Receta gatimi

· 152 · 208695

Receta gatimi

· 152 · 208695

 • Gjinia: Femer
 • i identifikuar
  dreamm
  #150 ne: 29-03-2013, 16:49:08


  Luleshtrydhe dhe banane me çokollatë të bardhë

  400 gr luleshtrydhe
  2 Banane
  150 gr cokollate te bardhe
  3 Luge ajke te fresket


  Ndajmë luleshtrydhet dhe bananet në 4 kupa qelqi, ku secila kupë t’i përmbajë secilin lloj të frutave të lartpërmendura. Tresim çokollatën me ajkën derisa të përftohet një krem homogjen, të cilin më pas e hedhim mbi secilën kupë ku kemi frutat. Më pas e servirim.

  (er.nu/vila24/BalkanWeb)

  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar
  Dora
  #151 ne: 20-01-2014, 16:00:56
  Guacamole

  Kjo eshte nje lloj salce, e cila shkon shume me brusketa, buke te thekur ose dhe buke thekre.

  Eshte shume e thjeshte.

  Per dy persona:

  - 1 avokado (e pjekur mire, e bute)
  - 1 qepe e njome
  - 1 domate e mesme, e bute
  - lengun e nje gjysem limoni
  - 1 spec djeges
  - kripe

  I hiqet lekura avokados, shtypet mire me nje luge, derisa behet si pure. Grihet sa me imet domatja, i bashkohet kesaj mase dhe perzihet. Pastaj, pritet imet dhe qepa e njome, bashkohet me avokadon dhe domaten dhe perzihen serish.
  Pasi jane perzier mire, grihet imet speci djeges, hidhet lengu i limonit dhe kripa dhe perzihen.

  Masa e perftuar mund te shtrohet mbi brusketa ose mund te vendoset ne nje kupe te vecante dhe familjaret apo te ftuarit vetesherbehen :)

  xx
  Perime në avull - Receta Gatimi

  Nisur nga Art01 ne Ushqimi | Kuzhina

  7 Pergjigje
  1088 Shikime
  Postimi i fundit 23-03-2012, 18:42:50
  nga dreamm
  xx
  Receta Gatimi nga "Kuzhina e Gjyshes"

  Nisur nga M A X ne Ushqimi | Kuzhina

  1 Pergjigje
  11676 Shikime
  Postimi i fundit 31-01-2010, 14:26:30
  nga M A X
  xx
  Receta per parandalimin e semundjeve!

  Nisur nga Shej ne Ushqimi | Kuzhina

  0 Pergjigje
  243 Shikime
  Postimi i fundit 29-04-2013, 10:47:57
  nga Shej
  xx
  Receta makaronash (Pasta - Spagheti).

  Nisur nga Ami ne Ushqimi | Kuzhina

  11 Pergjigje
  14831 Shikime
  Postimi i fundit 04-03-2008, 18:33:10
  nga Ami