Shega - ushqim dhe ilac - Tryeza

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Shega - ushqim dhe ilac

Shega - ushqim dhe ilac

· 12 · 3097

 • Postime: 7084
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

ne: 04-05-2012, 23:27:37
 

Lëngu i shegës shkakton të njëjtat efekte me viagrën. Ky është rezultati i një studimi të realizuar nga “Queen Margaret University”, në Skoci. Studimi tregon se femrat dhe meshkujt që konsumojnë, të paktën një gotë me lëng shege në ditë rezultojnë të kenë një dëshirë më të madhe për raport seksual. Përmbajtja e shegës ndikon në rritjen e nivelit të testosteronit në gjak, që komandon epshin seksual tek të dyja gjinitë.

Testosteroni, i njohur ndryshe si hormoni mashkullor, komandon shumë tipare, si qimet në fytyrë, trashjen e zërit dhe vetë dëshirën seksuale.  Ndonëse me pakicë, ai gjendet edhe tek femrat, duke forcuar strukturën kockore e muskulore e duke ndikuar në dëshirën e saj seksuale.

Por përveç kësaj, studimi tregon se shega është shumë e dobishme edhe për të përmirësuar humorin, kujtesën dhe për të reduktuar stresin. Shega është një frut i njohur që në antikitet për vlerat e saj ushqyese dhe të shëndetshme. Ajo cilësohet edhe si simbol i fertilitetit dhe jetës së gjatë.

(er.nu/themedicalinformer/BalkanWeb)
« Editimi i fundit: 30-04-2020, 22:48:08 nga M A X »

 • Postime: 519
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 07-05-2012, 16:16:14
Kjo gje shpjegon pse un rri i ngref gjith kohes.

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#2 ne: 07-05-2012, 16:31:14
te ben edhe kaps shega

 • Postime: 519
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 07-05-2012, 16:32:32
te ben edhe kaps shega

Kjo tjetra nuk reklamohet shume se nuk ben shume buje.

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#4 ne: 07-05-2012, 16:33:20
po sepse kur vuan nga majeselli apo koliti te dalin syte si poca atje ne qenef LOL

 • Postime: 519
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 07-05-2012, 16:37:49
po sepse kur vuan nga majeselli apo koliti te dalin syte si poca atje ne qenef LOL

Edhe ne ate moment te del nji grua seksi. Sic je kshu me sy te dale si poca (dhe te skuqur) fillojne dhe te dalin dhe lote.

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#6 ne: 07-05-2012, 16:39:52
Edhe ne ate moment te del nji grua seksi. Sic je kshu me sy te dale si poca (dhe te skuqur) fillojne dhe te dalin dhe lote.

ne rastin tim nuk vlen ajo gruja seksi.....po doli nai cun seksi edhe LOL

 • Postime: 75
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 09-05-2012, 11:38:33
Nje nga frurat e mi te preferuar  :)

 • Postime: 547
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 09-05-2012, 14:45:09
po me barre te le gje shega LOL

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 01-10-2019, 11:02:51

 

Shegët
Shegët kërkojnë pak punë dhe shpesh bëhet një rrëmujë, por ato kokrrat e kuqe si rubin që dalin pasi kemi hapur në mënyrë aspak delikate shegën, ja vlejnë për shijen dhe vlerat e larta ushqyese.

Si t’i zgjidhni

Zgjidhni shegë, që peshojnë më shumë krahasuar me madhësinë, pasi janë dhe më të shijshmet. Mos u shqetësoni shumë për ngjyrën e tyre, pasi ato mund të jenë nga komplet të kuqe në një të kuqe të kafenjtë, pa ndikuar fare në cilësi. Gjithsesi zgjidhni shegë të cilat kanë një ngjyrë të fortë.

Si t’i ruani

Shegët duhet të futen në frigorifer, pasi mund të zgjasin tre deri në katër javë.

Pasi të keni nxjerrë kokrrat futini në një qese të mbyllur në mënyrë hermetike dhe vendosini në frigorifer tek ngrirja.

Këshilla shtesë

AgroWeb.org ju këshillon që për ta hapur shegën pa bërë rrëmujë, ndajeni lëvozhgën në katër pjesë, pastaj futeni frutin në një enë me ujë dhe ndani lëkurën, duke bërë që kokrrat të dalin menjëherë.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 06-11-2019, 20:35:02
 

Antioksidantët

Lëngu i shegës përmban më shumë antioksidantë sesa shumica e lëngjeve të frutave. Ai ka gjithashtu tre herë më shumë antioksidantë sesa vera e kuqe dhe çaji jeshil. Antioksidantët e lëngut të shegës mund të ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave dhe të zvogëlojnë inflamacionin.

Vitamina C

Lëngu i një shege të vetme përmban më shumë se 40% të nevojës ditore për vitaminë C. Këshillohet të konsumoni lëng të freskët shege të bërë në shtëpi duke shmangur produktet e paketuara.

Parandalimi i kancerit

Së fundmi, studiues të shumtë janë të mendimit se shegët mund të zvogëlojnë shumimin e qelizave të kancerit. Studimet janë ende në fazën fillestare, por rezultatet duken të kënaqshme.

Mbrojtja nga Alzheimer

Antioksidantët e pranishëm në lëngun e shegës besohet se ndihmojnë në luftën kundër sëmundjes së Alzheimer-it duke përmirësuar kujtesën.

Tretja

Lëngu i shegës zvogëlon inflamacionin në zorrë dhe përmirëson tretjen.

Artriti

Gjithnjë e më tepër, lëngu i shegës po studiohet për efektet e dobishme në kurimin e osteoporozës, artritit reumatoid dhe llojeve të tjera të inflamacionit të nyjeve.

Sëmundjet e zemrës

Lëngu i shegës konsiderohet si një nga lëngjet më të shëndetshëm për sëmundjet kardiovaskulare. Ai mbron zemrën dhe arteriet.

Presioni i gjakut

Shega ka efekt edhe në uljen e presionit të lartë të gjakut. Mjekët këshillojnë që personat që hasin një problem të tillë, të konsumojnë çdo ditë lëng shege.

Antiviral

Për shkak të vitaminës C dhe ushqyesve të tjerë, lëngu i shegës forcon imunitetin, parandalon sëmundjet dhe infeksionet. Shegët janë të njohura për vetitë antibakteriale dhe efektet kundër viruseve.

Vitaminat e tjera

Përpos vitaminës C, shegët përmbajnë edhe vitaminë E dhe K.

Performanca seksuale dhe fertiliteti

Besohet se lëngu i shegës ka veti në performancën seksuale duke qenë se ndikon te hormonet përkatëse. Po kështu studime të ndryshme po merren edhe me efektin që kanë shegët në fertilitet.

Performanca sportive

Qershitë dhe panxhari janë po aq përmirësues të aftësive sportive sa edhe shegët, që pakësojnë dhimbjet dhe përshpejtojnë rikuperimin.

Diabeti

Shega është përdorur gjithnjë si ilaç për diabetin në Lindjen e Mesme dhe Indi. Ende nuk ka studime të sakta, besohet se ndihmon në uljen e sheqerit në gjak. Lapsi.al

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 30-04-2020, 22:48:59
Të gjithë i dimë vlerat e shegës, këtij super fruti që i jep krahë organizmit tonë. Por a e dinit që edhe gjethet e shegës bëjnë çudira për shëndetin tonë? Studimet kanë treguar që gjethet e shegës luajnë një rol fantastik për tretjen dhe trajtojnë një sërë infeksionesh dhe sëmundjesh.

AgroWeb ju sjell fakte nga studimet më të fundit kanë zbuluar që gjethet e shegës luajnë rol të rëndësishëm për të mbajtur peshën nën kontroll dhe mbajtur nën fre oreksin. Gjethet e shegës mund të kombinohen me fruta dhe lule të të njëjtës bimë ose mund të konsumohen veçmas. Ato mund t’i konsumoni si çaj, në formë mushti apo lëng.

Një vlerë potenciale e gjethes së shegës është se ndihmon tretjen. Çaji i gjetheve të shegës përdoret për problemet me stomakun kryesisht shqetësimet e lehta, jo sëmundjet serioze të stomakut.

AgroWeb ju tregon se lëngu i përgatitur nga gjethet e shegës shërben më së miri, veçanërisht kur kombinohet me lëngun e vetë frutit. Një kombinim i tillë shërben për të trajtuar disenterinë, një infeksion me tretjen që shkakton dhimbje dhe diare të rëndë. Ky funksion është i mundur falë vlerave anti-bakteriale të shegës.

Ndonëse gjethja ka vlera të shumta, potenciali i shegës është më i lartë kur përdoret e gjithë bima. Fruti është i lëngshëm dhe i shijshëm. Shega është jashtëzakonisht e fuqishme sepse përbëhet nga shumë antioksidantë, antibakterialë, dhe vitamina. Shega ka më shumë vlera kundër kancerit se çaji jeshil apo vera e kuqe.

Nëse dëshironi të merrni vlerat e plota të gjethes së shegës, duhet ta kombinoni patjetër atë me frutin ose lëngun e tij. AgroWeb tregon se përdorimi i gjetheve të shegës ka vlera për shëndetin e njeriut
Bima e shegës është një thesar. Gjithçka e saj ka vlera e fantastike, duke nisur nga gjethet, farat, lëkura dhe rrënja, por në këtë artikull do të diskutojmë vetëm për vlerat e gjethes së shegës.

1. Lufton pagjumësinë
Gjethet e shegës mund të të ndihmojnë kundër pagjumësisë. Merrni tre gramë gjethe të lara. Zieni në dy gota ujë. Pas zierjes konsumoni gjysmën e lëngut para se të bëheni gati për në shtrat.

2. Ofron lehtësim kundër dhimbjeve të barkut
Gjethet e shegës mund ta bëjnë më të lehtë dhimbjen abdominal. Mund të konsumoni çaj me gjethet e shegës dhe do të keni një tretje më të mirë dhe më pak dhimbje, gjithmonë në rastet kur nuk bëhet fjalë për ndonjë sëmundje të rëndë të stomakut.

3. Përdoren kundër disenterisë
Gjethet e shegës mund të kurojnë disenterinë falë përmbajtjes së substancave anti-bakteriale. Nëse pini lëng shege dhe lëngun e gjetheve të tyre së bashku do të keni mundësinë të kapërceni infeksionet gastrointestinale.

4. Lehtësojnë simptomat e verdhëzës
Gjethet e shegës munden të lehtësojnë simptomat e verdhëzës. Përdorni gjethet në formën e pluhurit (3 gramë) dhe më pas zijini në ujë.

5. Mund të përdoret kundër kollës
Gjethet e shegës mund të trajtojnë kollën. Merrni gjethe të thata të shegës, zijini në ujë dhe përzijini me piper të zi.

6. Mund të përdoret kundër infeksioneve të gojës
Gjethja e shegës përdoret kundër plagëve të shkaktuara nga infeksionet e gojës, buzëve, apo gjuhës. Mjafton ta shpëlani plagën me ujin e gjetheve të shegës.

7. Mund të përdoret kundër infeksioneve të syrit
Shpesh, gjethet e shegës mblidhen dhe përpunohen në formën e një paste apo mushti që përdoret për infeksione të vogla si anti-bakterial. Kjo pastë përdoret edhe për trajtimet e infeksioneve të syrit duke u vendosur në zonën e infektuar. /agroweb

Temat e fundit