Tryeza - 4

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime per ushqimin dhe kuzhinen

ßåßy ღ
09-07-2011, 08:18:37

Patatet e skuqura janë si droga

Patatet e skuqura janë të parezistueshme për shkak të një reaksioni kimik që zhvillohet në stomak. Ato përmbajnë një substancë kimike të ngjashme me marijuanën që i bën kaq të pëlqyeshme.Sipas kërkuesve të Universitetit të Kalifornisë, kur patatet e para të skuqura arrijnë në stomak, yndyrat bëj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
09-07-2011, 08:17:43

Hudhra “hekuros” lëkurën

Edhe pse stërvitni rregullisht dhe përpiqeni të dukeni bukur dhe tërheqës, celuliti i cili shtresohet në këmbët dhe vithet tuaja ua pamundëson arritjen e qëllimit të dëshiruar.Gjëja e parë që duhet ta bëni është ndryshimi i mënyrës së të ushqyerit dhe që të hani shpesh dredhëza, domate dhe bizel...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
29-06-2011, 09:11:30

Brenda gjashtë muajsh vjen mishi i prodhuar në laborator

Shkencëtarët holandezë po punojnë për krijimin e mishit në laborator dhe thonë se brenda gjashtë muajsh do kenë gati sallamin in- vitro. Tani çështja është a do e hanë njerëzit?
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
24-06-2011, 23:14:19

Erdhi vera, çfarë të hamë?

Vera edhe zyrtarisht nisi kështu që më në fund mund të relaksoheni dhe të kënaqeni me pushimin e merituar veror. Vera është kohë ideale për ndryshime në sjelljet në ushqim pasi që kemi më shumë kohë. Shumica gjatë verës lëshohen në ushqime të yndyrshme, me mëlmesa të shumta dhe ato të ëmbla, të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-06-2011, 16:04:46

30 mijë euro për shampanjën 200-vjecare

Një shishe shampanje e tipit “Veuve Cliquot”, 200-vjecare, është shitur dje për një shifër rekord prej 30 mijë eurosh.Shitja është bërë në një ankand të organizuar në arqipelagun finlandez të Alandit, jo shumë larg nga vendi ku shishja u gjet, në një anije në fund të Balltikut. Shampanja ishte p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-05-2011, 16:23:40

Kivi, fruta më e shëndetshme

Kivi është fruta më e shëndetshme.Për të kemi ditur gjithmonë se mund të ndihmojë në djegien e yndyrave të tepërta dhe gjithmonë janë bërë të njohura anët pozitive të saj.Tani, falë një studimi të Teikyo University të publikuar në “Biological and Pharmaceutical Bulletin”, ky frutë i shijshëm me ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
10-05-2011, 11:21:31

Dredhëzat parandalojnë zhvillimin e qelizave të kancerit

Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar se dredhëzat kanë aftësi për të parandaluar zhvillimin e qelizave të kancerit.G. Stouner dhe N. Seram, të cilët kanë studiuar ndikimin e ushqimit në zhvillimit e sëmundjeve onkologjike, kanë treguar se hulumtimet eksperimentale në dhjetë vjetët e fundit kanë n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
05-05-2011, 08:55:37

Karbohidrate më efikase në dobësim, gjatë mbrëmjes.

SHBA, 5 Maj NOA – Sipas një studimi të kryer nga Universiteti i Jerusalemit, faktikisht, konsumimi i karbohidrateve gjatë drekës, mund të modifikojë në mënyrë të favorshme sekrecionin e hormoneve leptina, hormoni i ngopjes dhe adiponectina, që redukton nivelin e glukozës në gjak, përmirëson ndje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-04-2011, 01:42:50

Rene Rexhepi, kuzhinieri më i mirë në botë

Noma në Danimarkë është sërish Restoranti më i mirë në botë, sipas vlerësimit të revistës britanike "Restaurant Magazine"
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
09-04-2011, 11:01:17

Ushqimet parandalojne semundjet

Çdo meny ushqimore është e nevojshme të përmbajë ushqime me origjinë shtazore( qumështi, mishi, vezë, djathë(, të cilat si substanca proteinike kanë vlera të mëdha ushqimore, si dhe ushqime me origjinë bimore të cilat e furnizojnë organizimin me vitamina, karbohidrate, kripëra minerare.Një sëmun...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
29-03-2011, 13:39:12

Ushqimet më të këqija të natës

Cilat janë ushqimet që mund t’i konsumoni para gjumit? Me siguri këtë pyetje e keni parashtruar nëse keni pasur probleme me gjumin, kilet e tepruara, ose ndoshta me të dy. Ja lista e prodhimeve që duhet t’i shmangni nëse dëshironi gjumë cilësor. MishiNëse darkoni vonë gjatë natës, shmangni mish,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
26-03-2011, 22:10:21

Pijet energjike dëmtojnë dhëmbët!

Pijet energjike janë ndër pijet më të dëmshme për shëndetin e dhëmbëve dhe shkatërrojnë zmaltin më shumë se uji mineral dhe lëngjet e pemëve. Pijet energjike përmbajnë shtesa të thartirës së limonit, andej me rastin e blerjes duhet me kujdes të lexohet përbërja e pijeve. Dhe, sipas mundësive, të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Trendafili i kuq, titi labi, dreamm

Bananet mbajnë urinë mënjanë

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-03-2011, 10:46:10

Çokollata më e mirë për trupin se lëngjet e frutave

Shkencëtarët deklaruan se çokollata e preferuar shumë, përmban përbërës më të shëndetshëm bimorë se shumë lëngje frutash.Bazuar në një lajm të The Telegraph, studimi i zhvilluar në Qendrën e Ushqyerjes dhe Shëndetit ka treguar se çokollata përmban përbërës më të shëndetshëm bimorë se shumë lëngj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
13-03-2011, 00:04:36

Ushqime të shëndetshme per meshkujt

Cdo ditë e më shumë po zbulohen ushqime që janë të shëndetshme për meshkujt. Ja se çfarë duhet të konsumojnë ata: Brokoli lufton qelizat kancerogjene. Tek meshkujt jep efekt në parandalimin e kancerit të prostatës. Peshku ka shumë proteina dhe duke qenë se meshkujt kanë nivele më të larta kolest...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-03-2011, 13:06:12

Ushqime për meshkujt

Cdo ditë e më shumë po zbulohen ushqime që janë të shëndetshme për meshkujt.Ja se çfarë duhet të konsumojnë ata:Brokoli lufton qelizat kancerogjene. Tek meshkujt jep efekt në parandalimin e kancerit të prostatës.Peshku ka shumë proteina dhe duke qenë se meshkujt kanë nivele më të larta kolestero...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

toni69
04-03-2011, 17:03:42

Domatja

Perime magjike: domatja mbron nga sëmundjet edhe kur zihet04-03-2011 09:44 CET Domatja vërtet mund të konsiderohet një perime magjike, pasi ajo ndihmon në zvogëlimin e rrezikut nga sëmundja e kancerit, osteoporozës si dhe sëmundjeve kardiovaskulare, pohojnë studiuesit. Interesant është edhe zbul...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
03-03-2011, 16:49:20

Vetite e patellxhanit

E mirë për menaxhimin e diabetit Patellxhanet j...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-03-2011, 01:43:50

Manuali i përdorimit të ushqimeve të skaduara

Është e zakonshme që ushqimet e skaduara, të kalbura apo të ndenjura të përfundojnë në koshin e plehrave, por një revistë italiane zbuloi sot se të gjithë këto produkte mund të përdoren edhe në një mënyrë të ndryshme.Shumica e këtyre metodave janë përdorur që më parë prej gjyshërve tanë, por me ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-02-2011, 00:03:13

Pse kosi duhet konsumuar çdo ditë

Kosi është ushqimi që dietologët sugjerojnë se duhet ngrënë çdo ditë. Ka shumë vlera si dhe elementë apo ushqyes të lartë. Për më tepër, lufton gripin, mund të jetë një vakt me vetë dhe redukton kile.I nevojshëm për organizminKosi është një nga produktet më të mira të qumështit ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
23-02-2011, 21:22:14

E vërteton shkenca, alkooli forcon zemrën!

Thënia e vjetër se alkooli të forcon zemrën është vërtetuar nga një studim shkencor 30-vjeçar. Punimi, i publikuar sot në “British Medical Journal”, tregoi se personat që konsumojnë në mënyë të vazhdueshme doza të ulta alkooli kanë një risk 14-25% më të ulët për t’u prekur nga sëmundjes e zemrës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
22-02-2011, 21:56:32

Studimi, molla ka veti antikancerogjene

SHBA- Disa studime të reja kanë shpjeguar se pektina dhe ekstraktet e pranishme në lëngun e mollës, besohet se kanë veti antikarcinogjene. Këto studime kanë treguar se pektina, një heteropolisakarid i pranishëm në frutën e mollës, si dhe ekstraktet të cilat janë të pranishme në lëngun nga molla,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
19-02-2011, 21:54:48

Sheqeri, faktor përgjegjës për plakjen e lëkurës

SHBA- Që nuk na ndihmon për linjat këtë kishim kohë që e kishim vënë re, por tani është e sigurt që sheqeri nuk i bën mirë as rrudhave. Sheqeri, është ndër faktorët primar përgjegjës për plakjen e lëkurës. "I çuditshëm", sheqeri bën mirë për trurin dhe bën keq për linjat, dhe tani surprizë qenka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
14-02-2011, 13:21:39

Pijet energjetike, pediatrët nuk i rekomandojnë

Pijet energjetike nuk janë studjuar por konsumohen së tepërmi, dhe mund të jenë të rrezikshme për fëmijët dhe të rinjtë, paralajmërojnë mjekët në revistën amerikane "Pediatrix", dhe thonë se fëmijët nuk duhet ta konsumojnë këtë pije.Rreziqet nga konsumi i pijeve energjetike, kryesisht për shkak ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
07-02-2011, 08:45:12

Kripa mund të dëmtojë zemrën brenda 30 min

TIRANE- Ushqimet me shumë kripë, brenda një kohe të shkurtër shkatërrojnë elasticitetin e venave të gjakut dhe mund të dëmtojnë zemrën. Sipas kërkuesve të qendrës studimore shkencore dhe industriale të Komonuelthit në Australi, ende nuk dihen efektet afatgjata të ushqimeve me shumë kripë, por kë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
03-02-2011, 23:02:47

Efektet e lëngut të mollës

Duhet theksuar se pirja e rregullt e lëngut të mollës nuk lejon formimin e gurëve në veshka dhe ndikon mirë të njerëzit, që kanë vuajtur nga verdhëza. Mjeku rekomandon pirjen e çajit të mollës 3 herë në ditë 1 gotë, por gjithmonë pas bukë. Lulet e mollës përdoren në formën e çajit që qetëson kol...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
03-02-2011, 23:01:53

Ja disa nga recetat popullore

Disa mënyra të thjeshta për të shëruar kollën. Gjithçka në numrin e sotëm në një suplement prej pesë faqesh. Do të gjeni disa receta të thjeshta të mjekësisë popullore për përgatitjen e çajrave me fruta kuruese dhe këshillat më të fundit. Kolla mund të jetë akute dhe kronike. Kolla akute zgjat d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
24-01-2011, 11:04:24

Lëngu i rrushit forcon imunitetin

Një hulumtim i shkencëtarëve nga Universiteti i Floridës ka zbuluar se konsumimi i rregullt i lëngut të rrushit forcon imunitetin. Në studim kanë marrë pjesë 85 participantë, me moshë mesatare, të cilët janë ndarë në dy grupe. Grupi i parë, gjatë nëntë javësh, çdo ditë ka konsumuar lëng rrushi, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
20-01-2011, 12:13:30

Lëngu i portokallit

Qumështi i lopës ende konsiderohet si burimin më i mirë i materieve ushqyese që janë të nevojshme për ruajtjen dhe forcimin e eshtrave, mirëpo, trupi në mënyrë të njëjtë, e ndoshta edhe më mirë, e absorbon kalciumin dhe vitaminën D nga lëngu i portokallit të shtrydhur, kanë treguar studimet e re...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


ßåßy ღ
17-01-2011, 23:18:51

Hani supë për humbje peshe

Në një studim të publikuar nga ‘Journal of the American Dietetic Association’, thuhet se supa jo vetëm që ndihmon në ruajtjen e linjave, por edhe në uljen e peshës trupore. Në këtë studim, i bërë në Japoni, tregohet efekti “antiobezitet” i suprave. Duke përdorur supë, kaloritë që merren në një v...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
13-01-2011, 01:05:19

Pse hamburgeri shpesh është më i shëndetshëm se sallata?

