Tryeza - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime per ushqimin dhe kuzhinen

ßåßy ღ
12-03-2012, 23:23:35

Peshku dhe perfitimet shendetsore.

Peshku, duke përfshirë edhe ushqimet e tjera të detit, është një ushqim i shëndetshëm me vlerë të ulët të yndyrave të ngopura, me vlerë të lartë proteinash, dhe burim i shkëlqyeshëm i acideve yndyrore omega 3. Është shtesë e mirë në dietë, pasi që është e pasur me vitamina, minerale dhe ushqyes ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
05-03-2012, 19:59:20

Ushqehuni me perime dhe peshk

Ushqehuni me perime dhe peshk, për të ruajtur rininë e truritMënyra e të ushqyerit mund të ndihmojë në ruajtjen e rinisë së trurit? Nëse do të bazohemi në përfundimet e studimit më të fundit, mesa duket po. Sipas studimit të sapo publikuar në Neurology u vu re se personat e moshuar që kanë një n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-02-2012, 08:54:44

10 pyetje dhe përgjigje për dashamirësit e verës

1. Përse i a vlen që vera të rrotullohet e vorbullohet nëpër bardhak? Për t’u ajruar, për t’I vështruar ‘këmbët’ nëpër faqet e bardhakut, për t’i soditur ngjyrën, për t’u dëfryer?Qëndrojnë të katër përfitimet e përmendura në pyetje; por cilin keni më shumë për zemër dhe besoni s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
24-02-2012, 13:54:58

Cilat ushqime e zvogëlojnë oreksin?

Mund të hani dhe të dobësoheni, dhe kjo, me ndihmën e ushqimit të përzgjedhur me kujdes dhe pijeve të cilat e zvogëlojnë oreksin deri 30%. Kënaquni me mollë, ushqimet me spec të kuq, filloni ditën duke konsumuar alga dhe pini ujë para ushqimit. Në vazhdim, do t’u zbulojmë ushqimet të cilat në më...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-01-2012, 14:20:00

Kungulli

 “Lufta" për t'u mbrojtur nga virozat e stinës fillon që në tavolinat tona, pra që nga ushqimet që ne kon sumojmë. Disa ekspertë të poliklinikës "San Mateo" në Pavia të Italisë kanë lançuar dietën mbrojtëse për të parandaluar infektimin nga viruset e stinës së ftohtë, ku dihet që rreziku për t'u...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-12-2011, 20:27:51

Darka perfekte e Vitit të Ri

Eglantina BardhiMos bini në kurthin e të ndenjurit gjithë ditën pa ngrënë me idenë se do hani në darkë, pasi në këtë mënyrë do të dalë jashtë kontrollit sasia e ushqimit gjatë darkës festive. Është mirë të mos shkoni në tryezën e Vitit te Ri të uritur. Kjo është këshilla kryesore e dietologes Bl...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-12-2011, 08:13:13

Vlerat e pazëvendësueshme të kivit dhe limonit

Kivi ka 45 kalori, përmban vitaminë C dhe E dhe këto vitamina ndihmojnë në hidratimin e lëkurës. Studiuesit britanik kanë arritur në përfundimin se kivi është numri nji në luftën kundër rrudhave, por edhe forcon sistemin imunitarë.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
26-11-2011, 09:17:53

Fasulja, ushqim i shëndetshëm, por edhe shërues

Një thënie e vjetër popullore bën: "Fasulja ushqen trimin", por shkaku i përbërësve ushqyes dhe shërues lirisht mund të themi se fasulja ushqen dhe shëron. Edhe pse shpesh e quajnë ushqim fshatarësh dhe i varfër, fasulja është njëri ndër ushqimet më të dobishme, është burimi i proteinave, si dhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-11-2011, 15:10:40

10 lëngjet e dobishme për njeriun

10 lëngjet e dobishme për njeriunNga Enkelejda GjuziLëngu i shegësLëngu i shegës përmban kalcium, fosfor, magnez, hekur dhe natrium. Ky lëng shërben për sistemin kardiovaskular, është një antioksidant i fuqishëm, shuan etjen, nxit oreksin, përmirëson tretjen e ushqimeve, përdoret me sukses dhe n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-11-2011, 00:11:13

Guidë për gatimet më të çuditshme në kryeqytet

hqiptarët janë shumë besnikë të shijes mesdhetare, por disa sipërmarrës dhe guzhinierë kreativë kanë vendosur të guxojnë duke prezantuar ushqime e pije me kombinime nga më të çuditshmet. Petro Verria, djali i aktorit Albert Verria, ka vendosur të bëjë art me kulinarinë. Ai tregon disa receta spe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-11-2011, 23:26:43

AQUA VITAE

HISTORIA E AQUA VITAE /"Një uiski është mirë. Dy janë shumë, tre janë pak..."Sipas Winston Churchillit, Kryeministër i Anglisë gjatë Luftës së Dytë Botërore, jetëgjatësia kishte dy sekrete, madje tre: "Asnjë çikë sport, vetëm uiski dhe puro". Ai vetë praktikisht, një përdorues i rregullt i të dy...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-09-2011, 01:10:55

Orizi

Orizi, vlerat e ushqimit të gjysmës së botësOrizi është baza e ushqimit për më shumë se gjysmën e popullsisë në botë. Por edhe ne shqiptarët në fakt e njohim mirë pasi e kemi përdorur ate rendom ne receta të ndryshme e sidomos në tavë me pule. Dietologia klinike Blerina Bombaj shpjegon vlerat që...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-09-2011, 11:09:16

Fruta-perime që mund dhe duhet të hahen me lëkurë

Konsumimi i frutave dhe perimeve me lëkurë shton sasinë e vitaminave, që na mbrojnë nga kanceri dhe na shtojnë nivelin e energjive. Ja disa nga ato që nuk duhen qëruar.KiviQimet të cilat ndodhen në lëvoren e kivit janë antioksidues i shkëlqyeshëm dhe nutricistët besojnë se përmb...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-09-2011, 11:02:55

Patatinat ju shtojnë në peshë më shumë se akullorja dhe alkooli

Ata që konsumojnë shpesh kos, arra, dhe fruta, kanë premisa të mira për të humbur në peshë, ndërsa ata që konsumojnë patatina çdo katër vjet shtojnë nga një kile më shumë sesa ata që konsumojnë “ëmbëlsira“. Ekspertët e universitetit të Harvardit theksojnë se artikujt e yndyrshëm me kalori shkakt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-09-2011, 17:14:00

Akullore me qumësht deveje

Në kërkim të shijeve gjithmonë e më të çuditshme, një pastiçier britanik ka arritur të sajojë një shije të re, akullore me qumësht deveje.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-09-2011, 08:35:07

Restorantet Kineze, Japoneze dhe Meksikane ne Tirane

Magdalena AllaSupë me pendë peshkaqeni, patë me kërpudha dhe bambu, makarona orizi dhe soje..tek kinezi. Sallatë ‘Che Guevara’, El ‘Xhambo Kombo’, Kesadi’ja..te meksikani. Sushi, teppanyaki, salcë kikkoman, sake, pekinez, salcë soje..te japonezi dhe jo vetëm te japonezi.[img width=518 height=345...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
09-09-2011, 14:30:44

Dhjete ushqimet me te shendetshme ne planet

LimonetPse jane te shendetshem: Vetem nje limon permban me shume se 100 per qind te sasise suaj ditore te vitamines C, e cila mund te ndihmoje te rritet niveli i “mire” i kolesterolit HDL dhe t’i forcoje eshtrat. Flavonidet e limonit te gjetura ne limon mund po ashtu te ndihmojn...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
25-08-2011, 18:04:57

Këshillat e “Ayurvedes” për verë

Sistemi i mjekësisë tradicionale në Indi apo Ayurveda jep një mori këshillash rreth mënyrës së të ngrënit në ditët e ngrohta verore.Pavarësisht ndërtimit trupor më së miri është të hahet një shujtë e madhe paradite në periudhën kohore që zgjat prej ores10 deri 14, sepse gjatë kësaj periudhe ushq...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-08-2011, 10:54:11

Origjina e shalqirit dhe pjeprit

Shumë pak ka të atillë që nuk e duan shalqirin dhe pjeprin. Por adhuruesit e këtyre frutave të ëmbël, ekzistojnë qysh moti. Qysh para mijëra vjetësh, pjepri kishte filluar të rritej në Azi.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
12-08-2011, 12:38:20

