Tryeza - 6

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime per ushqimin dhe kuzhinen

Berni
28-05-2010, 16:18:35

Dobitë e 10 pijeve, ja pse duhet t’i konsumoni

Dhjetë pijet më të dobishme të botësShkencëtarët e Universitetit të Kalifornisë në Los Anxhelos kanë bërë këto ditë listën më të dobishme të pijeve. Kjo listë është bazuar për përpilimin e saj në përmbajtjen e antikosidantëve të pijeve. Fjala “antioksidant” është bërë në mënyrë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-05-2010, 09:01:43

Bizele, sardele, kivi, zbulohet dieta që fshin rrudhat

Rrudhat shkaktohen nga ushqimet që hamë, sepse ushqyerja e gabuar çon në plakjen e lëkurës: asnjëherë mos konsumoni ushqime me shumë sheqer, shumë të skuqura apo me shumë kripë. Gjithashtu ndër armiqtë e lëkurës mund të përmendim edhe ushqimet “light”, ato me sheqer të shtuar që të dëmtojnë më s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-05-2010, 01:18:20

Kuzhina italiane, një libër për t’a përdorur e shijuar si duhet

Kuzhinën italiane duhet ta provosh vetëm në shtëpinë e saj, në Itali. Kështu thonë ata që kanë provuar në restorantet italiane ushqimet e përgatitura në to, e megjithatë kjo kuzhinë është e përhapur në të gjithë botën."Është kuzhinë që ka njohur shtrirje të gjerë dhe zhvillim të vazhdueshëm në s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-05-2010, 09:44:57

Kafeja gjatë punës rrit produktivitetin

Edhe pse punëdhënësve nuk u pëlqen kur punonjësit e tyre shkojnë për një pauzë për kafe, një studim i ri tregoi se ky veprim i nxit këta të fundit për një produktivitet më të madh në punë.Shkencëtarët britanikë kanë zbuluar se kafeina përmirëson kujtesën dhe përqendrimin në punë, ndërsa ata puno...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
11-05-2010, 16:44:35

Caj i gjelber mbron dhembet

TOKIO-Shkencëtarët japonezë kanë zbuluar se vetëm një lugë çaji i gjelbër në ditë mund të ulë rrezikun e prishjes së dhëmbëve deri në 20%. Çaji i gjelbër ka në përbërje antioksiduesit e quajtur katekina, të cilët janë përgjegjës për efektet pozitive në shëndet. Këto antioksidues të fuqishëm, mun...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
10-05-2010, 13:18:30

Dieta "receten" na e sygjeron ADN-ja

Një nga problemet më të mëdha të botës perëndimore është padyshim obeziteti dhe mbipesha por deri tani askush nuk ka arritur të gjejë një formulë të saktë si të humbasim kilogramët e tepërt. Por pas një kërkimi të fundit që kanë bërë shkencëtarët italianë, ata kanë dalë në përfundimin se receta ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-04-2010, 02:23:02

Shefi i guzhinës së restorantit më të mirë në botë, shqiptar

Restoranti më i mirë në botë për vitin 2010 quhet “Noma” dhe ndodhet në Danimakrë. Shefi i guzhinës së këtij restoranti është një 32-vjecari me origjinë shqiptare Rene Redzepi. (Rexhepi). Babai i tij, është shqiptar nga Maqedonia i emigruar prej vitesh në Danimarkë, ndërsa nëna daneze.Redzipi ta...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

eurogina
27-04-2010, 13:55:26

Vaji i ullirit mbron nga kanceri i gjirit

Gratë që konsumojnë shumë vaj ulliri në ushqimet e tyre janë më pak të rrezikuara nga kanceri i gjirit. Shkencëtarët kanë zbuluar se dieta mesdhetare në të cilën përdoret shumë vaji i ullirit mbron nga kanceri i gjirit. Studiuesit që i botuan rezultatet e punës së tyre në revistën “Analet e Onko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-04-2010, 02:01:06

Gjellë me peshk

Gjellë me peshkNevojiten (për 6 persona):• 600 g filetë peshku të ngrirë (mish i pastruar, pa lëkurë e pa eshtra)• pak lëng limoni• majdanoz• 1 degëz rigon• thërrmija buke• vaj ulliri• kripë, piper.Peshku shoqërohet me kaçamakPasi të zihet kaçamaku, shtrihet në sipërfaqe të tepsisë së yndyrosur ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-04-2010, 01:59:51

Sallatë me patëllxhan dhe qepë

Sallatë me patëllxhan dhe qepë Përgatitja 15 min: Pjekja: 15 min. Kalori 137. Përbërës për 4 persona: * 2 qepë të bardha për porcion * patëllxhanë të mëdha * 2 thelpinj hudhre * 20 ml verë e bardhë * 30 ml uthull * 4 lugë vaj ulliri * gjysmë speci i gjelbër * gjethe mente * kripë, piper Përgati
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-04-2010, 01:58:32

Filetë viçi me kërpudha

Filetë viçi me kërpudha Materialet për 2 persona * 2 fileta mish viçi (rreth 180-200 gr.) * 2 lugë gjelle vaj ulliri * 1 lugë gjelle gjalpë * 1 filxhan kërpudha të prera * 1 filxhan lëng mishi * 2 lugë gjelle brandi * hudhër * kripë dhe piper i kuq dhe i zi. Përgatitja 1. I lyeni filetat nga të dy a
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-04-2010, 01:57:37

Kallamar i tiganisur me salcë jeshile dhe hudhër

Kallamar i tiganisur me salcë jeshile dhe hudhërMaterialet për 4 person:* 1/2 kg kallamar i pastruar dhe i prerë në rrathë* 1/2 filxhan miell* vaj për skuqje.* 1 filxhan arra të shtypura* 2 feta të holla buke pa kore të prera në pjesë të vogla* 3/4 e filxhanit verë e bardhë* 3 -...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-04-2010, 01:57:00

Sallatë ruse me fileta peshku

Sallatë ruse me fileta peshkuPërbërësit:* Patate, 4-5 kokrra mesatare* 5-6 karota* një kavanoz tranguj turshi* 2 filxhan kafeje fasule* një filxhan kafeje me ullinj* 1 limon* tre vezë* 1-2 gogozhare (speca të kuq)* 2 filxhanë bizele* fileta peshku, gjysmë kilogrami* majdanoz dhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-04-2010, 01:55:38

Gogëlushe me mish

Gogëlushe me mish Për 4 persona * 1/2 kg mish i grirë * 2 feta bukë * 150 ml verë e bardhë * 1 kokë qepë * 100 gr kaçkavall * 100 ml shtalpë * 4 vezë * 3 lugë miell * 100 ml qumësht * 3 lugë kafeje erëza të përziera * vaj e kripë dhe piper i zi E copëtojmë bukën dhe e vëmë në enë të thell
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-04-2010, 01:54:40

Si te besh Parfe

ParfePërbërësit:* 1/2 l qumësht* 2 pako krem* 20 biskota me qumësht* limon i grirë në rende* ca gjethe menteje të prera hollë.Për prevedenë: 2-3 lugë mjaltë * 5-6 nektarina të grira hollë * 2 limonë të prerë hollë.Përziejeni qumështin dhe kremin e pastiçerisë në mikser. Në një tas të thellë thër...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: shejtania, DEMONI

Specialitete te Kosoves - Receta gatimi kosovare

Shej
19-04-2010, 22:47:17
edhe turshite
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Emira, eurogina

Si te kemi nje bark te sheshte

Emira
09-04-2010, 16:51:35
E kisha fjalen shtatzena;-)))))
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

eurogina
08-04-2010, 14:47:30

10 ushqime alergjike qe duhet te qendroni larg

Disa ushqime mund të jenë vdekjeprurëse për shkak të alergjisë që shkaktojnë. Kur sistemi imunitar e pranon një lëndë të padëmshme si të rrezikshme atëherë realizohet një reaksion alergjik. Duke mësuar produktet të cilat shkaktojnë alergji mund të shpëtoni jetën e mysafirëve që vijnë në shtëpinë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

eurogina
08-04-2010, 14:41:48

5 ushqime qe permiresojne eren e rende

Ushqimi i pasur me qepë ka qenë i shijshëm, por kur zgjoheni në mëngjes goja e juaj mban erë të rëndë.Çfarë të bëni? Kur aroma e gojës tuaj është prekur nga ushqimet me erë të keqe - zakonisht hudhrat, qepët ose nga mishi me erëza, por edhe peshku e djathi - juve ju nevojitet një freskues. Dhe n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
08-04-2010, 10:44:28

Ushqimi mes vakteve, shkak per mbipesh!

Mbipesha mes fëmijëve vazhdon të përhapet në Shtetet e Bashkuara dhe gjetkë. Një studim i ri tregon se ushqimet midis vakteve janëshkaktarët kryesorë të shtimit të rasteve të mbipeshës.Një në tre fëmijë në Shtetet e Bashkuara është mbipeshë. Studimi tregon se disa nga fëmijët mbi peshë kanë ka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: sandrina, Trendafili i kuq, BeRni

Limoni

*
sandrina
07-04-2010, 12:59:18
pa sheqer sa ha dot
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
05-04-2010, 09:24:48

Molla, sekreti per vitalitetin e njeriut

Molla mund të konsiderohet më tepër se një ilac për vitalitetin e trupit të njeriut. Përvecse pastron dhëmbët në mënyrë të përkryer, fruti i “ndaluar” i Edenit parandalon plakjen e lëkurës, heq urinë, mund të parandalojë disa sëmundje, përfshirë këtu edhe tumorin. Këtë zbulim e ka bërë një insti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
12-02-2010, 08:59:56

Birra forcon masen kockore te trupit

BERLIN- Studimet e fundit kanë treguar se birra është një burim i rëndësishëm i silicit, përbërësit kyç në dendësimin e masës kockore. Silici në birrë është i pranishëm në formë të tretur dhe kjo e bën birrën një prej burimeve më të rëndësishme të silicit në ushqimin e botës perëndimore. Studimi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-02-2010, 20:31:32

10 ushqimet alergjike

Disa ushqime mund të jenë vdekjeprurëse për shkak të alergjisë që shkaktojnë. Kur sistemi imunitar e pranon një lëndë të padëmshme si të rrezikshme atëherë realizohet një reaksion alergjik. Duke mësuar produktet të cilat shkaktojnë alergji mund të shpëtoni jetën e mysafirëve që vijnë në shtëpinë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
31-01-2010, 20:52:40

Konjaku, pija e rrallë e luksit

Shumë shpesh dëgjojmë të flitet për konjakun, por rrallë kemi pasur mundësi të shijojmë një gotë nga shishet e rralla dhe çmimet “e kripura”, të cilat sipas kolekisionistëve nuk e justifikojnë aspak ndjesinë e mrekullueshme të pijes magjike. Por pse ndodh e gjithë kjo? Çfarë është saktësisht kon...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
28-01-2010, 01:10:10

Vaji i lirit dhe te mirat shendetsore te tij.

Çka është Vaji i Lirit dhe cilat janë dobitë shëndetësore të tij? Nëse ke dëgjuar shumë rre...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
28-01-2010, 01:02:46

Te mirat e hudhrës

A mendoni se hudhera s’ju jep tjeter vec eres? Te jep ere por gjithashtu eshte njeri nder ushqimet me te shendet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
10-07-2009, 16:00:53

Peshku dhe frutat, "mburoja" kunder kancerit.

Nje menu me sa me shume fruta eshte baza e sekretit per nje trup sa me te shendetshem dhe sipas nje studimi te kohve te fundit, nje diete me pak e pasur me mish perben me pak rrezik qe semundja e kancerit te gjeje terren veprimi. Nuk eshte hera e pare qe shkenca konfirmon nje gje te tille por ri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
29-06-2009, 08:21:52

Shqiptaret, pijedashes!

Nje pjese e mire e shqiptareve jane pijedashes, nderkohe qe nje perqindje, relativisht e larte, eshte me shume se sa kaq. Te dhenat e fundit te Ministrise se Shendetesise japin shifra te cilat jane ne rritje vit pas viti. Te rinj, adoleshente, mosha e dyte apo mosha e trete, ne total rreth 7 per...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
22-06-2009, 00:21:48

7 ushqimet qe te mbajne te ri ne moshe!

Ushqimi eshte faktori kryesor qe ndikon per te pasur nje jete te gjate dhe te shendetshme. Ne qofte se doni te gezoni "rinine e perjetshme", dhe te shtoni numrin e viteve te jetes suaj atehere duhet te dini se cilat jane ushqimet e nje jete me te gjate dhe ne harmoni me natyren. Pjesa me e madhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: charlie, Trendafili i kuq

Koktejli juaj i preferuar?!

Charlie
09-06-2009, 21:49:32
Thanks Miss
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-04-2009, 21:06:32

Ushqimi është ilaçi më i mirë

Në të vërtetë, sipas studimeve, sëmundjet nuk shkaktohen vetëm nga viruset dhe bakteret. Ato nisin brenda trupit dhe mendjes sonë dhe shkaktohen nga mendimet e gabuara, jetesa e gabuar dhe ngrënia e gabuar. Në qoftë se do të jetojmë në mënyrë natyrale, duke respektuar ligjet harmonike të univers...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: bleranda.d, BeRni

Birra, historia e saj

*
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-03-2009, 14:11:32

Soja, kokrra e mrekullisë

"Bima magjike" që ka nisur të njihet në Perëndim vetëm vitet e fundit lufton kancerin dhe sëmundjet kardiovaskulareSoja, kokrra e mrekullisëSekreti i jetëgjatësisë së orientalëve që e përdorin prej 5000 vjetësh
Më shum...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: agnesa vuthaj, Tironc ne Texas, Lisa

Per ata qe s'dine te gatuajne

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe