Barku i fryre? Ja ushqimet ndaj të cilave duhet të bëni kujdes - Tryeza

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Barku i fryre? Ja ushqimet ndaj të cilave duhet të bëni kujdes

Barku i fryre? Ja ushqimet ndaj të cilave duhet të bëni kujdes

· 8 · 1244

 • Postime: 18279
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

ne: 29-09-2012, 10:05:00
Nëse doni të keni një bark petë, atëherë tregon kujdes ndaj ushqimeve që hani. Të gjithë e dimë që duhen shmangur pije me gaz dhe me sheqer, por nuk mbaron këtu, janë një sërë produktesh ndaj të cilave duhet treguar kujdes.
 
Në shumë raste edhe ushqimet e dobishme për organizmin tonë shkaktojnë fryrje të barkut.
 
Kripa është një nga shkaktarët kryesorë të fryrjes së barkut. Ngrënia e kripur për të shijuar sa më shumë produktet që konsumojmë nuk është një ide e mirë, pasi kripa kërkon ujë që ndikon në formimin e celulitit.
 
Edhe çamçakëzi është një armik i madh, pasi shpesh ndërsa përtypemi prej nervozizmit apo prej kënaqësisë fusim shumë ajër në trupin tonë që automatikisht mbush barkun.
 
Birra dhe pijet me gaz fryjnë gjithashtu, ku siç informon noa.al edhe ushqimet e skuqura nuk janë të mira pasi ka vështirësi në tretje nga ana e stomakut.
 
Fasulet na rëndojnë gjithashtu, pasi kanë vështirësi në tretje dhe na rëndojnë shpesh stomakun.
 
Edhe molla të cilën e mbajmë shpesh në çantë si dietike për tu ngrënë gjatë ditës, rrezikon të na fryjë barkun, kjo për shkak të një fibre e cila në mënyrë të pashpjegueshme fryn organizmin tonë.
 

a.y/noa.al
« Editimi i fundit: 12-11-2020, 16:33:13 nga M A X »

 • Postime: 1439
 • Karma: +13/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 10-10-2012, 23:02:29
Beni kujdes me salcicet se ...... :P

 • Postime: 7086
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 28-03-2019, 12:10:46
Si i tha doktori Tipit: Nje molle duhet te hash e jo nje kosh 😆

 • Postime: 253
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 28-03-2019, 15:45:24
Ehh cna cmenet , o doni me na heq tulet ska :LOL

Nuk futem mo neper keto tema , une aty kam gjithe suksesin :P

 • Postime: 7506
 • Karma: +88/-62
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 29-03-2019, 20:59:09
Si i tha doktori Tipit: Nje molle duhet te hash e jo nje kosh 😆

Une nje molle ha moj cupe po nuk me le nepsi per gjerat e tjera rehat. :D :D

 • Postime: 7086
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 29-03-2019, 21:06:08
😂😂😂😂😂😂😂
Jo ti o Tipi jo...
Tipi tjeter, shoku Cufos 😂😂😂

 • Postime: 7506
 • Karma: +88/-62
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 29-03-2019, 21:22:34
😂😂😂😂😂😂😂
Jo ti o Tipi jo...
Tipi tjeter, shoku Cufos 😂😂😂

Sqarohu me cupe se spo dinim ku te fusnim koken nga turpi. LOL

 • Postime: 7086
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 01-04-2019, 17:37:23
Sqarohu me cupe se spo dinim ku te fusnim koken nga turpi. LOL
Nuk ke faj jo 😁😂

Temat e fundit