Kakao mbron nga sëmundjet e ndryshme

Kakaoja, mes të gjitha ushqimeve, është burimi më i pasur me "flavanoli", substanca biologjikisht aktive, të cilat gjenden tek ushqimet bimore. Të mos i ngatërrojmë me "flavanoli"-t e verës, të cilat mungojnë te kakaoja. Ato janë substanca intoksikuese, që gjenden në brendësi të saj, që mbrojnë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-08-2011, 12:20:05

Tava e Kosit dhe Fërgesa e Tiranës fitojnë çmim në Itali

- KonkursiDy gatime tradicionale shqiptare fituan çmimin e parë në një konkurs kulinarie të zhvilluar në Napoli të Italisë, bëri të ditur dje Ministria e Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit.Kuzhinierja shqiptare, Lavdije Shehu, ofroi në raundin e parë të konkurrimit Tavën e Kosit d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-08-2011, 12:03:06

Ja cfarë duhet ngrënë pas plazhit

Të zgjedhurit e ushqimeve është i rëndësishëm në çdo periudhë. Një kujdes i veçantë duhet treguar sidomos pas ditëve të nxehta të plazhit. Trupi juaj ka nevojë të rifitojë lëngjet dhe energjitë e humbura në ditët me diell. Shtojini tryezës suaj sa më shumë perime, peshk, avokado, mango si dhe fr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-07-2011, 10:35:15

Kosi lufton erën e keqe (halitosis) të gojës

Kërkime dhe eksperimente shkencore kanë provuar se kosi përbën një nga aleatët më të fuqishëm në luftimin e erës së keqe të gojës, kariesit dhe sëmundjeve të mishrave të dhëmbëve.Çelësi i kësaj aftësi e të mrekullueshme të kosit është ekzistenca e baktereve të tij aktive, konkretisht të Lactobac...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-07-2011, 15:21:03

Dobi e pa pritur nga lëvorja e bananes

Dobi e pa pritur nga lëvorja e bananesLëvorja e bananes tashmë përdoret për lustrimin e këpucëve dhe gjetheve të bimëve shtëpiake. Mirëpo, shkencëtarët kanë një ide shumë më të mirë - lëvorja e copëtuar e bananes largon me sukses metalet e rënda nga uji.Kërkimet e mëparshme kanë treguar se për p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-07-2011, 15:19:44

Ushqimi ekzotik mund të shkaktojë alergji

Nëse nuk i kushtoni kujdes ushqimit, gjatë pushimit veror në radhë të parë do të bëheni viktimë e alergjisë në ushqim, e cila mund të manifestohet në një formë shumë më serioze sesa skuqja e zakonshme e lëkurës.Frutat e detit bëjnë pjesë në alergjenët më të fortë ushqimor. Në to ka shumë histami...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-07-2011, 10:03:49

Vetitë e fikut

Vetitë e fikutNga Enkelejda GjuziËshtë një frut, që përmban shumë karbohidrate, albuminë, yndyrë. Përdoret i freskët, i tharë dhe i përpunuar në produkte të ndryshme.Rekomandohet të përdoret nga personat e dobësuar, nga anemikët dhe nga ata që ndiejnë shumë të ftohtë, pasi i japin organizmit for...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-07-2011, 20:29:37

10 ushqimet më të mira për të konsumuar këtë verë

1. Salca e domates dhe domatja e freskët. Karotenoidet që përmban domatja kanë një forcë antioksiduese që mbron qelizat nga radikalet e lira.2. Kosi & Gjiza. Përveç kalciumit, kosi përmban mikroorganizma të dobishëm për të mirëmbajtur florën tonë bakteriale, e cila na mbron ndaj mykut, helmimeve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-07-2011, 13:29:19

Cilat pije duhen konsumuar në ditë të nxehta?

Janë vetëm disa pije që duhen konsumuar në ditë të nxehta. Nuk mund të pijmë çdo lloj pasi do të kishim më tepër etje. Uji duhet të jetë i pandashëm, pasi zëvendëson bindshëm çdo pije tjetër. Çaji edhe i ngrohtë hidraton më tepër, ndërsa kola më mirë të evitohet.Uji vetëm natyral
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe