Si funksionon shampo? - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si funksionon shampo?

Si funksionon shampo?

· 1 · 40

  • Postime: 1582
  • Karma: +12/-0
  • Gjinia: Femer

ne: 22-07-2013, 05:28:27
Ju e dini që shampo pastron flokët tuaj, por ae dini se si funksionon? Këtu është një vështrim në kimi shampo, duke përfshirë se si shampoos punojnë dhe pse është më mirë për të përdorur shampo se sapun në flokët tuaj.


Çfarë shampo bën
Nëse nuk keni rënë në baltë, ndoshta nuk keni flokë që është me të vërtetë e ndyrë. Megjithatë, mund të ndjehet me yndyrë dhe të duket e shurdhër. Lëkura juaj prodhon sebum, një substancë e yndyrshme, për të mbuluar dhe mbrojtur flokët dhe gjëndrën e flokut.

Sebum mbulon cuticle ose keratin e jashtme të çdo fije floku, duke i dhënë një shkëlqim të shëndetshëm. Megjithatë, sebum gjithashtu i bën flokët të duken të pista. Një akumulim i saj shkakton fijet e flokëve që të rrinë së bashku, duke e bërë flokët tuaj duken të shurdhër dhe të yndyrshëm. Pluhuri, poleni dhe grimca të tjera janë tërhequr në sebum dhe rrinë në të. Sebum është hidrofobik. Ajo i papërshkueshëm nga uji lëkurën tuaj dhe flokët. Ju mund të shpëleni kripë dhe lëkura të lëkurës, por vajrat dhe sebum janë të paprekur nga uji, pa marrë parasysh sa i përdorni.

Si punon Shampo
Shampo përmban detergjent , ashtu si ju do të gjeni në pastrimin e enëve ose detergjentit të larjes ose xhamit të banjës. Detergjentët punojnë si surfaktantë . Ata ulin tensionin sipërfaqësor të ujit, duke e bërë më pak të ngjarë që të rrinë në vetvete dhe të jenë në gjendje të lidhen me vajra dhe grimca të ndotura. Pjesa e një molekule detergjente është hidrofobike. Kjo pjesë e hidrokarbureve të molekulës lidhet me flokët e veshjes së sebumit, si dhe me çdo produkt të vajit styling.

Molekulat e detergjentit gjithashtu kanë një pjesë hidrofilike, kështu që kur shpëlani flokët tuaj, pastruesi fshihet nga uji, duke mbajtur sebum me të.

Përbërës të tjerë në shampo
Agjentët e Kondicionuar: Detergjentët largojnë sebum nga flokët tuaj, duke e lënë cuticle ekspozuar dhe të ndjeshëm ndaj dëmtimit. Nëse përdorni sapun ose detergjent për larjen e enëve në flokë tuaj, ajo do të pastrohet, por mund të duket e çalë, pa trup dhe shkëlqim. Shampo përmban përbërës që zëvendësojnë veshjen mbrojtëse në flokë. Silikoni pastroj flokët, zbutni lëkurën e lëkurës dhe shtoni shkëlqimin. Alkoolet yndyrore ndihmojnë në parandalimin e flokëve statike dhe të fluturimit ose të flokëve.
Shampo në mënyrë tipike është më acide se sapuni, kështu që mund të përmbajë përbërës për të ulur produktin e pH. Nëse pH e shampon është shumë e lartë, ura sulfide në keratin mund të thyejnë, dobësojnë ose dëmtojnë flokët tuaj.

Mbrojtës: Shumë shampo përmbajnë përbërës shtesë që synojnë të mbrojnë flokët. Shtesë më e zakonshme është sunscreen. Kimikate të tjera mbrojnë nga dëmtimi i nxehtësisë nga tharësit e tharësave ose mjetet e styling, dëmtimet kimike nga pishinat, ose ndërtimi nga produktet styling.
Përbërësit kozmetikë: Shampo përmbajnë përbërës estetikë që nuk ndikojnë sa mirë shampo pastron flokët tuaj, por mund të bëjë shampon më të këndshëm ose të ndikojë në ngjyrën ose aromën e flokëve tuaj. Këto aditivë përfshijnë përbërës të pearlised, të cilat shtojnë shkëlqim në produkt dhe mund të lënë një zbehta të zbehta në flokë, parfum për të parfumuar shamponët dhe flokët, dhe ngjyruesit. Shumica e colorants larë me shampo, edhe pse disa tintë hollë ose të ndriçon flokët.
Përbërësit funksionalë: Disa përbërës janë shtuar në shampo për ta mbajtur të njësuar në mënyrë të njëtrajtshme, për ta zbutur atë në mënyrë që të jetë më e lehtë për t'u aplikuar, për të parandaluar rritjen e baktereve dhe për mykun dhe për ta ruajtur atë për të zgjatur jetëgjatësinë e saj.
« Editimi i fundit: 02-03-2021, 13:40:41 nga M A X »

Temat e fundit