Kurkuma - Shafrani i Indisë - Tryeza

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kurkuma - Shafrani i Indisë

Kurkuma - Shafrani i Indisë

· 3 · 760

  • Postime: 28587
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 13-10-2019, 20:13:53
 


Shafrani i Indisë është një bimë, e lindur në Indinë e Jugut dhe Indonezi. Kurkuma eshtë një nga përbërësit kryesorë për shumë ushqime indiane, persiane dhe tajlandeze si në kerri (curry) dhe shumë më tepër. Shafran i Indisë, i njohur zyrtarisht si Curcuma longa, është një rizomë e familjes xhenxhefil. Shafran i Indisë quhej tradicionalisht "shafran Indian" për shkak të ngjyrës së saj të thellë të verdhë-portokalli. Në Indi, ajo më së shpeshti njihet si Haldi.
 
« Editimi i fundit: 30-10-2020, 13:47:34 nga M A X »

  • Postime: 28587
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 13-10-2019, 20:20:27
 

Shafrani i Indisë, është një nga erëzat më të përdorura që nga kohët e lashta. Ai gjen përdorim në lehtësimin e disa simtpomave të çrregullimeve shëndetësore si dhe për kujdesin e lëkurës.

Karakteristikat e tij anti-inflamatore dhe anti-oksidante mund të ndihmojnë në qetësimin e lëkurës, kundër skuqjes, trajtimin e akneve dhe shenjave që ato lënë. Ekspertët thonë se shafrani i Indisë është një nga përbërësir me potencialin më të madh në fushën e bukurisë, qoftë përmes konsumimit qoftë kur përdoret në formë të maskave. Ai ka potencial të rigjenerojë qelizat e dëmtuara, duke i reduktuar rrudhat dhe duke e përmirësuar tenin e përgjithëm të lëkurës.

Një ndër maskat më të përhapura është maska që përmban shafran Indie, tërshërë të bluar, kos dhe mjaltë. Edhe procedura e përgatitjes është shumë e thjeshtë. Të gjithë përbërësit duhet të vendosen në një enë deri të formohet një masë homogjene. Më pas, duhet të vendoset në fytyrë për 15 minuta. Panorama.com.al
« Editimi i fundit: 22-01-2020, 16:15:04 nga M A X »

  • Postime: 718
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 15-03-2021, 22:42:38
Shafran i Indisë është përdorur prej kohësh në kuzhinën dhe mjekësinë aziatike, por gjithnjë e më shumë po gjen rrugën në kuzhinat evropiane dhe raftet e erëzave.

Kjo bimë njihet më së miri si erëz për shumë gatime, por është shumë më tepër se kaq. Jo vetëm që shton një aromë interesante kudo që të gjendet, por gjithashtu ka përfitime të mëdha shëndetësore dhe të reja ende zbulohen.

Shafrani i Indisë është një bimë, rrënja e së cilës përdoret për të bërë një pluhur të njohur portokalli, dhe përbërësi që e bën kaq të shëndetshëm është shafrani. Është një bimë e lidhur me xhenxhefilin, andaj rrënjët e tyre janë të ngjashme me njëra-tjetrën.

Përveç që përdoret si erëz, mund të konsumohet edhe në formë çaji, në dy mënyra. Njëra është të presësh një pjesë të rrënjës dhe ta vendosësh në ujë të valë, dhe tjetra është të hedhësh në të njëjtin ujë pluhurin që përndryshe do të përdorje si erëz në enët, me shtimin e xhenxhefilit dhe mjaltit sipas dëshirës.

Cilat janë të gjitha efektet e shëndetshme të këtij çaji, lexoni më poshtë.

Forcon sistemin imunitar dhe parandalon inflamacionin
Shafrani neutralizon radikalet e lira të dëmshme dhe ndihmon qelizat e sistemit imunitar të qëndrojnë të shëndetshëm dhe të luftojnë ftohjet dhe sëmundjet e tjera. Gjithashtu ndihmon në parandalimin e inflamacionit dhe lehtëson simptomat e shoqëruara me alergji, psoriazë, diabet, sëmundje kardiovaskulare, depresion, artrit dhe madje edhe sëmundjen e Alzheimerit.

Përmirëson gjendjen shpirtërore
Shafrani i Indisë jo vetëm që është i dobishëm për njerëzit që tashmë kanë probleme shëndetësore, por edhe për ata që janë plotësisht të shëndetshëm. Shafrani lehtëson tensionin e muskujve dhe disa hulumtime kanë treguar se ka efekt pozitiv në gjendjen shpirtërore, dhe efekt të mirë në përqendrimin dhe kujtesën.

Është mirë për lëkurën
Kohët e fundit, ka të dhëna që shafrani ndikon edhe në lëkurë dhe ndihmon në lehtësimin e shumë problemeve dermatologjike. Shafran i Indisë mund të përdoret gjithashtu për të bërë një maskë fytyre për të rritur këto efekte, por tani për tani, duket se çdo marrje e këtij përbërësi në trup ka efekte të dobishme në lëkurë, gjë që është gjithmonë një lajm i mirë.

Mbron mëlçinë dhe përmirëson shëndetin metabolik
Mëlçia është një organ shumë i rëndësishëm dhe duhet të mbrohet sa më shumë që mundemi, dhe duket se marrja e shafranit ndihmon. Përveç kësaj, shafrani ul sheqerin në gjak dhe presionin e gjakut dhe indirekt ndikon në parandalimin e mbipeshës. Sigurisht që kërkon më shumë hulumtime me detaje më specifike, por një filxhan i kësaj pije të nxehtë të paktën herë pas here është po aq i mirë për trupin tonë./rd.al

Temat e fundit