qe nuk besojn Allahun e te tillet jan shejtanet .

Pa dyshim se Frikerespekti i takon vehtem Allahut , Krijuesit te gjithesis dhe qa ka brensa ne te , mirpo ajo se ne nuk duhet te ju frigohemi atyre eshte se me rendesi eshte se si mundemi te mbrohemi nga ta . Pse e theme kete , e them nga fakti se ka njerez qe thojne besoj vetem Allahun e per exhinet nuk besoj .Kjo eshte nje gabim i madhe edhe ketyre njerezve te till nje sprov e till shum lehte munde tju ndodhe . Pa dyshim se vdekja nuk vjen ndryshe perveq ashtu si ka than Allahu mirpo sprovat per devijimin nga rruga per ne xhennet munde te jete shum e lehte , e njera nga keto sprova eshte edhe sprova e exhinit .

Elusim Allahun qe te na kursej nga te tilla sprova , qe munde te jene fatale per tu larguar ne nga dini Islam .

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam