Një tortë 100 metra e gjatë në Tiranë - Tryeza

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Një tortë 100 metra e gjatë në Tiranë

  Një tortë 100 metra e gjatë në Tiranë

  · 3 · 1336

  • Postime: 28631
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  ne: 09-05-2009, 10:29:51


  Konkursi i parë i gastronomisë në Shqipëri. Marrin pjesë 30 shtete që do të vlerësojnë kuzhinierët shqiptarë duke zgjedhur më të mirin.

  Një tortë 100 metra e gjatë, ka çuditur kryeqytetasit mbrëmjen e djeshme. E vendosur në kopshtin hotel Rogner, ëmbëlsira e gatuar me përkushtim nga student e shkollës hoteleri turizëm, ka pasur klientët më të shumtë që ka parë ndonjëherë. Konturi me krem të bardhë, ndërsa sipërfaqe kuqonte e gjitha nga luleshtrydhet. Ishte hera e parë që në Tiranë, shfaqej një tortë e përmasave të tilla.


  Realizimi i saj është bërë me rastin konkursit të parë të gastronomisë në Shqipëri. Në këtë panair i cili do të zgjas 3 ditë do të marrin pjesë 30 vende të botës, duke përfaqësuar tradita e gatimit të tyre. Ndërsa për Shqipërinë është hera e parë që i mirëpret këto shtete. Mjeshtra të gatimit nga e gjithë bota do të shpalosë talentet e tyre.


  Nga ana tjetër ata që do të garojnë duke synuar të rrëmbejnë vendin e parë janë katër restorantet më prestigjioze shqiptare. Janë përzgjedhur kuzhenjerët më të mirë, këta me dëshirën e tyre, kanë përzgjedhur recetën me të cilën do të marrin pjesë në konkurs. Me gjithë përmbajtjen strikte në to, do të vlerësohet shumë dhe fantazia e personit që do gatuaj.


  Mbrëmja e 8 Majit ishte vetëm një prezantim i asaj që do të ndodhë dy ditë e ardhshme. Ambientet e hotelit do të flakërojnë dhe gumëzhijnë nga zhurmat e gatimit. Fjalën hyrëse të këtij konkursi e Mbajti Ministri i bujqësisë dhe ushqimit Emin Gjana i cili e përshëndeti këtë aktivitet të rrallë për vendin tonë.


  Më pas ministri ju afrua tortës gjigande por ngurojë të ta provonte atë. Askush se mori vesh se përse nuk u ëmbëlsua pak ministri.... I mjaftojë të përdorte thikën për ti bërë një prerje gjatësorë, si për të dhënë sinjalin që të gjithë kishin të drejtë të merrnin ndonjë racion.


  Më pas pjesa më e madhe e pjesëmarrëseve, u qerasën nga kuzhinierët e caktuar për shpërndarjen e tortës. Por si në çdo rast tjetër këtu në vendin ton, rregullin aq shumë të dëshiruar, nuk mund ta çojmë dot deri në fund. Trafiku i pjatave që vërshonin drejtë saj nuk kishte të mbaruar.


  Ca nga kureshtja dhe ca të tjerë nga uria dhe në fund ngeli një sipërfaqe që të jepte përshtypjen e një rrobë të grisur nga të gjitha anët. Mjafton që të gjithë të jenë ngopur, pasi ky ishte edhe misioni i saj. Njëqindmetërshi i ëmbëlsirë të linte vend për të shkuar me një cep dhe të rrëmbejë sa të mundje.


  Kishte nga ata që kishin marre qese bosh me vetë dhe kur ikën i mbushën plot. Më tej ministri Gjana vizitojë të gjitha firmat që po paraqesinin produktet e tyre në këtë panair.


  Ajo që të binte në sy ishte akullorja e cila dekorohej me shumë elegancë nga mjeshtri italian. më pas kotelet e ndryshme me fruta të prera me shumë mjeshtëri. Në frutën e shalqirit ishte realizuar shqiponja dy krenare.


  Modrrnëja dhe tradicionalja këtë herë ishin mëshiruar në ushqime e pije. Ata që kishin ekskluzivitetin ti provonin të parët ishin ministri dhe biznesmenët, ndërsa të tjerët... prisni radhën.

  Gazeta Shekulli Online

  • Postime: 11872
  • Karma: +185/-20
  • Gjinia: Femer

  #1 ne: 09-05-2009, 13:44:18
  po ndonje foto..ka?? :)

  • Postime: 28631
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull
  Emri:

  Email:
  Verifikimi:
  Flamuri yne ka ngjyre?: