Zoti, ta duash apo ta kesh frike? - Teologjia

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Zoti, ta duash apo ta kesh frike?

Zoti, ta duash apo ta kesh frike?

· 25 · 5621

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

ne: 12-02-2009, 21:10:21
Pas nje bashkbisedimi me Kontin me shkoj mendja ta hapi kete teme. Shpresoj se do te gjeni pak kohe te reflektoni ketu mendimet tuaja, qofshin ata me argumenta nga feja juaj, apo edhe thjeshte ndjesite qe i keni si individ ndaj Krijuesit tuaj.

I sjelli ca pjese nga shkrimi i Kontit te cilet me kane shtyre ta hapi kete teme. Edhe pse ne pjesen e cituar nga Konti permenden vetem Islami dhe feja Krishtere, tema eshte e hapur per gjith ata qe besojne ne Zot.


Ndryshimi kryesor, me sa kam kuptuar une eshte se ne islam, duhet te jesh ne nje perpjekje te vazhdueshme per te fituar pelqimin e Zotit, per t'ju shmangur zemerimit te Tij dhe si rrjedhoje per te fituar parajsen. Ndersa ne besimin e Krishter (sipas asaj qe besoj une, jo sipas Krishterimit modern), ne momentin qe njeriu beson ne Krisht, eshte bere i pelqyer para Zotit, eshte larguar prej tij zemerimi i Zotit dhe si rrjedhoje do shijoje perjetesine ne pranine e Zotit.

Si perfundim, ajo qe kam vene re une eshte se boshti kryesor ne fene Islamike eshte frika ndaj Zotit, ndersa ne besimin e Krishter (ne ate qe te pakten une besoj) boshti kryesor eshte Dashuria. Ne Islam, pa frike nuk mund ta kenaqesh Zotin, ne Krishterim, pa dashuri nuk mund ta kenaqesh Zotin.Meqe skam kohe te shkruaj gjate ne kete teme, dua vetem te them se deri diku ke te drejte Kont. Ne muslimanet nuk e fitojme parajsen vetem me dashuri, po ne duhet te perpiqemi ta arrijme kenaqesine e Allahut s.v.t me besim, nenshtrim, duke u larguar nga veprat e keqija dhe duke bere vepra te mira ne kete bote.
Jeta e kesaj bote eshte dicka kalimtare dhe ne mundohemi me sakrificat tona te ja sigurojme nje vend me te mire ne boten tjeter.
Nenshtrimin nuk e bej vetem nga frika (flas per vehten) po natyrisht edhe nga dashuria.
Une personalisht mendoj se pa dashuri ska besim.

Ne munges te kohes nuk mundem te shkruaj me gjate, por mendoj se tema mund te jete terheqese dhe interesante per gjith, qofshin besimtar te devotshem, apo thjeshte ata qe besojne ne Zot e s'jane praktikues te asnje fe.

 
Zoti, si ta arrish kenaqesine e Tij, me frike apo dashuri?

Ju deshiroj diskutim te kendshem dhe te qete. :)

 • Postime: 210
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 19-02-2009, 02:27:50
Duke pasur njohuri minimale ne lidhje me fene islamike njeriu ka frike allahun por me zgjerimin e njohurive-diturive islame njeriu fillon e dashuron allahun.
Keshtu jam un nuk e di per tjeret respekte.

 • Postime: 346
 • Karma: +7/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 24-02-2009, 13:22:27
Në  krye të  herës, ateizmi  e  sheh  besimin  në  Zotin  si  prodhim  i  mendjeve  që dëshironin  t’a  ruanin  shoqërinë  nga  mëkatet   shpirtrore respektivisht  nga  ndotja  shpirtërore. Sikurse  shoqëria  prodhoi   mekanizma  si  ushtria  dhe  policia  për  t’a  mbrojtur  veten  nga  sulmet tokësore. Por në  esencë e  vërteta  nuk  është  kjo. Nëse  i  referohemi  burimeve   kryesore  të  feve  qjellore, atëher  rezultatet  nuk  do  të  ishin  të  ngjashme. Fetë, nuk e  pranojnë  që  besimi  në  Zot  ka    vetëm një  funksion  praktik, (d.m.th  se  ai  që  beson  në  Zot   nuk  bën  mëkate)  por  parasëgjithash  si  nevojë  shpirtërore, si  ushqim  të  domosdoshëm  të  shpirtit. Kujtoj  në  këtë  rast  po  e  zëmë , njerz  të  cilët  i  përkushtohen  tërsisht  adhurimit  të  Zotit  duke  u  shkëputur  totalisht  nga  jeta  dhe  gjërat  që  i rrethojnë si  murgjit (në  krishterizëm).*
 Tri , thot  një  teolog   ballkanas *, janë  konceptet  e  njohjes  mbi  botën ; teologjik, ateist  dhe  islamik. Duke   ju  referuar  kësaj  sintagme  tekstuale, preferoj  të  nxjerr  një  konkluzjon  në  lidhje  me  besimin  në  Zotin  sipas  konceptit  islamik. Sipas   besimit  islam, besimi  në  Zot, është  nevojë  shpirtërore  e  njeriut, në  rend  të  parë  dhe   zbatimi  i  rregullave  të  fesë   ka  kuptim  praktik. Nevoja  shpirtërore   dhe  ajo  trupore  provojnë  të  gërshetohen  tek  muslimanët, për  dallim  me  fetë  e  tjera. Pra  nuk  konsiderohet  mëkat   nëse  muslimani  adhuron  Zotin  dhe  njëkohësisht  nuk  e  anashkalon  detyrën  e  tij  të  përditshme, punën  e  zakonshme. Adhurimi  i  Zotit  në  vetvete  tek  muslimanët  ngërdhen  dy  filozofi. Filozofinë  e  frikës  dhe  dashurisë  ndaj  Zotit. Në esencë këtë  concept  të  besimit  në  Zotin  e  gjejmë  tek  secila  fe  qjellore, madje  edhe  tek  fetë  e  tjera. Zoti  sipas  besimit  islam, është  i  mirë  dhe  i  mëshirshëm  me  besimtarët  e  devotshëm  dhe  i  drejtë  në  gjykimin  e  Tij  me  ata  të  cilët  devijojnë  me  vetëdije  rrugën  që  ai  ua  predikoi  përmes  profetëve. Një  musliman, gjatë  adhurimit  të  Zotit  në  ritet  fetare  duhet  të  ndjejë  respekt, knaqësi  dhe  frikë  njëkohsisht. Respekt  sepse  i  drejtohet  Krijuesit  të  tij, Apsolutit, Atij  që  do  t’i  dal  përpara  ditën e  gjykimit  dhe  kur  t’i  përkushtohet  një pune  të  zakonshme, (p.sh: Tregëtisë), duhet  të  ndjejë  frikë  se  mos  po  e  dëmton  blerësin  e tij, dhe  në  këtë  mënyrë  shpërdoron pasurinë  që  Zoti  i  tij  ka  dashur  t’ia  falë. Pra, kur  një  njeri  i  zakonshëm, një  musliman  tregtar, kryen  punën  e  tij, tregton  me  një  fjalë, dhe  detyrimisht  tregtinë  e  tij  e  mbështetë  dhe  ezhvillon  në  pajtim  me  parimet  e  fesë  ai  ka  kryer  një  adhurim  ndaj  Zotit, sepse nuk  ka  bërë  mëkate, nuk  e ka  keqpërdorur  pasurinë  e  tij, i  ka  ndihmuar  familjes dhe  shoqërisë  në  përgjithsi  duke  e  shtuar atë  pasuri  gjithnjë  në  pajtim  me  parimet  e  fesë. Tash  më  thoni  ju  mua, një  njeri  i  tillë, po  prosupozojmë  se  është  njeri  i  devotshëm , nuk  e  keqpërdori  pasurinë  e  tij  nga  frika  e  ndëshkimit  të  Zotit, apo  për   shkak  se  ai  e  don  Zotin  e  tij, respektivisht  e  adhuron  dhe  në  këtë  mënyrë  don  ti  respektoj  rregullat  që  Ai  ia  mësoi? Unë  mendoj  se   të  dyjat  ngërthehen  në  vete, frika  dhe  dashuria. Ky  është  koncepti  islam  mbi  botën  sipas   A. Izetbegoviç.
 Në  krishterizëm, gjejmë  po  të  njejtin  koncept  besimi. Por  për  dallim  nga  muslimanët  tek të  cilët  nuk  ka  një  hierarki  të  besimtarëve, por  të  gjith  janë  te  barabartë  para  Zotit të  tyre(Natyrisht  shpërblehen  ata  të  cilët  bëjnë  vepra  të  mira më  shumë, kjo  është  edhe  tek  krishterët) , këtu   besimtar  i  vërtetë  quhet  ai  i  cili  i  përkushtohet  tërsisht  adhurimit  të  Zotit, respektivisht  kleri  fetar  në  përgjithsi. Pra  ushqimi  shpirtëror  ka  përparsi  ndaj  natyrës trupore  të  njeriut. Këtu  nuk  gjejmë  gërshetim  në  mes  të  këtyre  dy  gjërave. Truporja  dhe  shpirtrorja  nuk  kanë shkrirje  të  baraspeshuar  si  te  muslimanët. Madje  një  pjestar  i  kësaj  hierarkie  ngjyhet  edhe  me  petkun  hyjnor  që  tek  muslimanët  nuk  egziston. Pra  nëse  një  prift  tek  krishterët  ka  diçka  nga  hyjnorja  dhe  i  zhytur  me  këtë  përparsi , ka  të  drejtë  ti  lajë  mëkatet   e pjestarëve  të   tufës  së  tij, te  muslimanët përjashtohet  çdo  lloj  ndërmjetsimi  me  Zotin. Si  përfundim, frika  dha  dashuria  ndaj  Zotit  preferohet  nga  të  dy  fetë.
 

 • Postime: 40
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 09-03-2009, 11:43:58
Mjafton ta duash,kjo tregon qe ke frike nga mos perqafimi i fjaleve te tij!!!

 • Postime: 5
 • Karma: +0/-0

#4 ne: 09-03-2009, 12:37:08
MJAFTON QE GJDO MENGJEZ TA FALEMINDEROSH ZOTIN QE JE GJALLA E MIRR KJO TREGON EDHE FRIKEN EDHE DASHURIN QE KE NDAJ TIJ .TUNG TUNG

 • Postime: 721
 • Karma: +20/-4
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 11-03-2009, 20:25:42
Njeriu duhet te i  perqafoj te mirat qe predikon feja nga dashuria qe ndjen per zotin dhe per ate qe eshte e mire, pa menduar per shperblimin apo denimin.E nese njeriu ne veprimet e tij udhehiqet nga frika, qofte ajo edhe frika nga zoti atehere veprimet e tij jane te maskuara,nuk jane te njemendta, sikur te mos kishte frike ai do te bente dicka tjeter.
Ta leme per nje moment zotin. Nje njeri qe nuk vjedh apo nuk vret sepse i frikohet burgut, a mund te jete njeri i mire?.  Po sikur papritmas te krijoheshin rrethana te jashtezakonshme: lufte, termet, vershime ku disa shkelje ligjore nuk do te binin ne sy e me kete do te krijoheshin parakushtet qe per keto shkelje te mos jepej denimi, cka do te benin keta njerez qe nuk kishin bere keq sepse ishin frikuar. Une as ju mos qofshim afer tyre kur keta te mos kene frike.
E tani te kthehemi tek zoti e te bejme nje analogji. Besoj e kuptoni se cka dua te them.
Ndersa njerezit qe udhehiqen nga dashuria qe kane per zotin, per njeriun, per boten per gjithcka qe eshte e mire, e per veprimet e tyre nuk llogarisin shperblimin qe do te kene, keta po jane besimtare e njerez te njemendte. Zoti i bekofte e i shumofte keta te fundit.
ju pershendes,

 • Postime: 1740
 • Karma: +10/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 16-03-2009, 21:20:08
Zotin duhet ta duam, dhe jo t'ja kem friken, jo atij, por askujt, po pate dashuri, dashuria eshte e mjaftushme per te gjitha. pse te jetohet me frike, kur mund te jetohet me dashuri ?

Ata qe kane dashuri, jetojne nje jete me te lumtur, se at qe kane frike vashdimisht, mendoj une.

Mesazhi i Jezusit ka qene "Shprese, Besim, dhe Dashuri" Ku ai thote qe dashuria eshte me a forta.
Ndersa mesazhi i Muahmedit saw, mund ti kete perfshi theniet e Jezusit, por gjithashtu citohet ne shume thenie per Friken e cdo momenti qe duhet t'ja kem Allahut !!

Si studiues i dy feve , ketu qendron ndryshimi dhe arsyeja se pse te Krishteret mua me duken me te lumtur dhe me te qeshur sesa myslimanet.
Menyra se si eshte predikuar mesazhi, i ka lene disa te Gezuar (Krishteret), e disa te Frikesuar (Myslimanet).

P.sh. fjala "Dashuri" ne Bibel permendet ne me shume se  300 raste, ndersa ne Kuran fjala "Dashuri" gjindet ne 3 ose 4 raste.

Une mendoj se ketu fillon i gjithe ndryshimi i personalitetit te 2 grupeve me te medhaja fetare ne bote, respektivisht.

 • Postime: 346
 • Karma: +7/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 16-03-2009, 23:57:22
  Nuk  eshte  aq  e  thjeshte  te  flitet  per  dy  nocione  te  ketilla  qe  shpesh  i  ngatrrojme. Ne  t'vertete  nuk  jane  aspak  te  ngatrrueshme  por  ne e  ngatrrojme  kontekstin  mbi  te   cilin  vendosim  ti  trajtojme keto nocione. Rendom, nese  e trajtojme  dashurine  si  nocion  nga kendveshtrimi  krishter  dhe  nese  u  referohemi  statistikave  qe  u  eshte  referuar  Kisss  psh, do  t'na duket  se  islami  nuk  flet  pothuajse  aspak  per  dashurine  por  per  friken. Mbase  problemi  eshte  tek interpretimi. Mua  me kujtohet  ne  kete rast  nje  hadith  i  profetit  Muhammed s.a.a.v.s, i  cili  thot  se ai qe  nuk   me  don  mua  me  shume  sesa   veten  e  tij, nuk eshte  nga besimtaret. *(Hadithi  mund  te  gjindet  ne  disa   versione); nese  ne  kete  rast  e kujtojme  formulen  hyrse  ne  islam  qe  eshte  NUK  KA  ZOT  TJETER  PERPOS  ALL-LLAHUT  DHE  SE  PROFETI  MUHAMMED  ESHTE  ROB  DHE  I  DERGUARI  I  TIJ...Kjo  dmth  se  nese  ne  e  duam  profetin, ne  t'vertete  e  kemi  dashur  edhe  Zotin. A  s'urdheroi  Ai  qe  te  duhen  njerzit  e  mire  dhe  besimtaret  e  devotshem? A  s'urdheroi  ai  t'i  duam  prinderit, nenen, atdheun? A s'urdheroi  ai  t'a  duam  njeriun  qe  thrret  ne  vepra  te mira  dhe  ndalon  nga  e  keqja? Po, po  po... Sigurisht  po. Ateher  cfar  kemi  bere  ne  kete  rast  nese  i  respektojme  ligjet  e  Tij? Asgje  tjeter  perpos  qe  e  kemi  shtuar  dashurine  ndaj  Zotit. Ne  e  duam  njeri  tjetrin  per  hir  te  Zotit  dhe  jo  per  interesa  te  tjera. Po  frika? Ku  mbeti? Ne  duket  duhet  te kemi  frike  vetem  nga  vetja, respektivisht  nga  veprat  tona  te  kqija, nga  mosbindja  ndaj  Zotit. Perndryshe Ai  eshte  gjykues  i  drejt  dhe  edhe  ndeshkimi i Tij  me i  lehte  eshte  shume  i  rende  per  ne.
 

 • Postime: 5460
 • Karma: +3/-5
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 04-04-2009, 00:05:08
Citim
Ndryshimi kryesor, me sa kam kuptuar une eshte se ne islam, duhet te jesh ne nje perpjekje te vazhdueshme per te fituar pelqimin e Zotit, per t'ju shmangur zemerimit te Tij dhe si rrjedhoje per te fituar parajsen. Ndersa ne besimin e Krishter (sipas asaj qe besoj une, jo sipas Krishterimit modern), ne momentin qe njeriu beson ne Krisht, eshte bere i pelqyer para Zotit, eshte larguar prej tij zemerimi i Zotit dhe si rrjedhoje do shijoje perjetesine ne pranine e Zotit.

Si perfundim, ajo qe kam vene re une eshte se boshti kryesor ne fene Islamike eshte frika ndaj Zotit, ndersa ne besimin e Krishter (ne ate qe te pakten une besoj) boshti kryesor eshte Dashuria. Ne Islam, pa frike nuk mund ta kenaqesh Zotin, ne Krishterim, pa dashuri nuk mund ta kenaqesh Zotin.

Ajo qe thot ai, serish mbetet se ate e thot ai, dhe jo se ashtu vertete eshte, sepse te jesh te besh pa nderpre te mira, eshte e pamundur t'i besh nga frika per dike, por perkundrazi... te duash dike (ne kete rast - ta duash Allahun xh.sh) dhe te besh te mira qe te gjesh kenaqesine e Tij kjo eshte Islami, dhe jo te besh te mira nga frika. Atehere, logjikisht, cfar e mire mund te jete ajo nese ti nuk e bene me deshire dhe dashuri, por e ben me frike? Islami s'mund te jete frike.
Ndersa sa i perket krishterimit qe ka thene, serish mendoj se e ka ne njefare menyre gabim. Njeher ta duash Krishtin dhe te jete ai i kenaqur, edhe jo s'ka logjike, por spo hyj me thelle ketu se nuk i njoh mir sendet.

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 04-04-2009, 09:12:27
Zotin duhet ta duam, dhe jo t'ja kem friken, jo atij, por askujt, po pate dashuri, dashuria eshte e mjaftushme per te gjitha. pse te jetohet me frike, kur mund te jetohet me dashuri ?

Ata qe kane dashuri, jetojne nje jete me te lumtur, se at qe kane frike vashdimisht, mendoj une.

Mesazhi i Jezusit ka qene "Shprese, Besim, dhe Dashuri" Ku ai thote qe dashuria eshte me a forta.
Ndersa mesazhi i Muahmedit saw, mund ti kete perfshi theniet e Jezusit, por gjithashtu citohet ne shume thenie per Friken e cdo momenti qe duhet t'ja kem Allahut !!

Si studiues i dy feve , ketu qendron ndryshimi dhe arsyeja se pse te Krishteret mua me duken me te lumtur dhe me te qeshur sesa myslimanet.
Menyra se si eshte predikuar mesazhi, i ka lene disa te Gezuar (Krishteret), e disa te Frikesuar (Myslimanet).

P.sh. fjala "Dashuri" ne Bibel permendet ne me shume se  300 raste, ndersa ne Kuran fjala "Dashuri" gjindet ne 3 ose 4 raste.

Une mendoj se ketu fillon i gjithe ndryshimi i personalitetit te 2 grupeve me te medhaja fetare ne bote, respektivisht.

Pershendetje

Thash te ua sjelli keta vargje biblike ku permendet edhe frika. 


7 Frika e Zotit është fillimi i njohjes; por njerëzit e pamend përçmojnë diturinë dhe arsimin (Fjale te Urta 1)

5 atëherë do të ndjesh frikën e Zotit dhe ke për të gjetur kuptimin e Perëndisë.
6 Sepse Zoti jep diturinë; nga goja e tij rrjedhin njohuria dhe arsyeja.(Fjale te Urta 2)

7 Mos e mbaj veten të ditur në sytë e tu, ki frikë nga Zoti dhe hiq dorë nga e keqja;
8 kjo do të jetë shërim për nervat e tua dhe freskim për kockat e tua.(Fjale te Urta 3)

13 Frika e Zotit është të urresh të keqen; unë e urrej kryelartësinë, arrogancën, rrugën e keqe dhe gojën e çoroditur..(Fjale te Urta 8)

10 Frika e Zotit është parimi i diturisë, dhe njohja e të Shenjtit është zgjuarsia..(Fjale te Urta 9)

27 Frika e Zotit i zgjat ditët, por vitet e të pabesit do të shkurtohen...(Fjale te Urta 10)

2 Kush ecën në drejtësinë e tij ka frikë nga Zoti, por ai që çoroditet në rrugët e tij e përçmon atë (Fjalët e urta - Kapitulli 14)

27 Frika e Zotit është një burim jete, që i shmang leqet e vdekjes(Fjalët e urta - Kapitulli 14)

33 Frika e Zotit është një mësim diturie, dhe përpara lavdisë vjen përulësia(Fjalët e urta - Kapitulli 15)

6 Me mirësinë dhe me të vërtetën padrejtësia shlyhet, dhe me frikën e Zotit njeriu largohet nga e keqja. (Fjalët e urta - Kapitulli 16)

23 Frika e Zotit të çon në jetë; kush e ka do të mbetet i ngopur dhe nuk do të preket nga asnjë e keqe.(Fjalët e urta - Kapitulli 19)

28 Atëherë ata do të më thërrasin mua, por unë nuk do të përgjigjem; do të më kërkojnë me kujdes, por nuk do të më gjejnë.
29 Sepse kanë urryer dijen dhe nuk kanë zgjedhur frikën e Zotit, (Fjalët e urta - Kapitulli 1)

17 Zemra jote mos i pastë zili mëkatarët, por vazhdoftë gjithnjë në frikën e Zotit;
18 sepse ka një të ardhme, dhe shpresa jote nuk do të shkatërrohet. (Fjalët e urta - Kapitulli 23)

14 Lum ai njeri që ka frikë vazhdimisht nga Zoti, por ai që e fortëson zemrën e tij do të bjerë në fatkeqësi. (Fjalët e urta - Kapitulli 28)


30 Hiri është i rremë dhe bukuria është e kotë, por gruaja që ka frikë nga Zoti është ajo që do të lëvdohet (Fjalët e urta - Kapitulli 31)

 • Postime: 56
 • Karma: +0/-0

#10 ne: 08-04-2009, 16:46:32
zotin duhet ta duam dhe nuk duhet ti bejm shok ne adhurim dhe se vetem atij duhet te ja kem friken

 • Postime: 2287
 • Karma: +98/-30
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 04-07-2009, 11:55:35
une mendoj se cdo besimtar ka frike zotin...por kjo fobi lind nga pasojat e veta te personit...them kemi frike per mekatet tona por ne te njejtin kohe kemi shume dashuri dhe shpres tek zoti ajo nuk shuhet ne asnje moment...mendoj se njeriu duhet te jetoj gjithenje mes frikes dhe shpreses   

#12 ne: 30-09-2010, 05:31:00
Selamu alejkum ..ZOTIN duhet ta kemi friggg.....edhe ta duam sic na don ai neve ..ta falemenderojm per te gjitha qe na i ka fal..selamu alejkum     

#13 ne: 30-09-2010, 23:37:35
une mendoj se cdo besimtar ka frike zotin...por kjo fobi lind nga pasojat e veta te personit...them kemi frike per mekatet tona por ne te njejtin kohe kemi shume dashuri dhe shpres tek zoti ajo nuk shuhet ne asnje moment...mendoj se njeriu duhet te jetoj gjithenje mes frikes dhe shpreses   
         corecttttt..... :)

#14 ne: 01-10-2010, 03:58:33
MJAFTON QE GJDO MENGJEZ TA FALEMINDEROSH ZOTIN QE JE GJALLA E MIRR KJO TREGON EDHE FRIKEN EDHE DASHURIN QE KE NDAJ TIJ .TUNG TUNG
          beautiful... ;)  ska shum fjal   :)

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#15 ne: 01-10-2010, 12:32:43
feja s'eshte frike por dashuri.

 • Postime: 155
 • Karma: +0/-0

#16 ne: 01-10-2010, 12:42:26
Zoti eshte miku me i shtrenjte ne bote,qe na kujtohet rralle,vetem ku jemi ne rrezik...

 • Postime: 155
 • Karma: +0/-0

#17 ne: 01-10-2010, 12:44:03
Po te jetonte Zoti ne toke,njerezit e hidheruar do t`ia thyenin te gjitha dritaret...

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#18 ne: 01-10-2010, 12:47:48
Zoti eshte miku me i shtrenjte ne bote,qe na kujtohet rralle,vetem ku jemi ne rrezik...

vetem ne rrezik ... kjo mua me duket shume egoizem ..pse kaq vlen dashuria per zotin vetem kur je ne rrezik :)

 • Postime: 155
 • Karma: +0/-0

#19 ne: 02-10-2010, 20:06:27
po he me thuaj ty kur te kujtohet krijuesi yt? Ajo eshte nje thenje me se e vertete

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#20 ne: 02-10-2010, 21:16:12
po he me thuaj ty kur te kujtohet krijuesi yt? Ajo eshte nje thenje me se e vertete

se kam idene sjam ndonje besimtare e thekur por me sa di une ajo qe the ti eshte interes... kur kam hall me bi mendja per ty thua ti

 • Postime: 155
 • Karma: +0/-0

#21 ne: 02-10-2010, 21:20:41
eshte me se e vertete kjo,se neve quajm veten musliman dhe verte i besojm Zotit,po falemnderimi ndaj tij eshte zero! Nuk ishte qeshtje interesi ketu

 • Postime: 3239
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 02-10-2010, 21:29:06
Pershendetje Shejtania e Ujkut, dhe varisa :)
I lexova gjithe komentet ketu dhe komentet tuaja, po u sjelle dicka qe shpresoje tju pelqej.
Nuk deshiroje tu them qe duhet patjeter ta merrni si dicka qe vertet por thjeshte si shprehje e mendimit te lire :)


Mos imagjino se mendja jote personale mund të shkojë aq lartë sa që ta njohë Zotin. Me të vërtetë, Kur Zoti hyjnishëm të ndritë, nuk nevoitet kurrfarë drite natyrale për t’u arritur kjo. Në të vërtetë, kjo dritë natyrale duhet të jetë plotësisht e fikur para se Zoti (nuk të ) ndritë përbrenda me dritën e vet…


Kur mendja e lirë është me të vërtetë e painteresuar, Zoti është i detyruar të hy në të; dhe kur kishte munduar ai pa forma të kushtëzuara, ai atëherë do të kishte pasur dy veti të vetë Zotit…mosinteresimi i palëvizshëm e shpien njeriun në ngjajshmëri më të afërt me Zotin. Kjo Zotit ia jep statutin e Zotit…por, personi i painteresuar nuk dëshion asjë, dhe nuk ka asgjë prej të cilës duhet të çlirohet. Për këtë arsye, ai nuk ka kurrfarë lujtje, apo lutet vetëm sa për t’u shikuar me Zotin…Kur shpirti këtë e arrinë, ajo e humbë identitetin e vet, e thithë Zotin dhe shndërrohet në hiçgjë, sikur agu para lindjes së diellit.
Mjeshtri Ekart

 • Postime: 155
 • Karma: +0/-0

#23 ne: 08-10-2010, 21:57:18
te falemnderit qe ke nda kete shenim per ne Gjumash! Une po mendoja qe ne pak i falemnderohemi Zotit per te mirat qe na ka mundesuar Ai

 • Postime: 570
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 29-12-2013, 18:13:40
zoti, ne te vertete, eshte nje kafshe e eger qe nuk ka te beje fare me kulturen e engjejve dhe engjellit te shenjte, ''zotit'',,, ky lloj ujku i pameshirshem gjykon me pasion ne fund te fundit, kurse boten e feve te verteta duhet ta harrojme sepse nuk dime asgje....por le te flasim se kush eshte feja e vertete e ''zotit'' dhe te perfitojme prej meshires, shperblimit te tij qe do ishte per ne tokesoret nje humbje e paimagjinueshme, sikur nje somalez te humbte llotarine amerikane

Temat e fundit