Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: Shej
« ne: 12-01-2014, 21:09:20 »

Njeriu eshte i paditur dhe skllav i nje zoti(jo ne kuptimin teologjik). Duke pasur frike nga e panjohura vdekja ai beson ne zot me shprese qe ka jete te pertejme. Pra zoti eshte instikt njerezor.
Postuar nga: ciarli
« ne: 12-01-2014, 12:02:37 »

njeriu nuk ka shqisa per te pare, per te kuptuar apo per te rebeluar zotin, por zoti nuk mund te jete zot qe eshte nje term absurd, ndoshta vjen nga admirimi i heshtur per zoterinjte e shenjte qe shfaqen gjithandej
Postuar nga: DiniL
« ne: 02-10-2010, 14:06:16 »

Shume terheqes :)
Postuar nga: LONUSHJA
« ne: 02-10-2010, 05:47:58 »

Zoti esht krijuesi i gjithesis   atij si perngjan askush ska shok dhe pa mundesin e tij  askush smundet me be asgje ,,vetun ai kur don  thot behu  dhe behet !!! atij i qofshim fal dhe faleminderimet vetun atij i takojn askujt tjeter ai esht sunduesi i gjithesis !                                                                               
Postuar nga: NEO
« ne: 19-07-2009, 00:54:48 »

Zoti egziston vetevetiu , nuk i ngjan askujt nuk i perket askujt ne i perkasim atij ne jemi rober te tij .

Ndersa dikush qe injoron  dhe nuk beson ate egzistojne dy gjera :

1.Ose eshte i paditur

2.Ose di dicka te pavlere
Postuar nga: grashtica
« ne: 22-04-2008, 15:31:24 »

Zoti eshte Nje dhe nuk ka te dyte, e as nuk duhet te adhuruar tjeter pos tij, Ai ekziston pavarsisht nga subjekti i njohjes - individi.
Nuk mund te kete asnje krijim pa Krijues.
Postuar nga: albnobody
« ne: 22-01-2008, 22:53:51 »

Zoti është ai, ashtu siç e formojme ne,siç e njohim ne,siç na duket ne ne logjiken tonë!Po t`mos ishte njeriu ta zbulonte ,krijonte,shpikte dhe njihte atë me logjiken e tij,Zoti nuk do të ekzistonte.Kurani e thot gadi mirë: Zoti është krijuesi i pergjithshem i plotfuqishem,i perhershem,i pakufishem ne kohe dhe hapësirë,çdo gjë qe njohim apo nuk njohim i takon atij dhe është ai vet!
Kur kjo të pranohet dhe zbatohet kështu siç shkruhet ne Kuran edhe nga feja,atëherë feja ciladoqofte ajo e jo vetëm ajo Islame do duhej te korigjohej radikalisht!Nëse Zoti është kenaqesia trupore, nga seksi,ushqimi,muzika,fjala,mendimi etj...atëherë kjo është e natyrshme.Me plot te drejtë e thot prifti i burgosur ne manastiret greke për 20 vite se Zotin e gjeti ke femra e përmendur.E them me te drejtë sepse  secili quan Zot atë qe i pëlqen apo i duket atij!Çka mungon këtu është ajo qe kenaqesia jonë,gjegjesisht e dikujt nga ne veç e veç,nuk është për te gjithë i njëjtë siç dhash disa shembuj pak me pare.Ky zot qe ne e njohim nga kenaqesite dhe ndjenjat tona ,ky s`mund te njihet si Zoti  ne kuptimin gjeneral siç e perkufizon muhamedi ne Kuranin e tij qe pastaj prap e parcializon dhe e minimizon duke e zbritur ne pozita te policit,gjykatesit,xhelatit,spionit etj...detyra këto te cilat ai vet i urdhëronte te bëheshin por s`mund ti kryenin njerëzitë e tij!
Gabimi i seciles fe qëndron ne atë qe per qellime te ndryshme klasore dhe materiale njeriun e ndane nga Ky ZOT duke e bërë rob dhe skllav te tij kur ai veç ne perkufizimin e Kuranit dhe te shumë feve është një pjesë e këtij Zoti  i cili është :


..."krijuesi i pergjithshem i plotfuqishem,i perhershem,i pakufishem ne kohe dhe hapësirë,çdo gjë qe njohim apo nuk njohim i takon atij dhe është ai vet!
Postuar nga: chekevara
« ne: 07-01-2008, 14:32:54 »

Zoti eshte kudo dhe gjithçka....nganjeh ere edhe ne jemi " zoter" te deshirave tona......apo jo Lizi?.....
Sidoqofte Zoti eshte i te gjithve, apo te gjithe jane te Zoti-t....nuk ka Zot te "unifikuar" (sikurse disa njerez kerkojne ta "paraqesin").....me pak fjale kete ka dashur te thote i madhi...KAZANXAKIS. ......
Postuar nga: Lizi
« ne: 07-01-2008, 13:05:29 »

me pelqeu shume fragmenti i librit por do te doja te mos hynim shume ne perceptimin e tille te Zotit . Zoti nuk eshte ne deshirat apo thjeshte ne gezimin tone. 
Postuar nga: nejona
« ne: 03-01-2008, 01:47:32 »

kru diskutohet per Zotin apo per 1 liber?