Tryeza - 5

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime per ushqimin dhe kuzhinen

Berni
18-12-2010, 02:59:35

Po të hamë shpejt shëndoshemi

Pesha e trupit, perfektë ose drejt saj, mund të na rrezikohet nëse pro cesin e ngrënies e kryejmë shpejt. Na ndodh që hamë para kompjuterit, në zyrë, ose nxitojmë pasi jemi vonë. Kjo ndikon në mundësinë për të mbetur në formë.Ky është konkluzioni në të cilin kanë arritur studiuesit e një shkolle...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
12-12-2010, 23:31:48

Konsumimi i frutave ndalon humbjen e kujteses

Konsumimi i lëngut të rrushit të zi pakëson humbjen e kujtesës madje ndihmon në përforcimin e saj, është konkluzioni më i fundit i shkencëtarëve lidhur me kujtesën.Shkencëtarët e degës së Psikiatrisë së Universitetit Cincinnati bënë një studim mbi 12 persona që vuanin nga humbja e kujtesës. Si r...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
08-12-2010, 16:45:43

Efektet e vitaminës K

Personat të cilët me anë të ushqimin fusin në organizëm sasi më të mëdha të vitaminës K kanë gjasa më të pakta për t’u prekur nga diabeti i tipit 2, bëjnë të ditur shkencëtarët holandez nga Universiteti i Utrecht.Pasi kanë përcjellë për 10 vite më shumë se 38 mijë persona, hulumtuesit kanë lloga...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-11-2010, 00:47:41

Mayumi Nishimura, kuzhinierja e yjeve

Ka gatuar për shumë personazhe të famshme të kinemasë, muzikës dhe pasarelave. Nga Madona te Xhulia Roberts, japonezja Mayumi Nishimura i ka bërë të gjithë të ndihen mirë me recetat e saj mikrobiotikeTeksa i shikon buzëqeshjen rrezatuese dhe lëkurën pa rrudha e plot jetë, edhe pse është 54 vjeçe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
06-11-2010, 11:25:02

Dy gota qumësht në ditë për të rënë nga pesha

Jeni në dietë? Mos hiqni dorë nga qumështi duke menduar se ka shumë kalori, sepse vetëm pirja e rregullt e tij mund t'ju bëjë që të bini më kollaj nga pesha. Ky është konkluzioni i publikuar në American Journal of Clinical Nutrition, sipas të cilit, kush pi mesatarisht dy gota qumësht në ditë pë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
04-11-2010, 16:41:36

Konsumoni ushqime antistres

Ushqime te shëndetshme dhe stresi largohet vetë...kujdesuni për cfarë hani dhe do ta shihni që do të keni një humordhe ekuilibër të brendshëm më të mirë. Stresi është një armik i keq, ndaj të cilit duhet të mësoheni të mbroheni në mënyrën më të mirë të mundshme për të mos humbur kontrollin nga a...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
01-11-2010, 13:23:15

Zgjedhni çajin tuaj ideal

Çaji relakson dhe forcon, është stimulues ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
01-11-2010, 13:09:50

Mjalti, efektet kuruese

Mjalti është lëng i trashë dhe i ëmbël me ngjyrë qelibari, që...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-10-2010, 00:55:17

Pesë ushqyesit që ju nevojiten më shumë

Sipas sondazheve më të fundit dietikë është rezultuar se më shumë se 75 për qind e femrave nuk arrijnë të marrin të gjitha vlerat e domosdoshme ushqimore, ose të paktën vitaminat dhe mineralet më bazike. Marrja e tyre në mënyrë të drejtpërdrejtë nuk është zgjidhja më e zgjuar për të pasur një di...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-10-2010, 13:32:39

Buka e parë në histori, para 30 mijë vitesh

Ajo ka 30.000 mijë vjet që është krijuar, si buka e parë e bërë nga njeriu modern: një kulaç i pjekur mbi gurë të kuq të nxehtë, nën një nxehtësi të madhe.Gjurmët e kësaj janë zbuluar në Toskana të Italisë nga një grup italian, i cili i ka publikuar rezultatet në ditarin e Akademisë së Shkencave...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-10-2010, 11:40:58

Gështenja

Gështenja është frutë i shëndetshëm me të mira të dyfishta që e mbrojnë shëndetin e njeriut. Ka vlerë të madhe kalorike dhe energjitike dhe rekomandohet si shtesë në ushqimin e fëmijëve, tek të rriturit dhe për të gjithë personat që kanë punë të mundimshme fizike dhe intelektuale.

Berni
13-10-2010, 12:03:46

Për ata që duan të pinë ujë të ftohtë...

Pirja ujit të ftohtë pas një vakti, ndikon që yndyrat që ju i keni konsumuar-të ngadalësojnë tretjen. Kur masat e tilla reagojë me acid, prishen, absorbohen nga zorrët më shpejt sesa ushqimet e forta. Kjo do të rrudhë zorrët, dëmton florën e tyre.

Berni
12-10-2010, 21:54:48

Majdanozi

Ndërsa majdanozi, është antiseptik dhe pastrues i mushkërive. Bimë aromatike që njihet dhe përdoret si erëz, por është një nga perimet me vlera të pallogaritshme ushqimore, e shëruese për disa lloje sëmundjesh.

Pergjigje nga: erlehta, ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ, Syrgjyn

Vlerat e një gote verë

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Berni
26-09-2010, 11:26:20

Ushqim i shijshëm dhe pak kalori

Disa alternativa për të shijuar ushqimet që sado të përpiqemi e kemi të pamundur t’u rezistojmë: aperitivë, salca të ndryshme, akullore, pica, makarona, lëngje frutash. Këshilla për të kënaqur oreksin tuaj.Nuk është e nevojshme të hiqni dorë nga një pije me gaz, ose nga një drekë e shijshme vetë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


ßåßy ღ
24-09-2010, 11:14:14

Lakrat

Diçka për lakratJo vetëm që janë tepër të pasura me mat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
21-09-2010, 17:05:24

Vaji i mentës

Vaji i mentës nëse përdoret për masazh në të gjithë trupin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
21-09-2010, 17:03:42

Vaji i limonit dhe i gështenjës

Një ndër vajrat esencialë që përdoret për kurimin e disa sëmundjeve ose probl...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
19-09-2010, 11:08:51

Kamomil, për të ruajtur peshën normale të trupit

TIRANE- Si mund të ruani peshën normale të trupit? Konsumoni 1 filxhan ç...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
09-09-2010, 07:34:55

Domatja ul rrezikun e kancerit ne prostate!

Domatja është një mik për shëndetin e meshkujve. “Mbretëresha” e kuz...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

toni69
22-08-2010, 22:19:43

Ushqimet me krip;shume te shijshme por pak te shendetshme

Ushqimet me kripë; shumë të shijëshme, por pak të shëndetëshmeUshqimi i kripur nxit presionin e gjakut që mund të çojë në goditje në zemër dhe probleme të tjera të rënda shëndetësore.E mërkure 18 Gusht 2010 13:43  Sanduiçet me mish dhe djathë me pak yndyrë mendohet se janë ushqime të shëndetëshm...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ, BeRni

Britani: rikthehen në tavolinë ketrat, simboli i varfërisë

ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ
10-08-2010, 15:05:46
Iiiii... Ne Gjermani do kete filluar gjuetia e "Kaninchen" dmth...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: erlehta, olti

Një aromë që më kujton diçka

erlehta
08-08-2010, 22:57:05
Interesant 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
26-07-2010, 16:14:46

Ushqimet kundër stresit

Jo vetëm joga, masazhe dhe gjimnastikë. Nervozizmi, acarimi dhe tensioni fizik luftohen edhe në tavolinë, mjafton të zgjidhni ushqimet e duhura.Bëni një jetë të thjeshtë mes zyrës dhe shtëpisë, supermarketit dhe vizitave të rralla te prindërit? Puna ju ka lodhur dhe po ua bën të pamundur jetën? ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
24-07-2010, 00:44:22

20 ushqimet që largojnë sëmundjet. Ja ç’duhet të kemi në tavolinë

Jemi mësuar të përdorim vetëm produkte “tipike” të përherëshme për tryezat tona. Shumë produkte të llojeve të ndryshme nuk i bëjmë pjesë të dietës sonë të përditshme. Ja disa produkte më "tipike" dhe disa alternativa të tjera të cilat mund të zëvendësojnë këto produkte. Një udhëzues për të kuptu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


ßåßy ღ
16-07-2010, 22:43:32

Redlove, molla e pare teresisht e kuqe!

 :DPër herë të parë tregjet europiane do nxjerrin në shitje një mollë që nuk është e kuqe vetëm nga jashtë por edhe në brendësi të saj. Bëhet fjalë për varietetin Redlove, 100 % bio dhe pa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-07-2010, 14:28:30

Stina e nxehtë dhe ushqimet

Nëse vendosni të mbani dietë bëni mirë të ndiqni lloje të tilla dietash si ajo e kosit, e supës apo e ushqimeve të gjalla. Janë më të mira në krahasim me llojet e tjera drastike të reduktimit të ushqimeveSi të hamë në mënyrë të shëndetshme dhe të mbajmë trupin në formë"Jetojmë n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Syrgjyn, titi labi, Trendafili i kuq

Vera e kuqe, ndihmon ne dobesim

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
02-07-2010, 11:06:32

Vaji i pemës së çajit, kundër kancerit të lëkurës

Vaji i pemës së çajit, kundër kancerit të lëkurësZbulohet një tjetër armë në luftën kundër kancerit të lëkurës. Është vaji i melaleucas, ose pemës së çajit, një bimë që rritet në Australi. Studiuesit e universitetit të Australisë perëndimore kanë pohuar se vaji i nxjerrë nga gjethet mund të form...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-07-2010, 17:11:39

Restoranti me i mire ne Bote...

Kuzhinieri Rexhepi shpjegon restorantin më të mirë në botëBarishtet dhe lulet e egra duket se tashmë kane dalë në plan të parë dhe kjo ngaqë një restorant, Noma në Kopenhagë, është i specializuar në këtë drejtim duke marrë vendin e parë si restoranti më i mirë në botë.Ai ia kalo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe