Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: ciarli
« ne: 29-12-2013, 18:13:40 »

zoti, ne te vertete, eshte nje kafshe e eger qe nuk ka te beje fare me kulturen e engjejve dhe engjellit te shenjte, ''zotit'',,, ky lloj ujku i pameshirshem gjykon me pasion ne fund te fundit, kurse boten e feve te verteta duhet ta harrojme sepse nuk dime asgje....por le te flasim se kush eshte feja e vertete e ''zotit'' dhe te perfitojme prej meshires, shperblimit te tij qe do ishte per ne tokesoret nje humbje e paimagjinueshme, sikur nje somalez te humbte llotarine amerikane
Postuar nga: varisa
« ne: 08-10-2010, 21:57:18 »

te falemnderit qe ke nda kete shenim per ne Gjumash! Une po mendoja qe ne pak i falemnderohemi Zotit per te mirat qe na ka mundesuar Ai
Postuar nga: Gjumashi
« ne: 02-10-2010, 21:29:06 »

Pershendetje Shejtania e Ujkut, dhe varisa :)
I lexova gjithe komentet ketu dhe komentet tuaja, po u sjelle dicka qe shpresoje tju pelqej.
Nuk deshiroje tu them qe duhet patjeter ta merrni si dicka qe vertet por thjeshte si shprehje e mendimit te lire :)


Mos imagjino se mendja jote personale mund të shkojë aq lartë sa që ta njohë Zotin. Me të vërtetë, Kur Zoti hyjnishëm të ndritë, nuk nevoitet kurrfarë drite natyrale për t’u arritur kjo. Në të vërtetë, kjo dritë natyrale duhet të jetë plotësisht e fikur para se Zoti (nuk të ) ndritë përbrenda me dritën e vet…


Kur mendja e lirë është me të vërtetë e painteresuar, Zoti është i detyruar të hy në të; dhe kur kishte munduar ai pa forma të kushtëzuara, ai atëherë do të kishte pasur dy veti të vetë Zotit…mosinteresimi i palëvizshëm e shpien njeriun në ngjajshmëri më të afërt me Zotin. Kjo Zotit ia jep statutin e Zotit…por, personi i painteresuar nuk dëshion asjë, dhe nuk ka asgjë prej të cilës duhet të çlirohet. Për këtë arsye, ai nuk ka kurrfarë lujtje, apo lutet vetëm sa për t’u shikuar me Zotin…Kur shpirti këtë e arrinë, ajo e humbë identitetin e vet, e thithë Zotin dhe shndërrohet në hiçgjë, sikur agu para lindjes së diellit.
Mjeshtri Ekart

Postuar nga: varisa
« ne: 02-10-2010, 21:20:41 »

eshte me se e vertete kjo,se neve quajm veten musliman dhe verte i besojm Zotit,po falemnderimi ndaj tij eshte zero! Nuk ishte qeshtje interesi ketu
Postuar nga: Shej
« ne: 02-10-2010, 21:16:12 »

po he me thuaj ty kur te kujtohet krijuesi yt? Ajo eshte nje thenje me se e vertete

se kam idene sjam ndonje besimtare e thekur por me sa di une ajo qe the ti eshte interes... kur kam hall me bi mendja per ty thua ti
Postuar nga: varisa
« ne: 02-10-2010, 20:06:27 »

po he me thuaj ty kur te kujtohet krijuesi yt? Ajo eshte nje thenje me se e vertete
Postuar nga: Shej
« ne: 01-10-2010, 12:47:48 »

Zoti eshte miku me i shtrenjte ne bote,qe na kujtohet rralle,vetem ku jemi ne rrezik...

vetem ne rrezik ... kjo mua me duket shume egoizem ..pse kaq vlen dashuria per zotin vetem kur je ne rrezik :)
Postuar nga: varisa
« ne: 01-10-2010, 12:44:03 »

Po te jetonte Zoti ne toke,njerezit e hidheruar do t`ia thyenin te gjitha dritaret...
Postuar nga: varisa
« ne: 01-10-2010, 12:42:26 »

Zoti eshte miku me i shtrenjte ne bote,qe na kujtohet rralle,vetem ku jemi ne rrezik...
Postuar nga: Shej
« ne: 01-10-2010, 12:32:43 »

feja s'eshte frike por dashuri.