Ku dallon fuzioni berthamor ndaj fizionit berthamor? - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ku dallon fuzioni berthamor ndaj fizionit berthamor?

Ku dallon fuzioni berthamor ndaj fizionit berthamor?

· 1 · 62

  • Postime: 23
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

ne: 22-07-2013, 18:46:33
Ndarjen bërthamore dhe fusion bërthamore janë të dyja fenomenet bërthamore që lëshojnë sasi të mëdha të energjisë , por ato janë procese të ndryshme që prodhojnë produkte të ndryshme. Mësoni se çfarë janë atomizimet bërthamore dhe bashkimi bërthamor dhe si mund t'i dalloni ato.


Fission bërthamore
Fission bërthamore ndodh kur një bërthamë e atomit ndahet në dy ose më shumë bërthama më të vogla. Këto bërthama më të vogla quhen produkte të fishekëve.

Partikulat (p.sh., neutronet, fotonet, grimcat alfa) zakonisht lëshohen gjithashtu. Ky është një proces ekzotermik që liron energjinë kinetike të produkteve të fishekut dhe energjisë në formën e rrezatimit gamma. Arsyeja e lëshimit të energjisë është sepse produktet e fishekut janë më të qëndrueshme (më pak energjike) sesa bërthama mëmë. Fission mund të konsiderohet një formë e transformimit element sepse ndryshimi i numrit të protoneve të një elementi në thelb ndryshon elementin nga një në tjetrin. Fission bërthamore mund të ndodhë natyrshëm, si në prishjen e izotopeve radioaktive, ose ajo mund të jetë e detyruar të ndodhë në një reaktor ose armë.

Shembull i Shkrirjes Bërthamore
235 92 U + 1 0 n → 90 38 Sr + 143 54 Xe + 3 1 0 n

Fusion bërthamore
Fusion bërthamore është një proces në të cilin bërthamat atomike janë shkrirë së bashku për të formuar bërthama më të rënda. Temperaturat ekstremisht të larta (me rendin prej 1.5 x 10 7 ° C) mund të detyrojnë bashkimin e bërthamave në mënyrë që forca e fortë bërthamore t'i lidhë ato.

Sasi të mëdha të energjisë lëshohen kur ndodh bashkimi. Mund të duket kundërthënëse që energjia lirohet, kur atomet ndahen dhe kur bashkohen. Arsyeja që energjia lirohet nga bashkimi është sepse dy atomet kanë më shumë energji se sa një atom i vetëm. Një shumë energjie është e nevojshme për të detyruar protonet të ngushtë së bashku për të kapërcyer neveritjen mes tyre, por në një moment, forca e fortë që i lidh ato, kapërcen refuzimin elektrik.

Kur bërthamat bashkohen, energjia e tepërt lirohet. Ashtu si përzierja, bashkimi bërthamor gjithashtu mund të transformojë një element në një tjetër. Për shembull, berthamat e hidrogjenit shkrihen në yje për të formuar heliumin e elementit. Fuzioni përdoret gjithashtu për të detyruar së bashku bërthamat atomike të formojnë elementët më të rinj në tabelën periodike. Ndërsa bashkimi ndodh në natyrë, është në yje, jo në Tokë. Fusion në Tokë ndodh vetëm në laboratorë dhe armë.

Shembuj Fusion Bërthamore
Reagimet që ndodhin në diell ofrojnë një shembull të bashkimit bërthamor:

1 1 H + 2 1 H → 3 2 Ai

3 2 Ai + 3 2 Ai → 4 2 Ai + 2 1 1 H

1 1 H + 1 1 H → 2 1 H + 0 +1 β

Dallimi mes Fission dhe Fusion
Të dyja ndarjet dhe fuzioni lëshojnë sasi të mëdha energjie. Të dy reaksionet e ndarjes dhe bashkimit mund të ndodhin në bomba bërthamore . Pra, si mund t'i thoni ndarjes dhe bashkimit larg?

Fission thyen bërthamat atomike në copa të vogla. Elementet fillestare kanë një numër më të lartë atomik se ai i produkteve të fishekut. Për shembull, uraniumi mund të shkrihet për të prodhuar stroncium dhe kripton.
Fusion bashkon bërthamat atomike së bashku. Elementi i formuar ka më shumë neutron ose më shumë proton se ai i materialit fillestar. Për shembull, hidrogjeni dhe hidrogjeni mund të shkrihen për të formuar helium.
Fission ndodh natyrshëm në Tokë. Një shembull është ndarja spontane e uraniumit , e cila ndodh vetëm nëse uraniumi i mjaftueshëm është i pranishëm në një vëllim të vogël (rrallë). Fuzioni, nga ana tjetër, nuk ndodh natyrshëm në Tokë. Fusion ndodh në yje.
« Editimi i fundit: 02-03-2021, 13:43:31 nga M A X »

Temat e fundit