Cfare shteti eshte Korea Veriore? - Gjeografia e Shteteve

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Cfare shteti eshte Korea Veriore?

Cfare shteti eshte Korea Veriore?

· 1 · 83

  • Postime: 12285
  • Karma: +336/-221
  • Gjinia: Femer

ne: 06-06-2013, 14:32:34
Vendi i Koresë së Veriut ka qenë në lajm shpesh në vitet e fundit për shkak të marrëdhënieve të saj të pakëndshme me bashkësinë ndërkombëtare. Megjithatë, pak njerëz e dinë shumë për Korenë e Veriut. Për shembull, emri i plotë i saj është Republika Popullore Demokratike e Koresë së Veriut. Ky artikull ofron fakte të tilla si këto për të dhënë një hyrje në dhjetë gjërat më të rëndësishme rreth Koresë së Veriut në një përpjekje për të edukuar gjeografikisht lexuesit në vend.


1. Vendi i Koresë së Veriut ndodhet në pjesën veriore të Gadishullit Korean që shtrihet Gjiri i Koresë dhe Deti i Japonisë. Ajo është në jug të Kinës dhe në veri të Koresë së Jugut dhe zë rreth 46.540 kilometra katrorë ose është pak më e vogël se shteti i Misisipit.

2. Koreja e Veriut është e ndarë nga Koreja e Jugut nëpërmjet një linje armëpushimi që u vendos përgjatë paraleles 38 pas përfundimit të Luftës së Koresë . Ajo është e ndarë nga Kina nga lumi Yalu.

3. Terreni në Korenë e Veriut përbëhet kryesisht nga male dhe kodra që janë të ndara nga lugina të thella dhe të thella të lumenjve . Pika më e lartë në Korenë e Veriut, mali Baekdu vullkanik, gjendet në pjesën verilindore të vendit në 9.002 metra (2.744 m). Rrafshinat bregdetare janë gjithashtu të shquar në pjesën perëndimore të vendit dhe kjo zonë është qendra kryesore e bujqësisë në Korenë e Veriut.

4. Klima e Koresë së Veriut është e butë me shumicën e reshjeve të saj të përqendruara në verë.

5. Popullsia e Koresë së Veriut që nga korriku i vitit 2009 ishte 22,665,345, me një densitet të popullsisë prej 492.4 personave për milje katrore (190.1 për km katrorë) dhe një moshë mesatare prej 33.5 vjet. Jetëgjatësia në Korenë e Veriut është 63.81 vjet dhe ka rënë në vitet e fundit për shkak të urisë dhe mungesës së kujdesit mjekësor.

6. Fetë mbizotëruese në Korenë e Veriut janë budiste dhe konfuciane (51%), besimet tradicionale si shamanizmi janë 25%, ndërsa të krishterët përbëjnë 4% të popullsisë dhe koreanët e mbetur të veriut e konsiderojnë veten si pasues të tjerë të feve të tjera.

Përveç kësaj, ka grupe fetare të sponsorizuara nga qeveria në Korenë e Veriut. Shkalla e shkrim-leximit në Korenë e Veriut është 99%.

7. Kapitali i Koresë së Veriut është P'yongyang i cili është gjithashtu qyteti më i madh i saj. Koreja e Veriut është një shtet komunist me një trup të vetëm legjislativ të quajtur Kuvendi Popullor i Lartë. Vendi është i ndarë në nëntë provinca dhe dy komuna.

8. Shefi aktual i shtetit të Koresë së Veriut është Kim Jong-Il . Ai ka qenë në atë pozitë që nga korriku 1994, megjithatë, babai i tij, Kim Il-Sung është emëruar president i përjetshëm i Koresë së Veriut.

Koreja e Veriut fitoi pavarësinë më 15 gusht 1945 gjatë çlirimit korean nga Japonia. Më 9 shtator 1948, Republika Popullore Demokratike e Koresë së Veriut u krijua kur u bë një vend komunist i ndarë dhe pas përfundimit të Luftës Koreane Koreja e Veriut u bë një vend totalitar i mbyllur, i përqendruar në "vetëbesim" për të kufizuar ndikimet e jashtme.

10. Për shkak se Koreja e Veriut është e përqendruar në vetëbesimin dhe është e mbyllur për vendet e jashtme, më shumë se 90% e ekonomisë së saj kontrollohet nga qeveria dhe 95% e mallrave të prodhuara në Korenë e Veriut prodhohen nga industritë shtetërore. Kjo ka shkaktuar zhvillimin e çështjeve të të drejtave të njeriut në vend.

Prodhimet kryesore në Korenë e Veriut janë oriz, mel dhe drithëra të tjerë, ndërkohë që industria fokusohet në prodhimin e armëve ushtarake, kimikateve dhe minierave të mineraleve si qymyr, mineral hekuri, grafit dhe bakër.
« Editimi i fundit: 02-03-2021, 18:55:47 nga M A X »

Temat e fundit