Sallatat të cilat shiten në seksionin e ushqimit të shpejtë, dhe të cilën shumë femra e shohin si opsion të shëndetshëm dietal përmbajnë më shumë kripë se Big Mac, ka zbuluar një hulumtim i ri britanik. 98% të këtyre sallatave përmbajnë më shumë kripë së një qese pomfriti apo çipsi, ndërsa shumë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-01-2011, 15:35:29

15 produktet më të rrezikshme për fëmijët

Akademia amerikane e pediatrisë ka publikuar produktet më të rrezikshme, veçanërisht për fëmijët:1. Salçiçe: akademia pohoi se 17% e rasteve të mbytjes tek fëmijët, lind nga salçiçet dhe këshillojnë që sandviçi me salçiçe të shitet me paralajmërim.2. Peshku fugu:
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
10-01-2011, 15:03:03

Domatja mbron lëkurën nga plakja

Koncentrati i domates përmban një substancë të aftë të mbrojë lëkurën nga plakja në sasi dhjetë herë më shumë se domatja e freskët. Domatja, në fakt, është një perime e pasur me substancën e likopenit – ndoshta më e pasura, e cila çliron një funksion shumë të vlefshëm: bllokon aksionin e radikal...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-01-2011, 09:43:06

Bumi shqiptar i kuzhinave të panjohura

Restorantet e vendeve të largëta si Kina, Japonia e Meksika janë shtuar në qytetet tona kryesore, ndërsa konsumimi i shijeve të panjohura e ekzotike është shndërruar në pasionin e ri të shqiptarëve, zbuloi emisioni i pasdites në Top Channel.Prej kohësh, restorantet italiane kanë qenë tepër të fr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-01-2011, 00:31:19

Dieta “vrasëse” e shqiptarëve

Shqiptarët ushqehen shumë, por keq, pasi dieta e kuzhinës shqiptare është e tepruar me kalori dhe yndyrrna, zbuloi emisioni i pasdites në Top Channel.Shumë pak janë ata shqiptarë që interesohen për nivelin e kalorive të ushqimeve që konsumojnë dhe edhe më të paktë ata që dinë se cila është nevoj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
28-12-2010, 22:33:42

Sa është i shëndetshëm peshku?

Peshku është një prej ushqimeve më të shëndetshme të dietës tonë por sa peshk duhet të hanë gratë shtatzëna apo a duhet të hanë peshk. Një prej “yjeve” të tavolinës, peshku dhe molusqet kanë zënë vend të parë dhe rekomandohet si frutdhënës në mbajtjen e një diete të shëndetshme, dhe të një zemre...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-12-2010, 22:08:26

Gatimet shqiptare me origjine orientale

Jemi në fundin e vitit dhe ëmbëlsirat janë kryefjala e çdo tryeze.Bakllavaja së bashku me gjelin e detit simbolizojnë fillimin e një viti të mbarë dhe të suksesshëm për çdo familje në Shqipëri.Shumë prej nesh e dinë se ky gatim me origjinë orientale është popullarizuar në Shqipëri gjatë viteve t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
26-12-2010, 23:19:34

Erëzat

Erëzat janë përbërësit më të mirë për të aromatizuar gjellët, ushqimet dhe ëmbëlsirat, për t’i bërë ato më të shijshme, më të ushqyeshme e të shëndetshme.

ßåßy ღ
20-12-2010, 11:54:14

Fara luledielli

Farat e lulediellit jane ndoshta te me njohura nga te gjitha farat ushqimore,ato mund të hahen të papërpunuara, te pjekura ose të përdoren për shije në shumëllojshmëri gatimesh. Pavarësisht nga kjo, shumë njerëz janë të panjohur me të mirat e të ngrënit fara luledielli.Shkurtim
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe