Specat djeges - te mirat qe sjellin - Tryeza

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Specat djeges - te mirat qe sjellin

Specat djeges - te mirat qe sjellin

· 3 · 598

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 26-01-2020, 14:30:17
 

Hulumtuesit kanë zbuluar që përbërësit e specit të thatë të bluar, por edhe i llojeve të freskëta djegës dhe jodjegës mund të ulin tensionin e lartë të gjakut dhe nivelin e kolesterinës në gjak.

Studimi i kryer në Universitetin e Hong-Kongut është fokusuar në familjen e substancave të njohur si kapsaicinoide, të cilat specave ua japin djegësinë.

Të gjeturat tregojnë që specat djegës kanë potencial të madh në mbrojtjen nga sëmundjet e zemrës, të cilat janë shkaku numër i një i vdekjeve në vendet e zhvilluara.

“Tani kemi pasqyrë shumë më të mirë për efektet e specave në gjene dhe në mekanizmat e tjerë që rregullojnë nivelin e kolesterinës dhe shëndetit të enëve të gjakut. Ky është një nga hulumtimet e para që ofrojnë një informatë të tillë”, tha autori i studimit, dr. Zhen-Yu Chen.

Në hulumtim kanë marrë pjesë dy grupe të brejtësve të cilëve u është dhënë ushqimi i pasur me kolesterinë, nga të cilët njërit grup si shtesë e ushqimeve u janë dhënë lloje të ndryshme të kapsaicinoideve.

Është zbuluar që substancat në mëlmesa ulin nivelin e kolesterinës “së keqe”, ashtu që reduktojnë mundësinë për akumulimin e tij në organizëm.

Po ashtu, ata bllokojnë një gjen i cili nxit kontraktimet e artereve dhe redukton qarkullimin e gjakut deri te zemra dhe organet e tjera, për ç’arsye muskujt relaksohen dhe zgjerohen duke mundësuar qarkullim më të mirë.

“Kemi konkluduar që kapsaicinoidet u sjellin shumë dobi shëndetit të enëve të gjakut. Megjithatë, nuk u rekomandojmë njerëzve të fillojnë të përdorin speca chilli pa asnjë kontroll. Të ushqyerit e mirë është çështje e balancës dhe specat nuk mund të jenë zëvendësim për ilaçet kundër sëmundjeve të caktuara”, tha dr. Chen. rd.al

  • Postime: 25428
  • Karma: +0/-0

#1 ne: 18-10-2020, 20:49:36
Të jetuarit më gjatë nuk do të thotë të bësh një jetë duke i mohuar vetes kënaqësitë. Në fakt, duke qenë i zgjuar me zgjedhjet tuaja, një jetë e gjatë dhe e shëndetshme mund të jetë e juaja.

Sipas studimeve, shtimi erëzave të caktuara mund të zgjidhë të gjitha shqetësimet tuaja shëndetësore dhe t’ju ndihmojë të rritni jetëgjatësinë tuaj.

Tani më shumë se kurrë, gjetja e mënyrave për të jetuar një jetë të shëndetshme dhe të lumtur janë bërë të pakapërcyeshme. Dashamirët e erëzave gëzohen pasi studime të shumta kanë zbuluar se ngrënia e specave djegës mund të ndihmojë me një mori problemesh shëndetësore, shkruan express.co.uk.

Nga ndihma për të humbur peshë, mbrojtja nga sulmet në zemër dhe kanceret e caktuara dhe për rritjen e jetëgjatësisë, specat djegës në një vakt mund të jenë bileta juaj për një jetë të gjatë dhe të shëndetshme.

Hulumtimi, i kryer në Itali, krahasoi rrezikun e vdekjes midis 23,000 njerëzve dhe i ndau në dy grupe – ata që hëngrën djegës dhe ata që nuk hëngrën. Statusi shëndetësor i pjesëmarrësve dhe zakonet e të ngrënit u monitoruan për tetë vjet, dhe studiuesit zbuluan se rreziku i vdekjes nga një sulm në zemër ishte 40 për qind më i ulët midis atyre që hanin speca djegës të paktën katër herë në javë.

Shkencëtarët kanë gjetur përfitimet shëndetësore të konsumimit të erëzave, përfshirë aftësinë e tyre për të rritur ndarjen e yndyrave në indet e caktuara, si dhe për të frenuar efektet e disa baktereve dhe kërpudhave.

Një studim vëzhgimi i lëshuar nga studiuesit e mjekësisë në Universitetin e Vermont ka gjetur një lidhje të kundërt midis konsumit të specave djegës të kuq dhe vdekshmërisë. Studiuesit Mustafa Chopan dhe Benjamin Littenberg vendosën korrelacionin midis të ngrënit të djegës dhe jetëgjatësisë duke analizuar të dhënat e Sondazhit Kombëtar të Shëndetit dhe Ekzaminimit Ushqyes, në të cilin një mostër përfaqësuese e të rriturve u monitorua për dietën dhe zakonet e tyre të jetesës midis viteve 1988 dhe 1994.

Nga numri i vdekjeve të regjistruara në mostrën prej 16,179 personash, vdekshmëria totale për pjesëmarrësit që konsumuan speca djegës të kuq është gjetur të jetë 22 për qind krahasuar me 34 për qind për ata që nuk e kanë konsumuar.

Specat djegës përmbajnë lëndë ushqyese, përfshirë vitaminat B, C dhe pro-A. Studiuesit besojnë se një përbërës aktiv i quajtur kapsaicinë mbron si nga sëmundjet e zemrës ashtu edhe nga mbipesha.

“Ndërsa juria është akoma në pyetjen nëse ushqimet pikante mund të na japin apo jo një nxitje metabolike, nuk ka dyshim se ngrënia e ushqimeve pikante mund të ketë gjithashtu një përfitim nga humbja e peshës”, thotë Jaclyn London, drejtor i ushqimit. “Kjo sepse kur konsumojmë ushqime djegëse, tendenca e natyrshme është të ngadalësojmë ndërsa hamë, duke na ndihmuar të qëndrojmë në kontakt me sinjalet e ngopjes dhe të ndalemi vërtet kur jemi të ngopur – jo të mbushur”.

Të qenit mbipeshë ose i trashë mund të rrisë rrezikun e presionit të lartë të gjakut, sëmundjeve të zemrës, goditjes në tru, diabetit të tipit 2, disa lloje të kancerit dhe të zvogëlojë vdekshmërinë nga jeta. Studimet laboratorike kanë treguar se kapsaicina ka veti të forta kundër kancerit dhe është e aftë të vrasë mbi 40 lloje të qelizave kancerogjene pa dëmtuar qelizat normale.

Kapsaicina është treguar për të luftuar kancerin duke ndaluar rritjen dhe ndarjen e qelizave kancerogjene, duke ngadalësuar formimin e enëve të reja të gjakut rreth tumoreve të kancerit dhe duke parandaluar përhapjen e kancerit në zona të tjera të trupit. Ekspertët e shëndetit kanë zbuluar se ngrënia e 5 gram speca djegës para një vakti me karbohidrate të larta ndihmon në stabilizimin e sheqernave në gjak dhe parandalon mundime që ndodhin pas ngrënies.

  • Postime: 25428
  • Karma: +0/-0

#2 ne: 09-02-2021, 18:54:56
 

Disa i mbajnë larg, ndërsa të tjerët nuk bëjnë dot pa specat e kuq djegës në regjimin e tyre ushqimor. Edhe pse konsumimi i tyre të “përvëlon” gojën dhe të shkakton dhimbje, speci djegës ka anë pozitive dhe negative.


Ushqimet pikante stimulojnë prodhimin e serotoninës, hormon ky që i bënë njerëzit të ndjehen më mirë dhe që i dobishëm për lirimin e zemërimit dhe luftimin e depresionit.

Për të gjithë ata që kanë probleme me mbipeshën, erëzat djegëse i ndihmojnë në tretjen e tyre duke çuar në reduktim të peshës trupore. Ata që kërkojnë të shtojnë në peshë nuk duhet të konsumojnë ushqime pikante.

Ata që konsumonjnë ushqime pikante pa asnjë kontroll duhet të bëjnë kujdes pasi kjo mund t’ju kushtojë edhe në shtrat. Lëngu i specit pas tretjes kalon nëpër kanalet urinare dhe kështu ul dëshirën për seks. /Express
 

Temat e fundit