Bajamet - Tryeza

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Bajamet

Bajamet

· 4 · 6226

 • Postime: 18095
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

ne: 20-12-2010, 15:40:46

Vetite e bajameve
 
1 Ne lidhje me zemren
Bajamet rrisin HDL, kolesterolin e mirë, dhe mbajne ne nivele të ulët LDL
kolesterolin e keq. Si rezultat, rreziku i sëmundjeve të zemrës është ulur
Vetëm duke ngrënë një grusht bajame çdo ditë.

2 Ndihmon ne humbje peshe
Edhe pse bajamet kane nivele te larta yndyre ata ndihmojne per te humbur peshe.
Bajamet përmbajë yndyra te ngopura te cilat bejne te ndiheni te ngopur shpejt e ne kete menyre te ndaloni mbingrenien.
Per kete nuk duhet te kalohet masa nje grusht ose 12 kokrra.

3 Ushqimi i trurit
Bajamet shume mire kontribuojnë në zhvillimin e trurit. Ato përmbajë riboflavin e cila vendoset nga një reaksion zinxhirqë të çon në kujtesë të mirë. Në fakt, disa e konsiderojnë si një ushqim i domosdoshem për fëmijët në rritje.
 
4 Kujdesi i lekures
Bajamet janë të pasura me vitaminë E. Vitamina E është një antioksidant që lufton radikalet e lira, parandalon dëmtimin e indeve të trupit dhe e mban lëkurën elastike nga dëmtimi. Kjo është arsyeja pse vaj dhe qumeshti i bajameve jane nga perberesit kyesore ne prodhimet e kremarave te lekures.
Produktet e bajames mbrojne lëkurën nga plakja, dielli, dhe kanceri i lëkurës.

5 Mban ulur presionin e gjakut
Bajamet kane shume kalium dhe shumë pak sodium. Ky është një kombinim i përsosur kur është fjala për të kontrolluar tensionin e gjakut. Kaliumi ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut ndërsa me përmbajtjen shumë të ulët te natriumit bajamja eshte ideale si ushqim.

6 Ndalon kancerin e zorres se trashe dhe kapsllekun.
Bajamet janë të pasura me fibra. Fibrat e bajames ndihmojne në rregullimin e brendshem dhe pastrojne traktin e tretjes. Si rezultat, bajamet ndihmojne trupin tonë per të luftuar kancerin e zorrës së trashë.
 
7 Bajamet ne shtatzani
Bajamet përmbajnë acid folik. Acidi folik është thelbësor per mbajtjen e foshnjave në barkun e nënës ne menyre te shëndetshme
duke parandaluar defekte të tilla si problemet me zemrën, defekte të trurit dhe shumë më tepër.

8 Perforcues te energjise
Bajamet përmbajë mangan, bakër dhe riboflavin që i bëjnë ato perforecues te energjisë. Kur te ndiheni te lodhur hani nje grusht bajame me mire sesa te konsumoni psh pike energjike..

9 Ideale për diabetikët
Bajamet kane shume proteina dhe kanë zero karbohidrate. Ato jane ideale për diabetikët
dhe kushdo që ka probleme me nivelet e sheqerit në gjak.

10 Mjekësia tradicionale kineze përdor bajamet si tonik për të lehtësuar spazmat, ënjtjet, zemrën dhe muskujt

 

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 25-09-2019, 00:15:03

 

Bajamet, “spërkatësit” e arterieve. Sa duhen ngrënë, doza korrekte për shëndet optimal.
Që ky frut i thatë na bën mirë nuk është një lajm i ri, por tani duhet ët dimë se çdo lloj ka avantazhe të veçanta.
Sidoqoftë, është e ndaluar të konsumosh doza të mëdha, për shkak se ato janë shumë kalorike.

Rekomandohen në fund të vaktit, si një meze e lehtë, në mëngjes, për të pasuruar një pjatë: frutat e thata janë të mira për shëndetin tuaj dhe nuk ka dyshime për këtë.

Por, që kjo bajame mund të jetë një “pastrues” i shkëlqyer anti-kolesteroli është një risi: në fakt duket se po të hash cdo ditë nga pak, është e lidhur me një përmirësim në funksionimin e kolesterolit “të mirë” HDL, ai që analizoi vazot për të mbledhur dhe shkatërruar kolesterolin e tepërt që mund të “bllokonte” arteriet që favorizonin infarktin.

Këtë e tregoi në një grup vullnetarësh Penny Kris-Etherton, një nutricionist në Universitetin e Pensilvanisë, i cili donte të hetonte se çfarë ndodh me kolesterolin HD me një konsum të rregullt të bajameve.

Efektet
“Ky lloj fruti ka efekte pozitive në nivelet e kolesterolit në përgjithësi, por deri më tani nuk dimë shumë nga veprimi specifik në HDL, i cili në kundërshtim me LDL (kolesteroli “i keq”) ndihmon në reduktimin e rrezikut kardiovaskular”, shpjegoi Kris-Etherton.

Për të sqaruar, një grup vullnetarësh iu nënshtruan analizave të gjakut dhe pastaj për gjashtë javë në një dietë që përfshinte 43 gram bajame si snacks (pak më shumë, pastaj, nga “doza” standarde e cila është rreth 30 gramë, e barabartë me rreth njëzet bajame);

Pastaj, pas përsëritjes së testeve të gjakut, të njëjtët pjesëmarrës ndoqën një dietë të njëjtë, por hëngrën një fetë banane si një meze të lehtë dhe më pas u nënshtrohen testeve përsëri.

 

Mekanizmi
Gjetjet e publikuara në ‘Journal of Nutrition’ në shkurt, tregojnë se frutat e thata jo vetëm që rritin nivelet e HDL, por përmirësojnë funksionalitetin: “Grimcat Hdl janë shumë të vogla kur ato formohen, – vëzhgon hulumtuesi.

– Ata janë si qese plehrash, fillimisht të zbrazëta dhe pastaj më të gjera dhe më rrumbullake sa ata mbledhin kolesterolin Ldl në shumë nga vazot për ta marrë atë në mëlçi.

HDL është e ndarë në pesë “popullata” të ndryshme: kemi vlerësuar entitetin e secilit për të kuptuar nëse ajo e HDL më të “fryrë” të kolesterolit ishte më e bollshme pas dietës me bajame si një rostiçeri, një shenjë e një rritje të funksionalitetit e vetë HDL-së.

Kjo ndodh vetëm në këtë mënyrë: pjesa e kolesterolit më të madh Hdl rritet me 19 për qind, funksionaliteti me 6.4 për qind.

Kjo do të thotë se Hdl është duke bërë edhe më mirë se zakonisht puna e saj si një pastruese, duke rikuperuar më shumë kolesterol në rreth”.

 

Rreziqet kardiovaskulare
Tek ato që janë obezë ose mbipeshë, bajamet gjithashtu reduktojnë kolesterolin Ldl me 7 për qind, siç tregohet nga një studim tjetër nga i njëjti studiues i paraqitur në ‘Journal of the American Heart Association’ javët e fundit:

Nuk bëhet fjalë për një kurë, por është megjithatë, një mënyrë e mirë për të përmirësuar profilin e rrezikut kardiovaskular edhe falë fibrave, vitaminës E dhe yndyrave polyunsaturated, nga të cilat bajamet janë të pasura.

“Ata janë një meze e lehtë e përkryer, nëse hani me moderim në vend të një rostiçerie me ushqime me vlerë të ulët ushqyese”, thotë Kris-Etherton.

 

Jo më shumë se tridhjetë gramë në ditë
Thirrja për doza është e domosdoshme për shkak se bajamet, si të gjithë frutat e thata, janë shumë energjike (600 kalori për hektogram): ideale është të marrësh 30 gramë fruta pa guaskë ose 20-25 nëse ndjek një dietë të ulët kalorike.

Më mirë pastaj të alternoni lloje të ndryshme të frutave të thata, pasi secili ka karakteristika të veçanta: bajamet, për shembull, kanë një fuqi më të ulët antioksiduese se arrat dhe lajthitë, por ato janë më të pasura me vitaminë E dhe proteina bimore. /supershendeti.com

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 29-09-2019, 23:56:11

Gjumë jo i qetë, i parehatshëm dhe jo çlodhës. Të gjithë hasim probleme me gjumin ndërkohë që një nga faktorët kryesorë të gjumit jo të qetë lidhet drejtpërdrejtë me mënyrën e të ushqyerit.

Dietologë dhe studime të shumta kanë treguar se disa ushqime të cilat konsumohen para se të flemë ndihmojnë në përmirësimin e cilësisë së gjumit.

E për rrjedhojë ndihmojnë organizmin dhe trupin që të çlodhet dhe të relaksohet gjatë orëve kur është në shumë.

Efektet e bajameve në përmirësimin e gjumit 

Një nga produktet më të rekomanduara janë bajamet. Midis të gjitha ushqimeve të tjera, bajamet përmbajnë të gjithë përbërësit që ndikojnë direkt në përmirësimin e gjumit.

Konsumimi i bajameve ndihmon trupin të gjejë menjëherë qetësinë e nevojshme për të rënë në gjumë.

Bajamet janë të pasura me proteina dhe izolojnë urinë e tepërt në darkë. Por më shumë se sa frenojnë urinë ato përmbajnë pesë elementë të rëndësishëm ushqyes të cilët përmirësojnë gjumin.

Të pestë këto elemente bashkëveprojnë duke i shndërruar bajamet në një ushqim të fuqishëm që shmangin urinë e tepërt, qetësojnë muskujt dhe nervat dhe ju ndihmojnë për një gjumë më të mirë.

Ndaj dhe nuk ka asnjë çudi se përse bajamet konsiderohen një superushqim.

Pesë elementët që nxisin gjumin e mirë

Triptofani

Triptofani është një amino acid i cili prodhon dy neurotransmetues kyç, melatoninën dhe serotoninën.

Melatonina ndihmon në mirëmbajtjen e regjimit të trupit, që ju të flini në darkë dhe të zgjoheni në mëngjes.

Serotonina ndihmon në rregullimin e humorit duke larguar stresin e duke ndihmuar në një gjumë të mirë.

Bajamet janë ndër produktet më të pasura me triptofan.

Magnezi

Studimet kanë treguar se mungesa e qoftë një sasie të vogël magnezi ndikon në një gjumë të parehatshëm.

Magnezi ndihmon në funksionimin e mirë të muskujve duke nxitur çlodhjen gjatë gjumit.

Kalçiumi

Rritja e nivelit të kalçiumit rrit hormonin e melatoninës çka nxit përgjumjen. Studimet tregojnë gjatë gjumit të thellë niveli i kalçiumit në trup është shumë i lartë.

Niacina 

Stresi çon në ankth dhe depression dhe të dyja këto fenomene ndikojnë negativisht në gjendjen e humorit duke sjellë pagjumësinë.

Niacina luan një rol kyç në rregullimin e stresit duke ndihmuar në çlirimin e ankthit dhe depresionit duke nxitur një gjumë më të mirë.

Proteina

Sa më gjatë të qendroni pa ushqim aq shumë do të ulet niveli i sheqerit në gjak.

Ky fenomen është ndër shkaktarët kryesorë të zgjimit në mes të natës. Duke konsumuar një produkt që në përmbajtjen e tij ka proteina zgjimi papritmas natën do të shmanget./AgroWeb

 

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 12-11-2019, 23:35:26
 

Konsumimi i bajameve mund t’ju shpëtojë jetën. Në një studim, Shoqata Amerikane e Zemrës zbuloi se konsumimi i ulët i tyre rrit shanset për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Bajamet jo vetëm janë të shijshme, por edhe kanë goxha përfitime. Më poshtë do të keni mundësinë të lexoni 4 ndryshime që pëson trupi juaj kur konsumoni bajame.

Reduktojnë aknet

Sipas këtij studimi, pacientët me akne të mëdha kanë 9% më pak vitaminë E. Nëse konsumoni bajame për përmirësuar lëkurën, atëherë ju po përdorni një kurë tradicionale të vjetër të Lindjes së Mesme, që mbështetej te shkenca. Bajamet kanë vitaminë E dhe antioksidantë që mund t’ju ndihmojnë të kuroni puçrrat dhe të rinovoni lëkurën tuaj nëse mund t’i rezistoni niveleve të larta të yndyrës omega-6.

Ndihmojnë për trajtimin e diabetit

Ky studim tregoi se pacientët që vuajnë nga diabeti i tipit 2 kanë të ngjarë të shohin që gjendja e tyre fizike të përmirësohet duke ngrënë bajame në baza ditore. Jo vetëm që ato ndihmojnë në bllokimin e arterieve duke ulur “kolesterolin e keq”, por ato gjithashtu kontribuojnë në uljen e nivelit të sheqerit në gjak falë mineraleve të tyre.

Ndihmojnë për t’u rikuperuar nga lindja

India ka një traditë të gjatë të konsumimit të bajameve si një ilaç natyral për të fituar energji. Bajamet shpesh u rekomandohen grave pas lindjes për t’i ndihmuar ato të shërohen shpejt dhe të shmangin shenjat e strijave.

Mund ta bëjnë fëmijën tuaj më të zgjuar

Siç e kemi shkruar edhe më sipër, bajamet mund të përmirësojnë aktivitetin e trurit. Ngrënia e 74 gramë bajame në javë mund ta bëjë fëmijën tuaj më të zgjuar, sipas një studimi të kryer nga shkencëtarët spanjollë që vëzhguan 2208 gra shtatzëna. Fëmijët u monitoruan atëherë kur ishin 1, 5 dhe 8 vjeç. Fëmijët, nënat e të cilëve hanin bajame gjatë shtatzënisë morën më shumë pikë në testet e tyre të inteligjencës. https://po.al/parandaloni-semundjet-kardiovaskulare-duke-konsumuar-bajame/

Temat e fundit