Enea Zheku "Tomka". - Vipat Shqiptare

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Enea Zheku "Tomka".

Enea Zheku "Tomka".

· 9 · 3491

 • Postime: 1581
 • Karma: +8/-1

ne: 09-12-2006, 22:48:01
Kanë kaluar shumë vite që nga kohët e filmit “Tomka dhe shokët e tij”, megjithatë Enea Zhegun shumëkush vazhdon ta quajë Tomka. Edhe pse ai është shkëputur që në fëmijëri nga bota e filmit, edhe pse ai tashmë është bërë një menaxher shumë i zoti. Si rodhi jeta e Eneas, pas përfundimit të xhirimeve të “Tomkës”? Pse nuk u bë dot kurrë aktor? Dhe ku gjendet ai në këto kohë?

Në këto kohë ai është një biznesmen i vogël, një sipërmarrës në lokalin që ndonëse quhet “Vila 31”, njihet më shumë si lokali i Tomkës. Sepse Enea Zhegun kështu vazhdojnë të njohin edhe sot e kësaj ditë, ndonëse kanë kaluar shumë e shumë vite që nga ajo koha kur ai do të futej në shesh të xhirimit për të realizuar këtë rol, që do t’i jepte famë që në fëmijërinë e tij të hershme.
Atëherë fëmijë, ai do të ndjehej i përkëdhelur nga fati. Mbarësia do t’i vinte që në vitin 1978, kur regjisori Dhimitër Anagnosti e zgjodhi për filmin “Lulëkuqet mbi mur”. Një vit më pas, Viktor Gjika do ta merrte për filmin “Njeriu me top” e në këtë kohë do të zgjidhej dhe për rolin kryesor të filmit “Tomka dhe shokët e tij”, pra për rolin e Tomkës që do ta bënte të famshëm, ndërsa ai ishte ende nxënës në klasën e shtatë. Enea Zhegu ishte ndërgjegjësuar nga dy eksperiencat e para se ç’do të thoshte të bëheshe pjesë e një filmi. Ndaj në ditën kur Xhanfize Keko kishte mbledhur fëmijët, po aq të njohur sa edhe ai në botën e filmit, e dëshironte me gjithë shpirt Tomkën. Dhe kur fitoi konkursin që iu duk shumë i vështirë (sepse kishte rivalë të fortë), u ndje jo vetëm i gëzuar, por edhe disi superior ndaj të tjerëve. Ai do të ishte komandanti. Enea e kuptoi shumë mirë rolin që po i kërkohej të bënte, aq sa do të mësonte shpejt ta luante bukur edhe jashtë sheshit të xhirimit. I gjendur gjithmonë në qendër të vëmendjes (sidomos pas shfaqjes së filmit “Tomka dhe shokët e tij), i llastuar jo pak nga gjyshërit e tij dhe i preferuar nga regjisorët e njohur, Enea do të ndjehej shumë i rëndësishëm. Deri diku dhe i paprekshëm. Ndoshta prandaj, vite më pas, kur nuk do të ishte më fëmija të cilit mund t’ia falnin lehtë gabimet, jeta nuk do t’i vinte dhe aq e mbarë sa në fëmijëri.
***
Filli i kujtimeve të bukura për Enean u ndërpre me mbarimin e filmit “Një jetë më shumë”, të regjisorit Gjergj Erebara. Pas tij nuk do të kishte më filma të tjerë. Shpirti i lirë dhe paksa rebel që ishte krijuar pak e nga pak brenda tij, nisi të nxjerrë krye më shumë në vitet e gjimnazit. Aq sa emri Enea Zhegu do të regjistrohej pothuajse në regjistrat e të gjitha gjimnazeve të Tiranës. Sapo përjashtohej nga njëra shkollë, e dërgonin tek një tjetër, derisa do të përfundonte në shkollën e natës. Bëmat i mbeteshin atij, Tomkës. Shumëkush vazhdonte ta identifikonte si Tomkën djaloshin plangprishës. Enea ndjehej mirë prej kësaj nofke, e cila do ta ndiqte nga pas edhe në kohën kur arriti të hyjë në Akademinë e Arteve, ku do të ndjente për herë të parë dëshirën që të bëhej një aktor, ndërsa gjithçka kishte ndodhur më parë në shesh të xhirimit, nuk e kishte marrë dhe aq seriozisht. Atje në Akademi, do të ndodhte mrekullia që nuk do të zgjaste shumë. Sepse që në vitin e pare, Enea Zhegu do të përjashtohej sërish nga shkolla për “sjellje të këqija”. Dënimi i parë që mori ishte vetëm për një vit shkollor. Ndërsa në vitin e dytë, një tjetër dënim që do të merrte, po për sjellje jo të mirë, do ta përjashtonte përfundimisht. “Tomka” vazhdonte të ishte i mbrapshtë, ndaj jeta do t’i vinte gjithnjë e më e mbrapshtë.
***
Në vitin 1989 do të provonte për herë të parë se ç’do të thoshte të të mbyllnin në një psikiatri. Në këtë herë të parë do ta mbanin brenda vetëm 15 ditë, ndërsa në herën e dytë plot një muaj. Këtyre kohëve të mbrapshta Enea do t’u shpëtonte vetëm në 1990-ën, kur do të nisej për në Greqi, e pak vite më pas në Itali. Tashmë është kthyer sërish në Tiranë. Që në ditët e para që do të mbërrinte do të shkonte në Akademinë e Arteve, sepse donte që filli të lidhej pikërisht aty ku ishte shkëputur këtu e vite të shkuara. Gjithsesi, nuk u mbërthye shumë pas nostalgjisë. E kuptoi shpejt se jeta nuk ishte ajo filmave, se kohët nuk ishin më si atëherë kur xhirohej për Tomkën. Ndaj nisi shpejt të mendojë që të hapte një aktivitet të tijin, një bar-restorant që e quajti “Vila 31”, por që më shumë është bërë i njohur si lokali i Tomkës. Sepse edhe në këto kohë që është bërë një menaxher i vërtetë, Enea Zhegun vazhdojnë ta thërrasin Tomka.
gazetashqiptare.com
« Editimi i fundit: 06-01-2021, 09:33:02 nga M A X »

 • Postime: 7084
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 10-12-2006, 19:47:11

Tek "lulkuqet mbi mure"  me pelqen shume interpretimii tij.
« Editimi i fundit: 06-01-2021, 09:38:57 nga M A X »

 • Postime: 2214
 • Karma: +13/-1
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 21-03-2007, 11:43:37
Jam kurioze ta shikoj njehere ne foto tani qe eshte bere i madh  :D

#3 ne: 24-03-2011, 23:18:25
E ka emrin Zheku dhe jo Zhegu

 • Postime: 7084
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 30-03-2011, 21:21:57
Jam kurioze ta shikoj njehere ne foto tani qe eshte bere i madh  :D

Me duket se ka lene mjekerr :D

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 06-01-2021, 09:37:03
Jam kurioze ta shikoj njehere ne foto tani qe eshte bere i madh  :D
Keshtu duket sot
 

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 06-01-2021, 09:38:08
Filmi

 • Postime: 7084
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 08-01-2021, 08:04:45
Pranë kemi Tokën, komandantin tonë
E duam e na do
Është trimi lagjes sonë😂

 • Postime: 7084
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 08-01-2021, 08:05:06
Pranë kemi Tomken, komandantin tonë
E duam e na do
Është trimi lagjes sonë😂

Temat e fundit